Hervormde synode buigt zich over ontkerkelijking Kerk Samenleving Parochie-archieven overgedragen Christelijke jongeren tegen duivelse house IKON radio-dienst uit Oegstgeester Pauluskerk Levensstroom-gemeente zoekt naar groter pand 13 VRIJDAG 10 JUNI 1994 BUITENLAND KORT 'Kerken zullen zekere maatschappelijke invloed blijven honden Priestermoord Drie Italiaanse oud-partiza nen die 45 jaar geleden ver oordeeld werden voor moord op een priester, zijn in hoger beroep vrijgesproken. Het hof van appèl in Perugia kwam tot dit vonnis, nadat in december vorig jaar een rechtbank drie andere com munistische oud-partizanen schuldig had bevonden aan de moord op priester Um- berto Pessina. Pessina. de pastoor van het dorpje San Marrino Piccolo bij de Itali aanse stad Corregio, werd op 18 juni 1946 doodgeschoten. De vrijgesproken mannen, die in 1949 werden veroor deeld tot langdurige gevan genisstraffen. kwamen in 1959 vrij. Per decreet werd toen een amnestie afgekon digd voor alle 'politieke de licten' tussen 25 juli 1943 en 18 juni 1946. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en in de eerste na-oorlogse jaren werden in Noord-Italië ongeveer zeshonderd men sen door partizanen geliqui deerd. Orthodoxe leider Tienduizenden Satmar chas- sidiem (orthodoxe joden) stroomden deze week naar het Jeruzalemse Sabbat Plein om geen blik en geen woord te missen van de Satmar reb be, Mosje Teitelbaum. De 80-jarige leider van de Sat mar dynastie kreeg nauwe lijks de kans om uit zijn li mousine te stappen toen hij zijn volgelingen vanaf een podium toe wilde spreken. Tientallen personen moesten in het ziekenhuis worden be handeld. Teitelbaum, die zijn hoofdkwartier in Williams burg (Brooklyn) heeft, haalde in zijn toespraak fel uit naar het zionisriie. Hij beschuldig de de zionistische beweging ervan zeventig jaar geleden Jacob Israël de Haan te heb ben vermoord, die zich des tijds antizionistisch opstelde en contact had met de .Arabi sche nationalistische leiders. De Haan was een bekende dichter/schrijver van Neder landse afkomst. Ontvangstcomité Eén van de volgelingen van Teitelbaum zei dat het doel van de komst van de rebbe is eer te bewijzen aan wie -de zionistische staat niet erken nen'. De Satmar chassidiem zijn namelijk fel antizionis tisch en zij beschouwen de staat Israël als een obstakel naar de verlossing van het joodse volk. Zij geloven dat de messias de joden weer bijeen zal brengen in het land Israël. Volgens een in formatieblad van het ont vangstcomité is het doel van het bezoek de gelovigen 'die niet voor de Baal hebben ge bogen' te bemoedigen hun geestelijke onafhankelijkheid te bewaren. De Israëlische televisie berichtte dat de reb be ook vijf miljoen dollar gaat verdelen onder de Sat mar instituten in Israël. Spandoeken Niet alleen de Satmar chassi diem waren naar het Sabbat Plein gekomen. Eén van de tallozen die tot een andere stroming in het orthodox ju daïsme behoorde zei: „Hij is een heilige man, daarom wil ik hem zien." Over de straten in de Mea Sheariem zijn spandoeken gehangen met leuzen die de leider van 's werelds grootste chassidische sekte welkom heten. De volgelingen van de rebbe plakten ook posters aan de muren met teksten als 'Geef eer aan de Thora' waarin zij de mensen op de komst van Teitelbaum we- doorn gpd Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) heeft gelijk in zijn v oorspelling dat de afkalving van de kerken tot het jaar 2020 sterk zal doorzetten. Desondanks zullen de ker ken een 'zekere maatschappelijke invloed' houden. Vre de, milieu, bestrijding van maatschappelijke achterstan den. asielzoekers. Derde Wereld en ontwikkelingssamen werking zijn thema's waarbij de invloed van de kerken van betekenis kan blijken te zijn. teerde SCP-onderzoek. Het hervormde rapport doet de voorzichtige voorspelling dat in 2020 vooral de overtuigde kerkleden overgebleven zullen zijn. „Het geloof raakt vermoe- delijk ontdaan van 'ouderwetse' elementen, zoals een extreem vertrouwen in Gods almacht. De tolerantie ten opzichte van andersdenkenden en de relati vering van kerkelijke regels zou den verder kunnen toenemen." Naast de trend van seculari satie signaleert het rapport en kele 'tegenstromingen': de ves tiging van de islam in ons land Deze conclusie valt te lezen in een eigen rapport over seculari satie (ontkerkelijking), dat de hervormde synode eind volgen de week