Korte opname net zo goed als langere 'Je wordt nooit honderd procent Hollander' Binnenland Koffeman kandidaat voor voorzitterschap van CDA Zo deden wij dat vroeger Antilliaanse ex-minister volhardt in ontkenning Geheime groep in CD start inlichtingendienst Mogelijk forse schadeclaim èn grote opdracht voor RDM VRIJDAG 10 JUNI 1994 Cel voor grafschenners oorlogskerkhof arnhem Drie Nijmegenaren die in augustus vorig jaar 212 graf zerken op de oorlogbegraafplaats Jonkerbosch in hun woon plaats met racistische leuzen hebben beklad, zijn gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot celstraffen van acht tot vijftien maanden. De 19-jarige initiatiefnemer kreeg de hoogste straf. De 22-jarige man die de spuitbussen leverde de laagste. 'Laat hulp aan Polen doorgaan' eindhoven De (economische) hulp aan Polen moet doorgaan. Die boodschap gaven de veertien gewonden van het busongeluk in het Poolse Katowice mee aan de Poolse ambassadeur F. Mo- rawski (links) en de Brabantse commissaris van de koningin mr. F. Houben (rechts). Zij brachten een bezoek in het Catharin- aziekenhuis in Eindhoven. De gewonden waren zeer te spreken over de hulp die ze van de Polen kregen, maar waren verbaasd over de verouderde situatie van het ziekenhuis daar. FOTO ANP PAUL VREEKER Postbode van PTT gaat fax bezorgen den haag Wie een fax wil sturen naar iemand die geen fax heeft, kan dat doen via een nieuwe service van PTT Post. Een aan de PTT gefaxt bericht of tekening wordt door de postbode bezorgd bij de geadresseerde. Een fax die voor half tien 's avonds wordt verstuurd, is er de volgende dag, zo verzekert de PTT. De fax-te- lepost kost een gulden per minuut. Het gaat om een experiment van een halfjaar. Zesduizend kilo cannabis gevonden zaanstad De politie van Zaanstad heeft in een woning zesdui zend kilo cannabis gevonden. De marihuana zat in dozen ver pakt en vertegenwoordigt een straatwaarde van circa achttien miljoen gulden. In de woning hield de politie een 56-jarige vrouw aan. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. De ma rihuana is inmiddels vernietigd. Weer racistische actie in Terneuzen terneuzen Nadat deze week twee keer brand is gesticht in de is lamitische moskee in Terneuzen, is in de nacht van woensdag op donderdag getracht brand te steken in het Turks-Nederlands ontmoetingscentrum in die plaats. Er was alleen roet- en brand schade. Op het pand waren hakenkruisen, keltis9he kruisen en racistische leuzen gespoten. Het centrum, dat probeert Turken en Nederlanders dichter bij elkaar te brengen, was vlak na de opening enkele weken geleden ook al het doelwit van brand stichting. Steun voor bond uitkeringstrekkers driebergen De bondsraad (het 'parlement') van de Industrie- en Voedingsbond CNV staat achter het idee van zijn bestuur om een aparte christelijke vakbond op te richten voor uitkeringsge rechtigden. Op die manier worden de bèlangen van WAO'ers, AOW'ers en WW'ers beter behartigd dan nu. zo stelde de raad gisteren in Driebergen. Rechter verwerpt aanklacht FNV over aspergetelers roermond «anp De rechtbank in Roermond heeft de aanklacht van de Voe dingsbond FNV tegen elf Lim burgse aspergetelers niet ont vankelijk verklaard. Volgens rechtbankpresident H. Paulus- sen heeft de voedingsbond niet voldoende kunnen aantonen dat de aspergetelers de tuin- bouw-CAO niet zijn nageko- De- president van de recht bank benadrukte in zijn vonnis dat de CAO volledig moet wor den nagekomen. Telers