Leiden Kortingen op taxivervoer Schietpartij: een kille afrekening of familievete Open dag over uitvaart 'De toekomst is ook een uitdaging' Vrees voor opheffing spijbelopvang Leiden Utrechtse Veer schrikt op van boomkap Actiegroep tegen 'asfaltering Nederland' 16 DONDERDAG 9 JUNI 1994 17 Roekoe yiQDeduiven in I 27 Oegstgeest koeren een simpele 'taal'. Dat maakt ze zeer geschikt voor een onderzoek van Leidse wetenschappers. Weekmarkt De weekmarkt in V/ Koudekerk lijkt ten dode opgeschreven. De markt kost de gemeente veel geld. Diefstal televisie uit auto heiden De dief had gistermorgen weinig tijd nodig om ëen doos met een kleurentelevisie te stelen. Toen de chauffeur van een vrachtauto, bezig met lossen van goederen, een winkel in de iBreestraat binnenging, sloeg de passant zijn slag. De verleiding van een openstaande autodeur kon hij r Insluiper slaat slag lieiden Een insluiper heeft gistermiddag een portefeuille met paspoort, rijbewijs, een aantal betaalcheques en bankpasjes ge stolen uit een ruimte van een kinderdagverblijf aan de Drift- jStraat in Leiden. De spullen waren eigendom van een 36-jarige vrouw uit Hazerswoude-Dorp. Ruzie na spelletjes rummikub leiden Twee Leidenaars zijn vannacht rond half twee in een huis aan de Anna van Burenhof op de vuist gegaan. Een van de twee, een 27-jarige man, viel daarbij door een ruit en liep arm- letsel op. De twee hadden de gehele avond rummikub gespeeld. Of dat tot de onenigheid heeft geleid, is niet bekend. De politie heeft de ruzie gesust. leiden hans koenekoop De meeste spijbelopvangpro jecten die de afgelopen jaren in 22 gemeenten van de grond zijn gekomen, worden binnen twee jaar opgeheven. Ook het op- vangproject in Leiden dreigt dat lot te ondergaan. Dat vreest het Landelijk Platform Spijbelop vang (LPS), nu minister Ritzen (Onderwijs) vasthoudt aan zijn (plan om het jaarlijkse budget van acht miljoen gulden voor de projecten te verdelen over 45 regio's. Medewerkers van de spij belopvangprojecten proberen jaarlijks zo'n 1000 spijbelaars tussen de twaalf en achttien jaar door middel van persoonlijke begeleiding weer een of andere vorm van onderwijs te laten vol gen. In driekwart van de geval len heeft dat succes. Op het Utrechtse Veer in Leiden heerste gistermorgen opwin ding. Onthutste bewoners za gen voor hun ogen vijf volwas sen bomen verdwijnen in de houtversnipperaar. Pisnijdig waren ze, want dit was toch niet aangekondigd. Mevrouw Boter kwam zelfs naar buiten rennen met de telefoon in haar hand. Ze belde het gemeentehuis. „Ik eiste dat ze onmiddellijk zou- den stoppen." Het is de buurt bekend dat de gemeente Leiden de komende periode de walmu- ren en rioleringen aan het Utrechtse Veer gaat vernieu wen. Dat daardoor de straat overhoop wordt gegooid, is ook allemaal keurig medegedeeld door de gemeente in bewoners- brieven. „Alleen is onze kant van het Utechtse Veer pas later aan de beurt. Eerst doen ze het stuk tussen Rijnstraat en Zijlsingel, daarna het stuk tussen Rijn straat en Veerstraat. Dus die bo men hadden best nog wat lan ger kunnen staan", vindt buur man Groenewegen. „En waarom moeten ze zo nodig die bomen omzagen. Ze kunnen ze toch ook met kluit en al eruit halen en ergens anders planten. Dan ben je pas goed bezig met het milieu", vult me vrouw Boter aan. De boomkappers schrokken dusdanig van de heftige reactief van de bewoners, dat zij abrupt hun kettingzagen neerlegden en vertrokken; één volwassen boom en vijf stompjes achterla tend. J. Vellekoop, een van de chefs bij de dienst milieu en beheer, erkent dat de gemeente wat overhaast te werk is gegaan. „Het was beter geweest nog even te wachten met het kap pen. Het klopt dat nu ook al de bomen zijn omgezaagd die ei genlijk pas over vijf maanden weg hoefden. We hadden dat moeten afspreken met het be drijf dat het werk uitvoert, al