In Oradour is het nog altijd 10 juni 1944 Schuldigen massamoord ontsnapten aan justitie Feiten &Meningen Kiezers stemden tegen Europa 'Vliegende swami' dood na ongeluk VRIJDAG 10JUN11994 152 2 Van de naar schatting 130 SS-ers die bij de massamoord in Oradour betrokken waren, heeft er slechts één daadwerkelijk na de Tweede Wereldoorlog moeten boeten. Ene luitenant Barth werd in 1983 in Oost-Berlijn tot levenslang veroordeeld vanwege zijn aandeel. Twee van zijn directe superieuren, kapitein Kahn en commandant Dickmann, kwamen in Normandië om het leven. Generaal Lammerding, de commandant van de SS-pantserdivisie die de opdracht tot de massamoord gaf, werd in 1951 bij verstek ter dood veroordeeld door een gerechtshof te Bordeaux, maar hij ontsnapte aan het vonnis omdat hij niet aan Frankrijk werd uitgeleverd. Lammerding leefde tot zijn dood in 1971 in Düsseldorf waar hij direc teur van een grote onderneming was. Eenentwintig SS-soldaten die bij de moord partij betrolXen waren, stonden in 1953 in Bordeaux terecht. Twee van hen kregen de doodstraf opgelegd, de anderen straffen van vijf tot twaalf jaar. Enkele dagen later vaar digde het Franse parlement na stormachti ge debatten een amnestiewetje uit, daartoe min of meer gedwongen door een uitbar sting van volkswoede in de Elzas. Veertien van de 21 veroordeelden waren na melijk afkomstig uit de Elzas, de Franse re gio die in 1940 door de Duitsers gean nexeerd was en die na de oorlog weer Frans werd. Op één uitzondering na verklaarden de Elzasser SS-ers allemaal dat ze niet vrij willig in dienst van de SS waren getreden, maar onder dwang waren gerecruteerd. Om de fragiele nationale eenheid niet in ge vaar te brengen, koos het Franse parlement voor amnestie. Dat leidde weer tot woeden de reacties in de regio Limoges. ORADOUR-SUR-GLANE HANS GERTSEN CORRESPONDENT NIEUWSANALYSE Nederland en Denemarken hebben gisteren tegen Europa gestemd. De Denen deden dat iets overzichtelijker door twee min of meer anti-Europese partijen bijna de helft van de zetels te gunnen. In Nederland kon dat eenvoudigweg niet. Behoudens de SGP/GPV/RPF-fractie spreekt geen enkele partij zich tegen verdergaande eenwording van Europa uit. Dus restte de kiezer niets anders dan thuis te blijven. Voor de nationale verhoudingen kan over de uitslag slechts één ding gezegd worden: niets. Alle interpretaties falen door een lage opkomst, afwezigheid van politieke strijd punten en de stuitend lauwe verkiezings campagne na het hoogtepunt van de ka merverkiezingen. Zonder de kandidatuur van Lubbers voor de hoogste Europese post zou Europa al helemaal geen interesse heb ben gewekt. Wat treurigheid betreft spant de campag ne van Hedy d'Ancona de kroon. De PvdA- lijsttrekker heeft het Europees Parlement uitgekozen om haar politieke carrière uit te zitten. Flaar nietszeggende toemee eindigde in het onsterfelijke citaat: ,.Ik wil een con text creëren waarin bepaalde oplossingen acceptabeler worden." Met zelf niks in de aanbieding begon ze te kluiven aan ande ren door systematisch in de campagne te suggereren dat het CDA sympathie zou hebben voor neo-fascistische Italianen. Van Hanja Maij-Weggen kan tenminste worden gezegd dat ze echte toespraken hield. Gijs de Vries van de VVD deed noeste zendingsarbeid in eigen huis waar helemaal geen grote eurovlag uithangt en Jan Willem Bertens (D66) mocht op de slippen van zijn succesvolle partij wat aan eigen naamsbe kendheid doen. Tenslotte moest Nel van Dijk voor Groen Links haar dissidente aarts rivaal Herman Verbeek (kansloos kandidaat voor De Groenen) van het lijf houden. WD-leider Bolkestein kwam eerlijk uit de hoek. Met zijn nationale besognes in de ak- tentas permitteerde hij zich precies één treffende opmerking: ..Europa is de weg kwijt. Laat men zich daar eens op bezin nen." Dat is inderdaad de enige boeiende beschouwing die mogelijk is. De lage opkomst wordt betreurd, de pre sentatie was niet wervend, Europa is mach- tèloos