Omstreden grond toch meer waard Nassauwijk klaagt 'Zitten hier vleermuizen? Heftig! Leiden Regio Jongen in elkaar geslagen Vernieuwde straten weer open aangehouden Rijpwetering massaal de lucht in Politie in de maag met motorfietsen over verkeersoverlast Grote collectie zilver gestolen Auto uit bocht I MAANDAG 13 JUN11994 13 Voetbal vier weken middelpunt in bibliotheek leiderdorp» ledereen maakt zich op voor het wereldkampioenschap voet bal in de Verenigde Staten. Ook de openbare bibliotheek in Lei derdorp blijft niet achter. Van 17 juni tot 12 juli is in het ge bouw aan de Cor Gordijnsingel een tentoonstelling rond het onderwerp 'voetbal' te zien. Er is aandacht voor het Neder lands elftal en het WK, maar ook voor plaatselijk talent. Zo komt Voetbalvereniging RCL op de expositie uitgebreid aan bod. Een 16-jarige Alphenaar is gisteren bij sportzaal De Wip in Ter Aar in elkaar ge slagen door een groep jon gens. Daarbij liep hij een aantal schrammen en bui len op en werd zijn helm vernield. De namen van de daders zijn bij de politie be kend. Wat de aanleiding was voor de mishandeling, is nog onduidelijk. oude wetering» Honderden inwoners van Oude Wetering vierden zaterdag de opening van de gereconstueerde Veer- en Kerkstraat. Wethouder W. Nugteren, zelf bewoner van de Kerkstraat, stelde beide straten weer open. In een 30 jaar oude Heinkel stopte hij bij elke stoepverbreding en knipte een lint door. Het draaiorgel volgde hem op de voet. Daarachter liepen honderden kinderen, hun ouders en andere belangstellenden. Aan het eind van de Kerkstraat voerde Theatergroep Vis in de Re gen uit Amsterdam een act op met twee mor mels en kon er een hapje en een drankje wor den genuttigd in de feesttent. Volgens een van de organisatoren, Marieke Castelijn, werd het een hele geslaagde middag. FOTO HIELCO KUIPERS Raad Zoeterwoude berekende burgemeester te weinig De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft burgemeester A. Houdijk vorig jaar een te lage prijs berekend voor een stuk grond achter zijn woning aan de Noordbuurtseweg. Dat heeft de commisaris van de koningin in Zuid-Hol land onlangs bepaald op grond van een onafhankelijk taxatierapport. Houdijk moet 1250 gulden meer betalen dan de gemeenteraad hem in rekening had willen bren gen. zoeterwoude In Zoeterwoude ontstond vorig jaar beroering over de verkoop van stukken gemeentegrond aan de burgemeester en ex- raadslid A. Kolff. Het ging om grond achter hun woningen aan de Noordbuurtseweg lb en 2, 500 en 700 vierkante meter. Als enige voorwaarde stelde de ge meente dat de grond niet mocht worden bebouwd. Een meerderheid in de gemeente raad stemde in met de verkoop a vijf gulden per vierkante me ter. Maar volgens sommige Zoe- terwoudenaren zouden Houdijk en Kolff zijn bevoordeeld en een veel te lage prijs hebben be taald. Boze inwoners wezen er op dat ze in 1988 voor een groenstrook in de Vogelweide maar liefst zestig gulden per vierkante meter moesten beta len. Agrarisch Volgens wethouder R. Hoge- nelst was de prijs bepaald door het feit dat de grond een agrari sche bestemming heeft. Het zou volgens het bestemmingsplan dus grasland moeten blijven. Bovendien loopt onder de grond een riolering die uitkomt Bus slaat over de kop op A4 leiderdorp Een personenbusje is gistermiddag een paar maal over de kop geslagen op de rijksweg 4. De bus reed in de richting Den Haag toen er een achterband klapte. Daarop begon de wa gen te slingeren en sloeg in de rechterberm over de kop. De vier inzittenden liepen alleen lichte verwondingen aan nek en schouders op. Inbreker neemt geld weg benthuizen Uit een woning aan de Koningin Julianastraat in Benthuizen is vrijdagnacht geld gestolen. De dader wilde ook nog de videorecorder meenemen, maar'moest die om onduide lijke redenen achterlaten. Hij kwam binnen door de achterdeur Voorschotenaar in huis overvallen leiden Een 28-jarige Voorschotenaar is zaterdagavond in zijp huis overvallen door een groepje mannen. Omstreeks kwart voor twaalf werd bij de woning van de man, aan het Alberdaplant- soen, aangebeld. Hij deed open, waarna drie tot vier mannen het huis binnendrongen. De Voorschotenaar