Leidse marathon Pool Lewandovski op herhaling Laag percentage uitvallers stemt organisatie tevreden 20! BRT-verslaggever Sonck vindt marathon 'prachtig' LOPERS IMAANDAG 13 JUNI 1994 19 Van uur tot uur (De'Leidse mara thondag van zeven uur 's ochtends tot de bin nenkomst van de laatste loper om tien voor vijf. Pool loopt weer verkeerde afstand leiden De Pool Szulc heeft net als twee jaar geleden de verkeer- l de afstand gelopen in Leiden. Gisteren wilde hij de hele mara thon uitlopen, maar tot zijn verbazing en woede passeerde hij na tien kilometer al de finish. Medewerkers aan de marathon probeerden er achter te komen wat de opgewonden Szulc, die alleen Pools spreekt, bedoelde, maar wisten niets beters te doen dan hem naar organisator Tjeerd Scheffer te brengen. Die legde hem uit dat hij niet meer op het goede parcours terecht kon ko men. Twee jaar geleden overkwam de Pool hetzelfde: toen liep hij de halve in plaats van de hele marathon, omdat hij de tekst op de spandoeken niet kon lezen. Naar aanleiding van dat inci dent is besloten de letters te vervangen voor cijfers en pijlen. Hoe het komt dat Szulc ook deze tekens miste, is onverklaar baar, aldus Scheffer. Wheeler Moedig zet door na zware val leiden André Moedig overkwam wat maar weinig marathonlo pers meemaken. Na een zware valpartij kampte de Arnhemmer met vele minuten vertraging vanwege een lekke band. Met hoge snelheid verloor de wheeler op de Stevenshofdreef de controle over zijn wedstrijd-rolstoel, zodat hij zwaar ten val kwam. De begeleider van Moedig droeg echter een nieuwe binnenband mee, zodat de 59-jarige Moedig na geruime tijd zijn weg kon vervolgen. Door een klein wonder ondervond hij geen nadelige gevolgen van zijn val. Vorig jaar gefinisht in 2.51, kwam hij nu ondanks zijn tegenslag alsnog uit op een tijd van 3.13. Organisatie in conflict met KNAU Rus Maryanenko raakt het spoor bijster leiden De marathon-organisatie ligt in de clinch met het district West 2 van de KNAU. Het conflict gaat over het aanwijzen van de zogeheten topjury van de marathon van Leiden, dat dit jaar buiten de Districts Sectie Atletiek Evenementen (DSAE) om is gedaan. Organisator Tjeerd Scheffer: „Als reactie daarop kreeg ik een brief van de DSAE, waarin stond dat de status van de mara thon voor volgend jaar in het geding is. In plaats van het predi kaat nationale marathon krijgt Leiden, als de landelijke SAE het advies van de DSAE overneemt, slechts het predikaat regionale marathon. Ik vind dat kinderachtig, maar wij blijven toch zelf onze topjury aanwijzen!" Leiden heeft veel 'trimmers' leiden» Eén op de drie Leidenaars zegt minstens één keer in de week hard te lopen. Dat blijkt uit een enquête van Research voor Beleid. Het Leidse bedrijf voerde het onderzoek uit in opdracht van de Leiden Road Runners Club en het ministerie van WVC. Belgische sportverslaggevers staan bekend om hun sportieve inslag. Wielrennen is populair pij 'de collega's van de BRT', Imaar Ivan Sonck gebruikt liever [de benenwagen. De van de TV bekende 49-jarige sportverslag gever uit Asse (bij Brussel) legde gisteren in Leiden zijn negende marathon af. „Nederlandse marathons vind ik prachtig", zei Sonck, die gich tevreden toonde over zijn (prestatie (3 uur en 34 minuten) over 42,195 kilometer. „Ik heb leen stuk of zes van de mara thons waaraan ik heb deelgeno- jmen in Nederland gelopen. Het is voor mij vlakbij en de organi satie is goed. Leiden vind ik een jhele leuke marathon vanwege jde aanmoedigingen en het Happen van het publiek. Dat gaat heel gedisciplineerd. j Sonck, die vorig jaar door de [hitte in Leiden niet uit de verf [kwam, had gisteren een goede jcfag. „Met mij zou het nog beter