Meerderheid Major slinkt Buitenland a Blij naar huis NAVO niet eens met voorstellen Rusland Aardbeving in zuidwesten Colombia eist zeker duizend mensenlevens 'Nicht van Mandela' fopt hele wereld Clinton moet rekenen op oorlog met Noord-Korea VRIJDAG 10 JUNI 1994 5 Hulp voor de prins Cambridge» Prins Philip van Groot-Brittannië, die deze week73 is geworden, krijgt hulp bij zijn aankomst bij een van de colleges van de universiteit van Cambridge. Daar woonde de prins-ge maal een uitreiking van eredoctoraten bij. foto reuter bob collier Zweden blijven verdeeld over EU Zweden blijft verdeeld over de toetreding tot de Europese Unie (EU). Een gisteren gepubliceerde opiniepeiling geeft aan dat 40 procent beslist tegen het lidmaatschap zal stemmen bij het referendum over toetreding dat in november in Zweden wordt gehouden. Bijna een derde, 30,5 procent, zei voor de EU te zullen stemmen en 27,9 procent weet nog niet of ze voor dan wel tegen zullen stemmen. Belgische bus verongelukt in Alpen graz Bij een zwaar busongeluk in de Oostenrijkse Alpen zijn gisteren zeker vijf doden en 23 gewonden gevallen. De Belgische bus sloeg om na een botsing in stromende regen met een scha rende aanhanger van een tankwagencombinatie. Resten indianen gebruikt als vulgrond In de Amerikaanse staat Illinois zijn de duizenden jaren oude stoffelijke resten van indianen gebruikt als vulgrond voor de aanleg van een nieuwe autosnelweg. Archeologisch on derzoek had uitgewezen dat de begraafplaats niet de moeite waard was om te bewaren. Evelyn Voelker van het Amerikaanse indianencentrum, dat de belangen vertegenwoordigt van zo'n 41 stammen in de buurt van St. Louis, reageerde woedend: „Voor hen zijn we gewoon afval. Studieobjecten." Koreanen vragen om hondevlees Seoul De meeste Zuidkoreanen willen legaal hondevlees kun nen eten, zo blijkt uit een opiniepeiling door het Zuidkoreaanse maandblad Voedsel en Hygiëne. Het eten van honden is sinds 1988 officieel verboden in Zuid-Korea, maar het vlees is toch al gemeen verkrijgbaar op markten en staat op de menukaart van specialiteiten-restaurants in donkere straatjes. Zuidkoreanen vinden hondevlees een lekkernij ervgeloven dat het de lichame lijke conditie van de mens verbetert. Weense politie vuurt op tank wenen De Weense politie heeft gisteren het vuur geopend op een legertank. De tank rukte op door de straten van de buiten wijk Simmering en was bezig grote schade aan te richten toen de politie het gevaarte onder vuur nam. De tank kwam korte tijd later tot stilstand onder een viaduct. De bestuurder bleek een 22-jarige beschonken soldaat, die bij een legerplaats twintig ki lometer buiten de stad ruzie had gehad met zijn vriendin. De soldaat had besloten naar huis te rijden in de tank. Hij heeft een spoor van verwoeste bovenleidingen, verkeerslichten en een twintigtal autowrakken nagelaten. Huis van Afgevaardigden VS wil embargo Bosnië opheffen washington correspondent Na de Senaat heeft nu ook het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden tegen de zin van president Clinton besloten dat de Verenigde Staten het wape nembargo tegen de Bosnische moslims eenzijdig moeten op heffen. Clinton stuurde gisteren tevergeefs drie topadviseurs naar het Huis om de afgevaar digden op andere gedachten te brengen. De resolutie werd met 244 tegen 178 stemmen aan vaard. ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE. ANl Gibraltar eist ook stemrecht voor 'Europa' GIBRALTAR Rtr Boze Gibraltarezen hebben gis teren gedemonstreerd voor de residentie van de gouverneur van de Britse kolonie in het zui den van Spanje. Zij protesteer den zo tegen hun uitsluiting van de verkiezingen voor het Euro pees Parlement die ook zondag nog worden gehouden. Het amper zes vierkante kilo meter kleine Gibraltar werd in 1973 als deel van Groot-Brittan nië lid van de toenmalige Eu ropese Gemeenschap. Maar het kreeg geen Brits kiesdistrict toe bedeeld en kan daarom niet aan de Europese verkiezingen deel nemen. Als reden voor de uit sluiting wijst de Britse regering op het kleine