V Baden en wassen passen bij elkaar Eigen gezicht hoeft geen kapitalen te kosten Sportletsel Dakpannen Leven en wonen vervangen de rotstuin MAANDAG 13 JUN11994 SPREEKUUR Winston Churchill is op zeer hoge leeftijd erleden. Toen men hem vroeg - hij was al hoogbejaard - hoe hij zo oud was gewor den, nam hij zijn sigaar uit de mond en ant woordde: No sports". Daar zit wat in. Hoe wel ik iedereen die redelijk gezond is, zal aanraden lichaamsbeweging te nemen, staat het buiten kijf dat sportbeoefening een activiteit is die gepaard gaat met enig risico. Formule-1 -racen is een extreem voorbeeld van een gevaarlijke sport, die on langs nog twee levens heeft geëist en een renner in coma, maar je hoeft geen coureur te zijn om toch enigzins beschadigd te gera ken. Het is zondagmiddag op de Eerste Hulp van vrij groot ziekenhuis in een grote stad. Het is druk en veel mensen hebben sport- letsels. Erik bijvoorbeeld. Zeventien jaar oud, fanatiek hockeyer en dit seizoen voor het eerst aanvoerder van zijn elftal. Het was i belangrijke wedstrijd en in het vuur van de strijd heeft een tegenstander hem een loeiharde slag tegen zijn enkel gegeven. Hij wilde de bal raken, uiteraard, maar Erik was r de rest van de wedstrijd uitgeschakeld. Zijn enkel doet behoorlijk pijn en hij wil voor de zekerheid even laten kijken. De klap kwam precies tegen de binnenkant van de linkerenkel en zo te zien is het flink raak geweest. Een grote bloeduitstorting maakt de enkel blauw en opgezwollen. Erik kan wel op de voet staan en lopen gaat ei genlijk ook goed. Bij dit sportongeval is er geen sprake geweest van letsel van het ge wricht of de banden, maar voor de zeker heid voel ik of de enkel stabiel is. Dat is ge lukkig het geval en Erik mag met een steu nende zwachtel naar huis. Een kneuzing is een verwonding die ont- at door directe inwerking van geweld, i direct trauma, met dien verstande dat de huid intact blijft. Het onderhuidse weef- s wel beschadigd, er ontstaat pijn en een zwelling, soms ook een bloeduitstor ting. De enkel van Erik is een mooi voor beeld van een kneuzing. Een ander voorbeeld: je valt met de fiets en komt ongelukkigerwijs met je ribben op een stoeprand of: je slaat je met een hamer op de duim. Allemaal direct geweld. Een kneu zing is zelden zo ernstig dat je er voor naar i arts moet. laat staan naar de EHBO van i ziekenhuis. Het is wel verstandig een gekneusd lichaamsdeel te koelen om te voorkomen dat er veel zwelling ontstaat. Het is de zwelling die de meeste pijn geeft. Koelen gaat heel goed door wat ijsblokjes in boterhammenzakje fijn te slaan, er een beetje water bij te doen om de temperatuur precies op 0 graden C te brengen en dit ijs- compres op het gekneusde lichaamsdeel te leggen. Een letsel van andere aard is de verstuiking. Marianne heeft zo'n verstuiking. Zij is tij dens een veldloop met haar voet in een kuil terechtgekomen en vervolgens gevallen, waarbij ze haar enkel verdraaide. Overeind gekrabbeld wilde ze doorlopen, maar dat ging niet meer. Ook nu kan ze haar enkel niet gebruiken: lopen is onmogelijk en an is buitengewoon pijnlijk. De enkel is i de buitenkant erg gezwollen en de aan hechtingsplaatsen van de enkelbanden zijn pijnlijk. Als ik bij het verdere onderzoek de banden test, geeft Marianne een kreet van pijn. Zij heeft de typische verschijnselen an een verstuikte enkel. Omdat we toch in en ziekenhuis zijn, wordt ten overvloede en X-foto gemaakt om een botbreuk uit te sluiten. Bij een verstuiking is er sprake geweest van i abnormale beweging in een gewricht, meestal door een ongeval. Men spreekt in dit geval van indirect trauma omdat de be