Inspecties verworpen Buitenland Vliegen in China betekent nog steeds spelen met je leven Militaire eer voor doden helikopterongeluk EEN GOEDE TOEKOMST VOOR ONZE KINDEREN DOOR EEN STERK EN STABIEL EUROPA. Kroatië en Slovenië bespreken claim van Italiaanse neo-fascisten 'Kritiek van staatsomroep op regering is niet normaal' Doden en vermisten na aardschok Colombia Zuid-Jemen vraagt VN waarnemers Vals alarm Kanaaltunnel Homohuwelijk nu ook in Zweden bij wet mogelijk WOENSDAG 8 JUNI 1994 7 Veteraan vindt eigen graf londen Een Britse oorlogsveteraan, die de herdenkingen van D-Day in Normandië bijwoonde, heeft tot zijn verbijstering zijn eigen graf ontdekt. Het Britse dagblad Tlie Sun meldde gisteren dat de 74-jarige Denis Russell de erebegraafplaats in Hermanvil- le bezocht en zijn ogen niet kon geloven toen hij een grafsteen met zijn naam, legereenheid en leeftijd zag. „Ik denk dat een on bekende soldaat is gevonden en dat een van mijn kameraden misschien dacht dat ik het niet had gehaald", aldus de veteraan. Zeventigduizend nieuwe armen per dag londen Het aantal mensen dat in complete armoede leeft, stiigt wereldwijd elke dag met 70.000. De Britse hulporganisatie Actie-Hulp waarschuwde vandaag in Londen dat er rond de eeuwwisseling 700 miljoen mensen geen toegang zullen hebben tot schoon drinkwater. Meer dan 100 miljoen kinderen die ei genlijk naar school zouden moeten, zullen verstoken blijven van elk vorm van onderwijs. Onderzoek VS naar airbags Volvo De Amerikaanse raad voor de verkeersveiligheid heeft een onderzoek ingesteld naar airbags in Volvo's van het modeljaar 1991. Er zijn 17 gevallen gemeld waarin de airbag werd opgeblazen zonder dat daarvoor aanleiding was. Het on derzoek kan ertoe leden dat Volvo de betrokken 268.500 auto's naar de garage moet terugroepen. Klachten ongewenste intimiteiten VN genéve Vrouwenorganisaties hebben de Verenigde Naties gis teren verweten niet voldoende te doen om ongewenste intimi teiten tegen vrouwen in de eigen gelederen te voorkomen. Seksuele benadering van vrouwen is ook binnen de VN een groot probleem, aldus een verbond van 23 vrouwengroepen in een brief aan een speciale rapporteur van de mensenrechten- geweld tegen v Bougainville onderhandelt met regering port Moresby De rebellen die streven naar afscheiding van het eiland Bougainville zijn bereid tot een vredesregeling en zeggen al in onderhandeling te zijn met de regering van Papoea-Nieuw- Guinea. Rebellenleider Ona heeft alle inwoners van Bougainville opgeroepen een positieve bijdrage te leveren aan een proces van verzoening. Russen dwingen VS-toestel te landen moskou Twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren een Amerikaans vrachttoestel gedwongen te landen op het vlieg veld van Adler. nabij de stad Sotsji aan de kust van de Zwarte Zee. Het toestel had het Russische luchtruim geschonden. Nadat de bemanning was ondervraagd, kon het toestel zijn reis vervol gen. Mogelijk politietoezicht Republikaner bonn Baden-Württemberg overweegt de extreemrechtse partij van de Republikaner binnenkort op de lijst van groepen te zet ten die onder permanent politietoezicht staan. Reden is dat waarneming van de groep door de politie aan het licht heeft ge bracht dat zij banden onderhoudt met neonazi's die betrokken zijn bij door de regering verboden organisaties. In Saksen-An- halt mogende Republikaner toch meedoen aan de deelstaats verkiezingen op 26 juni. De kiesraad had de partij eerder uitge sloten. Hunter nieuwe profeet Mormonen zen tot profeet en zit Heiligen der Laatste Dagen (ook wel Mormonen genoemd). Hij volgt Ezra Taft Benson op, die eind mei op 94-jarige leeftijd overleed. Hunter wordt de veertiende leider van het 9 miljoen leden tellende kerkgenootschap. Attali vrijgesproken van plagiaat parijs Jacques Attali, ex-secretaris van de Franse president Francois Mitterand en tot voor kort directeur van de Oost-Euro- pabank, heeft zich niet schuldig gemaakt aan plagiaat. Dat heeft de rechter