Leiden zet de beelden buiten Donald Duck deze week 60 jaar ,Het dorp zal wel weer vollopen' Cultuur Kunst Paul Verhoeven valt terug op 'Showgirls' Max Arian schrijft biografie Sandberg Schilderij Van Gogh gevonden Huzarenstukje van Stedelijk Gymnasiasten VRIJDAG 10 JUNI 1994 Korenontmoeting Rusland-Nederland leiderdorp» Het Russische koor Roshdestwo uit St. Petersburg maakt een tournee door Nederland en treedt woensdag 15 juni op in de Dorpskerk van Leiderdorp. Het koor bestaat uit 12 zan gers en zangeressen, allen beroepsmusici. De leden van het koor zijn te gast bij het vocaal ensemble Pur Sang en Jongerenkoor Leiderdorp. Het gezamenlijke concert begint om acht uur. De toegang is gratis. Concordia opnieuw naar Parijs leiden» Omdat het beide partijen goed is bevallen, reist de Leid- se muziek- en showband Concordia binnenkort weer voor een aantal optredens naar Parijs. Daar wordt op 18 juni een muzi kaal bezoek aan onder meer de Eiffeltoren gebracht. Het korps neemt morgen eerst nog deel aan de taptoe in Kudelstaart en op 16 juni is Concordia met zowel junioren als senioren van de par tij bij de Anjeractie in Leiden. Presentatie schrijversclub katwuk De sinds twee jaar bestaande Katwijkse schrijversclub De Kempenbloemen heeft een verzamelbundel uitgegeven met bijdragen van alle leden. Deze eersteling kreeg de naam 'Wiege- druk' mee. Ter gelegenheid van deze 'boreling' is er vanaf 14 ju ni een presentatie van de club en het boekje in de hoofdbiblio theek. utrecht cpd Paul Verhoeven heeft in Los An geles de draad weer opgepakt van de film Showgirls', een pro ject dat hij begin dit jaar in de steek had gelaten om 'Crusade' voor te bereiden met Arnold Schwarzenegger. 'Showgirls' is bedacht als een rock-musical met veel bloot en moet gaan over een naaktdanseresje dat naar Las Vegas trekt en daar een grote carrière weet te maken. Het script werd geleverd door )oe Eszterhas, die ook het sce nario schreef voor 'Basic In stinct'. Producent is Mario Kas- sar, van maatschappij Carolco, voor wie Verhoeven ook 'Robo- cop', Total Recall' en 'Basic In stinct' had gemaakt. Carolco had ook de bedoeling om 'Crusade' te produceren (een kruisvaardersepos met Ar nold Schwarzenegger in de hoofdrol) maar kreeg de finan ciering niet rond. Swingen aan de Stompwijkse vaart. Dat is morgenavond het motto van het vijfde oude stijl jazzspektakel in het dorp. Het festival begint om negen uur, maar voorafgaand is er langs de vaart een twee uur durende streetparade met de West Coast Jazz Band uit Rotterdam. Daar na spelen er tot in de kleine uurtjes orkesten in vier horeca gelegenheden en jongerencen trum 't Kiertje. Een festijn waar het jazzcomi- tè weer veel van verwacht. „Vo rig jaar hadden we zo'n driedui zend bezoekers. Als je weet dat ons dorp maar tweeduizend in woners telt is het op die avond een drukke bedoening. Druk, maar enorm gezellig. Mensen die puur en alleen voor de mu ziek komen en anderen voor de gezellige sfeer waar Stompvtfijk zo om bekend is", aldus Wim van Rijn. Samen met Wim Ver geer. Ruud en Jose Scholtes, Sjors Oliehoek en Henk van Ko peren is de Stompwijker verant woordelijk voor de organisatie van het feest. Allen zijn afkom stig uit de horecawereld. Volgens de organisatoren is het idee voor een jazzspektakel door de Stompwijkse jeugd ge lanceerd. „Vervolgens is het op gepikt door de eigenaren van de drie cafe's langs de vaart en het jongerencentrum. De eerste' Manifestatie 'De Hollandse Tuinop negen verschillende plekken in de stad Israëls brengt 35 mille op middelburg gpd Het Centrum Beeldende Kunst (CBK) zet de beeldende kunst buiten. Niet gewoon op straat maar in negen tui nen of binnenplaatsen in Leiden. De manifestatie, onder de titel 'De Hollandse Tuin', wordt gehouden van 29 juli tot en met 25 september en toont een grote verscheiden heid aan hedendaagse beeldende kunst. De geselecteer de lokaties zijn negen, soms