D'Ancona kiest voor de 'lonkende wijde wereld' THUISBLIJVEN 'Europa van belang voor vrede en verdraagzaamheid' Europese Verkiezingen DIT KEER GROENLINKS WOENSDAG 8 JUN11994 Demissionair minister voelt zich niet naar Europa gestuurd EN PETER DE VRIES Ze wil terug naar Europa om naar eigen zeggen, 'te werken De Europese eenwording met het openen van de bin nengrenzen laat zich het beste vergelijken met de open heid van het PvdA-partijbureau in Amsterdam. Voor de ramen zijn rolluiken neergelaten, de vooringang is gebar ricadeerd met een stalen hefdeur en binnen zit PvdA-Eu- rolijsttrekker Hedy d'Ancona (56), demissionair-minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, snakkend naar een sigaret. kt voortdurend om extra be voegdheden. De Europarlemen tariërs dreigden zelfs even de uitbreiding van de Europese Unie met de Scandinavische landen en Oostenrijk tegen te houden zolang het geen echte vinger in de pap kreeg. Maar die woorden werden schielijk inge slikt toen het er echt op aan kwam. Hedy d'Ancona vindt dat on danks herhaald aandringen geen geslaagd thema voor het gesprek. „Soms trekt het Euro pees Parlement inderdaad een hele grote broek aan die het dan snel moet verwisselen." Daar kunnen haar partijgenoten in Straatsburg het mee doen. De lijsttrekker reageert ongemak kelijk: „Natuurlijk moet het par lement meer gebruik van zijn bevoegdheden maken. Maar dat hoef ik toch niet drie of vier keer te zeggen. Het parlement heeft namelijk ook een hele goede functie als forum voor Europese ontmoetingen en het bestrijden van de bureaucratie De invloed van Europa heeft D'Ancona de afgelopen jaren op haar eigen beleidsterrein van WVC aan den lijve ondervon den. De mediapolitiek wordt grotendeels door Europa be paald en het asielbeleid wordt sterk door andere landen beïn vloed. Vooral het asielbeleid zal een belangrijk onderwerp worden in Europa. De discussie ontwikkelt zich volgens D'Ancona echter in een verkeerde richting: „Op dit moment komt slechts vijf pro cent van alle vluchtelingen in de wereld naar Europa. Dat is een gering deel. Toch wordt het toe latingsbeleid steeds strakker. Ik sta iets anders voor. De Europe aan het waarin bepaalde oplossingen acceptabel worden'. Als de damp van die woorden eindelijk is opgetrokken, erkent D'Anco na dat haar nieuwe ambitie 'iets minder concreet' is dan bijvoor beeld haar grootste succes van de afgelopen vier jaar: de uit breiding van de kinderopvang. De wijde wereld lonkt: „De postzegel van het Binnenhof", verzucht D'Ancona, „biedt toch te weinig ruimte om op een breed terrein bezig te zijn." De aandacht voor de Europe se verkiezingen is minimaal. De stembuskoorts is na twee ver kiezingen weggezakt. De zaal tjes met belangstellenden voor de Europese politiek blijven half leeg. Europa zit bovendien in de beklaagdenbank op beschuldi ging niets te hebben gedaan aan de burgeroorlog in ex-Joe- goslavië en de economische re- Juist nu wordt geprobeerd een open Europa te krijgen, zijn bij enkele landen de rolluiken neergelaten. Zo kwam ineens de controle bij de Nederlands-Bel gische en Duitse grens terug in de vorm van vliegende mare chaussee-brigades. Asielzoekers die onvoldoende redenen heb ben om aanspraak te kunnen maken op een verblijfsvergun ning worden direct naar België en Duitsland teruggezonden. Ook het Europees Parlement blijft zich in Europa gedragen als een vreemdeling in Jeruza lem zodra het aankomt op ech te macht en politiek. Het smee- Fransen houden verbeten vast aan Straatsburg STRAATSBURG GPD Vermoedelijk worden de blauwe schenen die ambte naren en parlementariërs dagelijks in het Europarle ment oplopen, niet bijge houden, maar hun aantal moet in de tienduizenden liggen. Het is het meest zichtbare gevolg van de tel kens terugkerende verplich te verhuizing van Brussel