Parktheater wil publiek raken °p VSB Poëzieprijs voor Hugo Claus Cultuur&Kunst Fraaie stemmen op avond over Leidse stadsorganist Heimwee naar cowboy-mentaliteit van weleer Foto's tussen glamour en engagement Van Goghs weer terug aan de wand van Noordbrabants Museum chef annemiek ruygrok. 071 -356472. plv -chef jan rijsdam, 071-356472 Chaka Demus Pliers naar Ahoy' Rotterdam Onder het motto 'live ragga on stage' presenteert Mojo Concerts op zaterdag 9 juli een Jamaicaanse avond in Ahoy" met als hoofdattractie het hitgevoelige duo Chaka Demus Pliers. Buju Banton en General Levy fungeren als voorpro gramma. Alledrie de acts worden voor het eerst op Nederlandse bodem begeleid door hun volledige begeleidingsgroep. De kaartverkoop begint zaterdag aanstaande. Theater en muziek bij Branoul den haag In Literair Theater Branoul in Den Haag wordt 9,10 en 11 juni het toneelstuk 'De hemel boven Sarajevo' opgevoerd. Het stuk werd geschreven door Goran en Alexandra Grbic, die zich in Nederland hadden gevestigd vlak voor de oorlog in het voormalig Joegoslavië uitbrak. Het toneelstuk is gebaseerd op waargebeurde verhalen. De muziek, gecomponeerd door Goran Grbic, wordt uitgevoerd door een strijkkwartet en zestien leden van het Vrij Theater Koor. De opbrengst van het project is be stemd voor de aanschaf van leermiddelen voor kinderen van alle partijen uit het voormalig Joegoslavië. In nieuwe seizoen bijna 80 voorstellingen in Alphen aan den Rijn den haag anp The Shooting Party brengt v reen avondje 'kippevelmuziek' in hun nieuwe programma 'Wild' dat ze in het Parktheater uitproberen. FOTO BEN VAN DUIN 1 WOENSDAG 8 JUN11994 muziek recensie susanne lammers Cornells Schuyt, Organista della famosa Cittè di Leyda. Lezing door J C. Brons. Muzikaal onthaal door Leyda Consort e.a. Gehoord: 7/6, Waalse Kerk, Leiden. De zestiende-eeuwer Cornelis Schuyt (1557 - 1616), de be roemdste Leidse componist en stadsorganist, plukte zowel de vruchten van het katholicisme als van de reformatie. In zijn jeugd kon hij nog net de polyfo ne muziek van Josquin des Prez horen. Later bestond een deel van zijn baan uit het onderwij zen van de eenstemmige psal men aan de Leidse bevolking - via het carillon van het stadhuis. Als het aan de dominees had gelegen, waren alle orgels al in 1572 uit de kerken gesloopt. Ge lukkig was Jan van Hout er ook nog, die vond dat de bedienaars van Gods woord daar niks mee te maken hadden, omdat de kerken van de staat waren. De orgels werden overigens na 1637 weer tijdens de diensten ingezet om de kakofonie tot psalm te maken. Schuyt had voorts als taak de maaltijden bij officiële gelegen heden op te luisteren. Als de verhouding tussen muzikaal onthaal en eten bij de stadsdi- nertjes zich net zo verhield als de verhouding tussen muziek en voordracht op deze manifes tatie van de vereniging Oud Lei den, gingen de gasten wel hon gerig naar huis. Deze avond had meer weg van een negentiende- eeuws concert, waarbij Brons geestig en impromptu veel ach tergrondinformatie over de ten gehore gebrachte stukken gaf. Zingen is hem liever dan spre ken. De programmering was zon der meer geslaagd, al maakten de inspanningen van de vocalis ten meer indruk dan die van de instrumentalisten. De door dachtheid van het programma bleek met name in de laatste drie stukken, waar een the- maatje geïntroduceerd werd door het barokensemble. Het vocale quintet Leyda Consort nam dit over en keerde het om in een canon. En dit omgekeer de thema werd vervolgens ge bruikt voor een ander instru mentaal lied. Meer van Schuyts muzikale aardigheidjes werden in de ma drigalen duidelijk. Men zong een madrigaal ter ere van Johan van Duyvenvoorde (niet alleen heer van Warmond en hoog heemraad, maar ook verdien stelijk admiraal in de Tachtigja rige Oorlog), een lofzang op Lei den en diverse liefdesliederen. Leydö Consort beschikt over fraaie stemmen en de interpre tatie laat niets te wensen over. Alleen jammer