ongekende, tuinen, meest in het hart van de stad, maar ook daarbuiten, zoals de tuin van de psychiatrische inrichting Endegeest en speeltuin 't Vogelnest. Voor degenen die de complete manifestatie willen volgen zit er dus een fikse wandeling aan vast. De samenstellers hopen dan ook op een zonovergoten ten toonstelling. leiden»jan rusdam Eerste lustrum Stompwijks Jazzspektakel keer was het gelijk al een suc ces", vertelt- Ruud Scholtes. „Van alle kanten hoorden we dat het zo gezellig was geweest. Dat is zo gebleven." De organisatie heeft dit jaar wat het aantrekken van de or kesten betreft een beroep ge daan op Henk van Koperen uit Zoetermeer. „Een kenner op het gebied van oude jazz. Je wilt toch steeds wat anders, vandaar dat wij een beroep hebben ge daan op een expert op dat ge bied", legt van Rijn uit. Van Koperen heeft bij het sa menstellen van het programma gestreefd naar afwisseling. „Er zit van alles bij. Van blues tot oude stijl. De ervaring leert ons dat veel bezoekers van dergelij ke evenementen toch voor een bepaalde muziek of zelfs groep komen. Nu al heeft Stompwijk bij de echte liefhebbers een goede klank. Dat moeten we verder uitbouwen." Morgenavond spelen in Stompwijk Combo Mainstream (Bodegraven), Theo Beukers met zijn Swinging Notes (Lei den), De Schaal van Richter, Big Daddy's Jazz Band (Zoeter meer) en Combo Lex Cohen uit Gouda. De toegang is gratis. Vanaf negen uur rijdt er een gratis jazzbus langs de verschil lende lokaties naar de twee par keerterreinen aan de rand van het dorp. Aan tien Nederlandse kunste naars is gevraagd speciaal voor deze tentoonstelling een werk stuk te vervaardigen dat past bij of reageert op de tuin waarin het komt te staan. Een aantal werken wordt gemaakt op de plek waar het wordt tentoonge steld. De samenstellers van de tentoonstelling hopen met deze manifestatie zowel liefhebbers van beeldende kunst als natuur liefhebbers te trekken. Een van de gedachten achter het project 'De Hollandse Tuin' is om, door middel van tijdelijke kunstwerken, op een nieuwe manier vorm te geven aan de oude combinatie van beeldende kunst in parken en tuinen. De tentoonstelling geeft inzicht in de verschillende functies van de tuin: als recreatieplaats, als sier- tuin, als lommerrijke binnen plaats van een museum, om tot rust te komen, als wetenschap pelijke botanische tuin of als volkstuin waar in de vrije tijd groente wordt verbouwd. Romeinse tuin De lokaties waar de kunstop drachten worden gerealiseerd liggen soms voor de hand, zoals de Hortus Botanicus waar Iris en Sandra Derks een spierwit prieel zullen vervaardigen, en de tuin van Endegeest, waar Allart Lakke een kunstwerk rea liseert. Er zijn ook lokaties uit gezocht die minder bekend zijn, zoals de tuin van het Centrum Beeldende Kunst dat door Eve- lyne Janssen wordt omgetoverd in een complete dierentuin. Op de binnenplaats van het voor malige museum van Geologie en Mineralogie (Hooglandse- kerkgracht) zal Ben Raayman grote objecten vervaardigen die refereren aan de architectuur in de omgeving. In het Pieter Loridanshofje aan de Oude Varkenmarkt maakt Nicolas Dings een instal latie van verschillende materia len die met tijd, richting en maat te maken hebben. De ove rige geselecteerde lokaties zijn: de tuin van Molenmuseum De Valk (kunstenaar: Krijn Giesen), speeltuin 't Vogelnest (Jacque line Petit) en volkstuincomplex 'Het Zonneveld' (Annelies Dijk man), beide aan de Wassenaar- seweg. In de Waag, aan de Aal markt, realiseert Bas Peeters een denkbeeldige, Romeinse Uiteraard krijgt niemand on gevraagd een kunstwerk in zijn 'achtertuintje', aldus de samen stellers van de tentoonstelling, Nicole Roepers en Esther Gott- schalk. „We hebben steeds met eigenaren of omwonenden overlegd of een lokatie geschikt is en wat het beste uitgangspunt voor het kunstwerk zou kunnen zijn. De meeste mensen rea geerden heel enthousiast op on ze plannen", aldus