Beeld van rijk rooms leven Belgen tegen pauselijk schrijven over priesterwijding van vrouwen Kerk Samenleving ICCO krijgt twee directeuren Raiser betreurt toon pauselijk schrijven DONDERDAG 9 JUN11994 BUITENLAND KORT Chinezen Vier procent van alle jonge Chinezen gelooft in het be staan van God. Dat blijkt uit een enquête van het tijd schrift 'Jong China'. Van de ondervraagde personen tus sen de 18 en 35 jaar. ver spreid over heel China, denkt 18 procent dat er 'misschien één of ander God' bestaat. Ruim de helft van de jonge Chinezen zegt atheïst te zijn, terwijl bijna een kwart 'hevig twijfelt' aan het bestaan van God. De rest van de onder vraagden (2 procent) wilde deze vraag niet beantwoor den. Failliet Het op kerken gerichte milieuvriendelijke bedrijf Oi- kos heeft bij het kantonge recht in Frankfurt zijn failli- sement aangevraagd. Laatste pogingen om het bedrijf te redden zijn mislukt omdat berichten over het dreigende einde volgens bedrijfsleider Reinhard Heinzel geen 'soli- dariteitseffect' hebben opge roepen bij de kerken. De milieuvriendelijke kantoorar tikelen, informatie en advie zen over milieubesparing van het bedrijf sloegen bij kerkelijke instellingen en be stuursorganen niet aan. Ten slotte daalde de omzet met 500.000 mark (ongeveer 550.000 gulden) per jaar. Het bedrijf, dat in 1988 werd op gericht, beoogde het stimule ren van 'milieubewuste huis houdens en bedrijven' in kerk en samenleving. Oikos, dat drie werknemers in dienst heeft, wordt door 770 vennoten gedragen. Daartoe behoren behalve een groot aantal privé-personen, ker ken van deelstaten en kerke lijke bedrijven. Ook de voor zitter van de Evangelische Kirche in Duitsland, bisschop Klaus Engelhardt, is aandeel houder. Leerplan Godsdienst wordt een ver plicht vak op de Roemeense scholen. Na een spannend debat sprak een meerderheid van de parlementariërs zich uit voor een wet van deze strekking. Het komend na jaar zal de wet in werking treden. De kerken die door de staat zijn erkend, krijgen de mogelijkheid hun eigen leerplan voor het godsdienst onderwijs op te stellen. Ou ders die niet willen dat hun kind de godsdienstlessen volgt, kunnen vrijstelling aanvragen. 90 Procent van de Roemenen is orthodox chris telijk. Sinds 1990 mag op Roemeense scholen weer godsdienstonderwijs worden gegeven. Wegens gebrek aan docenten en leermiddelen gebeurde dat tot op heden onregelmatig. Ten tijde van het communisme was het geven van godsdienstlessen verboden. Skinheads Italiaanse skinheads hebben de geestelijke leider van de moslims in de Italiaanse pro vincie Latium aangevallen en verwond. De politie slaagde er kort na de aanval in enkele verdachten te arresteren, zo maakte de Italiaanse pers gisteren bekend. Het slacht offer is een 39-jarige Egypte naar. Behalve als geestelijke is hij ook als ingenieur werk zaam in de stad Latina. De Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, beklaagde zich dinsdag over 'verontrustende voorvallen van racistisch geweld' in Ita lië. De krant schreef dit nadat zondag drie buitenlanders in Rome in elkaar waren gesla gen. DEN HAAG Belga/KNA/ANP Het pauselijk schrijven Ordina- tio Sacerdotalis heeft in België tot hevige protesten geleid. Ter wijl de Nederlanders niet koud of warm lijken te worden van de beslissing van de paus de dis cussie over de priesterwijding van vrouwen definitief te slui ten, vinden onze Zuiderburen de tijd rijp voor 'een mars op Rome. een petitie en een sta- king'. Volgens voorzitter Agnes Pas van het Interdiocesaan Pasto raal Beraad, het belangrijkste overlegorgaan van de RK Kerk in België, moet het ongenoegen dat in grote delen van de kerk leeft, de komende weken tot ac ties leiden. Als blijkt dat de Bel gische bisschoppen het ge zichtspunt van Rome delen, zullen die acties zich ook tot hen richten. „Dit keer zullen wij niet braaf zijn", aldus Pas op de Belgische televisie. De Nederlandse Acht Mei Be weging voelt zich niet geroepen op het pauselijk document te reageren. „Voor ons is deze brief niet