op het punt waar iedereen het macht gunt (Bosnië") en het Europees Parlement is een machteloos front van receptiegan- gers. Maar wat moeten die kiezers van niet- gereformeerde huize die niet bij Van der Waal (SGP/GPV/RPF) terecht kunnen, maar toch tegen verdergaande eenwording willen stemmen? Die kunnen alleen maar thuis blijven. Het bewijs dat Nederland heeft tegenge stemd ligt in Denemarken. Dat land kent doorgaans vergelijkbare opkomstcijfers van 48 procent voor de Europese verkiezingen. De Denen lijken daar nu in tegenstelling tot de Nederlanders weer redelijk bij in de buurt te komen. Het verschil is verklaarbaar uit de mogelijkheid voor de Denen om in tegenstelling tot Nederlandse kiezers té gen Europese eenwording te stemmen. Daar hebben twee partijen die duidelijk te gen verdere Europese integratie zijn sterk gewonnen. In Nederland is met een beetje inlegkun de diezelfde uitslag te construeren. Naast de 7,5 procent die de 'anti-Europeaan' Van der Waal aan stemmen verzamelde, vertel de nog eens 27 procent van de thuisblijvers aan opiniepeilers dat hij Europa niet ziet zitten. Opgeteld is die 34 procent bijna ge lijk aan de totale opkomst van gisteren. Tot voor kort werd het gebrek aan inte resse voor Europese veriaezingen toege schreven aan het machteloze parlement dat geen vuist kon maken, wegens tekort aan bevoegdheden. Dat excuus gaat niet langer op. De vraag is namelijk niet langer: wat is de plaats van Nederland in Europa, maar wat is de plaats van Europa in Nederland. Dat debat vindt helemaal niet meer in Straatsburg plaats, maar in Den Haag. Voor de thuisblijvers toch nog gerechtigheid. HILDEBRAND BULEVELD Dhirendra Bhramachari, de geestelijk leider en yogaleraar die een vertrouweling was van de Indiase premier Indira Gandhi hal verwege de jaren zeventig, is gisteren bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men. Hij was 70 jaar. Het privévliegtuig, met Bhramachari en zijn piloot aan boord, stortte neer op een landingsbaan bij zijn Hindoe-centrum en yogaschool in Mantalai, een dorp in Jam- mu-Kashmir, aldus de politie. De oorzaak van het ongeluk was niet meteen bekend. De yogaleraar van Gandhi kreeg politieke invloed in de jaren 1975-1977, toen de pre mier het parlement ontbond, de noodtoe stand uitriep, de burgerrechten opschortte en de regeringsmacht volledig op zich nam. Bhramachari, die bekend werd als de 'Vlie gende Swami', hielp Gandhi niet enkel met het nemen van beslissingen en het maken van afspraken, hij voerde ook haar op drachten uit. Hij had een aantal populaire yoga-insti- tuten in New Delhi, Mantalai en vele ande re steden in het noorden van India, die hij volgens de geruchten zou hebben kunnen oprichten omdat hij door zijn connecties met Gandhi stukken grond had weten te bemachtigen. Bhramachari hield zich echter niet alleen met het zieleleven bezig. Hij bezat ook een wapenfabriek in Jammu-Kashmir. Hij werd aangeklaagd, maar nooit veroordeeld om dat hij tijdens de noodtoestand een vlieg tuig zou hebben gekocht in de VS dat hij In dia zou hebben binnengesmokkeld zonder invoerrechten te betalen. JAMMU AP We hebben het opgegeven Ruim twee de- cennia wonen tenwijk van Am- PM^I/wtEH sterdam.Het i Amsterdam bekende werk: wat laagbouwflats, wat hoog bouw en daartussen de favorie te eengezinswoningen. Een keurig, wat fantasieloos buurtje. Frank en Marga hebben het er lange tijd erg naar hun zin ge had. Frank vertimmerde het flatje tot woonparadijsje en in de buurt nam het inmiddels middelbare echtpaar altijd in tensief deel aan het sociale le ven. Toen ging de buurt vergrijzen. Oude bewoners vertrokken en maakten plaats voor anderen met een nieuwe leefstijl. Binnen een jaar zagen Frank en Marga vier van de zeven flats in hun portiek bewoond door nieuwe gezinnen: een Surinaamse fa milie, een Turks gezin, een uit Indonesië en boven hen een moeder met vier kinderen uit Somalië. De overgebleven Nederlandse buren zagen hun komst mor rend