Kwijt! mm Verloren! Ministers achter OESO-rapport Ik wil niet 16 instanties bellen als ik m'n portefeuille kwijt ben." Vaccinatielij nen zijn onduidelijk en onvolledig Slechte timing nekt NS Binnenland Herdenking vliegramp Rapport: 'OM verouderd, overwerkt en ambtelijk' 'We kunnen wel kapot' Chauffeur Nederlandse rampbus niet vervolgd 2 WOENSDAG 8 JUNI 1994 Poging tot brandstichting in moskee Voor de tweede keer binnen e maand hebben on bekenden geprobeerd brand te stichten in een gebouw van de islamitische gemeenschap in Terneuzen. Drie weken geleden richtte een molotov-cocktail schade aan in een ontmoetingscen trum voor allochtonen, gisteren was een moskee het doelwit. Over de daders is nog niets bekend. Landelijk meldpunt XTC-slachtoffers utrecht De landelijke vereniging voor gemeentelijke gezond heidsdiensten (GGD) begint een nationaal meldpunt voor XTC- slachtoffers. Bovendien stellen ze een zogenoemde Checklist Houseparty's op. Gemeenten moeten organisatoren van de ma: sale festijnen een vergunning weigeren als niet wordt voldaan aan alle voorwaarden op die lijst. Aanleiding voor de maatrege len is de dood van twee 19-jarige jongens tijdens grote feesten Almelo en in Zoetermeer. Apothekers bezuinigen 365 miljoen den haag De apothekers besparen dit jaar 365 miljoen gulden. Dat komt doordat de prijzen van vrijwel alle geneesmiddelen per 1 juni gemiddeld vijf procent omlaag zijn gegaan en diverse medicijnen hoestdrankjes en vitaminepreparaten niet lan ger worden vergoed via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Hierdoor maken de apothekers minder kosten. De 06-vaccinatielijnen geven zeer uiteenlopende adviezen aan reizigers naar tropische lan den. Dat blijkt uit een onder zoek van Inside Travel News, een onderzoeks- en PR-bureau dat is gespecialiseerd in de reis branche. De ANWB spant volgens het onderzoek de kroon. Deze orga nisatie geeft voor Singapore, Thailand en Indonesië dezelfde onduidelijke en onvolledige ad viezen. De informatie is veel te algemeen, zo luidt de kritiek. De vaccinatielijn Travel Cli nic, van het Haven Ziekenhuis in Rotterdam, doet het volgens Inside Travel News beter, maar strooit bij Thailand met zoveel vaccinatiemogelijkheden dat gemakkelijk verwarring kan ontstaan. De lijn van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam voegt telkens diverse landen samen, wat ook nogal verwarrend is. Op de vaccinatielijn van de KLM wordt de reiziger op goede wijze persoonlijk te woord ge staan, maar voor Singapore werd ten onrechte een tyfus- vaccinatie aanbevolen. Verder was deze telefoonlijn slecht te bereiken. De ANWB heeft woedend ge reageerd op de kritiek. Een woordvoerder: „Wij runnen geen vaccinatielijn, maar een reisformaliteitenlijn, waarop wij ook wat medische zaken aan stippen. Inside Travel News ver gelijkt appels met peren". Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u met één tele foontje naar de Postbank Support Service alles laten blokkeren. Dus al uw passen en èi uw creditcards. Vraag de folder aan met de bon uit de advertentie elders op deze pagina of via 06-0400 (gratis). POSTBANK rcouwenbergh Wilde acties van machinisten en conducteurs. Bonden die over elkaar struikelen in een po ging de NS en vooral de eigen achterban hun spierballen te to nen. Timmerlui en schilders van de NS-onderhoudsdienst die het werk tijdelijk neerleggen om een petitie aan te bieden. In nog geen 48 uur is de ar beidsonrust als een orkaan door het spoorbedrijf gedenderd. En dat nadat de top van het NS-rei- zigersbedrijf vorige week meen de die onrust juist te voorko men door de onzekerheid bij het rijdend personeel in één klap weg te nemen. Het was even stil geweest in het zaaltje, toen NS-reizigers-direc- teur Hammer het getal 470 noemde. „Om hoeveel man gaat het nu precies", vroeg FNV-bestuurder Korteweg. Op de sheets die Hammers assistent Döbken toonde, stond 215. Kor teweg was geïrriteerd over het cijfergegoochel. De bonden reageerden zoals ze moesten reageren. Ze legden zich niet op voorhand neer bij de aantallen en eisten een na dere toelichting. Een afspraak werd gemaakt voor 27 juni. Dan zou ook worden besproken op welke manier en in welk tempo de boventalligen naar de NS-ar- beidsbemiddeling zouden wor den gestuurd. Hammer had