bepaald in de zaak die de uitgever van Nobelprijswin naar Elie Wiesel tegen Attali had aangespannen. Italië vraagt uitlevering SS'er Priebke rome Italië vraagt Argentinië om de uitlevering van ex-SS'er Erich Priebke die zich in dat land ophoudt. De uitleveringspro cedure is begin mei al gestart, kort na de opsporing van de ex- plaatsvervanger van Herbert Kappler, het hoofd van de Gestapo in Italië. Priebke heeft in diverse verhoren bekend dat hij heeft meegedaan aan een slachtpartij in de buurt van Rome op 24 maart 1944. Na 400 doden en tien ongelukken in de twee voorgaande jaren, hadden de Chinese luchtvaartautoriteiten van 1994 'het Jaar van de Veiligheid' willen maken. Maar 'zwarte maandag' door kruiste de plannen: het ergste ongeluk in de Chinese luchtvaartgeschiedenis plus de twaalfde kaping in 14 maanden maken halverwege het jaar duidelijk dat vliegen in China een risicovolle be zigheid blijft. Het ongeluk boven de toeristenplaats Xian kostte afgelopen maandag aan 160 mensen het leven. De oorzaak van de ramp met de Toepolev-154 was gis teren nog niet achterhaald, maar lokale deskundigen meldden vanuit Xian dat het toestel waarschijnlijk een technisch mankement vertoonde. Ooggetuigen verklaarden dat de staart van het vlieg tuig in de lucht ontplofte. Onderhoud van de verouderde Chine se luchtvloot is een bekend probleem. Het aantal passagiers op binnenlandse vluchten stijgt jaarlijks met 20 procent, zonder dat de benodigde toestellen daarvoor aanwezig zijn. Om het gebrek aan vliegtuigen op te heffen, stroopt China de (goedkope) markt van twee dehands toestellen van Russische ma kelij af. Een paar uur voor de ramp met de Toepolev maakte het officiële persbu reau in Peking triomfantelijk bekend opnieuw vijf toestellen van dit type van Rusland te hebben geleased. Vaak zit ten bemanning en stewardessen bij de prijs in. De vijf Toepelevs kosten China rond de 60 miljoen gulden per vijf jaar. Voor dat geld is in het Westen nauwe lijks één Boeing te krijgen. Nadeel is echter dat onderhoud en veiligheid van de toestellen nogal te wensen over laat. Maar zelfs in een veiliger Boeing kan er van alles misgaan. Er heerst een groot gebrek aan ervaren piloten. „We leiden er 150 per jaar op, maar dat zouden er eigenlijk 300 moeten zijn om de veilig heid te garanderen; jonge piloten zit ten veel te snel achter de knuppel van een veel te groot toestel", geeft vice-di- recteur Wang Xije van de Raad voor de Luchtvaart toe. Volgens een exj/ert in Peking maakt de ongebreidelde groei van kleine lucht vaartmaatschappijtjes het vliegen ook al niet veiliger. Uit 'kapitalistische overwegingen' worden toestellen niet altijd even zorgvuldig onderhouden. „Maatschappijen denken aan niets an ders dan geld verdienen. Ook in China willen de bazen gewoon zo vlug moge lijk rijk worden." Ook de voortdurende dreiging te wor den gekaapt, houdt passagiers boven China op het puntje van hun stoel. Het ongeluk met de Toepolev-54 was nog niet gebeurd of gewapende kapers dwongen maandag met een bom een Boeing koers te zetten naar Taiwan. Het was de twaalfde kaping in iets meer dan een jaar. De veiligheidscon trole op de vliegvelden is blijkbaar niet je van het. „De Chinezen leren hun lesje niet. Het is verschrikkelijk. Eigenlijk zou ik liever helemaal niet meer vliegen, maar een alternatief is er niet in dit enorme land", aldus een diplomaat. „Of je moet dagenlang in een overvolle trein willen zitten". Noorcl-Korea ook tegen controle stortplaatsen kemaf\>al Noord-Korea zal nooit inspectie toestaan van twee ver meende stortplaatsen voor kernafval. Controle daarvan was geopperd als een alternatieve mogelijkheid om te ontdekken of Pyongyang een atoombom heeft. stortplaatsen heeft gelokaliseerd met behulp van Amerikaanse spionagesatellieten. Hij zei dat het IAEA handelt 'op instigatie van een supermacht'. Hij voeg de eraan toe dat Noord-Korea alleen nog met Washington wil praten over zijn atoompro gramma en niet meer met de IAEA. Eerder