Chris van der Velde krijgt golftitel toegeworpen Holland Acht overtuigt niet Nederlandse atletiekteams naar eerste divisie Schaafsma wint Estec-triathlon Sport AAV '36 junioren naar finale Nederlagen LSCC en Ajax MAANDAG 13 JUNI 1994 Martina onderuit in finale Amsterdam Marcetti Martina is er niet in geslaagd haar Neder landse titel taekwondo te prolongeren. De Katwijkse van sport school Gerard van den Berg verloor de NK-fmale tot 51kg in de Amsterdamse Sporthallen Zuid tegen Tefka Garinka van Sport school Van Es uit Den Bosch. Bij de mannen in de klasse tot 76kg eindigde Dico Hoogeveen op een derde plaats. Yvonne van der Stoep de sterkste leiden Yvonne van der Stoep was dit weekeinde op de nationale kampioenschappen gewichtheffen opnieuw de sterkste. In de klasse tot 70kg kwam de Voorschotense tot een totaal van 162kg (trekken 72kg. stoten 90kg), wat tevens goed was voor een nieuw Nederlands record. De jonge debutante Francisca van den Berg (14 jaar) deed niet onder voor haar oudere clubgenote. In de Idasse tot 64kg tilde Van den Berg 92,5kg (trekken 42,5kg, stoten 50kg), waarmee zij al haar concurrentie versloeg. Miranda van den Berg werd in de klasse tot 77kg tweede met een totaal van 100kg (trekken 45kg. stoten 55kg). Arbitrage dopingzaak De Bruin monte carlo De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft zaterdag tijdens een bijeenkomst in Monte Carlo besloten de dopingzaak van discuswerper Erik de Bruin naar de arbitragecommissie te verwijzen. Hetzelfde geldt voor de zaken van de Kenyaan John Ngugi en de Nigeriaanse Ime Akpan. Han gende de behandeling door de commissie mag De Bruin aan wedstrijden deelnemen. Van Grunsven pakt vijfde NK-titel haaksbergen Anky van Grunsven heeft met Olympic Bonfire in Haaksbergen haar vijfde Nederlandse dressuurtitel op rij be haald. De amazone uit Gemert won met een totaal van 1626 punten ook het tweede onderdeel van de NK, de Grand Prix Spe cial. Op de tweede plaats eindigde Ellen Bontje met Heuringer N. Derde werd Sven Rothenberger met Dondolo. Kardolus boycot nationale degenploeg den haag Arwin Kardolus weigert in equipeverband deel te ne men aan het WK degen, begin juli in Athene. Hij wenst zich toe te leggen op het individuele toernooi. De houding van Arwin Kardolus is ingegeven door een controverse tussen de zalen Kardolus in Zoetermeer en Des Villiers in Den Haag, die Den Ot ter, Damen en Van der Klip in de nationale degenploeg opgeno- Zweedse handballers geven Russen les porto De Zweden hebben de Russen in de finale van het EK handbal vernederd. De wereld- en olympisch kampioen droop gisteren in Porto na de nederlaag met 34-21 (18-9) beschaamd af. Zweden was oppermachtig en gaf de Russen een lesje. Voor de finale voorspelde de Zweedse coach Johansson de over winning. „Wij worden kampioen omdat de Russen zonder tac tisch concept opereren." halfweg/leusden anp Chris van der Velde heeft op de Am sterdamse golfclub in Halfweg de Ne derlandse strokeplay-titel toegeworpen gekregen. In winnende positie sloeg Rolf Muntz zijn bal op de laatste hole in het water, waarna de 'Amerikaan' de cheque van 6000 gulden kon afhalen. „Vorig jaar was het andersom", her innerde Van der Velde zich bij de hul diging. „In Eindhoven gaf ik de titel weg door stuntelig putten op de laatste hole en in de playoff." De nationale titel, zijn tweede, maakte voor Van der Velde de over steek waard. Door de geboorte van zijn twee kinderen heeft hij zich afgewend van