Berzin blijft Indurain en Pantani voor Frans Maassen is niet te stuiten Schumacher juicht terugkeer Mansell toe Austria Wien sterkste in Oostenrijkse bekerstrijd Sport z!€] Schaatsers vliegen uit de bocht Amee Caron zet echtgenoot op afstand op Zolder MAANDAG 13 JUN11994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-35643 DIEKIRCH GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER ,.Als het goed is moeten we straks toch gaan scoren", zei Jan Raas halverwege vorige week. „Nu gaan we komen", ver- woordde verzorger Fons van Heel vrijdag in het Luxemburgse gehucht Bertrange ook het optimisme bij de begeleiding. En ze kwamen, de mannen van WordPerfect. Ze koersten weer voor-1 in. Het was Frans Maassen die de opleving gestalte gaf door: gisteren het eindklassement van de Ronde van Luxemburg te winnen. Volgepompt met extra 10de bloedlichaampjes na een verblijf van twee weken in Sankt Moritz, bleek Frans Maassen op de lastige parkoersen van Luxemburg niet te stuiten. „En ik had niet eens het gevoel dat ik goed reed", verwonderde de Lim burger zichzelf over zijn uiteindelijke eindklassering. Donder dag en vrijdag in de goede ontsnapping, zaterdag een tijdritje naar zijn hand: het was voldoende voor Maassen's eerste aar dige succes dit jaar, een dagwinst in 'De Panne' in het voorjaar even niet meegerekend. En aldus werd de Limburger gisteren zomaar de wielerko- ning van de Benelux: de eerste renner die erin slaagde zowel de Ronde van Nederland, België als die van Luxemburg te win nen. In België was hij in '88 en '90 de sterkste, in eigen land won Maassen in '91. Waar een paar weken op hoogte al niet goed voor zijn. Frans Maassen vertrok voor de Ronde van Midden Zeeland, in gezel schap van ploeggenoten als Eric Van Lancker, Edwig van Hooydonck en vaste trainer trainer Eugène Jansen naar Sankt Moritz. Later voegde Rob Mulders zich ook nog bij het gezel schap. Vorige week keerde Maassen weer terug naar zeeniveau. ,,We hebben daar bepaald niet stilgezeten, al moet je altijd op passen dat je eerst even went aan de hoogte en niet meteen je training heel intensief maakt. Het verblijf daar moet je niet zien als hoogtestage en voorbereiding op de Tour, maar meer als een goede overbrugging naar de tweede helft van het seizoen. Iets dat goed is voor de moraal. Meer niet." „Twee weken is te kort voor een echte hoogstestage en het eventuele effect zal in de Tour wel uitgewerkt zijn. Maar hier heb ik er kennelijk nog wat aan. Ik kan niet zeggen dat ik zo ge weldig fiets, maar als ik zie hoe gemakkelijk ik mee kon komen met die ontsnappingen en over die heuvels hier. Alsof ze er niet lagen. Het zal voor mijn persoontje dus toch wel effect hebben." Hetgeen in het geval Frans Maassen al eerder werd bewezen. In '89 werd hij na een soortgelijk verblijf op hoogte nationaal kampioen en in het najaar van vorig seizoen daalde Maassen van de bergen bij Sankt Moritz neer op de fjorden bij Oslo. Ook in en rond de Noorse hoofdstad reed hij sterk, maar door on oplettendheid vergooide hij zijn kansen op de wereldtitel. Frans Maassen. al een paar jaar zonder grote overwinning sinds zijn succes in de Goldrace van '91, begon te twijfelen. „Ik ben van plan om, als eind '95 m'n contract bij Raas is afgelo pen, nog een volle overeenkomst van drie jaar te sluiten, maar als ik geen grote overwinning meer behaal, weet ik niet of ik de motivatie wel kan opbrengen", zei