WAARSCHUWING Controleurs naar Turkije en Marokko Sociale Dienst op Antillen helpt Lbij wegsturen probleemjongeren Binnenland Arts mag merk medicijn niet meer vermelden A Kalkoven wordt restaurant Zwitser krijgt alleen half jaar cel voor wapenbezit Oosteuropese asielzoeker heeft geen kans 4 X3NDERDAG 9 JUNI 1994 5 Geen beroep in zaak met AIDS-bloed Amsterdam Br komt geen hoger beroep in de zaak van de 39-ja- rige Amsterdammer, die zijn ex-vriendin inspoot met bloed dat met het AlDS-virus besmet was. Zowel het openbaar ministerie als de advocaat van de man laat het bij de celstraf van tien jaar en TBS met dwangverpleging die de rechtbank hem twee weken geleden oplegde. Vijftien maanden voor oplichting Met ingang van 1 januari De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 46-jarige voormalige verzekeringsagent uit Heerhugowaard veroordeeld tot vijftien maanden cel. De man lichtte onder meer ouderen op door hen onder valse voorwendselen uitvaartverzekeringen te verkopen. Ook liet hij ze geld bij hem 'beleggen'. Het ging bij el kaar om zo'n miljoen gulden, dat bij het faillissement van zijn bedrijf in 1992 spoorloos verdwenen bleek te zijn. De man werd ook veroordeeld wegens uitkeringsfraude. Hij had een WAO-uit- kering. Voor de tweede dag brand in moskee terneuzen De moskee in Terneuzen is gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag getroffen dool" brandstichting, 's Och tends vroeg werd er een brandend voorwerp naar binnen ge gooid. 1 Iet vuur richtte weinig schade aan en doofde vanzelf. Dinsdag moest de moskee het ook al ontgelden. Toen werd een lap met benzine naar binnen gegooid. Die zorgde eveneens voor lichte schade. Nog geen maand geleden werd een pas geopend islamitisch ontmoetingscentrum op dezelfde wijze belaagd. De politie gaat nu extra surveilleren. 'Minder militaire oefeningen op hei' ede De gemeente Ede hoopt de Tweede Kamer te kunnen over tuigen van de noodzaak de oefeningen van de luchtmobiele brigade op de Edese en Ginkelse heide te beperken. Een Edese delegatie zal zo spoedig mogelijk na de zomer de vaste kamer- r Ruimtelijke Ordening en Milieu benaderen. Artsen mogen met ingang van 1 januari 1995 alleen nog maar de werkzame stof op het recept 'ermelden. Aan de apothekers s het vervolgens te bepalen welk medicijn de patiënt krijgt. s een van de afspraken die apothekers, artsen, verzekeraars de farmaceutische industrie hebben gemaakt om de kosten geneesmiddelen beter te beheersen. De partijen, verenigd in de Werkgroep Advies Farmacie (WAF) van de Raad. leggen hun gespreksresulaten volgende voor aan de Commissie verstrekkingen van de Zieken fondsraad. Waarschijnlijk neemt de Raad eind juni een definitiefbesluit. De voorstellen van de werk groep zijn bedoeld als een alter natief voor het regeringsvoorstel ?en jaar geleden de limiet- prijzen voor geneesmiddelen vijftien procent te verlagen. |De Ziekenfondsraad wees het voorstel af, omdat verlaging zou betekenen dat de verzekering minder vergoedt en de patiënt meer moet bijbetalen. De overheid is inmiddels met de farmaceutische industrie overeengekomen de prijzen van geneesmiddelen per 1 juni 1994 voor twee jaar met vijf procent te verlagen. De WAF stelt voor de vergoe ding voor zelfzorgmiddelen als hoestdranken en pijnstillers aan een maximum te binden en de herhalingsrecepten nog sterker aan banden te leggen. Een aan tal nieuwe geneesmiddelen zou niet meer volledig moeten wor den vergoed. De werkgroep ver wacht dat door deze maatrege len op korte termijn al kosten beheersing mogelijk is. De WAF wil dat volgend jaar duidelijk is hoe de prijs van een geneesmiddel tot stand komt. Nu is dit nog erg ondoorzichtig. De prijs die de fabrikant bere kent, de marge van de groot handel en de vergoeding voor de apotheker afzonderlijk moe ten in de toekomst duidelijk Opvallend van vorm. Uitdagend