de Europese Tour en speelt hij vanuit zijn woonplaats Atlanta steeds een paar wedstrijden in een bepaald circuit: de winter in Australië, de zomer in Nederland, de rest van de tijd in de Verenigde Staten. Na zijn meevaller op de nieuwe Amsterdamse verklaarde hij graag het Nationaal Open (21-25 juni) te willen winnen. „Die heb ik nog Rolf Muntz had op de slotdag de titel lot de laatste hole in handen. Hij pas seerde leider Jonas Saxton, nam twee slagen voorsprong en hield stug vol. Op de laatste hole ging het mis. Zijn tweede slag belandde in het water. Muntz gebruikte voor het clubhuis twee slagen meer dan Van der Velde, die daar een birdie liet noteren. Muntz kwam daardoor op de met Saxton en Steenkamer gedeelde tweede plaats te recht. „Zo is golf", berustte Muntz, „in eens kan er iets tegenzitten." Het scheelde hem tweeduizend gul den. Muntz gebruikt zijn prijzengeld om zijn wedstrijden te bekostigen. „Ik had ook het Honda Open in Duitsland kunnen spelen", wist hij, „maar hier had ik meer kans wat te verdienen." Op de Hoge Kleij in Leusden werd door de nationale amateurtop niet voor geld maar voor medailles ge speeld in het NK matchplay. Catryn Geleijnse (Amsterdam) en Maarten van den Berg (De Haar) waren uiteindelijk de beste in het k.o.-golf. Geleijnse ver sloeg in de finale de Hilversumse Nan Croockewit. Van den Berg, die dit jaar als student in de Verenigde Staten al twee sterk bezette toernooien won, re kende af met zijn clubgenoot Niels Boysen. De nationale kampioenschappen roeien hebben afgelo pen weekeinde een ding duidelijk gemaakt: de Holland acht, het paradepaardje van het Nederlandse roeien, loopt zichzelf voorbij. amsterdam heleen heckman roeimedewerker Tijdens de eerste confrontatie in de stuurmanloze twee bleven alleen Henk-Jan Zwolle en Kaj Compagner met moeite uit de greep van Nereus dat zich met twee ploegen op de tweede en derde plaats nestelde, voor de andere Holland Acht roeiers. In het eigen nummer kon de Hol land Acht ook al geen vuist ma ken en won met de hakken over de sloot van alweer Nereus, aangevuld met twee roeiers uit de Holland Acht. In de stuur manloze vier won een KNRB- ploeg, zij het met krap twee se conden. Het roeien van de pupillen van Rene Mijnders gaat mank aan het enorm hoge tempo dat ten koste gaat van zowel timing, ritme als kracht in de haal. Mijnders, die in de loop van de komende week bekend zal ma ken welke twee roeiers definitief uit de selectie voor de Holland Acht vallen, maakt zich voorals nog geen al te grote zorgen. Het is echter de vraag op dit terecht is. Het antwoord op die vraag mag over twee weken in eigen land tijdens de Koninklijke/Hol land Beker worden verwacht. Daar zullen zowel de Ameri kaanse acht, als de 'Deutschlan- dachter', de huidige wereld kampioen, acte de préesence geven. Ook bij de vrouwen heeft de NK veel stof doen opwaaien. Kris Korzeniowski, bondscoach van de vrouwen, ziet zijn plan nen voor de formatie van een kansrijke dubbel vier op dit mo ment gedwarsboomd door ou derwets 'gekonkel'. Een aantal roeisters formeerde op eigen in- tiatief dubbel twee combinaties, waarvan van te voren reeds vast stond dat de sterksten niet met elkaar in de boot zaten. Korze niowski zou het liefst zo snel mogelijk een einde maken aan dit 'democratische' proces, zoals hij het eufemistisch uit drukte. Irene Eijs (Njord) behaalde de nationale titel in de skiff en houdt nadrukkelijk de deur naar dit nummer open. Ook in de dubbel