Gefulmineer van Scharloo doet meer kwaad dan goed Schrijvende Lezers/Info Zaak Indië stinkt echt aan alle kanten Verslag van Bootsma WOENSDAG 8 JUNI 1994 24 Toen de heer Esperanto bij ons kwam. ging hij letterlijk met zijn handen in z'n haar zitten. Hij overhandigt een brief van de woningbouwvereniging. Hij kan niet precies meer vertellen wat erin staat, want hij is zijn bril vergeten. Hij heeft de indruk dat er iets mis is met de huur subsidie. omdat zijn zoon bij hem zou inwonen. ..Dat is hele maal niet waar", zegt hij ver bijsterd. ..al jaren woont hij niet meer bij mij in huis." De brief vermeldt dat hij 1000,- huursubsidie moet te rugbetalen en dat de subsidie is stopgezet. De voorschotten, die hij gedurende de maanden juli tot en met oktober heeft ont vangen worden teruggevorderd. Bij de afhandeling van zijn aan vraag is tijdens een controle ge bleken dat zijn 25-jarige zoon bij hem zou hebben inge woond. Dit heeft tot gevolg dat het inkomen van de zoon mee telt en dat hij geen huursubsidie krijgt over de gehele periode 1993/94. De heer Esperanto vertelt dat zijn zoon niet bij hem inwoon de omdat hij een straf uitzit. Al een jaar geleden, voor hij de ge vangenis inging, had hij zijn ei gen huurwoning opgezegd. Zonder zijn medeweten heeft hij zich vervolgens op het adres van zijn vader ingescheven bij het bevolkingsregister van de gemeente. Het probleem was ontstaan, omdat hij zich zonder toestemming van medebewo ners in het bevolkingsregister op een bepaald adres kon laten inschrijven. Deze vorm van clandestiene inschrijving op een adres wordt ook wel 'spookbe- woning' genoemd. Na het be richt van de woningbouwvere niging over de stopzetting is de heer Esperanto direct de in schrijving in het bevolkingsre gister bij het stadhuis gaan wij zigen. Bij de afdeling burger- ting verblijft kan zich op een 'briefadres' inschrijven. Als niet duidelijk is of de gege vens in overeenstemming zijn met de werkelijke situatie dan moet een onderzoek ingesteld worden. Dat kan ertoe leiden INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN dat door het ministerie van volkshuisvesting geen of minder huursubsidie wordt toegekend en al door de verhuurder be taalde voorschotten worden te ruggevorderd. Nieuw is verder dat wanneer men op een later tijdstip (dus na 1 juli) wel aan de voorwaar de voldoet, dat de inschrijving nomen. Dit bleek in het bevolkingsregister in het geval en zo overeenstemming met het aan kon aan de heer vraagformulier is, over de reste- Esperanto alsnog rende periode (met ingang van over de periode de eerste van de maand waarop 1993/94 voor de inschrijving heeft plaatsge- huursubsidie in vonden) alsnog huursubsidie aanmerking ko- wordt toegekend. diensten hebben ze de aantekening gemaakt dat zijn woning als brief adres geldt voor zijn zoon. Hij dacht dat daannee de problemen met de huursubsidie wa ren opgelost, maar dat bleek niet het geval. zoek gericht wor den aan het minis terie van volkshuis vesting om geen rekening te houden met het inkomen van de zoon. Op de peildatum 1 juli (wat voor de huur subsidie al&con- trole-moment geldt) werd nage gaan. wie op dat adres ingeschreve stond(en).Zijnz nogr Spook- bewoners stond toen ingeschreven op zijn adres met de aantekening 'briefadres'. Wij hebben dat schriftelijk bij het betrokken mi nisterie toegelicht en aanneme lijk gemaakt dat dat op 1 juli 1993 feitelijk al een briefadres voor zijn zoon was. Vervolgens heeft men bij het ministerie be keken of de aanvraag opnieuw in behandeling kon worden ge- ide; Met ingang van 1 juli 1994 worden er een aantal wij zigingen doorge voerd als de Eer ste Kamer daar mee instemt. In de eerste plaats wordt de contro le door de ge meente wettelijk verplicht. Dat betekent dat de gemeente altijd zal nagaan of de personen, die in het bevolkingsre gister op het rager adres