Spanje straft Gonzalez af Dehaene houdt zijn mond Verlies Duitse FDP kopzorg Kohl Feiten &Meningen Winst CDA iets kleiner Bolkestein: Bezinning nodig op toekomst EU Verbeek kwaaie pier GL Italianen scharen zich achter Silvio Berlusconi Bittere nederlaag Major Delors moet Franse socialisten redden Wat is nog de legitimiteit van het Europarlement Nederlanders in Europees Parlement MAANDAG 13 JUN11994 Groenen voor Ierland in Straatsburg dublin De Ierse Groenen hebben gisteren hun eerste zetel in het Europese parlement behaald. Maar de grote winnaar lijkt de regerende Fianna Fail te worden van premier Albert Reynolds. Terwijl het tellen van de stemmen nog voortduurde, leek het er op dat Fianna Fail haar zeteltal in Straatsburg zou uitbreiden van zes naar zeven. De verkiezingen w erden gezien als een tus sentijdse graadmeter voor de regering en haar bestrijding van de w erkloosheid die is opgelopen tot 16 procent. Socialisten winnen in Griekenland athene De socialistische PASOK heeft volgens de prognose de Europese verkiezingen in Griekenland gewonnen. De regerings partij van premier Papandreou heeft 38.5 tot 40.5 procent van de stemmen behaald. De grootste rechtse oppositiepartij, de Nieu we Democratie, heeft volgens de peiling 34 tot 36 procent van de stemmen gekregen. Oppositie wint in Portugal lissabon De grootste oppositiepartij in Portugal, de Socialisti sche Partij van oud-premier en huidig president Mario Soares, is de grote winnaar van de Europese verkiezingen. De socialisten zouden volgens de prognoses tussen de 35 en 39 procent van de stemmen hebben gekregen. De regerende centrum-rechtse PSD zou op 28 tot 32 procent kunnen rekenen. Denemarken telt pas vandaag kopenhagen Om een extra toeslag uit te sparen worden in De nemarken de donderdag al uitgebrachte stemmen pas vandaag geteld. Steun regering Luxemburg Luxemburg» De regeringspartijen in Luxemburg hebben gisteren de Europese verkiezingen gewonnen. De christen-democraten (PSC, 31 procent) en socialisten behaalden (POSL, 24.8 procent) behaalden ene ruime meerderheid. den haag anp Het CDA is ook volgens de offi cieuze einduitslag van de Eu ropese verkiezingen in Neder land winnaar met 30.8 procent van de stemmen, wat goed is voor tien zetels. Het onder zoeksbureau Interview had donderdag aan het einde van de verkiezingsdag berekend dat de christen-democraten goed zou den zijn voor 31,2 procent. De Kiesraad stelt binnen enkele da gen de officiële uitslag vast. Meestal verschilt die niet of nauwelijks van de officieuze re sultaten. De officieuze uitslag van de donderdag in Nederland gehou den verkiezingen verschilt wei nig van de definitieve prognose van Interview. In de verdeling van de zetels in het Europees Parlement die donderdag werd berekend komt dan ook geen verandering. De grootste afwijking, 0,7 pro cent, is gemeten in het percen tage stemmen voor Groen- Links. Interview becijferde dat de partij goed de den haag De fractievoorzitters van de gro te partijen zijn uiterst teleurge steld over de lage opkomst an de Nederlanders bij de verkie zingen voor het Europees Parle ment. WD-leider Bolkestein vindt de lage opkomst, niet al leen in Nederland, maar ook in andere Europese landen, aan leiding voor bezinning op de toekomst van de Europese Unie. Op de partijraad van de VVD zaterdag gaf hij al aan dat de Unie moet gaan nadenken over essentiële vragen zoals de verdergaande integratie. Hij voegde daar aan toe dat de VAT), met een verdubbeling van het aantal zetels in het EP (van drie naar zes) een 'mooi resultaat' heeft geboekt. De uit slag van de verkiezingen kan volgens hem, gezien de lage op komst, echter absoluut niet worden vertaald naar de natio nale politiek en zeker niet wor den beschouwd als een referen dum over de paarse coalitie. Ook PvdA-leider Kok vindt dat de uitslag niet kan worden vergeleken met de nationale po litieke situatie. De opkomst