die bij voorbeeld in strijd met de CAO geen arbeidsovereenkomst ge bruiken, moeten dat binnen vijf dagen veranderen. Doen ze dat niet, dan hangt hen een boete van 250 gulden per dag boven het hoofd. Bestuurder J. van der Horst van de voedingsbond zei in een eerste reactie: ,,We hebben ge probeerd snel tot een principië le uitspraak te komen. Dat is ons niet gelukt en dat is jam mer, maar we zullen via bo demprocedures de vorderingen van de werknemers hard ma ken. Er zijn zo n 25 telers die zich niet aan de afspraken hou den. En die zullen we met de uitspraak van de rechter over de arbeidsovereenkomsten con fronteren." Raadsman H. van der Brug gen, die de elf gedaagde telers vertegenwoordigde, zei ver heugd te zijn dat 'het verhaal dat de telers onder de CAO be talen, uit de wereld is geholpen. Natuurlijk wisten we dat we aan de wettelijke verplichtingen, zoals een arbeidsovereenkomst, zouden moeten voldoen. Juri disch gezien is dit een driekwart overwinning.' Prijs voor oud papier trekt aan De oud-papierindustrie heeft geen bijbetaling meer nodig om aangeboden papier aan te ne men. Voor veel gemeenten, die het inzamelen van oud papier aanmoedigen, betekent dat een lastenverlichting, aldus de Fe deratie Nederlandse Oudpapier Industrie. De marktprijzen van oud pa pier zijn weer aangetrokken doordat de overschotten in Duitsland zijn verdwenen. Een jaar terug moest ongeveer tien tot vijftien cent per lalo worden toegelegd. De overschotten zijn nu verdwenen door vergroting van de produktiecapaciteit van nieuw papier en karton in Euro pa en de sterk groeiende vraag vanuit landen in het Verre Oos ten, zoals China en India. Patiënt tevreden omdat hij sneller naar huis kan amsterdam Een verkorte opname in het ziekenhuis met nazorg thuis door de wijkverpleegkundige en de huisarts, is even goed als een langere opname. Bovendien zijn patiënten blij omdat ze sneller naar huis kunnen en hebben zij er ver trouwen in dat de thuiszorg hen na het ziekenhuis goed kan opvangen. afdeling. Daar worden patiën ten opgenomen voor ingrepen waarvoor ze normaal gesproken vier tot zes dagen moeten blij ven. Het verblijf op de speciale afdeling duurt maximaal drie dagen, opname- en ontslagdag meegerekend. Kenmerkend voor de afdelin gen is dat patiënten er niet naar ziektebeeld zijn ingedeeld, maar naar opnameduur. Ze komen veelal voor specialisaties als chi rurgie, gynaecologie, interne ge neeskunde, oogheelkunde, neu rologie, orthopedie, KNO en urologie. Door de kortere opname kun- Dat blijkt uit een onderzoek van het Onderzoekscentrum le-2e lijn, deel uitmakend van het VU-ziekenhuis in Amsterdam, naar kort-verblijfafdelingen in algemene en academische zie kenhuizen. Het centrum pre senteerde het onderzoek van daag in het VU op een symposi um over kort-verblijfafdelingen. Deze afdelingen zijn sterk in opkomst in de Nederlandse zie kenhuizen. De eerste dateert van 1987 en inmiddels heeft bij na de helft van de algemene ziekenhuizen een kort-verblijf- nen ziekenhuizen kosten be sparen. Weliswaar wordt de thuiszorg intensiever, maar die kosten zijn minder hoog. Daar naast kan het ziekenhuis zijn personeel effectiever inzetten en de patiëntenstroom beter beheersen, zijn er minder onre gelmatige diensten voor het verpleegkundig personeel en is er een grotere continuïteit van zorg. De beste garantie voor de kwaliteit van de zorg, zo bleek uit het onderzoek, is als de pa tiënt een vaste verpleegkundige krijgt