ingeschreven op het aanvraag formulier worden vermeld (partner, inwonende familiele den. onderhuurders en mede bewoners/en hun leeftijden). Wie geen vaste woonplaats in Nederland heeft (bijv. binnen vaartschippers) of in een instel ling van gezondheidszorg, kin derbescherming of strafinrich- Het is dus van groot belang dat de gegevens uit het bevolkings register correct zijn. Als u er niet zeker van bent of er 'spook.be- woners' op uw adres ingeschre ven staan, kunt u dat controle ren bij de afdeling burgerdien sten van de gemeente. Als u niet wilt dat zonder uw medeweten op uw adres ie mand wordt ingeschreven, kunt u verzoeken om een 'inboe- kingsbeperking'. Dan krijgt u een signaal van de gemeente dat wijziging heeft plaatsgevon den. waarna u kunt nagaan of dat correct is. Wanneer u het niet eens kunt worden met de gemeente over de inschrijving in het bevolkingsregister is be roep mogelijk bij de minister van binnenlandse zaken. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden, Mr. J. Mons, Mr. H.P. Loh- mann en Mr. W. Weernekers. Open spreekuren maandag 11.00-12.00 uur en donderdag avond 18.30-20.00 uur en op afspraak. Gijs Schreuder. juridisch mede werker in het Leidsch Dagblad van 25 mei 1994: „Proces Graa Boorsma is blamage voor Justi tie". Nee! De grootste blamage voor Justitie is dat zij de door ons begane oorlogsmisdaden in Indië nooit heeft onderzocht en vervolgd. Ons rechtssysteem heeft in deze jammerlijk ge faald, ze hebben zich laten rin geloren door politiek Den Haag en de militaire kliek. Als een kapitein Westerling, die met een blanco volmacht in de hele archipel heeft huisge houden, hier fluitend aan wal kan stappen, dan zit er iets goed fout. Deze heer heb ik van nabij meegemaakt, een schande voor het Nederlandse leger, pure SS- ers. Maar ook vele van onze ei gen officieren deden lustig mee met het folteren en het ver moorden van onschuldige bur gers. Hen wil ik ook onder die SS-ers rekenen. Graa heeft niets teveel ge zegd. er is geen woord van gelo gen. De zaak Indië stinkt aan al le kanten, politiek en militair. Wij hebben ons schuldig ge maakt aan oorlogsmisdaden, maar de Nederlande justitie is net zo schuldig, zij hébben het wetboek gesloten gehouden voor dat bloedbad van een half miljoen doden. Dat vele duizen den van onze jongens daar hun leven voor hebben moeten ge ven en duizenden verminkt door het leven gaan, hangt als een molensteen om mijn nek. Ik zal prijzen de rechter die deze. aan alle kanten lekkende en stinkende, beerbak zal openbre ken, zowel politiek als militair. Voor mij is onze vaderlandse driekleur, het rood wit en blauw, er een geworden van dood en verderf. Bedankt Graa, dat je een tipje van de stankslui er hebt opgelicht. PATh. v.d. Zalm, Noordwijk. Prof. G. Irwin schrijft in een in gezonden brief aan deze krant op 3 juni dat het werkstuk van student Bootsma niet voldoet aan de ethische normen die voor wetenschappelijk onder zoek gelden. Maar wie bepaalt nu, op geheel onafhankelijke wijze, aan welke ethische nor men een verslag moet voldoen? Als het gaat om een publicatie in een dagblad, dan is de Raad voor de Journalistiek het aange wezen lichaam om uit te maken of de journalist over de schreef is gegaan. Nu de voorzitter van de exa- Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge zonden brieven in te kor ten en plaatsing van brie ven te weigeren. Met stijgende verbazing las ik het artikel over prof. Scharloo in het Leidsch Dagblad van 25 april jl. In zijn pleidooi voor de betekenis van populatiegeneti- ca van natuurlijke populatie (o.a. drosophilia en koolmezen) maakt hij zich boos over het feit dat 'al het onderzoeksgeld rich ting grote DNA projecten over het Menselijk Genoom Project gaat'. Het leggen van verbanden tussen gen-biologie en ontwik kelingsbiologie in deze projec ten noemt hij 'lippendienst'. Als