verzette zich hevig en werd tijdens deze vechtpartij in zijn hand gestoken. Vanwege het felle verzet verlieten de overvallers de woning weer snel. De politie vermoedt dat ze op geld uit waren. Sieraden gestolen uit woning leiden Bij een inbraak in een woning aan de Richard Wagner- laan in Voorschoten is afgelopen nacht een onbekende hoeveel heid sieraden meegenomen. De woning vertoonde geen sporen van braak. De politie vermoedt dat de daders zijn binnengeko men met een valse sleutel of door middel van 'flipperen'. Twee inbraken in Leiderdorp leiderdorp» Uit een flatwoning aan de Houtschans in Leiderdorp zijn vannacht een gouden kettinkje, een fototoestel en twintig cd's gestolen. Vermoedelijk via het balkon binnengekomen. Ook aan de Bernard Haitinkstraat is dit weekeinde ingebroken. De buren ontdekten de inbraak. De bewonders waren met vakantie. Er worden een videoapparaat en enkele cd's vermist. Inbreker Bezoekers in de rij voor vluchtje met helikopter De Wassenaarse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een 31-jarige Amsterdam mer aangehouden op verden king van diverse inbraken. De man kon na een korte achter volging in Den Haag worden opgepakt. In zijn auto zat een aantal zaken die een paar dagen eerder in een Wassenaarse wo ning waren ontvreemd. De poli tie vermoedt dat de Amster dammer nog meer inbraken in Wassenaar op zijn naam heeft staan. De verdachte zit vast voor verhoor. rupwetering carolien De politie in Wassenaar zit sinds een week met drie crossmotoren in de maag. De motorfietsen werden afgelopen maandag door een bewoner van de Lange Kerkdam aange troffen op een aanhanger die op zijn oprit geparkeerd stond. Na speuringen bij andere politie korpsen en bij importeurs, heb ben de eigenaar van de voertui gen nog niet boven water kun nen krijgen. De bezwaren die gemeente raadslid F. Koek had gemaakt tegen de helikoptervluchten tij dens de dorpsfeesten boven Rijpwetering, werden kennelijk niet door de bezoekers gedeeld. Afgelopen zaterdag stonden de hele dag mensen te wachten om een vluchtje te maken. ,,Ik vind het ronduit belache lijk dat zo'n Groen Linkser hier over moeilijk gaat doen. Het lijkt wel of hij de mensen geen pleziertjes gunt." Eén van de organisatoren van de feestweek, W. van der Star, heeft er geen goed woord voor over dat F. Koek probeerde te voorkomen dat de mensen hun dorp eens van bovenaf konden bekijken. Het raadslid voerde aan dat hierdoor het milieu on nodig zou worden belast. Op de braderie en het weiland t waar de helikopte vlucht van landde, was niets te merken kritiek. „De intere in een helikoptervlucht is groter dan we aankunnenaldus één van de piloten. Hij begrijpt de bezwaren niet. „Zo'n helikopter verbruikt haast niets en het is toch leuk om je eigen streek eens van een andere kant te be kijken? Een inwoner van Rijp wetering, die samen met zijn twee zoontjes een vlucht heeft Veel mensen maakten gebruik kant te bekijken. gemaakt, vindt de kritiek over dreven. „Als ik met mijn kinde ren naar de Efteling ga, vervuil ik ook het milieu. Dit vermaak dicht bij huis moet gewoon kunnen." Hij vind het overigens wel redelijk aan de prijs. „Vijfendertig gulden voor op stijgen en weer landen is niet niks.' Een andere inwoner, die in de rij staat voor een vlucht, be grijpt dat Koek bezwaren heeft gemaakt. „Dat is Koeks' kijk op de wereld. Het is logisch dat hij hier tegen protesteert.' Iemand die naast het landingsveldje in zijn tuin aan het werk is, heeft het niet zo op met de herrie. „Terwijl we er voor knokken om FOTO HIELCO KUIPERS de HSL tegen te houden, wordt dit wel toegestaan. Dat snap ik niet." Ook de andere evenementen verliepen naar wens. aldus de organisatie. Zo werden de bra derie. de kermis en ook de feesttent het afgelopen week einde. mede dank zij het mooie weer massaal bezocht. Onderzoekers struinen 's nachts Kagerplassen af voorschoten carolien buddingh' De verkeersoverlast is de groot ste ergernis in de Voorschoten- se Nassauwijk. Daarnaast heerst ontevredenheid over de tijdelij ke huisvesting van het jonge renwerk, de huurverhoging van de sociale woningbouw en hét ontbreken van een bioscoop. Meer