dat sommigen soms vergaten dat een ensem ble geen solisten kent. Een kleine tachtig voorstel lingen staan het komende seizoen in het Alphense Parktheater geprogram meerd. Het nieuwe jaar- programmaboekje, voor het eerst in een ruime jas, maakt melding van maar liefst 23 kleinkunstvoorstel- lingen, waaronder een heuse 'Stand-up comedy night'. Verder nemen to neel en (folk) muziek een belangrijke plaats in. ALPHEN AAN DEN RUN ANNEMIEK RUYGROK An en Har, alias De Berini's, mogen op 17 september het spits afbijten met een try-out van hun programma 'Almonde- straat 53 a'. An en Har wonen daar al jaren. Steeds meer bui tenlanders komen er wonen. Over het nieuwe reilen en zeilen van de Almondestraat gaat hun programma. Gebaseerd op het waar ge beurde verhaal van Anita Hill, die in 1991 probeerde haar werkgever Clarence Thomas te beletten operrechter te worden door hem van seksuele intimi daties te beschuldigen, is het provocerende 'Oleanna' van David Mamet. Peter Faber en Caroline Almekinders spelen in deze prikkelende voorstelling het machtsspel tussen de hoog leraar en zijn studenten. Lode- wijk de Boer heeft de regie (22 september). Veel muziek komt uit Enge land overwaaien. The Poozies, een viervrouws-formatie, zin gen niet alleen een gevarieerd repertoire, te begeleiden zich zelf op twee harpen, gitaar, fiddle en accordeon (8 januari). Op folk-gebied £ijn er ook op tredens te verwachten van de in 1993 opgerichte band Borü, die met zijn Ierse folkmuziek elke leeftijds- en cultuurgrens over schrijdt (25 september), de uit Schotland afkomstige Ceol Beag met vernieuwende folk (9 okto ber), de Old Blind Dogs die zo wel eigentijdse als traditionele Schotse muyziek produceren (18 december), de voor vele lief hebbers bekende McCalmans (2 april) en de Ierse groep Craobh Rua (14 mei). Zoals gezegd is de kleinkunst in Alphen het komende seizoen goed vertegenwoordigd. Een paar namen: Angela Groothui zen met een one woman-show, Bet Visscher, Lebbis Janssen, Lenette van Dongen, The Shooting Party, Theo Maassen, Marcel Verreck, Jan Rot en Niet uit 't Raam. Een stand-up co medy night staat voor zaterdag 22 oktober geprogrammeerd. Deze Snelle wijze van conféren ce, zonder franje, verhaallijn of moraal, is in korte tijd razend populair geworden in Neder land. De komediant beklimt het toneel, en gaat in een enkele schijnwerper het gevecht aan, slechts gewapend met micro foon en messcherpe humor. Ruim 20 Nederlandse stand-up comedians zijn het afgelopen jaar getraind door de Ameri kaanse komiek Lewis Black. Van hen is een aantal geslecteerd en per voorstelling wordt een op stelling gemaakt. Een gastheer praat de einsjes aan elkaar en de inbreng van het publiek wordt zeer op prijs gesteld. Van Hugo Claus zijn twee stukken te zien: 'De Spaanse Hoer' door het Haarlems Toneel en 'Suiker' door het Noord Ne derlands Toneel. Hetty Heyting komt met de produktie 'Bloed link' naar Alphen en Huib Broos en Nelly Frijda brengen 'De Kip' over het voetlicht. Voorts biedt het nieuwe sei zoen een groot aantal kinder-, jeugd- en familievoorstellingen en ook is de dans niet meer uit het Alphense theater weg te denken. Een gevarieerd pro gramma dat, om met parkthea terdirecteur Ronald Jansen te spreken, 'je kan raken'. Bob Dylan gaat het historische verzuim dat hij 25 jaar geleden niet op het Woodstock-festival optrad, goedmaken. De zan ger/songschrijver treedt in au gustus op tijdens het herden kingsconcert. Ook zijn oude maten van de weer optredende The Band en veteranen als Crosby, Stills en Nash en Carlos Santana geven acte de presen ce. Dylan kwam al in 1966 in Woodstock, maar ontbrak drie jaar later voor het beroemdste rockconcert aller tijden. In Woodstock zat hij in het huis van zijn manager Albert Grossman. Hij schreef er Sub terranean Homesick Blues en (I aint gonna work for) Maggie's Farm (nomore). Er zijn speculaties dat ook Mick Jagger en co. tijdens het nostalgische concert hun