*'Vijf minuten voor op schema van vijf uur' Leidse marathon LOPERS Alfons: 40 minuten JMAANDAG 13 JUNI 1994 -3 Wil van Rijn, Katwijk Leeftijd: 43 Tijd: 2.50.42 „De laatste twee kilometer ^kreeg ik het erg moeilijk, heb ik wel wat tijd verspeeld. Mijn snelste tijd is dan ook zo'n tien minuten sneller. Ik vond het een heel gezellig evenement. Ik heb bewust voor deze loop ge kozen, omdat het zo warm is in deze tijd van het jaar." Mart Koekkelkoren, Maas tricht Leeftijd: 36 Tijd: 2.53,49 „Ik ben hier terecht gekomen omdat ik in deze maand een marathon wilde lopen. Ik vond het allemaal heel goed verzorgd. Mijn tijd valt me wat tegen, ik heb op het eind twee minuten moeten stoppen wegens kramp." Henk van Elten, Swifterband Leeftijd: 40 Tijd: 3.01.16 „Ik heb erg slecht gelopen, om dat ik de hele week ziek ben ge weest. Maar ik wilde per se star ten omdat ik het hier zo gezellig vind. Die bandjes op straat zor gen voor een gigantische sfeer. Jammer dat het sportief knudde verlopen is. De laatste vijf, zes kilometer heeft iemand op de fiets naast me gereden en er voor gezorgd dat ik het heb ge haald. Ik wou dat ik de naam van die vent wist, want die moet in de krant. Ik vind deze mara thon een ontdekking. Ik loop ook altijd in Rotterdam, maar daar gaat het er niet zo ont-= spannen aan toe." Frits Claassen, Riel Leeftijd: 48 Tijd: 3.07.44 „Ik ben tevreden, ik heb hem uitgelopen. De voorgaande ke ren was het ook leuk, maar toen was het te warm. Deze keer viel dat mee, al was het weer te goed in verhouding tot de we ken vooraf aan deze loop. Ik heb eigenlijk maar éée min puntje. Als de lopers van halve en hele marathon weer bij el kaar komen, onstaat er een op stopping. Toen ben ik het tem po even kwijt geweest." Henk Bronswijk, Naaldwijk Leeftijd: 50 jaar Tijd: 3.03.12 „Ik werd op het laatst in de stad nogal hinderlijk voor de voeten gelopen door mensen die over staken en niet uitkeken. Ik ver wijt de organisatie niets, want je kunt moeilijk het hele parcours afzetten. Maar het is het laatste stuk allemaal goed gegaan om dat ik nog fit was. Als je dat niet bent, erger je je er aan. Deze marathon is hoe een marathon moet zijn. De sfeer is uniek, dat heb ik nog weinig zo meege maakt. Vooral die hardrock- bandjes langs de kant deden het goed, daar Idck ik op." Henk Groenewegen, 's-Grave- zande Leeftijd: 59 jaar Tijd: 3.11.11 „Dit ging weer sneller dan de laatste jaren. Het was mijn 56ste marathon, de eerste keer in Lei den. Ik wil in elke stad in Ne derland een keer meedoen. Ik vond het leuk om mee te doen. De toeschouwers hadden de krant goed gelezen, want ik hoorde nogal eens mijn naam roepen." Rob Oudshoorn, Leiden Leeftijd: 37 jaar Tijd: 3.20.47 „Het ging slecht, ik heb het weer onderschat en ben daar door te snel van start gegaan. Mijn eerste marathon liep ik 3.03. Dat heb ik daarna nooit meer gehaald. De sfeer onder weg was perfect. D'r zitten mensen drie tot vier uur te klap pen. Onderweg denk je: Dit doe ik nooit meer. Maar volgend jaar ben ik er weer bij." Rudi Erten, Leeuwarden Leeftijd: 59 Tijd: 3.28.16 „Ik heb niet hoeven wandelen, daarom ben ik tevreden. Ik ben wel lelijk gevallen bij de start. Ik vind dat niet alle categorieën te gelijk moeten starten. Lopen is een passie voor me, vorige week haalde ik nog de eerste prijs in mijn categorie. Ik vind het hier in Leiden leuk, maar het is ei genlijk te massaal voor mij. Wat me wel opviel, was de goede sfeer in de buitenwijken." Willem Manneke, Den Haag Leeftijd: 33 Tijd: 3.31.33 „De laatste vijf, zes kilometer was het erg zwaar. Toch heb ik heel vlak gelopen, de eerste helft liep ik in 1.42. Ik ben regel matig gestopt om te drinken, om de vijf kilometer. Ik vond het ongelooflijk