liet Pyongyang het atoomagentschap door middel van een brief al weten zich niet langer gebonden te achten aan haar voorschriften. „Onze positie is helder en onge wijzigd. De Democratische Volksrepubliek Korea zal nooit inspectie toestaan van de twee plaatsen", aldus Yun Ho-jin, de afgevaardigde van Noord-Korea in het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) op een persconferentie in Wenen. Een van de redenen voor deze weigering is dat het IAEA deze Noord-Korea veroorzaakte vorige week een crisis door een dringend verzoek van het IAEA om een inspectie van de hand te wijzen. De VN-instantie had willen controleren of in het ge heim plutonium uit de afge werkte kernbrandstofstaven van de reactor verwijderd was om kernwapens te produceren. Dit kan onder meer door plaatsen voor kernafval te onderzoeken. De directeur van de IAEA, Hans Blix, zei gisteren dat de waarheid over het Noordko- reaanse nucleaire programma waarschijnlijk nooit boven wa ter zal komen. Zelfs niet als Py ongyang alle medewerking ver leent. De Verenigde Staten dringen er bij de Veiligheidsraad op aan het communistische land eco nomische sancties op te leggen als het niet aan inspectie wil meewerken. Pyongyang liet de ze week weten sancties op te vatten als een oorlogsverklaring. Zuid-Korea heeft gisteren ge zegd dat Noordkoreaanse po gingen om kernwapens te ma ken 'tot elke prijs' zullen wor den verhinderd. De Zuidko- reaanse vice-premier Lee Hong- koo beschuldigde het noorden ervan de spanningen aan te wakkeren door met oorlog te dreigen. londen De kisten van de militairen die vorige week in Schotland bij een helikopterongeluk om het leven kwamen, worden op de luchtmachtbasis Aldergrove bij Belfast neergezet. Bij het ongeluk op de Muil of Kintyre vonden 25 officieren van de anti-terreurbrigade van de Britse geheime dienst en vier leden van de Britse luchtmacht de dood. Het onderzoek naar de verongelukte Chinook helikopter heeft uitgewezen dat er geen spra ke was van sabotage. De meest waarschijnlijke oorzaak van het ongeval is een menselijke fout of een defect in de navigatieapparatuur, waardoor de helikopter uit koers raakte en tegen een heuvel te pletter sloeg. foto epa john ciles (SAMEN STERK IN EUROPA. ZEKER NU!) De presidenten van Kroatië en Slovenië, Franjo Tudjman en Milan Kucan, hebben elkaar gisteren voor het eerst sinds twintig maanden ontmoet. Bei de presidenten spraken hun verontrusting uit over aanspra ken van Italiaanse neo-fascisten op gebieden die nu tot Kroatië en Slovenië behoren. De deel- vijf 'post-fascisten' in de Italiaanse regering heeft voor grote beroering gezorgd. Tudj man en Kucan vinden het van belang hun onderlinge conflic ten zo snel mogelijk bij te leg gen om adequaat te kunnen re ageren op claims van Italiaanse extremisten op hun zeekusten. Onder het motto „De vijanden van onze vijanden moeten onze vrienden zijn", pleitte Kucan voor betere relaties met Kroatië. Hoewel Tudjman en zijn Slo veense ambtgenoot het op veel punten oneens waren, zaten ze op één lijn wat betreft een geza menlijk antwoord op 'de op komst van neo-fascistische pre- tensies in Italië'. Istrië, het schiereiland in het noorden van de Adriatische Zee, kwam in 1918 in handen van Italië, maar dat i t het in 1947 r het grootste deel afstaan aan Joego slavië. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken ver klaarde vorige maand in Rome dat het geen claim had op Istrië, maar delen van een grensver drag uit 1975 wilde herzien, omdat Joegoslavië nu niet lan ger bestaat. Clinton vraagt sterker Europa parus hans gertsen correspondent De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren tijdens een toespraak tot het Franse parlement opgeroepen tot ver sterking en uitbreiding van Eu ropa. De voormalige commu nistische landen van Oost-Euro pa moeten volgens Clinton be ter en sneller in de westelijke wereld geïntegreerd worden. De Verenigde Staten willen volgens Clinton een sterk Euro pa dat met de Verenigde