alleen de pech dat hij zijn nieuws bekendmaakte juist op het moment dat de bonden het 'magere' resultaat van de CAO-onderhandelingen probeerden te slijten bij hun achterban. Zijn boodschap viel bij alle drie de bonden (FNV, CNV en FSV) bijzonder slecht. Het was de FSV die de lont in het kruitvat gooide. De boel zou plat gaan als de NS de CAO niet zouden verbeteren met enkele concrete werkgelegenheidsaf- spraken. De toon was daarmee gezet. Of met de woorden van een vak bondsbestuurder: „De tijdbom die al anderhalfjaar tikt bij de NS, ontploft". Het personeel, geschrokken van de concreet heid van Hammers plannen, rook zijn kans de opgekropte ir ritatie en onzekerheid over de reorganisaties bij de NS te ui- De gebeurtenissen volgden el kaar vervolgens in snel tempo op, als een hoopje sneeuw dat naar beneden rolt. De twee an dere bonden probeerden de achterstand op hun collega snel in te lopen en stelden op hun beurt ook een ultimatum. Hun inhaalrace komt eigenlijk al te laat, getuige het initiatief in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Een groep conducteurs en machinisten heeft het heft in eigen hand ge- Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u met één tele foontje naar de Postbank Support Service alles laten blokkeren. Dus ai uw passen en al uw creditcards. Vraag de folder aan met de bon uit de advertentie elders op deze 1 pagina of via 06-0400 (gratis). POSTBANK den haag hans Leberalleen hel werk binnen de eigen organisatie, maar ook de kwali teit van het politiewerk. Nadeel daarbij is volgens de commissie dat het OM ten opzichte van de politie niet beschikt over machtsmiddelen, terwijl daar de bereidheid om signalen van het OM serieus te nemen niet altijd aanwezig is. Maar intern zal het OM zeker ook de verhouding tot het ad ministratief personeel onder de loep moeten nemen. Wil een parketsecretaris nog wel eens worden aangesproken, de oude hiërarchische cultuur maakt de afstand van menig officier tot lager geplaatsten 'schier on overbrugbaar', aldus de com- Adrrfinistratieve wanorde en te weinig persoonlijke controle van de officier van justitie lei den tot slordigheden, met als gevolg vormfouten. Het rapport van de commissie-Donner schetst een beeld van het open baar ministerie als een verou derde, overwerkte, ambtelijke organisatie. En het wordt alleen maar erger, zo dokterde de Amsterdam In Amsterdam werden gisteren de slachtoffers van de vliegramp bij de Surinaamse luchthaven Zanderij op 7 juni 1989 herdacht. Bij het ongeluk kwamen 175 veelal Surinaamse Nederlanders om het leven. Onder hen een groot aantal voetballers, die in Suriname een wedstrijd zouden spelen. Op de foto leggen overlevenden een roos bij het monument voor de slachtoffers. foto anp frans vanderunde Het overgrote deel van het werk, zoals het schrijven van tenlasteleggingen en het in de gaten houden van vervaldata, gebeurt anders dan op basis van de wet mag worden ver wacht al jaren door een par ketsecretaris of administratief medewerker. De officier van justitie vergadert, heeft te wei nig tijd de zaken voor te berei den en reageert ter zitting vaak niet alert. Ook de politie krijgt er fors van langs. Hoewel de fouten van po litiemensen in het onderzoek ook onder verantwoordelijkheid van het OM worden gemaakt, staat in het rapport-Donner 'dat de algehele kwaliteit van de processen-verbaal (PV's) bij de reguliere politie is getaand'. Niet alleen de wetgever kan met minder strakke wettelijke regels het aantal vormfouten voorko men, ook een betere organisatie van het werk op het OM biedt soelaas. Het openbaar ministe rie moet beter controleren. Niet Verlaging minimumloon en werkloosheidsuitkeringen De Nederlandse ministers Andriessen (economische za ken) en De Vries (sociale zaken) staan achter het OESO- rapport dat pleit voor forse verlaging van de werkloos heidsuitkeringen en het minimumloon. Volgens de orga nisatie van industrielanden moet bovendien de ontslag bescherming op de helling. vinden. Ze zijn niet de enigen. De conclusies van het OESO- werkgelegenheidsrapport, waaraan ruim twee jaar is ge werkt, worden door alle lidsta ten onderschreven. Het rapport is één groot pleidooi voor een verregaande flexibilisering van de arbeids- Na afloop van een bijeenkomst van ministers