aantal kiezers en op ingewikkelde juridische pro blemen. Ook Britten en andere Unie- Europeanen die in Gibraltar le ven, zijn uitgesloten van de ver kiezingen. Gibraltarezen die el ders in de Unie leven, mogen echter wel stemmen omdat ze een paspoort van een lidstaat hebben. Het hoofd van de plaatselijke regering, Joe Bossano, wil losse re banden met Londen. Liefst wil hij dat Gibraltar een onaf hankelijke, dertiende lidstaat van de Europese Unie wordt. Gibraltar werd in 1713 een Brit se kolonie. Conservatieven kansloos in stembusstrijd Minder Ieren naar stembus londen cees v De Britse Conservatieve Partij is gisteren weggevaagd bij tussentijdse verkiezingen in vijf kiesdistricten. In drie van de districten eindigde de regeringspartij zélfs op de derde plaats. De Conservatieve meerderheid in het Lagerhuis is nu geslonken tot 16 zetels. in Eastleigh, het Zuidengelse kiesdistrict dat de Conservatie ven in 1992 met een verpletter ende meerderheid van bijna 18.000 stemmen hadden ge wonnen. Niet alleen verloren de Conservatieven de zetel aan de Liberaal-Democraten, ze ein digden ook nog achter Labour. De zetel raakte vacant door de dood van Stephen Milligan. Hef parlementslid kwam in fe bruari om het leven bij eeri au- correspondent De verkiezingen waren noodza kelijk geworden door de dood van vier Lagerhuisleden en het vertrek van één. Ze vonden plaats op de dag van de Europe se verkiezingen, waarvan de uit slag pas zondagavond bekend wordt gemaakt. De grootste domper voor de Conservatieven was de uitslag to-erotisch seksexperiment^ Hij werd thuis dood aangetroffen met jarretels om. kousen aan en een plastic zak om zijn hoofd. „De uitslag in Eastleigh toont aan dat alleen wij de Conserva tieven op eigen terrein kunnen verslaan", zei de Liberaal-De mocratische leider Paddy As- hdown. Een aangeslagen voor zitter van de Conservatieve Par tij, Sir Norman Fowler, noemde de uitslag 'zeer teleurstellend'. De sociaal-democratische overwinning in de vier andere districten stond bij voorbaaat vast, omdat Labour daar in 1992 al had gewonnen. Dat de Con servatieven in twee van die dis tricten op de derde plaats ein digden, was echter e voor de regeringspartij. /\ls het stempatroon zich zou herhalen in algemene verkiezin gen, zou de Conservatieve Partij bijna uit het Lagerhuis verdwij nen. Volgens een berekening van de BBC zou Labour dan 495 zetels winnen tegen de Conser vatieven 69. De uitslag vergroot de kans op een paleisrevolutie tegen premier John Major. Als de Conservatieven ook blijken te zijn weggevaagd bij de Europe se verkiezingen, is de kans groot dat dit najaar de strijd losbrandt over het leiderschap van de par tij (en dus het land). Volgens de laatste opiniepei lingen worden de vijftien Ier se zetels in Straatsburg als volgt verdeeld: de regerings partij Fianna Fail 6 a 7 (was 6). coalitiepartner Labour 1 a 2 (was 1), de oppositionele centrum-rechtse Fine Gael 3 a 4 (was 4). De overige zetels gaan naar de kleinere oppo sitiepartijen. De opkomst bij de verkie zing van het Europees Parle ment zou deze keer onder de 50 procent blijven (was 68 procent in 1989). De eerste uitslagen worden pas zon dagavond verwacht. Opkomst Groot-Brittannië laag 'Anti-Europa' wint in Denemarken De Europese verkiezingen heb ben ook in Groot-Brittannië weinig kiezers op de been ge bracht. De lage opkomst bij de stembusstrijd, waarvan de offi ciële uitslag net als in de meeste EU-lidstaten zondagavond wordt bekendgemaakt, belooft weinig goeds voor premier John Major. Volgens de oppositiepartijen bleven de traditionele op de regerende Conservatieve Partij in groten getale weg. Dit zou slecht nieuws zijn voor pre mier John Major, wiens partij naar verwachting een groot ver lies zal lijden waarvan de oppo sitionele Labour-partij zou pro fiteren. De premier had zijn aanhang juist opgeroepen te gaan stem men om de dreiging van 'een federaal geregeerd continent', waarin Brussel de dienst uit maakt, het hoofd te bieden. De laatste Deense opiniepeilingen onder kiezers die hun stein al hadden