hij begin dit seizoen. Nu, na zijn triomf in de Ronde van Luxemburg, is de moraal terug. Straks, in de Tour de France, zal een ritzege weer het doel zijn. Jevgeni, Evgeni, Evgueni, Eugeni. of zo u wilt Eugenio - in ieder geval Berzin. de 24-jarige witte tornado uit Vyborg heeft de 77ste Ronde van Italië gewonnen. Ook in de laatste bergetappe, die van zaterdag, met onder andere een dubbele klim naar het mistige en sneeuwwitte Se- strières, kwam de voorsprong van dé revelatie van dit wielerseizoen niet meer in gevaar. MILAAN PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Marco Pantani, zijn leeftijdsge noot en sensatie in de Dolomie ten, legde zich neer bij zijn tweede plaats (op 2.51 min), en ook Miguel Indurain ondernam niets meer om zijn troonsaf stand te voorkomen. Indurain putte zich uit in loftuitingen. Zo gereserveerd als hij en zijn ploegleider Echavarri nog waren geweest na de ne derlaag van 'El Rei' in de grote tijdrit naar Follonica ('Eerst maar eens zien of hij drie weken achtereen op dit niveau kan presteren'), zo hoffelijk waren ze gisteren in eindpunt Milaan. Echavarri: „Berzin is een fe nomeen gebleken. Hij is goed op alle terreinen: in de tijdrit, in de bergen, en zoals hij de koers leest is een zeldzaamheid op zijn leeftijd. Als dit een uitvoe ring van het WK tumen was, gaf ik hem als jurylid een tien." Achterstand Indurain begon met achter stand aan deze Giro, die zijn derde eindzege op rij had kun nen worden. Hij had last van een pollen-allergie, tobde met een spierblessure, had te weinig competitie, werd weggereden in zijn specialiteit, de tijdrit. Drie keer klopte Berzin de Bask in deze discipline, die Indurain in zijn carrière al 27 maal had ge wonnen. Het was Berzins tijdritzege in het Critérium International (eind maan, voor onder ande ren Rominger), die zijn ploeglei der Emmanuel Bombini deed besluiten de jonge Rus naar de Giro te sturen in plaats van naar de eerst voorziene Tour. Bombini, die Berzin eind 1992 in zijn ploeg opnam: „Het was een gok, want ik wist eigen lijk nog niet goed wat ik aan hem had. Bovendien kon ik moeilijk kopmannen als Argen- tin, Furlan en Oegroemov pas seren." Maar toen 'Eugenio' in de tijdrit naar Follonica (vierde etappe) iedereen naar huis reed. en in de roze leiderstrui kwam. kon Bombini moeilijk anders dan de kaart van de jon ge, ambitieuze Rus spelen. Berzin zou, volgens de ge wraakte ex-ploegarts van Ge wiss Ferrari, de ideale renner zijn voor een klassementswed strijd met de zwaarte van een Giro. „Zijn lengte en gewicht verhouden zich optimaal tot el kaar. Hij heeft niet eens zo'n grote motor, maar wel één met maximaal vermogen." Het moge duidelijk zijn: 64 ki lo naar boven trappen is wat eenvoudiger dan de 81 die In durain moet. „Die bovendien afgelopen winter wat meer aan dacht heeft besteed aan zijn klimwerk, om straks Rominger te kunnen beantwoorden in de Tour. En daardoor wellicht wat heeft moeten inleveren in de tijdrit", aldus Echavarri. Teleurstellend Indurain na afloop van Folloni ca: „Het was de meest teleur stellende tijdrit die ik ooit heb gereden. Ik had de macht niet te versnellen, maar ik kwam ook niet leeggereden over de finish. Mijn benen deden niet eens pijn. Maar dat ik deze Giro niet heb gewonnen, verontrust me niet. Integendeel: mijn hoofd doel dit seizoen is een vierde zege in de Tour, en ik heb me met de dag beter voelen wor den." Indurain