twee ziet zij eventueel perspectief, maai" dan zal eerst het stof rond het vrouwen scul- len op moeten trekken. Arne Wentholt werd in zijn laatste jaar bij Die Leythe (vol gend jaar studeert hij in Am sterdam) nationaal kampioen in de categorie lichte senior B (tot 23 jaar). Daarnaast leverde hij met een overtuigende tweede plaats in de lichte senior A dub bel vier een sterke prestatie als slag van een jonge, getalenteer de ploeg. De laatste Leidse titel kwam op naam van Jasper de Roos en Bas Labordes in de jon gens 18 vier zonder stuurman in combinatie met Gouda en Wil lem III (gecoached door Simone van der Veen). Deze ploeg zit goed op koers voor uitzending naar de Coupe de la Jeunesse, eind juli in het Belgische Haze- winkel. leiden wilmar kortleever Met zes mannen bij de eerste tien en de drie snelste vrouwen domineerde de triathlonvereniging De Zijl/LGB gisteren de jaar lijkse Estec-triathlon in Wassenaar. In alle vroegte, startschot acht uur 's ochtends, schreef Harco Schaafsma de wedstrijd over een kilometer zwemmen, 40 kilometer lopen en elf kilometer fietsen op zijn naam in 1.57.08. Schaafsma won in Wassenaar de eerste triathlon in zijn carriè re. De Rijnsburger lag dan ook vanaf de start vóór in het veld. Zwemmend kon alleen Hans Wesseling hem bijhouden, waarna Schaafsma echter op de fiets iedereen op ruime afstand reed. Slechts op het slotonderdeel kwam Schaafsma nog in de proble men, toen YVilly -Bogers een achterstand van drie minuten in snel tempo verkleinde. In de drie looprondes rond het Estec-ter- rein gaf de Rijnsburger echter goed tegengas. Hierdoor bleef de voorsprong behouden, zij het dat die beperkt bleef tot 27 secon den. Niet-De Zijl/LGB'ers Wesseling en Thomas Steenvoorden pakten de derde en de vierde plaats in 1.58.57 en 1.59.27. Vete raan Hans van Zijp uit Leiden viel op met een achtste plaats in 2.03.29. Bij de vrouwen was de wedstrijd snel beslist. Gonnie Wens- veen was ongenaakbaar en zegevierde dan ook, met een tijd van 2.16:29 en ruim tien minuten voorsprong. De strijd om de twee de plaats, tussen Gemma van Nijnatten en Pauline Hoppenreijs, bleek veel interessanter. Van Nijnatten trok uiteindelijk aan het langste eind (2.27.54 om 2.26.32). Nationaal kampioen hele triathlon Jan van der Marei overwon dit weekeinde definitief zijn knieblessure met een overwinning in de Super Prestige triathlon in Bodegraven. Na 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en tien kilometer lopen had de man uit Ter Aar met 1.56.29 een voorsprong van dik twee minu ten op Reeuwijker Vermeulen. Casper van den Burgh greep een week na een teleurstellend NK olympische afstand wel een tweede plaats in de Super Presti ge wedstrijd in het Noordhollandse Schagen. De jonge Leide- naar realiseerde een tijd van 1.53.02, minder dan twintig tellen van thuiswinnaar Dillo. Dillo greep vorige week de vijfde plaats. „Dit geeft aan dat ik er vorige week ook dichter bij had moeten zitten. Nu was de wedstrijd minder sterk bezet en moest ieder een voor zichzelf fietsen. Daardoor kon ik nu wel twee minuten winst boeken. Bij het lopen komt Dillo er toch voorbij", aldus Van den Burgh. Deze keer kon hij dat beter accepteren dan vori ge week, tóen er volgens hem gestayerd werd tijdens het fietsen. „Nu ging het er eerlijk aan toe." Vooral door sterk zwemmen pakte Rinse van den Ouweelen bij de junioren de derde plaats. De 19-jarige Leidenaar kwam tot een tijd van 2.00.11. Twee weken voor het NK ging