Zoeterwoude wil meer toeristen 'In dit huis valt gewoon niet in te leven Rijn Veenstreek Twirling-top in Ter Aar Kades Heimanswetering gaan omhoog Alphen krijgt eigen teletekst Celstraf voor gewelddadige Alphenaar Stomerij krijgt dwangsom VRIJDAG 10 JUN11994 17 Historische Kring Benthuizen De historische kring in Benthuizen houdt donder dag 16 juni de algemene ledenvergadering. In De Bron aan de Dorpsstraat 46 staan behalve de gebruikelijke jaarverslagen en de activiteiten voor het nieuwe seizoen de verkiezing van be stuursleden op het programma. Voorzitter W.J. Harteveld-van Driel en A.J.F. van der Hoeven zijn aftredend en herkiesbaar. Na de pauze is er en lezing van D. van den Eijk over het Bentveld, een alternatief plan voor het Bentwoud. De vergadering begint om 19.30 uur. Winkeldiefstal in Nieuwkoop nieuwkoop» Uit de kassa van een winkel aan het Regthuysplein in Nieuwkoop is gisternacht 250 gulden gestolen. De daders bra ken de voordeur van het pand open. Inbraak in Archeon alphen aan den run Inbrekers hebben gisternacht voor ruim 1650 gulden goederen gestolen uit een winkel in het Alphense Archeon. De daders namen aardewerk, broches en kettingen mee. Uit de kassa werd 400 gulden geroofd. De winkeldeur werd opengebroken. Lastige Alphenaar bij sociale dienst alphen aan den run» De politie heeft gistermorgen een 26-jarige Alphenaar aangehouden, die een medewerkster van de sociale dienst een klap had gegegeven. De dienst had de lastige klant al eerder verboden om het gebouw binnen te komen omdat hij zich agressief had gedragen. Gistermorgen wandelde hij weer binnen en was dermate vervelend dat de politie werd gevraagd de man aan te houden. Hij kreeg een proces-verbaal voor mis handeling en lokaalvredebreuk. Zakkenroller rooft portemonnee alphen aan den run» Een 21-jarige Alphenaar is gistermiddag het slachtoffer geworden van een zakkenroller. De man liep op de Burgemeester Bruins Slotsingel toen een man zijn portemonnee met 150 gulden uit zijn broekzak griste. De Alphenaar ging nog achter de dader aan, maar in winkelcentrum Ridderhof verloor hij hem uit het oog. Het slachtoffer zegt dat hij de dader kent. Schotelantenne van dak geschroefd alphen aan den run Op klaarlichte dag is gisteren van een flat aan de Preludeweg in Alphen een schotelantenne geschroefd. Rond drie uur had het gezin op de zesde etage nog een prachtig beeld, maar anderhalf uur later was het geheel zwart. Zoeterwoude wil wat meer toeristen zien. Het is niet de bedoeling dat ze in gro te drommen naar het dorp worden gelokt, maar meer bezoekers dan die enkele fietser, zijn wel gewenst. Om dat te bevorderen ko men er bij de VW in Lei den en bij de toeristische trekpleisters in het dorp folders te liggen, die dag jesmensen tonen hoe aan trekkelijk Zoeterwoude is. zoeterwoude liesbeth buitink Dat zei wethouder R. Hogenelst (CDA/recreatie) gisteren bij de presentatie van de recreatiefol der over het dorp. Zoeterwoude typeert zich vooral door de uit gestrekte weilanden in het laag- veengebied en dat is dan ook de kant die de gemeente wil uit buiten. „Het is hier geen muse um", voegde Hogenelst gisteren ten overvloede toe. Daarbij wees hij nadrukkelijk op de kaasboerderijen, die als be zienswaardigheid in de folder worden vermeld. „Meneer Rust- dam laat mensen ook een nachtje slapen rond de boerde rij, om het boerenbedrijf zo meer uit te dragen." Niet alleen met de kaasboer derijen, ook met de hervormde kerk in het dorp, de oudheidka mer 'Suetanborgh' aan de Noordbuurtseweg en de molens wil Zoeterwoude zich op de toe ristische markt verkopen. Daar bij durft de gemeente niet de aan met de dag- Kaasboerderij Rustdam in Zopterwoude is volgens de recreatiefolder i de