zijn afgelopen, als ik geen sani taire problemen had gehad. Nu poest ik twee keer de gracht in. Maar in de slotfase ben ik door niemand meer ingehaald." De lange Belg, die zichzelf een matig getalenteerde hardlo per noemt, traint dagelijks één of twee keer. „Dat kan, omdat ik één van de ouderen op de re dactie ben. Ik kan mij gemakke lijk vrijmaken, als het werk maar afkomt. Door mijn eigen ervaringen als hardloper, ook al zijn die op een ander niveau, kan ik topsporters beter aan voelen." Sonck is pas laat met hardlo pen begonnen. „Dat is één van de wijsste besluiten die ik ooit heb genomen. Daarvóór deed ik alles wat God had verboden en ook dat heb ik nooit betreurd. Mijn snelste marathon liep ik in Enschede met een tijd van net onder de drie uur (2.59.29)." „Maar leuker nog dan de ma rathon zelf vind ik de voorberei ding, het toeleven naar een wedstrijd. Veel leuker ook dan wielrennen en zwemmen. Daar toe was ik veroordeeld toen ik revalideerde van een knie-ope ratie, maar ik vond het allebei maar armoedige surrogaten. Het plezier dat hardlopen mij verschaft is ni< Lang leek Viktor Marya nenko de Pool Jaroslaw Le wandovski van zijn tweede zege in Leidse marathon te kunnen afhouden. Halver wege de wedstrijd kwam de man uit Rusland langs zij Lewandovsky en demar reerde hij door. Maar na een klein incident op de Lammenschansbrug, tien kilometer later, sloeg Le wandovski toch zijn slag. leiden Lewandovski tobde al een week met een verkoudheid en had daarom twijfels over zijn vbrm. Desondanks startte de winnaar van vorig jaar snel. Pas na vijf tien kilometer kon Maryanenko, die eveneens rap was vertrok ken, bijkomen. Vijf kilometer liepen ze samen, waarna de 28- jarige Rus demarreerde en een voorsprong van maximaal der tig seconden opbouwde. „Ik verwachtte een nieuw parcoursrecord", aldus Marya nenko, daarmee aangevend te hebben gekoerst op de 2.20.43 van Huub Pragt in 1991. „Tot dertig kilometer hield ik het schema goed aan, maar toen kreeg ik pijn in mijn zij." Op de Lammenschansbrug, een on overzichtelijk stuk in het bochti ge wedstrijdparcours, volgde hij vervolgens te goeder trouw de verkeerd rijdende politiemotor. „Die fout was fors in mijn na deel. Ik verloor zo'n dertig se conden", zei de Rus met gevoel voor overdrijving. „Ik was uit mijn ritme en het hakt er ook psychologisch in. Lewandovski had de Rus ver volgens snel te pakken. Door de Mors kon Maraynenko nog vol gen, maar na twee plaagstootjes bij Huis de Bijlen was het op de stoep van de Universiteitsbi bliotheek gebeurd. Lewandovs ki sloeg een gaatje binnen de kortste keren uitgroeide tot honderden meters. De versla genheid van Maryanenko kwam ook tot uitdrukking in het uit eindelijke verschil van dik twee minuten. Twee dagen voor zijn 29ste verjaardag werd Le wandovski onstuimig onthaald op de Schipholweg. Ruim achter de twee koplo pers streden John Buskermolen, Seiko Hamadou en Ben Kerk vliet eenzame races. Leimuide- naar Buskermolen - die het de laatste zes kilometer rustig aan moest doen omdat hij last kreeg van zijn hamstrings - en Hama dou finishten in tijden van 2.31.20 en 2.33.52. Bataaf Kerk vliet eindigde net als vorig jaar op de vijfde plaats. De 32-jarige Roelofarendsvener liep volgens eigen zeggen sterk tot 35 kilo meter. „Vlak en op een schema van 2.32", analyseerde hij. „Op de singels kwam de man met de hamer en werd het zwaar. Maar eigenlijk weet je wel dat dat tevreden over de Leidse organi satie dat hij er over denkt om volgend jaar in Leiden zijn eer ste hele marathon te lopen. Voorhouter Willem Boon hield het naast McCarthy het langst vol. Pas bij de Morspoort moest de aüeet van De Spar taan hem laten gaan. De voor sprong