Staten samenwerkt om een nieuwe geest van democratie te cre ëren. Een geest die ingaat legen de spoken die nu in sommige voormalige Oostbloklanden de kop opsteken. Italiaanse premier Berlusconi in ernstig conflict met RAI-TV correspondent De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren zeer opmerkelijke kritiek geuit op de staatsomroep R/\I. Hij noemde het 'niet normaal' dat in een democra tisch land journaals van de publieke omroep de regering en de parlementai re meerderheid blijven bekritiseren. Het is des te vreemder, aldus Berlusconi, als het gaat om een bedrijf dat steeds maar schulden blijft maken en voor geld aanklopt bij die regering. De uitlatingen van Berlusconi veroor zaakten een golf van kritiek. Leden van de oppositiepartij PDS zeiden perplex te zijn, vooral omdat de woorden wer den uitgesproken door een premier die eigenaar is van drie nationale commer ciële zenders, ofwel de helft van het Ita liaanse aanbod. De fractie-\ van de PDS in de Senaat, Salvi, sprak gisteravond met president Scalfaro, aan wie hij heeft gevraagd in te grijpen 'op dat de vrijheid van meningsuiting gega randeerd blijft'. Volgens Leoluca Orlando van de linkse katholieke partij La Rete, heeft Berlus coni eindelijk zijn masker afgeworpen en wil hij alle journalisten muilkorven. Volgens de ex-christen-democraat Seg- ni is er sprake van een scenario om de publieke omroep te vernietigen en alles in handen te geven van Berlusconi's holding Fininvest. Een van de voormannen van de katho lieke Italiaanse Volkspartij. Buttiglione, sprak van 'niet te toleren intimidatie van de kant van Berlusconi'. Instem ming was er bij de regeringspartijen. De 'post-fascist' Fini zei het volledig eens te zijn met de premier. „Er mag niet worden toegestaan dat de regering wordt bekritiseerd en de oppositie niet", aldus Fini. Berlusconi liet gisteren weten dat het 'probleem-RAI' snel door het kabinet zal worden behandeld. Niet zonder dreiging zei hij dat „het kabinet, zoals altijd, correct en met gevoel voor recht vaardigheid zal optreden". Over zijn ei gen positie zei Berlusconi dat het ook niet helemaal normaal is dat een pre mier drie W-kanalen bezit, maar, zo voegde hij er aan toe. het is wel demo cratisch. „Ik geloof dat dat in een grote democratie als die van de Verenigde Staten geen enkel probleem zou zijn". Volgens Berlusconi is zijn Fininvest ge heel onafhankelijk en leveren zijn TV- kanalen zo een belangrijke bijdrage aan de democratie. Hij zei er niet bij dat twee van de drie Fininvest-journaals niet veel meer zijn dan dweperige bul letins, waarin de successen van de pre mier worden opgesomd. Berlusconi zei ook weliswaar nog eigenaar te zijn van Fininvest, maar geen enkele invloed te hebben op het beleid. De uitval van Berlusconi naar de RAI staat niet op zichzelf. Al enkele dagen voeren leden van de regeringspartijen een felle campagne tegen de staatsom roep. Zo stapte de pas gekozen voorzit ter van de parlementaire commissie die moet Welken' over de RAI, afgelopen weekeinde naar de rechter met een dossier waarin 'twintig jaar wanbeheer en politieke inmenging' aan de orde werden gesteld. De voorzitter wil bo vendien dat de RAI geen reclame meer mag uitzenden en uitsluitend gefinan cierd wordt met kijkgelden, zoals de Britse BBC. Een voorstel dat Berlusconi als muziek in de oren moet klinken. Inwoners van het Toez, een plaatsje in de bergen van Colombia, kijken naar de modderlawine die hun huizen en stadje na de aardschok van gisteren heeft weggevaagd. foto roberto schmidt BOGOTA P-dpa-r Een aardschok van met een kracht van zes op de schaal van Richter heeft giste ren (Nederlandse tijd) volgens de eerste berichten zeker hon derden doden en vermisten ge kost. De beving was voelbaar door heel Colombia tot in het buurland Ecuador. In de hoofd stad Bogota brak paniek uit on der de bevolking van zes mil joen mensen. Uit alle delen van het land kwamen berichten over aard verschuivingen als gevolg van de beving. Een