Koopkracht daalt ruim twee procent Vuurbol was ijsklomp zo groot als een kamer Binnenland 'Jonge kinderen worden steeds kieskeuriger Stervend bos in Drente Reizigers eisen meer comfort en informatie Utrechtse raad ruziet over dienstreis naar WK-voetbal Gisteravond gezien op TV? Bel 06-300121 KANS VOOR EEN KIND Weer vrijspraak voor Roe r mond s' IRA-trio Omzet supermarkt gestegen Urk wil visfabriek voor varkensvoer urk De gemeente Urk wil samen met enkele plaatselijke visver- werkende bedrijven een proeffabriek voor verwerking van vis- resten opzetten. TNO Voeding in Zeist heeft een nieuwe metho de ontwikkeld om visafval te verwerken tot hoogwaardig vee voer. Het nieuwe voer valt vooral bij varkens in de smaak. Hond bijt politiepaard Rotterdam Een Rotterdamse politieman heeft gisteren een hond moeten doodschieten, omdat het dier zich stevig had vast gebeten in het linkervoorbeen van een paard van de bereden brigade. De hond werd in een park uitgelaten en rende op het paard af. Pogingen het dier van het paardebeen los te trekken mislukten. Het paard is een paar weken uitgeschakeld. Eurovignet loopt vertraging op zoetermeer De vervoerdersorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) rekent erop dat de invoering van het Eurovig net zeker een jaar wordt vertraagd. Volgens een woordvoerder zijn er twee belangrijke struikelblokken. Ten eerste heeft het Eu ropees Parlement een klacht ingediend bij het Europees Hof, omdat het niet voldoende is geconsulteerd over het onderwerp. Daarnaast moeten de parlementen van de vijf landen die als eer sten het vignet invoeren (Denemarken, Duitsland, België, Ne derland en Luxemburg) het verdrag nog goedkeuren. Bijen ten prooi aan ziekte leusden Op het bijenpark Eemkwartier in Leusden is de be smettelijke bijenziekte Amerikaans vuilbroed vastgesteld. De Ve terinaire Inspectie van het ministerie van landbouw heeft be paald dat alle veertig volkeren met in totaal zo'n twee miljoen bijen moeten worden vernietigd. Ook de kasten en de speciale kleding van de imkers zullen worden verbrand. Cel geëist wegens 59 inbraken Leeuwarden Tegen een 32-jarige man uit Lemmer is gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden vier jaar gevangenisstraf ge ëist. De man wordt verdacht van 59 inbraken. De verdachte had het vooral voorzien op computers in bedrijven en scholen. De gestolen waar werd verkocht door een computerbedrijf uit Lem mer. Tegen de heler werd een jaar cel geëist. Allochtonenwet uitgesteld den haag De wet die de kans op werk voor allochtonen moet vergroten, wordt drie maanden later ingevoerd. Het uitstel van 1 juli naar 1 oktober stelt werkgevers in staat zich op hun nieuwe verplichtingen voor te bereiden. De wet verplicht werkgevers met 35 of meer personeelsleden te registreren hoeveel allochto nen in dienst zijn. Deze rapportage is openbaar. De publieke druk moet de ondernemer aanzetten tot het aannemen van meer allochtonen. Verkoop sigaretten verder gedaald den haag De verkoop van tabaksprodukten is in Nederland be gin dit jaar verder gedaald. In 1992 daalde de verkoop met 5 pro cent, in 1993 met 7 procent en in het eerste kwartaal van 1994 nam de verkoop met 8 procent af vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar. Dat bleek gisteren uit cijfers van het CBS. De da ling wordt volgens het voorlichtingsbureau voor sigaretten en shag veroorzaakt door smokkel. Het aantal mensen dat rookt Arrestatie na dubbelde moord België Amsterdam De politie heeft in Amsterdam een 24-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht op 1 juni in het Belgi sche Genk een dubbele moord te hebben gepleegd. De slachtof fers, een 25-jarige vrouw en een 30-jarige man, werden verkoold aangetroffen in een uitgebrande auto. Actie voor steen op graf van baby Groningen Drie vrouwen uit het Groningse Musselkanaal voe ren actie voor een steen op het graf van een baby die in maart in een sloot in het dorp werd gevonden. Het babylijkje ligt nu in een naamloos graf op een begraafplaats in Stadskanaal. De vrouwen vinden dat het kind een beter graf moet krijgen. „Het ligt er nu zo zielig bij. Zo ligt een hondje er ongeveer bij als het begraven is", aldus een van de initiatiefnemers. De vrouwen wil len 1600 gulden inzamelen om de steen te bekostigen. Loonmatiging heeft weinig gevolgen voor werkgelegenheid De Nederlandse burgers moeten volgend jaar over de he le linie ruim twee procent aan koopkracht inleveren. Mensen met een minimum-uitkering gaan er 2,5 procent op achteruit, werknemers met een modaal inkomen zien hun koopkracht met 2,25 procent teruglopen. den haag gpddelde loonstijging van één pro cent in 1995. Dat is onvoldoen de om de stijging van het prijs indexcijfer voor gezinnen (2,8 procent dit jaar, 2,7 procent in 1995) te compenseren. De loonmatingmg heeft, zo blijkt uit de Macro Economi sche Verkenningen van het CPB, nog weinig gevolgen voor de werkgelegenheid. Hoewel de economie dit jaar met 2,5 pro cent groeit en volgend jaar ver der aantrekt tot 2,6 procent, ko men er in 1995 slecht 68.000 ba nen bij. Omdat het arbeidsaan bod groter is, neemt de werk loosheid nog iets toe, van Dit voorspelt het Centraal Plan bureau (CPB) in een vertrouwe lijk rapport dat is aangeboden aan de kabinetsinformateurs. Het Planbureau ging drie maanden geleden nog uit van een koopkrachtdaling van drie kwart procent. De sterk negatieve koop krachtontwikkeling is het gevolg van de 'nullijn', waarop het ka- binet-Lubbers III steeds sterk heeft aangedrongen. Omdat de vakorganisaties hun looneisen hebben teruggeschroefd, gaat het CPB nu uit van een gemid- 580.000 naar 600.000. Negatieve effecten zijn er wel. De loonmatiging zorgt voor te genvallers bij de belastingin komsten; volgens het CPB in 1995 in totaal 1,2 miljard gul den. Het financieringstekort loopt daardoor op van 4,1 pro cent in 1994 naar 4,3 in 1995. Het kabinet wilde uitkomen op een tekort van 3,75 procent. PvdA-leider Kok heeft het CPB gevraagd met nieuwe bere keningen te komen over de eco nomische groei in de jaren na 1995. Als die meevalt, zo hoopt Kok, kan er in de onderhande lingen over de bezuinigingen die het paarse kabinet moet doorvoeren, wat druk van de ketel. Bij de berekening van de totale 'begrotingsruimte' gaat het kabinet nu nog uit van een gemiddelde groei van twee pro cent. Betuwelijn op losse schroeven den haag gpd-a PvdA, WD en D66, de partijen die onderhandelen over de vor ming van een paarse coalitie, hebben gisteren besloten de aanleg van de Betuwelijn te gaan heroverwegen. Het is niet uitgesloten dat uiteindelijk van de aanleg wordt afgezien. D66 dringt aan op extra milieumaatregelen, waardoor de kosten (7,1 miljard) met 3 miljard stijgen. De WD ziet weinig in de Betuwelijn, en pleit voor uitstel. Alleen de PvdA houdt vooralsnog vast aan de aanleg zoals die door het vorige kabinet is voorgesteld. Volgens het CDA en de ge meente Rotterdam wordt Ne derland 'een eiland' als de lijn er niet komt. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat is vooral verbaasd over het feit dat een door beide Kamers geno men besluit weer op losse schroeven komt te staan. De landelijk actiegroep tegen de Betuwelijn is verheugd, maar vindt het jammer 'dat de wek ker in Den Haag nu pas is afge gaan'. utrecht» ANP Steeds meer jonge kinderen hebben problemen met eten. In dertig procent van de gevallen waarin ouders hulp vragen aan een huis- of kinderarts, gaat het daarom. Dat stelt psycholoog A. Messer van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Messer wijt die toename deels aan de veranderende opvoe dingsgewoonten. „Steeds meer ouders hebben een soort van laissez-fairegedrag. Als het kind iets niet lekker vindt, wordt al gauw toegegeven. Daardoor ontwikkelt het kind al op zeer jonge leeftijd een hoge mate van kieskeurigheid Baby's, peuters en kleuters kun nen met hun eetgedrag de sfeer thuis behoorlijk verzieken. Maaltijden die uren duren, ru zies en bezorgheid omdat de spruit weer niets naar binnen krijgt. In extreme gevallen kan dat ook sociale problemen ople veren. „Een kind durft bijvoor beeld niet bij een vriendje te gaan eten omdat het niet weet wat het dan krijgt voorgescho teld. Dit probleem kan worden voorkomen als ouders niet meteen toegeven, maar beetje bij beetje proberen het voorge schotelde voedsel te laten opeten." De ontwikkeling van de medi sche technologie is ook debet aan de groei van het aantal pro bleemeters. „Baby's met bij voorbeeld een aangeboren slok darmafwijking worden kunst matig gevoed door een slangetje door de neus. Als ze daar na een maand of drie en een geslaagde operatie vanaf komen moet hen worden geleerd zelf te eten. Maar doordat ze zich nog heel ziek voelen, denken ze vaak dat het eten de reden is van hun pijn. Dat kan zo'n extreme aver sie tegen eten opleveren dat zelfs slikangsten en eetfobieën kunnen ontstaan", zegt de psy choloog. Onder druk van ouders en de strijd die ontstaat over eten, kie zen kinderen soms het minste van twee kwaden. „Zij trekken zich dan terug op één voedings middel, bijvoorbeeld pap of brood." amersfoort gpd Meer comfort, betere informatie en de treinen op tijd. De wen sen van treinreizigers komen duidelijk naar voren in het van daag gepresenteerde rapport van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover). Driehonderd mensen reageer den in januari op de oproep voorde reizigers-ideeënbus. Het gebrek aan comfort staat nummer één in de ideeën- an nex klachten-top drie. De dub beldekkers en de sprinters ko men er wat dat betreft het slechtst vanaf. Te weinig been- en hoofdruimte, geen plek voor de bagage en slecht rijgedrag. Op nummer twee staat het gebrek aan informatie. Vertra gingen worden te laat omgeroe pen, treinaanwijzers boven de perrons worden niet goed be diend en de informatie in de trein is vaak onverstaanbaar. De NS moeten bij problemen de reizigers vertellen wat er aan de hand is. Dat kweekt namelijk begrip, aldus Rover. Treinreizigers zijn gewend aan vertragingen, maar het wordt pas echt vervelend als de aansluitingen worden gemist. En dat is punt drie waarover veel reizigers klagen. Bij het af wegen of een trein wacht op een aansluiting, moeten de be langen van de reizigers worden meegewogen, aldus Rover. Als een belangrijke aansluiting wordt gemist, moet een extra trein kunnen worden ingezet. Verder willen de reizigers in de stations meer plek om te zit ten en schonere, beter beschut te en verwarmde wachtruimtes. Wachtruimtes die op slot gaan op het moment dat het loket dichtgaat, kunnen anno 1994 echt niet meer, vindt Rover. utrecht gpd Politiek Utrecht is verbaasd en verontwaardigd over een dienstreis die twee gemeente en twee politie-ambtenaren