van Boon op Lahacen Chidar uit Baam bleef vervol gens wel intact, zodat hij als tweede finishte. Chidar, vorig jaar tweede en te voortvarend gestart, kreeg vervolgens in de slotkilometer nog een extra tik. Bataaf Paul Barnhoorn bleek een achterstand van dik 500 meter te hebben goedgemaakt in het laatste kwart van de race. Gecoacht door zijn echtgenote en de geblesseerde Huub Pragt motiveerde hij zich ondanks maagklachten tot een inhaal race. Bovendien bleek de tijd van 1.09 boven verwachting. Bij de vrouwen won Martine Lust uit Rockanje, in een tijd van 1.26.52. De tien kilometer werd een spannende strijd tussen Theo van der Veer en de Rus Gusman Abdullin, vorige week negende in de Twente marathon (2.16.36). Abdullin trok er hard aan en de Leiderdorper kon al leen maar volgen. Een demarra ge op de Van der Valk Bouw- manweg in Leiderdorp was ge noeg om de rest van de tegen stand inclusief de uiteindelijke nummer drie Jan Kortekaas op enkele tientallen meters afstand te lopen. Dit bleek genoeg, want de 35-jarige tempobeul bleef Twee dagen voor zijn 29ste verjaardag werd Lewandovski onstuimig onthaald op de Schipholweg. punt komt, al zou het leuk zijn als het een keer wegblijft." Met een alleszins redelijke tijd van 2.35.56 verloor Kerkvliet vier minuten op zijn schema. „Ik haalde nog een man in en er stapte er één uit, dus blijkbaar heeft iedereen moeite met het laatste stuk. Plus dat ik, zoals ik al had voorspeld, alles alleen heb gedaan. Ik was wel twee minuten sneller dan vorig jaar en ik draaide bovendien veel lekkerder." Bij de vrouwen kon Marina Mychlianova de winnende tijd van vorig jaar (2.38.32) niet be naderen. De 28-jarige uit Clielj- binsk, die ook in de marathon van Amsterdam al tot 2.50 kwam, realiseerde een tijd van 2.50.51. „Ik ben tevreden over de race, niet over mijn tijd", zei ze. „Het is een mooie wedstrijd, met leuke toeschouwers en een goede sfeer. Volgend jaar kom ik weer." Ook bij Lewandovski en Maryanenko viel dit laatste ge luid te beluisteren. Maryanen ko, afkomstig uit Krasnodar in zuid-Rusland, was tevreden met zijn eerste optreden in Neder land. „Volgende keer wil ik mis schien wat langer blijven, om wat wedstrijdervaring in Neder landse races op te doen." Jerry McCarthy is de naam van de in Engeland woonachti ge Noordier, die oppermachtig bleek op halve marathon. Mc Carthy, persoonlijk record 1.04 en vorig jaar achtste op de tien kilometer, vestigde een nieuw parcoursrecord van 1.08.15. De Noordier liep een bekeken race. „Bij de splitsing tussen de tien kilometer en de halve marathon liepen er nog drie man voor me. Ik kon ze één voor één bijhalen en achterlaten." McCarthy is zo Ruim 4500 mensen passeerden gisteren op de Schipholweg de Bnish. Dat is negentig procent de 5000 deelnemers aan de marathon, de halve marathon de tien kilometer. Een onge kend hoog percentage, meent organisator Tjeerd Scheffer van het Leidse evenement, dat gis teren voor de vierde keer werd gehouden. In zijn ogen is het eens te meer het bewijs dat in Leiden alleen de kwantiteit telt, maar ook de kwaliteit. Scheffer geeft direct toe dat de weersom standigheden er mede debet aan zijn dat er weinig lopers uit delen, maar volgens hem zijn kt zeker ook andere factoren 'ie meespelen. De goede infor matie vooraf, de ambiance die de sporters soms net even het laatste duwtje geeft en de goede verzorging onderweg. „Nie mand kan bij ons een verzor gingspostmissen." Ook al was daar dit jaar alleen drank en geen voedsel te ver krijgen. Deze maatregel is geno- op aanraden van sportart sen, die stellen dat het niet goed te eten tijdens een mara thon. Dat de lopers zich niet zo veel aantrekken van de voor schriften