Cultuur Kunst Langenberg: 'Ik hou niets achter de hand' Ier nieuwe James Bond Hitdossier dekt nu 54 jaar ewondering BBSlfesiiP Herman Brood leest voor op Poetry International Hoofdrol voor Jeroen Krabbé in speel film over Beethoven DONDERDAG 9 JUNI 1994 RUYGROK, 071-356472, PLV -CHEF Gouden pet zoekt straatmuzikanten leiden De Gouden pet, het straatmuzikantenconcours, is nog net op tijd gered. Op 17 juli, tijdens de Leidse Lakenfeesten, kunnen op elke hoek van de straat zangers en troubadours hun kunsten vertonen. Alles mag: solo, folkmuziek, smartlappen, klassiek. Er zijn drie prijzen te winnen van respectievelijk 750 gulden (eerste prijs), 500 en 250 gulden. Inlichtingen en inschrij vingen bij Alex Fonteyne (-71-132226) of ferry Rigault (071 - 131895). Amateurkunstenaars gevraagd rusnburg» Het Rijnsburgse Oranje Comité nodigt amateurkun stenaars uit Rijnsburg en Valkenburg uit hun werk aan te bieden voor de komende Oranje-expositie. Alle vormen van beeldende kunst zijn wèlkom op deze tentoonstelling die van 1 tot 7 augus tus in de hal van het Rijnsburgse Raadhuis wordt gehouden. In formatie bij M. Vink, telefoon 01718-2T156. Gabriel komt, Womad gaat niet door den haag De ambitieuze opzet van het Womad festival kan, vol gens een mededeling van Mojo, niet op 6 juli worden gehaald. Daarom gaat deze eerste editie niet door. Als troost komt Peter Gabriel wel op woensdag 6 juli naar de Haagse Statenhal. Wie al kaarten voor Womad heeft gekocht, kan op die avond een tienje terugkrijgen. De voorverkoop voor het Gabriel-concert begint Eeuw antiquariaat in bibliotheek leiden» Het honderjarig bestaan van antiquariaat Burgersdijk Niermans wordt met een tentoonstelling in de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat gevied. Een collectie oue en recente foto's, documenten en eigen pubikaties van deze Firma geven een beeld van het ontstaan en de geschiedenis van het in de Templum Salomonis gevestigde antiquariaat. De expositie duurt tot 16 juli en is tijdens de openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen. Free Berghpop festival '94 noordwijk» Vrij toegankelijk is het Free Berghpop festival '94 dat zaterdag 11 juni om zes uur 's middags losbarst op het terrein van de Willem v.d. berghleefgemeenschap aan de Zwarteweg in Noordwijk. Na de officiële opening, om kwart voor zeven door wethouder Frans van der Veen van cultuur en toerisme, zijn er optredens van Beer, De Afgang, Perfect Painkiller, Blue beat, West Coast, The Mashed Potatoes, Backdoor Sneakers en Safe as Milk. Particulierenbeurs groter dan ooit voorschoten Appel, Lucebert, Heijboer en Van Heel zijn enkele kunstenaars van wie tegen een zacht prijsje werk te koop is op de twaalfde Voorschotense particulierenbeurs. Deze wordt op 11 juni van 10-17 uur en op 12 juni van 11-17 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis gehouden. Alleen particulieren kunnen hun kunstwerken ter veiling aanbieden, vooropgesteld dat de ge vraagde bedragen niet meer dan 2.000 gulden bedragen. Van avond tussen zeven en negen kunnen NUT-leden hun werken aanbieden, morgen tussen vier en halfzeven kunnen particulie ren dat. Informatie: 01751 =10635. B&W beraden zich over maatregelen omtrent organisatie CBK Het college van burgemeester en wethouders beraadt zich over de toekomst van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden. Een intern onderzoekbureau van de ge meente heeft de afgelopen maanden de interne organi satie van het CBK onderzocht. Cultuurwethouder Lan genberg (D66) wil echter niets over de uitkomsten van het onderzoek zeggen. In kringen rond het CBK worden de problemen vooral geweten aan het gebrekkige func tioneren van de directeur van het centrum, E. van Zan ten. B en W hebben deze week voor het eerst gesproken over de uit komsten van het onderzoek dat in opdracht van het college werd uitgevoerd door het inter ne bureau Leiden Advies. Lan genberg weigert vooralsnog me dedelingen daarover te doen en wil evenmin het rapport open baar maken. „Het gaat om een intern