Te veel vervuiling kleinere bedrijven 'Al die stichtingen en BV's, het is zó complex' Randstad Forse uitbreiding betaald parkeren in Amsterdam Hoogste gebouw PA I D E I A Uit het boek 'Anna over Anna' VRIJDAG 10 JUNI 1994 Kritiek op inzet ME bij methadonbus den haag De Haagse hoofdofficier van justitie heeft de Rijksre cherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het optreden van de mobiele eenheid bij een methadonbus in Den Haag. Er zijn klachten en aangiften binnengekomen over het ME-optreden. Ongeveer 60 buurtbewoners protesteerden gister morgen tegen de komst van een methadonbus aan het Trek- vlietplein. Dat liep uit op een rel waarna de politie 25 ME'ers in zette. Hierbij werd de wapenstok gebruikt. Inmiddels is besloten dat de bus niet meer terugkomt. Lijk matroos mag mee naar Rusland umuiden» Het diepgevroren stoffelijk overschot van een 54-jarige Russische matroos mag met het schip Labrador mee terug naar Rusland. De politie is er achter gekomen dat de Russische auto riteiten wisten van het overlijden van de man aan boord. De douane vond maandag bij een routinecontrole het lijk diepge vroren in de vriescel van het Russische schip. De kapitein zei dat hij vergeten was te melden dat de man op 27 april aan boord zelfmoord had gepleegd. Daarna had hij besloten het stoffelijk overschot in de diepvries mee terug te nemen. Hij is geverbali seerd voor zijn verzuim. De Russische autoriteiten zullen de doodsoorzaak onderzoeken. amsterdam Inspectie dreigt genieenten met ingrijpen De gemeenten in Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en Midden-Holland werken te weinig samen om de milieuvervuiling door het bedrijfsleven aan te pakken. Daardoor is de milieuvervuiling door kleinere bedrijven vooral in deze regio nog steeds groot. Van alle, door de gemeenten gecontroleerde bedrijven, voldoet 30 tot 35 procent niet aan de voorschriften. monica wesselinc In Amsterdam wordt het gebied waarin automobilisten i talen om te parkeren, fors uitgebreid. Dit jaar wordt betaald parke ren in dertien buurten ingevoerd met in totaal 13.825 parkeerplaat sen. In deze wijken, waaronder Jordaan-Noord, Museumbuurt Oost en Concertgebouwbuurt, wordt de wegsleepregeling ook van kracht. Dat is besloten door B en YV van Amsterdam. Voor 1995 en 1996 staat een uitbreiding van het betaald-parkeren met nog eens 21.000 parkeerplaatsen op het programma. Om het betaald parke ren in te voeren is de installatie van 550 niefüwe parkeerautomaten nodig. De kosten van aankoop, plaatsing en aansluiting bedragen 9.5 miljoen gulden. Voor de controle van het uitgebreide parkeer gebied is Amsterdam van plan 160 medewerkers aan te trekken. De Regionale Inspectie Milieu hygiëne Zuid-Holland, die de afgelopen week 154 bedrijven heeft gecontroleerd op het heb ben en naleven van een vergun ning, sommeert de gemeenten binnen een maand de betrok ken bedrijven aan te pakken. De gemeenten zijn verantwoorde lijk voor de milieuvergunningen van kleinere bedrijven zoals sla gerijen. garages en kleinere doe- het-zelf-zaken. Achterstand De grote bedrijven, die hun v gunning krijgen van de provin cie, voldoen bijna allemaal (80 tot 90 procent) aan de milieu wetten. ,,De gemeenten hadden een grote achterstand. Veel be drijven werkten zonder vergun ning. Die achterstand is nu wel ingelopen, maar het schort nog aan de controle op de naleving van de regels", aldus plaatsver vangend regionaal inspecteur H. de Vries. Weinig kennis Gemeenten die samen een milieudienst hebben, blijken de handhaving en controle veel be ter in orde te hebben. „De af zonderlijke gemeenten hebben veelal te weinig kennis in huis om de ingewikkelde milieuwet geving goed te kunnen contro leren", aldus De Vries. De inspecteur noemt de re sultaten van het onderzoek (als tweederde van de bedrijven goed zijn, is nog altijd eenderde niet goed), niet direct gunstig voor het milieu. „Het