de Alphense junior Raymond Pet voor een laatste test naar Nijeveen. De wedstrijd over 750 meter zwemmen, 21 kilometer fietsen en vijf kilometer lopen won hij eenvoudig in een tijd van 1.08.27. „Het ging relaxed, al leen bij het fietsen kwam ik het tweede rondje pas echt op gang. Eeq,goede voorbereiding op het NK over twee weken in Waal wijk, vooral' omdat in buitenwater werd gezwommen. Dat was voor mij de eerste keer dit seizoen." Zwemmer Popov vroeg in vorm canet-en-roussillon anp De Russische zwemmer Aleksander Popov is na een uitstekend en lucratief indoor-seizoen ook bij de aanloop naar de WK in Rome al vroeg in vorm. In Canet-en-Roussillon, bij de eerste van de drie toernooien in de Middellandse Zee Tour, sprintte Popov op de 50 vrij naar 22,33 seconden, de beste prestatie van het seizoen op de 50-meterbaan. Popovs landgenoot Vladimir Selkov won de 200 rug in 2.01,02. Tweevoudig Europees kampioen Antti Kasvio was de beste op de 200 vrij. De Fin tikte aan na 1.50,07. Van klasse getuigde ook de ver richting van de Rus Denis Pankratov op de 200 meter vlinderslag. Met zijn winnende tijd van 1.56,45 bleef hij maar 0,21 seconde bo ven het Europees record van Michael Gross. De Nederlandse mannen- en vrouwen- ploeg zijn gepromoveerd naar de eer ste divisie van de Europa Cup. De vrouwen wonnen hun wedstrijd in Du blin, de mannen eindigden als tweede in de strijd tussen de laagstgeplaatste landen van Europa. Frans Maas leverde de beste Neder landse prestatie. Hij won het versprin gen met 7,94 meter en bleef daarmee slechts één centimeter verwijderd van de A-limiet voor de Europese kam pioenschappen in Helsinki. De Nederlandse vrouwen wonnen zeven van de zeventien onderdelen in Dublin. Ellen van Langen had geen moeite met de 800 meter, hoewel ze zaterdag pas enkele uren voor haar wedstrijd overkwam naar Ierland, na vrijdagavond in St. Denis te hebben gewonnen. „Het kostte me gelukkig geen moeite, als er meer tegenstand is, had ik'dit niet zo kunnen doen", aldus Van Langen, die tot het eind van deze maand geen grote wedstrijden meer wil lopen. „Ik ben tevreden over mijn prestaties tot nu toe, vooral over de winst in Frankrijk. Ik denk dat ik al wel onder de twee minuten kan lopen, maar ik loop alleen voor de winst. Maar het is nu tijd om weer wat meer te trainen", aldus de olympisch kampioene. Haar Nederlandse concurrenten op de 800 meter werden ingezet op ande re nummers. Ester Goossens won de 400 meter in 53,71 en Stella Jongmans eindigde als tweede op de 1500 meter in 4.17,53. Dit onderdeel leverde winst op voor de Ierse Sonia O'Sullivan, die solo 4.05,75 liep. Jacqueline Poelman, al gekwalificeerd voor Helsinki, won in Dublin de 100 en de 200 meter in res pectievelijk 11,55 en 23,55. „Het gaat niet zo hard als ik wil, maar ik ben wel erg tevreden met de starts", aldus Poelman. Opvallende prestaties leverden aan Nederlandse zijde ook Jacqueline Goormachtigh, die met 16,98 meter het.kogelstoten op haar naam schreef en bij het discuswerpen als tweede ein digde met 58,52. Marjo Bus verbeterde bij het speerwerpen haar persoonlijk record tot 55,68 meter, goed voor de tweede plaats. Internationaal de beste prestatie kwam op naam van de Ierse Catherine McKiernan. Zij won de 10.000 meter in 31.19,11, de beste prestatie van het seizoen. De Portugese Conceicao Ferreira voerde tot nu toe de wereldranglijst aan met 31.32,11. Greg van Hest, vorige week als haas betrokken bij het wereldrecord van Haile