schadiging optreedt door de verschuiving in het gewricht zelf en niet door een klap van buiten. Een verstuiking is dan ook geken merkt door beschadiging van de gewrichts banden. Deze kunnen overrekt zijn, ge- scheurd.of in het ergste geval afgescheurd. Een verstuiking is een ernstiger letsel dan i kneuzing. De zwelling is in het alge- ren erger en het getroffen gewricht kan mgestal niet meer gebruikt worden. Ook in geval van verstuiking is het verstandig eerst te koelen. Daarna wordt een steunenden zwachtel aangelegd. Het ouderwetse druk verband met vette watten wordt niet meer gebruikt omdat het door zijn warmte-effect de pijn vermeerderen kan en tevens onvol doende druk geeft om de zwelling binnen de perken te houden. Het is het beste om met een verstuikte en- een paar dagen rust te houden. Het been rpoet hoog gelegd worden en dan zo, dat de knie hoger ligt dan de heup en de enkel weer hoger dan de knie. Na een paar dagen kan men voorzichtig de voel gaan belasten en weer een paar dagen later be ginnen met lopen. In het algemeen is het niet nodig met dit rt blessures rechtstreeks naar een zie kenhuis te gaan. De huisarts, en ook in het weekeinde is er altijd een huisarts die spreekuur heeft, kan deze letsels uitstekend behandelen. Beter voor u, het bespaart u lang wachten en routine-röntgenfoto's, en goedkoper voor ons allemaal. *3 in MARISKA KOSTER Eens zal ik het moeten toege ven: ten opzichte van rotsplan- ten heb ik géén groene vingers. Integendeel. De mooiste rots- tuinhoekjes, met zorg opge bouwd uit aarde en brokken steen, worden niets als ik me er mee bemoei. Om me te troos ten houd ik het op de vele scha duw in mijn tuin. Maar de be geerte naar een van mijn lieve lingsplanten. de sempervivum, blijft. Tot mijn grote vreugde zag ik laatst bij vrienden een oplossing voor mijn probleem. De oplossing heet dakpan. Gewone dakpannen, liefst oud en gebruikt maar nieuw mag ook. vormen een prima stand plaats voor rotsplanten in het algemeen, voor sempervivum, ook wel daklook genoemd, in het bijzonder. Het aardige van een dakpannentuintje is, dat elk zonnig hoekje in de tuin dienst kan doen en ik zou me vergisen als het niet ook op een zonnig balkon zou lukken. Ie hebt er een paar dakpannen voor nodig. Voor een smal tuin tje bijvoorbeeld drie of vijf die achter elkaar gelegd worden. Iets breder wordt het 'tuintje' als we twee rijen van drie ma ken. Kortom ieder kiest de soon dakpan en het aantal dat past. De dakpannen worden schuin gelegd, dat wil zeggen dat er enig hoogteverschil moet zijn tussen de eerste en de laatste. Dit om er zeker van te zijn dat het regenwater afloopt. Als ze keurig op hun plaats liggen, worden alle kieren en overlap pingen gevuld met een mengsel van één deel compost of blad groen en één deel scherp zand. Een beetje klei kan geen kwaad. Stop dit mengsel in de kieren, maak af en toe een hoopje aar de en druk stevig aan. Koop dan de verschillende sem- pervivumsoorten die op het ogenblik in de handel zijn. Vrij wel alle sempervivumsoorten zijn winterhard, al zijn er enkele die wat gevoelig zijn. In elk ge val is de gewone huislook, de S.tectorum goed winterhard. Deze soort heeft naar verhou ding viij grote rozetten met vio lette top aan de groene blaad jes. Heel mooi is ook de spinne- webhuislook, de S.arachnoide- um met kleine groene, roodge rande rozetten. Ook de S.are- narium, vaak onder de juistere naam jovibarba armarium, met heel kleine lichtgroene rozetten ziet er prachtig uit. Zo zijn er nog veel meer soorten. Ze doen het allemaal goed op aakpan nen mits we een redelijk winter hard soort kiezen. De planten worden stevig in de