dan tachtig bewoners van de wijk bespraken zaterdag met burgemeester P. Cannegieter ^n een aantal wethouders in het Cultureel Centrum de proble men in de wijk. In een betrekkelijk berusten de sfeer legde de burgemeester een groep bewoners uit waarom het oplossen van de verkeers problemen in de Nassauwijk niet zo makkelijk is, toen een duidelijk geïrriteerde man aan schoof. „Burgemeester, wan neer gaat u daadwerkelijk iets doen aan die problemen, in plaats van er alleen maar over te praten. Of moeten er eerst een paar kinderen worden aangere den?" Er gaat veel sluipverkeer door Voorschoten. Daarnaast mijden de automobilisten ook nog eens een aantal stoplichten, omdat ze door de Nassauwijk rijden. Ze kunnen er hard rijden, van wege de lange stukken rechte weg. „Wij hebben hier zove'el last van dat we inmiddels onze slaapkamer verplaatst hebben naar de achterkant," zei H. En- sing na de bijeenkomst. Hij gaat actie ondernemen tegen de overlast. „Uit tellingen, die wij voor onze deur hebben gedaan, blijkt dat om elf uur 's avonds nog steeds meer dan zeventig auto's per uur voorhij razen. Voor een woonwijk is dat ge woon te veel." Cannegieter gaf aan dat het probleem niet zo makkelijk is opgelost. „We kun nen de wegen in de wijk niet af sluiten, ook de bewoners zou den hierdoor niet meer in hun wijk kunnen komen met de au to." Daarnaast hebben dwin gende maatregelen als drem pels en kleine rotondes volgens hem niet tot gevolg dat auto mobilisten zachter gaan rijden. „Nadat ze over zo'n drempel zijn, geven ze gewoon weer gas." Een aantal bewoners vroeg waarom niets wordt gedaan aan het gevaarlijke kruispunt aan de prinses Marijkelaan. „Inmiddels zijn daar al mensen aangereden die overstaken" reageerde een jonge moeder verontwaardigt. De burgemeester belooft dat hiernaar zal worden gekeken. Maar volgens hem ligt het alle maal niet zo eenvoudig. „Vaak is het zo. dat de ene oplossing weer een ander probleem ver oorzaakt." Wethouder Smits kon in elk geval wel iemand blij maken. Een jongen vroeg of er een basketbalveldje bij kan ko men. „Zoiets is maar een paar vierkante meter. En de jongen zegt maar één paal nodig te hebben. Dit ga ik voor hem re gelen." roelofarendsveen judy nihof vervolg van voorpagina Het speciale van de vleermuis zit hem ook in het geluid dat hij maakt en dat een mens niet kan horen. Vandaar dat vleermuis onderzoekers altijd op pad gaan met een detector, een klein ap paraatje dat lijkt op een transis torradio. Dit registreert het klapperende geluid dat de vleer muis met zijn keel maakt, 's Nachts gebruiken ze korte, zeer hoge pieptoontjes om hun voedsel, insekten, te vanden en om zich te oriënteren. „Vaak ben je ergens en denk je, er zit hier niks. Dan zet je je detector aan en dan hoor je: het wemelt hier van de vleermuizen. Het is toch fascinerend om in een heel donker bos te staan, je ziet geen hand voor ogen. Niks. En rondom je zijn vleermuizen, die niet tegen de bomen aanvlie gen." aldus Wondergem. Het opsporen en tellen van vleermuizen en onderzoeken heeft behalve een spannende kant, ook een nuttige. Zo wor den de gegevens die de onder zoekers verzamelen, gebruikt door de overheid. De vleermuis is een besshermd dier en het is dus zaak de stand goed bij te houden. Nuttig In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is de vleermuis een nuttig beestje dat niemand kwaad doel. „Ze eten veel in sekten en voorkomen daarmee Veel niks hebben van vleermuizen. Ze zijn bang. Of ze vanden de uitwerpselen vies. „Terwijl het hele droge uit werpselen zijn." Wondergem pakt een doosje en strooit piep kleine droge drolletjes uit over i de openingen in de n een tafel. Ze troffen de uitwerp selen gisteren aan op een kerk- zolder. Hij neemt het spul tus- sen zijn vingers en wrijft het fijn tot stof. „Zie je wel?" Er klinkt gelach als groepslid Bart zijn fo totoestel pakt om de vleermuis- 'mest' te vereeuwigen. Hij legt er wat hagelslag bij. Dar} kan ie dereen straks op de foto zien welk formaat de drolletjes onge veer hebben. Dan is het zover. Het begint te schemeren. Dat is het tijdstip waarop vleermuizen uitvliegen i rioolput waar de ge- altijd bij