Scharloo zich had verdiept in de materie waar hij zich publieke lijk tegen afzet, had hij kunnen leren dat het ophelderen van de genen en functies van een orga nisme als Cenorhabditis elegans een centraal onderdeel van het Genoomproject vormt, juist vanwege het kleine aantal ge nen, en het feit dat het totale ontwikkelingstraject van alle 1200 cellen van dit 'wurm' (het bierviltjes-aaltje) bekend is. Een tweede aandachtsgebied in het Genoomonderzoek dat de laatste tijd in de belangstelling staat is het zogenaamde Hu- man Genome Diversity onder zoek. dat zich richt op de ver schillen tussen velerlei popula ties in de wereld en zo tracht bij te dragen in de inzichten over hun oorspronkelijke verwant schap, hun migratie over de aarde, alsook de wisselwerking tussen parallelle en opeenvol gende culturen en hun voort brengers. Ook dit aspect is Scharloo kennelijk ontgaan (of vindt hij populatiegenetica pas echt als het over Drosophila gaat...?). Tenslotte zegt hij 'dat zijn collega's wel eens heel boos worden als hij zegt dat zo'n proef met die transgene stier Herman weinig voorstelt, als je het vergelijkt met de resultaten van eeuwenoude veredeling.' Ik weet niet welke collega's hij be doelt. maar mijn collega's in de genetica - en ikzelf - verkondi gen Scharloo s mening juist al Een herinnering aan het militaire verleden van Leiden. Op deze plek stond de Mors- poortkazerne. Veel koks van de land macht genoten daar hun opleiding. Wat J nog rest is het voor- malige wachtgebouw van de kazerne. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek c hetn r de krant in beeld vast te leggen Tijdens die rit ten komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om te presenteren. ANNO 1894 - In de rozen - In den tuin van een der ingezetenen van Reewijk bevindt zich een rozenstruik, waaraan niet minder dan...(de eigenaar en diens zoon heb ben het genoegen gehad ze te tellen) 550 rozeknoppen. Indien iedere knop zich tot roos mag ontwikkelen, dan kan aldaar heelwat onder de roos verhan deld worden. - Dezer dagen werd te Deurne een schooljongen van een jaar of zeven door een fikhond aangeblaft. De knaap nam een steentje, wierp en trof het blaffende dier juist in den geopenden muil. De hond tuimelde om, stak de vier pooten de lucht in en was dood. - Naar men uit goede bron verneemt, zal de nieuwe vaart aan de haven al hier maandag a.s. in gebruik genomen worden, dank zij de bagger machine, welke, naar deskundigen beweren, reuzenkrachten heeft getoond te bezit ten, om den ouden walmuur, welke aan den havan-kant stond, te verwij deren. Toen hare werkzaamheden dan ook waren afgeloopen, was haar dit duidelijk aan te zien. Zij heeft getoond voor zulk een zwaar werk eene goede machine te zijn. Thans vertrekt zij naar Leeuwarden, waar zij weder is uitge- huurd, om later wanneer de andere walmuren verwijderd moeten worden, haren krachten andermaal te ver- - Bij den bouwman J.v.M., onder de gemeente Zwammerdam, stierven op een dag 9 stuks kalveren, nadat zij wei gedronken hadden, uit een ketel waar in den vorigen dag lammeren waren gewasschen. - Voor eenige dagen werd door de stoomtram te Beetsterzwaag een doof stomme ingezetene overreden. Het ge volg van dit ongeval is, dat aldaar een adres aan den gemeenteraad circulert, houdende verzoek, de directie der Ne- derlandsche T ramweg-Maatschappij te verplichten, in dat dorp zacht te rij den en onmiddelijk vóór de locomotief een conducteur te laten vooruit loopen, om te waarschuwen, dat de tram in aantocht is. Bij niet-naleving verzoeken de adressanten eene flinke boete toe te passen. In Sneek bestaat een dergelijk voorschrift; nergens ech ter komen meer ongevallen van over rijden voor dan daar. De conducteur loopt er vóór de machine, de straatjon gens springen, nu door zacht rijden daarvoor gelegenheid is. op een van de balkons en komen bij een enkelen mis stap onder de wielen terecht. ANN01969 - De vrouwe van Stavoren is in brons vereeuwigd. Het heeft lang geduurd voordat Staveren een beeldje kreeg ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15uuren 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit. 