Leiden Leiden populair bij boottoeristen Milieu-bijenmarkt trekt duizenden bezoekers 'Ze hebben het geweldig naar hun zin 'Orde in raadzaal' Extra waterkranen en stroomkasten gewenst Wijkfeest in oostelijke binnenstad Vrouw slaat op de vlucht voor politie Afranseling Gokkasten gekraakt Stevenshof viert feest MAANDAG 13 JUNI 1994m Omstreden grond 1 o De omstreden I J grond, die de bur gemeester van Zoeter- woude voor een 'prikkie' kocht, blijkt heel wat meer waard te zijn. Gemeente scherpt regels aan De orde moet weer terug in de raadzaal. Daarom zijn de regels aangetrokken en hebben de ge meentebodes instructies gekre gen strenger op te treden tegen* raadsleden, persvertegenwoor digers, publiek en ambtenaren die zich voortdurend ophouden in ruimtes waar ze niet mogen zijn. Volgens mevrouw N. van der Vlist, loco-gemeentesecretaris en momenteel bezig met het herschrijven van het reglement van orde, is de chaps vooral toe genomen sinds de CD zijn en tree heeft gemaakt in de Leidse gemeenteraad. Demonstranten grijpen de in stallatie van extreem-rechtse raadsleden voortdurend aan om luidkeels hun afgrijzen over hun opvattingen kenbaar te maken. Omdat Leidse CD-raadsleden tot dusverre direct na hun aan treden weer aftreden, moeten er telkens opvolgers worden geïn stalleerd. Ook morgenavond legt een nieuw CD-raadslid de eed af. Dat zal ongetwijfeld met veel rumoer gepaard gaan. Om een goed zicht te hebben op de gebeurtenissen op de met demonstranten bevolkte publie ke tribune, neemt een groeiend aantal mensen plaats op de perstribune. Van der Vlist wil aan die volksverhuizingen tij dens de raadsvergadering een einde maken. Alleen verslagge vers die een perskaart kunnen tonen, mogen naar de perstri bune. „De CD lokt ook steeds meer pers naar het stadhuis. Ie dereen roept dat hij journalist is en er zijn telkens nieuwe ge zichten. Het is een puiijhoop aan het worden." De ambtenaar heeft radio Freewave apart tot de orde ge roepen. Het lokale radiostation maakt volgens haar misbruik van de faciliteiten die de ge meente biedt. Tijdens raadsver gaderingen werkt Freewave met een geïmproviseerd studiootje in een ruimte bij de raadzaal, bedoeld voor interviews met raadsleden. „Maar de laatste tijd haalden de mensen van Freewave gewoon mensen van de straat voor interviews die niets met de raadsvergadering hebben te maken. Ik vind dat ze dat maar in hun eigen studio moeten doen." Uitgave sociale kaarten en jaarboek leiden Na de zomer verschijnt het eerste Leidse jaarboek be stuursinformatie. Daarin worden cijfers gepresenteerd over on dermeer werkloosheid, huisvesting en volksgezondheid in Lei den. De gegevens komen uit een nieuwe databank, die op ver zoek van de gemeente wordt opgezet door het Leidse bedrijf O +S. Met behulp van de databank worden voorts sociale kaarten opgesteld, waarin gegevens per wijk zijn geselecteerd. Deze kaarten worden door de gemeente als infomatiebron gebruikt. Leidse ambtenaar wint tv-spelletje leiden De Leiderdorpse Elise Verberg won afgelopen zaterdag avond 4480 gulden bij het populiare tv-spelletje Per Seconde Wijzer. Verberg, in het dagelijks leven personeelsfunctionaris bij de afdeling milieu van de gemeente Leiden, wist bij de quiz drie ronden van vier wagen te doorstaan. Elke vraag bestond uit tien onderdelen. Haar zelf gekozen onderwerp was 'deze eeuw'. Van de Vara mocht ze nog een vierde keer terugkomen, maar dat wees Verberg van de hand. Bij verlies was ze alle winst weer kwijtgeweest. Bejaarde vrouw bestolen qegstgeest Een 92-jarige wouw uit Oegstgeest is wijdagavond in haar woning aan de Rhijngeesterstraatweg bestolen. De wouw zat in haar woonkamer toen zij gestommel in de slaapka mer hoorde. Op de eerste verdieping ontdekte ze dat de linnen kast openstond en hoorde iemand de trap afrennen. Ze waar schuwde via haar buren de politie,'maar toen die ter plaatse kwam was de dader gevlogen. Hij bleek via de serredeur binnen te zijn gekomen. Uit de slaapkamer had hij een tas met papieren meegenomen. De