op wachting zullen maken. Aanlei ding is een mysterieus gat in het schema van de Rolling Stones- tournee, na het al uitverkochte concert in het Giants Stadium in New York op 12 augustus. Woodstock '94 belooft een gevarieerde aangelegenheid te worden. Naast de veteranen uit de oorspronkelijke Woodstock- periode, zullen moderne bands als Aerosmith, Metallica en de Red Hot Chili Peppers optre den. Acteur Sullivan (81) overleden los angeles rtr De Amerikaanse acteur Barry Sullivan, die in meer dan 30 films en vier tv-series, waaron der Cannon en de Streets of San Francisco, harde, onbuigzame karakters neerzette, is gisteren overleden. Hij werd 81 jaar en stierf tengevolge van ademha lingsproblemen, deelde zijn dochter mee. Naam maakte de in New York geboren Sullivan na vijf jaar op Broadway door een hoofdrol in de uit 1949 daterende versie van de film 'The Great Gatsby'. Aparte vermelding voor Leidenaar Lloyd Haft De Belgische dichter/schrijver Hugo Claus heeft met zijn dichtbundel De Sporen de eerste VSB Poëzieprijs gewonnen. Claus kreeg de onderscheiding en het daarbij be horende bedrag van 50.000 gulden gister avond in De Rode Hoed in Amsterdam uit handen van juryvoorzitter Hugo Brems. De bundel Atlantis van de in Leiden woonach tige dichter Lloyd Haft, kreeg een aparte vermelding. Eerder op de dag werd Claus onderschei den met de Prijs voor Meesterschap van de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de. Die prijs wordt éénmaal in de vijftien jaar uitgereikt aan een schrijver of een ge schiedkundige. Voor de eerste VSB Poëzieprijs waren ze ven dichters genomineerd, van wie het af gelopen jaar een dichtbundel verscheen. Dat waren afgezien van Claus en Haft, Rut- ger Kopland (Geduldig gereedschap), Gerrit Kouwenaar (er is geen elders waar het an ders is), Leo Vroman (De godganselijke nacht), Elly de Waard (Eenzang Twee) en Ad Zuiderent (Op de hoogte van Icarus). De zeven waren gekozen uit de jaarproduktie van 69 bundels die volgens de jury een hoge kwaliteit had. Met uitzondering van Vroman en Kouwe naar waren alle genomineerden bij de be kendmaking aanwezig. Vroman woont in de VS en had al eerder laten weten niet te zullen komen. Kouwenaar liet verstek gaan omdat hij zich niet lekker voelde. De zeven genomineerde bundels zijn vol gens de jury zo verschillend dat elke keuze onrechtvaardig is, zo erkende juryvoorzitter Brems. Van vergelijkend warenonderzoek was dan ook geen sprake. „Er wordt hier een prijs toegekend, maar in onze ogen was het nooit een wedstrijd." „Na lange, leerzame en vrolijke discus sies" viel de keuze op Claus' bundel De Sporen die het volgens de jury niet moet hebben van „gestyleerde finesse, maar van het grote gebaar. Het is een bundel met ge dichten die soms cryptisch en soms toegan kelijk zijn, soms tragisch en soms burlesk, soms verheven en soms plat, maar altijd virtuoos, zelfs in het relativeren en onder graven van die virtuositeit De VSB Poëzie prijs, genoemd naar de geldschieter de Stichting VSB Fonds, is een initiatief van Huub Oosterhuis, directeur van De Rode Hoed. Dat poëzie niet mocht meedingen naar de AKO Literatuur Prijs was de directe aanleiding. Analoog aan die „duurste" literaire prijs van Nederland werd het prijzengeld op een halve ton ge steld. Sinds dit jaar is aan de AKO-prijs een ton verbonden. Ook voor de Libris Litera tuur Prijs, die onstond na onenigheid met het AKO concern, geldt dat bedrag. Voorafgaand aan de prijsuitreiking werd in tegenstelling tot de literaire evenknie geen diner in het Amstel Hotel gehouden. Jurylid Wiel Kusters gaf een lezing over het belang van de poëzie en er werd voorgele zen uit de genomineerde bundels. Afgezien van Brems en Kusters bestond de jury uit Huub Oosterhuis, Barber van de Pol en Agaath Witteman. Sterke rollen in 'True West' van Sam Shepard bij De Appel toneel recensie. max smith True West (Stadscoyotes) van Sam She pard. Vertaling: Marcel Otten Regie An- toine