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling-. 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545). Alle verpleegafdelmgen met uitzondering van hartbewaking(CCU)en intensive care (IC): dagelijks van 14 30-19.30 uur. Klasse I en II ook 11.15-12.00 uur. Afdeling hartbewakmg (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 19 00-19.30 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend :r mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111). alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren- zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie 14.15-15.00 uur en 18.30-19 30 uur. oogheelkunde en heelkunde 14 15-15 00 uur en 18.30-19 00 uur Kinderklimek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met de hoofdverpleegkundige. BIOSCOPEN politicologie van de Rijksuniversiteit Leiden bezwaren maakt, ligt het voor de hand dat student Bootsma zich tot de minister van onder wijs wendt en hem verzoekt op onafhankelijke wijze te laten beoordelen of hij inderdaad ethische normen heeft over schreden. Mocht blijken dat dit niet het geval is. dan is hier een duidelijke poging gedaan de vrijheid van meningsuiting te onderdrukken. D.O.E.Gebhardt, Oegstgeest. LEIDEN LIDO 1.2, 3, 4 en STUDIO tel: 071- 124130/133210. Steenstraat 39 LIDO 1 Naked Gun 33 1/3; The Final Insult al., dag. 19.00 en 2115, vr za zo woe ook 14.30. Komedie van debu tant Peter Segal en deel drie in de se rie Naked Gun van Jerry Zucker, Jim Abraham. David Zucker Pokerface Leslie Nielsen speelt wederom in specteur Frank Drebm. de vrij onhan dige politieman Hij is net getrouwd perhoog tc van de kijl jarenlang, tot groot ongeloof van de verstokte bestrijders van 'genetische manipulatie'. De transgene technologie is weinig meer dan een zeer geschikt in strument om één specifiek gen in te brengen of uit te schake len. Het gefulmineer van Scharloo tegen de ontwikkelingen in de populatiegenetica, ontwikke lingsbiologie en gezondheids zorg is oppervlakkig en doet meer kwaad dan goed aan de aansluiting die zijn vakgebied zou kunnen vinden met meer eigentijdse benaderingen. Prof.dr. G.J.B. van Ommen, Hoofd Sectie Anthropogenetica, Rijks Universiteit Leiden. show-en filmwereld. LIDO 2 Ace Ventura Pet Detective al., dag. Sean Young. LIDO 3 Shadowlandsal., dag. 18.45, 21.15 Jard Attenborough ge- (Gresham) om haar aan vergunning te helpen. Voor de liefde is bij Hopkins nog steeds geen plaats totdat zijn vrouw ziek wordt. Hanekam De Rocker al vr za zo woe 14.30. Tekenfilm. Een haan op een boerderij merkt op een dag dat zon der zijn gekraai de zon evengoed op gaat. Uitgejouwd d t hij n Mark Rydell. Architect Richard Gere komt keihard aanscheuren in zijn zil veren Mercedes als zijn weg plotse ling versperd blijkt door een gestran de bus In een flits ziet Gere zijn le- beelden van zijn wat stijve vrouw (Sharon Stone), zijn dochtertje en zijn spannende vriendin (Lolita Da- vidovich) over zijn netvlies flitsen, be seft hij dat hij moet kiezen. STUDIO Look who's talking n i. John Travolta en Kirstie Diana Keaton lenen h Pelican Brief 12 jr.. dag. 20.45, De schrijver van 'The Firm'. John Gris ham. maakte in de "Pelican Brief" een ingewikkelde plot. Bepaald niet eenvoudig te verfilmen. Regisseur AlarïJ. Pakula maakt dat je je geen moment verveelt. Julia Roberts als studente op zoek naar de waarheid achter twee moorden, Denzei Was hington als journalist op zoek naar I. De twee krijgen iets moois Schindler's List 12 jr.. dag. 20.00. zo ook 14 .00. Steven Spielberg ver filmde het gelijknamige boek van Thomas Keneally. Liam Neeson is Os kar Schindler, een charmante levens genieter en zakenman. Samen met zijn boekhouder Ben Kingsléy houdt hij spotgoedkoop met joods personeel een fabriek draaiende. Van oorlogs profiteur verandert hi j in mensenred- TRIANON tel: 071-123875, Breestraat naar de gelijkenis van onze legendari sche vrouw, aan wie de ondergang van de eens zo bloeiende Hanzestad wordt toegeschreven. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van deze plaats, de heer Th. van Hout. het beeld aan de haven onthuld. Het beeldje - een schepping van de Haagse beeldhouwer Pier Arjen van der Groot - stelt het vrouwtje voor, turend over de vroegere Zuiderzee naar haar rijk beladen vloot die nooit terugkeerde. Tijdens de plechtigheid werd de ballade van de Vrouwe van Stavoren voorgedragen. - Bij een brand even buiten de stad Parkersburg in de Amerikaanse staat West-Virginië zijn gisterochtend twaalf leden uit één gezin door brand omge komen. n de liefde wederom mets d brengt. Vê schreven na afloop van een hevige re- leden en brengt in beeld wat net werd verteld Met Thorn Hoffman, Hilde van Mieghem en Ellen ten Damme. KIJKHUIS tel: 071-1429895, Vrou wenkerksteeg 10 Lifetimes do t/m woe 19.30,21.45. Van Zhang Yimou met Gong Li gesitu eerd in China tijdens het opkomend wekelijks bijeen voor een spelletje mah jong in hun nieuwe vaderland Amerika. Hun herinneringen mengen westerde dochters Fearless ma 20.00. 22.15 Van P« Weir. Hoofdpersoon Jeff Bridges is ongelukt. Bridges komt er levend maar niet helemaal ongeschonden uit want hij gelooft nu dat hij onsterfelijk The piano di 20 00. 22 15. Van Jane Campion met bekroonde rollen van Holly Hunter en Anna Paqum. De Nieuw Zeeland van vorige eeuw. Haar echtgenoot Sam Neill, een keurige Brit, kan haar niet bekoren. Ada voelt zich meer aangetrokken tot de oncon- LaAiïtiRojawoeJoOO, 22.15. s lijdt. Hij doet net alsof aTjaren een verhouding hebben er vertrekken naar een camping op ir beroemde seriemoorden zijn ge- 18.45.21.30. EURO 2 Schindler's List 12 jr dag. 20.15. zo ook 16.00 Look who's talking now al za zo wot 13.45. zo ook 16.15. EURO 4 The Pelican Brief 12 jr.. dag. 18.30. ka Willy ontmoet. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel 071 614354. Prinses Marijkelaan 4 Aladdin Ned. gesproken, al., zs Robin Will Sister Act II al za zo woe 15.30. Ko medie van Bill Duke. In deel één dook Whoopi Goldberg onder in een kloos ter om aan een stel gangsters te ont komen. Ditmaal trekt ze het habijt aan om op verzoek van een aantal nonnen een school van de ondergang te redden. Goldberg wordt muziekle rares en weet van een uitgebluste klas weer een swingend stel leerlin gen te maken. DEN HAAG ASTA 1. tel: 070-3463500. Spui 27. 18.45,21.30. ASTA 3. The Pelii Brief 12 jr., dag. 13.15, 16.30, 20.15 BABYLON 1, tel. 070-3471656, naast Centraal Station. The Hudsucker Proxy 4.00, 20.00. METROPOLE 2 Na ked Gun 33 1/3; The Final Insult al.. dag 13 15. 16 00, 18.45, 21.30. ME TROPOLE 3 Shadowlands, al., dag. 16.00, 18.45,21,30, do vr ma dl ook 14.15. METROPOLE 4 Philadelphia al.. 21.30. do vi Aladdin al., za zowo 13.15. 16 00. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401 Herengracht 13. Blink al., dag. 13.15. 16.00. 18 45. 21.30 ODEON 2 The Lookout 12 jr dag. 13.15. 16.00. 18.45. 21.30. ODEON 3 Naked Gun 33 1/3 The Final Insult al., dag 13.15, 16.00, 18.45. 21.30 ODEON 4 Riksbioscoop: Dragon 12 jr., dag. 11.45, 14.45, 17 45, 20.45 HAAGS FILMHUIS tel 070-3656030, Spui 191. Zaal I L'Année dernière a Ma- ook 16.15. Kosh Ba Kosh 16 jr., dag. 22.00, zo woe ook 14.00. Zaal II The puppetmaster 16 jr dag. 19.30. La Ar- dillaRoja 16 jr., dag 22.00, do vr woe ook 16.15. Bad BoyBubbydag. 19.30, zo woe ook 16.15. The Waterdance 16 jr.. dag. 21.45, zo woe ook 16.15.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24