Orlando poetst zich op voor 'invasie' iff mi; li* nn m 94 •Y'S 'Graatje' heeft schele hoofdpijn van Oranje Italianen missen topvorm WK-Voetbal euro 2000 ïj MAANDAG 13 JUN11994 'We zijn voorbereid op het ergste, maar venvachten het beste Vanaf de veranda van hun kleine huisjes langs Tampa Avenue kijken de bewoners van Lorna Doone Park da gelijks op tegen de beton nen klomp van de Florida Citrus Bowl. Nu het zomer is staat het stadion de meeste tijd leeg, maar 's winters worden de smalle straten geregeld over stroomd door de tiendui zenden die in de bowl een American Football-wed- strijd komen bekijken en de omwonenden met hun lawaai en hun rijdend blik opzadelen. ORLANDO HANS DE BRUUN Maar de bewoners van het wat armoedige wijkje van Orlando hebben van de nood een deugd gemaakt. Zij verhuren hun voortuintjes als privé-parkeer terrein en verdienen zo nog een grijpstuiver. Toen een paar jaar geleden bekend werd dat de 'Bowl' het toneel zou zijn van vijf wedstrijden van het wereld kampioenschap voetbal - vijf maai 70.000 toeschouwers in twee weken tijd - leek een aar dige bijverdienste in het ver schiet te liggen. Maar die vlieger gaat niet op. Parkeren bij het stadion, waarin straks Nederland tegen België en Marokko speelt, is tijdens het WK verboden. Alleen ^P's mo gen er met de auto komen, en die hoeven zij niet in de tuintjes van omwonenden neer te zet ten. Maar die blijven niet hele maal met lege handen achter. Onlangs kregen zij een chèque van 25 dollar in de bus. Niet als compensatie voor het gemiste parkeergeld, maar om er een blik verf mee te kopen. De gemeente wilde dat de be woners hun veelal verveloze huisjes een opknapbeurt gaven. Orlando wil tijdens het WK goed voor de dag komen bij de tienduizenden internationale bezoekers, en de aanblik van het haveloze Lorna Doone Park deed daar afbreuk aan. Op 21 mei hielden de bewoners van de buurt dan ook een 'schilder dag', werden de tuintjes aange harkt en kapotte planken ver vangen. De Hollanders, Ieren, Belgen en Marokkanen mogen komen. Druppel Orlando krijgt jaarlijks 14 mil joen bezoekers uit alle delen van de wereld en het WK voet bal zorgt met 300.000 voetbal fans dus eigenlijk slechts voor een druppel op de hier letterlijk gloeiende plaat. Maar volgens burgemeester Glenda Hood is het WK voor haar stad van groot belang. „Orlando is overal be kend vanwege Disney World, Epcot Center en de Universal Studio's, maar het wereldkam pioenschap geeft ons de kans te Lake Nona Country Club, het statige onderkomen van het Nederlands elftal in Orlando. laten zien dat er meer is." Rond het WK worden tiental len handelsdelegaties naar Or lando gehaald. De wedstrijden uit de Citrus Bowl zullen over de hele wereld te zien zijn en dat geeft Orlando de kans zich aan die wereld te presenteren. „De mogelijkheden zijn gigan tisch", zegt burgemeester Hood. Er komen manifestaties rond elk van .de deelnemende WK- landen en de bazen van lucht vaartmaatschappijen zijn uitge nodigd de stad te bezoeken om over nieuwe lijndiensten te on derhandelen. Die moeten nog meer toeris ten en nog meer zakenlui naar het hart van Florida brengen. Het WK zal Orlando volgens Hood zo'n 100 miljoen dollar opleveren. Geen wonder dat zij zo gevochten heeft om het WK naar Orlando te halen. Aanvan kelijk leek niet Orlando maar Miami de meeste kans te ma ken. Voetbal speelt door de gro te Latijsamerikaanse gemeen schap daar een grotere rol dan 'in Orlando. En in Miami's Joe Robbie-stadion zijn al vele voet balduels gespeeld. Maar de aanwezigheid van Disneyworld en Universal gaf de doorslag. En het feit dat Mia mi begin vorig jaar herhaalde lijk werd opgeschrikt door moordaanslagen op buiten landse toeristen. Toen