toeristische trekpleisters van de toekomst. foto ben de bruyn jesmensen die het strand, de stad of de bollenvelden opzoe ken. „Maar er zijn ook mensen die wel eens stilte willen", hoopte Hogenelst. Vooral de VW in Leiden moet helpen bij de verkoop van Zoe- tenyoude als bezienswaardig gebied. En dus kreeg directeur C. Hugens een fors pakket van de folders mee. Hij beloofde plechtig zijn best te doen voor de gemeente aan de rand van het Groene Hart. „Dat stedelijk schoon en de historie in Leiden mag best allemaal mooi zijn, maar dit is een sterke regio doordat we ook de kust hebben en de bloemen. En een streek als Zoeterwoude om in te fiet sen en te recreëren." Want be zienswaardigheden of niet, Zoe terwoude blijft toch vooral op de wandelaars, de fietsers en de watersporters mikken. Hugens wil de folder verder verspreiden dan alleen vanaf de Twirlend Nederland is dit week einde te gast in sporthal De Vlinder in Ter Aar. Het is de tweede keer dat het het dorp aandoet. Vorig jaar was dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van drum- en show band Dice Musica '83. De wed strijden trokken vorig jaar veel publiek. „We waren niet van plan om jaarlijks zo'n evenement te or ganiseren, maar we kregen zo veel lof en waardering, dat we ook dit jaar de nationale wed strijden weer naar Ter Aar ha len", aldus voorzitter C. van der Vlugt van Dice Musica. De wedstrijden worden ge- houden onder auspiciën van de National Baton and Twirling As- (NBTA). De deelnemers - veelal meis jes - doen op muziek allerlei be wegingen en hebben daarbij ook nog de beschikking over een baton. Dat is een stok waar mee capriolen worden uitge haald. Twirling is jaren geleden overgewaaid uit Amerika. Bij de wedstrijden in de sport en evenementenhal aan de Aar- damseweg zijn zo'n 200 deelne mers van de partij. Zij maken deel uit van elf teams, die uit al le delen van het land komen. De Teraarse vereniging is ver tegenwoordigd op de individue le onderdelen en met haar pompon-team, dat de nieuwe Disney-show uitvoert. Het pro gramma begint om 10.45 uur. Om 16.15 uur is de prijsuitrei- king. liesbeth buitink De kades langs de Heimanswetering in Woubrugge worden ingrijpend verbeterd. Het waterschap de Oude Rijnstromen be gint direct na de zomer met de klus, die zes ton gaat kosten. Volgens, secretaris D. de Blaeij is het door de aanliggende wo ningen en de haventjes een 'gecompliceerde operatie'. De kades moeten aan beide kanten 60 centimeter boven het waterniveau liggen, maar liggen nu beduidend lager. Daar door slaat nog wel eens een golf water over de kade in de tuinen van de aanwo- nenden. Gevaar voor overstromingen is er volgens De Blaeij niet, maar verbetering is wel nodig. Een damwand, verhogingen van de tuinen of wegen lossing bieden. De Blaeij verzekert dat de operatie geen schade voor de aanwonenden oplevert. „Wij praten nooit over schadevergoeding, want die mensen wonen aan een kade en dat weten ze. Maar we zorgen wel dat alles netjes achterblijft. De tuin weer ingezaaid met gras en geëgaliseerd, dat soort din gen." De Oude Rijnstromen zijn dit jaar met verschillende grote projecten in de ge meente Jacobswoude bezig, samen goed voor een investering van 3,5 miljoen gul den. Zo wordt het gemaal bij de Kleine Heilige Geestpolder verplaatst naar de Drecht. Tot nu toe stond de pomp in de vijzelmolen, maar die is dringend aan ver vanging toe. De bewoner van de molen heeft het geluid van de pomp liever wat verder van zijn huis vandaan, dus komt er bij de Drecht een klein gebouwtje met daarin de pompinstallatie. Die wordt au tomatisch bediend vanuit het onderko men van het waterschap in Leiderdorp. Ook het gemaal in de Wassenaarse pol der is aan vervanging