is al jaren vijf voor twaalf. Het is zaak dat nu snel ingegrepen wordt. Te veel bedrijven werken niet vol gens de milieuwetgeving en dat is uiterst schadelijk." Proces-verbaal Van de onderzochte 154 bedrij ven bleken er 13 zodanig te ver vuilen, dat de Inspectie de poli tie heeft gevraagd proces-ver baal op te maken. Volgens de Vries ligt meer dan de helft van die bedrijven in de Leidse regio. De inspectie geeft de gemeen ten een maand de tijd om hun zaakjes in orde te hebben. An ders grijpt de inspectie in. Op het Omval-eiland in Amsterdam langs de Amstel is een reusachtige toren in aanbouw. Deze Amstelhoek wordt 135 meter hoog, 57 meter meer dan het huidige hoogste gebouw in Amsterdam. Bij het Okura hotel naast de Amstelhoek zullen nog torens van 115 en van 83 meter hoogte verrijzen. foto anp Daling passagiers bij streekvervoer Bij het Verenigd Streekvervoer j Nederland, een groep van veer tien busondernemingen waar onder de NZH, is het aantal rei zigerskilometers vorig jaar met I gemiddeld twee procent afge- j nomen. De daling in de ver- voersomvang was er vooral in het interlokale (min drie pro cent) en het lokale vervoer (min één procent).-VSN wijt dat voor- j al aan de tariefsverhogingen die twaalf procent bedroeg in de af gelopen twee jaar, en bezuini gingen op de kwaliteit van het openbaar vervoer. Ondanks de daling van het reizigersaanbod steekt de groep I honderd miljoen gulden in be ter busvervoer en in de concur rentiestrijd met de auto. In no vember gaat op zestien lijnen, ook in het gebied van de NZH, de Interliner rijden. Een com- fortabele snelbus voor middel lange afstanden. De huidige strippenkaart kan daar niet voor worden gebruikt. VSN werkt met de NS aan een nieuw tarief- VSN houdt dit jaar vijfhon derd arbeidsplaatsen „over". Met de bonden is echter over- eengekomen dat tot 1 juli 1995; geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Bovendien zorgen milieu-maatregelen voor extra financiële kosten. Ook familie Heijn investeerde tonnen in beweging DE FINANCIËN Vanuit de regio Haarlem opereert Paideia: een religieuze beweging met diverse commerciële activiteiten De 56-jange Anna Clowting is het inspirerend middelpunt. 'Mevrouw de meester' verblijft momenteel, met twee volgelingen, in de bergen te Nepal. Trouwe volgelingen beschouwen Anna als het Goddelijke in het dagelijkse leven Centraal in hun leven staan gezonde voeding, zuiver water, hygiëne, meditatie, gebed en waarachtige liefde. Een belangrijke zakelijke activiteit van Paideia is de eigen natuurvoedingswinkel in Overveen. Het totale aantal aanhangers van de beweging is moeilijk te schatten. Elf leden leven in een woongemeenschap te Haarlem, eenzelfde aantal tot voor kort in de Franse Pyreneeën Zij die Paideia de rug toekeerden (de uitstappers) noemen de organisatie een 'dogmatisch familiebedrijf' (vier stichtingen, twee BV's). Discipelen van Anna zouden lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd worden. Ex-leden signaleren machtsmisbruik en spreken over een ondoorzichtig financieel beleid Is Paideia (Grieks voor opvoeding) een vreedzame religieuze organisatie voor persoonlijke groei, of een sekte waarin geld en autoritair gedrag de boventoon voeren? Een inventarisatie. ED BLAAUW Hoe stroomt het geld binnen Paideia? Hans Gouwens, in be langrijke mate betrokken bij de vestiging in de Pyreneeën maar ernstig in onmin geraakt met Anna's groepering: „Al die stichtingen en BV's... Het is zó com plex... Daar komt geen enkele accountant uit. Is met opzet gedaan om er geld uit te kunnen trekJcen voor de goeroe." Paideia stelt daar tegenover dat een officiële KPMG-accountant in de arm is genomen om de financiële constructie op te zetten. Misschien ondoorzichtig voor buitenstaan ders maar formeel niks mis mee, is dus hun conclusie. Paideia krijgt op verschillende manieren geld in kas. Onder meer via de stichting Educatief