aarde vastgezet en verder heb je er eigenlijk geen omkijken naar. In vToeger eeuwen groeiden ze v anzelf op daken. Ze werden geacht de bliksem verre te hou den. In de volksgeneeskunde werden de doorgesneden blaadjes van de echte huislook. de S.tectorum ook wel op niet- open brandwonden gelegd. Kortom aan de plant werden veel goede eigenschappen toe geschreven. Dus wil ik het nog eens proberen met de huislook. Maar nu op basis van dakpan- Apparaten op werkhoogte ingebouwd De industrie houdt de laatste jaren terdege rekening met een- en tweepersoons huis houdens die vrij klein wonen, maar zich toch met alle gemakken willen omringen. Fabrikanten brengen keukenapparatuur die 45 cm in plaats van 60 cm breed is. Ovens en afwasmachines kunnen vrijwel altijd op werkhoogte worden ingebouwd. Bij koel/vriescombinaties is het koelge- deelte meestal op de vrieskast geplaatst. Kleinere apparaten nemen niet alleen min der ruimte in, maar zijn bovendien zuiniger in het gebruik. Dat geldt trouwens ook voor apparaten als koffiemachines. Bij keukenapparatuur valt op hoe een praktische oplossing - plaatsing op werk hoogte - vele doelgroepen van nut kan zijn. En dat is ook eigenlijk de enig juiste oplos sing voor het ontwikkelen van woningen, apparatuur en andere hulpmiddelen. Een ondernemer die zich met produkten voor wonen en leven uitsluitend op jongeren of op senioren richt, is te beperkt bezig. Een bekende Nederlandse fabrikant van huishoudelijke artikelen heeft zich tot doel gesteld al zijn produkten zo te maken dat ze praktisch, functioneel en veilig in gebruik zijn voor elke leeftijdsgroep. Dat geldt even zeer voor huishoudtrappen (met een veilige en hoge vasthoudbeugel) of voor kurketrek- kers (ook wie weinig kracht in de handen heeft moet er mee om kunnen gaan). De afwasmachine op werkhoogte en maar 45 cm breed. foto gpd. In keukens zie je soms behalve een oven, een koelkast en een afwasma chine ook een wasmachine. Eigenlijk niet zo'n gelukkige combinatie. Veel beter is het de wasmachine (al dan niet in combinatie met een droger) in de badkamer onder te brengen. Maar daar moet wel ruimte voor zijn. Door een kleinere maat bad te kiezen (bijvoorbeeld 160 x 70 cm en slechts 42 cm diep) of toch maar de voorkeur te geven aan een doucheca bine, kan vaak ruimte voor de was machine worden gecreëerd. Omdat de wastafel meestal voor een kattewasje, handen wassen of het scheerritueel wordt benut, hoeft die eigenlijk helemaal niet zo groot te zijn. Er zijn al wastafels vanaf zo'n 50 cm breed die door hun vormgeving toch de nodige bakruimte bieden. Door een douchecabine of kleiner bad toe te nemen, blijft er soms vol doende ruimte over om de wasma chine te plaatsen (ook te koop in een breedte van 45 in plaats van 60 cm), misschien van het bad gescheiden door middel van een betegeld wand je. Boven de wasmachine kunnen planken worden aangebracht om spulletjes neer te zetten. En besluit u later nog een droger te nemen, dan haalt u de schappen weg en u zet dit apparaat op de wasmachine (een voorlader). Is een afvoer naar buiten moeilijk te verwezenlijken, kies dan een condensdroger. Veel wasmachines zijn tegenwoor dig zo geconstrueerd dat storingen via de voorzijde, na het wegnemen van een paneel, kunnen worden hersteld. Toch blijft het handig als de machine gemakkelijk naar voren kan worden getrokken, om bij de afvoer te kun nen. Er zijn speciale sleden met rol lers eronder te koqp om de machine mobiel te maken. Ze zijn voorzien van een rem zodat ze niet uit zichzelf kunnen gaan 'wandelen'. Als kinderen de hele dag buiten hebben gespeeld en zwart van het zand thuis komen, is het plezierig ze een tijdje in het bad te zetten om te 'weken'. Ze spelen dan graag wat in dit minizwembad, maar vereisen ui teraard wel enig toezicht. Dan kunt u ondertussen de was uit de machine of uit de droger halen. Praktisch is het om tussen droger en wasmachine een uittrekplank aan te brengen. Handig voor het opvouwen van de was. En zo'n blad neemt geen extra ruimte in beslag. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Marian Hertz- de Vries met haar produkt-manager, de man die het model en het patroon produktie-klaar maakt, Hans Philippo in het atelier waar de monstercollecties worden gemaakt. foto united photos de boer babette stapel Als je op een terrasje iets wilt bestellen, speur je naar iemand in het zwart-wit. Heb je gehoord dat het promotieteam van de je bent jong en je wilt wat-opmroep in de buurt is, kijk je uit naar in kekke pakjes gestoken jonge meiden. Daar sta je niet bij stil, dat doe je automatisch. Maar het is niet altijd zo duidelijk. En soms is dat een beetje gênant, dan spreek je in een zaak iemand aan voor informa tie die ook gewoon aan het winkelen is. korte termijn kan leveren. „Ja", zegt Marian Hertz, die in 1970 in het bedrijf kwam. „in de jaren 80 ging het slecht in de confectie. Het was heel moeilijk om te concureren met de illega le ateliers en buitenlandse im port. We probeerden van alles om de zaak draaiend te houden. Naast de modecollectie maak ten we toen ook representatieve kleding voor verschillende be drijven." In 1991 besloot Marian Hertz- De Vries, die inmiddels de lei ding van het bedrijf had jverge- Een eigen gezicht, herkenbaar heid. is voor bedrijven en instel lingen dan ook heel belangrijk. Dat eigen gezicht komt tot uit drukking in de huisstijl: dat kan bijvoorbeeld een kleur zijn die overal terugkomt, een logo, kle ding of een combinatie hiervan. „Bedrijfskleding is de laatste acht tot tien jaar in opkomst," zegt Marian Hertz-de Vries van het Haarlemse bedrijf Mirabel Corporate Fashion dat bedrijfs- en represenatieve kleding maakt. „En de afgelopen drie jaar is daar duidelijk de presen- tatieve, modieuze kleding bijge komen. Want vrouwen willen best uniforme kleding dragen, als het maar een beetje mo dieus is." Samenwerking En over mode hoef je Marian Hertz-de Vries niets te vertellen, daarmee is ze groot geworden. Haar vader richtte kort na de oorlog het confectiebedrijf 'Noordwijk' op. Na een jaar in de bad plaats Marian Hertz van Mirabel Fashion: "Uniforme kleding kan best modieus én degelijk zijn Vries Haar lem. Het bedrijf maakte dames kleding: japon blazers de duur dere klasse. Als de naam De Vries valt bij de Haar lemse mode-ondememer Ton Diekmann verzucht deze: „Ja, met dat bedrijf heb ik heel pret tig zaken gedaan. Ie kon altijd van ze opaan". Vooral de wat betere kledingzaken in Neder land missen duidelijk een be trouwbare confectionair die op zich volledig te concen treren op bedrijfs- en represe natieve kleding. Altijd nog al leen voor vrouwen, want daar ligt de kennis van Mirabel. Om dat het bedrijf toch een volledi ge pakket wil brengen (mannen en vrouwen) wordt samenge werkt met diverse andere be drijven, bijvoorbeeld het even eens Haarlemse bedrijf Hensen. Marian: „Dat doen we nu sinds een jaar en ik moet zeggen dat we elkaar heel mooi aanvullen. Voor het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk heeft Hensen voor al het wit (uniformen voor het verplegend personeel) ontwor pen en wij de kleding voor on dermeerde receptie." Klein atelier „Nu hebben we ook geen groot atelier meer. Alleen de monster collectie en kleine series, zoals de pakjes voor de bloemen