Krajicek vermaakt jeugd USA94 Alphia-reserves 'te oudvoor contract bij Excelsior WorldCup Sport Carlos Berasategui voor een prikkie naar het Melkhuisje Piket wint race tegen de klok Hakeem Olajuwon schiet Rockets langs Knicks Davis Cup-debuut Palmer in dubbel tegen Nederland Sampras test nieuwe broek België flets FIFA rekent op bergen geld DONDERDAG 9 JUN11994 25 Van Ankeren zoekt heil weer in België lommel Edwin van Ankeren keert terug naar België. Hij treedt voor drie jaar in dienst bij Lommel. De Belgische eersteklasser en PSV bereikten gisteren overeenstemming over de transfer. Van Ankeren (25) heeft nog een doorlopend contract bij PSV, maar rekent na het aantrekken van Pahlplatz, Nilis en Vink op. weinig speeltijd bij zijn huidige werkgever. PSV nam de aanval ler vorig jaar over van RYVDM. Daarvoor was hij actief bij SK Be- veren. Bij Lommel speelt al de Nederlander Berghuis. Engel in beeld als tafeltenniscoach Groningen» De Duitser Peter Engel is momenteel de voornaam ste kandidaat om bondscoach van de tafeltennisbond te wor den. Engel was het afgelopen jaar trainer-coach van Steinhagen, de kampioen van Duitsland. Steinhagen is de afgelopen maand opgedoekt, omdat de manager die voor grote sponsor-inkom sten zorgde, naar voetbalclub Arminia Bielefeld vertrok. Die club baarde opzien door onder andere Von Heesen (Hamburger SV) aan te trekken. Engel, een veertiger, is oud-kampioen van Duits land en zit momenteel zonder werk. Steinhagen was zijn werk gever, maar vanwege geldnood moest de ploeg zich terugtrek ken uit de Bundesliga. Engel is getrouwd met de Hongaarse oud-international Judit Magos. Hakeem Olajuwon, de in Nige ria geboren basketbalvedette van de Houston Rockets, zei dat hij zich wat roestig voelde. Niet temin schoot hij zijn ploeg in het eerste van maximaal zeven duels met als inzet het NBA- kampioenschap persoonlijk langs de New York Knicks. De Rockets wonnen met 85-78, Olajuwon was topscorer met 28 punten. Zijn tegenstrever Pa trick Ewing kwam niet verder dan 23. De tweede confrontatie Jared Palmer en Ritchie Re- neberg vormen het duo dat het in juli in de kwartfinales van de Davis Cup moet opnemen te gen de Nederlandse wereld kampioenen in het dubbel, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. Pal mer maakt zijn debuut in de Davis Cup. Reneberg speelde reeds drie wedstrijden. Het succesvolle duo McEn- roe/Reneberg werd door JQavis Cup-coach, Tom Gullikson, uit elkaar gehaald omdat de stijl hilversum gpd Net als vorig jaar staat eind juli een finalist van Roland Garros op het gravel van het Melkhuisje. Carlos Berasategui zet de laatste edi tie van de open Nederlandse tenniskampioenschappen in Hilver sum luister bij. De Bask kon anderhalve week geleden in Parijs Ser- gi Bruguera, die vorig jaar op het Melkhuisje speelde, niet van titel- prolongatie afhouden. Toernooidirecteur Piet van Eijsden hoefde overigens weinig moeite te doen om Berasategui vast te leggen. De tennisser met de onorthodoxe 'ruitenwisser-grip' is namelijk door de spelersvak bond ATP 'designated', zoals dat heet. Dat wil zeggen dat Berasate gui verplicht is op het Melkhuisje te verschijnen. „In oktober, toen nog niemand van Berasategui had gehoord, heeft de ATP hem al aangewezen", legt Van Eijsden uit. „Net als vorig jaar met Bruguera heb ik Berasategui nu dus voor een spot prijsje. Hij zal na Parijs wel meer vragen, maar ik doe net alsof mijn neus bloedt", aldus de toernooibaas, die ook op de komst van de Chileen Marcelo Rios, de wereldkampioen bij de jeugd, kan reke- Verder heeft Van Eijsden de volgende spelers eveneens al gecon tracteerd: Paul Haarhuis, Jacco Eltingh, Jan Siemerink, Carlos Cos ta, Javier Sanchez, Emilio Sanchez, Marc Goellner, Magnus Gust- afsson en Tom Nijssen (wild-card). AMSTERDAM Jeroen Piket heeft Roberto Ci- fuentes in het NK schaken ach terhaald. De Leiderdorper ver sloeg gisteren in de vierde ron de Loek van Wely in een presti- geduel, terwijl Cifuentes binnen twintig zetten remiseerde