zei ook nog: „Voor Gewiss zit het seizoen er zo goed als op, de Banesto-ploeg voor de Tour begint eigenlijk pas." Afgelopen week ging het ge rucht in de Giro-karavaan, dat Gewiss de Tour zou verzaken. Dat de uitnodiging van de Tour directie was teruggestuurd, om dat de ploeg in de vijf maanden competitie voldoende publici Eugeni Berzin op weg naar de zege in de Giro. Berzin kende op de laatste dag geen problemen van betekenis meer. foto ap teit had gescoord met haar 25 overwinningen van veelal grote waarde. Maar dat bleek achteraf op een misverstand te berusten. Bombini: „Berzin gaat in geen geval, Argentin stopt met wiel rennen, maar we hebben ook Riss (vorig jaar vijfde in de Tour, red.), Oegroemov en Furlan nog." Furlan verdween halver wege, met naweeën van een val in 'Romandië', uit de Giro, maar hoopt op tijd hersteld te zijn voor ten minste één dagsucces. Sleutelrol Argentin is een ander verhaal. De inmiddels 33-jarige Veneti- aan vertolkte een sleutelrol in 'Italië 1994'. Hij won zelf een rit en droeg het roze, hij was de wegbereider en -kapitein voor Berzin, toen die de gevaarlijkste dag van deze Giro inging: vrij dag. op weg naar Les deLLx Al- pes. Wat Argentin toen liet zien maakt hem achteraf tot de schaduwwinnaar van deze Giro, de rittenkoers die hem nooit was vergund, maar die hij nu als sub-titularis mag bijschrijven. Hij doet het in een rijkgevuld boek, dat na gisteren zo goed als gesloten is. Voor hem geen koers van betekenis meer, nog slechts een paar afscheids-crite- riums. Miljonair Argentin gaat zich vanaf vandaag geheel wij den aan zijn nieuwe hobby: het onroerend goed. Evgueni Berzin staat nog aan het begin van de rit. Hem wacht een grote toekomst. Een toe komst als Italiaan - de naturali satie-papieren liggen al op het ministerie. De komende drie jaar nog bij Bombini - al schijnt hij ook ergens een handteke ning te hebben gezet voor een nog op te zetten Frans/Belgi sche spookploeg. Zijn bankre kening is er goed mee: halver wege deze Giro ging zijn jaarsa laris omhoog naar één miljoen gulden. Dit jaar prijkt er voor 'de Rus sische Coppi' nog één grande fi nale op het program: het we reldkampioenschap tijdlijden in Catania. Nieuw op het WK-me- nu van de UCI. Indurain. Zülle, Breukink, De las Cuevas en Ro minger weten sinds deze Giro dat ze er een zéér serieuze con current voor die primeur bij hebben. Michael Schumacher passeert de finishlijn en wint zijn vijfde Grand Prix in vijf races. Olympique Marseille heeft nieuwe eigenaar MONTREAL RTR/ANP Met zijn vijfde zege in zes races onderstreepte Michael Schuma cher gisteren de monotonie in de Formule I. De 25-jarige Duit ser won op het Gilles-Villeneu- ve-circuit van Montreal in een Benetton Ford onbedreigd de Grote Prijs van Canada. Zijn voorsprong op Damon Hill (Williams) bedroeg 39.6 secon den, het verschil met de Frans man Alesi (Ferrari) was nog gro ter. Frank Wiliams wil de sleur in de Formule I doorbreken door Nigel Mansell terug te halen. De onderhandelingen zijn al ver gevorderd. De 40-jarige Brit staat tot einde van volgende jaar onder contract bij het Indv- Carteam van Carl Haas en Paul Newman. maar'heeft oren naar een terugkeer in de Formule I. Zijn salaris van acht miljoen dollar (16 miljoen gulden) bij Haas/Newman is voor Williams een bijkomstigheid. Mansell kan in het lopende seizoen vier miljoen gulden per race verdienen plus 200.000 gulden