toegewezen. Juist bij kort durende opnames is dat van be lang, om de patiënt de nodige rust te geven. Niet alle afdelin gen werken daaraan mee. Slechts vijf afdelingen zeiden al tijd zo te werken; de meeste proberen het 'zoveel mogelijk'. woordigerwas. Koffeman besloot hangende het onderzoek zijn kamerlid maatschap tijdelijk niet uit te oefenen. Justitie en de belas tingdienst sprakèn hem uitein delijk vrij en Koffeman kreeg een schadevergoeding van 63.000 gulden als vergoeding voor de kosten die hij tijdens de strafzaak had gemaakt. Het CDA kiest eind dit jaar een nieuwe partijvoorzitter. Probleem voor Koffeman is dat hij met zijn anti-revolutionaire achtergrond de verkeerde 'bloedgroep' heeft. De selectie commissie heeft namelijk de expliciete opdracht gekregen met een roomskatholieke kan didaat te komen. In die hoek doet in politiek Den Haag de naam de ronde van oud-minister van landbouw en visserij Braks (thans KRO- voorzitter). Ook de scheidende aanvoerder van het CDA-smal deel in het Europees Parlement, Penders, wordt al enige tijd ge tipt. Maar hij heeft keer op keer laten weten geen interesse te hebben voor de functie. Het voormalig CDA-kamerlid Koffeman zal zich kandidaat stellen voor de functie van par tijvoorzitter. Hij heeft inge stemd met een verzoek van de CDA-kamerkring Utrecht om dat te doen. Dat heeft Koffeman gisteren laten weten. Het CDA is op zoek naar een nieuwe partij voorzitter sinds Van Velzen be gin maart sneuvelde vanwege zijn rol in de AOW-affaire. Koffeman (46) trad in sep tember 1989 aan als lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Bij de kandidaatstelling voor de kamerverkiezingen belandde hij op een 41ste plaats en viel dus buiten de boot. Voor zijn kamerlidmaatschap was Koffeman voorzitter van de Algemeen Christelijke Politie bond ACP. Hij kwam enige tijd na zijn aantreden als kamerlid in opspraak wegens vermeende valsheid in geschrifte en het verzwijgen van tienduizend gul den aan inkomsten uit neven activiteiten. Het ging om geld dat hij in 1989 ontving bij zijn afscheid als voorzitter van de ACP, terwijl hij al volksvertegen- Rotterdam Een oudere Rotterdammer liet deze Duitse matrozen gisteren eens ee de marine moest opdrukken. De matrozen behoorden tot de bemanning van een u ren de Rotterdamse haven bezocht. Het publiek mocht 's middags komen kijken, n ling toonde. i poepie ruiken door ze te demonstreren hoe hij zich vroeger bij zes schepen bestaand Duits mijnenvegerseskadron, dat giste- aar de man op de kade was een van de weinigen die belangstel- FOTO ANP PAUL STOLK Zes jaar cel voor poging tot moord op zwakbegaafde De rechtbank in Roermond heeft gisteren een 64-jarige man uit Panningen veroor deeld tot zes jaar cel wegens poging tot moord op een zwakbegaafde. De 64-jarige staat bekend als 'de gooche laar'. De zwakbegaafde had 'de goochelaar' gevraagd hem een 'goede geest' te bezor gen. De 64-jarige wilde het doen voorkomen dat zijn slachtoffer zelfmoord had ge pleegd en schreef een af scheidsbrief, waarin deze ook de schuld op zich zou nemen voor de moord op de vrouw van 'de goochelaar'. Tijdens een séance in juli vorig jaar probeerde 'de goo chelaar' eerst zijn slachtoffer in trance te brengen met whisky. Daarna bond hij hem met een touw om zijn nek achter de auto en pro beerde hem zo te wurgen. De zwakbegaafde zag op het laatste nippertje kans zich van het touw te ontdoen. Daarna probeerde 'de goo chelaar' hem te laten