leen dat is niet gebeurd." leiden henny van egmond vervolg voorpagina Een kille afrekening of een fa milievete. Die mogelijkheden drongen zich gelijk op na de schietpartij op het parkeerter rein achter de Groenoordhallen. Bij de schietpartij kwam een man, wiens identiteit bekend is bij de politie, om het leven. Hij was twee keer door het hoofd geschoten. Terwijl in de beheerderswo- ning van de Groenoordhallen. die aan de zijde van de Willem de Zwijgerlaan staat, een ver jaardagsfeestje werd gevierd, trof een toevallige passant el ders op het parkeerterrein een hevig bloedende man aan. De voorbijganger, een 32-jarige Leidenaar van Engelse origine die na een avondje stappen in Leiden de kortste weg naar zijn huis in de Meren wijk nam, hoorde om hulp roepen. Een, naar later bleek, 31-jarige Voor schotenaar lag door het bloed verlies uit een beenwond al he vig verzwakt op de grond. De Merenwijker rende naar de Jan Lievensstraat en belde aan bij het enige huis dat ver licht was. Na 06-11 te hebben gebeld, keerde hij in gezelschap van de bewoners, spoorslags te rug naar het slachtoffer. Politie en ambulance arriveerden tege lijkertijd. Al snel werd een wa pen gevonden. Een bloedspoor bracht de agenten bij een oude Fiat die el ders op het terrein stond. En daarin bleek de dode te liggen. Op zijn buik met als stille getui gen twee kogelwonden in zijn hoofd en een doorboorde ach terruit. Onmiddellijk werd het Groen - oordhallenterrein en de directe omgeving afgezocht, maar daar werd niemand aangetroffen. La ter in de nacht werd ook nog een speurhond ingezet, die uit Nunspeet moest komen. Hij vond niets. Eerder had de poli tie al wel een tweede handvuur wapen gevonden. Eveneens na bij de plek waar de gewonde Wat er precies is gebeurd op het verlaten, donkere parkeer terrein achter de Groenoordhal len weet de politie nog niet. Er zijn wel vermoedens, maar daarover wil zij niets kwijt 'in het belang van het onderzoek'. De gewonde man, die na be handeling in het AZL werd over gebracht naar het bureau aan Rechercheurs n i de achterzijde v de Langegracht, vertelde een hem van 'betrokkenheid' bij de ment geen mededelingen om- verward verhaal. Deels omdat schietpartij. De auto, met het dat de familie nog niet is inge- hij in shocktoestand verkeerde, slachtoffer nog daarin, werd licht. Het slachtoffer is in ieder maar ook omdat hij te diep in overgebracht naar het bureau geval niet uit Leiden afkomstig het glaasje had gekeken. Zijn voor verder technisch onder- en dat bemoeilijkt het inlichten verhaal was voor de politie wel zoek. aanleiding hem inmiddels te De identiteit van de dode is in- bestempelen als verdachte, middels vastgesteld, maar daar- Vooralsnog verdenkt de politie over doet de politie op dit mo de familie. „Het is onduide lijk of dat ons op korte termijn lukt", aldus politiewoordvoer der R. Blom. Aanbiedingen voor ouderen en gehandicapten Het liefst reist een gehandicapte net als ieder ander het hele land door in de trein, bus of tram met een doodge woon kaartje of een strippenkaart in de hand. Maar die ideale situatie lijkt nog ver weg. Al brengt de nieuwe ver- voersregeling voor gehandicapten en ouderen in de Leid- -se regio verbetering in de situatie. „Mensen kunnen kie zen, en dat spreekt ons aan", zegt Ph. van der Giessen. leiden hans koenekoop Van der Giessen is namens het Overleg Gehandicaptenbeleid in Leiden (OGL) lid van de werkgroep "aanvullend vervoer', die de afgelopen maanden heeft gewerkt aan de Vervoerskrant. In deze krant bieden vijf regio nale taxibedrijven en drie lan delijke vervoersbedrijven kor tingsregelingen aan voor gehan dicapten en ouderen. „De prij zen zijn eigenlijk nog te hoog, een rit kost gauw een paar tien tjes. Maar de mogelijkheid om te kunnen kiezen uit concurre rende bedrijven is bepaald geen onmacht." De Vervoerskrant