uitgebracht, gaven gister avond aan dat de twee anti-Europese lijsten kop lopers zijn met vijf van de zestien zetels en 26,1 procent van de stemmen. In een eerste reactie zei premier Rasmussen dat de Europese verkiezin gen 'door de kiezers zijn beschouwd als een stemming vóór of tegen de Europese samenwer- king'. Rasmussens sociaal-democratische partij ver liest volgens de prognoses één van haar vier ze tels in Straatsburg. Volgens verschillende progno ses gaan de overige acht zetels naar de rechtslibe- rale partij van de voormalige minister van buiten landse zaken Uffe Ellemann-Jensen (3 a 4), de conservatieven van ex-premier Poul Schlüter (3), de sociaal-liberalen (1) en de radicale liberalen (0 a 1). De opkomst zal volgens de nieuwste schat tingen tóch die van 1989 (46,2 procent) overtref fen. Het tellen van de stemmen begint in Denemar ken pas maandag 13 juni. De autoriteiten willen op die manier bezuinigen op de inconveniëntie- toeslag die voor werk op zondag aan de leden van de stembureaus had moeten worden betaald. termijn betrokken moeten wor den bij de veiligheid van heel Europa. NAVO vindt die plannen 'geen begin' van de discussie over hoe nauwere samenwer king met Moskou in het vat ge goten kan worden. De NAVO vreest Russische veto's over toe lating van nieuwe leden tot het bondgenootschap of over mili taire acties als in Bosnië. Ook wil de NAVO niets weten van een andere rol voor het bondge: nootschap. De NAVo wil wel re gelmatig met Rusland overleg gen over veiligheidsvraagstuk ken. „Eenzijdig opheffen door de VS van het embargo zal het vre desproces tot een halt brengen en de eensgezinde aanpak die de geallieerden en Rusland voorstaan vernietigen", waar schuwde Clinton gistermorgen nog in een brief aan de voorzit ter van de defensiecommissie van het Huis, de Democraat Lee Hamilton. Het Huis* en de Senaat moe ten nu samen een wettekst op stellen. Clinton kan daar vervol gens een veto over uitspreken. Dat zou voor hem de eerste keer zijn. Jericho Palestijnse ex-gevangenen vieren een feestje in de bus bij hun aankomst in Jeri cho. Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO hebben vandaag een einde gemaakt aan de controverse over de bewegingsvrijheid voorde ongeveer tweehonderd Palestijnen die een dag eerder uit drie gevangenissen waren vrijgelaten. Na de belofte dat de Israëlische re gering over de kwestie gaat praten met PLO- functionarissen, lieten Palestijnse politiemen sen de ex-gevangenen toe tot Jericho, de auto nome enclave op de Westelijke Jordaanoever. foto reuter jim hollander CORRESPONDENT Intensievere samenwerking tus sen de NAVO en Rusland mag er niet toe leiden dat Moskou een officiële stem krijgt binnen het westerse militaire bondge nootschap. De NAVO weigert ook over de hoofden van de an-, dere Oosteuropese landen heen samen met Rusland de stabili teit van Europa te bepalen. De 16 ministers van buitenlandse zaken van de Noordatlantische alliantie hebben dat gisteren in Istanbul uitgesproken. De opstelling van de NAVO vormt een afwijzing van voor stellen die de Russische minis ter Gratsjov (defensie) twee we ken geleden lanceerde voor een strak georganiseerde samen werking tussen de voormalige vijanden in het kader van het 'Partnerschap voor Vrede'. Twintig landen hebben dat mi litaire samenwerkingsprogram ma met de NAVO .al onderte kend, maar Moskou stelt voor waarden aan zijn deelname. Minister Gratsjov eiste vorige maand erkenning van Ruslands status als militaire grootmacht. Daarbij speelt mee dat Moskou het recht meent te hebben orde op zaken te stellen in de nog va"ak onrustige républieken van de voormalige Sovjetunie. Bo vendien zou de NA.VO moeten worden hervormd en op langere Rwanda moet wachten op VN-troepen De ANWB Beisboekenwinkel ANWB Landenbrochures, gratis voor leden Frankrijk/België/Luxemburg Duitsland Verenigde Staten Scandinavië ...en vele andere bestemmingen! BOGOTA-LA PAZ Rtr-DPA-ANP De aardbeving van dinsdag in het zuidwesten van Colombia heeft mogelijk aan meer dan duizend mensen het leven ge kost. Dat