Uitdehaag Toneelbeeld: André Joosten. Licht: Lex Caboort. Kostuums: Leonie Polak. Muziek: Het Paleis van Boem. Vertolkers: Hugo Maerten, René van Zinnicq Bergmann, Guusje van Til- borgh en Hubert Fermin. Gezelschap- De Appel Première. Appeltheater Den Haag, 4 juni. Daar te zien t/m 18 juni. Wordt volgend seizoen doorgespeeld Er zijn van die voorstellingen waarvan je ondanks het bewon- derenswaardige spel na afloop met de vraag blijft zitten: wat moet ik ermee? Zoiets dergelijks overkomt me na het zien van True West van de Amerikaanse schrijver, regisseur en filmac teur Sam Shepard bij De Appel. Twee broers kunnen niet met elkaar opschieten. Ze zijn el- kaars tegenpolen, maar ook el kanders alter-ego's en daarom zoeken ze elkaar steeds op. De een, Austin, is een fatsoenlijke academicus die met het schrij ven van scenario's een goed be legde boterham verdient. De ander, Lee, is een drankzuchtige onverzorgd uitziende vrijbuiter, die onder meer met inbraken zijn ongeregeld kostje bij elkaar steelt. Lee's onaangepast gedrag en hang naar volstrekte eenzaam heid past bij de geaardheid van cowboys in het Wilde Westen van weleer. Hij is nog 'True West' en dat spreekt uit zijn ver haal dat hij wel kan vertellen, maar niet op papier kan zetten. De producer ziet er een filmhit in en annuleert alle eerder ge maakte afspraken met Austin. Uit woede weigert de afgewezen Austin de noodzakelijke mede werking om het authentieke verhaal van Lee tot een bruik baar script te herschrijven. De meningsverschillen esca leren dermate dat het interieur van het huisje van hun moeder, die op vakantie is, verandert in een gigantische puinhoop. Van haar trots, de vele kamerplan ten, blijven er niet veel in leven. Temidden van die chaos van rondslingerende bierblikjes, rij en gestolen broodroosters, weg gesmeten proppen papier, een kapot geslagen schrijfmachine, een van de muur gerukte tele foon, omgekieperde keukenla den met prullaria staan beide broers aan het eind elkaar let terlijk naar het leven. Ook uit andere stukken van Sam Shepard spreekt een soort nostalgie naar de ongecultiveer de oorsprong van de Ameri kaanse samenleving met hun vele individualisten die op eigen houtje vrij en onvervaard hun geluk zochten. Lee is daar een moderne vari ant van. De verburgerlijkte Aus tin draagt dat eigenlijk ook nog met zich mee. Dat verklaart die haat-liefdeverhouding. Hugo Maerten speelt die overgeleverde, maar nog altijd pure 'cowboy' met zijn avon tuurlijk en opvliegend karakter tot in de kleinste details vol overtuiging. René van Zinnicq Bergmann geeft uitstekend te genspel als de aanvankelijk wel met de heersende moraal in de pas lopende broer. De uiterlijke en sterk gero mantiseerde glamour van de cowboy, die menig Amerikaan hedentendage tentoonspreidt - denk maar eens aan de popula riteit van country western- songs - wordt goed getypeerd door Hubert Fermin als de kauwgum-kauwende producer met luxe cowboylaarzen aan. Guusje van Tilborgh heeft een bescheiden rol als een tuttige, kleinsteedse moeder in de door Antoine Uitdehaag geregisseer de kleine-zaal produktie. Zoals gezegd: het spel is zeer genietbaar, maar de vraag dringt zich op: wat moet je als Hollander met die al te veel op Amerikaanse leest geschoeide thematieken? beeldende kunst recensie onno schilstra Sander Veeneman, 'No Colors', t/m 23 ju ni, ma-za 10-22 uur, zo 12-22 uur. Fo togalerie De Kleine Klup, Leiden Nelson Mandela hangt recht te genover Ruud Gullit. Het por tret van de Zuidafrikaanse lei der is klein en bescheiden afge drukt. dat van de voetballer meer dan levensgroot. Zo groot zelfs, dat je de geur van z'n dreadlocks bijna kan ruiken. Knappe foto's, afkomstig uit het onlangs verschenen boek 'No Colors' van Sander Veene man. Hoewel de opnamen alle maal in zwart-wit zijn gemaakt, gaat het boek over alles behalve kleurloosheid. Sander Veene man reisde de afgelopen jaren de wereld rond om mensen te fotograferen. Hij