is gisteroch tend gepresenteerd. De Leidse wethouders H. Koek (PvdA/ge handicapten) en P. Langenberg (D66/verkeer) waren erbij. De gemeente heeft namelijk per 1 april de taak om de taxikosten vergoeding voor ouderen en met een handicap te Erg hoog is die vergoeding niet. Het bedrag voor het ge bruik van een taxi is maximaal 2300 gulden per jaar en voor een rolstoeltaxi 3450 gulden per jaar. De komende jaren zullen deze bedragen verder worden verlaagd. Vandaar dat de werk groep in de onderhandelingen met de taxibedrijven kortingen heeft bedon'gen. In sommige gevallen loopt die korting op tot veertig procent van de normale prijs. Overzicht De Vervoerskrant geeft een overzicht van de tarieven en diensten die de acht taxi- en vervoersbedrijven aanbieden. Elk heeft zijn eigen voordeeltjes en voorwaarden. Ongeveer tweeduizend ouderen en ge handicapten uit Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade ko men in aanmerking voor de kortingen. Ze kunnen zelf bepa len voor hoeveel geld en met welk taxibedrijf ze in zee gaan. Het OGL beschouwt die keu zevrijheid als een belangrijk voordeel boven een zogeheten collectief vervoerssysteem. In zo'n systeem bestaat slechts één manier van vervoer voor de ge handicapten en ouderen. In de Leidse regio komt dat mogelijk Keuzenkamp na bijna 35 jaar naar andere locatie leiden. keesv Een ideale locatie. Dat is vol gens directeur G. Keuzenkamp van het gelijknamige Leidse na- tuursteenbedrijf de nieuwbouw aan de Haagse Schouwweg. Het door de Leidse architect R. Knapper ontworpen pand staat op een steenworp afstand van de begraafplaats Rhijnhof. Bur gemeester Goekoop opent mor gen het gebouw. Keuzenkamp verlaat de Rijn dijk in Leiden, waar het bedrijf in 1965 is opgezet. „Onze verte genwoordiger Nico van Rij is daar als pionier begonnen. Als filiaal van ons bedrijf in Den Haag", herinnert directeur Keu zenkamp zich de start van het bedrijf, dat inmiddels ruim hon derd jaar oud is. In 1990 vierde het familiebedrijf het eeuwfeest. Hij vertegenwoordigt de vierde generatie. Zijn overgrootvader begon het bedrijf in Woerden. Via Vlaardingen kwam Keuzen kamp in Den Haag terecbt. In de fabriek in het Brabantse Et- ten Leur worden de grafzerken gemaakt. Keuzenkamp is blij met de verhuizing. „Doordat de brug bij de Haagse Schouw in onge rede raakte, was onze locatie moeilijk bereikbaar. Dat scheel de klanten en omzet. Nu zitten we om de hoek van de begraaf plaats en besluiten de mensen al snel om even te gaan kijken wat er bij ons mogelijk is. Als straks de nieuwe brug klaar is dan zijn we ook vanuit de Ste venshof bereikbaar. Dan is dit een perfecte locatie. Vooral ook omdat we nu over meer ruimte beschikken. In ons oude ge bouw konden we slechts drie zerken neerzetten. Nu is dat heel wat meer", legt Keuzen kamp uit. Een dag na de officiële ope- ning houdt het bedrijf een open dag. Niet alleen bedoeld om het bedrijf te laten zien, maar te vens als informatiedag over het thema 'uitvaart'. Op het par keerterrein van het nabijgelegen volkstuinencomplex staat een tent. In die tent bivakkeren di verse bedrijven en instellingen die met het thema overlijden en begraven te maken hebben. Ook is er een exposite van mo derne grafkunst van de Rotter damse kunstenares Henny Wil ting. „Mensen die overlijden heb ben hun wensen niet op papier gezet en de familie heeft er niet om gevraagd. Ze zijn verzekerd en de rest komt wel. Dat is een illusie, want de nabestaanden krijgen met tal van zaken te ma ken als er niets geregeld is. Steeds meer blijkt er nu toch behoefte te zijn om wat meer te weten over alles wat met begra ven en daarbij behorende zaken te maken heeft. Vandaar dat dat idee voor die open dag over de uitvaart is ontstaan", aldus Keu zenkamp. in de toekomst ook van de grond. Hoewel gehandicapten bezwaar hebben tegen het ge