noemde hij 'heel slecht'. De Ne* derlandse Europarlementariërs zullen een hele zware taak heb ben om de betrokkenheid bij en belangstelling voor Europa te vergroten, aldus Kok. CDA-voorman Brinkman noemde de opkomst teleurstel lend. De goede score van het CDA zelf is bemoedigend, stelde Brinkman. brussel» anp Europarlementariër Herman Verbeek is voor de eenmans fractie van Groen Links in het Europees Parlement de gebeten hond. „Verbeek heeft ons van een tweede zetel afgehouden. Die gaat nu als restzetel naar het CDA", aldus Nel van Dijk, de enige gekozen vertegen woordiger van Groen Links in de nieuwe Europese volksverte genwoordiging. De affaire-Verbeek begon vijf jaar geleden toen CPN, PPR en PSP (later Groen Links) een ver bond sloten om samen de Eu ropese verkiezingen van 1989 in bonn dpa-anp Vier maanden voor de landelijke verkie zingen hebben de Duitse kiezers bonds kanselier Helmut Kohl en zijn CDU een steuntje in de rug gegeven. Het resultaat van bijna 40 procent voor de CDU en de Beierse zusterpartij CSU samen bij de ver kiezingen gisteren voor het Europees Par lement (EP) wordt in Bonn uitgelegd als blijk van vertrouwen in Helmut Kohl. Een addertje onder het gras is de uitslag voor Kohls liberale coalitiegenoten van de FDP. Die partij blijft met 4 procent van de stemmen onder de kiesdrempel van 5 pro cent, het vereiste minimum om in het par lement te komen. Zonder de FDP komt de CDU/CSU niet aan de vereiste meerderheid Als de krachtsverhoudingen tussen de partijen bij de landelijke verkiezingen in ok tober dezelfde zijn als bij de Europese ver kiezingen, moet de regeringscoalitie dus anders worden samengesteld. Een samen werking van de SPD met Bündnis 90/Grüne zou dan een mogelijkheid zijn. De Grünen zouden dan met hun aandeel van 10 pro cent de SPD aan een meerderheid kunnen helpen. Een tweede mogelijkheid zou een 'grote coalitie' zijn. de samenwerking tussen CDU/CSU en SPD. Die is tot nu toe slechts één keer in praktijk gebracht, tussen 1966 en 1969. Het 'voordeel' van deze optie is dat de regering makkelijk omstreden wetgeving door kan drukken in het parlement. De sa menwerking tussen de twee grote partijen ten tijde van de Grosse Koalition leidde ech ter bij de CDU/CSU tot een verwatering van haar rechtse en bij de SPD tot het verlies van haar linkse identiteit. Dat leidde weer tot een versterking van extreem-rechtse en extreem-linkse krachten. Maar als het aan Klaus Kinkel ligt, hoeft het zo'n vaart niet te lopen. De FDP-voor- zitter zei te 'rouwen' omdat zijn partij niet meer in het EP is vertegenwoordigd. Kinkel en Kohl verklaarden echter allebei erop te vertrouwen dat de FDP in oktober de kies drempel wel haalt. Als dat lukt, zijn het zwart-gele en het rood-groene kamp onge veer even sterk. Binnen de FDP zal de komende weken vaker dan tot nu toe de vraag worden ge steld of het wel slim is geweest zich in,zo'n vroeg stadium te binden aan voortzetting van de coalitie met de CDU/CSU. Ook zul len de liberalen zich afvragen of ze met hun appel aan de 'prestatiedragers' niet te veel slechter verdienende kiezers hebben afge schrikt. Leider Rudolf Scharping van de SPD. en kele weken geleden in de opiniepeilingen nog in een nek-aan-nekrace met de CDU/CSU, ziet het resultaat van minder dan 33 procent als nederlaag. Tegelijkertijd kondigde hij aan een harde campagne te willen voeren voor de landelijke verkiezin gen. De extreemrechtse Republikaner verdwij nen uit het Europees Parlement. De PDS, de erfgenaam van de DDR-staatspartij SED, haalde de kiesdrempel nèt niet. De PDS zou, met hetzelfde resultaat, echter op 16 oktober wel in de Bondsdag kunnen komen als haar kandidaat in minstens drie kiesdis tricten de relatieve meerderheid behaalt. Lokaal is die kans aanwezig, zoals bijvoor beeld in bepaalde delen van Oost-Berlijn waar de PDS erg sterk is en prominente niet-partijgebonden kandidaten als de schrijver