mmsu 'Skoda is onze mooiste dochter' mwi Een temperamentvolle dealer D EW I T Weg en wiel Rover doet goede zaken met 600 Fiat Panda nog steeds geliefd Fietsroutenet is zinvol UW ROVER-DEALER AUTO HOME - DONDERDAG 9 JUNI 1994 23 Er werd algemeen aangenomen dat de Fiat Panda na de komst van de Cinquecento snel van het toneel zou verdwijnen. Maar dat blijkt toch een vergis sing te zijn. De 'moderne Eend' van Fiat is na 14 jaar nog altijd een geliefd model zonder kin derziektes met als sterke punten onder meer de aantrekkelijke prijs en de relatief grotë hoe veelheid binnenruimte. Kijk bij voorbeeld naar model len als de Suzuki Alto en de Dai hatsu Cuore die men in deze klasse veel op de weg ziet. De Panda verslaat ze niet alleen in prijs, maar ook in lengte, breed te en hoogte. Verder is de Panda met een top van 140 km/u snel ler en heeft men door een veel grotere tank stukken meer ac tieradius. Ook de bagageruimte van de Italiaanse 'mini' is met 270 liter heel wat groter dan die van het Japanse tweetal. Fiat heeft het Panda-aanbod voor '94 aangepast en levert nu vijf modellen: de L 15.200), de Young 15.695), de CLX 16.495), de Selecta 19.250) met de Nederlandse continue variabele transmissie (ECVT) en de Trekking 26.950) met in- schakelbarevierwielaandrijving. De 1994-uitvoering heeft nieu we lakkleuren en bekledings- stoffen en in de populairste ver sies een kleinere motor. Die meet 899 cc, 100 cc minder dan de motor in het voorgaande model. Het vermogen daalt van 45 naar 40 pk. Dat gaat ten kos te van de prestaties maar maakt de Panda wel wat zuiniger. De kleinere motor zit in de L, •CLX en het speciale model Young dat met felle kleuraccen ten is opgesierd. De Selecta be houdt zijn sterkere 1.1 liter mo tor (50 pk). Dezelfde motor heeft de Trekking. Op deze Pan da 4x4, bedoeld als vrijetijdsau- to, introduceerde Fiat eerder dakrails om hem de uitstraling van een stationwagon te geven. Deze dakrails heeft nu voortaan de Panda CLX, voor de Trekking zijn ze als extra verkrijgbaar. Een andere uitbreiding van de uitrusting is de nu van binnen uit verstelbare buitenspiegel, al leen links op de L en aan beide kanten op de CLX. Verder intro duceert Fiat als veiligheids-item een systeem voor brandbeveili ging. Naar het zich laat aanzien zal dat geleidelijk in alle Fiats komen. Het omvat een schake laar die de brandstoftoevoer af sluit bij een flinke aanrijding, en een klep die voorkomt dat ben zine uit de tank loopt als de au to omslaat. ZIJLSINGEL36, LEIDEN. TEL. 071-223635 /■uw auto-aan- bieding acce- lereert een stuk beter op J^déze plaats, -"v, Iedere donder- ^dag raak! Bel onze adver ts*. tentie-af deling. Mitsubishi in de lift Het Japanse automerk Mitsubishi weet ook in verticale richting aardige snelheden te bereiken. Het bouwde namelijk voor Japans hoogste gebouw, de Landmark Tower, een van de snelste passagiersliften van dit moment. De lift bereikt op de tocht van de eerste naar de ze ventigste verdieping een snel heid van 45 km/uur. Hij doet er 27 verdiepingen over om op volle snelheid te komen en gaat 15 verdiepingen lateral afrem men. Dit voorkomt een voor de passagiers te hinderlijke ver snelling en vertraging. Het Britse merk Rover wil de ko mende jaren geleidelijk groter wor den en vooral in de zakelijke markt klanten winnen. Wat dat laatste be treft zijn alle ogen gericht op de nieuwste troef, de Rover 600, die ver boven de verwachting scoort in de verkoopstatistieken. Het succes van de 600 heeft er toe bijgedragen dat Rover in het eerste kwartaal als grootste stijger uit de bus is gekomen. Terwijl de totale Nederlandse autoverkoop met ruim een kwart steeg ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, ver kocht Rover 1.902 auto's terwijl dat er een jaar geleden nog 730 waren in het eerste kwartaal. Een toename dus van ruim 160 procent. Met de 600-serie doet Rover voor het eerst een aanval op de top van de middenklasse. Vooral dat deel van de zakelijke markt dat exclusivi teit op prijs stelt heeft veel belang stelling voor de 600. Het