zei woordvoerder Juan Manuel Uribe van de Colom biaanse Nationale Ramppre ventie. Woensdagavond waren volgens officiële cijfers 253 do den geborgen, terwijl naar schatting zo'n 2.5"" dakloos zijn geworden, hoofd zakelijk indianen van de stam Paez. Colombiaanse radiostations meldden dat duizenden overle venden op afgelegen berghellin gen verblijven, bedreigd door kou en water- en voedselgebrek. Duizenden mensen renden in de Boliviaanse hoofdstad La Paz en de Noordchileense stad Arica in paniek de straat op, toen daar gisteren de aarde begon te beven. Het KNMI in De Bilt sprak van een 'gigantische be ving' (7,8 op de schaal van Rich ter), maar volgens Amerikaanse seismologen bleef de schade beperkt omdat de aardschokken zich op 640 kilometer onder het aardoppervlak voordeden. Vol gens de laatste gegevens kwa men twee bewoners van een sloppenwijk in de Peruaanse stad Arequipa om toen hun huis instortte. De ANWB Reisboekenwinkel Van voettocht tot fietstocht Van Raalte tot Rome REISBOEKENWINKEL, 0E LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE Het zal nog minstens drie we ken duren voor de troepenver sterkingen van de VN, waartoe de Veiligheidsraad woensdag nacht in New York heeft beslo ten, in Rwanda aankomen drie maanden na het begin van de slachtingen. Journalisten die het spoor volgen van de opruk kende strijders van het Rwande se Patriottisch Front (RPF) heb ben meer gruwelijke taferelen aangetroffen. Onder de 'nieuwe' slachtoffers bevonden zich 63 burgers en 22 geestelijken, on der wie drie bisschoppen. De VN in Kigali meldden dat maandag negen priesters en 63 burgers vennoord zijn in de Nyamirambo-kerk in de hoofd stad. De priesters hadden een boodschap naar de VN gestuurd waarin ze om bescherming vroegen, maar een woordvoer der van de VN zei dat ze niets hadden kunnen doen. Jimmy Carter brengt bezoek aan beide Korea 's, zonder boodschap Clinton CORRESPQNDENT De Zuidkoreaanse en Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op een 'totale oorlog' voor het geval Noord-Korea vijandelijkheden uitlokt na eventuele sancties tegen het land. 'De kans op oorlog is zeer reëel', wort gezegd in de Noordkoreaanse hoofd stad Pyongyang. De voormalige Ameri kaanse president Jimmy Carter brengt volgende week een privé-bezoek aan Noord- en Zuid-Korea. Carter zegt 'geen enkel idee' te hebben over een eventuele boodschap van de huidige president Cinton. De voormalige presi dent is de afgelopen jaren regelmatig actief geweest als vredesbemiddelaar. In de Amerikaanse media én in hoge militaire kringen wordt de laatste dagen steeds openlijker gespeculeerd op een gewapend treffen tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten. De conservatie ve columnist George Will schreef in de Washington Post dat Clinton zich nu eindelijk keihard moet opstellen tegen dictator Kim II Sung, die ervan verdacht wordt kernwapens te ontwikkelen. En zelfs de doorgaans erg voorzichtige senator en ervaren militair John Mc Cain, raadde Clinon aan zich voor te be reiden op oorlog. Clinton probeert het vooralsnog via een andere weg. Hij hoopt de VN-Veilig- heidsraad tot economische sancties te gen Noord-Korea over te halen. Maar daar heeft hij de medewerking van Chi na en Rusland voor nodig en die voelen daar niets voor. Noord-Korea heeft bo vendien aangekondigd sancties als een 'oorlogsverklaring' te beschouwen. Gis teren dreigde het regime in Pyongyang rijke buur Japan met aanvallen, in het geval Tokyo akkoord zpu gaan met eco nomische strafmaatregelen. Tot voor kort werd al die dreigende taal voor kennisgeving aangenomen. Maar de laatste weken is vooral in militaire kringen in de VS van een grote nervosi teit sprake. Formeel wordt ontkend dat het Pentagon zich al op oorlog aan het voorbereiden is. maar binnenskamers wordt al met het ergste rekening gehou den. Clinton wil echter geen extra mate rieel en troepen naar Zuid-Korea sturen om Noord-Korea niet te provoceren. Die voorzichtigheid kan hem volgens militaire experts opbreken, als het echt tot een oorlog komt. Zo'n