van de 25 bij de OESO aangesloten landen in Parijs, zeiden Andriessen en De Vries gisteren zich 'in grote lij nen' in het rapport te kunnen markt. Als de OESO-landen de werkloosheid echt willen aan pakken en op grote schaal nieu we banen willen scheppen, zul len ze bestaande belemmerin gen weg moeten nemen, zo concludeert de OESO. Wat de Europese landen be treft, zitten die belemmeringen vooral aan wat in vakjargon 'de onderkant van de arbeidsmarkt' heet. In de lager betaalde banen waarvoor in de regel weinig scholing is vereist. „Het lijkt me dan ook zeer voor de hand te liggen om daar de loonkosten te verlagen", aldus minister An driessen. Volgens zijn collega De Vries is het verlagen van de loonkos ten alleen niet voldoende om de belemmeringen op de arbeids markt weg te nemen. „Ook in de sfeer van de financiële prik kels zullen we meer moeten doen." In Parijs is ook gesproken over de vraag hoe de lidstaten de boodschap van het rapport moeten uitdragen. Andriessen heeft zijn collega's gisteren een ideetje aan de hand gedaan. „We hebben in Nederland al een platform waar zakenmen sen, politici en mensen uit de elkaar van ge dachten wisselen ken. Dat i positieve i NS-reizigers-directeur Hammer: mer parten. In de afgelopen vijf tien jaar heeft het spoorbedrijf bijna voordurend reorganisaties aangekondigd, ingevoerd en weer afgeschreven, zonder dat het veel gevolgen had voor het overgrote deel van het perso neel. Hardop zal de NS-directem het niet zeggen, maar hij heeft moeite met de opstelling van de bonden. „Ik heb een voorstel gedaan om samen te praten over de wijze waarop deze men sen kunnen worden geholpen aan een nieuwe toekomst. Ik wilde de dialoog. „Ze weten dat bij de NS in totaal 4.800 ar beidsplaatsen verdwijnen. Daarom hebben we twee jaar geleden ook een sociaal plan af gesproken. Ik blijf binnen dat sociaal plan en reken op de re delijkheid van de bonden." Hij voelt zich onrecht aange daan, miskend. „Ik wilde de mensen duidelijkheid bieden door in één keer alles op tafel te leggen en vervolgens geen nieu we onheilstijdingen tot '96 te garanderen. Kennelijk is het be ter het in kleine stapjes te doen." De directeufvan het NS-reizi- gersbedrijf oogt weinig gelukkig. Zijn mededeling dat de komen de twee jaar 470 machinisten en conducteurs boventallig zijn, is bij het personeel ingeslagen als een bom. De reactie van de mensen en bonden is hem, ir- George Hammer, niet meege vallen. „Natuurlijk had ik niet verwacht dat ze zouden staan juichen. Ook voor mij is het een buiten gewoon vervelende boodschap en ervaring. Maar te veel men sen hebben nog steeds het idee dat de NS niet stuk kunnen. Dat we een nutsbedrijf zijn, een soort behang van Nederland dat er altijd zal blijven." „Dat is niet'zo. De NS kunnen wel degelijk kapot. De overheid springt niet meer bij en dat be tekent dat we onze plaats op de vervoersmarkt moeten gaan verdienen. Door een goede ser vice en door zo efficiënt moge lijk te'werken. Anders vallen straks nog veel meer ontslagen. Dat is onvermijdelijk." Het NS-verleden speelt Ham- Nieuw. De Postbank Support Service. Eén telefoontje en alles is geblokkeerd. Passagiers weer terug in Nederland De chauffeur van de Neder landse bus die maandagmor gen verongelukte in het Pool se Katowice wordt waar schijnlijk niet vervolgd. De chauffeur is door de Poolse politie vrijgelaten. Volgens bemiddelaar Van Genderen wijst alles erop dat de bus is geslipt door aquaplanning. De chauffeur mag morgen vertre-kken. Dertig buspassagiers zijn gisteravond met een Airbus van Martinair teruggekeerd op Eindhoven Airport. Van de in totaal 33 passagiers kwa men er drie om het leven en raakten er vijftien gewond. De verwondingen lopen uiteen van breuken tot schaaf- en snij wonden. Overlevende H. Tobben (51) die met zijn dochter deel nam aan de reis, heeft niets dan lof voor de opvang in Po len. „Die „was formidabel." Over de oorzaak van het on geluk, zegt hij: „We reden met een verantwoorde snelheid, de bus slingerde en de chauf feur verloor de controle. Toen sloeg de bus in de midden berm om. De chauffeur treft geen enkele blaam". Alle passagiers kwamen uit het Brabantse Sdn en Breugel. Twintig zijn lid van het feest- orkest Los Geinos. Zij maak ten een rondreis door Polen op