Sport Canada laat Oranje spelen 'Kattuk' blijft nog wel even 'on Tour' Advocaat wil iets zuiniger aanvallen Media-rel rond Oranje Voorsprong voor Rockets MAANDAG 13 JUNI 1994 Berzin Krajicek OfAlnde Giro bleef Ber- Rjchard Krajicek D \J zin zijn concurren- heeft na zijn tite| in ten Indurain en Panatani Rosmalen op alle baan- voor- I soorten een toernooi ge wonnen. Katwijk misschien eerst uit katwijk Het is nog niet bekend of Katwijk de eerste wedstrijd om het algemeen amateurkampioenschap van Nederland inder daad op eigen terrein afwerkt. Indien Stevo woensdag bij Tone- gido de overwinning en dus de zondagtitel pakt, speelt Katwijk zaterdag volgens plan het eerste duel thuis. Komt SV Meerssen woensdag echter alsnog als niet spelende overwinnaar uit de strijd, dan trekt de brigade van Kees Guyt zaterdag naar Lim- burg. De Haan mogelijk terug naar FC Lisse leiden De kans is redelijk groot dat Radjin de Haan terugkeert bij FC Lisse. De middenvelder die de zaterdageersteklasser dit seizoen verruilde voor eerstedivisieclub Eindhoven heeft inmid dels al overschrijving aangevraagd naar de Lissese Fusieclub. Of die overstap ook daadwerkelijk plaatsvindt, hangt af van het re sultaat van de besprekingen die De Haan op dit moment voert met FC Den Bosch. „Als dat niet doorgaat, keer ik zeker bij FC Lisse terug", aldus De Haan die deze week een beslissing denkt Leidse meisjes landskampioen naaldwijk» Het meisjesvoetbalteam onder veertien jaar van de KNVB Afdeling Leiden heeft beslag gelegd op het landskam pioenschap. De Leidse meisjes, die eerder in hun groep al te sterk waren voor de vertegenwoordigende teams van Amster dam, Utrecht, Haarlem en Noord-Holland, bleven zaterdag op het complex van IVestlandia ongeslagen in de eindronde. Tegen Zwolle werd doelpuntloos gelijk gespeeld, terwijl Noord-Brabant (2-1) en de combinatie Gouda/Rotterdam (3-1) werden versla gen. Aanbieding AZ voor Marco de Ridder leiden Marco de Ridder beslist deze week of hij ook volgend sei zoen nog bij Katwijk speelt. De Noordwijkse linkerspits kreeg van de Alkmaarse eerstedivisionist AZ een fullprof contract van een jaar aangeboden. Frank Rijkaard stimulator binnen Nederlands elftal Het winnaarsgevoel heeft Oranje ook in Toronto niet in de steek gelaten. Na de overwinningen op eigen bodem tegen Schotland (3-1) en Hongarije (7-1) werd gister avond in de Canadese uitvalsbasis ook de laatste oefen interland op weg naar Orlando royaal gewonnen (0-3). Daarmee heeft het Nederlands elftal een klein streepje voor op Brazilië (1-1), Duitsland (0-2) en Spanje (0-2). En dat zijn toch niet de minste landen die pal voor het WK in Canada aanwipten. Toronto albert geesinc tot beste verdediger in de Portugese competitie. Halverwege greep Dick Advo caat terug op de samenstelling die hij eerder al één helft testte tegen Hongarije. Met Frank Rijkaard als verdediger rechts in de zone en met Jan Wouters rechts en Rob Witschge links van Wim Jonk. Wouters speelde gisteravond één helft op links, maar hij kwam na rust beter tot z'n recht aan de overkant. De beslissing van Advocaat om Rob Witschge buiten de ploeg te la ten, was een fikse teleurstelling voor de Feyenoorder. „Ik zal geen probloemen veroorzaken, maar ik blijf het gek vinden". Advocaat op zijn beurt: „In Or lando zullen we kijken hoe Wouters en Witschge op de hit te reageren". gpd-verslacgever Toch mag ook aan de oefenzege in Toronto niet al te veel waarde worden toegekend. Daarvoor kregen de Nederlandse mid denvelders en aanvallers te veel ruimte van de Canadezen, van wie het gros na vier wedstrijden in acht dagen al snel met de tong op de schoenen liep. Het kon de pret in het Varsity Stadi um niet drukken. Zo'n vijfdui zend Nederlandse Canadezen, compleet met