van karakter. Ruim van opvatting. Opwindend van kleur De Mitsubishi Spare Wagon Vista 2.0i If)Tij delijk ui exclusieve two-tonev. Hasta la vista hij de Mitsubishi dealer Aannemer daagt De Limburger voor de rechter ïingsbedrijf Van den t Velddriel heeft gis teren de uitgever en twee jour nalisten van het dagblad De Limburger voor de rechter ge daagd. Volgens het bedrijf wa ren de publicaties die het be drijf in verband brachten met smeergeld-affaires, onzorgvul dig en onwaar. Dat heeft Van den Biggelaar gisteravond laten wil 'vele, De vele miljoenen' gulden schade vergoeding eisen, aldus een woordvoerder. Volgens Van den Biggelaar wordt gesuggereerd dat de aan nemer is veroordeeld wegens strafbare omkoping. Dat ldopt niet, stelt het bedrijf, en de door De Limburger gepubliceerde beperkte rectificatie vindt Van den Biggelaar onvoldoende. Een artikel in de krant van 16 april vormde voor het aanne mingsbedrijf de druppel. Dat artikel zou halve waarheden en hele leugens bevatten. De jour nalisten hebben volgens Van den Biggelaar doen voorkomen dat ze informatie hadden gekre gen van het openbaar ministe rie, terwijl die in feite van ano nieme bronnen afkomstig was. Een aantal feiten is volgens het bedrijf bewijsbaar onwaar. De journalisten Dohmen en Langenberg hebben de afgelo pen twee jaar een serie artikelen over fraude en corruptie ge schreven. In een aantal daarvan kwamen de namen van direc tieleden van Van den Biggelaar voor. Strekking was dat Van den Biggelaar bestuurders zou heb ben omgekocht en dat 'plezier reizen' zijn aangeboden. Van den Biggelaar kwam onder meer in opspraak tijdens het justitieel onderzoek naar steek penningen aan burgemeester Riem van Brunssum. Samen met vier wethouders en de ge meentesecretaris werd hij in april aangehouden. De Limbur ger wacht het proces 'met ver trouwen' af. zo liet hoofdredac teur Kessels weten. meppel In Meppel worden drie kalkovens gerestaureerd. Er worden e seum in ondergebracht. Volgende maand is de restauratie klaar. AOW en kinderbijslag onder de loep De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft acht contro leurs aangesteld die vanuit bureaus in Marokko en Tur kije controleren op fraude met AOW en kinderbijslag. De controleurs staan onder leiding van Nederlandse 'sociaal attachés' met een diplomatieke status, die mensen uit de landen zelf hebben aangeworven om te helpen met de taal- en cultuurverschillen. den haag gpd Rekenekamer en de Sociale Ver zekeringsraad hebben druk uit geoefend op de SVB om de con troles te verscherpen. De SVB betaalde vorig jaar namens de Nederlandse Staat 44 miljard gulden uit aan vier miljoen mensen die recht had den op kinderbijslag, AOW en nabestaandenpensioenen (AWW), zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag 1993. Dat is een miljard meer dan in 1992. De grootste bulk van het geld, 33 miljard gulden, werd uitgekeerd aan 2,13 miljoen AO- W'ers (vorig jaar 2,09 miljoen). Ongeveer 695.000 van hen wo nen in het buitenland. Ruim 195.000 weduwen, we duwnaars en wezen ontvingen voor 4,8 miljard gulden AWW- pensioenen. De kinderbijslag aan 3,5 miljoen kinderen tussen 0 en 26 jaar kostte 6,8 miljard. Het aantal gezinnen met 15 kin deren of meer in de kinderbij slag steeg tussen '92 en '93 met 11 tot 79 gezinnen, die samen goed zijn voor 1299 kinderen tussen nul en 26 jaar. Voor het eerst in de geschie denis telde Nederland per 31 december 1993 meer dan dui zend 100-jarigen. Deze catego rie van 1.032 zeer sterken wordt gevormd door slechts 220 man nen tegenover In Marokko wonen 38.000 en in Turkije 24.000 kinderen, van wie de ouders Nederlandse kin derbijslag genieten. De SVB heeft met tientallen landen sa menwerkingsverbanden, waar bij de plaatselijke sociale-verze- keringsbanken de controle na mens Nederland uitvoeren. Overal werkt dat goed. aldus de SVB, 'maar in Marokko