uitnodiging van de huma nitaire stichtingTMensen voor Mensen. De drie slachtoffers waren leden van dat orkest. Ineens aanvraagformi Dhr. s ontdekt u dat uw portefeuille aan met de bon hieronder of via 06-0400 (gratis), weg is. Met al uw passen, cards en ook uw pas- Of haal 'm even op het postkantoor, poort en rijbewijs. Verloren? Gestolen? De Postbank Support Service. Het Veel mensen zouden in paniek raken. U grootste gemak bij verlies of diefstal van uw niet. Wat u doet, is direct de Postbank Support portefeuille. Service bellen. Die zorgt ervoor dat al uw cards en passen onmiddellijk worden geblokkeerd. U hoeft dan ook niet bij alle instanties apart de vermissing of diefstal te melden. De Postbank Support Service is dus niet alleen veilig, maar ook erg makkelijk. De Postbank Support Service biedt u nog veel meer voordelen. Toch heeft u vanaf slechts f 19,- per jaar al een* abonnement op deze service. Vraag daarom de uitgebreide folder 8900VC Leeuwarden. POSTBANK Andriessen zag nog een licht puntje. „Ik denk dat we op dit gebied in Nederland een stapje verder zijn dan veel andere lan den." Hij gaf als voorbeeld de recente discussie met de Indus triebond FNV over flexibilise ring. „We willen best wel praten over werken op vreemde uren als daar iets korter werken te genover staat, zo kreeg ik te ho- Zoektocht naar 'scherpe' mijnen Politie en strandvonders heb ben vandaag de Noordholland se kust afgezocht naar levens gevaarlijke landmijnen. Gister avond werd alarm geslagen nadat op Texel een kist met negentig landmijnen aanspoel de waarvan een aantal op scherp stond. Het is nog niet bekend of de zoekactie van vandaag iets heeft opgeleverd. De kist met mijnen werd gis termorgen op het Texelse strand ontdekt door een wan delaar. Een aantal mijnen bleek op scherp te staan, door dat de kist was beschadigd. De duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine maakte de mijnen gisteravond onscha delijk door de kist op te blazen. Waar de mijnen precies van daan komen, is nog onbekend. In eerste instantie dacht de po litie dat de mijnen afkomstig waren van een lading verou derde Britse munitie die begin april voor de monding van de Theems onschadelijk werd ge maakt. Daarbij sloeg een ldst 'scherpe' mijnen overboord. Navraag bij de Britten leerde echter dat deze mijnen al zijn gevonden. PvdA en CDA gelijk op in race om Euro-zetels De PvdA en het CDA zullen morgen bij de verkiezingen voor het Europees parlement onge veer evenveel zetels halen. Bei den staan volgens prognoses van het Haagse onderzoeksbu reau NSS en NIPO op acht ze tels. De PvdA komt in de peiling van NSS uit op 27,3 procent van de stemmen, het CDA op 26,3 procent. WD en D66 volgen met respectievelijk 21 procent en 15,4 procent. Groen Links kan rekenen op 3,3 procent van de stemmen, de kleine christe lijke partijen op 5,6 en de Cen trumdemocraten op 11 Zowel NSS als NIPO houden vanwege de vernachte lage op komst (ongeveer 45 procent van de kiesgerechtigden) rekening met een mogelijke afwijking van de stemverhoudingen van en kele procenten. Herman Verbeek, lijsttrekker van de Groenen, heeft het giste ren door de NOS uitgezonden lijsttrekkersdebat als ongenode gast bijgewoond. Tijdens de uit zending kwam Verbeek naar vo ren en zei dat het de eerste regel van het Europees parlement is, dat iedereen zijn zegje kan doen, ook de minderheden. Hij verweet de NOS alleen de grote partijen zendtijd te geven en het milieu als thema te negeren. Presentatrice Maartje van Wee gen liet hem zijn verklaring af- VVD wil af van OV-jaarkaart den haag gpd Minister Ritzen (onderwijs) moet zo snel mogelijk het con tract met de Nederlandse Spoorwegen over de openbaar vervoerkaart voor studenten op zeggen. Dat zal de WD eisen in een debat dat nog voor de zo mervakantie moet plaatsvinden. WD-woordvoerder Korthals: „Studenten kunnen met de nieuwe kaart op veel minder tijdstippen reizen dan met de vorige. We hebben er altijd al moeite mee gehad dat de over heid gaat opleggen op welke wijze men zich moet gaan ver- Het is echter onduidelijk of de bewindsman van het contract met de NS en de vervoersmaat schappijen af kan komen. Het afschaffen van de OV-jaarkaart levert een bezuiniging op van 820 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3