Gebreselasie in Hengelo, liep de 10.000 meter in 28.29.67, de zesde prestatie ooit door een Nederlander geleverd. Het was een verbetering van zijn persoonlijk record met bijna een „Ik doe nog één poging de limiet voor de EK op de tien kilometer te ha len, anders ga ik. het op de 5000 meter proberen", aldus Van Hest, die voorlo pig zijn schoolopleiding eraan heeft gegeven om vaker te kunnen trainen. Teleurstellend was het optreden van de estafetteteams op de 4 x 100 meter. Mannen noch vrouwen zagen kans in de buurt van de limiet voor de EK te komen. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker In hun thuiswedstrijd drongen gisteren beide Alphense junio- renploegen in de eerste klasse van de atletiekcompetitie door tot de landelijke finale. De jon gens en de meisjes wonnen bei de ook de tweede poulewed strijd en klasseerden zich als tiende en twaalfde. De Alphense jongensploeg zakte twee plaatsen maar toon de zich wel verreweg beste re- gioploeg. De Alphense atleten presteerden over de hele linie sterk. Opvallend waren de pres taties van B-junior Martijn Un- gerer (11,4 op de 100 meter sprint) en YVouter Schoemaker (16,4 op de 110 meter horden). Ungerer en compaan Dirk-Jan Vermeer sprongen beide 6,13 ver. Ron De Heij was op dreef met kogel en discus (11,79 en 33,68). De meisjes van AAV '36 klas seerden zich nipt, als twaalfde van de twaalf. Sterke nummers werden 'gedubbeld'. Zo won Sandra Vendel zowel het hoog springen (1,55) als het versprin gen (4,91). Werpster Timmer zegevierde met de kogel en de discus (10,88 en 34,46). Op de loopnummers liep Brenda van der Laan opnieuw de 800 meter binnen de 2.20 (2.19,5), terwijl ze ook met de speer overweg bleek te kunnen (winst met 30,54). Lynda Verhorst tenslotte sprintte 12,9 en voerde de 4x100 meter, estafette naar een snelle 50,8. De jongens van De Bataven strandden op de 25e plaats. De beste prestatie van de rood- hemden kwam op naam van polsstokspringer Remi Zeven huizen. Hij wipte over 4,20 en wierp zich hiermee op als kans hebber tijdens de NK junioren, over twee weken in Den Haag. Niels Geise soleerde op de 800 meter naar 1.5'7,4. De meisjes- ploeg van De Bataven trad da nig gehandicapt aan en werd landelijk 34e. Alleen Nienke van der Giessen liep op de 800 me ter sterk en bleef in 2.19,8 vlak bij AAV-atlete Van der Laan. In de tweede klasse mogen ook de jongens van De Spartaan en AV Holland naar de finale. Hoe wel de Lissenaren landelijk het sterkste staan (vierde), vallen individueel de Leidenaren meer op. Casper Ong liep 11,3 op de 100 meter, terwijl Bram Tijdhof terugkwam met 2.01,3 op de 800 meter. Koen Hamers dub belde als altijd kogel (13,54) en speer (54,38). Met de kogel zat Spartaan Joost-Jan Izeboud dicht achter hem met 13,40 me ter terwijl deze ook de discus naar 39,44 wierp. Dublin Alphenaren Christian Tammin- ga en Ruud van Maurik waren de enige regioatleten die Neder land mochten vertegenwoordi gen tijdens de Europa Cup voor landenteams in Dublin. Beide bleken goed op dreef, gezien de polsstoksprong van 5,20 (Tam- minga) en de 14,20 op de 110 meter horden (Van Maurik). Vroeg in het weekeinde was het Joost la Lau die de snelste seizoentijd op de 1500 meter liep in de regio. Halverwege nam de Leidenaar de kop over, waarna hij in de laatste ronde ook zijn clubgenoot Michel Ver- steegen versloeg. De sterke Ba taafliep 3.50,8, clubgenoot Ver- steegen was in 3.52 ook uiterst snel. Paul Overbeek soleerde op de vijf