Roepers. Picknick-pakket In de expositiezaal van het Cen trum Beeldende Kunst, aan de Hooglandsekerkgracht, zal ook een groepstentoonstelling wor den ingericht rond het thema 'tuin'. Hier zullen met name fo- d's, tekeningen en schilderijen te z i zijn. amsterdam Max Arian heeft van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst opdracht gekregen een biografie te schrijven over Willem Sandberg, de ex-directeur van het Stedelijk Museum in Am sterdam. Aan de opdracht, die overigens ook een tijdsbeeld moet geven van de beeldende kunst in de jaren vijftig, is een bedrag van 30.000 gulden verbonden. De jury die Arian voor het werk heeft uitgekozen, meent dat de biografie moet worden geschreven nu veel van de betrokkenen nog in leven zijn. Bij de tentoonstelling ver schijnt een catalogus in twee delen waarin de thematiek van de tuin centraal staat. Het eer ste deel verschijnt bij de ope ning van de tentoonstelling en De Hortus Botanicus i: bevat onder meer interviews met de kunstenaars, ont- werpschetsen en een essay over Leidse tuinen. Na afloop van de tentoonstelling verschijnt het tweede deel van de catalogus waarin de voltooide werken worden afgebeeld en de mening van omwonenden of gebruikers t de t t zijn opgenomen. Voor de vormgeving van de catalogus (prijs f 15,-) is een Leidse kunstenaar uitgenodigd. De catalogus wordt aangeboden in een picknick-pakketje met een aardigheidje voor onder weg, zoals een bekertje drinkyo- ghurt, een petit-four, een an sichtkaart of een cadeautje van de sponsor. Een gratis folder met beknopte informatie over de manifestatie en een stads plattegrond zal kort voor en ge durende de manifestatie op ver schillende plaatsen in Leiden verkrijgbaar zijn. Het tot voor kort onbekende schilderij 'Jonge dames voor spiegel' van Isaac Israëls heeft op een veiling in Middelburg 35.000 gulden opgebracht. Voor het doek bestond veel belang stelling, voornamelijk van Ne derlandse kopers. Veilingmees ter A.I. Verhage kon niet met ze kerheid zeggen wie de nieuwe eigenaar is geworden, omdat het schilderij onder nummer werd verkocht. Waarschijnlijk gaat het om een particuliere verzamelaar uit Den Haag. amsterdam anp Het Van Gogh Museum was donderdag nog niet benaderd om de echtheid van een aan Vincent van Gogh toegeschre ven schilderij te controleren. De Italiaanse douane nam een werk met twee boerenhoeven in beslag. Het werk is gesigneerd met 'Vincent'. Een woordvoerder van het museum in Amsterdam toonde zich zeer geïnteresseerd in de vondst. Mogelijk wordt vandaag contact opgenomen met Itali aanse autoriteiten. De eigenaar van het schilde rij, een advocaat uit Bergamo, werd onlangs aangehouden bij de grens toen hij het werk naar Italië wilde brengen. Volgens de advocaat is het schilderij af komstig uit Zuid-Afrika. In de jaren twintig zou het door een familielid dat bij de spoorwegen had gewerkt naar Italië zijn ge bracht. De jóngste broer van Van Gogh emigreerde naar Zuid-Afrika en werkte bij de spoorwegen. Volgens Italiaanse deskundi gen dateert het werk uit het ein de van de vorige eeuw. Mede werkers van de Accademia di Brera in Milaan menen dat Van Gogh dit schilderij in 1888 met een aantal andere doeken naar zijn broer Theo in Parijs zond. Het zou in de familie zijn geble ven zijn. Cor, de jongste broer van Van Gogh, emigreerde een jaar later naar Zuid-Afrika. groningen eric bos „Donald Duck is helemaal geen eend! Hij ziet er alleen maar zo uit!" Dat werd ooit uitgeroepen door Carl Barks, de tekenaar van Walt Disnev's opvliegende, kwakende held. Donald Ducks zestigste verjaardag wordt deze week gevierd omdat hij op 9 ju ni 1934 voor het eerst een Dis ney tekenfilmpje binnenwaggel- de. 