dood bloeden door zijn pols door te snijden. Vervolgens liet hij de man voor dood achter en reed weg. Romer: 'Kamer moet onderzoek BVD overdoen De Antilliaanse ex-minister van justitie, Römer, blijft erbij dat de Antilliaanse overheid niet be trokken is geweest bij het 'lo zen' van probleemjongeren naar Nederland. Zij vindt dat de Tweede Kamer opnieuw onder zoek moet doen. Römer reageerde gisteren voor de AVRO-radio op het BVD-onderzoek van vorig jaar juni, dat deze week openbaar werd. Daaruit blijkt dat de Antil liaanse overheid, en met name de Sociale Dienst op de eilan den, wel degelijk betrokken is bij het verstrekken van vliegtic kets aan probleemjongeren. Toen de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt vorig jaar beweerde dat de Antilliaanse overheid criminele jongeren naar Nederland 'loosde', ont stak Römer in grote woede. De ex-minister van justitie zegt dat zelfs als enkele gevallen waar zouden zijn je dan nog niet kunt spreken van 'lozen'. Ze ontkende dat er sprake is van structureel geweld van de poli tie tegen de jongeren. Justitiewoordvoerder Dijkstal van de WD noemt het teleur stellend dat delen van het ge heime rapport in de publiciteit zijn gebracht. De Antillen en hun jongerenbeleid gaan deel uitmaken van de formatie-be sprekingen en de fractiespecia listen moeten zich nog over het onderwerp buigen. Daarom is het in Den Haag stil rond de kwestie. Zonder het met zoveel woor den te zeggen, is hoofdcommis saris Nordholt wel tevreden. „Laat ik zeggen dat in de ach terliggende tijd wel vaker is ge bleken dat Nordholt gelijk had met uitspraken waarover aan- vanklijk commotie ontstond", merkte zijn woordvoerder op. ,,Dat het BVD-rapport niet eer der openbaar is gemaakt moes ten we respecteren, maar we vinden het niet naar dat het nu wel gebeurt." Nederlands huwelijk in teken van Koreaanse traditie maarssen helma v In de jaren zeventig kwamen ze, los van elkaar, uit Korea naar Nederland. Nieuwe ou ders moesten hen weer een toekomst geven. Jumho Knap- pstein (23) en Erika van der Haar (21) werden opgevoed als 'Hollandse' kinderen. De eet stokjes werden vervangen door lepels, de kimchi maakte plaats voor boerenkool. Maar in hun leven staat Korea nog steeds centraal: Jumho steekt in het bijzijn van ouderen geen sigaret op, een kopje thee wordt door Erika met beide handen aangeboden en bijna elke dag is er Koreaanse bami soep. Vandaag traden ze, als eerste Koreaanse adoptiekin deren in Nederland, met elkaar in het huwelijk. Jumho was een van de eerste adoptiekinderen die in de grote hausse van de jaren zeventig vanuit de Derde Wereld naar Nederland kwamen. Bij aan komst op Schiphol was hij drie jaar en werd hij de oudste zoon van een gezin waar later nog vier kinderen zouden komen. In Nederland was over zijn achter grond niet veel meerbekend dan dat zijn moeder toen ze we duwe werd niet meer voor hem kon zorgen. Erika kwam als zevenjarige, sa men met haar drie jaar jongere broertje, in 1979 naar Neder land. Hun eigen moeder was ongehuwd. Volgens de Ko reaanse wetgeving een reden 'om kinderen onderwijs en goe de toekomstmogelijkheden te onthouden. Hoewel ze het vertrek uit Korea zeer bewust heeft meegemaakt en altijd veel herinneringen uit haar jongste levensjaren heeft bewaard, zegt ze in Nederland een betrekkelijk gewone jeugd te hebben doorgemaakt. „Op school was ik altijd wel de oud ste van de klas, omdat ik van wege de taal eerst nog naar de kleuterschool