Stefan Heym in de race stuurt. r 4,4 pro- blijkt uiteindelijk 3.7 procent te zijn. Groen Links leverde één van de twee zetels in. Bij de an dere partijen zijn de verschillen minimaal. De Pv dA is de tweede partij in de Nederlandse afvaardiging naar het Europees Parlement met 22,9 procent (volgens Inter- View 23,3), wat acht zetels ople vert. Het CDA en de PvdA beha len daarmee hetzelfde aantal zetels als bij de vorige verkiezin gen voor het Europees Parle ment in 1989. de WD en D66 (respectievelijk zes en vier ze tels) winnen er elk drie en SGP/GPV/RPF (nu twee). Het aantal zetels van Nederland in het EP is voor de verkiezingen uitgebreid van 25 naar 31. De opkomst bedroeg officieel 35,6 procent. De laagste op komst, 22,5 procent, werd ge meten in de gemeente Rucphen in Noord-Brabant. De hoogste scoorde het Zeeuwse Marieker- ke: 60,9 procent. Aanhangers van de Spaanse oppositie vieren feest na de grote winst bij de Europese verkiezingen. De Spaanse kiezers hebben duidelijke taal gesproken. 109 zetels) in het regionale par- Zovvel bij de verkiezingen voor het Europees Parlement als bij die voor het regionale parlement in Andalusië heeft de socialistische regeringspartij van premier Felipe Gonzalez een zware nederlaag geleden. Zwaarder dan menig opiniepeiler had verwacht. FOTO REUTER DESMOND BOYLAN De grote vraag is nu of de ne derlaag voor Gonzalez aanlei ding is de vertrouwenskwestie in het nationale parlement te stellen en eventueel vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De oppositie heeft een duidelijk antwoord. „De regering moet nu nagaan hoeveel steun zij nog in het parlement heeft", ver klaarde Abel Matutes, Europees lijsttrekker van de centrum rechtse Partido Popular. De PP van José Maria Aznar, de landelijke lijsttrekker, is de grote winnaar. Zij is in het Eu ropees Parlement de PSOE van Gonzalez voorbijgestreefd en in Andalusië bijna net zo groot ge worden als de socialisten. Voor al dat laatste is verrassend. Het was bekend dat de PSOE de ab solute meerderheid (62 van de lement zou verliezen, maar dat zij -zo diep zou vallen in de re gio, waar haar traditionele machtsbasis ligt, is opmerkelijk. De beide verkiezingen wer den beschouwd als een referen dum over het beleid van pre mier Gonzalez, die volgens zijn critici te weinig heeft gedaan aan de bestrijding van de cor ruptie en de werkloosheid. Het is waarschijnlijk dat daarom in Andalusië een deel van de vaste aanhang van de PSOE is overge stapt naar Verenigd Links (IU) dat onder leiding van de com- De grote nederlaag is voor Gonzalez een hard gelag. Enkele dagen geleden zei hij nog dat zijn partij de positie zou kunnen verslaan. Maar de premier zag niets in vervroegde verkiezingen. „Nie mand, in geen enkel Europees land, zal de noodzaak begrijpen om de samenstelling van een nationaal parlement te veran deren wegens verlies bij Eu ropese verkiezingen." Alleen bij een verpletterende nederlaag van de PSOE wilde Gonzalez de vertrouwenskwes tie in het parlement stellen. De centrale vraag zal dan ook zijn of hij het verlies als dramatisch beschouwt en wil aftasten hoe veel krediet hij in het nationale parlement nog heeft. Belgische regeringspartijen handhaven zich te gaan. Verbeek stond als num mer twee op de lijst, Van Dijk nummer één. Dat was niet naar de zin van Verbeek en de rollen werden omgedraaid. De afspraak was echter dat de nummer een na 2,5 jaar de fak kel aan een ander lid van de combinatie zou overgeven, maar ook daar bleek Verbeek geen boodschap aan te hebben. Hij bleef zitten. Verbeek probeerde bij de jongste verkiezingen vergeefs opnieuw als nummer één voor Groen Links te mogen uitko men. Toen dat niet lukte, sloot hij zich aan bij de Groenen en kwam uit als lijsttrekker. noeming van de zitter van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, niet uit. Zelf vindt hij dat de opvolger van de Fransman Delors volgens plan