kilometer naar een mooie tijd van 14.47. Verspringster Yvonne van Dorp (AV Holland) wilde zich na haar verregende optreden in Hengelo revancheren in Den Haag. Ook daar waren door kou en wind de omstandigheden verre van optimaal, maar de Leidse won wel de wedstrijd met een sprong van 5,71. De 100 meter sprint ging in 12,4. Tijdens BCD-meerkampen in Lisse greep C-junior Wouter-Jan Spreij (AAV '36) een tweede plaats met een totaal van 5025. Hiermee bleef hij Bataaf Floris Gijzenij krap tweehonderd pun ten voor. Bij de jongens B pakte Spartaan-atleet Van der Poel de tweede plaats met 4119 punten. B-meisje Heidi van der Veek (De Spartaan) won met 3042 punten. Bergloopster Batavenatlete Marianne Vlas veld behaalde gisteren in Land graaf een eervolle derde plaats in het NK bergloop. De atlete uit Oud Ade vocht op het 7,5 ki lometer lange parcours, waarin vele steile hellingen waren op genomen, een pittige strijd uit met de uiteindelijke nummer „Het was spannend met de nummer vier," analyseerde Vlasveld. „Naar boven was ik meestal sterker, waarna ze met haar lange benen in de afdaling weer bijkwam. Steeds stuivertje wisselen. Op de laatste klim kon ik een gaatje slaan, omdat ze er doorheen zat." Vlasveld, ook derde in het na tionale bergcircuit, gebruikt het berglopen als voorbereiding op het langlaufseizoen. „Het komt sterk overeen met langlaufen. Omhoog ga je goed kapot, en in de afdaling moet je herstellen van de verzuring." De 26- langlaufster kwalificeerde zich met haar plaats op het erepodi um ook nog voor het WK ber gloop, begin september in Zuid- Duitsland. Jan-Dirk Flazeleger liet merk waardigerwijs de Leidse mara thon schieten en kwam uit in een wedstrijd in Heinenoord. Op de halve marathon realiseer de de Katwijker een tijd van 1.08.50 „Ik heb weieens harder gelopen," was het understate ment van Hazeleger. „Maar ik werd ook niet gestimuleerd door het veld. Naar voren toe niet, want tegen Tessema en Kiplagat heb ik geen kans. Ook achter me was er geen tegen stand." Ook Henk van Velzen was in Leiden afwezig. De Warmonder startte zaterdag in de sterkbe- zette Knijnenburgloop in Maas dijk. Ondanks een blessure aan enkel, die hij vorige week drie dagen in gips stabiliseerde, be haalde hij een derde plaats bij de veteranen. Vijftien kilorneler gingen in 48.32. Zulfikar Hossain van Ajax Leiden op zoek naar het wicket van HBS 3. Ajax leed de eerste nederlaag van het cricketmedewerker Ajax speelde dit weekeinde thuis tegen subtopper HBS 3 uit Den Haag en verloor onnodig. De HBS'ers hielden tegen de aanval van Ajax slechts moeilijk stand en eindigden op 150 all out. Dit totaal moest toch ge makkelijk te maken zijn door de Ajacieden, maar door onzorg vuldig en lichtzinnig batten viel het ene wicket na het ander. Zelfs speler-coach Opatha kon het tij niet keren: Ajax eindigde op 82 all out. LSCC verloor, na een mooie en nuttige overwinning vorige week, in Eindhoven van Tegen- bosch. Dit team, dat bestaat uit een mix van Pakistani, Engelsen en Westindisch is een geduchte tegenstander en wist de Leidse studenten vorig jaar vier punten te ontfutselen. LSCC moest eerst haar wickets verdedigen, maar deed dit niet best. Alleen Wiarda maakte enige indruk met zijn 27 runs. Vqn der Ark liet goed bowlen zien (4 wickets voor 35 runs in 14 overs) maar alle hoop om deze wedstrijd te winnen was na het slechte to taal van Leiden (78 all out) reeds vervlogen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 32