aan. Frank en Marga na men echter fel stelling: „Het zijn aardige mensen en we hebben van hen minder last dan van sommige Nederlandse buren." Ze gingen zelfs nog een stapje verder. Het bleef niet bij een vriendelijke groet op de trap, in tegendeel, ze zochten contact met de nieuwkomers. Ondanks de vaak onoverkomelijke taal barrière verleenden zij waar no dig allerlei hand- en spandien sten. Vooral het uit Somalië gevluch te gezin had hun warme sympa thie. Het arriveerde midden in de winter in het vierkamerflatje. Meubels waren er amper. Dus scharrelden Frank en Marga het een en ander bijeen. Op een dag maakte de oudste dochter des huizes duidelijk dat moeder ziek was. Marga nam boven een kijkje en ontdekte dat de kachel al weken lang niet had gebrand. Een slimme handelaar bleek het gezin een defecte gashaard aan gesmeerd te hebben. Frank toog met zijn twee rech terhanden aan de slag. Repa reerde de warmtebron en ver- richtte terloops nog een reeks I andere klusjes. Marga wierp zich op bij het invullen van de talloze formulieren waarmee ons land zo rijkelijk is gezegend. Ze schreef brieven, regelde ver zekeringen en zorgde voor me dische hulp. Omgekeerd toonde de familie zich dankbaar in de I vorm van lekkernijen die een verdieping lager verhuisden. En zo ontstond er een hechte band tussen beide families. Voorwaar een voorbeeld van wederzijdse integratie. Laatst kwam ik Frank en Marga weer eens tegen. Het anders zo optimische en vrolijke stel was nerveus en somber. Al snel kwam het hoge woord emit: „We worden gek hier. We willen verhuizen." Alle goede bedoelingen ten spijt, in het trappenhuis was het helemaal misgelopen. In het Surinaamse had de vader zich als drugsdealer ontpopt. Schiet en vechtpartijen en nachtelijke politie-invallen zorgden voor slapeloze nachten. In het Turk se huishouden worden regel matig gebedsbijeenkomsten ge houden. Die geven op zich geen overlast, maar wel de tientallen paren schoenen die het smalle portaal blokkeren. „We hebben nog gevraagd of dat niet anders kon. We werden uitgemaakt voor racist en het resultaat was een deuk in onze auto." Het Somalische gezin is inmid dels uitgegroeid tot een gezel schap van zo'n twintig mensen. „Gek worden we van het ge schreeuw en harde gebonk bo ven ons hoofd. De kinderen zijn niet meer aanspreekbaar. Ze spugen op de trappen. Laatst kreeg ons bezoek zo'n fluim op zijn hoofd. En als je er iets van zegt, kun je een grote bek krij gen." Een gesprek met de So malische hoofdbewoonster liep uit op een faliekantë misluk king. De dertienjarige dochter, die als tolk fungeerde, eiste ver wijdering van de hond van het echtpaar. Het was Ramadan en die was dus onrein voor de moeder. „Nou vraag ik je, nota bene in ons eigen huis." Dochterlief vertaalde de klach ten van Frank en Marga aan haar moeder met slechts enkele veelbetekende vingergebaren naar het hoofd. Zo bleef het ge sprek steken. „We zijn geen ra cisten en zullen dat ook niet worden", verzuchten beiden moedeloos. „We hebben het al leen opgegeven." THEA VAN BEEK Gefrustreerde SS'ers moordden Frans dorp vrijwel volledig uit De ruïnes van het volledig in de as gelegde dorp Oradour werden na de oorlog op bevel van generaal De Gaulle tot nationaal monument verklaard. Zo ver het oog reikt, zijn slechts uitgebrande ruïnes en hier en daar wrakken van vooroorlogse auto's te zien. Ruïnes van huizen waarop de namen van de families die er in 1944 woonden zijn aangebracht. foto gpd birgithofman Met de geallieerde landingen op de stranden van Normandië begon de bevrijding van West-Euro pa. Frankrijk was eind augustus vrijwel in zijn geheel bevrijd. Maar voor het zover was, richtten SS-eenheden op weg naar het front op tal van plaatsen even gruwelijke als zinloze bloedbaden onder de burgerbevolking aan. Van al die oorlogsmisdaden is de helse moordpartij van Oradour- sur-Glane op 10 juni 1944 onbetwist de gruwelijkste. Oradour-sur-Glane was een fraai dorp, zoals blijkt uit