toe. Daar wordt voor 1.6 miljoen gulden een nieuw gemaal ge bouwd. liet beeldbepalende gemaal Van der Breggen in Vriezenkoop-Zuid, dat stamt uit 1870, zou gebruikt kunnen wor den als museum. Nog deze maand over legt de Oude Rijnstromen met de gemeen te of die interesse heeft om er een muse um in te vestigen. De Oude Rijnstromen overweegt ook er zelf een waterschapsmu seum in te vestigen. Radeloze familie ziet machteloos toe hoe vocht haar woning vernietigt roelofarendsveen marieta kroft De opengebarste kurkvloer in de klam aanvoelende huiska mer hebben ze inmiddels weg gehaald. De scheur over de hele breedte van de betonnen vloer is nu duidelijk zichtbaar, even als de scheuren die door de mu ren lopen. Vier gaten telt de vloer inmiddels. Sinds maan dagmiddag brokkelt de bepleis tering van de muur, woensdag zijn de gordijnen weggehaald omdat ze begonnen te stinken en gisteren haalden de bewo ners het zeil, dat de kurkvloer voor een deel verving, weg, om dat er kringen op kwamen. Radeloos is de familie Van der Heiden dat naar haar eigen zeg gen in een 'spookhuis' woont: Schieland 31 in Roelofarends- veen. „Elke dag als ik uit mijn werk kom, tref ik weer wat nieuws aan", zegt Michael van der Heiden, die sinds vijf jaar samen met zijn vrouw en twee kinderen in het 15 jaar oude rij tjeshuis midden in een Veense wijk woont. „Het kan zo niet langer. Er hangt hier constant een muffe geur en het is hier vreselijk ongezellig. Mijn kinde ren zijn constant verkouden." Op tafel ligt een inschrijvings formulier voor een andere wo ning. „We moeten hier weg. Hier valt gewoon niet te leven", zegt Michael van der Heiden triest. En even later: „Ik zou het wel heel onbeschoft vinden als Mandy (links), Michelle en Michael van der Heiden ir de woningbouwvereniging hier zonnestoelen, op de betonnen vloer. Op de foto is te dan weer een ander gezin in- hun huis dat door het vocht elke dag verder in verval raakt. I den hoe de witte bepleistering van de muur afbrokkelt. Het is vocht dat zijn verwoes tende werking op het huis heeft. De hygrometer wijst steeds op een vochtgehalte tussen de 80 en 100 procent, terwijl een waarde tussen de 40 en 60 nor maal is. Waar dat vocht van daan komt is een raadsel, zowel voor de familie Van der Heiden, als voor Jan van der Tang die behalve voorzitter van de huur dersbelangenvereniging ook voorzitter van de klachtencom missie is. Volgens Van der Tang, die al een paar keer poolshoog te aan het Schieland is wezen nemen, is de vinger niet op een zere plek te leggen. „Er moet iets aan die woning mankeren, maar wat?" Ook de vorige bewoners had den met de vochtproblemen te kampen, weet Van der Heiden. „Wij troffen een zwarte plek in een hoek aan toen wij de wo ning kwamen bekijken. We wa ren echter gelijk verliefd op het huis met de mooie grote tuin. Bij de woningbouwvereniging zeiden ze dat die mensen niet goed hadden geventileerd. Wij namen dat zonder meer aan." Elk jaar werden de problemen efger. Opzichter T. van der Aar van de WBA (Woningbouwvere niging Alkemade) is diverse ke ren wezen kijken. Op aanraden van een adviesbureau, dat de WBA had ingeschakeld, is er an derhalf jaar geleden een laag plastic op de bodem van de kruipruimte gelegd. Dat plastic moest voorkomen dat vocht uit de grond omhoog de woning introk. Volgens Van der Heiden heeft dat een averechtse wer king gehad. „Het vocht tussen de vloer en het plactic kon geen kant meer °P en ging daarom tegen het lak van de kurkvloer aandrukken", denkt Van der Heiden. „En zo werd het van kwaad tot erger." Wat de familie nog wel het meest tegen de borst stuit, is de muur van onbegrip bij de wo ningbouwvereniging waar ze te gen oploopt. „Daar zeggen ze dat we niet genoeg