in min der dan drie maanden tijd ne gen Duitse, Engelse en Noorse werden vermoord liep het toeristenbezoek aan Miami terug. Het regende opzeggingen en de staat Florida kondigde een reeks maatregelen af om de broodnodige toeristen een veili ger gevoel te geven. Paniekverhalen Orlando heeft daar geen last van. „We hebben 14 miljoen bezoekers per jaar en maar 0,5 procent daarvan is ooit bij een misdrijf betrokken. Meestal gaat het dan om diefstallen. Van ge weld tegen toeristen hebben we nog niets gemerkt", zegt burge meester Hood. Zij vond het dan ook niet leuk dat Orlando on langs in de top-tien van Ameri- ka's misdadigste steden van de VS stond. Maar die FBI-cijfers waren gebaseerd op het inwo nertal, niet op de miljoenen be zoekers. Opvallend genoeg maken het stadsbestuur noch de politie zich al te veel zorgen over de komst van tienduizenden voet balsupporters. In de meeste Amerikaaanse kranten hebben maandenlang paniekverhalen gestaan over de lawaaierige, vechtlustige en gewelddadige voetbalsupporters uit Europa en Latijns-Amerika. Bij gebrek aan interesse" voor voetbal, storten Amerikanen zich met graagte op sensatieverhalen over rellen, het Heizeldrama en andere voetbal-excessen. In Orlando en Washington, waar Nederland in de eerste rondé speelt, doet men daar nuchter over. „We verwachten geen grote problemen. We zijn voorbereid op het ergste, maar we verwachten het beste", zegt sergeant Mike Holloway van de politie van Orlando. Politiemen sen zijn naar Europa geweest om te kijken hoe daar suppor ters worden aangepakt. Een de legatie uit Orlando was vorig jaar in Rotterdam tijdens het duel van Nederland tegen Enge land. Dat werd op straat ontsierd door rellen met Engelse suppor ters, maar die zijn er tot opluch ting van de Amerikanen (dank zij Oranje) nu niet bij. Neder landse politiefunctionarissen zijn in Orlando en Washington geweest om de politiemensen voor te lichten. Alle politieagen ten in Orlando hebben volgens Holloway een cursus 'culturele verscheidenheid' gekregen. Kort voor het WK van start gaat krij gen zij nog een acht uur duren de speciale training. Gedisciplineerd De politiemensen zullen moe ten wennen aan lawaaierige supporters die met beschilderde gezichten door de straten van de Amerikaanse steden hossen. Zij zijn dat niet gewend. Ameri kaanse sportfans gedragen zich zeer gedisciplineerd. Een mid dag naar een honkbalwedstrijd, die vaak drie uur of langer duurt, is al gauw een uitje voor de hele familie, waarbij de kin deren en de picknickmand meegaan. Herrie in het stadion is voor hen iets ondenkbaars. Door de grote afstanden zijn ook zelden supporters van de tegenpartij aanwezig. Dat ver klaart waarom de WK-organisa- tic cr totaal niet aan gedacht heeft om bij de kaartverkoop voor het WK supportersgroepen gescheiden te houden. Dus zit ten in Orlando straks Nederlan ders naast Belgen tijdens het duel van Oranje tegen de Rode Duivels en Ieren naast Italianen in New York tijdens wat het top- duel van de eerste ronde van het WK wordt genoemd. Daarom wilden de Amerika nen ook geen hekken rond de velden, hoewel de politie in Washington, Dallas en San Franciso dat aan zijn laars heeft gelapt. Het kalme gedrag van de Amerikaanse sportfan maakt ook dat de Amerikanen er geen punt in zien om in hun stadions bier te verkopen. Pogingen van de WK-organisatie om de bier verkoop in en rond stadions aan banden te leggen stuitten op Verzet van de bierfabrikant An heuser-Busch, een van de.grote WK-sponsors. Er zal dus bier te koop zijn in de Citrus Bowl, het RFK-stadion in Washington en al die andere WK-lokaties, al zal de tap EMMEN GERT V GPD-VERSLAGGEVER Na iedere wedstrijd heeft hij barstende koppijn. Soms zelfs