eigen ge zicht van de Rover en het Britse in terieur worden veel genoemd als aankoopmotieven. Typerend voor het Engelse cachet zijn ook de fraaie chromen grille, de chromen omran ding van de achternummerplaat en de roestvrij stalen dorpelbescher mers met Rover-inscriptie. De 600-serie is recent uitgebreid met een derde versie naast de al be kende tweeliter 16-kleppers 620i (115 pk) en 620 Si (131 pk). Het is het topmodel 623 Si dat wordt aan gedreven door een 2.3 liter 158 pk Honda-motor (uit de Prelude). Daarmee is een geraffineerde auto ontstaan waarbij onder het gedis tingeerde uiterlijk een brok dyna miek schuilgaat. Die dynamiek is desgewenst zichtbaar gemaakt in de 'Sportieve Uitvoering' van de 623 Si, die onder meer is voorzien van een verlagingsset, lichtmetalen velgen met 205 mm brede banden en mist lampen in de voorspoiler. Ook een radio behoort tot deze extra uitrus ting. De prijs van het nieuwe top model bedraagt 69.900, voor het genoemde sportpakket berekent Rover nog eens 6.250 extra. Het nieuwe topmodel binnen Rover's 600-reeks heet 623 Si. foto rover Sportieve Fords bijeen De jaarlijkse bijeenkomst van de Ford XR/RS-club wordt op zaterdag 11 juni gehouden op het Midland Circuit te Lely stad. Ook dit keer zullen weer vele door Ford uitgebrachte sportieve varianten van de be kende gezinswagens (oud en nieuw) aanwezig zijn. De toe gangsprijs bedraagt 7,50. Volkswagen helpt Tsjechische autofabrikant weer op de been Ruim drie jaar geleden nam het Volkswagen-concern Skoda onderzijn hoede. Nog nooit investeerde een westers bedrijf zoveel geld in Oost- Europa. Intussen is de vraag naar auto's flink gedaald en Skoda leed in 1993 zwaar verlies. Toch komt het met Skoda wel goed dank zij lage lonen en een (nu nog) beschermde thuismarkt. In Mlada Boleslav, een stad 60 km ten noordoos ten van Praag, maakt Skoda al 90 jaar lang au to's en behoort daarmee tot de oudste autoprodu centen ter wereld. Skoda ging in zijn lange geschie denis door diepe dalen, maar na de 'Fluwelen Re volutie' van 1989 stond het bedrijf er bijzonder slecht voor. PRAAG »AJ. VAN VUREN Tijdens het communistisch be wind waren kwaliteit en tech nologie ver achter geraakt bij het westen en Japan. Skoda zat dringend verleden om een sterke westerse partner met know-how en geld om het be drijf te moderniseren. Maar omgekeerd was Skoda ook aantrekkelijk voor westerse autofabrikanten. In Oost-Euro pa groeit de vraag naar auto's met 8 a 10 procent per jaar en met een fabriek in een Oost europees land is die markt be ter te bedienen. Renault, Ci- troën, General Motors en Volkswagen verdrongen elkaar om Skoda over te nemen. Eind 1990 koos de Tsjechische regering voor samenwerking met Volkswagen. De belang rijkste reden voor die keus was dat Skoda zelfstandig auto's kon blijven ontwikkelen, pro duceren en verkopen. Volkswa gen was verder bereid binnen vier jaar 1,2 miljard mark bij te dragen aan de modernisering van Skoda en 200 miljoen mark neer te tellen voor 70 procent van de aandelen. Het is tot op heden de grootste investering van een westers bedrijf in Oost-Europa. De vrolijkste Panda is de Young, die onder meer is voorzien van groene of blauwe veiligheidsgordels, stoel- bekleding en hoofdsteunen, een in verschillende kleuren uitgevoerd dashboard en getint glas. foto fiat Hoewel Skoda een zelfstandig bedrijf blijft in hel Volkswagen concern (naast VW, Audi en Seat) is het management over wegend in Duitse handen ge komen. Volkswagen levert vijf van de negen leden in de Raad van Bestuur en drie van de vijf directeuren. Verder werken er nog 150 managers en specialis ten van Volkswagen bij Skoda om de Tsjechen de fijne kneep jes van modern ondernemen bij te brengen. Het grondig ge reorganiseerde bedrijf heeft de produktie opgevoerd, de kwali teit verhoogd en de efficiëntie verbeterd. De injectie van kapitaal en mo dern management hebben hun uitwerking niet gemist. Terwijl de industriële produktie in Tsjechië met 40 procent is af genomen, is de produktie van Skoda met bijna 20 procent ge