meisjes. worden in eigen huis gemaakt." Daarom heeft Marian ook maar een kleine kern van mede werkers. een team dat perfect op elkaar is ingespeeld. Voor grotere opdrachten werkt hewt bedrijf, dat opdrachten heeft van de KPN, de Luchthaven Schiphol, de RAI en Staatbosbe- heer om er maar een paar te noemen, samen met looncon- fectiebedrijven. Een samenwer king die soms al jaren bestaat, maar ook wordt steeds uitgeke ken naar nieuwe partners. Van daar dat er nu ook kleding wordt gemaakt in Oost-Europa, Na gesprekken met de klanten worden eerst tekeningen maakt. herkenbaarheid uit het oog ver liezen. Daarnaast moet je na tuurlijk ook de prijs in de gaten houden." „Echte bedrijfkleding. die wat langer mee moet gaan en steeds nageleverd moet kun nen worden, wordt van wat ste viger stoffen gemaakt. Het func tionele aspect weegt hier toch wat zwaarder dan het modieu ze. In de rok goede loop-splitten die niet uitscheuren: blouses die niet te veel doorschijnen en een plooitje extra hebben voor wat meer 'werkruinjte' zijn hier enorm belangrijk. Bovendien moet iedereen er goed in uit zien. Of het nu gaat om een maat 38 of 54; een jong meisje of een wat oudere vrouw ze moet zich er gelukkig in voe len." Modevolgend „Onze kleding is modevol gend," zegt Marian. „Echte trendy-kleding kunnen we niet brengen. Wat we wel doen is bestaande modellen wat aan passen aan de actuele lijnen want in een jaar of vier, vijf ver andert de snit van bijvoorbeeld een jasje toch heel duidelijk. Nu de broekrok en stadsberinuda zijn ingeburgerd hebben wij ook die in de collectie, maar over het algemeen is men toch vrij voorzichtig bij keuze van een model. Hoe groter het bud get voor kleding hoe meer vari atie je natuurlijk kunt aanbren gen." „Ik begrijp best dat sommige ondernemers opzien tegen de kosten van een totale kleding lijn maar het kan ook voor een beperkt budget. Neem nu een horeca-onderneming. Als die voor zijn personeel allemaal de zelfde vestjes aanschaft en voor de vrouwen dezelfde bloesjes, een zwarte pantalon of rok en een wit overhemd heeft toch ie dereen wel, kan het er prima uitzien. Het is voor ons juist een uitdaging om betaalbare kle ding te maken, die er toch leuk uitziet. Van een eenvoudig wit bloesje iets aardigs maken, dat is de kunst." Een streng broekpak dat met accessoires elke keer een andere sfeer kan krijgen. want ondanks de reis die pro- duktie-manager Jan Molenaar - het maken van een collectie wordt nauwlettend in het oog gehouden - moet maken, blijkt dat in sommige gevallen toch goedkoper. „Het leuke van representatie ve en bedrijfskleding is dat je intensief moet samenwerken met je klanten. Want al hebben we een standaard-collectie van 120 ontwerpen, inclusief posi tiekleding, er moet altijd wel iets worden aangepast. Soms ook hebben bedrijven een eigen ontwerper of een kledingcom- missie met een heel uitgespro ken mening. Om samen het image van een bedrijf om te zetten in draagbare, modieuze kleding is een uitdaging. Praktisch, goed in te werken en modieus, het lijken begrippen die moeilijk in een ontwerp zijn samen te brengen. Marian Hertz: „Er is natuur lijk een duidelijk verschil of je beroeps- of represenatieve kle ding maakt. Weding voor bij voorbeeld promotieteams, hos- tessen enz., hoeft doorgaans maar een jaar of twee mee te gaan. Bovendien bestaan dit soort teams vaak uit jonge vrou wen. Hoewel ook dit soort kle ding wat pasvorm en stoffen be treft is gebaseerd op intensief gebruik, kun je toch wat meer inspelen op de modetrends; wat meer werken met opvallende details maar je mag nooit de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18