nieuw", aldus Tiny Augustus van de Commissie Machtsongelijkheid van de AMB. Op een conferentie in fe bruari sprak de commissie uit dat de vrouw in het ambt er kend moet worden en dat er veel meer ambten erkend moe ten worden dan nu het geval is. Zo zou ook de functie van pas toraal werker in hun ogen als ambt moeten worden gezien. BEROEPINGSWERK J.B. Alblas te HAZERSWOUDE: te Okkenbroek J F. Scheffer, kandidaat te Erichem; te Hengelo (O): F.P. Leever te Sydney (Uniting Church Australië): te De Bilt (wijk 1): G. van Goch te Besoyen; te Zwolle (wijkge meente 9): S. Jumelet te Waarden burg-Neerijnen. Aangenomen: naar Gaasperdam (Am- sterdam-Zuid-Oost) (SoW): C. van Veelen te Bergeyk en Bladel en Hoogeloon-Eersel; het beroep door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (luchtmachtpredikant): mevr. A.C. Barnhoorn. predikant voor buitenge wone werkzaamheden (maatschappe lijk activeringswerk en vormingswerk ten dienste van vrouwen). Inventarissen vier Leidse parochies door Gemeentearchief gebundeld De pastoors van rond de eeuwwisseling waren dol op reglementen. Bij een zoveelste v aanvraag om goedkeuring liet het ge belgde bisdom op een keer aan een punctuele zielzor ger weten: „Gaat u nu maar eerst eens aan het werk, die statuten komen heus nog wel." leiden dick van der plas Veel van die stukken met irrele vante aantekeningen kwamen niet verder dan de papierver nietiger. Maar an wat resteerde kon een boeiend overzicht van het Leids parochieleven aan het eind van de vorige en het begin van deze eeuw worden samen gesteld. De gebundelde inven tarissen van Leidse parochie-ar chieven worden vanmiddag door gemeente-archivaris T.N. Schelhaas aangeboden aan vicaris-generaal VV.J.M. van Paassen van het bisdom Rotter dam. Het gaat om 'archivalia' van de drie parochies die na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie zijn gesticht: die van de Petruskerk, de Hartebrug- kerk en de Mon Pèrekerk. Als laatste kwam daar het archief van de Meerburgparochie bij. Ook van de zeven zogenaamde 'staties' - de zeventiende eeuw- se voorlopers van de parochies - is archiefmateriaal geïnventari seerd. De eerste stLikken dateren van rond 1650 en tot 1934 is het overzicht van het Leidse 'room se leven' behoorlijk compleet. In dat laatste jaar komt er ech ter een nieuwe parochie bij, de Leonardus, waarvan geen mate riaal aan het Gemeentearchief is overgedragen. „Maar mis schien dat we daar nog eens achteraan gaan", vertelt ad junct-archivaris R.C.J. van Maanen. Na de oorlog ontston den weer andere parochies, die ook in het overzicht ontbreken. Dat wil niet zeggen dat de in ventarissen van de wel aanwezi ge archieven in 1934 worden af gesloten. De grens ligt per paro chie verschillend en is afhanke lijk van de behoefte van het kerkbestuur om nog stukken onder zich te houden. Het meest recent zijn de gegevens van de Meerburgparochie, die lopen tot 1987. afgeblazen. Soms moet de ar chivaris er ook zelf op uit om de stukken compleet te krijgen. Zoals in het geval van de Meer burgparochie. Medewerker M. van Halem van het Gemeente archief stuitte in de pastorie min of meer bij toeval op de nog ontbrekende pastoorsar chieven die ergens in een zol derkast in de vergetelheid wa ren geraakt. Het materiaal waarmee moet worden gewerkt mag dan vaak stoffig en muf zijn, het vak van archivaris is dat volgens Van Halem pertinent niet. Het snuf felen in de oude paperassen omschrijft hij als 'kostelijk'. „Je kunt er in elk geval heel wat van je nieuwsgierigheid in kwijt." Andere drijfveren zijn voor hem i geschiedenis en ?t het publiek dat wil raadplegen. i de parochie-archieven die in de inventaris is opgenomen, De archieven zijn ook op ver schillende tijden, geheel afzon derlijk van elkaar, aan het Leids Gemeentearchief aangeboden. Van Maanen: „Een belangrijke reden om stukken over te dra gen is vaak ruimte-gebrek. Dan kun je kiezen tussen de Vliko- bak of het Gemeentearchief. Een goede secretaris, met oog voor de belangen van de ge schiedschrijving, kiest natuur- n de Petruskerk. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN lijk voor het Gemeentearchief." Het materiaal komt vaak als 'een puinhoop' bij het archief binnen.- Van de verzameling do zen en ordners moet letterlijk het stof en het spinrag worden De groep van onderzoekers of anderszins geïnteresseerden die zich bezighouden met de Leidse kerkhistorie, stond onbewust aan de basis van deze gebun delde inventarissen. De afgelo pen jaren bleek dat mensen die zich bezighielden met één paro chie of de statie die daaraan vooraf ging, ook kennis namen van de publicaties over andere rooms-katholieke geloofsge meenschappen in de stad. Dit gegeven leidde tot het plan om de reeds bestaande inventaris sen van parochie- en statie-ar chieven, aangevuld met die van de Meerburg, in druk te laten verschijnen. Adjunct-archivaris Van Maanen noemt het heel plezierig dat deze uitgave tot stand kon komen in nauwe sa menwerking met het dekenaat Leiden. Door het werk aan de inven tarissen hebben de medewer kers van het Gemeentearchief zelf een globaal beeld gekregen van het 'Leidse' katholicisme in deze eeuw. „Maar aan het fijne, gedetailleerde werk kom je na tuurlijk niet toe", zegt Van Maanen. „Hoewel je natuurlijk wel eens staat te popelen om op de stoel van de historicus te gaan zitten." De geschiedkundige die dit onderwerp op zich wil nemen, heeft zich nog niet gemeld. Maar met het verschijnen van de gebundelde parochie-archi varissen is zijn of haar werk wel een stuk gemakkelijker ge maakt. Zeist anpteur. ICCO is medefinancier van projecten op het terrein van ontwikkelingssamenwerking. Van Es trad in 1990 bij ICCO in dienst als secretaris voor Zuid- Oost Azië. Sinds 1992 is hij hoofd van één van de twee bui tenlandafdelingen. Voor zijn komst bij ICCO was Van Es on der meer ziekenhuispredikant in Heemstede. De protestantse organisatie IC CO heeft dr. J.J. van Es (48) be noemd tot directeur bedrijfs voering. Hij wordt één van de twee directeuren van de organi satie, waarin de meeste refor matorische kerken en een groot aantal christelijke organisaties in Nederland samenwerken. Tot op heden had ICCO één direc- De Wereldraad van Kerken be treurt het dat paus Johannes Paulus II in zulke absolute ter men heeft gesproken over de vrouw en het priesterschap. Dit zegt secretaris-generaal dr. Konrad Raiser in een reactie op de recente brief van de paus, waarin deze de toelating van vrouwen 'tot het priester ambt in de Rooms-Katholieke Kerk voor eens en voor altijd uitsluit. De inhoud van de brief bevat 'niets nieuws', zegt Raiser in het Wereldraadorgaan EPS. Nieuw is de ferme toon waar op de paus elke discussie over het onderwerp wil uitsluiten. „Het was reeds moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, om met de RK Kerk over de pries terwijding v; spreken. In dat opzicht ont staat er door de brief geen nieuwe situatie." Hij wijst op de 'paradox' dat het Vaticaan enerzijds het be lang van de oecumene bena drukt en anderzijds duidelijk maakt dat omwille van de een heid der kerken niets van de leer of de traditie mag worden veranderd. HET WEER HANS VAN ES Lichte verbetering Het naderbij komen van een vleug zomerwarmte vanuit Frankrijk (25 tot 28 graden) leidde gistermiddag tot een botsing met de veel koelere lucht boven Nederland. Alleen in Limburg was nog iets van die hoge re temperatuur voelbaar; het werd daar nog net 20 graden. In onze re gio hing er in de ochtenduren al een dreigend wolkendek en weer verstreek er een junidag zonder zon. In de middag begon het front, dat al enige tijd in sluimertoestand boven ons land hing, door het gro ter wordend temperatuurverschil te activeren. Het regende enige tijd flink en het kwik, rond de middag uur toch al weinig zomers met 14 graden, liep door het afkoelende effect van de neerslag later in de middag tot het bedenkelijke niveau van 10 a 11 graden terug. Regio naal werd er 7 tot 10 milimeter op gevangen. Vooral aan de warme kant van de luchtmassa-grens was een beetje