naar Straatsburg en vice ver- Het Europarlement pleit al jaren voor Brussel als per manente zetel, maar Frank rijk vertikt het om Straats burg als mede-zetel op te ge ven. En zo worden maande lijks duizenden ijzeren kis ten vol documenten per spe ciale verhuisdienst heen en weer gereden tussen de twee Europese 'hoofdsteden'. Die kisten blijven noodgedwon gen in de smalle gangen van de gebouwen staan. Slechts enkele momenten van onop lettendheid zijn nodig om al le scheldwoorden in alle ne gen Euro-talen te leren. Het Europarlement betrok afgelopen jaar een nieuw ge bouw in Brussel, de Leo- poldsruimte, in de volks mond Gril der Goden, een gebouw dat is ontworpen met het oog op de almaar verdergaande uitbreiding van de Europese Unie. Kos ten van de huurkoop: 2,1 miljard gulden, exclusief rente, aflossing en (zei de be grotingscommissie) malver saties van de bouwheren. Frankrijk werd daarop be vangen door de vrees dat op een kwade dag weieens alle plenaire zittingen van het parlement van Straatsburg naar Brussel zouden kunnen verdwijnen. Met een truc chantage, zeiden vele Euro parlementariërs dwong Parijs de EU een concessie af. Alleen als Straatsburg één keer per maand een week het parlement mocht blijven huisvesten, waren de Fran sen bereid om de (eerste) of ficiële uitbreiding van het Europarlement met achttien afgevaardigden uit de voor malige DDR te accepteren. En zo geschiedde. Niet alleen komt er op de ze manier geen einde aan de blauwe schenen, er zit nog een 'maar* aan vast. Het hui dige Paleis de l'Europe in Straatsburg is niet groot ge noeg om alle toekomstige uitbreidingen van de EU op te vangen. Dus heeft parle mentsvoorzitter Klepsch te gen heug en meug ook een plan moeten goedkeuren voor een nieuw parlements gebouw in de Elzasser hoofd stad: voorlopige kosten 600 miljoen gulden. Overigens heeft ook Luxemburg een plaats in het 'rondreizende Euro-circus'. In Luxemburg zetelt het se cretariaat van het Europees Parlement. Bovendien wor den daar twee maanden per jaar de vergaderingen van de Europese ministerraad be- Welja, laat Europa over aan rechts. Grenzen dicht. Vreemdelingenhaat. Het milieu naar de knoppen. De rijken rijker. Groenlinks kleiner. Is dat wat we willen? D'Ancona wil e se landen willen nu wel hetzelf de beleid, maar dan onder de leuze 'even restrictief is ook ge lijk'. Ik vind dat asielzoekers die niet om economische motieven vluchten mime mogelijkheid moeten hebben binnen te ko men. Mensen in doodsnood vinden toch wel een gaatje en verblijven dan desnoods ille gaal", meent D'Ancona. De PvdA-Eurolijstrekker vindt /ichtige verdeling van het aantal asielzoekers. het huidige asielbeleid in som mige lidstaten te streng. D'Ancona hoopt dat landen on derling goede afspraken maken en de grenzen niet voor elkaar afgrendelen. „Sommigen zeg gen: aan de deur wordt niet ge kocht. Ik hoop dat Europa een minder restrictief asielbeleid gaat voeren dan waar Neder land nu toe gedwongen is." D'Ancona meent dat een minder streng toelatingsbeleid in Europa geen nieuwe stromen asielzoekers naar Nederland brengt: „De opvang in Europa is nu erg onevenwichtig verdeeld. Een land als Noorwegen neemt vijfduizend asielzoekers per jaar op. Dat is dus bepaald geen gastvrij land. In landen als Italië komen officieel ook wel veel minder asielzoekers binnen, maar daar zijn waarschijnlijk veel meer illegalen. We die last samen delen door voor elk land een 'quotum' aan asielzoekers af te spreken, een aantal dat ze móeten ac cepteren. Ik zou voor Europese landen toelatingscriteria ont wikkelen waarbij ook het wel vaartsniveau een rol speelt, evenals de beschikbare ruimte die een land heeft", aldus D'An cona, die de afgelopen jaren FOTO ANP ED OUDENAARDEN grote kritiek kreeg op het tekort aan opvangmogelijkheden in Nederland. Als