foto's en an sichtkaarten van voor de oorlog. Een dorp met een hoofdstraat waar in de zaken van welvarende middenstan ders, cafe's en restaurants elkaar af wisselden. Een geliefde pleisterplaats voor de bevolking van de regio Li moges die de gewoonte had om zich op zomerse zondagen per tram naar het landelijke Oradour te begeven. Aan het vredige bestaan van Ora dour kwam op zaterdag 10 juni 1944 wreed een einde. Tegen twee uur 's middags grendelden naar schatting 130 SS'ers van het regiment Der Führer het dorp af van de buitenwe reld. De voltallige bevolking en ie dereen die op dat moment toevallig in het dorp aanwezig was, zo'n 650 mensen, werd gesommeerd zich op het dorpsplein te verzamelen. Enke le uren later waren ze, op nog geen twee handen vol geluksvogels na, al lemaal dood en was het dorp veran derd in een grote vuurzee. EMOTIES Uren die Jean Marcel Darthout zich nog als de dag van gisteren herin nert. De zeventiger was een van de vijf mannen die ondanks hun ver wondingen kans zagen te ontsnap pen uit een brandende schuur vol dode en ernstig gewonde dorpsge noten. Darthout, tegenwoordig voor zitter van de Association Nationale des Families des Martyrs, een vereni ging die zich inzet voor de nage dachtenis van het drama van Ora dour, moet vijftig jaar na dato nog altijd vechten tegen zijn emoties wanneer hij zijn relaas doet. „Ik wachtte buiten de winkel van de kapper tot zijn zaak open ging toen ik een colonne Duitsers het dorp in zag komen-. Ik dacht dat ze een iden titeitscontrole wilden houden en ging naar huis om mijn papieren te halen. Een soldaat zei me dat ieder een zich op het dorpsplein moest verzamelen. Hoewel de Duitsers ons met mitrailleurs onder schot hiel den, was er geen sprake van paniek. Iedereen dacht dat het om een routi ne-controle ging", zo vertelt Dart hout. De inwoners van Oradour dachten niets te vrezen te hebben. Tot dan toe was de oorlog haast ongemerkt aan het afgelegen dorp voorbijge gaan. Het dorp telde, voor zover be kend, geen verzetsstrijders en slechts enkele onderduikers. Darthout dacht niet aan vluchten. „Waarom? Ik had niets misdaan en tot dan toe geen nare ervaringen met Duitse soldaten gehad." Dat zou snel veranderen. GRAPJES Tegen drie uur gaf de bevelvoerend officier, commandant Dickmann, het bevel alle vroüwen en kinderen af te voeren. Ze werden onderge bracht in de kerk. De achtergebleven mannen werden door de SS onder vraagd. „Ze zeiden dat ze gehoord hadden dat er wapens verborgen waren in het dorp. Twee mannen zeiden daarop dat ze een karabijn hadden, maar dat interesseerde de SS'ers duidelijk niet. Even later wer den de mannen in zes groepen van pakweg twintig man en een groep van ongeveer zestig verdeeld. Ik be vond me in die grootste groep. Elke groep werd naar een schuur of gara ge gedirigeerd, terwijl soldaten on dertussen het dorp doorzochten." Darthout was ondanks dat alles nog steeds niet bang. „De Duitse solda ten waren kalm en maakten onder ling grapjes. Onze groep werd door twee soldaten, die voor de ingang van de schuur op de grond lagen, met machinegeweren onder schot gehouden. Plotseling hoorden we een ontploffing. Dat moet het afge sproken signaal zijn geweest, want onmiddelijk daarna begonnen de twee soldaten op ons te schieten en brak de hel los." De meeste mannen in de schuur werden door de mitrailleur-kogels in de onder- of dijbenen geraakt en vielen over elkaar heen. Na enkele minuten hield het schieten op. Duit se soldaten kwamen de schuur bin nen om mannen die nog niet dood waren het genadeschot te geven. Erg zorgvuldig waren ze daarbij niet. Darthout en enkele anderen waren onder diverse andere lichamen te rechtgekomen en daardoor slechts lichtgewond. De stapel gewonde en dode mannen werd vervolgens met allerlei brandbaar materiaal uit de schuur overdekt waarna de SS'ers de schuur in brand staken. Toen de hitte ondraaglijk werd, kroop Darthout onder de stapel li chamen uit. Vier andere mannen