rapport waarin veel pri vacy-gevoelige zaken staan", al dus de wethouder. Langenberg wil wel kwijt dat de resultaten van het onderzoek duidelijk maken dat één en an der niet zonder gevolgen kan blijven. „Deze week zullen nog gesprekken plaatsvinden met de direct betrokkenen. Daarna willen we de balans opmaken." Het vorig jaar opgerichte Cen trum Beeldende Kunst, aan de Hooglandse Kerkgracht, func tioneert sinds het aantreden van directeur Ella van Zanten niet zonder problemen. Bij het i werken in totaal zeven Een aantal medewer kers is al geruime tijd overbe last. De interne organisatie, de wijze van leiding geven en de gebrekkige interne communica tie zouden de voornaamste pro blemen zijn waarmee het CBK kampt. „Niets loopt zoals het moet lopen," zegt een van de medewerkers die niet met name genoemd wil worden. /Het hoofd van de gemeente lijke kunstensector, Yvonne van Baarle, heeft de problemen bij het CBK tot dusver gekarakteri seerd als „kinderziektes" en „aanloopmoeilijkheden waar aan niet valt te ontkomen." An- 'i-rfüÜBfiiiSSësSWggxÈ deren wijzen er op dat er duide lijk veel meer aan de hand is. „Het is niet voor niets dat een half jaar na het aantreden van een directeur al een bureau in geschakeld moet worden om orde op zaken te stellen." Conclusies Als het onderzoeksbureau dat de kwestie onderzocht werkelijk verslag heeft gedaan van wat er binnen het CBK leeft, dan liegt het rapport er niet om. denkt een medewerker. Verwacht wordt dat de gemeentebestuur ders de werkelijke gang van za ken mistig zullen laten en pro beren de zaak met de mantel der liefde te bedekken. Wethouder Langenberg ver klaart dat B&W over de conse quenties die aan het rapport moeten worden verbonden nog uitgebreid komen te spreken. Hij verwacht dat het nog één a twee weken zal duren voordat het college zijn conclusies trekt. Volgens de wethouder wordt dan ook besloten of het rapport in z'n geheel naar buiten wordt gebracht of dat alleen de aanbe velingen van het adviesbureau en de maatregelen die B en W denkt te nemen in de open baarheid komen. „Dat moeten we nog precies uitzoeken," al dus Langenberg. Het vorig jaar opgerichte Centrum Beeldende Kunst, a problemen. De wethouder zegt er abso luut geen behoefte aan te heb ben om dingen te verbergen. „Ik hou niets achter de hand. Iedereen weet dat het Centrum stand waarin we, na een zorg- Beeldende Kunst niet naar be- vuldige analyse, maatregelen horen functioneert. Ik zie de nemen om de problemen uit de huidige situatie als een tussen- wereld te helpen." Herman Brood verschijnt dit jaar op Poetry International. De popzanger zal er gedichten voordragen. „Het is niet uitge sloten dat hij zijn band Wild Ro mance meebrengt", zei organi sator Martin Mooij gisteren in Rotterdam. De suggestie kwam van Luce bert. Drie dagen voordat de dit voorjaar overleden dichter- schilder in het ziekenhuis werd opgenomen, beval hij Mooij Brood en klankdichter Jaap Blonk aan. „Dit is pas echt een experiment", meldde Lucebert, die verantwoordelijk is voor het affiche van de 25ste editie van het internationale dichtersfesti- val. Hij voltooide het kleurrijke ontwerp kort voor zijn dood. Brood, die vooral bekend is als tekstschrijver en zanger, heeft een dichtbundel op zijn naam staan. In 1988 verscheen Zoon van Alle Moeders. Poetry International wordt van 17 tot en met 25 juni gehouden. De officiële opening wordt op maandag 20 juni verricht door koningin Beatrix. De Zuidafri- kaanse dichter Breyten Breyten- bach houdt bij die gelegenheid een korte toespraak. Mooij, directeur van het bu reau Poetry International, liet weten bericht van verhindering te hebben ontvangen van de Russische dichter Joseph Brods- ky. De in de Verenigde Staten wonende Rus heeft zich ziek af gemeld. Het is onduidelijk of de Ghanees Kofi Awoonor en de Cubaanse Maria Elena Cruz Va- rela naar het festival kunnen ko men. De organisatoren hebben al geruime tijd geen contact met hen kunnen krijgen. De Nederlandse ambassade in Ha vana is ingeschakeld om Cruz naar