bespreekt. Het rapport rekent voor dat in 2020 zeker 73 procent van de mensen buiten kerkelijk zal zijn. Tegen die tijd zal nog ongeveer 40 procent van de kerkleden regelmatig (een maal per 14 dagen) ter kerke gaan. aldus het rapport op grond van eigen gegevens. Deze cijfers bevestigen het enige maanden geleden gepresen- en de belangstelling voor New Age. Wanneer de Gereformeer de Kerken zo blijven afkalven als zij nu doen. is het niet denk beeldig dat de islamieten als groep omvangrijker zullen wor den dan het gereformeerde volksdeel. Het rapport ziet de is lam tot 'vierde zuil' uitgroeien. Hoewel, gezien de verdeeldheid onder de moslims zou het ook kunnen zijn cfet er eerder spra ke is van 'een reeks minuscule zuiltjes'. De opstellers van het rapport hebben niet de indruk dat het verdwijnen van veel orthodox- christelijk gedachtengoed een 'absolute leegte' achterlaat. „Andere zingevingen komen naar voren. Deze zijn vergele ken met hetgeen het christen dom te bieden had inhoudelijk marginaal te noemen." Toch lijkt het niet nodig om te vrezen voor een toenemende wette loosheid in de samenleving, al dus het rapport. „Misschien is helemaal niet nodig dat zij over een volle dig uitgewerkte zingeving be schikken, maar is het voor hen voldoende te beseffen dat er zo iets bestaat, ook al kunnen zij het niet expliciet formuleren." Of er straks één dominerende levensbeschouwing zal zijn, is volgens het rapport op dit mo ment onduidelijk. Kerken kun nen invloed houden. Dat bleek bijvoorbeeld in de jaren tachtig toen men in belangrijke mate aan de vredesbeweging bijd roeg. Bij invloed van de kerk zal niet gedacht moeten worden aan „pogingen tot verbreiding van min of meer typisch chris telijk gedachtengoed. Bij de mobilisatie van de bevolking op grond van waarden die mogelijk ooit christelijk waren, maar in de algemene cultuur zijn opge gaan. zouden de kerken nog echter lang een rol van enige betekenis kunnen spelen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Rhoon en voor IJmuiden-West. S. van den Oever te Yerseke; voor Giessendam-Ne- der-Hardinxveld: C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw). Beroepbaar: ds P. Nagel, l.l. zen dingspredikant te Peru. Karei Doormanstraat 32, 2411 VG Bo degraven, tel: 01726-18096. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: R.D. van Schouwen. Patrijslaan 28, Honse- lersdijk. Beroepen: te Hollum (Ameland) (beiden part-time): mevr. drs. J.M. de Valk-Boerma te Krimpen aan de Lek (part-time) en drs. C H. de Valk, kandidaat te Krimpen aan de Lek. G O. Sander, kandidaat I Arnhem; te Axel: J. de Haan te Arnhem Bedankt: voor Bunschoten-Oost: A.M. de Hullu te Rozenburg. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: R, van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk); te Haam stede: H.R. Weij te Amsterdam- Noord; te Rotterdam-West: H. Po- linder, kandidaat te Nunspeet; te Genemuiden: H. Polinder, kandi daat te Nunspeet. Bedankt: voor Doesburg en Doe- tinchem en Nijmegen: J.G. Schen- au te Middelburg. Beroepbaarstelling: K Visser, Jaagpad 43.8281 GZ Genemui den. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Ridderkerk-Slikker veer: R Kattenberg te Arnhem; leiden Het eerste exemplaar van de bundel 'Inven tarissen van Leidse parochie- en statiearchieven, 1650-1987' is gistermiddag door gemeentearchiva ris T.N. Schelhaas (rechts) overhandigd aan vicaris- generaal WJ.M. van Paassen van het bisdom Rot terdam. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. De bundel bevat een bewerkt overzicht van de archieven van vier Leidse parochies, die in de afgelopen jaren aan het Gemeentearchief zijn overgedragen. De stuk ken zijn daarmee voor een breed publiek toeganke lijk gemaakt. De uitgave is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen het Gemeentearchief en het Dekenaat Leiden. De bundel telt 250 pagi na's, kost 22,50 gulden en is verkrijgbaar bij het Gemeentearchief van Leiden, Boisotkade 2A, 2311 PZ in Leiden. De inventarislijsten zijn ook op dis kette verkrijgbaar. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS e bilt/wormerveer De christelijke stichting 'Naar House' zal de grote houseparty die van 24 tot 26 juni op de Maasvlakte wordt gehouden, aangrijpen om jongeren te wij zen op de gevaren van hun 'dui vels' vermaak. Terwijl hun leef tijdgenoten volledig uit hun bol gaan, houden zij een evangeli- „Wij kunnen niet zien. terwijl satan probeert om vele jongeren in zijn macht te krijgen. Het is uitermate be langrijk om juist daar het evan gelie te brengen", meldt de stichting. 