van artsen blijkt wel in Veldzichtstraat in Zoeter- vvoude-Dorp, waar een vrouw meldt dat ze al zes kilo bananen heeft uitgedeeld. t is niet de enige plaats waar het publiek zich spontaan met het welzijn van de lopers bemoeit. Op verschillende plek ken delen bewoners bekertjes met water uit. Het publiek is op diverse plaatsen in de stad uit gelopen. Natuurlijk is het stampvol langs de Willem de Zwijgerlaan, in Leiderdorp, in Leiden-Noord, maar ook verder langs het parcours is het een ge zellige boel; muziek bij café De Bijlen, bij De Grote Beer, maar ook bij het winkelcentrum in de Stevenshof. Er zijn ook plekken waar het verschrikkelijk rustig is. „Wat is het hier saai", roept een deelne mer aan de halve marathon. Twintig meter voor hem loopt een vrouw die verzucht dat het eindelijk eens wat rustiger lo pen is." De weersomstandigheden zijn dan wel beter dan tijdens voorgaande afleveringen, toch breekt de warmte veel mensen op. Vooral bij de halve mara thon komen veel lopers uitge woond over de streep. Het Rode Kruis moet een ervaren atleet naar het ziekenhuis laten ver voeren: Fred van Zoest uit Bos- koop, die tijdens de tien kilome ter is bevangen door de hitte. Na zeven kilometer werden zijn benen heel zwaar en vervolgens raakte hij de weg letterlijk en fi guurlijk kwijt. „Ik weet niet meer dat ik gefinisht ben", al dus de Boskoper, die de eerste helft van de wedstrijd op de vijf de plaats lag. In het ziekenhuis Bij de verversingsposten kon je bijna struikelen over de sponzen. kreeg hij twee zakken met zout oplossing toegediend en gister middag mocht hij weer naar huis. Gisteravond voelde hij zich nog slap. „Ik denk dat ik een dagje moet bijkomen. Mis schien dat het komt door de warmte in een binnenstad. Het was toch broeierig. Ik hoop het in elk geval nooit meer mee te maken." Ook andere mensen hebben tijdens het lopen last van de warmte, al hoeven zij niet naar het hospitaal. Een zak vloeistof, toegediend via een infuus in de Rode-Kruistent bij de finish, is voldoende om ze weer op de been te krijgen. Totaal worden vier mensen op deze manier ge holpen. „Eigenlijk heeft een li chaam vijf dagen nodig om te wennen aan deze tempera tuur", zegt verpleegkundige An- nemieke van der Zon van het Rode Kruis. Zij en de dertien andere me dewerkers van het Rode Kruis behandelden in de tent bij de fi nish totaal ongeveer zestig mensen, van wie de meeste bij valpartijen schaafwonden had den opgelopen. Laat in de mid dag kwamen er ook wat onder koelde mensen binnen. Zulke zaken horen er bij, weet Scheffer. Hij toont zich na af loop van de Leidse marathon een tevreden man. Zelfs al viel het aantal goede lopers tegen. „We zijn voorlopig niet van plan om doelbewust de betere lopers hier naar toe te halen door bij voorbeeld het prijzengeld te verhogen. Eerst willen we nog meer deelnemers trekken: de marathon moet een massaal ka rakter krijgen. Met 5000 lopers is dat al vrij massaal, maar met massaal bedoelen we eigenlijk dat we 10.000 deelnemers wil len hebben. De gewone loper binnenhalen, dat is ons voor- edoel." „Een perfecte gangmaker", aldus Van der Veer. „Een maand terug heeft hij me al eens op een minuut gelopen. Ook nu had ik niet het gevoel mijn eigen race te lopen. Ik wil de alleen maar zo lang mogelijk bijblijven, ook al omdat Jan zo dicht achter ons zat. Ik had ze ker niet het idee te gaan sprin ten op het einde, want ik zat stuk en ik had vrij lang last van steken in mijn rechterzij. Maar dan zie je dat finishdoek en dan kun je het toch niet laten lo pen." De sprint op de laatste vijftig meter bleek voor Van der Veer voldoende. „Dat geeft een kick, omdat ik bijna nooit zo'n sprint win. Die Leidse marathon