media-minister heeft D'Ancona ervaren dat de in vloed van Europa sterker is dan nationale regelingen. Ze ver wacht dat die invloed doorgaat: „De Nederlandse omroepen hebben zich in naïviteit gewen teld ten aanzien van de media ontwikkelingen in Europa. Als minister heb ik de commerciële televisie van een wettelijke fun dering voorzien en enkele we ken geleden is dat met het pu blieke bestel gebeurd. Het ligt nu aan Hilversum. Als de com merciële televisie meer dan vijf tig procent van de markt in handen krijgt en Hilversum ver liest verder terrein, dan zal het draagvlak onder het publieke bestel wegvallen. Dan is er geen legitimering meer voor het hui dige omroepsysteem. Ik hoop dat ze hun positie versterken door innige samenwerking per riet. Maar ik heb als minister niet de bevoegdheid om om roepverenigingen op te heffen. Als ze niet langer de helft van het publiek vasthouden, moet er meer ruimte voor commercie komen. Dan is het maar de waag of je al dat kijk- en luister geld nog mag vragen voor het publieke bestel. Maar de opruk kende commercie door Europa is natuurlijk geen zegening." Na haar ministerschap gaat d'Ancona terug naar het Euro pees Parlement waar ze vijf jaar in heeft gezeten. Ze voelt zich niet teruggestuurd. „Integen deel, ik had in de Tweede Ka mer kunnen gaan zitten nadat het congres een combinatie van Tweede Kamer en Europeesi Parlement (het zogeheten dub-; belmandaat) afkeurde. Maar Europa trekt mij meer. Ze heb ben mij na de verkiezingen nog gewaagd beschikbaar te blijven voor een ministerschap. Maar dat wil ik niet. Die functie legt zodanig groot beslag op mijn tijd, dat ik geen tien minuten,,, meer over heb voor mijn privé- leven. Straks heb ik in ieder ge val de weekeinden vrij. Maar ik sluit niet uit dat ik later alsnog beschikbaar ben. Zeg nooit 'nooit'. Het zou natuurlijk kun nen dat een nieuw kabinet het geen vier jaar uithoudt, dan wordt het anders. Dan zou ik eventueel beschikbaar zijn, maar nu stel ik mij in op Euro pa." Maij-Weggen keert ontspannen terug naar Brussel WILFRED SCHOLTEN Hoewel haar partij 'in principe voor besturen' kiest, vindt Hanja Maij-Weggen het niet slecht voor het CDA om even in de oppositie te gaan. „Dat kan heel gezond zijn voor een partij. Het geeft me wel een ontspannen gevoel, even in de luwte te zitten. Zo krijgen we de kans te herstellen van wat er is gebeurd." Maij-Weggen, lijsttrekster van het CDA voor de Europese verkiezingen en (nog even) demissio nair minister van verkeer en waterstaat, zégt niet alleen dat ze ontspannen is, ze óógt het ook. Mis schien komt het wel doordat ze Den Haag zal ver ruilen voor Brussel, waar eigenlijk, zoals ze zegt, haar hart ligt. Op Verkeer en Waterstaat had ze niet zelden 'heimwee naar Europa", dat ze vooraf gaand aan haar ministerschap al elf jaar als Euro parlementariër diende. „Ik zal nu vast ook wel eens heimwee krijgen naar mijn ministerie, maar dan ga ik daar maar een kopje koffie drinken. Dat deed mevrouw Smit-Kroes ook regelmatig. Maij-Weggen was de afgelopen vier jaar al bijna maandelijks in Brussel om als transport- dan wel telecom-minister aan het beraad in de Europese Raad van Ministers deel te nemen, het orgaan waarin de echte beslissingen vallen. Ze hekelt het 'grote democratische tekort van de Europese Unie: de ministerraad maakt fors de dienst uit, volstrekt ongecontroleerd'. Ze sluit zich echter niet aan bij de telkens terugkerende weeklacht dat het Europees Parlement zo weinig heeft te zeggen. „Men onderschat hoe de bevoegdheden van het parlement de laatste jaren zijn uitgebreid. Het Europees Parlement heeft meer bevoegdhe den dan een gemiddelde Senaat." Eén van die bevoegdheden is het wegsturen van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, dat in januari vol gend jaar in een nieuwe samenstelling en