moest. En op straat keken ze ook nog wel eens gek op wanneer ik naast mijn Nederlandse moeder liep. Maar op zich hadden we in ons gezin een gewoon leven zonder veel problemen." Jumho had destijds in het dorp Dreumel ten zuiden van Tiel als eerste Aziaat veel bekijks. „Maar er heerste daar een warme Bra- •bantse gemoedelijkheid. Toen we naar Zeist verhuisden, kreeg ik voor het eerst hardere op merkingen over mijn uiterlijk te horen. Maar daar heb ik eigen lijk nooit wakker van gelegen." Ondanks de Nederlandse op- i der Haar en Jumho Knappstein, voeding bleven ze een band met Korea houden. Ze raakten beiden als tieners betrokken bij de Korean Grace Church, een kerkelijke instantie die in de ja ren tachtig via de adoptie- en sponsororganisatieWereldkin- deren contact zocht met uit Ko rea afkomstige adoptiekinde ren. „Aanvankelijk voelde ik me niet zo aangetrokken tot een christelijke kerk", bekent Jum ho. „Wat me toen meer trok wa ren het Koreaanse eten, allerlei zaken over de Koreaanse cul tuur en vooral het samenzijn met andere jongeren met de zelfde achtergrond. Tijdens een zomerkamp van de Koreaanse kerk in Dalfsen ont moette Erika te midden van tweehonderd andere adoptie kinderen haar Jumho. Het klikte vrijwel direct. „Het was niet al leen verliefdheid", zegt Erika met een verlegen lachje. „Het was méér. Bij een Nederlandse jongen zou ik dat niet hebben, maar bij Jumho kan ik mezelf zijn. Hij heeft hetzelfde meege maakt als ik. Ik hoef hem niet uit te leggen hoe het is om bij voorbeeld een blond zusje te hebben of een moeder in Korea. Hij kent die gevoelens." Vier jaar geleden gingen ze sa men naar Korea op zoek naar hun wortels. Erika vond haar eerste moeder en halfbroertje terug. Jumho, wiens gegevens destijds in het kindertehuis on voldoende waren geregistreerd, vond alleen bekenden van zijn familie. Tijdens hun reis legden zij vele contacten en deden een schat aan ervaringen op. Jum ho: „We zijn grotendeels in Ne derland opgegroeid, gewoon in een Nederlands gezin. Maar honderd procent Hollander wordt je nooit. Je blijft ook Ko- reaan. Maar als je daar op straat loopt, zien mensen toch dat je anders bent. Onze mimiek is westers, wij laten in ons gezicht onze gevoelens zien en we la chen ook harder dan Korea- Hun huis in Maarssenbroek weerspiegelt die combinatie van culturen. Een grenen Hol landse eethoek met kleurrijke Koreaanse snuisterijen aan de wand. Een reeks van Koreaanse kruiden naast een al even Hol landse theepot. Het huwelijksfeest stond in het teken van twee culturen. In het gemeentehuis werd het Neder landse huwelijk gesloten. Daar na maakte de witte bruidsjurk plaats voor de kleurrijke han- bok, want in de kerk werd het huwelijk door een Koreaanse dominee volgens eeuwenoude gebruiken ingezegend. Tweehonderd banen weg bij SCA Packaging eerbeek anp SCA Packaging Benelux (produ cent van golfkartonnen verpak kingen) gaat reorganiseren. De fabriek in Bussum (190 werknemers) gaat dicht. In de Zaanse vestiging wordt de produktiecapaciteit ver hoogd, wat dertig nieuwe banen zal opleveren. Bij andere vestigingen wor den ook arbeidsplaatsen ge schrapt, zodat in totaal twee honderd banen zullen verdwij nen. Dit heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. In vier andere vestigingen van SCA (Eerbeek, Tilburg, Barne- veld en Maasland) zal voor 30 miljoen gulden worden geïnves teerd, maar dat levert geen extra ar beidsplaatsen op. In de Belgische vestigingen