met Sosonko. Na vier ronden heb ben beide grootmeesters 3 1/2 punt. In het duel tussen de jonge grootmeesters Piket en Van We ly kwam het Koningsindisch op het bord. Geen verrassing, want beide spelers hebben veel erva ring met dit scherpe systeem. Witspeier Piket koos voor een zeldzame variant, die hij eerder in de competitie en in een duel tegen de Brit John Nunn uitpro beerde. Hij bleek de finesses beter te beheersen dan Van Wely en be reikte rond de dertigste zet be slissend voordeel. Zijn gevaar lijkste tegenstander op dat mo ment was de klok, want de uit werking van zijn aanvalsplan nen had veel bedenktijd ge vergd. Toen Piket de veertigste zet haalde, gaf Van Wely direct op. John van der Wiel kroop naar de derde plaats door een over winning met zwart op Van Gis bergen. Hij ving een vervaarlijk ogende aanval van Van Gisber gen goed op en sloeg in het eindspel met een pion meer ge nadeloos toe. Voor debutant Van Gisbergen betekende het verlies zijn vierde nederlaag. Mark van der Werf bereikte de subtop in het klassement. De 26-jarige Leidschendam kende alleen in de eerste ronde een zwak mo ment. toen hij met wit verloor van Nijboer. Door een remise en twee overwinningen is de in Friesland geboren internationa le meester opgerukt naar de vierde plaats. Daar heeft hij ge zelschap van een andere pro movendus, Jeroen Bosch. Deze 24-jarige kandidaat- meester versloeg titelverdediger Van der Sterren. De huidige kampioen kwam weliswaar met voordeel uit de opening, maar aarzelde in het middenspel. Een afgrijselijke blunder op de veer tigste zet leverde Bosch direct een stuk op, waarna de verbou wereerde Van der Sterren de partij onmiddellijk staakte. Jeroen Piket nestelde zich v i de kop van de ranglijst. FOTO ARCHIEF is vrijdag, opnieuw in Houston. Houston verspeelde in het vierde kwart een voorsprong van twaalf punten (75-63) bijna geheel. De inhaalrace van New York stopte bij een vrije worp van John Starks op 79-76, met nog 2 minuten en 13 seconden op de klok. Slecht schieten kostte de Knicks de kop, meende coach Pat Riley. „We hebben het op de vrije-worplijn en langs de buc ket laten lopen. Als je zulke kan sen krijgt, moet je eigenlijk ge woon winnen", aldus Riley. van beide spelers te veel op el kaar lijkt. „Mijn eerste opdracht was het vinden van een duo met totaal verschillende speel stijlen", aldus Gullikson. Vol gens hem is de kracht van Re neberg zijn ervarenheid. Verder beschikt hij over een sterke ser vice en kan hij goed retourne ren. Palmer, bijna 24 jaar oud, is vooral een harde serveerder. „Bovendien is hij aan het net door zijn snelle reflexen waar schijnlijk een van de beste dub- belaars ter wereld", zei Gul likson. Eltingh sluipt naar top 50 Richard Krajiceks lievelingsdieren zijn twee Maltezer leeuwtjes. Die hondjes zijn bij zijn moeder in Den Haag. Daar is hij wel niet zo vaak, want hij woont eigenlijk in Monaco, maar als hij er is, speelt hij graag met ze. En hij heeft nog wel eens tijd om een avondje uit te gaan. Niet als hij een toernooi heeft, maar eens in de twee maanden lukt wel. En hij zit al vanaf zijn derde op tennis. Dus toch al gauw 19 jaar. De show werd gisteren op het grastoer- nooi in Rosmalen niet gestolen op het centre court, maar in een tent, waar 50 Brabantse kinderen onder toezicht van sponsor Nike vragen mochten stellen aan hun idool. londen Tussen de belangrijke toernooien van Roland Garros en Wim bledon door, is bij Pete Sampras de druk even van de ketel. Hij tennist nog wel, maar doet dat zo op het oog in vrije-tijdskleding. Maar ook in zijn geruite tennisbroek kwam de Amerikaan op het gras van Queens een ronde verder ten koste van de Zweed Jonas Bjorkman (6-4 2-6 6-3). FOTO EPA rosmalen gpd Of ze hem maar een flink ap plaus wilden geven. Nou dat wilden ze wel. Ze gilden er zelfs bij. Opgewonden waren ze toch al, want ze waren geloot uit 3700 kinderen van het tennis- district Brabant, die voor gere duceerd tarief (14 gulden 50) een dagje toptennis mogen be