fotografeerde bijvoorbeeld boeren in Kirgizië, vluchtelingen in Malawi en kin deren in ex-Joegoslavië. Het merkwaardige is, dat Vee neman zijn onmiskenbaar soci aal bewogen foto's moeiteloos afwisselt met pathetische glamourfoto's, zoals die van een glimmende bodybuilder, of een topless meisje op het strand. Het werk van Sander Veeneman beweegt zich voortdurend tus sen die twee polen. Op de ten toonstelling die tot 23 juni van hem te zien is in Fotogalerie De Kleine Klup, laat deze fotograaf zich kennen als iemand met een diepe belangstelling voor mensen en menselijkheid, maar ook als iemand die zich gemak kelijk laat verleiden tot een nogal oppervlakkig soort esthe tiek. Sander Veeneman heeft een niet te loochenen fotografisch talent. Hij slaagt er in om on conventionele beelduitsneden overtuigend toe te passen, heeft een uitnemend gevoel voor licht-donker effecten en kan fraai afdrukken. Zijn virtuoze techniek staat echter dikwijls de inhoud van zijn foto's in de weg. Je kan bijna niet anders dan verlekkerd kijken naar zijn plaatjes, terwijl er feitelijk vaak Wil Veeneman soms aantonen dat er zelfs in armoede en smart schoonheid te vinden is? FOTO SANDER VEENEMAN de meest gruwelijke dingen te zien zijn: een oude, uitgemer gelde man, gevlucht voor de burgeroorlog in Mozambique, leunt vermoeid tegen een bam boestok. Het prachtige plaatje dat Veeneman daarvan heeft geschoten doet je eerder den ken aan de opwindende tabaks- waren-wereld van Peter Stuy- vesant dan aan de ellende, die de fotograaf toch blijkbaar heeft willen registreren. Een andere foto toont een meisje met een klein kindje, zo te zien met een hongeroedeem. Alweer zo'n schitterende foto, waarin je ge neigd bent over het hoofd te zien hoe pijnlijk de aanleiding om hem te nemen eigenlijk was. De foto's van Sander Veene man laten je achter met twijfels. Wil Veeneman soms aantonen dat er zelfs in armoede en smart schoonheid te vinden is? En als dat zo is, is die schoonheid dan dezelfde als die van de gevierde topsporter of politicus? Of is het alleen maar de tragiek van Vee neman s talent dat alles wat hij fotografeert er mooi uit gaat zien? den bosch «anp Met enig feestelijk vertoon heb ben de drie schilderijen van Vincent van Gogh die in 1990 werden gestolen uit het Noord brabants Museum in Den Bosch, gisteren weer hun plaats gekregen in de vaste opstelling van dit museum. Dat gebeurde in aanwezigheid van tal van lie den die de afgelopen vier jaar betrokken zijn geweest bij de opsporing en het herstel van de drie werken. Een jaar na de inbraak werd het eerste schilderij, Spittende boerin op de rug gezien, terug gevonden in een bankkluis in het Belgische Eeklo. Begin dit jaar kwamen de twee andere doeken, Zittende boerenvrou wen en Raderen van de water molen te Gennep, boven water. Deze schilderijen werden terug gebracht door de raadsman van een veroordeelde Amsterdamse hasjhandelaar. Die had eerder laten weten dat hij de kunstwerken kon la ten terugbezorgen, op voor waarde dat het openbaar minis terie zou afzien van hoger be roep. Justitie heeft altijd ont kend dat er een deal zou zijn gemaakt. Vast staat dat het ho ger beroep niet is doorgegaan, volgens het OM uit een oogpunt van efficiency. De advocaat heeft nooit wil len zeggen waar hij de schilde rijen heeft opgehaald. Het enige dat hij kwijt wilde, was dat het een kennis betrof van de hasj handelaar. Die man vond het volgens de raadsman „lullig dat de doeken bij hem aan de muur hingen en niet in het museum". In verband met de diefstal van de drie Van Goghs is een aantal mensen aangehouden en veroordeeld. De twee hoofdver dachten, die nog meer misdrij ven op hun kerfstok hadden, zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van twaalf en veertien jaar. De beveiliging van het mu seum is na de inbraak aanzien lijk verbeterd. Daarmee was een bedrag gemoeid van negen ton.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25