goed georgani seerd: het parcours was beter dan twee jaar geleden, een lek kere route." Marathonjunk uit Duitsland LEIDEN Deelnemers die aardig wat ma rathons op hun naam hebben staan, zijn daar trots op. Ook de speaker bij de start roept het om wanneer bekend is hoe veel keer een loper de 42 kilometer heeft volbracht. „Vijftig, zestig marathons", wordt er geroepen wanneer er weer een fanatieke ling passeert. De echte mara thonjunk komt echter uit Duits land. Leiden was zijn 497ste marathon, zaterdag liep hij in Rhenen ook al 42 kilometer en komend weekeinde hoopt Horst Preisier uit Hamburg in Canada de teller op 500 te zetten. Hij staat daarmee derde op de 'we reldranglijst'. Preisier hoopt dit jaar het we- relrecord 'marathons in één jaar' te verbeteren. Dat schijnt op 87 te staan. En de Duitsers heeft er halverwege het jaar al 52 op zijn naam te staan. Hij is in Leiden in het gezel schap van Hans Joachim Mayer, ook uit Hamburg. Hij heeft za terdag ook in Rhenen gelopen, maar hij loopt alleen in de weekeinden. „Ik doe wel aan 24-uurraces mee. Vorige week liep ik 203 kilometer, maai- mijn record staat op 208." LEIDEN De Leidse voetballer Alfons Groenendijk legde de tien kilo meter in ruim veertig minuten af. „Ik ben voor mezelf aan het trainen. Ik ben geblesseerd ge weest en ik probeer het nieuwe seizoen weer fit te zijn." Groe nendijk, die voor Manchester City uitkomt, moet zich begin juli weer melden bij zijn nieuwe club. De voormalige UVS'er moest overiges een jeugdlid van die club op de tien kilometer la ten voorgaan. De 12-jarige Sven Onderwater was de snelste ju nior voor een ander UVS-voet- ballertje, Remon Prins. De bezemwagen moest vooral in actie komen op de tien kilometer. De bezemwagen heeft niet veel te doen l«UI De luxe bus is nog niet eens de weg opgedraaid of de eerste drie passagiers stappen al in. Het zijn loopsters die de tien ki lometer niet kunnen volbren gen. Lang niet. Op de helft heb ben de lotgenoten in zelfover schatting elkaar gevonden bij de Rode-Kruisbus. Die brengt ze naar de bezemwagen, die op de hoek van de Willem de Zwij gerlaan en de Schipholweg staat te wachten op de laatste loper na acht kilometer. Het is de be doeling dat chauffeur Ruud Garvelink uit Zoeterwoude- Dorp zijn bus daar achter schuift. Maar eerst moet hij de drie afgehaakte loopsters naar de Groenoordhallen brengen. Zij zitten er heel anders bij dan dat meisje dat voorbij loopt, ook terug naar de start. Ze huilt. Een jongen heeft zijn arm stevig om haar heen gesla gen en probeert haar te troos ten. De drie in de bus huilen niet, ze zijn alleen maar stil. De 12-jarige Marjolein is na drie ki lometer 'oververhit' geraakt. De 17-jarige Jolanda uit Warmond kreeg het benauwd: „Het was veel te warm." En Anita uit Lei den ontdekte al vrij snel dat ze nog niet volledig is hersteld van een griep en veel last heeft van een blaar die ze tijdens het trai nen heeft opgelopen. Op het laatste moment voegt Bob uit Hoogmade zich bij de bus. Hij zou de halve marathon lopen, maar moet zich bij de EHBO-post in de Groenoord hallen gaan vervoegen. Toen hij een sanitaire stop wilde maken, gleed hij uit over een vlucht heuvel. Hij denkt dat hij een spiertje in zijn lies heeft verrekt. In Oegstgeest kan de bezem wagen zich eindelijk achteraan de stoet vervoegen. De nieuw bouwwijk Haaswijk is niet mas saal uitgelopen voor de Leidse marathon. Althans niet voor de laatste loper. Na twaalf kilome ter is dat Frans Be Tjoen Swan uit Amsterdam, die bezig is aan zijn 188ste marathon. „Hij ligt vijf minuten voor op het sche ma van vijf uur", meldt chauf feur Garvelink. De 50-jarige Amsterdammer zal onderweg nog heel wat minuten inlopen op dat langzaamste