tijdens de Europese Top van 24 en 25 juni op Corfu moet wor den aangewezen. „Dat is beter voor de verhoudingen met het Europees Parlement", verklaar de hij gisteren naar aanleiding van de Europese verkiezingen. Als het nieuwe Europees par lement in juli aantreedt, zou het goed zijn uitsluitsel te hebben over degene die Europa gaat lei den, meent Dehaene. „Anders parlement, dat sinds het Ver drag van Maastricht meer macht heeft gekregen", voor spelde hij. De Belgische regeringsleider wordt beschouwd als de be langrijkste concurrent van de Nederlandse demissionaire pre mier Lubbers voor het voorzit terschap. Maar hij laat zich nog steeds niet in de kaart kijken. Ook gisteren beantwoordde hij vragen over zijn eventuele kan didatuur steevast met: „Geen commentaar". De Europese verkiezingen zijn voor de christendemocrati sche CVP van Dehaene tegen de verwachtingen in geen neder laag geworden. Uit de eerste uitslagen blijkt dat de partij haar vijf zetels in het Europees Parlement behoudt. Dehaene leidde daaruit af dat zijn kabi net het niet zo slecht doet. De liberalen die van de Euroverkie zingen een testcase voor de na tionale regering hadden ge maakt, zijn volgens hem 'van een kale reis teruggekomen'. Het extreem-rechtse Vlaams Blok wint ten opzichte van de laatste Europese verkiezingen in 1989. In de Franstalige grote steden Brussel en Luik is sprake van een opmars van extreem rechts. In vergelijking met de parlementsverkiezingen in 1991 is de opmars van de Vlaamse nationalisten duidelijk gestopt. rome eelco v liteit i het kabinet-Berlusco correspondent De Italianen hebben massaal 'ja' gezegd tegen premier Silvio Berlusconi. De mediamagnaat, die de Europese verkiezingen had omschreven als een soort referendum over zijn persoon en zijn geesteskind Forza Italia, is met 30,5 procent van de stemmen de onbetwiste politie ke koning van het land gewor den. De coalitiepartners van de premier en ook de oppositie partijen kunnen niet veel meer doen dan collectief de pet afne men en nederig buigen. De verkiezingsuitslag heeft grote gevolgen voor de machts verhoudingen binnen het cen trum-rechtse kabinet. De fede ralistische en bovenal zeer dwarse Lega Nord (gedaald van 8,3 naar 6,7 procent) is definitief de mond gesnoerd. De toon binnen de zogenaamde 'Pool Vein de Vrijheid' zal voortaan worden gezet door Berlusconi en zijn trouwe partner Nationa le Alliantie (NA), de neo-fascis- tische partij van Gianfranco Fi- ni. NA verloor gisteren welis waar ten opzichte van de ver kiezingen in maart, maar draagt met 12,6 procent van de stem men belangrijk bij aan de stabi- Berlusconi en Fini kunnei met een gerust hart verder rege ren, wetende dat een crisis ver oorzaakt door de wispelturigi leider van de Lega Nord. Bossi zonder problemen kan wordei opgevangen. Helemaal als mei bedenkt dat de Europese ver kiezingen worden gehoudei met een systeem van evenredi ge vertegenwoordiging en dl nationale verkiezingen met eei districtenstelsel. Hierdoor zal di as Fini-Berlusconi makkelij een absolute meerderheid we ten te behalen. Bossi's Lega Nord ligt uitge teld in de hoek, maar hetzelfdi kan gezegd worden van de op positiepartijen, die alle zwaè verloren. Het plan om alle pro gressieve krachten te bundele| om 'bulldozer' Berlusconi ti stoppen, is uitgelopen op eel fiasco. De ex-communistischi PDS, de grootste oppositiepar tij, verloor opnieuw en kan me 19,2 procent van de stemmei weinig uitrichten. De vroegen christen-democraten en he 'pact' van de hervormer Marii Segni likken eveneens hui wonden. Samen beschikken zi over niet meer dan 13 procen van de Labour grootste partij in Europarlement londen cees v correspondent De Conservatieve Partij heeft vannacht een bittere nederlaag geleden in de Europese verkie zingen. De partij van premier Major kreeg slechts 27 procent van de stemmen. Dat was min der dan bij enige verkiezing in de geschiedenis van