voor elk WK-punt. Voor het volgende seizoen heeft Wil liams voor Mansell veertig mil joen gulden gereserveerd op de post salaris. Diens huidige werkgevers in de Indy Car krij gen een schadeloosstelling van twintig miljoen gulden. Vanuit Detroit liet Mansell weten dat hij in het lopende sei zoen alle verplichtingen in het Indy-Carseizo'en nakomt. Dat betekent dat hij in drie tot zes FormuIè-I-races in dit seizoen kan starten. Drie GP-data's val len niet samen met Indy-races, plus de laatste Formule-I-wed- strijden van het seizoen als de Indy-Carjaargang reeds is afge lopen. Gevraagd naar die mogelijk heid hield Mansell zich doof stom. Hij weigerde in te gaan op speculaties dat hij op 3 juli in Magny-Cours aan de start van de GP van Frankrijk ver schijnt. Zijn zwijgen was veelbe- tekend. Ook voor Carl Haas, die tijdens de Indy 500 in Indiana polis nog glashard ontkende dat zijn kopman een rentree over woog in de Formule I waarin hij in 1992 wereldkampioen werd. Schumacher juicht een terug keer van Mansell toe. „Hij is een kampioen. Onze sport heeft be hoefte aan kampioenen. Vooral na de tragische dood van Ayr- ton Senna. Ik meet mijn krach ten graag met Mansell." Schumacher is al bijna we reldkampioen. Zelfs als Mansell alle resterende tien GP's op zijn naam brengt, kan hij nog niet op eigen kracht Schumacher van de wereldtitel afhouden. In Montreal had Schumacher van de concurrentie niets te duchten. Het werd een optocht op het 4450 meter lange circuit, waarin een te gevaarlijke chica ne na protest van de rijders-as sociatie was omgelegd. Schumacher vertrok voor 70.000 toeschouwers van pole positie en zag zijn collega's al leen in zijn spiegel. Hij leidde van start tot finish, pokerde met de dreigende on weerswolken dat het droog bleef en bouwde met de regel maat van zijn boordcomputer aan zijn voorsprong. Slechts drie rijders bleven in dezelfde ronde. Damon Hill in zijn Willi-, ams, die wellicht plaats moet maken voor Mansell, plus de Ferrari's van Alesi en Berger. Maar een strijd om de eerste, tweede, derde en vierde plaats werd het nooit. Daarvoor bezat de Benetton van Schumacher teveel vermogen. WENEN DPA Austria Wien heeft de Oosten rijkse voetbalbeker gewonnen: In de finale in Wenen versloeg het FC Linz met 4-0. Bij rust was de stand 1-0 door een strafschop van Zsak. Na rust scoorden Prosenik (74ste mi nuut), Narbekovas (80ste) en Steiger (90ste). In het Ernst Happel-stadion waren zater dag slechts 6000 toeschouwers. Austria Wien heeft zich voor volgend seizoen overigens ver zekerd van de diensten van Frank Schinkels. Beide partijen bereikten overeenstemming over een contract voor een jaar. De 31-jarige tot Oostenrij ker genaturaliseerde Nederlan der stond sinds de winterstop op non-actief. De middenvel der had een financieel geschil met zijn werkgever Sankt Pöl- ten. De voetballer eiste 100.000 gulden, zijnde achterstallig sa laris. Uiteindelijk kwamen de partijen tot een compromis. Schinkels ontving zestig mille en mocht ven'olgens transfer vrij naar een andere club. Dat werd Austria Wien, waarvoor de ex-speler van AZ'67 en Excelsior in de afgelo pen negen jaar dat hij in Oos tenrijk voetbalde, ook al eens uitkwam. Marseille De Franse voetbalclub Olym pique Marseille heeft een nieu we eigenaar. Een Britse doch ter van een bank met het hoofdkantoor in Dubai heeft de door schulden geplaagde club overgenomen. Dit maakte de