eind volgende week maken naar de wereldkampioenschappen voetbal in de Verenigde Staten. De vier moeten in Orlando de plaats waar Nederland de wedstrijden tegen België en Marokko afwerkt de veilig heidsmaatregelen bestuderen. De fractieleiders van de vijf grootste partijen in de Utrecht se gemeenteraad D66, Groen Links, PvdA, WD en CDA vinden dat deskundig heid op dit terrein net zo goed dithter bij huis kan worden ge haald. Gemeentewoordvoerder P. Custers spreekt van een zeer verantwoorde reis. die onder meer moet worden gezien in het licht van aanmelding van Utrecht voor de Europese kam pioenschappen voetbal in het jaar 2000. Het vermeende 'snoepreisje' van een delegatie uit Deventer is naar aanleiding van de ont stane politieke commotie afge blazen. Dat deelde loco-burge meester Van der Plas gister avond mee. De actie KANS VOOR EEN KIND van UNICEF is weer in volle gang! Om kinderen aan voedsel, drink water, gezondheid en onderwijs te helpen. Geef u nu op als donateur. Om kinderen een kans voor de toekomst te geven! Daar doe je toch aan mee! m haag ben apeldoorn medewerker De daglichtvuurbol, die zondagochtend 29 mei rond 11.30 uur zoveel consternatie veroorzaakte, werd vrij wel zeker veroorzaakt door een klomp ijs, stof en gruis ter grootte van een flinke kamer en met een gewicht van tussen de drie en tien ton. Dat blijkt uit de eerste onderzoeken die zijn uitgevoerd door een team van de Werkgroep Meteoren (WGM) van de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde. Na het eerste, onjuist gebleken bericht dat de vuurbol meteorieten had 'gedropt' in een weiland nabij Alk maar, ging het WGM-team op onderzoek uit. Daaruit kwam naar voren dat de vuurbol langs de gehele Ne derlandse kust was waargenomen. Met meetapparatuur werden richtingen en hoogten (boven de horizon) opgemeten op locaties in Zeeland, Zuid- en Noord-Holland. Agent I. Riemslag uit Seroos- kerke had de vuurbol vanuit zijn auto gezien. Het ver schijnsel maakte zo veel indruk op hem, dal hij er voor het onderzoeksteam een pasteltekening van maakte. „Het is bijna een crisiscentrum", grapt sterrenkundige Niek de Kort, beheerder van het Nederlandse Meteorie ten Documentatie Centrum (MDC) in Woerden waar het WGM-team afgelopen zondag bijeenkwam. Op de landkaart strekt zjch een aantal lijnen vanaf kustplaat sen uit naar een reeks snijpunten boven de Noordzee. Meteorieten? „Misschien", zegt De Kort. „Zo er al wat overbleef van de oorspronkelijke massa, dan is dat zeker midden in de Noordzee geplonsd." De enorme lichtgloed van de vuurbol is onderwerp van discussie; het moet nogal wat geweest zijn als je het midden op de dag ziet. Veel ooggetuigen spraken van 'veel helderder dan de maan' maar 'minder dan de zon'. Onzekerheid troef. „Zeker", zegt WGM-voorzitter Felix Bettonvil, één van de teamleden en verbonden aan de Utrechtse sterren wacht. „Op basis van de ooggetuigenverslagen houden wc rekening met een helderheid van minstens 1000 keer zo groot als die van de volle maan." De snijpunten boven de Noordzee op de landkaart ba ren de onderzoekers de nodige zorg; ze liggen té ver uit elkaar. Via een door hemzelf geschreven computerpro gramma wil Bettonvil zien waar de ingevoerde positie- gegevens toe leiden. Hij is vooral geïnteresseerd naar de uitdoofhoogte van de vuurbol. De waarden flitsen op: 30,5,40,0,37,5 en 18,0 kilome ter. Een grote spreiding dus, mogelijk veroorzaakt door plaatselijk aanwezige bewolking. Veel mensen hebben daardoor niet het werkelijke eindpunt van de immense vuurbol kunnen waarnemen. De werkgroep