dwongen karakter van zo'n een heidssysteem, kunnen bij col lectief vervoer de prijzen wel omlaag. Van de taxi-ondernemingen uit de regio doen Koenes en Schutte uit Leiden, Z-Tax en Wielkens uit Leiderdorp en Ho- genboom uit Roelofarendsveen mee. Centraal Nederland laat speciaal voor ouderen en ge handicapten een service-taxi rij den, de treintaxi van de Neder landse Spoorwegen heeft zelfs acht vervoerspaldcetten bedacht voor mensen met een vervoers- vergoeding. Ten slotte doet ook de Internationale Hulpdienst mee aan de vervoersregeling. Alle bedrijven hebben ook een contract met de gemeente Lei den afgesloten, zodat het afre kenen van een taxirit niet con tant hoeft, maar rechtstreeks via de gemeente kan. Grootse viering bevrijdingsfeest Het Leids 5 Mei Comité zoekt Leidenaars en Leidse verenigin gen die mee willen doen aan het bevrijdingfeest van volgend jaar. Het comité wil de bevrij ding van Leiden op 5 mei groots vieren. Onder het motto 'Voor en door Leidenaars' is het comi té al bezig met de voorbeidin- gen van het lustrumfeest. Het moet een feest worden 'dat het bevrijdingsfeest weer terugbrengt in de harten van de Leidenaars'. Het 5 Mei Comité wil het feest in samenwerking met de gemeente, het bedrijfs leven, de wijk- en buurtvereni gingen, musea en andere Leidse organisaties van evenementen, zoals 3 October Vereeniging en de Stichting Lakenfeesten, aan pakken. Op het programma staan voorlopig al de onderde len dropping, taptoe, bevrij- dingskermis, parkconcerten, een intocht van Canadezen, een bevrijdingsbal en een optocht van militare voertuigen. leiden erna straatsma De actiegroep die afgelopen weekeinde tractors vernielde bij de aanleg van rijksweg 11 ter hoogte van Zoeterwoude-Rijndijk, noemt zichzelf 'Het Groene Hart slaat -te rug'. In een verklaring, die naar deze krant is gestuurd, legt de actiegroep uit te strijden tegen een verdere 'asfaltering van Neder-, land'. Verschillende bedrijven die bezig zijn met de aanleg van rijksweg 11 zijn de afgelopen maanden de dupe geworden van sabotage acties. In maart vernielden actievoerders een hijskraan en twee asfaltbrekers van een Beverwijks aannemingsbedrijf. De totale schade bedroeg 25.000 gulden. De actie voerders presenteerden zich toen onder de naam 'Kink in de kabel'. Afgelopen week einde werden banden en ruiten van terrein wagens van het Leidschendamse loonbe drijf Oostvliet BV vernield. De totale schade bedroeg 5.000 gulden. Een woordvoerster van Oostvliet zegt dat het bedrijf niet de eerste keer de dupe is van sabotage-acties. Twee weken geleden zouden ook al banden van tractors zijn ver nield door een 'actiegroep'. Uit verschillen de wagens zou bovendien gereedschap zijn gestolen. „Ik vraag me af of die actievoer ders wel realiseren wat ze doen. Wij zijn maar een onderaannemertje en worden de dupe van die acties. Door die vernielingen konden tien personeelsleden een dag lang niet werken." Vanouds is het Leidse buurthuis een plaats waar arbeiders 'cul tuur' wordt bijgebracht. Tegen woordig is het de plaats voor een 'stukje ei- cultuurbeleving', zegt Wil Huigen, co- >rdinatrice van Morschwijck. Arm en rijk is n het buurthuis aan de Topaaslaan welkom )m educatief of recreatief bezig te zijn. ,Maar met de prijzen mikken we wel op de •.wakke groepen in de samenleving. De acti viteiten moeten betaalbaar zijn voor ieder een." Oud-wethouder Hans van Dam (PvdA) beeg in 1982 de wind van voren toemhij de Uitspraak deed dat er best bezuinigd kon vorden op buurthuizen. „Vergeet niet dat veel buurthuizen niet meer zijn dan een Soort gesubsidieerd cafe', luidde zijn ge- vraakte uitspraak in een interview in het VdA-blad De Partijgenoot. De 'franje' kon wel af, meende de voormalige onderwijs- vethouder. Zijn fractiegenoot Henriette van Jongen noemde de opmerking 'stuitend', ïaar beaamde dat het