leven. Het is een gewoonte die overgewaaid is van Roland Gar ros, waar de eerste woensdag altijd kinderdag is. Maar vorig jaar was er nog geen frites en cola bij, weet een tennismoe- der. Eh ze komen alleen maar voor Krajicek, weet ze ook. „El tingh vinden ze ook leuk, maar ze komen toch voor Krajicek." Of hij zich wel eens mooi maakt voor een wedstrijd? „Ei genlijk nooit nodig gehad", glundert hij. Dat was een meis- jesvraag. Of zijn favoriete slag de backhand, de forehand of de smash is? „Nou, eigenlijk de service. Zeker als die loopt zoals dinsdag, toen ik 15 aces sloeg." „In hoe veel landen ik per jaar kom? Per jaar zo'n tien of twaalf. Maar het liefst ben ik toch in Europa, lekker dicht bij Nederland." Of hij geld aan een goed doel besteedt? Ja. Een paar maanden geleden heeft hij een fonds op gericht voor jeugdige talenten. En waar hij nou het liefst op speelt, op gras of op gravel? Dinsdag vond hij gras het lek kerst, maar het liefst toch op hardcourt of beton. Natuurlijk, hij zou komende weken wel wat WK-wedstrijden van het Neder lands elftal willen zien. Als hij kan, kijkt hij naar de TV. Maar aan de andere kant hoopt hij ook dat hij er niet zo veel van ziet, want dan gaat het goed op Wimbledon en dan kan hij niet kijken. Het slot van de show on der tentzeil is ook mooi, want ze krijgen allemaal een handteke ning op hun gesponsorde pet en gillen weer als hij weggaat. Misschien heeft hij naderhand nog wel even teruggedacht aan Londen. Want werd het kleine talent Krajicek zelf niet ooit door John McEnroe's toenmali ge sponsor Dunlop naar Lon den overgevlogen voor zo'n zelfde soort clinic. En had hij toen niet een zak drop meege nomen voor het idool. En een hand tekening gekregen. Jacco Eltingh moest er giste ren ook een beetje aan geloven. Tenslotte kenden ze hem ook van TV. Hij moest na zijn 6-4, 6- 2 overwinning op Fernon Wi- bier zelfs ontzet worden door twee bodyguards, toen de Bra bantse kladblokjes en pennen wat dicht en opdringerig onder zijn neus werden gehouden. Die bodyguards zijn vaste prik op de proftennistoernooien sinds Monica Seles vorig jaar april in Hamburg werd neergestoken. Ook in Rosmalen dus. Ze kwa men Eltingh gisteren wel han dig uit, anders had hij zijn kwartfinale-optreden van mor gen tegen David Adams mis schien nog wel gedwarsboomd gezien door een Brabants bal pennetje in zijn oog. Dat zou wel bijzonder onge lukkig uitgekomen zijn, juist nu hij zijn beste Rosmalen ooit speelt van de vijf keer dat hij in schreef. De twee achtereenvol gende zeges op zijn landgeno ten komen de Heerdenaar goed uit. Het brengt hem op de nieu we wereldranglijst, die van aan staande maandag, waarschijn lijk voor het eerst in zijn loop baan in de top vijftig. Normaal weten de profs zelf precies hoe de nieuwe ranglijst er uit ziet, nog voordat die uit is, maar Eltingh weet dat momen teel niet. Jarenlang cijferde hij. net als zijn collega's, precies uit wat er op welk toernooi aan punten te verdienen viel. Nu niet meer, en hij heeft gemerkt, dat hij zonder die druk beter speelt. Hij denkt dat het juist daardoor komt, dat 1994 tot nu toe zo lekker verloopt. Hij vloog er pas op drie toernooien in de eerste ronde uit, won voor de tweede keer van Sampras en verdiende 367.746 dollar, exclu sief de 8400 die hij in Brabant in elk geval kan afhalen voor het bereiken van de beste acht. Hij heeft ,als enige Nederlander al eens een grastoernooi gewon nen (Manchester 1992), dus dat zou best weer kunnen. „Maar ik ben één van de acht, dus maak ik twaalfenhalf procent kans. Ik denk nou niet: die Adams, die staat 202, die kan ik ook wel hebben. In Parijs gaf hij Paul en mij in de dubbel wel dik op de broek." Op een mooie dag in mei speelden Hassan Asbai en Marco de Beer van Al- phia 2 zomaar op Woudestein, het sta dion van Excelsior. Onder toeziend oog van Rob Baan, de trainer van de Rot terdamse eerstedivisieclub. Na afloop kregen ze een contract aangeboden. Het is bijna te mooi om waar te zijn en het is ook niet