en Tur kije bleef het controleniveau achter. In die landen is het wat moeilijk communiceren'. Vaak bestaat onduidelijkheid over de invulling van formulieren en de juistheid van gegevens. Het 'verschil tussen onwe tendheid en fraude' is volgens woordvoerder W. Thoen 'ontzettend lastig vast te stel len'. Maar met behulp van de twee attachés en hun zes Marokkaanse en Turkse contro leurs is de controle 'op gelijk ni veau met andere landen zoals België gebracht', aldus Thoen. Volgens hem staat het inzet ten van de attachés los van de grote fraudezaak met kinderbij slag twee jaar geleden, waarbij een Turkse misdaadorganisatie voor enkele miljoenen guldens kinderbijslag toucheerde voor onder anderen niet-bestaande kinderen. Vooral de Algemene Hof verlaagt straf 'monster van Jura ser (zeer jonge) kinderen seksu eel en sadistisch foltert. De rechtbank vond de aard van de tochten van het tweetal over de Veluwe voldoende om de ont voeringspogingen bewezen te verklaren. Dat vond de procureur-gene raal in hoger beroep ook. Mr. R. de Vries eiste twee weken gele den 24 maanden cel tegen de man. Het hof merkte in het ar rest op dat het wel 'aannemelijk acht dat de man het voornemen had een kind te ontvoeren, seksueel te misbruiken, te folte ren en mogelijkerwijs te doden', maar sprak hem toch vrij omdat voor een strafbare poging 'een begin van uitvoering' is vereist en dat was er volgens het hof Evenals de rechtbank achtte het hof bewezen dat de Zwitser kinderporno op video in bezit heeft gehad, maar dat is in de Nederlandse wet (nog) niet strafbaar. De pornografische banden waarop de Zwitser zelf is te zien. zullen belangrijk be wijs zijn in de strafzaak die hem en zijn vriendin in Zwitserland nog te wachten staat. Het twee tal zal spoedig worden uitgele verd. Van de strafzaak tegen de 39-ja- rige Zwitser, die in de pers de bijnaam 'het monster van de Jura' kreeg, is weinig overgeble ven: het Amsterdamse gerechts hof veroordeelde de man giste ren in hoger beroep tot zes maanden gevangenisstraf. Vol gens het hof kan hij alleen wor den veroordeeld voor illegaal vuurwapenbezit. Daarmee is van de oorspron kelijke aanklacht weinig overge bleven. De officier van justitie sleepte de Zwitser en zijn ex- vriendin vorig jaar voor de rech ter op verdenking van lidmaat schap van een criminele organi satie (met als oogmerk het ont voeren, verkrachten en mishan delen van kinderen), heling van kinderporno, poging tot ontvoe ring van kinderen en verboden wapenbezit. De rechtbank ver oordeelde de man in februari tot 24 maanden en zijn ex- vriendin tot achttien maanden. De vrouw ging niet in hoger be roep. In de aanklacht vormden de ontvoeringen het heetste hang ijzer, mede omdat op een vi deoband te zien is hoe de Zwit- Justitie maakt geheime lijst met tien landen bekend Mensen uit tien landen in Oost-Europa maken geen schijn van kans als ze in Ne derland asiel aanvragen. Het gaat om Bul garije, Estland, Hongarije, Letland, Litou wen, Polen. Roemenië, Slovenië, Slowakije en Tsjechië. Dat blijkt uit een tot nu toe geheime lijst van Justitie, die minister Kosto naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Justitie gaat ervan uit dat mensen uit die landen geen vluchteling zijn. Tenzij de feiten heel inge wikkeld zijn, iemand hier familie heeft of een slechte gezondheid, wprden ze direct het land uitgezet. Dagelijks komen enkele tientallen asielzoekers uit de tien landen op de lijst naar Nederland. Kosto erkende gisteren dat door de op richting van de twee 'aanmeldcentra' in Rijsbergen en Zevenaar, die in augustus opengaan, het aantal asielzoekers voor wie een procedure wordt gestart, nauwelijks zal dalen. Het zal hoogstens vijf procent (2750 mensen) per jaar schelen. De aanmeldcentra zijn bedoeld om bin nen een dag een schifting te maken tussen volstrekt kansloze asielzoekers en mensen