belangenorganisatie Motor Charter Vaart Nederland (MCVN) heeft de gemeente gewaagd om stroomkasten en extra water kranen bij de aanlegplaatsen langs de Zijlsingel te plaatsen. Hierdoor bezorgen de boten omwonenden minder overlast. Bo vendien kunnen de schippers hierdoor sneller over stroom en water beschikken. De gemeente heeft nog geen uitsluitsel- gege- „Als een boot veertig mensen aan boord heeft, vreet dat een hoop energie", verklaart secretaris P. de Lange van de MCVN. „De boten moeten dan ook 's nachts worden opgeladen via ge neratoren. Dat maakt soms nogal wat herrie. Het is veel makke lijker voor de boten als electriciteit gewoon uit stroomkasten ge haald kan worden." Meer waterkranen zijn belangrijk, omdat de boten momenteel alleen bij de Schrijversbrug vers water kunnen krijgen. Omdat sommige schepen veertig meter lang zijn, geeft dit af en toe pro blemen met de doorvaart. Een derde wens van de MCVN is het verwijderen van de lage ijzeren hëkjes die zich langs de Zijlsingel bevinden. „De mensen moeten er nu met hun fietsen overheen en dat is wel eens lastig." De gemeentelijke havendienst heeft de problemen op een rij tje gezet en is momenteel bezig met het maken van een kosten plaatje. Een gemeentelijke woordvoerder noemt de wensen van de schippers op het eerste gezicht 'redelijk'. Leiden is populair bij de sportieve toerist die kiest voor een vakantiereis per boot. Vorig jaar hebben ongeveer zeshonderd van deze vakantieboten gebruik gemaakt van de aanlegplaatsen bij de Zijlsingel. Ze vervoerden zo'n 18.000 toeristen. Dat blijkt uit cijfers die de belan genorganisatie Motor Charter Vaart Nederland (MCVN) aan de gemeente heeft verstrekt. Ook de WV heeft ge merkt dat de belangstelling van de watertoerist voor de sleutelstad toeneemt. Bij de MCVN is volgens secreta ris P. de Lange tachtig procent van de charterorganisaties in Nederland aangesloten. Ze or ganiseren bootreizen waarmee meerdaagse tochten worden ge maakt langs allerlei plaatsen in Nederland. De schepen be schikken over douches en toi letten en zijn van alle gemakken voorzien. Een groot aantal bo ten vervoert fietsen of kano's, waarmee de passagiers overdag op pad kunnen. VW-directeur C. Hugens is positief over de aandacht vanuit deze vrij nieuwe toeristische tak voor Leiden. De WV maakt niet eens speciaal reclame voor deze manier van vakantievieren in de sleutelstad. „Natuurlijk doen wij wel veel aan de promotie van Leiden als waterstad en bevor deren wij de fietsmogelijkheden in en rond Leiden zelf. Maar- verder worden deze vakanties georganiseerd door particulie ren. En sportieve vakanties zijn Beperkingen Hugens verwacht overigens niet dat deze vorm van toerisme de middenstand veel klandizie op levert. „Deze vorm van toerisme kent zijn beperkingen. Die bo ten hebben bijna alles aan boord. Maar ach, natuurlijk be steden ze toch wel het een en ander op de terrasjes." Volgens De Lange brengt de ze specifieke groep toeristen wel zeker geld in het laatje bij de plaatselijke middenstand. „Eerst waren het vooral low budgettoeristen die met de bo ten meereisden, jeugdclubs en scholen bijvoorbeeld. Maar steeds vaker zijn het veertigers en vijftigers die in de stad het een en ander kunnen beste den." Volgens de secretaris vervoe ren de schepen vooral buiten landse toeristen. Deze groep zou de universiteitsstad vooral aandoen, omdat Leiden in de randstad ligt en in toeristische vaarroutes is opgenomen. „De randstadroute is bij buitenlan ders erg populair. De meeste buitenlanders denken bij een tocht door Nederland in eerste ambachten, zoals weven, kant klossen, korfvlechten en het vlechten van wilgeteen. De im kersvereniging uit de regio Lei den en omstreken verzorgde de drankjes en hapjes. In die ver snaperingen waren geen kleur-, smaak- of andere onnatuurlijke stoffen te bekennen. Alles puur natuur, bruine stokbroodjes met kaasjes, bekertjes melk en kopjes kniideni^hee met - wel licht eigengemaakte - honing- cakejes. Volgens voorzitter E. Kerkvliet was het een geslaagde