Nederland te halen. Awoonor zou werk voordragen op de openingsavond. Andere dichters op deze avond zijn de Zweed Lars Gustafsson, de Chi nees Zheng Min en de Neder landers Remco Campert, Judith Herzberg en Leo Vroman. Bezoekers van het festival kunnen in de feestvreugde van het jubileum meedelen. Zij heb ben namelijk kans op een boe kenpakket ter waarde van 500 gulden. Het ligt in de bedoeling om per avond een boekenpak ket te verloten. In de vooravond zullen de bezoekers worden verrast met een gratis lot. Jeroen Krabbé, die vorige maand de componist Handel heeft gespeeld voor de Frans- Italiaanse speelfilm Farinelli, zal binnenkort ook te zien zijn in een film over Beethoven. Momenteel vinden in Tsjechië de opnamen plaats voor Im mortal Beloved, een produktie van de Amerikaanse maat schappij Columbia, onder re gie van Bernard Rose. De Britse acteur Gary Old- man speelt de fameuze Duitse componist. Krabbé speelt de andere hoofdrol, die van Anton Schindler, een boezemvriend van Beethoven. Behalve verder onder anderen Isabella Rosse- lini is ook de Nederlandse ac trice Johanna ter Steege van de partij. De opnamen in Praag en el ders in Tsjechië zullen tot en met 23 juli duren. Immortal Beloved behandelt onder meer de bijzondere vriendschap tus sen de componist en Anton Schindler, die violist was, diri gent en muziekdocent. Hij is tevens Beethovens eerste bio graaf geweest, die zich recht streeks baseren kon op de hem nagelaten 'Konversationshef- te'. Daarbij staat het vast dat hij om zeer persoonlijke rede nen enige van die door Beethoven nagelaten schriftu ren opzettelijk vernietigd heeft. Jeroen Krabbé typeert Schind ler daarom als de 'Salieri van Beethoven'. Eerder speelde Krabbé al een fameuze musicus (een violist) in de Barbra Streisand-film Prince Of Tides. De film waarin Jeroen Krabbé de componist Handel speelt, ontleent zijn ti tel aan Farinelli, een legendari sche castraatzanger uit de achttiende eeuw. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waade hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt dr. YVillem Otterspeer, conservator van het Academisch Historisch Museum in Leiden, over de invloed van kunst op het humeur, het poezengevoel, ganzen, en het wezen van de kunstenaar (m/v). Het is een van de gebreken van de mens dat hij niet kan spinnen, maar als ik naar dit schilderij kijk voel ik me zoals een poes die in de zon ligt. Ik word er vrolijk van, het geeft me energie. Ik kijk er niet vaak bewust naar, maar het schilderij is dominant aanwezig in deze kamer. Ik neem het meestal waar vanuit mijn ooghoek. Ik heb nooit moderne kunst gekocht. Ik wilde wel iets hebben, maar ik heb gewacht tot het naar me toe kwam. Op een bepaald moment ontmoette ik een jonge vrouw, en merkte dat ze iets speciaals over zich had. Elektrisch geladen, bijna. Ze belichaamde een bepaalde spanning, zelfverzekerdheid tegenover het ongewisse. Enkele dagen nadat ik haar ontmoet had, kwam ik in Amsterdam een poster tegen van een galerie met daarop een schilderij van Corrie van Maris, dat is de vrouw die ik ontmoet had. Dezelfde middag ben ik daar heen gegaan. Later heb ik ook haar atelier in Rijnsburg bezocht, en zag meteen drie schilderijen die ik wilde hebben. Deze is het dus geworden. Een stilleven heeft te maken met 'vanitas', de ijdelheid van het bestaan. Eén symbool van het overvloedige leven dat eens ten einde komt. Toch is dit een vrolijk schilderij. Dat heeft ook te maken met de kleuren. Sommige kleuren in het 'Goldeneyevolgend jaar in première De Ierse acteur Pierce Brosnan (41) heeft de rol gekregen van James Bond in de film Golde neye. Brosnan, die de vijfde 'Agent 007' wordt, werd gisteren in een Londens hotel aan de pers voorgesteld. De rol werd Brosnan al in 1986 aangeboden. Zijn vrouw Cassie wilde dat hij het aanbod aannam, maar een contract voor de tv-show Remington Steele verhinderde dat. Brosnan droeg gisteren de komende Bond-film op aan zijn vrouw, die in 1991 aan kanker stierf. „Cassie zou het prachtig heb ben gevonden", verklaarde