'The Wise Little Hen'. Dat gebeurt niet alleen met het uit brengen van een speciaal num mer van het Nederlandse Do nald Duck weekblad met verha len van Carl Barks (93), maar vooral met zijri bezoek aan ons land op uitnodiging van het weekblad Donald Duck. Carl Barks, die om zijn fans te Baalbet^en's meubel lease service De nieuwe nianier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! ontlopen zijn leven lang in een verplaatsbare Mobil Home woont, tekende tussen 1942 en 1966 meer dan 6000 strippagi na's. Donald Duck, die eigenlijk was bedoeld als een van de bij figuren van Amerika's stripheld nummer één, Mickey Mouse, groeide vooral onder Carl Barks uit tot een zelfstandig stripka rakter dat Mickey Mouse weldra naar de kroon zou steken en zelfs nog populairder zou wor den. Donald Duck werd onder Barks handen een prachtig en gecompliceerd karakter. Barks bedacht een complete wereld rond de opgewonden eend, Duckstad met al zijn bekende inwoners zoals Guus Geluk, Willie Wortel en de Zware Jon gens. Maar het waren ook de verhalen die wereldberoemd werden: 'Donald Duck als pyro maan', 'Sheriff of the Bullett Valley' en 'Christmas on Bear Mountain' (1947), waarin Dago- bert Duck werd geïntroduceerd. Wie wil weten hoe de Ameri kaanse maatschappij in elkaar stak, hoe een doorsnee Ameri kaan leefde in de jaren '30, '40 en '50, wat zijn gewoontes en verlangens waren, kan uitste kend terecht bij de Donald Duckverhalen van Carl Barks. Barks creëerde een wereld die vele malen grappiger, pijnlijker en prikkelender is dan al die an dere striphelden uit de Disney Studio's. brussel Een Tibetaanse monnik bezoekt de expositie 'Naar Tibet met Kuifje' die in het Brusselse Cinquantenaire Museum wordt gehouden. De avonturen van Kuifje in Tibet zijn daar tot 14 augustus te zien. eoto epa der Milk Wood) van Dylan Thomas in de vertaling van Hugo Claus door Skias. de toneelgroep van het Stedelijk Gymnasium. Regie Lucas Dietens Muzikale leiding: Mijke de Ru. Composities Constance den Hartog. Daan Verlaan en Chris Weyts Gezien 9/6. schouwburg Leiden Aldaar nog te zien vanavond Op één enkele zonovergoten lentedag in het Fictieve plaatsje Llaregyb spelen de gebeurtenis sen zich af. 'Gebeurténissen' is eigenlijk al een te groot woord, want in 'Onder het Melkwoud' draait alles om het doodgewone leven van alledag in een kleine dorpsgemeenschap. Alleen krijgt dat leven niet aan de hand van een dramatisch plot, maar door middel van een poëtisch rijk geschakeerd taalgebruik een bijzondere betekenis. Niet voor niets luidt de ondertitel van het werk: A Play for Voices', wat neerkomt op het schilderen van beelden met woorden. Een enscenering voor een to neeluitvoering van dit oor spronkelijk hoorspel vereist de moed tot abstractie. En juist op dat punt hebben de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium onder leiding van (professioneel acteur) Lucas Dietens een huza renstukje geleverd. Op een vol strekt kaal en leeg podium be weegt zich een enorme groep leerlingen met dezelfde Heren aan. Bij de opening van het stuk liggen allen op de grond. Zodra de 'Eerste Stem' begint te spre ken. brengt een ononderbroken reeks choreografische bewe gingspatronen de wirwar van losse scènes overtuigend tot le ven. Het eigen orkest, met zelf gecomponeerde muziek, illu streert en versterkt de door taal opgeroepen sfeerbeelden. De vormgeving bij deze am bitieuze repertoirekeuze is dus vindingrijk uitgepakt, maar bij de tekstbehandeling had nog heel wat mis kunnen gaan. Niet minder dan Hugo Claus name lijk heeft de complexe taal van Dylan Thomas vertaald en op gedurfde wijze als het ware 'ver- Clausd'. En probeer dat nu maar eens natuurlijk te laten klinken. Voor je het weet. blijft alles op het niveau van een braaf opgezegd lesje steken. Dat de gehele groep juist niet in die valkuil is gevallen, pleit voor de inzet van de stedelijk gymna siasten. Regisseur Lucas Dietens heeft de leerlingen goed geob serveerd en ze, al naar gelang hun eigen specifieke mogelijk heden, zo natuurlijk mogelijk hun rol binnen het geheel laten spelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21