hoempa-orkest, waren tot uit de verre omtrek naar Toronto gekomen. Zij had den de dag van hun leven. Net als Randy Samuel. Aan hem, de donkere verdediger van Fortuna Sittard, dankte Canada het dat de ploeg nog enigszins overeind bleef. En natuurlijk aan de goedgeefsheid van Oran je, waardoor de schade halver wege tot 3-0 beperkt bleef. In die periode kreeg het Neder lands elftal negen kansen tegen slechts twee in het tweede part. Vier jaar geleden in de aanloop naar het WK van Italië ging het Oranje wat minder voor de wind. Toen werd met 3-2 verlo ren van Oostenrijk en nadien met 2-0 gewonnen van het toenmalige Joegoslavië. Rijkaard Maar belangrijker dan de over winning in Toronto was voor Dick Advocaat het gegeven dat hij in Frank Rijkaard een stimu lator in supervorm heeft en dat Stan Valckx andermaal- flink door de mand viel. De midden velder van Sporting Lissabon begreep dat het zijn laatste kans was. Het experiment met de be perkte Limburgse voetbalprof liep op een faliekante misluk king uit. Valckx was overgecon centreerd, maakte een wilde en onrustige indruk en deed bijna alles verkeerd. Aan de spaarza me kansen die Canada voor rust kreeg, ging vrijwel steeds een verloren (kop)duel van hem vooraf. Het is daarom een raad sel hoe Bobby Robson, zijn clubtrainer; hem kon uitroepen Aanjager Een getal apart vormt Frank Rijkaart}. Oranje kan hem ei genlijk niet missen in zijn rol als aanjager op het middenveld, maar evenmin aqhterin. Met zijn terugkeer in de achterste lijn straalde de ploeg prompt meer rust uit. Het is het noodlot van Rijkaard dat hij op beide posities even goed tot zijn recht komt. De 'wereldkampioen re lativeren' is niet de lastigste en schikt zich zonder morren in de opdracht die Advocaat voor hem in petto heeft. De boze buitenwereld maakt er door gaans een groter probleem dan hijzelf. „Ik doe wat in het belang van het elftal is, daar gaat het Een ander twistpunt vormt de bezetting rechts in de aanval. Marc Overmars had gisteravond het geluk mee dat Gaston Tau- ment door een plotseling opko mende keelpijn een dag het bed moest houden en gisteren in het hotel achterbleef. De Feye noorder zag daardoor de inter land aan z'n neus voorbijgaan. Geprikkeld als hij was, greep Mare Overmars één helft de ruimte die hij Ian Carter kreeg met beide handen aan om te schitteren. Hij stond aan de ba sis van de vroege openingstref fer van Dennis Bergkamp en Brian Roy (rechts) wordt fel op de huid gezeten door Randy Samuel. Zaterdagtitel opnieuw naar oranjehemden Dick Advocaat stapte gisteren in het vliegtuig naar .pleister plaats' Orlando en begon on middellijk diep na te denken. „Deze week ga ik voor mezelf conclusies trekken", sprak de bondscoach. Het resultaat is over ongeveer een week in Was- I hington zichtbaar. Advocaat sprak na het ge wonnen duel met Canada (3-0) niet direct over zijn spelers. Op het zwakke spel van Valckx had hij geen commentaar. Wel con stateerde de bondscoach dat Wouters ook als .kanthalf heel goed was. Hij had een zeer ge vaarlijke Overmars gezien. „Hij zal zijn acties alleen nog beter moeten doceren. Daarover wil Advocaat de ko mende dagen met zijn spelers praten. „We hebben in de voor- katwuk gert-jan onvlee Het verschil was duidelijk. Ter wijl DOVO-supporters na de 2-0 nederlaag tegen Katwijk korte metten maakten met een enorme rood-witte vlag, borgen de supporters van het 'andere (Oranje' hun vlaggen en span- j doeken juist met liefde op. Die moeten immers dit weer lange seizoen nog dienst doen. Nog twee keer. En om helemaal pre cies te zijn: op de momenten dat zaterdagkampioen Katwijk (tegen de nummer één van de zondag (Meerssen of Stevo) de algemene amateurtitel van Ne derland verdedigt. In spandoe- jken gezegd: 'Kattuk is on Tour' jen blijft