Centrum Paideia met meditatie- lessen, voorlichting over voeding en het ge ven van bewustzijnstrainingen. Verder via de stichting Pyrenees Life (vakantiekam pen, gebruik blokhutten op de Franse Paideia-vestiging Las Clottes), de natuur voedingswinkel in Overveen en de verkoop van gezuiverd wa ter. Ook kwam er een fors be drag vrij (plus minus honderd duizend gulden) na de verkoop van een pand in Overveen. Rond Anna bestaat inmiddels een netwerk van ondernemin gen. Er wordt gewerkt met vier stichtingen en twee BV's. Zo zijn er schenkingen, vertelt Hans Gouwens. „Donaties, ze vragen steeds maar donaties". Zo werd destijds een adoptie fonds in het leven geroepen om op Las Clones (grondgebied dat voor de helft eigendom is van Gouwens) twee gezinnendie geen inkomsten hadden, te on derhouden; het fonds leverde maandelijks 700 gulden op. In een nieuwsbrief riep Paideia donateurs op om nog eens ver der in de beurs te kijken. (...)Wellicht is daar nog een klei ne scheur waar je onverwacht toch die reserves vindt om ons naar vermogen maximaal te steunen. Het moet toch moge lijk zijn dat bedrag met de fac tor drie tot 2000 gulden te ver hogen. Zodat we deze twee ge zinnen een inkomen op bij standsniveau kunnen bezorgen. Aandelen-conflict Wat de financiële positie van Anna en haar echtgenoot/trou- we volgeling Indra Steenbrink betreft: ze leven volgens eigen zeggen op het bestaansmini- Anderen beweren dat Anna en Indra vrijelijk kunnen beschik ken over vijftien procent van al le Paideia-inkomsten en zo doende een luxe bestaan heb- •BfcbN ben onzin, reageert Van der Wal van Paideia. Fares Boustanji (tot voor kort prominent aanhanger en voormalig vriend van Anna's dochter Gabriëlle) beweert dat hij de dupe is van de beweging. Hij kocht voor 25.000 gulden aandelen van Paideia Food BV. Ondanks herhaalde pogingen, is hij er tot dusver niet in geslaagd dat bedrag terug te krijgen. Zijn moeder, Quinta Heijn (nicht van kruidenier Albert) die Paideia in middels ook de rug toekeerde, zegt dat ze 'officieel' 15.000 gulden investeerde. Paideia overlegt een stuk waarin een bedrag van tien mille wordt genoemd. Maar vol gens Quinta's zoon gaat het om veel meer, veel meer dan vijftien mille. Dat bedrag is - naar zijn zeggen- als 'schenking' uit beeld geraakt. Ook deze beschuldiging ontkent Van der Wal. Toen zij nog sympathiseerde met Paideia, slaagde Quinta Heijn er in een aantal fami lieleden mee te krijgen, om zo het 'eigen vermogen' van Paideia Food op te krikken. Zoon Fares: „Die mensen zitten er in met bedragen variërend van 5.000 tot en met 100.000 gulden. Ik probeer ze op één lijn te De natuurvoedingswinkel in Overveen, financieel mogelijk gemaakt door veel geld van onder anderen de familie Heijn, vormt een belangrijke bron van inkomsten voor Paideia. Ook via schenkingen komt er veel geld binnen. „Donaties, ze vragen steeds maar donaties." foto united photos de boer babette stapel krijgen, zodat we de meerderheid verwer ven en de boel kunnen verkopen." Wat de familie Heijn betreft loopt het totaalbedrag dat in de commerciële activiteiten van de religieuze beweging is geinvesteerd op tot zo n slordige twee ton. Paideia's financiële man Max Lampe, ver ontrust: „Als iemand kans ziet een meer derheid op te bouwen, zitten we met een probleem." Rien Verbiest, ex-lid van Paideia, kan zich wel iets voorstellen bij de opmerkingen van Fares Boustanji. Uit eigen ervaring weet hij hoe Paideia-aanhangers met niet aflatende ijver geld vroegen bij bedrijven, familiele den, vrienden en andere bekenden. Ver biest: „Vaak ging het om bedragen van vijf- of tienduizend gulden." Uit zijn blote hoofd noemt Verbiest een aantal namen. „Ik her inner me een zekere Hugo Bensen uit Gar deren. Hij was destijds goed voor tiendui zend gulden." „Klopt", zegt Bensen. „Ik ben een jaar of vijf geleden benaderd. Ik zou aandeelhouder worden van Eagle BV." Volgens