voor wie in ieder geval een procedure wordt gestart. De eerste groep wordt meteen Nederland uitgezet. Pas als er af spraken zijn met Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en België over het terugnemen van asielzoekers, zouden de aanmeldcen tra meer effect kunnen sorteren, aldus Kosto. Het aantal asielzoekers voor wie een procedure moet worden gestart, kan dan met zo'n 18.000 per jaar dalen. Als ook degenen die hier onder een valse naam of met een valse identiteit komen en mensen die in een ander land al een asiel verzoek hebben ingediend, eruit worden gehaald, kan het aantal met vijftig procent worden teruggedrongen, aldus Kosto. r deelde gisteren ook mee dat de koninklijke marechaussee er 623 men sen bij krijgt voor het toezicht op asielzoe kers. Van hen worden er 150 op Schiphol neergezet om vreemdelingen het land uit Het grootscheepse mobiele toezicht óp vreemdelingen door de 'vliegende briga des' van de koninklijke marechaussee blijkt vruchten af te werpen. In mei zijn 33.164 mensen gecontroleerd. Van hen zijn 975 onmiddellijk overgedragen aan de Belgische of Duitse autoriteiten. Minister D'Ancona van WVC en staats secretaris Heerma van VROM lieten de Tweede Kamer gisteren weten dat de huis vesting van asielzoekers goeddeels volgens plan verloopt. De gemeenten hadden op 1 mei 51.500 extra woningen voor asielzoe kers beschikbaar. Dat moesten er eigenlijk 60.000 zijn. Vrijgegeven rapport BVD onderschrijft uitspraken Nordholt De Sociale Dienst op de Nederlandse Antil len helpt bij het wegsturen van randgroep jongeren naar Nederland. Familieleden kunnen er een verklaring ophalen,.die ze op het vliegveld kunnen inwisselen voor een vliegticket naar Nederland. Dat staat in het tot nu toe geheim gehou den rapport van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD), dat vorig jaar mei in op dracht van minister Hirsch Ballin werd ge maakt naar aanleiding van uitspraken van hoofdcommissaris Nordholt. Het gevangenispersoneel begeleidt ver slaafde gevangenen direct na hun vrijlating n het vliegtuig naar Nederland. Daar belanden ze door 'zeer onzorgvuldige bege leiding en gebrek aan begeleiding' vrijwel onmiddellijk 'in het anonieme circuit van de grote steden', zo staat in het rapport. Het is gebaseerd op gesprekken van de Amsterdamse politie met 33 Antilliaanse jongeren. Elf van hen zaten op Cura^o ge vangen. In negen gevallen bestaat volgens de BVD de sterke verdenking dat de over heid betrokken is geweest bij het verstrek ken van vliegtickets. In drie gevallen kan dit zelfs 'min of meer met zekerheid worden vastgesteld'. De dienst voor Sociale Zaken/Gezond heidsdienst stuurde één betrokkene naar Nederland om af te kicken. Een tweede ver klaarde in augustus 1985 door de autoritei ten naar Nederland te zijn 'uitgewezen', waarbij hij tot het vliegtuig werd begeleid. Volgens een derde was zijn ticket betaald door de Commission Pro Justitia, waarin onder andere de toenmalige minister van justitie, Römer, zitting had. Zij ageerde ui termate fel op de uitlatingen van Nordholt en verweet hem 'bijzonder belachelijke aantijgingen' te maken. ,,Het Amsterdamse onderzoek toont fei telijk niet aan dat de Antilliaanse overheid anders dan via de Sociale Dienst betrokken is bij het verschaffen van tickets aan crimi nele Antillianen die naar Nederland emigre ren". aldus de BVD. Maar de BVD conclu deert dat de groep (criminele jongeren, ver slaafden, ex-gedetineerden en recidivisten) op de Antillen vrijwel geen kans heeft op re socialisatie of rehabilitatie. Men is ze liever kwijt dan rijk. Het rapport bevestigt ook de conclusies van toenmalig minister van binnenlandse zaken, len Dales, dat de groep vrijwel con stant bloot staat aan bruut en intimiderend optreden van politie en gevangenisperso neel. Volgens de BVD kenmerken willekeur, machtsmisbruik, intimidering en onevenre