zon genoeg voor convectieve ver schijnselen met vorming van hoge stapelwolken. Dat leverde in de zuidoostelijke helft van het land flinke plensbuien op, soms bege leid door onweer en forse windsto ten. Uiteindelijk won de koele lucht het met gemak; in de avond keerde de rust terug en kwam er ruimte voor een straaltje zon. Inmiddels heeft een sterk hoge- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag nog bewolkt en vooral in Ierland en Schot land regenachtig. Morgen bijna overal droog en ge leidelijk steeds meer zon. Middagtemperatuur onge veer 14 graden, in zuid- Engeland tegen de 20 gra- drukgebied vlak bij Ierland positie gekozen. Een vervelende plaats, want nu worden storingen vanaf IJsland regelrecht naar het Noord zeegebied gestuurd Komende nacht komt een kleine depressie boven de Duitse Bocht aan. De lichte regen krijgt in de loop van vanavond en vannacht een buiig karakter, wat duidt op een nieuwe partij binnenstromende koele lucht. Morgen is er op de temperatuur- kaart van Europa een koude tong te herkennen, die helemaal reikt tot in het westelijk Middellandse zee gebied, waarbij boven Zuid-Frank- rijk een stormachtige mistral op steekt. Ook bij ons staat er vrijdag een stevige noordenwind, die geen hogere maxima dan 15 graden toe laat. Eerst kan er nog een buitje vallen, maar onze kuststrook krijgt vooral later op de dag bredere op klaringen. Zaterdag lijkt een relatief aardige dag te worden; de koude wind "1 zwakt af en het blijft zo goed als droog met af en toe zon. Het kwik loopt iets op naar 17 of 18 graden. IJ Een uitloper van het Ierse hoge- drukgebied komt zondag naderbij, maar een warmtefront boven Enge land maakt ook vorderingen in on- ze richting; meer dan een tijdelij- ke,"lichte verbetering zit er dus niet K Midden-Frank- Vandaag in het oosten nog een enkele regen- of on weersbui, elders geregeld droog. Morgen hetzelfde meer zon en droog. Maxima uiteenlo pend van 15 graden langs het Kanaal tot ongeveer 19 graden elders. Perioden met zon en droog. In de Algar- ve meest zonnig. Maximumtemperatuur ongeveer 30 graden, in het binnenland enkele graden hoger. Afwisselend zon en wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Maxima ongeveer 23 Langs de Costa's droog en vrij zonnig Bij de Golf van Biskaje eerst nog wol kenvelden en mogelijk v binnenland vandaag nog k kale onweersbui. Middagtemperaturen aan de Costa's tussen 25 en 30 graden, idelijke binnenland beduidend Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. hoger, langs de Golf v veer 21 graden. Canarische Eilanden: WEERRAPPORTEN r VRIJDAG 10 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder 21.6 Maan op 06.23 Maan onder22.4 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.42 17.08 Laag water 00.47 12.46 1 gerej Weerrapporten 08 juni 20 ui Westkust Droog er\ vrij zonnig, in de bulirt van Tanger enkele wolkenvelden en kans op een bui Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel hoger Vrij zonnig. Middagtemperatuur op de stranden bij wind van zee meest tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag van het westen uit zonnige pe- rioden en vrijwel overal droog. Morgen wolkenvelden en kans op een bui, elders behoorlijk wat zon en droog. Een harde Mistralwind. 'Maxima van 20 graden langs de westkust tot 27 aan de Cöte dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Wolkenvelden, ook af en toe zon en van weersbui. In het zuiden eerst nog zonnig en droog. Middagtemperatuur van 22 in het noorden tot 27 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Op Corsica meer bewolking en in het bin nenland kans op een bui. Langs de kust en veel wind Middagtemperatuur van 21 in het noorden van Corsica tot 27 op Rotterdam tialfbt Aberdeen regenbui nn«4 18 8 5 0 r» 4 14 12 7.C n2 17 12 8.0 L nnw4 18 13 1.6 nnw5 17 11 6 0 f n 6 20 11 50 nnw5 14 7 2 0 no 6 24 14 0.0 Ol 0204 22 16 00 ono4 23 14 O.0n 220 1 26 11 0.0u nnwö 27 19 0 1 dt 0jd( 26 20 o.q 15 08

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18