de acteur. „Ze wilde destijds al dat ik 'ja' zei. Ik doe het nu voor mijzelf en mijn kinderen. Het is een keerpunt in mijn loop baan." Brosman zei dat de film hem zou helpen om over het verlies van zijn vrouw heen te komen. „Ik had een fantastisch huwelijk, maai ik kan niet blij ven omzien. Als iets verschrik kelijks als dat gebeurt, als je ie mand verliest die je vriendin en vrouw was. dan zijn er twee mogelijkheden: ofwel je kwijnt weg. ofwel je blijft werken. Ik heb drie kinderen, zodat ik geen keuze heb." De film waarin Brosnan de hoofdrol speelt, wordt de 17de James-Bond-film. Het centrale thema in de film, die wordt op genomen in Rusland en het Ca- raïbische gebied, is de Russi sche mafia. 'Goldeneye', ge noemd naar de naam van het Jamaicaanse huis van James- Bond-schepper Ian Flemming, zal in 1995 in première gaan. De trouwe gebruikers zagen er al naar uit: de nieuwe editie van Hit Dossier, de bundel waarin alle hits en tipnoteringen uit de Nederpopge- schiedenis staan vermeld. Want de vorige uitgave liep 'maar' tot 31 december 1989 en begon dus al behoorlijk wat hiaten te vertonen. De zojuist ver schenen zesde druk is trouwens ook al niet meer geheel actueel, omdat de inventarisatie is afgeslo ten op 31 december 1993. Dat kleine gemis zinkt in het niet bij de schat aan informatie die deze stille bestseller meer dan ooit biedt. Samenstelster Francis Bouwman is voor het eerst ook heel diep in de 'prehistorie' van de vaderlandse hitparade(s) gedoken. Alle hit (je)s vanaf 1939 zijn nu keurig gerangschikt. Ston den in de vorige edities de successen uit de perio de 1945-1957 in aparte lijstjes vermeld, thans staat elke noemenswaardige plaat ook bij de be treffende zanger(es)/groep. Frank Sinatra's 'kerf stok' loopt dus vanaf 'Polka Dots And Moonbe ams' uit 1940 tot en met 'Stay/I've Got You Under my Skin', het duet met Bono waarmee '01' Blue Eyes' eind november zijn 28-ste notering in Ne derland scoorde. Naast een overzicht van alle singlehits bevat 'Hitdossier 6e Editie, 1939-1994' ook weer een op dezelfde leest geschoeide sectie met hitalbums. Nieuwe rubrieken zijn een lijst met een single top-100 over de periode maart 1956-januari 1965, de single top-100-lijsten van 1965 tot 1994, de nummer 1-hits-albums van 1969 tot 1994, de lijst met (TV-)Albums van de week 1971-1994. schilderij zijn onafhankelijk, zo kan niemand me vertellen wat dat stukje blauw daar voorstelt. Van Maris maakt ook schilderijen die heel somber van loon zijn, bijvoorbeeld een afbeelding van een dode tak. Om dat in je huis te hangen mcffet je sterk in je schoenen staan. Ik zou zelf niet zoiets ophangen, daarvoor werkt het teveel op mijn gemoed. Ik kom vaak in musea en weet wel het een ander over kunst. Toch benader ik het niet academisch, je drentelt rond en ziet dan iets wat je aantrekt. Daarom moet je kunst ook niet formeel omschrijven, dat is weinigzeggend. Een goede kunstkritiek is zelf kunst. Zo kan je dit schilderij ook bekijken, het gaat in debat met andere kunstwerken, en laat zien: zo kan het ook. Ik hou van onverwachte gebeurtenissen, die me even buiten de orde van het burgermansbestaan plaatsen. Aan dat bestaan ben ik overigens ook gehecht. Zo heb je op de Witte Singel veel ganzen. Soms als ik daar langs loop rent een gans de weg op en houdt het verkeer tegen. Dat is volgens mij gewoon stoer pubergedrag. Je ziet ook wel eens een'gans in het bushokje. Dat is imitatiegedrag. Van dat soort dingen kan ik genieten. Ik ben wel een receptieve liefhebber, ik zou zelf niet gaan schilderen. Ik heb wel eens korte verhalen geschreven, maar kwam erachter dat anderen dat toch beter kunnen. Een kunstenaar moet maar één optie zien in het leven, en dat is de kunst. Zelfben ik niet zo, ik zou best een ander beroep kunnen uitoefenen. Maar de kunstenaar moet ook bereid zijn om bepaalde zekerheden te verwerpen. Bereid zijn om vanaf vandaag alles totaal anders te doen. Daar ben ik zelf weer een stabiel mens voor. ^7^7

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9