botsing zou in niets te vergelijken zijn met de VN'-operaties in bijvoor beeld Bosnië of Somalië. Zelfs de Golf oorlog wordt door experts eenvoudig genoemd bij wat de Amerikanen langs de 38ste breedtegraad te wachten zou staan. De Noordkoreanen zijn volgens defensieminister William Perry veel be ter bewapend en opgeleid dan de Iraak- se soldaten. Maar vooral is er de kern wapendreiging en de noodzaak voor de VS om de nucleaire capaciteit van Noord-Korea uit te schakelen, met alle gevaren vandien. Noord-Korea heeft langs de grens met Zuid-Korea 1.2 miljoen soldaten samen getrokken. met 3.700 tanks, 2.500 pant serwagens. 10.000 kanonnen, 730 ge vechtsvliegtuigen en bijna 19.000 lucht- afweerraketten. De VS en Zuid-Korea stellen daar maar 668.000 soldaten (van wie 35.000 Amerikanen), 1.800 tanks, 3.550 pantserwagens, 4.500 kanonnen en raketten, 1450 stuks luchtafweerge schut en 445 vliegtuigen tegenover. Er is dus in de verste verte geen sprake van de enorme Amerikaanse aanwezigheid, waar in de Golfoorlog sprake van was. Het allergrootste gevaar is de ligging van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul op nauwelijks 50 kilometer van de grens. Voor de Noordkoreanen is het heel sim pel een raketaanval op de stad met 10 miljoen inwoners uit te voeren, zonder dat daar iets tegen te doen is. Aan voorraden en wapens is geen ge brek, omdat Noord-Korea zich al vele jaren op oorlog heeft voorbereid. De grensstreek staat vol betonnen bunkers en ingegraven stellingen, die zeker als Noord-Korea een aanval begint moeilijk te treffen zullen zijn. Het is ook een bergachtige omgeving en geen vlak, goed te overzien woestijngebied zoals in de Golfoorlog. Als Noord-Korea er in slaagt de grens met het zuiden over te steken, dan zal zich daar een bloedige strijd met vele duizenden slachtoffers afspelen. Zij prijkte eind april ook pontifi caal op de voorpagina van deze krant. 'Net niet met tranen in haar ogen gaf Nomaza Paintin vanmorgen haar stem af zo meldde het foto-bijschrift. Als allereerste zwarte deed zij mee aan de Zuidafrikaanse parle- menstverkiezingen. Nomaza was, zo werd gemeld, een nicht van Nelson Mandela die al en kele jaren in Nieuw-Zeeland woonde. De Nieuwzeelandse televisie onthulde deze week dat het bericht op bedrog be rustte. De Nieuwzeelandse televisie omschreef Nomaza als een "aartsbedriegster" met een lange geschiedenis van vervalsingen. Ze heeft beweerd arts te zijn, di plomaat en functionaris bij de Wereldgezondheidsorganisatie, maar niets van dat alles is waar. Mevrouw Paintin was de eerste die op 26 april in een speciaal stemhokje in Wellington haar stem uitbracht. Maar zij had he lemaal niet moeten stemmen omdat ze in Zimbabwe was ge boren en niet in Qunu in de Transkei, zoals zij beweerde. Ze had zelfs nooit in Zuid-Afrika gewoond. De Zuidafrikaanse verkiezings- kende de waarheid, r stond haar na interventie Nomaza Paintin zoals ze in de hele wereld in het nieuws belandde: als eerste zwarte Zuidafrikaanse die haar stem uitbracht. Paintin blijkt nu helemaal geen Zuidafrikaanse te zijn. foto reutei van de Nieuwzeelandse premier Jim Bolger toch toe om te stem men omdat die gebeurtenis goede publiciteit zou opleveren. Toen Mandela werd ingezwo ren, gaf Bolger hem een grote foto van zijn 'nicht' in Welling ton. Paintin beweerde dat Mandela haar oom was, maar haar moe der in Zimbabwe vertelde 60 Minutes dal dat niet zo is. Ze beweert zich als arts te heb ben gekwalificeerd in Engeland, maar de Britse medische autori teiten konden alleen maar be wijzen vinden dat z ster was geweest. Nadat haar beweringen in twijfel waren ge trokken liep Paintin weg, terwijl ze zei dat ze haar medische graad en een brief van Mandela zou tonen. Ze deed geen van beide. Paintin. die de kleuren van het ANC droeg, bracht haar stem uit terwijl premier Bolger toe keek. Vanwege het tijdverschil gingen de stemlokalen bij de eerste vrije Zuidafrikaanse ver kiezingen als eerste open in Nieuw-Zeeland. De politie stelt nu een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5