ventileren. De directeur en het hoofd tech nische dienst zijn zelf nog nooit wezen kijken. We hebben con stant de luiken openstaan", zegt hij verontwaardigd. „Volgens onze huisarts kan het nooit dat twee volwassenen en twee kin deren zoveel vocht produceren. Je moet daarvoor minstens-een compleet voetbalelftal hier neerzetten, dat net van het veld afkomt." De familie Van der Heiden heeft inmiddels de WBA voor de schade aansprakelijk gesteld. WBA schakelt onafhankelijk deskundige in Een onafhankelijk des kundige gaat volgende week op zoek naar de oor zaak van het vochtpro- bleem in de woning aan Schieland 31 in Roelo- farendsveen. Dat liet di recteur J. Kret van Wo ningbouwvereniging Alke made weten. „De op dracht is de deur uit", zei hij. Kret wijst erop dat de woningbouwvereniging al een jaar bezig is met het achterhalen van de oor zaak. „We hebben er al eens derden bij gehaald. Maar er is nog steeds niet gebleken dat er iets mis is met het huis." Zouden het dan de be woners zijn die overmatig veel vocht produceren en de ramen potdicht hou den? „Als de woning niets mankeert, dan zou het kunnen dat het aan het woongedrag ligt van de bewoners", zegt Kret voorzichtig. „Ik heb er echter geen bewijs voor. Ik ben benieuwd naar de vi sie van de biochemicus die volgende week op on derzoek uitgaat." Dat Kret zelf nog geen kijkje in de woning is we zen nemen, is niet te wij ten aan desinteresse, zegt hij. „Het gaat hier om een technische aangelegen heid. Ik kan daar wel met een geleerd gezicht gaan rondlopen, maar zelf heb ik er toch geen verstand van." Hij vindt het verve lend voor de bewoners en geeft ze geen ongelijk dat ze naar een ander huis willen. „Als de gemeente zou vragen of deze men sen hoog op de lijst van woningzoekenden moe ten komen te staan, advi seer ik positief." VRIJE TIJD balie in het VW-kantoor. „We brengen de gegevens in in de computer, om van Appingen- dam tot Maastricht op te roe pen dat dit gebied gezien mag worden." En dus is het nog maar afwachten of niet toch drommen mensen Zoeterwou de van dichtbij komen bekijken. alphen aan den run Televisiekijkers in Alphen aan den Rijn kunnen vanaf deze week naar de gemeentelijke te letekst kijken. Alphen kende al een gemeentelijk kanaal met actuele informatie. Het tele- tekstkanaal op kanaal 52 (fre quentie 719,25) geeft een over zicht van de producten en dien sten van de gemeente. In de toekomst moet die informatie nog worden uitgebreid. alphen aan den rijn/den haag ernastraatsma Voor een reeks aan gewelddadi ge vergrijpen eiste officier van justitie M.T. Renckens gister middag 30 maanden cel tegen een 22-jarige Alphenaar. De man die al een uitgebreid straf blad heeft, gaat volgens haar op een 'nietsontziende manier door het leven'. De verdachte stond terecht voor openbare geweldpleging, bedreiging, afpersing, mishan delingen en een inbraak. De meeste van deze strafbare feiten hebben in 1992 en 1993 plaats gehad in Alphen. Een inbraak op de lange tenlastelegging van de officier, werd gepleegd in de kantine van een Ter Aarse ten nisvereniging. Daar werden op 5 februari 1992 enkele flessen drank gestolen. Renckens betoogde dat ge weld en drank als een rode draad door het leven van de verdachte lopen. Gezien de ernst van de gepleegde feiten en de daarvoor gevraagde straf, wilde ze niet ingaan op het ver zoek om een alternatieve straf. De verdachte zelf ontkende verantwoordelijk te zijn voor de meeste aan hem toegerekende misdrijven. Ze zouden door an dere leden van een groep, die in Alphen bekend staat als 'De Daltons', zijn gepleegd. De ad vocaat van de Alphenaar vroeg voor een deel van de tenlaste legging vrijspraak. Vrijwilligers Sociaal Cultureel Centrum Sjelter in Leiderdorp