moet kunnen. Het feit dat Houdijk en Kolff de grond wel gewoon bij hun woningen mochten trekken, schoot velen in het verkeerde keelgat. Dat betekent dat de ei gendommen meer waard wor den en dat je dat in de grond prijs moet doorberekenen, zo redeneerden critici. Taxatie Uiteindelijk keurde de commis saris van de koningin het raads besluit over de grond af. Hij eis te een onafhankelijk taxatierap port. Als een burgemeester ge meentegrond wil kopen moet de commissaris dit namelijk goedkeuren. Op basis van het taxatierapport is nu bepaald dat Houdijk geen vijf gulden, maar 7,50 gulden per vierkante meter moet neertellen. Hij kan de grond (500 vierkante meter) als nog in zijn bezit krijgen, als de gemeenteraad met het nieuwe bedrag akkoord gaat. heeft de 's al laten weten. VRIJE TIJD en het tellen kan beginnen. Ed en Rudy stappen op de fiets richting Piet Mondriaanlaan. Uit eerder onderzoek bleek dat zich een kolonie heeft ver schanst in de spouwmuren van een rijtje nieuwbouwwoningen. Het is nu zaak om te tellen hoe veel het er precies zijn. Ed en Rudy stellen hun detectoren in en staren onafgebroken naar de vier piepkleine openingen in de muur. „Niet te veel wijzen en schijnen met de zaklamp, an ders worden de mensen onge rust," waarschuwt Rudy. In het rijtje van drie woningen zitten gezinnetjes rond de televisie. Af en toe kijkt er iemand uit het raam, een tikje bezorgd. Wat moeten die twee kerels hier toch, zie je ze denken. „Ik hoor wat," roept Ed. Er klinkt geratel uit de detector. Social call De spanning stijgt. „Voordat ze uitvliegen hebben ze een 'social call'," weet Ed. Er gebeurt even niets. Dan fladdert de ene na de andere vleermuis uit, razend snel. Het zijn er in totaal 47. De deur van een van de woningen zwaait open. Een jongetje komt op zijn sokken naar buiten. Hij kan zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. Ed spreekt hem onmiddellijk aan. „Kijk, er komen daar vleermuizen uit," wijst hij naar boven. „Niks engs, hoor. Het zijn heel nuttige beestjes." Het gezicht van het jongetje klaart op. „Ik heb ze wel eens in Frankrijk gezien. Maar hier? Heftig!" Zahra Het internationale trefcentrum voor vrouwen en meisjes Zahra aan de Alphense Ruisdaelstraat houdt vanavond een internatio nale kookles. Vanaf 19 uur wor den vegetarische maaltijden ge maakt. Leden betalen 5 gulden, voor niet-leden kost deelname 7,50. Iran In buurthuis de Vlietwijk aan het Prof. Eykmanhof in Voor schoten is op woensdag 15 juni een informatieve avond over Iran. Vanaf 20 uur is er Iraanse muziek. In Voorschoten wonen de Iraanse vluchtelingen maken hapjes. Computer De Hobby Computer Club houdt op woensdag 15 juni een bijeenkomst in buurtcentrum Westerhaven aan de Emmalaan in Alphen aan den Rijn. De bij eenkomst begint om 20 uur en de toegang is gratis. Oud-Woelwijck De creatieve clubs van de stich ting Oud-Woelwijck in Voor schoten houden op zaterdag 18 juni open dag. Een expositie van het werk uit het afgelopen seizoen is tussen 10 en 16 uur te zien in de boerderij aan de Es- senlaan. Oranje-feest In het Alphense verzorgingshuis St. Joseph wordt op zaterdag 18 juni een WK-feestmarkt gehou den, met onder meer lekkernij en uit de landen die deelnemen aan het voetbaltoernooi. Daar naast is er een rommelmarkt en kinderspelen. De markt wordt gehouden in de tuin, maar bij slecht weer staan de kramen binnen. Roeitocht milieu-educatie houdt op dins dag 21 juni een midzomer avond-roeitocht rondom de Noord-Aa in Zoeterwoude. Start per fiets om 19 uur bij café Cro- nesteijn aan de Vlietweg in Lei den of per boot om 19.30 uur bij Kaasboerderij 't Geertje aan de Geerweg in Zoeterwoude. De excursie duurt anderhalf uur en kost 3 gulden. Uit een woning aan de Laan van Pluymenstein is afgelopen za terdag een grote zilvercollectie ontvreemd. De dieven kwamen binnen door een raam te force- Een Leidschendamse is zater dagnacht met haar auto tegen een schuur gereden aan de Stompwijkse Dotterbloem. De vrouw vloog uit de bocht, reed door de tuin en tegen de schuur tot stilstand. De precieze toe dracht van het ongeluk is nog onbekend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13