directeur Financiële zaken van Marseille, Alain Laroche, zaterdag bekend. Tijdens een persconferentie openbaarde Laroche dat Inter national Sport Investment (ISI) uit Cardiff, speciaal voor dit doel op 10 mei opgericht, de nieuwe 'baas' is. Tot voor kort was zakenman en politicus Bernhard Tapie eigenaar. Hij kwam echter in ernstige finan ciële problemen na een omko pingszaak, waardoor de club naar de tweede divisie werd verbannen. ISI, verbonden aan een niet met name genoemde bank in de Verenigde Arabische Emira ten, is op korte termijn van plan een kapitaal van veei'tig miljoen gulden in de club te investeren. Laroche hoopt dat hij vandaag de nodige garan- tieverklaringen kan afgeven. Meeuws Walter Meeuws wordt de nieu-j we trainer van de Belgische eersteklasser KV Mechelen. Dej j voormalige bondscoach volgj Fi van Hoof op. Deze werd door de club ontslagen] Meeuws ondertekende zater-, j dag een contract voor twee jaar. j Meeuws, ex-Ajacied en Bel- gisch international, trainde be halve de Belgische nationale N ploeg ook SK Lierse, FC Ant werp en als laatste ploeg AA Gent. Hanssen i Eugène Hanssen speelt ko- mend seizoen voor de Belgi sche eersteklasser Lommei. De robuuste verdediger degra-; deerde een aantal weken gele-; den met VW naar de eerste di visie. De 34-jarige routinier te- kende een contract voor eer jaar bij de Belgische club. Hanssen speelde ruim vijf tien jaar en meer dan 500 wed 1 strijden voor Roda JC. Na eer kortstondig verblijf in Japan werd hij aan het begin van de vorige competitie ingelijfd 1 door VW. Lommei trok Hans sen aan als vervanger van d<j langdurig geblesseerde libero Vital Vanaken. Twee schaatsers zijn bij de wieleromloop van de Alblasserwaard royaal uit de bocht gevlogen. De Swift-renners Richard van Kempen en Ruud Borst gingen zaterdag onderuit. Van de twee was Van Kempen er het slechts aan toe, al le ken de verwondingen van de Nieuwveense riet dekker achteraf mee te vallen. Borst kwam er zonder kleerscheuren maar met schade aan zijn fiets af. Swift-junior Martin Hörtens verras te met zijn vijfde plaats op het Nederlands kampioenschap in Vijlen. Bij ontstentenis van twee ploeggenoten moest Ronald van der Tang de eer van Swift - /Casba hoog houden. De Voorhouter eindigde als vijfde. Mede dankzij de elfde plaats van Mi- quel van Kessel uit Ter Aar staat de Leidse wielerformatie met grote finale-kansen als tweede geklasseerd in de promotiecompetitie. Van der Tang eindigde een dag later bij een criterium in Ouderkerk aan de Amstel als der de. Robin van Kessel, die zaterdag in Rozen burg als tiende was gefinisht, werd veertiende. Peter Hoondert hield aan het Zeeuws-Vlaam- se wielerweekeinde de zevende plaats in de derde etappe over. In het eindklassement be zette de oud-prof uit Goes de negentiende plaats. Bij de vrouwen beëindigde Marion Borst uit Leiderdorp de eerste etappe als tiende. Swift-renner Aart Vierhouten moest bij de grote prijs van Hannover alleen de Duitser Schol na 220 kilometer laten voorgaan. De Bollenstreek-junioren Wouter van der Linden en Lennard van Harskamp legden in Enschede beslag op de derde respectievelijk vijfde plaats. Hun clubgenoot Jan van der Slot werd vijfde in Zwaag. ZOLDER WIM DE GROOD AUTOSPORTMEDEWERKER Als er één coureur blij was op de Omloop van Terlamen zoals het circuit in het Bel gische Zolder heet, was het Amee Caron uit Rijnsaterwoude wel. In de trainig had zij