met een nu nog onbekende voorzitter aantreedt. „Er wordt wel gezegd dat wij alleen maar de hele Commissie naar huis kunnen sturen en niet één van de Commissarissen, als die ons niet bevalt, maar daar is een hele nuchtere methode voor te vinden. Als één ons niet bevalt, sturen we ze alle maal weg en dan zeggen we dat ze allemaal terug mogen komen op die ene na." Hoe Europees het parlement ook is, opkomen voor het eigenbelang 'hoort er bij, als je het maar niet te veel doet', vindt ze. „Je probeert ook als Europarlementariër altijd zo Europees mogelijk te zijn, maar als je denkt dat er iets in Europa ge beurt waar Nederland heel slecht mee weg komt, dan ga je er met alle Nederlanders dwars voor lig gen." Na de 'Itard-ware'van dijken, tunnels en spoor lijnen wil Hanja Maij-Weggen zich in Brussel weer meer op haar oude stiel van sociale zaken werpen. Dat zal haar in de christen-democrati sche fractie in het Europees Parlement meteen na de verkiezingen al een botsing opleveren met de Britse conservatieven, die de laatste vier jaar bij de christen-democraten waren ondergebracht. - De Britten hebben geen boodschap aan 'het soci ale fundament onder Europa' en zien in Ëuropa hooguit een soort vrijhandelszone. „Ik ben er nooit voor geweest om de Tories in de christendemocratische fractie op te nemen, maar ik was nog geen vier maanden uit Brussel weg of ze zaten er." Inmiddels is het enthousias me voor de Britten zodanig geslonken, meent ze, dat het zeer de vraag is-ofze opnieuw bij de chris ten-democraten onderdak zullen vinden. „Bovendien zullen ze vermoedelijk niet met erg veel afgevaardigden terugkeren", voegt ze er fijn tjes aan toe. Volgens Maij-Weggen hebben de Europese christen-democraten de Britse Conservatieven niet nodig. „Er zijn in feite maar twee grote frac ties in het parlement: de socialisten en de chris ten-democraten. Als die samen 260 stemmen bij een kunnen brengen, dan kun je de wetgeving naar je hand zetten." Zoveel stemmen, gelooft ze, komen er wel. Zonder de Tories en zeker zonder de Italianen van Berlusconi's Forza Italia,.die in Rome met de neo-fascisten samenwerkt. Maij-Weggen sluit opname van Forza Italia in de christen-democratische fractie in het Europees Parlement uit. Leo Tmdemans-de .christen-demo cratische fractieleider in het Europarlement, 'heeft me daarna onmiddellijk per fax laten weten dat die eventuele samenwerking alleen maar op geruchten gebaseerd is'. Daarmee is voor Maij- Weggen de kous af. „Het is uit de lucht gegrepen. Ik vind dan ook dat we er nu over moeten ophou den." Ze heeft zich voorgenomen zich heel 'koel' te gedragen als de nieuwe Italiaanse regeringspartij en straks in het parlement opduiken. „Maar we zullen zeer stevig reageren als er verkeerde din gen worden gezegd. Ernstiger vind ik het algeme ne beeld dat er nu weer een land is met nationa listen en neo-fascisten in de regering. Dat heeft -Ettfona de laatste veertig jaar niet meer gehad. Het nationalisme sluipt kennëtijkrttet alleen de Midden- en Oosteuropese landen binnen. We moeten er in de komende jaren veel aandacht aan besteden om dat proces te keren." Maij-Weggen is, zegt ze, met het 'Europese ide alisme' opgegroeid dat zich na de bittere jaren van de Tweede Wereldoorlog keerde tegen oor log, racisme en vreemdelingenhaat. „Ik zie op dit moment heel veel raakvlakken met toen. Er is wéér een oorlog in Europa, wéér een economi sche recessie en er zijn wéér etnische conflicten, vreemdelingenhaat en racisme. Daar moet Euro pa weer zijn grote politieke taken gaan vervullen. Europa zal de komende jaren heel belangrijk zijn. vooral voor het behoud van vrede, veiligheid en verdraagzaaipheid. Maij-Weggen is van plan de Italiaanse regeringspartijen 'koel' tegemoet te treden. FOTO'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9