dat dus nog even. Dat Katwijk zich nu mag gaan i opmaken voor het absolute (sluitstuk van weer een schitte rend voetbaljaar, werd vooraf allerwegen verwacht. De oranje hemden hadden in de kam- pioenscompetitie met ACV en DOVO de beste indruk gemaakt. En hadden, niet onbelangrijk, ook de beste papieren in han den voor het beslissende treffen met DOVO. Niet alleen omdat de thuisploeg aan een gelijkspel voldoende zou hebben voor prolongatie van de zaterdagtitel. Maar ook omdat de Veenen- daalse opponent het in Katwijk moest stellen zonder maar liefst vier ^basiskrachten. Doelman Jeroen Moormans, Henne Oos- termeijer, Dragan Ristic en aan-, voerder Theo van Laar ontbra ken geschorst dan wel gebles seerd op het appèl. Natuurlijk, ook Katwijk miste in de perso nen van doelman Teun van Duyvenbode en spits Hans bereiding zeer aanvallend ge speeld en vaak gescoord. In Or lando is dat wegens de hitte on mogelijk. We zullen zuiniger moeten spelen, hoe moeilijk dat ook zal zijn. Overmars zat er op een gegeven moment volledig door, straks in Florida moet zo iets worden voorkomen. Anders lopen de jongens in dat weer absoluut tegen een muur op." Oranje straks daarom iets minder aanvallend. „Het zal wel moeten", vond Advocaat. „Nu waren er in sommige situaties soms te veel spelers voor de bal. Tegen Canada kan dat, tegen de tegenstanders op het WK niet. Dat is dodelijk. Daarom zal het middenveld voor een betere aansluiting moeten zorgen. Als we de momenten goed weten te kiezen, ben ik ervan overtuigd dat van dit Oranje veel kan wor den verwacht." Zwaan twee belangrijke krach ten, maar dat het toch al zwak ker geachte DOVO sterker ge handicapt aan de start ver scheen, leed geen twijfel. Kortom: dit karwei moest door Katwijk betrekkelijk eenvoudig geklaard kunnen worden. Dreigend In de praktijk viel dat tegen. Zwaar tegen zelfs. Niet Katwijk, maar DOVO zette zaterdag de toon van het duel. Verbleef lan ge periodes dreigend op de helft van de thuisclub, degradeerde de regerend kampioen van Ne derland bij vlagen zelfs tot een simpele meeloper en creëerde ook nog eens riante mogelijkhe den. Niet zo vreemd dus dat de bij de Veenendaalse club ver trekkende Wim Eilander na af loop sprak van een 'niet terech te nederlaag'. De oud-trainer van FC Lisse die tijdens de wed strijd negentig minuten lang weer knap gestoord aan de zij lijn opereerde en derhalve maar moeilijk serieus kan worden ge nomen, had dit keer het gelijk aan zijn zijde. DOVO verdiende zaterdag meer dan een verlies- partij. Te ver Al was die conclusie voor colle ga Kees Guyt naderhand een bruggetje of wat te ver. Goed, DOVO had sterk tegenspel ge boden. De ploeg had het zijn elftal lastig gemaakt. En ook Guyt had gezien dat Katwijk op De Krom maar zelden de be kende, flitsende patronen op de grasmat had kunnen leggen. Ei genlijk zichzelf niet was ge weest. Maar onverdiend, nee, daar wilde Guyt niet aan. Een echte kampioensploeg wint ook z'n mindere wedstrijden, liet Guyt zaterdag eigenlijk met zo veel woorden weten. En ook voor die stelling valt iets te zeg gen. Al was het alleen maar om dat Katwijk op de beslissende momenten wel toesloeg en DO VO de mogelijkheden keer op keeriiet liggen. Eilander noemde de slotfase van het treffen wat dat betreft tekenend. DOVO liet toen een strafschop onbenut en vond vervolgens ook bij vier hoek schoppen op rij evenzovele ma len de met rijke reflexen geze gende invaller-doelman van Katwijk, Hugo van Duyn op de weg. „Als we vandaag voorin ook scherp waren geweest, had den wij nu feest gevierd", liet Eilander bedroefd weten. Het werd echter Katwijk dat de medailles uit handen van de voorzitter van het amateurbe- stuur van de KNVB, Ad Lansink, mocht ontvangen. Omdat de thuisclub ondanks de mindere