kardinaal meld de vanuit een politiehelikopter CAIRO Rtr-AFP-DPA Premier ai-Attas van het afge scheiden en nog door geen en kel land erkende Zuid-Jemen heeft gisteren op een persconfe rentie in de Egyptische hoofd stad Cairo om de stationering van VN-waamemers in Jemen gevraagd. Het Noordeij wees het idee meteen af. VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali toon de zich gisteren bezorgd over de positie van de bevolking van Aden. Hoge temperaturen van 40 graden, een gebrek aan water en brood en olieschaarste ma ken het leven zeer moeilijk voor de 500.000 dat door een verschuiving in een vallei in het zuidwesten ze ker 64 doden en vijftien gewon den vielen. Voor het dorp Toes in het zui den, dat volgens reddingswer kers werd weggevaagd, noemde de gouverneur van de provincie een aantal van zeker 500 ver misten. Radio-amateurs spra ken van zeker 150 doden door een verschuiving in het dorp Ir- landa in de provincie Cauca. In de in het westen gelegen plaatsen Tolima, Armenia en Caldas stortten vooral in de ar menwijken vele onderkomens als kaartenhuizen in. Geen akkoord Bosnië in zicht De speciale gezant van de Vere nigde Naties voor ex-Joegosla vië, Akashi, heeft gisteren ge zegd dat er een wonder moet geschieden voor een akkoord kan worden bereikt tussen de strijdende partijen in Bosnië. Na in Genève twee dagen af zonderlijk met de Bosnische moslims, hun Kroatische bond genoten en de Serviërs gespro ken te hebben, constateerde de Japanse diplomaat dat er geen zicht is op overeenstemming. Het belangrijkste obstakel is de houding van de moslim- Kroatische federatie. Die wil een bestand van vier weken dat kan worden verlengd als de Serviërs zich aan de afspraken over te rugtrekking van zware wapens houden. COQUELLES DPA Passagiers geëvacueerd wagens op de trein zijn ge plaatst. Midden onder het ka naal ging hij vol in de remmen. De passagiers klommen uit de coupé waarin ze zaten en verlieten de hoofdtunnel via één van de om de 375 meter ge plaatste nooduitgangen. In de servicetunnel, die naast de hoofdbuis ligt, stond een trein gereed om de evacués naar En geland terug te brengen. Uiteindelijk bleek het alarm vals te zijn en reed de trein door naar Coquelles in Frankrijk. De chauffeurs konden hun reis met tweeënhalf uur vertraging voortzetten. Tien vrachtwagenchauffeurs zijn gisteravond laat uit de Ka naaltunnel geëvacueerd wegens problemen met de trein waarop hun wagens van Engeland naar Frankrijk werden gebracht. Het was de tweede maal sinds de opening van de tunnel op 6 mei dat er alarm werd geslagen. Bedrijfsleider A. Bertrand van Eurotunnel verklaarde vanoch tend dat de machinist van de trein halverwege de reis een elektronische melding kreeg dat er iets mis was met de stabilisa- tieblokken die tussen de vracht- STOCKHOLM DPA seksuele paren. De enige uit zondering geldt het recht van adoptie. Ook in de toekomst blijft het onmogelijk dat een ho moseksueel paar een kind adopteert. Behalve de gelijkstelling voor zaken als belastingen en wonen en het erf-, naams- en pen sioenrecht verplicht de wet tot wederzijds onderhoud of de aanspraak daarop na een schei ding. Vrijwel identieke regels zijn in 1989 in Denemarken, het eerste land waar dat gebeurde, en twee jaar later in Noorwegen wettelijk ingevoerd. In Dene marken hebben sindsdien on geveer drieduizend paren ho mo's en lesbiënnes hun relatie laten registreren. Na Denemarken en Noorwegen worden ook in Zweden homo seksuele relaties wettelijk er kend en in veel opzichten ge lijkgesteld met het traditionele huwelijk tussen man en wouw. De Riksdag. het Zweedse par lement. stemde gisteren na lan ge en heftige debatten met 171 tegen 141 stemmen voor een wetsontwerp daarover van de in de oppositie zijnde sociaal-de- Op grond daarvan kunnen twee mannen of twee vrouwen hun relatie bij de burgerlijke stand laten registreren. Juri disch worden ze op dezelfde manier behandeld als hetero-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7