zo erg, dat hij zijn bril moet af zetten en ergens rustig in een hoekje op verhaal moet komen. Gerard (roepnaam 'Graatje') Hindriks uit Emmen leeft altijd hartstochtelijk mee tijdens de wedstrijden van het Nederlands elftal. Hij is een echte fan. De 43-jarige Drent reist Oranje overal ter wereld achterna. WK's, EK's en gewone inter lands, hij laat sinds 1974 geen mogelijkheid onbenut om het Nederlands elftal aan het werk te zien. In binnen- en buiten land. De hoofdpijn na de wed strijd neemt hij voor lief. Graatje Hindriks wil er alleen maat bij zijn. Dat is eigenlijk het hele verhaal. Oranje is zijn passie. De reis naar Amerika is al maanden geleden geboekt. Op 15 juni vliegt de Emmenaar sa men met zijn vrouw en jongste dochter naar Orlanda. Normaal gesproken gaat Graatje Hindriks altijd alleen op pad. Maar voor grote toernooien maakt hij een uitzondering. „Dan combineren we de wedstrijden van Oranje met onze vakantie. Dat is ook leuk voor mijn vrouw en doch ter. Vier jaar geleden hebben we dat in Italië voor de eerste keer gedaan en dat is ons heel goed bevallen." Vrouw en dochter reizen in ieder geval na de wedstrijden in de tweede ronde terug naar Ne derland. Graatje Hindriks blijft misschien langer in Amerika. Maar dat is uiteraard volledig afhankelijk van de prestaties van het Nederlands elftal. „Als ze verder komen, dan blijf ik de ploeg natuurlijk op de voet vol gen. Dat heb ik al geregeld met het reisbureau. Vliegen ze eruit, dan ben ik ook vertrokken. Dat lijkt me logisch. Dan heb ik niks meer in Amerika te zoeken. Ik hoef er niet bij te zijn om te zien hoe de Duitsers misschien we reldkampioen worden. Ik ben een fan van Oranje. De andere ploegen interesseren me niks." Graatje Hindriks is een opval lende verschijning op de tribu ne. Voor elke wedstrijd hijst hij zijn imposante figuur in een soort oranje-maatkostuum. Op het hoofd verschijnt een oranje pruik en voor zijn buik hangt een grote trommel met een ge wicht van ongeveer negen kilo. Die trommel is sinds het EK van 1988 in Duitsland zijn handels merk. Op televisie had hij een Spaanse supporter een keer met een dergelijk instrument in de weer gezien. Dat leek de Drent ook wel wat, tijdens de wedstrij den op gezette tijden wat roffels uitdelen. Gewoon voor de sfeer en om de andere supporters op spannende momenten een beetje wakker te schudden. „Het hele idee kwam spon taan bij me op, nadat Oranje op het EK van '88 de eerste wed strijd tegen Rusland had verlo ren. „De volgende keer neem ik een trommel mee. Misschien gaat het dan wat beter met de ploeg", heb ik toen tegen wat vrienden op de tribune gezegd. En als ik zoiets beloof, dan maak ik er ook werk van. De volgende dag ben ik direct een muziekwinkel in Emmen bin nengestapt. Voor 75 gulden per dag kon ik daar een trommel huren." „Dat vond ik toch wel veel geld en met de eigenaar heb ik toen de afspraak gemaakt, dat ik de trommel mocht houden als ik er mee op televisie zou verschijnen. Zijn naam stond groot op de zijkant en dat zou wel aardige reclame voor de muziekwinkel zijn, dacht de ei genaar. Tijdens Nederland-Ier- land in Gelsenkirchen was ik vervolgens een minuut lang met die trommel in beeld. Mooie handel. De trommel was dus van mij en ik ben nu al aan mijn tweede exemplaar toe. Ik sleep dat ding ook overal mee naar toe. Zonder trommel voel ik me naakt op de tribune." Het volgen van Oranje is een dure hobby. Dat zal Graatje Hindriks zeker niet ontkennen. Hij legt elke spaarcent opzij om het Nederlands elftal in den vreemde aan het werk te zien. Dat beschouwt hij als een mo rele verplichting. „Je bent een Waar het Neder lands elftal echte fan of je bent het niet. Ik wil geen wedstrijd van het Ne