dag, hoe wel hij vermoedde dat er min der bezoekers waren dan de af gelopen jaren. „Waarschijnlijk heeft het weer hier toch een rol bij gespeeld".' leiden In de oostelijke binnenstad van Leiden is het zaterdag 25 juni feest. Negen organisaties en instellingen uit de wijk hebben voor die dag een bomvol programma samen gesteld. Het feest duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Centraal staat de rommel markt in de Groenesteeg. Het Jeugdlab van het LDM aan de Middelstegracht is open voor kinderen vanafvier jaar. Voor de prijs van anderhalve gulden kunnen ze er metse len, chips bakken, koffie branden en allerlei andere technieken ontdekken. Buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht zorgt van 11.00 tot 13.00 uur dat de peuters wat te doen hebben. Tegelijkertijd houden Marok kaanse vTouwen een exposi tie over hun cultuur. Rond 13.00 uur begint officieel de bouw van de speeltuin in het Katoenpark. Wethouder H. de Goede zal de eerste spade in de grond steken. De wijk bezichtigen vanaf het water kan vanaf 13.00 uur. Dan start vanaf de Oranjegracht een rondvaart door de wijk. Huis op de Waard aan de Kaarsenmakerstraat zet van af 14.00 uur de poort open naar de tuin voor een thee middag met muziek en een playback-shovv. Bij café Lijn 3 aan de Groenesteeg treedt om 15.00 uur de Arubaanse- Antilliaanse dansgroep Co- sembra op. Een behendig heidscircuit vormt de afslui tingvan het feest. Een 27-jarige Leidse ging zater dagnacht op de vlucht voor de Leidse politie. Dat resulteerde in een lange achtervolgingsrit, die begon op de Lammermarkt en eindigde op de Voorschoter- weg. De politie wilde de vrouw omstreeks één uur op de Lam mermarkt aanhouden omdat de verlichting van haar wagen het niet deed. De automobiliste gaf echter flink gas toen ze het stopteken van de politie zag. In snel tempo probeerde ze via het Kort Rapenburg en het Noord einde te ontkomen. Bij haar aanhouding op de Voorschoter- weg bleek dat de vrouw niet over een geldig rijbewijs be schikte en om die reden op de vlucht was geslagen. LEIDEN Met een knuppel ranselde gis termiddag een 27-jarige auto mobilist een 37-jarige fietser af, bij de kruising van de Willem de Zwijgerlaan/Ijsselmeerlaan. De twee hadden omstreeks het middaguur ruzie over eikaars gedrag in het verkeer. Op het moment dat de automobilist de hulp van een knuppel inriep kwam de politie, die ter plekke de 3M-marathon begeleidde, in actie. De fietser is met verschil lende kneuzingen naar het zie kenhuis overgebracht. instantie aan steden als Gouda, Delft of Amsterdam, steden in de randstad derhalve." leiden Bij inbraken in twee horecaza ken aan de Morsweg en in de Morsstraat zijn verschillende gokkasten open gebroken. Daarbij zijn enkele honderden guldens buitgemaakt. De eerste inbraak vond plaats in een café in de Morsstraat, de tweede in een restaurant aan de Morsweg. Hoe maak je een kaars van bijenwas? Dat was een van de dingen die bezoekers konden leren tijdens de milieu-bijenmarkt. foto hielco kuipers Duizenden mensen bezochten afgelopen zaterdag de markt rond de Sterrewacht. De milieu- bijenmarkt van de imkersvere niging uit de regio Leiden en omstreken hield de markt voor inmiddels de achttiende keer. De honingbij kwam in alle vor men terug: er werden films ver toond over het leven van het in- sekt en imkers gaven demon straties over de behandeling van bijenvolken. In tal van kraampjes stonden alle denkba re produkten te koop waar ho ning in was verwerkt: honinglol- lies, honingwijn, honingkoek, honingzeep en honingthee. En natuurlijk de potten honing. De markt, die 's ochtends was geopend door wethouder H.P. de Goede, was gezellig druk. Her en der op het terrein traden groepen op. Maria en Toon Knijn zongen oude liedjes op ook al oude orgeltjes, Fons Cre- bolder speeldf muziek van de aboriginals en een trio bracht wat modernere muziek. Onder tussen vermaakte een poppen theater de kinderen met een ko misch verhaal, waar ook weer de honingbij centraal in stond. In andere kraampjes