club- en buurthuis- erk beter georganiseerd kon worden. Met ame de taakverdeling tussen beroeps- trachten en vrijwilligers zou volgens haar ian een herziening toe zijn. Huigen bestrijdt dat het buurthuis een 'esubsidieerd café is. De leiding van het murthuis wil juist voorkomen dat wijkbe- lers alleen naar Morschwijck komen om de bar te zitten. De georganiseerde ac- eiten zijn belangrijker. Cursussen, sport n spel, meidenclubs, ouderenwerk. Al is iet buurthuis er volgens haar ook wel dege- ijk voor een 'stukje ontmoeting'. Morsbe- oners konden het afgelopen seizoen in het ïurthuis terecht om te klaverjassen, maar )k voor een cursus Frans of aerobics. Morschwijck opende 10 mei 1975 zijn leuren in een kinderrijke nieuwbouwwijk 'ol galerijflats. Wijkvereniging De Juwelen lad er bij de gemeente op aangedrongen Het plein bij buurthuis Morschwijk. Geliefde plaats voor kinderen om te spelen. FOTO HIELCO KUIPERS deze activiteiten overnemen. De Socialisti sche Partij vreest dat het buurthuis op zo'n manier een 'sociale brandweer' wordt: buurtwerkers rukken alleen uit bij proble- Coördinatrice Huigen gaat een onzekere toekomst tegemoet. De fusie van een aantal Leidse welzijnsinstellingen brengt een tota le reorganisatie van het buurthuiswerk met zich mee. Dat betekent ondermeer dat haar functie verdwijnt. Het buurthuis wordt van af 1 januari 1995 geleid door een 'exploi tant'. Een functionaris die, zoals het er naar uitziet, vooral administratieve werkzaam heden verricht. Tijd voor het organiseren van activiteiten heeft een exploitant niet. Dat werk wordt voor een groot deel overge laten aan vrijwilligers. Behalve de reorganisatie hangt de buurt huizen ook nog een aparte bezuiniging bo ven het hoofd. Zo wil de gemeente onder meer bezien of hét, na de reorganisatie, nog wel nodig is om alle bestaande buurthuizen open te houden. Deze zomer verschijnt een accommodatieplan. Huigen verwacht dat het een en ander zal leiden tot een buurthuis waarin vrijwilligers om beurt als 'gastheer of 'gastvrouw' optre den. Het zal vanaf 1995 geen uitzondering zijn dat de dagelijkse leiding in Mor schwijck volledig op de schouders valt van vrijwilligers. Ondanks de aangekondigde bezuinigin gen hoopt Huigen ook op een aartfal verbe teringen. Zo vindt ze het bijvoorbeeld een pluspunt dat wijkbewoners straks meer in spraak krijgen over het reilen en zeilen in buurthuizen. Om dat te bereiken worden speciale 'wijkplatforms' opgericht. „Het is niet alleen kommer en kwel wat ons te wachten staat. De toekomst is ook een uit- daging." erna straatsma dat er een buurthuis zou komen. Een ont moetingspunt voor de kersverse buurtbe woners, waar men vertrouwd kon-raken met elkaar. In de beginjaren was het buurthuis vooral een plaats voor 'instuif-achtige' evenemen ten. Vrijblijvende activiteiten, die nu geheel dreigen te verdwijnen. De gemeente streeft naar een multi-functioneel centrum, waar kookclubjes niet langer gesubsidieerd wor den. Betaalde medewerkers zijn vanaf 1995 alleen nog beschikbaar voor wijkbewoners die 'in de knel' zitten. Klaverjas- en sjoel avonden verdwijnen, tenzij de vrijwilligers De hoogtijdagen van het club- en buurthuiswerk zijn voorbij. Forse bezuinigingen en een ingrijpende reorganisatie van het welzijnswerk treffen de buurthuizen, die volgens sceptici verworden tot wijkcentra voor eerste hulp bij sociale problemen. De een vindt dat het allemaal best minder kan, want het huidige buurthuis is in feite een 'gesubsidieerd café. De ander vreest dat een versobering van het sociaal-cultureel werk leidt tot een verslechterd leefklimaat in de wijk. Vandaag het eerste artikel over een van die buurthuizen; Morschwijck aan de Topaaslaan, dat wekelijks wordt bezocht door 650 buurtbewoners. Dinsdag verschijnt het tweede deel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17