helemaal waar, want het sprookje van de twee Alphenaren is alweer uit. Ze konden bij Excelsior ko men spelen, maar alleen tegen een reiskostenvergoeding van driehonderd gulden per maand. Dat was voor bei den een beetje te weinig: vier midda gen in de week trainen houden dat ze halve dagen gaan werken. „Dan zouden geld inleveren", aldus Asbai. Dat Excelsior de twee middenvelders geen contract aanbood, heeft volgens Asbai alles te maken met hun leeftijd. De club dacht dat de gastspelers veel jonger waren dan 26. „We hadji met wie ze wilden doorgaan", aldus Asbai. „Als we jonger waren geweest, hadden we zeker een A-contract gekre gen." leeftijd wel maar toen zeiden ze dat het geen pro bleem was." Later bleek het wel een obstakel: „Ik denk dat die club meer op zoek is naar jongere spelers", zegt ook Marco de Beer. Aan het spel van de Alphenaren kan het niet hebben gelegen, denken ze. Ze kregen van alle kanten complimenten en behoorden tot de weinigen die de hele wedstrijd tegen het tweede van Excelsior uitspeelden. In totaal waren er ongeveer achttien gastspelers, van wie een aantal was overgebleven na een zelfde soort wedstrijd een week eerder. „Uiteindelijk bleven er zes over Maar Asbai rerteld, achttien meer voor hen gewo Asbai bijna n De Beer zijn geen n dus gaat het leven t door. Hoewel er voor andere promotie had ingezeten. Ook Rijnsburgse Boys kreeg de Alphense middenvelder in de smie zen. Vermoedelijk net als Excelsior op de finaledag om de LD-Cup, toen de reserves van Alphia aantraden tegen die van Rijnsburgse Boys. Verder was er nog een Alphense club (waarvan hij de naam niet wil noemen) die belang stelling voor hem had. Na een gesprek met de voorzitter van Alphia besloot Asbai echter bij de vierdeldasser te blijven. Met de bedoe ling te proberen een plaatsje in het eer ste te venverven en als dat niet lukte alsnog van vereniging te veranderen. Een dag na 1 juni hoorde de Alphenaar echter pas dat na die dag overschrijven niet meer mogelijk is. „Ik kan nog een aantal jaren mee en ik weet nu welke clubs er belangstelling voor me heb ben", zegt hij optimistisch. De Beer kreeg geen telefoontjes van hoger spe lende clubs. Maar ook hij heeft een sportieve verbetering nog niet uit zijn hoofd gezet: „Als ik volgend seizoen goed draai, kan ik misschien daarna naar een hoger spelende club." De carrière van beiden begon bij Al phense Boys, waar ze de hoogste jeugdelftallen doorliepen. De Beer bleef daar en vertrok pas vier jaar gele den, na onenigheid met trainer Paul Bahlmann. Asbai stapte eerst over naar ARC, stopte toen met voetballen, speelde vervolgens een jaar lang toernooien met een Marokkaans elftal en meldde zich drie jaar geleden bij Alphia, omdat hij weer op een meer serieuze manier wilde voetballen. Blijft de vraag hoe het mogelijk is dat twee van die goede voetballers in het tweede van Alphia spelen. De Beer haast zich te zeggen dat hij de laatste acht wedstrijden met het eerste heeft meegespeeld. Ook As bai heeft de moed op een plaats in het eerste elftal nog niet opgegeven. „Er spelen in het tweede wel meer jongens die daar eigenlijk niet in horen. Maar bij Alphia is het zo dat bijvoorbeeld kinderen van bestuursleden eerder in het eerste komen dan buitenstaanders. Maar er is nu een nieuwe trainer. Piet Kroon. Hij is helemaal gek van het tweede. Dat vindt hij een leuk elftal." brussel/toronto anp/sip In de laatste officiële interland in het Brusselse Heizelstadion - volgend jaar verrijst het Koning Boudewijnstadion - heeft België kleurloos gevoetbald tegen Hongarije. Speelde Oranje de Hongaren vorige week woens dag zoek met 7-1, de Rode Dui vels wonnen met moeite: 3-1. Morgen vertrekt de ploeg van bondscoach Pol van Himst naar Daytona Beach in Florida in de Verenigde Staten. Luc Nilis, de nieuwe aanwinst van PSV, scoort nu ook in de nationale ploeg. Zaterdag in het oefendu el met Zambia maakte hij zijn eerste interlanddoelpunt; 'giste ren bracht hij zijn totaal op twee. Het gemiddelde van Josip