stegen. In 1993 produceerde Skoda ongeveer 220.000 auto's. Ruim de helft werd in het bui tenland verkocht en daarvan gingen er meer dan 60.000 naar West-Europa. Auto's vor men inmiddels 5,5 procent van de totale Tsjechische export. Maar daar blijft het niet bij, Skoda wil de produktie dit de cennium opvoeren tot 390.000 stuks per jaar. Naast de verbetering van het het topjaar 1992. Volkswagen heeft het daardoor zelf niet makkelijk zoals blijkt uit de in voering van de vierdaagse werkweek bij de vestigingen in Duitsland. Daarom zal Volks wagen tot het jaar 2000 niet meer dan 3,8 miljard mark in Skoda investeren. Een nieuwe fabriek voor de produktie van motoren in Mlada Boleslav is van de baan en in plaats daarvan wordt al leen de bestaande motorenfa- briek verbeterd. De Tsjechische regering is niet blij met de ge wijzigde plannen van Volkswa gen maar kan er weinig aan veranderen. Skoda wil af van het imago van Oosteuropese automerken: la ge kwaliteit en slechte afwer king, verouderde technologie en vormgeving, vervuilend en lawaaierig, maar wel goed koop. Voor toekomstig succes móet Skoda goede auto's leren ma ken voor een scherpe prijs. Het bedrijf maakt daarmee flinke vorderingen. De vooruitzichten zijn goed ondanks de huidige slechte vraag. Skoda is als ge volg van een en ander inmid dels wel het boegbeeld van het economische veranderingspro ces in Tsjechië geworden. management en de produktie, vormen de lage lonen van de circa 17.000 werknemers een belangrijke bijdrage aan het succes van Skoda. In 1993 be droeg het gemiddelde maand loon bij Skoda nog geen 550, overigens nog altijd 20 procent meer dan gemiddeld in de Tsjechische industrie wordt betaald. Maar dr. Piëch, de voorzitter van de directie van het Volks wagen-concern, zegt niet in de eerste plaats door de lage loon kosten (minder dan 10 procent van die in Duitsland) te zijn aangetrokken, maar veel meer door de uitstekende scholing en het vakmanschap van de ar beiders. Piëch noemde Skoda de 'mooiste dochter' van het concern die als enige binnen het Volkswagen-concern de concurrentie aan kan met de Japanners. Daarnaast heeft Skoda het voordeel van een beschermde thuismarkt. Op buitenlandse auto's heft de regering 15 tot 19 procent invoerbelasting. Mede daardoor verkocht Skoda vorig jaar in Tsjechië vier van elke vijf nieuwe auto's. De Tsjechische regering wil deze invoerbelasting geleidelijk af schaffen en Skoda moet in het jaar 2001 zonder dit voordeel leren leven. Naast het verbeteren van de bestaande types Favorit en Forman werkt Skoda aan een nieuwe auto van ongeveer de zelfde klasse als de Vento van VW en de Toledo van Seat. Dit nieuwe model, waarover nogal geheimzinnig wordt gedaan, komt over een paar jaar op de markt en is bedoeld om de concurentie aan te gaan met veel-auto-voor-weinig-geld- merken zoals Hyundai en Kia uitZuid-Korea. Toch leed Skoda in 1993 een verlies van bijna 300 miljoen gulden. De bedrijfsleiding ver zekert echter dat dit 'eenmali ge verlies' het gevolg is van een andere manier van boekhou den. Wanneer men niet zo fors had afgeschreven zou er zelfs sprake zijn geweest van een kleine winst. Maar Volkswagen zal wel veel minder in Skoda investeren dan eerder was toegezegd. Toen Volkswagen drie jaar ge leden de joint venture met Skoda aanging beloofde het concern tot het jaar 2000 ruim zeven miljard mark in Skoda te investeren. De belangstelling voor auto's is echter sterk afge nomen en het zal nog wel drie of vier jaar duren voordat de vraag weer het peil bereikt van WEGWERKZAAMHEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) Den Bosch richting Eindhoven (A 2) 'lussen Best en knooppunt De Hogt. Ter hoogte van Veldhoven. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunten De Hogt en Batadorp. Utrecht richting Den Bosch (A 2) T.h.v. Lekbrug, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) Tussen Gouda en Waddinxveen, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deil. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en de Van Brienenoordbrug, avond/nacht. Utrecht richting Breda (A 27) T.h.v. de Merwedebrug bij Gorinchem. Amersfoort richting Utrecht (A 28) T.h.v. Leusden, avond en nacht. Arnhem - Nijmegen (A 52) FIETSSTROOK redactie: Theo vari der Kaaij Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. T.h.v. de Waalbrug Nijmegen, overdag. "1 1 r bestaat in het I j land veel tevre- denheid onder fietsers over de uitgezette doorgaande fietsroutes van de stichting Landelijk Fietsplatform. Dat blijkt uit een onderzoek door DTV Consultants naar gebruik en waardering van deze LF-routes. Voor het Fietsplatform is dit resultaat aanleiding om volop verder te gaan met de ontwikkeling van een net van bewegwijzerde lange fietsroutes door Nederland. Fietsers zijn al vertrouwd met de Noord- en Mid den-Nederlandroute (sinds 1988), de Midden- en Zuid-Nederlandroute en de Noordzeeroute ('89). de Midden-Nederlandroute ('91), de Maasroute, de Saksenroute en het Rondje Twente ('93). De routes worden gebruikt voor het maken van fietstochten van een of meerdere dagen. Dit jaar komen er twee beweg wijzerde routes bij, de Wadden zeeroute van Callantsoog naar Nieuweschans en de Schelde- Rijnroute tussen Middelburg en Venlo. Diverse routes aan elkaar gekoppeld vormen een grote fietsronde door Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat de fietsroutes behoorlijk econo misch effect sorteren. Berekend is dat de bestaande routes re sulteren in 174.000 overnach tingen en 14 miljoen gulden aan bestedingen per jaar. Het Lan delijk Fietsplatform is een onaf hankelijk coördinatiepunt voor het toeristisch-recreatieve fiet sen in Nederland. Zowel over heidsinstellingen als particulie re organisaties zijn in de stich ting vertegenwoordigd. Op de ligfiets De ligfietsind.ustrie doet zijn ui terste best om de ligfiets onder de aandacht te brengen. Zoals eerder aangekondigd houdt de Eindhovense organisatie De Liggende Hollander de eerste twee weken van juli een grote ligfiets- toer door Nederland, waaraan belangstellen den tegen betaling kunnen deelnemen. Tijdens die toer zijn er kijk- en opstapdagen in Den Haag, Groningen, Arnhem en Eindhoven, waar het publiek gratis mag proefrijden op di verse soorten ligfietsen. Hieraan vooraf houdt de ligfietsenwinkel Fancy Frames in Am sterdam Oost op zon dag 12 juni een kennis makingsdag op een af gezet stuk van de Eer ste Van Swindenstraat. Er zijn verschillende typen lig fietsen aanwezig, waarop be langstellenden testritjes kunnen maken. De Nederlandse Vereni ging voor Human Powered Ve hicles geeft voorlichting, produ centen van ligfietsen verschaf fen informatie over hun model len, er zijn zelfbouwers actief en er is een loterij met als hoofd prijs een ligfiets. De manifesta tie is van 13 tot 17 uur. De trek king van de loterij vindt om 16 uur plaats in café De Ponteneur. Fancy Frames is gevestigd aan de Eerste van Swindenstraat 553, tel. 020 - 6946448. Zomerse Peugeot De Franse fabrikant Peugeot breidt het 306-gamma tijdelijk uit met het actiemodel 306 Summertime. Deze versie is gebaseerd op de XR 1.4 of de XRD 1.9 en lever baar als 3-deurs of 5-deurs. Als extra's heeft de Summertime lichtmetalen velgen, mistlam pen, extra brede stootlijsten aan de zijkant, kuipstoelen, hoofd steunen achter en speciale stre pen en logo's. De klantenkorting bedraagt vol gens Peugeot 1.325 waarmee de Summertime 1.4 op 31.250 komt (5-deurs 32.310) en de Summertime 1.9D op 34.935 (de 5-deurs kost 36 mille). St. Jacobsgracht 10-18 (nabijDoezastraat) Tel. 071 - 12 15 60 Ik voel me thuis bij Autohome BLIK IN HET VERLEDEN ~="=aa^ n\ Dit charmante achter aanzicht behoort toe aan een Ford Taunus 15M uit 1955. De 15M op basis van de in 1952 op de markt ver schenen 12M en had naast een sterkere mo tor (1500 cc in plaats van 1200 cc) en een andere versnellingsbak ook een verbeterd inte rieur. De bij Ford Duitsland gebouwde 12M en 15M waren geheel in de Verenigde Staten ontworpen en het uiterlijk vertoonde dan ook duidelijke Amerikaanse trekjes. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23