'Naar House' is een jaar geleden opgericht door jon geren die verontrust waren over de populariteit van housepar ty's. Zij zijn er inmiddels achter 'dat de Heere met de stichting grote bedoelingen heeft'. De landelijke stichting heeft de vijftien plaatselijke werk groepen opgeroepen acte de présence te geven op de house party Mysteryland, volgens de organisatoren 'het grootste dansfestival van Europa'. Er worden zo'n 25.000 mensen verwacht, zegt een woordvoer ster, die laconiek reageert op het initiatief van de verontruste jongeren. „Het wordt vast erg leuk", zegt ze. Zo luchtig kan voorzitter Ge rard Grimbergen van de stich ting er niet over praten. „Op zo'n houseparty kan je demo nisch bezeten raken", zei hij op een informatiedag in De Bilt. De feestgangers genieten van zo'n beetje alles wat God verboden heeft. „In groten getale geven zij zich over c ziek, drugs en seks. De IKON radio-kerkdienst wordt komende zondag opge nomen in de hervormde Pauluskerk aan de Warmonder- weg 2 in Oegstgeest. Het pro gramma wordt rechtstreeks uit gezonden via radio 5. Voorgan ger is dominee R. da Costa. Kerkgangers die de dienst wil len meemaken wordt gevraagd wezig al om 09.30 uur a; zijn. in verband met froon-repetitie. De uitzending duurt van 10.10 tot 11.00 uur. Na afloop kunnen luisteraars te lefonisch reageren. De radio-uitzending is vooral bestemd voor 'aan huis gebon den luisteraars' die zich toch betrokken weten bij de kerk. Dat zijn er wekelijks per uitzen ding tussen de 50.000 en 80.000. leiderdorp» DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON JJ «EBT <3€ZoR6>D DAT PiE CRÏMiaJEEL ZO'M UiCHTE I STRAF KREE& DEOG>MfE.T 76" MOESTEN JOÜ OOK OR5LUÏTEN (MEVROUW, iK DEED SLECHTS jMDM PL-]CHT ALS ADVOCAAT. OMBUDSMAN R D P 11 30 uur 071-35621 HOOFDKANTOOR tef dag 930- Te| Q71 -128030 bij periaar 329.30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvri| 18 00-19 30 uur. zat. 10 00-12 00 uur Tel. 071-143 29.30 84,55 328,30 HET WEER HANS VAN ES Kwik beetje omhoog Nu de eerste helft van juni een op eenvolging van dieptepunten pre senteert- ook het komende week einde geeft nog geen uitzicht op een duurzame verbetering - blijft er weinig anders over dan duimen draaiend af te wachten op het mo ment. dat de atmosfeer eens voor een warme verrassing zorgt. Een goede gelegenheid om terug te blikken op een jaar, waarin het weer een merkwaardige reeks van gebeurtenissen liet zien. In 1947 ging ons land gebukt onder een barre winter; een echte topwinter, zoals die zich maar een paar keer per eeuw voordoet. De Noordzee veranderde in een 'ijszee'; de kou hield tot 16 maart stand. De statistiek leert ons dat de na sleep van zo'n strenge winter meestal leidt tot een koud voorjaar en een koele, regenrijke zomer. Het seizoen van '47 wekte in dit opzicht alom verbazing. De zomer van dat jaar werd onbetwist de warmste van de eeuw. Het bizarre temperatuurverloop van dat jaar - van zeer koud naar heet - was nog nooit vertoond. De meimaand pak te al uit met een reeks warme voor jaarsdagen. De zomermaand juni opende in stijl: de eerste vier da gen waren in de Bilt tropisch met 34 graden op de 3e; een officiële hittegolf dus, die op de 4e met zware buien werd afgesloten. Daar na leek de zomer zich normaal te gaan gedragen, maar aan het eind van de maand werd het opnieuw warm, zelfs bloedheet. De Bilt noteerde weer vier tropi sche dagen op rij. Op de 27e werd daar de hoogste temperatuur sinds het begin van de waarnemingen bereikt: 36.8 graden. Maastricht kwam die dag tot 38.4 graden. De ze zomer kon nu niet meer stuk; er volgde nog een zeer lange reeks van warme en zonnige dagen (tot in oktober aan toe!). Actueel: Na het wegtrekken van een uiterst koele buienstoring, mag het kwik morgen een beetje om hoog als het standvastige hoge- drukgebied bij Ierland (1040 mili- bar) een uitloper over West-Europa legt. De noordenwind zwakt af; soms zorgt een zonnetje voor vrien delijke momenten. Maar zolang het centrum van hogedruk op zijn plaats blijft - en daar ziet het naar uit - blijft de wind uit de verkeerde hoek waaien. Zondag en maandag stroomt zachtere lucht via een om weg van IJsland en Schotland in onze richting. Deze lucht is echter ook vochtig en dat betekent vor ming van de bekende Noordzee- wolkenvelden, die hardnekkig kun nen zijn. Veel neerslag zit er de ko mende dagen niet in. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In Noord-lerland en Schotland bewolkt en pe rioden met regen. Elders wolkenvelden en vooral in het zuiden perioden met zon. Maxima van 13 gra- graden in h België en Luxemburg: vandaag een enkele bui. Morgen af en toe zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur rond 17 graden. Midden-Frank- Vandaag flin kans op wat regen. Morgen droog en vooral langs de westkust perioden met zon. -Middagtemperatuur van 15 graden aan de Atlantische kust tot 20 graden plaatselijk in het binnen- Portugal: Overwegend zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 30 graden, in het binnenland tegen de 35 graden. lu7ü X. V is /A20 V H 19 \Pf 22 /O 19 19 23/r^ c ,i 28 1; 3 *3^ L fe 26 (27 26 era bewolkt ,ege„ Ka °P*b""S«" onweer warm.efront sneeuw kou,ront H hogedruk Droog. Maxima ongeveer 24 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. De Levensstroom-gemeente in Leiderdorp overweegt het pand aan de Touwbaan te verlaten. Volgens voorganger Jan Zijlstra is het voormalige bedrijfspand te klein geworden. „Het podium, de stu dio. het kantoor. Het is allemaal aan de krappe kant." Uitbreiden aan de Touwbaan is niet mogelijk. De Levensstroom-gemeente wil in elk geval wel in de Leidse regio blijvt Op de 'Grote Genezingsdiensten' va te komen wekelijks ongeveer 450 gemeente de gelovigen te bereiken en cassettes van diensten. de Levensstroom-gemeen- af. Verder probeert de zelfgemaakte videobanden dagtemperatuur langs de noordelijke kusten circa 23 graden Elders maxi mumtemperatuur tussen 27 en 35 gra- Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidzijde van de eilanden zonnig Middagtemperatuur eerst circa 28 graden, morgen iets lager Marokko: Westkust: Droog en vrij zonnig, van tijd tot tijd echter ook enkele wolkenvelden Landinwaarts kans op een onweersbui Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel ho- funesië Vrij zonnig, morgen in het noorden wel licht ook wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur op de stranden bij wind van zee meest tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en kans op een enkel spatje regen. Langs de Middellandse Zee ook flinke perioden met zon. De har de Mistral blijft de komende dagen waaien. Mndagtemperatuur van 20 gra den langs de Golf van Biskaje tot 25 aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Eerst flinke perioden met zon. morgen meer bewolking. Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 28 graden. Overgang naar wisselvalliger weer met naast zon ook flink wat bewolking Op beide dagen met uizondermg van het zuiden enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ten noorden van Rome meest rond 22 graden, naar het Corsica en Sardinië: Vandaag vooral op Sardinië flink wat zon en op de meeste plaatsen droog Morgen weersbuien. Middagtemperatuur van daag tussen de 23 en 27 graden, mor gen vooral op Corsica koeler Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en vooral mor gen landinwaarts kans op een lokale on- van Griekenland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Droog en zonnige perioden, maar mor gen rond de Dardanellen meer bewol king en later kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 27 Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en vandaag enke le buien, mogelijk met onweer. Morgen op de meeste plaatsen droog, maar nog wel wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zwitserland: Bewolkt en aanhoudend buiig, mogelijk met onweer Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 22 bij Locar- WEERRAPPORTEN ZATERDAG 11 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder 21.57 Maan op 07.23 Maan onder23.17 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.19 17.42 Laagwater 01.17 13.25 Weerrapporten 09 juni 20 uur: w3 15 6 20| »nw9 15 9 0 1 *2 26 11 1 0 C Casablanca f 21 13 5.0 13 11 17.0 33 26 1. nw6 26 15 0.0 nnw3 26 23 00 nno2 22 22 16.0 wn*5 24 5 0.0 HEINZ a-& h-s:- a/v-z O-P H-&-T P- O-S- T- P- A-N-T-O OP WATP££P HU PAAP. JOPOCC/S, MAS HfJ ££U AAW H£T POSTZH g ER. iS &EEN RECHT /AEER TEÉ^MWOORDiE. A/S-S H/J W-A S Z- (S-OC-P- 0-A-L XAWV A i P-AJ< A-ArH S-L-A-A- riprrw,cKl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14