Van der Wal een vennootschap met als doelstelling de huisvesting van Paideia-aanhangers. „Voor mensen die de weg kwijt zijn", noemt Benson dat. Hij onttrok het geld aan zijn BV. „Het bedrag staat nog steeds op mijn balans. Mijn accountant heeft gezegd dat er eindelijk duidelijkheid moet komen in die zaak. Ik heb al een aantal keren ge vraagd: 'Jongens hoe zit dat nou?', maar ik vrees dat ik mijn geld nooit terug krijg. En: het was absoluut geen schenking. Ik denk dat er - zoals ik - veel meer mensen bena deeld zijn." Fares Boustanji is van plan stevig door te zetten, in zijn streven een meerderheid te bereiken in het aandelenkapitaal van Paideia Food BV. Hij zegt: „Alleen: ik moet oom Albert nog over de streep zien te ha len." Oom Albert Heijn... Door zijn achter neef Fares Boustanji indertijd bij Paideia gehaald, want tja, de familiebanden... Bous tanji: „Ik heb oom Albert nu een brief ge stuurd. Als ook hij meewerkt, is er mis schien een mogelijkheid onze aandelen aan te verkopen. Het is de eni- geld er uit te trekken." Met de naam van Albert Heijn - de gepen sioneerde grootgrutter die tegenwoordig in Engeland woont - breekt er een intrigerend punt aan in het financiële verhaal. Dat Heijn met een bedrag van honderdduizend gulden in Paideia stopte mag al opvallend heten, maar ronduit pikant is het 'wilde ge rucht' dat Ahold één miljoen gulden in de Overveense natuurvoedingswinkel heeft ge stopt. Aanvaringen In de studeerkamer van zijn landhuis in En geland luistert Albert Heijn vol aandacht en met een speelse glimlaph om zijn mond. Zijn bemoeienis met Paideia Food BV, daar is niets geheimzinnigs aan, zegt hij luchtig. Maar zijn gezicht betrekt bij onze opmer king dat Ahold met één miljoen gulden zou hebben meegedaan in het aandelenkapitaal van Paideia's natuurvoedingswinkel. Zijn wenkbrauwen kruipen naar zijn haargrens. Met kracht drukt hij de handpalmen in de armleuningen van zijn fauteuil. „Onzin", zegt hij met klem. En dat van die honderdduizend gulden pri vé? Albert Heijn: „Dat is juist. Op persoon lijke titel heb ik voor een ton deelgenomen in Paideia Food. Omdat ik de doelstelling om meer te letten op de gezondheidsaspec ten van het eten. op zich een interessante gedachte vond." Albert Heijn - de grootste aandeelhouder - werd adviseur, maar het ging niet lang goed. Hij botste met Anna's echtgenoot Indra Steenbrink. Heijn: „Die man deugt niet. Ik ben in hem teleurge steld. Maarzeker niet in de gedachte achter de opzet van de winkel." Niet alleen zakelijk, ook privé kwam het tot een aanvaring. Dit keer met Anna zelf, dat wil zeggen: indirect. Vanwege ernstige ziek te van zijn toenmalige vrouw (inmiddels overleden) zocht Albert Heijn hulp. „Ik vroeg bij de mensen van Paideia of zij ie mand kenden die voor mijn echtgenote zou kunnen koken. Het bleek dat het meisje dat dat ging doen, sterk gericht was op de ge dachten, de theorieën, van Anna en die te genover mijn vrouw nogal nadrukkelijk uit droeg. Ik vond het heel onaangenaam wor den. Het was een soort beïnvloeding waar tegen ik grote bezwaren had." In oktober 1990 bracht Albert Heijn Paideia Food er schriftelijk van op de hoogte dat hij alle banden met de organisatie verbrak. Vier dagen later schreef Indra Steenbrink (in zijn functie van commissaris van de na tuurvoedingswinkel) hem: „Wij vertegen woordigen verschillende werelden, mijn heer Heijn. Ik hoopte dat u de persoon was om samen met mij een poging te doen deze werelden te verbinden. Laat ons conflict er een zijn dat tot eenwording en liefde leidt en niet tot splitsing en haat." Anna zegt goed te begrijpen waarom Albert Heijn zo heeft gereageerd: „Hij is een mens van macht en geld. En heet ook nog eens Heijn. Als iemand een fout heeft gemaakt - zo heb ik in interviews met hem gelezen - komt hij er nooit meer in. Maar wij zeggen: 'Geef ie mand een tweede kans'." Maar: hoe zit het nu met het