bleken net als hij slechts relatief licht gewond te zijn en samen slaagden ze er in een gat in een muur te force ren en naar een naastgelegen schuur te ontsnappen. Ook die werd even later in brand gestoken, maar via een luik zagen de vijf kans te ont snappen. Darthout, met een kogel- wond in het dijbeen en een ernstig verbrande schouder, verborg zich aan de rand van het dorp achter een heg en werd uren later door twee mannen van buiten het dorp gered. „Wat hij pas later te weten kwam, was dat de overige groepen mannen in andere schuren en de ruim 450 vrouwen en kinderen in de kerk een soortgelijke behandeling van de SS hadden gekregen. Slechts een vrouw zag, ondanks haar verwondingen, kans om uit de in een gloeiende hel veranderde kerk te ontsnappen. In geen van de andere schuren over leefde ook maar één man de moord partij. Toen, dagen later, de trieste balans van het drama in Oradour opgemaakt kon worden, bleken 642 'mensen het leven te hebben verlo ren. Waarom weet nog steeds nie mand, al zijn er diverse theorieën in omloop. De meest gangbare uitleg is dat de getergde SS een voorbeeld wilde stellen. De geallieerde invasie in Normandië, vier dagen eerder, had voor grote paniek en ernstige frus tratie in het Duitse kamp gezorgd en het Franse verzet rook de overwin ning. De tweede SS-pantserdivisie Das Reich bevond zich op dat mo ment in Montauban (ten noorden van Toulouse) en kreeg de order om met spoed naar het Normandische front op te rukken. Acties van kleine groepjes Franse verzetsstrijders zorgden voor veel overlast en opont houd. Via een strafactie tegen Ora dour-sur-Glane zou de SS de bevol king van de regio hebben willen in peperen wie de baas was en tegelij kertijd de gedemoraliseerde soldaten de kans hebben willen geven om zich af te reageren. Een theorie die ondersteund wordt door minstens twee rapporten die kort na de slachting door de Duitse politie werden opgemaakt. „Een ac tie van de SS-pantserdivisie Das Reich in Limoges en omgeving heeft op de bevolking zichtbare indruk ge maakt", zo valt te lezen. BLUNDER Een andere mogelijke verklaring is een vergissing van de SS. De SS zou zich eigenlijk naar een ander Ora dour, Oradour-sur-Vayre, hebben willen begeven. Dat dertig kilometer zuidelijker gelegen plaatsje zou wel degelijk een haard van de maquis, het Franse verzet, zijn geweest. Een dergelijke blunder van de uiterst effi ciënte SS is echter onwaarschijnlijk, zo menen de meeste deskundigen. Een halve eeuw na het drama zijn de wonden in Oradour nog altijd niet geheeld. Een kilometer verderop is een nieuw Oradour verrezen. Een dorp dat op het eerste oog in weinig verschilt van de meeste andere Fran se plattelandsgemeenten van pak weg 2.000 inwoners. „Het is een heel normaal dorp met een actief vereni gingsleven", zo meent gemeentese cretaris Christian Cacaly. Jean-Jacques Hyvernaud denkt er echter anders over. Hyvernaud, een van de twee gidsen die groepen toe risten door het verwoeste dorp rond leiden, was viereneenhalf jaar oud toen het dorp werd uitgemoord. Dat hij het heeft overleefd, dankt hij aan het feit dat hij die dag ziek was en niet naar de kleuterschool was ge stuurd. Hij verloor vrijwel zijn hele familie. Hyvernaud is in het nieuwe Oradour opgegroeid. Een dorp dat, zo blijkt uit zijn verhaal, jarenlang gebukt ging onder de loden herinnering. In het nieuwe Oradour, in 1953 opgele verd, was het nog jarenlang taboe om feest te vieren of zelfs maar uit bundig te zijn. „Oradour zal nooit een dorp worden als alle andere. Het leven gaat door, maar wie hier woont en werkt, zal altijd gebukt gaan onder de schaduw van het ver leden", meent Hyvernaud. In het nieuwe Oradour is het 1994 en de oorlog voltooid verleden tijd, maar nog geen kilometer verderop is het nog altijd juni 1944. 'Hier is de tijd gestold', zo vermeldt een bordje bij de ingang van het beklemmende monument. ORADOUR-SUR-GLANE HANS GERTSEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2