het Vere nigd Koninkrijk. Het was vijftien procent minder dan in 1992, toen Major de algemene verkie zingen won. Grote overwinnaar was La bour, dat nu de grootste partij in het Europees Parlement wordt. Labour kreeg 46 procent van de stemmen, acht procent meer dan in 1992. Terwijl La bour van 49 naar 62 zetels klom, zagen de Conservatieven hun zeteltal in Straatsburg slinken van 32 naar 18. „Dit is naar elke historische maatstaf een ramp voor de Conservatieven", zei professor Anthony King, een politiek commentator. Als de uitslag zich bij algeme ne verkiezingen zou herhalen, zou Labour 412 Lagerhuiszetels krijgen tegen de Conservatieven 173. Daarmee zouden de soci aal-democraten een absoluti meerderheid krijgen van histo rische omvang. De nederlaai van de Conservatieven is des ti opmerkelijker, omdat het eco nomisch herstel in het Verenigt Koninkrijk al anderhalf jaar ge leden is begonnen. De Brits* economie is de snelstgroeiendi van Europa. Enige lichtpunt voor de pre mier was dat de uitslag nog be roerder had kunnen zijn. Voora was voorspeld dat de Conserva tieven minder dan tien zetel zouden kunnen krijgen of zelf als derde partij zouden kunnei eindigen. Maar de Liberaal-De om in het behoudende Zuid Engeland een doorbraak te for De pro-Europese Liberaal Democraten veroverden hui eerste twee zetels in het Euro pees Parlement, maar landelijl bleef hun aandeel in de stem men steken op zestien procenl Dat was tien procent meer dai bij de vorige Europese verkie zingen, maar twee procent min der dan bij de algemene verkie zingen van 1992. parus hans gertsen correspondent De socialisten en hun lijsttrek ker Michel Rocard zijn onbe twist de grote verliezers van de Europese verkiezingen in Frankrijk. Onder aanvoering van Rocard wisten de socialis ten nauwelijks 15 procent van de stemmen te halen; een van de slechtste scores uit de ge schiedenis van de partij. Michel Rocard voelt boven dien de hete adem van Bernard Tapie in zijn nek. De in een schier onafzienbare serie schan dalen verwikkelde zakenman haalde met zijn lijst Energie Ra dicale bijna 12 procent van de stemmen. Voor Michel Rocard betekent de dramatische score van zijn lijst vrijwel zeker het einde van zijn kansen op het president schap. Volgens diverse peilin gen legt Rocard het bij de presi dentsverkiezingen van volgend voorjaar tegen alle mogelijke conservatieve kandidaten af. Bovendien is de kandidatuur van Rocard binnen zijn partij zeer omstreden geraakt. De roep om Jacques Delor neemt binnen de Parti Sodalis r te krachtig toe. De socialistisch s voorzitter van de Europes c Commissie ontkende gister f( avond opnieuw zich kandidaa v te willen stellen. Volgens de pei lingen ^ou Delors echter in te v genstelling tot Rocard een seri j, euze kans hebben de presi dentsverkiezingen te winnen j, Voor tal van prominente socia listen is Delors de enige die d partij uit het diepe dal kan trek v ken. v De conservatieve regerings j, partijen hadden gisteravond a c evenmin reden om feest te vie ren. De gezamenlijke lijst vai c de liberale UDF en de gaullisti sche RPR, aangevoerd door Do - minique Baudis, haalde ampe 26 procent van de stemmen. Di grote triomfator ter rechterzijdl was Philippe de Villiers, die me zijn lijst 'Voor een ander Euro pa' bijna 13 procent van di c stemmen haalde. Het extreem - rechtse Front National hand haafde zich met een score val s ongeveer 11 procent, evenals di 7 procent. Hoop en vrees bij nieuw gekozen parlementsleden ontstaan er spanningen r t het den haag anp (Brussel), J. Mulder (Brussel), F.A. Wijsenbeek (Den Haag),* P.C. Plooij-Van Gorsel (Oude Wetering). D66: J.W. Bertens (Maastricht), L.J. Brinkhorst (Brussel), D. Eis- ma (Den Haag), J.L.A. Boogerd- Quaak (Zaamslag). SGP, GPV en RPF: L. van der Waal (Ridderkerk), J. Blokland (Capellea/dIJssel). Groen Links: P.B.M. van Dijk (Sittard). In het Europees Parlement zijn de volgende