dag voorin wel bij de les bleef. En dan vooral: omdat niet al leen doelman Hugo van Duyn, maar ook Marco de Ridder zijn dag had. De door Guyt op de plek van geschorste Zwaan ge posteerde linkerspits (Stefan Roodakkers nam de positie van De Ridder over), peurde uit drie mogelijkheden bijna het opti male rendement. Eerst in de achttiende minuut door de re bound na een mislukte vrije trap van Pirn Langeveld koel te benutten, vervolgens door hal verwege het tweede part laag in te koppen na een vrije trap van Marco van der Plas. Ongebruikt Een derde kans liet De Ridder ongebruikt. Na een combinatie met al snel geblesseerd geraakte en wellicht daardoor minder opvallend aanwezige Pim Lan geveld ging De Ridder alleen op goalie Job van Veldhuizen af. DOVO-verdediger Kees van Rijswijk hield echter net lang genoeg het shirt van De Ridder vast om weer, een treffer te voorkomen. Scheidsrechter Kreileman zag er geen overtre ding en dus ook geen gele kaart in, hetgeen kenmerkend mag worden genoemd voor het niet altijd even sterke optreden van de leidsman uit Nijverdal. Die van huis leek te zijn gegaan met de gedachte om vooral met 22 nam acht minuten later zelf de tweede voor zijn rekening. Tien minuten voor rust zette Berg kamp Frank Rijkaard alleen voor doelman Craig Forest en was het opnieuw raak (0-3). De tweede helft in Torono had net zo goed overgeslagen kunnen worden. De zon ging onder, letterlijk en figuurlijk, een onweersbui ontlaadde zich boven het Varsity Stadium. m«m te eindigen. De eerste gele kaart werd met het grootste ge mak getrokken, de tweede voor dezelfde speler bleef net zo een voudig in zijn borstzak. Tot groot geluk bijvoorbeeld van DOVO-verdediger Aart van Gin- kel (hij ontsnapte na grove overtredingen op De Ridder en Langeveld aan een tweede prent), maar ook van Carlo van Zeist. Vlak voor tijd bestrafte Kreileman een handsbal van Van Zeist wel met een, door Teunis Wenneker niet overtui gend ingeschoten en dus ge stopte strafschop. Maar hij ver zuimde Van Zeist met minimaal een tweede gele kaart op te za delen. Nu liep Katwijk, ondanks het Oranje miste met Ronald de Boer, die last had van een op spelende knie, zijn aanspeel punt. Zijn vervanger Peter van Vossen had de pech dat Oranje het wel geloofde en de wedstrijd plichtmatig uitspeelde. Halver wege ook zonder Rijkaard, voor wie Van Gobbel in het veld kwam, en tien minuten voor tijd ook nog minus Bryan Roy die werd vervangen door Bosman. uitblijven van die kaart, toch al voldoende averij op. Van Zeist en Langeveld ontbreken tijdens het eerste treffen met Meerssen of Stevo, terwijl voor Pouw het seizoen er al volledig opzit. Een triest afscheid voor de laatste man die enige maanden terug aankondigde met voetballen te zullen stoppen. Positief Desondanks was de totaalba lans voor Katwijk positief. Met dank aan 'matchwinner' De Ridder. Met dank ook aan uit- blinker Hugo van Duyn en aan routinier Johan de Kroon, die op de lijn aanwezig was bij een doelpoging van Wim van Silf- hout. En natuurlijk met dank Het deed er allemaal weinig toe. De Nederlandse immigran ten hadden een prachtige mid dag gehad en zongen, net als Herman van Veen kort voor de aftrap, Oranje massaal toe op weg naar Orlando. Daar landde vannacht het Nederlands elftal, daar moet het gebeuren. Maar te beginnen in Washington waar Saudi-Arabië over acht da gen de eerste tegenstander is. aan de paal en lat van het Kat- wijkse doel, die zowel voor als na de pauze paraat waren bij inzetten van Wenneker en Jo han Leidekker. Net mislukte doelpogingen die zaterdag nog eens onder streepten dat het feestelijke ver volg van de 'Kattuk Tour 1994' wel degelijk even aan een zijden draadje had gehangen. Katwijk - DOVO 2-0 (l-O). 18. De Rid der 1-0. 