derlands elftal missen. Zo sim pel is het eigenlijk. Sommige mensen verklaren me voor gek. Zeggen dat je een wedstrijd ook gewoon thuis voor de televisie kunt bekijken. Daar moet ik al tijd hard om lachen. De sfeer in een stadion is uniek en dat mis je allemaal als je voor de buis kruipt. Dan ontbreekt er iets wezenlijks. Je moet er bij zijn geweest om dat te kunnen be grijpen. Zoals dit jaar in Polen. Negentienduizend uitzinnige Nederlanders op de tribune. Dat was waanzinnig mooi. Thuis voor de buis raak je nooit zo in de ban van een wedstrijd. Dat is surrogaat." meestal in de pauze worden ge sloten. „We willen ervoor zor gen dat de mensen plezier heb ben, dus we willen ze ook niet teveel ontzeggen", zegt sergeant Holloway. „We kunnen de alco holverkoop niet stopzetten. Daarvoor zijn we te afhankelijk van de commercie. Maar wie dronken bij het stadion aan komt, komt er niet in." Alcohol en hitte vormen een gevaarlijke combinatie. Wie bij temperaturen van 35 graden, een brandende zon en een luchtvochtigheid van 95 pro cent het op een zuipen zet, ont moet gegarandeerd de man met de hamer. Een zonnesteek is dan nog het minste. De EHBO in Orlando is op massale over- verhittingsgevallen voorbereid. „De meeste mensen zullen twee uur voor de wedstrijd al in het stadion zitten", zegt Jim Henderson van het lokale WK- bureau. „Dan is het al bloed heet. Zij trekken hun shirtje uit om lekker bruin te worden en drinken een paar pilsjes tegen de dorst. Die mensen halen niet eens het begin van de wed strijd." Carlos Menem De Argentijnse president Carlos Menem bemoeit zich ook al met de nationale voetbalploeg. Het staatshoofd heeft met name Diego Maradonna hevig onder vuur genomen. „Maradona is rtiet in vorm. Het beste is dat hij niet speelt. Zijn gedrag en op treden hebben een averecht^ ef fect op het elftal. Over het veld wandelen en af en toe een pass geven, kan ik ook", zou de pre sident volgens het dagblad La Nation hebben gezegd. Ge schrokken van zijn kritische woorden, beweerde Menem vervolgens dat de buitenlandse media, waarmee hij een ont moeting had gehad, hem ver keerd hadden geciteerd. Vietnam koortsig De WK-koorts heeft ook toege slagen in Vietnam. Hevig zelfs. Koortsachtig zijn de media op zoek gegaan naar exclusieve verhalen en primeurs, daarbij fictie en realiteit met elkaar ver warrend. Een jongerenblad pre senteerde een exclusief inter view met Lev Yashin. Alleen is de legendarische Russische doelman vier jaar geleden over leden. Toch laat het blad in een speciale WK-editie Yashin zijn mening geven over de 24 doel mannen. De dode vertelt dat hij het WK in de Verenigde Staten zal volgen. „Iedereen neemt mij als voorbeeld. Dus ik moet een rustig leven leiden." Met dat laatste heeft Yashin geen moeite meer. Blessure Strunz Thomas Strunz mist het WK- openingsduel van Duitsland te gen Bolivia op 17 juni. Na uitge breid onderzoek bleek dat de blessure die hij tijdens de oe fenwedstrijd tegen Canada op liep. toch ernstiger is dan het zich liet aanzien. Strunz scheur de een spier in het rechterdij been. Mario Basler, die tijdens het duel in Toronto een knie schijf kneusde, is waarschijnlijk wel inzetbaar. Het Nederlandse en Belgische elftal doen voor de onderlinge confrontatie op 25 juni de war- ming-up in hetzelfde, speciaal vervaardigde EURO 2000 shirt. Hiermee ondersteunen de voet ballers de campagne om de or ganisatie van het Europees kampioenschap in 2000 naar de lage landen te halen. Binnen kort kunnen de belangstellende landen officieel hun kandida tuur stellen bij de UEFA. Van Himst tekent Paul van Himst heeft zijn con tract als bondscoach van de Belgische selectie met vier jaar verlengd. Dat heeft de voorzitter van de