slechts een vijfde startpositie weten te bereiken. Maar wedstrijden worden be slist tijdens de race en niet in de training. Twaalf ronden van elk 4200 meter waren genoeg om haar uiteindelijk de eerste overwinning te bezorgen in de race voor de Produktiewagens tot 1400 cc. In haar Suzuki Swift van het gelijkna mige dealerteam hield zij de Limburger Phil Bastiaans achter zich. De beslissing viel pas in de laatste ronde. Toon van de Haterd reed met Rover 114 GTi aan de kop, maar werd daar zo zenuwachtig van. dat hij in een van de laatse bochten begon te slingeren. Maar ternauwernood kon Amee passeren en de eerste plaats inpikken. Met nog een halve baan te gaan liet ze die niet meer los. Echtgenoot Frank Caron had veel min der geluk. In zijn Rover 114 GTi van het Eurpolis Rover Dealerteam behaalde hij uiteindelijk een vijfde plaats. „Het geeft me een heerlijk gevoel, deze overwinnig" verklaarde Amee na de wedstrijd. „Vooral omdat dit juist ge beurt op dit circuit. Ik had een goede start, maar die had Frank ook. In de eer ste bocht vroeg ik mij af hoelang hij naast me bleef zitten. De langste adem had ik echter", was haar commentaar. De strijd om het kampoenschap wordt aangevoerd door HenkTappel in een Su zuki. Amee Caron heeft zich met 70 pun ten op een vijfde plaats genesteld, vlak achter Frank. Sandra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn haalde wegens een technisch mankement het zwart-wit ge blokt niet. Zij staat nu op een achtste plaats. Overmacht In de Produktiewagens tot twee liter fi nishte Voorschotenaar Wout van Reenen in zijn Mobil-BMW 320i op de vierde plaats. Deze race werd met grote over macht gewonnen door Duncan Huis man, eveneens in een BMW. De ranglijst om het kampioenschap wordt hier met 97 punten aangevoerd door Donald Mo lenaar die in Zolder tweede werd. Van Reenen neemt de vijfde plek in met 63 punten. Tom Langeberg uit Oegstgeest zag zich tijdens de race voor de Produktie wagens boven de twee liter achtervolgd door de pechduivel. In zijn Ekris-BMW vertrok hij vanaf de vijfde startpositie. In de eerste ronde viel hij al enkele plaatsen terug en in de vierde ronde kreeg hij een lelcke voorband. In feite betekende dit voor Langeberg het einde van de wed strijd die hij als laatste eindigde. Voorin waren er spannende gevechten tussen Cor Euser, Peter Kox en Huib Olij. Maar de kopman Patrick Huisman was geen moment in gevaar. Hij won de race, terwijl Langeberg's teamgenoot Peter Kox tweede werd. Verrassende derde was Huib Olij. Allen reden in een BMW Mi Voor de stand heeft dit de volgende col sequenties. Euser leidt nu met 95 pui ten. Huisman is tweede met 90 puntel Kox derde met 89 punten. Langebel staat op de vierde plaats met 88 punten' De overwinning in de Citroën AX Cii ging ditmaal naar Tim Coronel. Sandj van Es werd tweede, Pieter van der Berj derde. Berend Gesman uit Alphen ad den Rijn werd 16de, plaatsgenote Galj Uljee 19de en de eveneens uit Alphen a| komstige Bas van Son behaalde de 21 s| positie. Anita de Kraa uit Oegstgeest behaalt na een angstig avontuur tijdens de tra ning de 24ste en tevens de laatste plaal Zaterdagmiddag is zij enkele malen ov de kop geslagen. Coronel voert met punten de ranglijst aan. Karst volgt m 69 punten, Van Es is derde met 67 pu ten. In de strijd om de Ladies Cup neer Uljee de achtste plaats in, De Kraa tiende.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 30