65. De Ridder 2-0. Toeschou wers: 4.000. Scheidsrechter. Kreileman. Geel: Langeveld, Van Zeist en Pouw (Katwijk): Van Ginkel, Wierenga, Van Silfhout (DOVO). Katwijk: Van Duyn, Van Zeist, Pouw (Vogefaar). Langemaat, De Kroon, Lan geveld, Braaf Van der Plas, Krayenoord, De Ridder, Roodakkers. TORONTO «ANP De spelers van het Nederlands elftal hebben het afgelopen weekeinde gebruikt om ruzie te zoeken met de vaderlandse sportpers. De nagenoeg voltalli ge spelersgroep gaf zaterdag een communiqué uit waarin zij aankondigde een uiterst selec tief en terughoudend beleid te voeren tenopzichle van een deel van de pers. Het ging met name om de verslaggevers die zich recentelijk negatief uitlie ten over de WCS, de belangen vereniging van profvoetballers. Dat zijn er nogal wat geweest. De NSP, de belangenbeharti ger van de vaderlandse voetbal verslaggevers, vroeg om uitleg. Wat was precies de aanleiding, om wie ging het nu uiteindelijk. Wouters, speciaal aangewezen om in de affaire als woordvoer der op te treden, dacht er een dag over na en kwam via voor lichter Stolk met een nieuw communiqué. Daaruit bleek dat de actie nog slechts gericht was tegen één medium: Voetbal In ternational. De eerste medede ling was ondertekend door de spelers die lid zijn van de WCS, de tweede door de voltallige se lectie. De spelers begonnen zaterdag ineens te benadrukken ondanks alle minder vleiende publicaties van de laatste weken nog steeds het volste vertrouwen te hebben in hun vakbond en de daaraan gelieerde BV Sport Promotion, die de meer commerciële activi teiten van enkele topvoetballers begeleidt. De selectie kwam tot het nogal opvallende initiatief naar aanleiding van veel gepu bliceerde uitspraken eerder in de week van Jimmy Janssen van Raay. De Europarlementariër gaf daarin onder meer te kennen zijn ere-voorzitterschap van de WCS te hebben opgezegd. Janssen van Raay is één van de grondleggers van de WCS. Met name had hij zich geërgerd aan enkele door Sport Promotion gehanteerde constructies die de spelers via een „Antillen-route" enkele belastingvoordeeltjes opleveren. Zie ook pag. 35: De rubriek 'Er Tussen In' new york rtr In de finale van de playoff voor de Noordamerikaanse profcompetitie basketbal (NBA) heeft de Houston Roc kets gisteravond de leiding heroverd. Door een zege van 93-89 bij de New York Knicks werd het in de serie van maximaal zeven duels 2-1 voor de Rockets. Woensdag is de vierde wedstrijd even eens in New York. In de spannende slotfase gaf een driepunter van „rookie" Sam Cassell van de Rockets de doorslag. Hij zorgde voor de laatste zeven punten. Eerst tilde hij de be zoekers met een fraaie drie punter naar 89-88 en vervol gens benutte hij in de laatste 30 seconden vier strafwor- pen. Hakeem Olajuwon, de ster van de Rockets, maakte 21 punten en had tien geslaagde rebounds. Robert Horry voegde daar zestien punten aan toe. Cassell kwam tot twaalf punten. Bij de Knicks voerde Derek Harper (21) de lijst aan voor John Starks (20). Bestuur van ADO Den Haag maakt weg vrij den haag anp Het bestuur van ADO Den Haag treedt op 30 juni af om het ver krijgen van een licentie voor het komende voetbalseizoen moge lijk te maken. Per dezelfde da tum Avordt de onafhankelijke Haagse Business to Business club opgeheven en in de orga nisatie van FC Den Haag opge- Eerder deze maand wees het sectiebestuur betaald voetbal tot twee keer toe een licentie- aanvraag voor het komende sei zoen af. Aangenomen wordt dat Den Haag bij een derde en laatste poging wel een sluitende begroting voor het komende seizoen presenteert. Huug van Duyn (rechts) en Kenneth Braaf vieren hun feestje temidden van de oranje-fans. Links op de voorgrond Henri Pouw. FOTO HOGEWONINC

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29