werden onder andere handgemaakte wollen truien, speelgoed van hout, keramieke vazen en an troposofische popjes verkocht. Ook werden verschillende de monstraties gegeven van oude Manege Moedig Voorwaarts viert 25-jarig bestaan leiden valerie leenheer leiden» Hij is blij dat hij het wijkfeest in de Stevenshof mag openen. Zo kan hij tenminste bewijzen dat politici niet alleen in verkiezingstijd de wijken ingaan. Als alleen de organisatie van de Lakenfeesten al veel problemen oplevert, is het prachtig dat een wijk tienduizenden mensen kan laten feesten, looft Alexander Geertsema, fractievoorzitter van de Leidse VVD, de wijkvereniging Stevenshof. Als Geertsema een lint door knipt, huppelen tientallen kinderen in witte kleren het grasveld op. Geertsema's gele sokken kleuren leuk bij de ro de, witte en blauwe balonnen die de kinderen meedragen. Ze doen een 'huppelspelletje'. „Huppel, huppel, huppel/Ooh, wat zijn we blij/We dansen in de gaarde/Oma is erbij." In trainingpak klapt Jan Bekkering mee op de maat van het liedje. Hij heeft het hun geleerd. „Ze doen het hartstikke goed. Veel beter dan op de repetitie", zegt hij tegen omstanders. Een meisje uit het publiek begint te huilen. Ze wil graag met de an deren meedoen, maar oma heeft haar teruggeroepen. „Pas als je groter bent, mag je ook meespringen", krijgt ze te horen. Vijftigduizend bezoekers voorspelde mede-organisator John van der Born. Uiteindelijk kwamen er volgens hem zo'n 30.000 mensen op het 'grootste wijkfeest van de regio Leiden' af. foto hielco kuipers Wekenlang hebben ze met de paarden geoefend en de dagen afgeteld, maar gisteren was het eindelijk zover: het jubileum feest en de heropening van de manege Moedig Voorwaarts aan de Leidse Wassenaarseweg. De brutale diefstal eind mei van speciale zadels voor gehandi capten en andere spullen kon het feest niet overschaduwen. Aan de vrolijke gezichten van de amazones en ruiters van de ma nege was duidelijk te zien dat ze een prima dag hadden. De manege vierde het 25-jarig bestaan met verschillende festi viteiten. Er waren demonstra ties dressuurrijden door licha melijk en verstandelijk gehandi capten, dresuurshows door de Voorschotense ruitervereniging Vreehorst en een demonstratie western-rijden. Ook was er een hoefsmid aan het werk en kon den de bezoekers een gokje wa gen met een rad van avontuur. De opbrengst van de lotenver- koop is bestemd voor de mane ge- Wensen „We hebben dringend een nieuw paard nodig", vertelt be drijfsleidster Marian Kn ij ff van de manege. „En door de diefstal van een paar weken geleden hebben we ook geld nodig om de gestolen spullen te vervan gen. We hopen dat deze dag aardig wat zal opbrengen, zodat deze wensen vervuld kunnen worden." Ook Knijff laat de diefstal de feestelijke dag zeker niet verpesten. „De zadels zijn weg en daar is nu niks meer aan te doen. We hebben zadels kun nen lenen, zodat de geplande demonstraties van de gehandi capten toch nog door konden De open dag bij de manege Moedig Voorwaarts die zich speciaal richt op verstandelijk en lichamelijk gehandicapten. Er kon worden gereden, om dat allerlei mensen te hulp waren geschoten na de diefstal van vele zadels. foto dickhogewoning gaan. Dat ze kunnen rijden is het belangrijkste. Ze hebben het geweldig naar hun zin." Geadopteerd Ruitervereniging Vreehorst helpt ook mee met de geldinza meling voor de manege. „Zij hebben allerlei spullen beschik baar gesteld voor het feest", legt Knijff uit. „Het rad van avon tuur en verschillende kraam pjes. Ook hebben zij donateurs geworven voor onze manege. Ze hebben Moedig Voorwaarts eigenlijk een beetje geadop teerd." Voor haar werk bij de manege heeft Marian Knijff gisteren uit handen van Burgemeester Goe- koop het Cornelis Joppensz- beeldje gekregen. Volgens Goe- koop, die ook de verbouwde manege officieel heropende, kreeg zij dit beeldje voor de bij zondere wijze waarop zij invul ling heeft gegeven aan haar werk met de gehandicapte rui-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11