heeft daarom bezitters van videocamera- bezitters, die op die bewuste zondagochtend bezig wa ren met het maken van opnamen, opgeroepen hun beelden nog eens kritisch te bekijken. „Misschien is de vuurbol bij toeval door iemand opgenomen", zegt Bet tonvil. „Daarmee kunnen we veel betere positiemetin gen verrichten en de baan nauwkeuriger vaststellen." De meteorenwerkgroep is te bereiken via het telefoon- 030 - 53 52 18. Deelname aan moord niet bewezen dusseldorf Aardappelzetmeel mogelijk vulling borstprothesen Het aardappelzetmeelconcern Avebe onderzoekt de mogelijk heid aardappelzetmeel te ge bruiken als vulmateriaal voor borstprothesen. Het Integraal Structuurplan Noorden des Lands (ISP) geeft een subsidie van 100.000 gulden. Volgens een woordvoerder stelt het bedrijf het onderzoek in omdat het huidige vulmate riaal, onder meer siliconen, niet voldoet. „Producenten van borstprothesen hebben toen geopperd dat het wellicht beter is natuurprodukten te gebruiken. Wij gaan onderzoe ken of aardappelzetmeel ge schikt is." De IRA-leden Sean Hick, Paul Hughes en Donna Maguire zijn gisteren door de rechtbank in Düsseldorf vrijgesproken. Ze werden verdacht van de liqui datie van de Britse majoor Mi chael Dillon-Lee op 4 juni 1990 in Dortmund en van een bom aanslag op een Britse kazerne in Langenhagen, een maand eer der. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat de drie de IRA-cel vormden die de aanslagen pleegde, laat staan dat ieders rol daarin kon worden bewezen. Volgens de rechtbank staat wel vast dat de drie lid zijn van het verboden Ierse Republikeinse Leger, maar volgens de Duitse wet kunnen ze daarvoor niet worden vervolgd. De drie verdachten werden in 1991 al door de Roermondse rechtbank vrijgesproken van de moord op de Australische toe risten Stephan Melrose en Nick Spanos, die ten onrechte voor Britse soldaten werden aange zien. Vierde verdachte was des tijds Gerard Harte, die na het hoger beroep in Nederland meteen op vrije voeten kwam, omdat hij niet voor aanslagen in Duitsland werd gezocht. Donna Maguire is nu de eni ge verdachte van de vermeende zogenoemde Dutch Unit die nog achter slot en grendel zit. Zij verantwoordt zich momen teel elders in Duitsland, samen met nog twee andere IRA-ver- dachten. voor een moordaan slag op een personeelslid van een Britse kazerne in Osna- brück in 1989 en voor de moord op een korporaal in Hannover. jaren kwamen er liefst 30.000 banen bij. Het eind is nog niet in zicht, voorspelt de CBL. Ver dere arbeidstijdverkorting zal nog meer mensen aan een baan helpen, waarbij speciale aan dacht js voor allochtonen en langdurig werklozen. De prijs voor een pakket le vensmiddelen daalde met 1 procent, waardoor de consu ment meer waar voor zijn geld kreeg. Volgens het CBL was dat het gevolg van de scherpe con- De consument heeft vorig jaar niet bezuinigd op de aankopen in de supermarkt. De omzet steeg met 1,5 procent tot bijna 36 miljard gulden. Dat zei voor zitter J. van den Broek van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL) gisteren in Den Haag in een toelichting op het jaarverslag 1993. Door de goede resultaten nam de werkgelegenheid bij de supermarkten toe. De afgelopen havelte Waar eens een buizerd broedde en reeën sliepen, zijn nu nog slechts dode bomen. Dit bosje bij Havelte, in het zuidwesten van Drente, biedt ligt en daardoor onbeschermd is, door boeren gebruikt als vuilnisbelt. trieste aanblik. Jarenlang werd het bos, dat midden in de weilanden FOTO MARTIJN DE JONGE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3