verdwijnen ook nog eens hon derd arbeidsplaatsen. den haag gpd Janmaat doet kerngroep af als 'spoken Van der Spek te royeren. Hij wil de Delftenaar, die ook nummer twee op de Eurolijst staat, zelfs aanbieden een overleg te leiden met alle CD-raadsleden eind deze maand. „Ik wil wel eens zien wat hij er van bakt", aldus Janmaat. In de brief deelt de kerngroep mee dat zij in een aantal 'gehei me vergaderingen' een blauw druk heeft opgesteld voor ver anderingen. Eén van de hoofd punten is de oprichting van een eigen inlichtingendienst. Die heeft als doel 'het verzamelen van informatie over zowel anti- Nederlandse elementen binnen de CD (Van de Plas, Graman), als over individuen en groepe ringen die op welke wijze dan ook de CD van buitenaf onder mijnen. De Kerngroep deelt u mede dat de CDI vanaf 28 mei 1994 is geactiveerd'. Een geheime kerngroep binnen de Centrumdemocraten heeft een eigen inlichtingendienst in het leven geroepen. De 'inlich tingendienst' (CDI) moet infor matie verzamelen over perso nen die de CD van binnenuit en van buitenaf ondermijnen. CD- leider Janmaat doet de kern groep af als 'spoken'. In een niet ondertekende brief aan een kaderlid schrijft de kerngroep veranderingen bin nen de CD te willen bewerkstel ligen, zodat de partij zich kan ontwikkelen tot een brede 'Ne derlands-Nationale Volkspartij'. Janmaat vermoedt dat zijn te genstrever in de partij en frac tievoorzitter in de Delftse raad, Van der Spek, achter de groep zit. Hoewel hij de beweging on juist vindt, is hij niet van zins den haag/rotterdam gpd Een mogelijke schadeclaim van enkele tientallen miljoenen èn misschien een opdracht voor een half .miljard gulden. Het Nederlandse ministerie van defensie heeft de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) deze week namens Dene marken en Noorwegen aansprakelijk gesteld voor ernstige defecten aan de Houwitser-artilleriesys temen van deze drie landen. Tegelijkertijd is de RDM serieus in gesprek met Indonesië over de aanschaf van twee overbodige onderzeeboten van de Koninklijke Marine. Eind 1986 verwierf de RDM de opdracht van Nederland, Noorwegen en Denemarken om het schietbereik van in totaal 226 Houwitsers te ver groten van vijftien naar dertig kilometer. In 1991 werd het project voltooid, maar al een jaar later bleek dat bij het vuren haarscheurtjes en vervor mingen aan het onderstel, waarover de loop draait, optraden. Met de opdracht was 150 miljoen gulden ge moeid. Dat is de maximale schadeclaim diè de RDM kan verwachten, zo verklaarde een woord voerdervan het ministerie gisteren. Maar voordat het zover is, mag de RDM eerst proberen de mankementen te repareren. Defensiespecialisten betwijfelen echter of dat wel kan. Volgens een landmacht-woordvoerder is nu ook gebleken dat bij het verrijden van de Houwit sers schade optreedt, vermoedelijk omdat de ka nonloop te zwaar is voor de dragende constructie eronder. Daarom is recent een algeheel gebruiks- verbod voor de aangepaste Houwitsers in Neder land, Denemarken en Noorwegen ingesteld. Ondertussen voert Indonesië serieuze gesprek ken metNederland en de RDM over de aanschaf van de 'ZWaardvis' en de 'Tijgerhaai'. Aan deze verkoop is ook de bouw van twee nieuwe onder zeeboten in de Moray-klasse gekoppeld. Bij el kaar gaat het om een bedrag van een half miljard gulden. De RDM en het ministerie van defensie weigeren elk commentaar op de onderhandelin gen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7