zoekt vrij willigers voor activiteiten voor kinderen op zes dagen in au gustus. De vergoeding is acht gulden per uur. Informatie: An na Wagemans, tel. 071-893135. Ruilavond De postzegelvereniging Oegstgeest houdt vanavond een ruilavond voor verzamelaars in het 't Groot Profijt aan het Boer- haveplein. De zaal gaat om ze ven uur open. Snuisterijen Ongeveer 40 kramen met ver- zamelartikelen staan op het Thorbeckeplein phen. Op deze markt zijn goed kope, maar ook zeldzame en dure verzamelsnuisterijtjes te koop. De toegang is gratis, de markt begint om 12 uur en ein digt om 21 uur. Talent Muzikaal talent krijgt van avond de kans om op te treden in jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg 2a in Al phen. De huisband onder lei ding van Peter Vink verleent medewerking aan deze 'musi cians paradise'. De entree be draagt 2,50 gulden, de aanvang is negen uur. Volksdansen Volksdansgroep Nirkoda houdt vanavond in sportzaal Kerk en Zanen aan De Oude Wereld 57 in Alphen een instuif met de folkloristische band Cosninix. Kaarten kosten negen gulden. De instuif begint om 20 Volleybaltoernooi Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt morgen bij het gebouw De Vierhoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen een lijn- en volleybaltoernooi voor kinderen. Het lijnbaltoer- nooi begint om 9 uur en het volleybaltoernooi om 12 uur. Er is ook een kinderrommelmarkt, die van 10 tot ongeveer 13 uur duurt. Klaverjasmarathon Stichting Het Oude Dorp houdt morgen een klaverjasma rathon in partycentrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat 12 in Leiderdorp. De inleg bedraagt dertig gulden. De marathon duurt van 10 tot ongeveer 17.30 uur. Opgeven kan telefonisch: 071-894520/894265. Nachtdieren Het IVN (vereniging voor na tuur- en milieueducatie) afde ling Alphen maakt morgen een late avondexcursie in het Zeger- slootgebied. De aandacht zal uitgaan naar nachtdieren. De excursie start om 22.30 uur bij kinderboerderij Zegersloot aan de Bruins Slotsingel. De deelna me is gratis. Rijksweg 4 wordt tijdelijk smaller Rijksweg 4 op de grens van Noord- en Zuid-Holland wordt de komende tijd smaller. Van 17 jüni tot en met 18 juli worden daar tijdens de weekeinde werkzaamheden uitgevoerd aan het aquaduct over de rijksweg. Bovendien worden beide rijba nen voorzien van een nieuwe asfaltlaag. De auto's moeien daarom doorsteken via de mid denberm, zodat voor elke rich ting slechts één rijbaan beschik baar is. De maximum-snelheid is dan 70 kilometer per uur. De werkzaamheden duren steeds van vrijdagavond 19 uur tot maandagochtend 6 uur. aan de milieu-eisen tegemoet te komen, moet hij duizend gul den betalen voor elke week dat er nog geen vloeistofdichte op- vangbak staat. Daarnaast kost het de eigenaar wekelijks hon derd gulden zolang hij geen brandwerende voorzieningen op wanden, vloeren en plafonds heeft laten aanbrengen, de deur van de stookrifimte geen dran ger heeft en de stookruimte als opslagruimte wordt gebruikt. De eigenaar hoeft niet meteen te gaan betalen. Hij krijgt drie weken te tijd voordat de dwang sombeschikking van burge meester en wethouders van kracht wordt. Stomerij Palthe aan de Ridder hof in Alphen aan den Rijn heeft een dwangsom opgelegd gekregen omdat hij niet voldoet aan de milieu-eisen. De stome rij heeft jerrycans met de vloei stoffen voor het chemisch reini gen opgeslagen zonder de ver eiste vloeistofdichte opvangbak. De deur van de stookruimte is niet zelfsluitend en wordt bo vendien als opslagruimte ge bruikt. Ondanks verschillende waarschuwingen van de ge meente, heeft de eigenaar nog geen maatregelen getroffen. Om het nu te dwingen iets

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17