Weber, die tegen de Hongaren één keer doel trof. haalt Nilis bij lange na niet. Geen wonder, want met zes doelpunten uit twee wedstrijden draait de nieuwe spits van Anderlecht een fabuleus moyenne. Het meest opwindende aan de wedstrijd Canada - Duitsland was het eindsignaal van scheidsrechter Lodge. Zelfs dat kwam pas in de 96ste minuut. Rudi Voller was hem er dank baar voor, want hij zorgde in de extra tijd voor de eindstand: 2- 0. In de eerste helft had Mathias Sammer de ploeg van bonds coach Berti Vogts al op voor sprong gezet. Flet oefenduel werd gespeeld in het Varsity-stadion in Toron- washington gpd De inleiding tot het eerste Belgische doelpunt tegen de Hongaren: Lorenzo Staelens brengt de niet zichtbare Josip Weber in stelling. to, de plaats waar Oranje zon dag Canada als sparringpartner ontmoet. Enige Oranje-suppor ters waren al eerder afgereisd, getuige het spandoek 'Gullit I De Duitsers speelden slecht tegen de Canadezen, die eerder een verrassend gelijkspel tegen Brazilië hadden behaald. Bo vendien viel Mario Basler van Werder Bremen t voor tijd uit met een zware kneuzing aan zijn knie. In het ziekenhuis moeten foto's uitwij zen hoe ernstig de blessure is. Om de vingers bij af te likken. Dat is voor reclamemakers het WK voetbal, waar wereldwijd gedurende een maand in totaal ruim dertig miljard mensen naar kijken. Een aantal grote ondernemingen heeft daarom miljoenen dollars uitgetrokken voor reclamecampagnes tijdens het WK. Toch wordt voetbal in de VS als onvoldoende 'TV-geniek' be schouwd. Het duurt te lang, er zijn te weinig onderbrekingen en dus te weinig mogelijkheden voor reclame op de buis. Het heeft het bedrijfsleven er niet van weerhouden fors te in vesteren in het WK. Elf hoofdsponsors (Canon, Coca- Cola, Fuji, General Motors. Mastercard, McDonalds, Snic kers, Energizer, Gillette, JVC en Philips) hebben elk tussen 15 en 20 miljoen dollar in de WK-kas moeten storten voor het recht met het YVK reclame te mogen maken. Die miljoenen dollars geven de hoofdsponsors het alleen recht op reclame in de stadions. „Het zijn de duurste reclame borden uit de historie", zei een reclameman. Die compenseren het ontbreken van W-reclame tijdens de wedstrijden. Wel zijn de logo's van de sponsors gere geld in een hoek van het beeld te zien, bijvoorbeeld de klok verschijnt of de makers van doelpunten worden ver meld. Alle sponsors samen - tien kleinere moeten elk zeven mil joen dollar neertellen - brengen 275 miljoen dollar op. Aan TV- rechten komt bijna 300 miljoen binnen, maar niet van de Ame rikaanse tv. ABC betaalt maar 12 miljoen dollar om elf wed strijden direct op de buis te brengen en de sportzender ESPN hoeft niet meer op tafel te leggen voor de overige 42 duels. Een schril contrast met de Olympische Spelen, waarvoor de grote Amerikaanse net works' honderden miljoenen voor moesten betalen. De bui tenlandse W-zenders betalen samen 275 miljoen dollar. Dat geld verdwijnt in de zak ken van de FIFA. Net als de bij dragen van de hoofdsponsors. Het Amerikaanse YVK-organisa- tiecomite krijgt het geld van de nevensponsors. De kaartver koop brengt 225 miljoen dollar op. Het organisatiecomité re kent verder op 100 miljoen aan parkeergelden en de huur voor de eet- en drinkwarenstands in de stadions, op 75 miljoen voor de rechten op de verkoop van WK-spuvenirs en op 12 tot 20 miljoen uit de verkoop van spe ciale WK-munten, terwijl het voor 100 miljoen dollar aan mu- ziekgigant Polygram (Philips) het recht heeft verkocht om van het WK video's en boeken te maken. De FIFA steekt een groot deel van de winst in haar zak. De rest gaat op aan de organisatie, ook al wordt van tienduizenden vrijwilligers gebruik gemaakt. Volgens Alan Rothenberg, de baas van het WK, is de grootste onkostenpost op de begroting de veiligheid. De netto-winst van het YVK wordt gebruikt om het lanceren van de nieuwe Amerikaanse profcompetitie in het voorjaar van 1995 gemakke lijker te maken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25