schema. Geen enkel moment heeft Be Tjoen Swan gedacht dat hij in de bezemwagen moest stappen. Hij loopt langzaam, want hij heeft de marathon van gisteren in Rhenen nog in de benen. Die redde hij ook binnen vijf uur, ook al verscheen hij 41 minuten te laat aan de start. „Ik had de verkeerde trein genomen. Het duurt niet lang of Be Tjoen Swan haalt Henk Molle- ma uit Den Haag in. De 53-jari- ge tennisleraar loopt zijn 112de marathon maar zijn eerste op klompen. Op gewone Hollandse klompen die hij voor 25 gulden heeft gekocht. Zijn vrouw wijkt geen moment van zijn zijde. Achterop de fiets heeft ze een paar reserve-klompen die de Hagenaar precies op de helft nodig heeft. Zijn voeten zetten wat op door de warmte en daar door gaat de band over zijn wreef knellen. In december trouwde het stel op Sri Lanka en dat is ook min of meer de aan leiding voor de opvallende actie van Mollema, die geld wil inza melen voor dakloze bejaarden op het vroegere Ceylon. De City Pier City Loop op klompen le verde 800 gulden op voor het goede doel. Hoe veel geld hij in Leiden verdient voor het goede doel, weet hij nog niet. Maar wat hij wel weet is dat dit niet alleen zijn eerste maar ook zijn laatste marathon op klompen is. „Ik zoek liever een nieuwe uitdaging." Op de Voorschoterweg ge baart iemand dat hij de bezem wagen in wal. „Ik vind het goed zo", zegt Chiel Blom uit Den Haag. Na 17 kilometer begon zijn lies op te spelen. „Ik dacht: Nee hè, niet zo vroeg." Leiden is de eerste marathon die hij loopt, sinds hij enkele jaren was uitgeschakeld door een ernstige ziekte. „Ik kom volgend jaar weer terug. Het is zo goed geor ganiseerd. Het enige nadeel is dat je onderweg geen bananen kunt krijgen." De bezemwagen koerst af op de finish, en passeert onderweg de loper met stèrtnummer 6043. Het gaat moeizaam, hij houdt zijn bovenbeen vast. „Ik stop ermee, hoor", roept hij. Maar de bezemwagen hoeft niet te stoppen: „Ik woon hier vlak bij, ik ga naar huis." Bij de verzorgingspost op de Voorschoterweg wordt gemeld dat zojuist zeven uitvallers zijn opgepakt. Volgens een motor agent wacht op de Lammen- schansweg iemand op de be zemwagen. Maar er is niemand te zien. Als Ruud Garvelink - werk zaam bij busmaatschappij Westnederland die de bezem wagen beschikbaar stelt - de bus weer in de koers heeft is er weer een andere laatste loper: Leidenaar Erik Knoops. Met hardlopen heeft het niet veel meer te maken wat hij doet, hij wandelt, af en toe probeert hij nog even een sukkeldrafje. Na vier uur en 50 minuten komt hij over de finish. Als laatste. In de laatste bocht voor de Schiphol weg is hij zelfs in staat om nog even de looppas erin te zetten. „Na 27 kilometer werd ik een beetje moeïg, moeïger dan de bedoeling was", vertelt hij. „Maar toen ben ik gaan wande len en dat ging wel lekker. Bij dertig kilometer had ik nog een uur en drie kwartier om de rest af te leggen dus ik dacht: Dat moet lukken." 'Hé, dat is niet de bedoeling, hoor', riepen mensen soms naar de wandelende marathon loper. Maar die had gelukkig een walkman op en deed maar net of hij het niet hoorde. Waar luisterde hij onderweg naar dan? „Naar Radio 3 en daar was iets heel raars op. Je kon er prij zen mee winnen." Wat nou prij zen. Knoops heeft zijn eigen hoofdprijs gewonnen. Om zijn nek hangt de grote ronde me daille. En dan geeft het niet meer dat hij nauwelijks meer in staat is om zijn trainingsbroek aan te trekken. Voor de sponzen die werden verstrekt bestond voldoende animo. Organisator Tjeerd Scheffer gokt nog steeds op 10.000 deelnemers aan de Leidse marathon. Henk Mollema uit Den Haag loopt zijn 112de marathon maar zijn eerste op klompen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21