dig geweld de relatie van sommige gevan genbewakers met de randgroepjongeren (het breken van ledematen en het toebren gen van ander zwaar lichamelijk letsel dat in enkele gevallen zelfs tot de dood leidde). Daar de kleine gemeenschap deze jonge ren niet meer wil hebben, worden fondsen gegenereerd om ze op het vliegtuig naar Nederland te zetten. Dat blijkt op de eilan den geen probleem te zijn. Onder de geld schieters zitten politieke partijen, over heidsinstellingen, onduidelijke individuele weldoeners en welzijnscomités. „Er wordt met grote stelligheid bewèerd dat stichtin gen gebruikt worden door de overheid om zelf als geldgever buiten beeld te blijven". Volgens de BVD bestaan er verklaringen dat jongeren, die na verloop van tijd terug wil len, bij aankomst op Curasao 'vrijwel on middellijk weer door de politie worden op gepakt en geïntimideerd'. Waarschuwing voor diegenen die tussen 17 mei jl. en heden bij een Gamma Bouwmarkt een actieladder gekocht hebben voor de prijs van f 279,-. Het gaat om de driedelige reformladder met 3x8 sporten, met uitgebo gen bomen, uitgevoerd met één zwarte spreidbeveiligings- band (zie pijl 1) en één verstevigingsstrip (zie pijl 2). Deze ladders hebben de streepjescode 87.1 1563.10494.5. Bij enkele van deze driedelige reformladders is geconsta teerd dat de glijhaakconstructie ruimte vertoont, waar door de afzonderlijke delen niet goed verbonden zijn. Dit kan leiden tot een gevaarlijke situatie voor de gebrui ker. De verantwoordelijkheid voor deze produktiefout ligt bij de fabrikant. tekening aan met Van het laddertype treft u hiernaast e< een dwarsdoorsnede van her profiel. Wanneer u denkt een dergelijke ladder gekocht te hebben tussen 17 mei jl. en heden, kunt u als volgt handelen: 1U kunt telefonisch contact opnemen met 06-300025 (gratis). Dit nummer is bereikbaar tussen 08.00 en 24.00 jur. U verneemt dan hoe u verder kunt handelen. 2. U kunt contact opnemen met de Gamma Bouwmarkt bij u in de buurt. Bij inlevering van de ladder kunt u óf het aankoopbedrag retour krijgen óf de ladder omruijen voor een goedgekeurd exemplaar. 3. Ook is het mogelijk, hetzij via het Oó-nummer, hetzij via uw Gamma Bouwmarkt, uw naam en adres kenbaar te maken. De door u gekochte ladder wordt dan zo spoedig mogelijk bij u thuis vervangen. Bijstede Holland biedt Gamma en haar afnemers zijn excuses aan voor het ontstane ongerief. Bijstede Holland: 06-300025. ECN: Planning van elektriciteit is mislukking petten gpd De nationale planning voor de opwekking van elektriciteit in ons land is mislukt, ondanks de in 1989 van kracht geworden Elektriciteitswet. Sterker nog: die wet heeft de deur juist opengezet voor een hevige machtsstrijd tussen de produk- tie- en distributiebedrijven, waarbij de distributiebedrijven aan de winnende hand zijn. De energiesector kreunt on der een fusiegolf. Een van de gevolgen is een groeiende over capaciteit aan produktiemidde- len. Stijging van de stroomprij- zen kan daarvan in de nabije toekomst het gevolg zijn. Ter wijl de elektriciteitswet en al die fusies juist lage tarieven be ogen. Dit stelt het Energie-onder zoekcentrum Nederland (ECN) uit Petten in een beschouwing bij het gisteren uitgebrachte eerste Energieverslag Nederland (EVN). Het ECN vindt dat de bedenkers van de Electrikiteits- wet een foute visie hadden ('on werkelijke wereldhervormers') op de nabije toekomst. Volgens het ECN is de energiesector nu ontregeld en dreigt er zelfs cha os. De wet moet daarom wor den aangepast. De huidige lage elektriciteits prijzen mogen de politici geen zand in de ogen strooien. Vol gens het ECN zijn die niet het gevolg van de Elektricteitswet of een van de fusies, maar vooral veroorzaakt van de lage gasprij- zen. Gas is de belangrijkste brandstof waarmee elektriciteit wordt opgewekt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5