Belgische voetbalbond Michel d'Hooghe gisteren in het trainingskamp van de Belgen in Daytona Beach bekend ge maakt. Van Himst volgde onge veer drie jaar geleden Guy Thys op. Het nieuwe contract loopt tot en met het WK van Frankrijk in 1998. Slapeloze nachten De Russische teamleiding be zorgt de organisatoren van Groep B slapeloze nachten. Ge vreesd wordt dat de Russen op 20 en 28 juni niet tijdig in het Stanford-stadion van San Fran cisco zullen zijn voor de duels met Brazilië en Kameroen. De Russen hebben hun trainings kamp opgeslagen op 100 kilo meter van San Francisco. In een afgelegen congrescentrum in Santé Cruz. Dat is volledig in strijd met de afspraken dat de ploegen niet verder dan vijftig kilometer een onderkomen zouden zoeken. De organisatie vreest dat de Russen in files te rechtkomen op de druk bere den autosnelweg naar San Francisco. Een voorstel van de organisatoren de nacht voor de wedstrijd een hotel in de buurt te reserveren, werd afgewezen. De Russen eisen op de dagen van de wedstrijd politie-escorte. „We hebben geen zin ergens anders te overnachten. Dat is niet goed voor de concentratie. Geen espresso Espresso koffie is verboden voor de Italiaanse voetballers tijdens het WK. Trainer Sacchi heeft het idee dat een kopje espresso de prestaties op het veld vermin dert. Hij schrijft kamillethee voor. Wijn bij het eten is toege staan. Zuid-Korea, Mexico en Nigeria vergroten zelfvertrouwen DEN HAAG SID/AFP/RTR/DPA De meeste deelnemers aan het WK in de Verenig de Staten hebben vijf dagen voor de openings wedstrijd tussen Duitsland en Bolivia hun oefen campagnes afgerond. De Italianen overtuigden tegen Costa Rica op nieuw niet. Aanvaller Signori is de enige speler die baat heeft bij de nieuwe taktiek van coach Sacchi. Hij maakte zijn derde doelpunt in even veel wedstrijden. Zijn teamgenoten bleken duidelijk nog niet in topvorm. De oud-trainer van AC Milan stapte on langs af van zijn vertrouwde 4-4-2-systeem en schakelde over naar 4-3-3. Maar Sacchi lijkt de posities niet naar tevredenheid in te kunnen vul len. Hij heeft nog maar vijf dagen om zijn favorie te elf samen te stellen. Bulgarije speelde gelijk tegen Tecos, de kam pioen van de Mexicaanse eerste divisie. De Bulga ren kwamen al na vijftien minuten spelen op 1-0. Sirakov rondde een voorzet van Stoitsjkov af. De Mexicanen trokken de stand zes minuten later gelijk. Ook WK-gangers Bolivia en Zwitserland hielden de stand in evenwicht: 0-0. De Zuidamerikanen hadden het beste van het spel in de eerste 45 mi nuten. Aangezien Bolivia de kansen niet verzil verde, namen de Zwitsers het initiatief in de wed strijd over. Ook de spelers van bondscoach Hodgson sprongen slordig met de mogelijkheden De Zuidkoreanen lijken klaar voor hun eerste WK-duel tegen Spanje. In hun laatste oefenpartij- tje versloegen de Aziaten tegenstander Honduras met 3-0. Zuid-Korea maakte weliswaar niet zo veel indruk als Brazilië dat hetzelfde elftal met 8-2 versloeg, maar zij stegen qua niveau zeker boven Honduras uit. Een aantal Zuidkoreaanse spelers verwisselde van shirt in een poging spionnen van komende tegenstanders in verwarring te brengen. Ook Mexico vergrootte het zelfvertrouwen door Noord-Ierland met 3-0 te verslaan. Luis Garcia had met zijn twee treffers een belangrijk aandeel in de overwinning. Het derde doelpunt kwam van de schoen van Hermosillo. Nigeria maakte in de laatste test op eigen bo dem indruk door Georgië met 5-1 te verslaan. Het team van Clemens Westerhof keek al na twee mi nuten spelen tegen een achterstand aan. Dat deerde de Afrikanen niet. Zij bleven aanvallend voetballen. Yekini en Siasia maakten twee doel punten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31