miljoen van j\hold? Bij het concern doet men de veron derstelling dat er voor dat spoorloze bedrag is geparticipeerd, af als absolute nonsens. Maar: er is wel sprake geweest van een plan in die richting. Jeroen Hunfeld was indertijd voorzitter van de directie van Albert Heijn BV, waaronder alle supermarkten vallen. Tegenwoordig is hij algemeen directeur van FHV/BBDO. het bureau dat de reclame voor Albert Heijn verzorgt. Hunfeld: „Ik ben destijds gebeld door baas Ab, die toen al met pensioen was. Hij zei dat hij interes sante mensen had ontmoet, die volgens hem een goed idee hadden voor het opzet ten van natuurvoedingswinkels. Omdat ik samen met Ab de liefde deel voor nieuwe ontwikkelingen in de branche, heb ik met Steenbrink een aantal gesprekken gevoerd." Vanuit die contacten presenteerde Paideia een businessplan waaraan Ahold zou deel nemen. Hunfeld: „Wij hebben ons toen de vraag gesteld: moeten we als j\lbert Heijn BV financieel participeren? Daarop kwam na enig intern beraad als antwoord: nee. Het besluit van Albert Heijn, dat hij zich om hem moverende redenen terugtrok, heeft meegespeeld in onze beslissing om uitein delijk ook af te haken. Het plan was qua schaalgrootte en aandacht niet i Organisatiestructuur Paideia komt voort uit de 'Gouden Cir kel', op 26 januari 1984 opgericht door Anna Clowting, met als officiële doelstel ling 'de bevordering langs spirituele weg van het welzijn van lichaam en geest van de mens, opdat de mens daardoor wordt geholpen tot een betere samenleving te komen en te leren bewust om te gaan met de wereld en haar problemen, om dat de mens de wereld in zich draagt.' Op 4 februari 1987 wordt de Cirkel ont bonden en vervolgens op 16 december 1987 heropgericht. Op 28 april 1989 krijgt de groep een an dere naam: Stichting Educatief Centrum Paideia. De kern van meest trouwe vol gelingen bestaat uit circa veertig perso- In de loop van de tijd groeit het aantal neven-organisaties. Thans: vier stichtin gen en twee BV's. Elke werkmaatschap pij dient op eigen wijze hetzelfde doel en heeft een eigen leus. - Stichting Paideia Education Centre ('Be- wust-zijn Houdt zich onder meer bezig met het het geven van voorlichting over voedingen schoon water, meditatie, al ternatieve woonvormen en kinderopvoe- ding. - Paideia Food BV ('(H)eerlijkvoedsel voor iedere dag'). Het betreft de winkel in Overveen, waar natuurvoeding en ge zuiverd water worden verkocht. - Stichting Prioriteit Paideia Food. Deze stichting waakt over de filosofie van de oedingswinkel in Overveen. - Paideia Management BV ('Management bij heart'). Een bureau dat beleidsadvie zen en -trainingen geeft. - Stichting Paideia Ashram ('Een manier van leven Een groep mensen, die in de Franse Pyreneeën leeft naar de uitgangs punten van Paideia. - Stichting Paideia International in oprich ting. Het overkoepelend orgaan van de beweging. voor ons. Maar we hadden er geen bezwaar tegen de mensen van Paideia te helpen en te adviseren bij de winkelinrichting. Daar voor zijn enkele medewerkers vrijgemaakt. Er werden hand- en spandiensten verricht. Als je die inbreng kapitaliseert, heeft het Ahold toch nog aardig wat geld gekost." Bij Paideia zeggen ze: „Een miljoen, was het Morgen: de gemeenschap. ,Hoe slechter het met me ging, hoe meer liefde er voor me was vanuit de Goddelijke wereld. Ik I A heb gebeden om hulp en i Èt JET-, bescherming en op een goede da SL •-.* J was die er. In de persoon van I Tobias. Opeens stond hij daar r M//n dierbare Tobias. Een bolbuikige monnik met een blozend gezicht. Boven op zi/n hoofd was hij kaal en aan de zijkant had hij grijsblonde krulletjes. Hii droeg een gri/ze pij met een koord om zi/n middel, waar een kruis aan hing. Daar stond hij met zijn blote voeten in sandalen. 'Hier bei ik' zei hip 'Ik ben je gids op het eerste gedeelte van je pad Vertrouw óp mij'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18