geeft toch altijd extra span ning." De Russische Baljakina won de westrijd van de vrouwen in 34.29, een minuut voor de En gelse Kim Osmont. Baljakina was vorig jaar de snelste in de hele marathon. Ineke Vis, Leny van der Plas en Marja Hogen- boom, leden van het Bataven marathonteam, bezetten de plaatsen drie tot en met vijf, de twee laatstgenoemden in per soonlijke records van 37.40 en 38.50. Vis, winnares in 1992 en 1993, was na een lange blessu reperiode tevreden met haar tijd net binnen de 36 Bezemwagen a Voor de bezemwa- 2 I gen bestond weinig belangstelling, de 'man op klompen' liep de 42 kilo meter uit. Kees Scheffer, Leiderdorp Leeftijd: 38 Tijd: 2.58.39 „Mijn marathon is precies volgens schema verlopen. Mede dankzij de begeleiding op het laatste stuk ben ik onder de drie uur gedoken. Mijn broer Jim kan nu wel zeggen dat ik twee of drie keer heb willen uitstap pen, maar ik kan me dat niet herinneren. Ook weet ik niet of ik nu het familierecord van mijn broer Tjeerd heb verbeterd. Maar hij krijgt in elk geval zijn zin, want hij wilde meer Road- runners onder de drie uur heb ben." Hans Overduin, Oegstgeest Leeftijd: 42 jaar Tijd: 3.06.05 „Als voorzitter van AV Hol land moet ik het goede voor beeld geven. Ik had mij voorge nomen om binnen de drie uur en tien minuten te finishen. Dat is me ruimschoots gelukt. Toch hoopte ik stiekem op een tijd onder de drie uur, maar dat mislukte omdat ficup het laatste stak kapot ging. Misschien heeft de estafette Rotterdam - Parijs, waarvoor ik vorige maand on geveer 85 kilometer moest lo pen, mij van een snellere tijd af gehouden." Roel Hendriksen, Oegstgeest Leeftijd: 37 Tijd: 3.28.21 „Ik ben blij dat ik weer heb meegedaan aan de marathon van Leiden. Dat klinkt mis schien gek voor een sprinttrai ner (van Yvonne van Dorp, red.), maar zo'n evenement doet me veel. Van de start al leen al krijg ik kippevel. Aan de finish was ik bijna ontroerd. Dat had niets te maken met mijn eindtijd, want die was minder goed dan vorig jaar. Ik had na melijk veel minder getraind dan voor mijn eerste marathon. Piet Bloed, Driel Leeftijd: 51 jaar Tijd: 4.19.56 „Vanmorgen moest ik de koeien nog melken en van avond staan ze ook weer op me te wachten. Maar ik heb er nu in elk geval mijn 161ste mara thon volbracht. Op naar de 200. Zo veel marathons lopen is voor mij - zoals ze dat wel eens zeg gen, - het toppunt van ultiem genot. Ik zorg er namelijk voor dat ik niet kapot ga. En zo nou en dan train ik een beetje. Als ik tot het uiterste zou gaan, zou den de volgende marathons in gevaar komen. En ik moet ook nog in staat zijn om mijn koeien te melken." den Aardweg, Lidwien var Zoetermeer Leeftijd: 43 Tijd: 3.55.28 „Leiden was mijn tweede ma rathon van dit weekeinde. Op zaterdag heb ik al aan de Berg- race van Rhenen naar Wagenin- gen deelgenomen. Ik loop na melijk alle marathons van Ne derland. De 100 kilometer van Winschoten heb ik ook al eens gedaan. Je moet er wel je ver stand bij gebruiken. Ik heb ge lukkig nog geen blessures ge had. Mijn volgende marathon is over twee weken in Friesland." Henk Laman, Leiderdorp Leeftijd: 44 Tijd: 3.52.02 „Vreemd, een hardlopende kastelein? Iedereen weet dat een goede kastelein niet al te veel drinkt. Bij Decima hebben we zelfs een eigen trimgroepje. Ik loop maar twee a drie keer per week tien kilometer. Daar door is zo'n marathon voor mij een grote inspanning. Toch voel ik mij zo fris als een hoentje. Leiden is de leukste marathon, grandioos." MARATHON COLOFON TFKNT- GERARD BAAS TIM BROUWER DE KO NING JANET VAN DIJK WILMAR KORTLEEVER WILLEM SPIERDIJK VORMGEVING: SIMON DE GRAAF RICHARD FRAUENFELDER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19