Nederlandse kan didaten gekozen (er is geen re kening gehouden niet voor keursstemmen): CDA/Europese Volkspartij: J.R.H. Maij-Weggen (Eindho ven), W.G. van Velzen (Waal wijk). P.A.M. Cornelissen (Best), J. Sonneveld (Wierden), M.G- .H.C. Oomen-Ruijten (Maas- bracht). K.M.H. Peijs (IJssel- stein), J.L. Janssen van Raay (Rotterdam), A.M. Oostlander (Doetinchem), B. Pronk (Groe- nekan), P.L.M. Pex (Rotterdam). PvdA/Europese Sociaal-Demo craten: H. d'Ancona (Amster dam), F.W.C. Castricum (Box tel), P. Dankert (Edam), L.G.L. van Bladel (Hilversum), W.J. van Velzen (Huizen), M.J.A. van Put ten (Amsterdam), J.M. Wiersma (Leiden), A. Metten (Overveen). WD/Europese Liberaal-Demo craten: G.M. de Vries (Den Haag), J.G.C. Wiebenga (Aerdenhout), J.E.S. Larive correspondent Gevoelens van hoop en vrees vochten gisteravond om de voorrang in het Europees Parlement in Brussel. Het werd een grote opsteker voor Europa genoemd dat de Oostenrijkers massaal en met veel overtuiging 'ja' had den gezegd tegen de aansluiting bij de Europese Unie. Schril in contrast daarmee stond de lage opkomst, met Nederland als recordhouder aan de onderkant, in de twaalf landen die nu al deel uitmaken van de Unie. Dat gebrek aan interesse voor Europa wordt door velen van de 567 nieuwe Europarlementariërs die gisteren werden gekozen, een zware hypotheek genoemd voor de komende vijf jaar. Europa leeft niet bij de kiezers. Als dat niet veranderd, vroegen enkelen zich al af, wat is dan nog de legitimiteit van het parlement? Her en der werd zelfs al gezegd dat het Europarlement op deze manier niet nog eens tien jaar zal kunnen overleven. Alleen waar, zoals in Duitsland en Luxemburg, ook ei gen lokale of nationale verkiezingen werden gehouden, of in de landen met een stemplicht als België en Grie kenland, was de opkomst min of meer normaal te noe men. Voor Europa alleen loopt echter gemiddeld niet eens de helft van het aantal ldezers warm. „Het geeft een zeer armoedig gevoel dat bijvoorbeeld in Nederland maar 35 procent van de mensen het de moeite waard vond om naar de stembus te gaan", zei Hedy d'Ancona, lijsttrekker van de PvdA voor Europa, gisteravond in het EP in Brussel. „Wanneer Europa zo doorgaat de weg naar omlaag te bewandelen, dan zul len we daar consequenties uit moeten trekken". Voor zichzelf had ze alvast één voornemen. „Als je als Europees Parlement eenmaal een standpunt hebt inge nomen, dan moet je daar ook aan vasthouden. Je moet niet eerst een grote broek aantrekken om die dan ver volgens weer even schielijk uit te trekken". Een verwij zing naar de vele malen waarin het EP in de afgelopen jaren een grote mond had, maar op het laatste moment voor de eigen moed terugschrok en zich toch neerlegde bij wat de ministers van de twaalf lidstaten al hadden voorgekookt. De geringe publieke belangstelling voor Europa hield ir ieder geval de Nederlandse 'Europeanen' gisteren het meeste bezig. „Dit moeten we ons aantrekken", vond c Europees commissaris voor het buitenland beleid Hans van den Broek. Hij sprak van „een vreemde paradox". a Aan de ene kant, zei hij, beklaagt iedereen dat er te wei nig democratische controle plaats heeft in Europa op r de beslissingen van de Europese Commissie en de Eu- v ropese Raad van Ministers. Op het moment echter dat c men die democratische controle kan versterken door r een stem uit te brengen bij de Euro-verkiezingen, blij- ven de kiezers weg. v De magere opkomstcijfers overschaduwden bij velen c de vraag van de toekomstige samenstelling van het Eu- v ropees Parlement. Al jaren is het usance dat de twee a grote blokken, sociaaldemocraten en christendemocra-1. ten, samen de dienst uitmaken, waarbij de sociaalde- mocraten tot nu toe altijd net iets sterker waren. Of dat a zo zal blijven, moet in de komende weken blijken. Dan 1 wordt in het EP beslist over de 'fractievorming'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2