Eiwitrijke maal beperkt gevolgen jet-lag 'Van eigen bodem' weer in de gratie Roquefort, de kaas met een verhaal Smaak Gids voor E-nummers De tropische zon op tafel Ham W V;v! WOENSDAG 8 JUN11994 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding SCHELVISFILET IN FOLIE (zie onderstaand recept) PAPRIKASALADE MET OLUVEN PETERSELIE-AARDAPPELEN RIJSTEPAP MET RABARBER Maak twee stukken schelvisfilet schoon. Be strooi ze met weinig zout en leg elk stuk op een velletje aluminiumfolie. Verdeel wat in ringen gesneden prei, een takje fijngeknipte peterselie, twee theelepels (vers of uit de diepvries) dille, een eetlepel citroensap en 50 gram garnalen over de vis. Vouw de pak ketjes goed dicht en leg ze 30 minuten in een hete oven (200 graden Celsius). Per persoon: 480 kilojoules, 120 kilocalo- rieën, 24 g eiwit, 2 g vet 3 g koolhydraten. RAUWKOSTCOCKTAIL MACARONI (zie onderstaand recept) POSTELEIN Kook 150 gram macaroni volgens de ge bruiksaanwijzing gaar. Snijd een varkens schnitzel van 150 gram in reepjes. Bak het vlees in 10 gram (dieet) margarine of boter bruin. Pers er een teentje knoflook boven uit. Bak 150 gram in plakken gesneden champignons en 100 gram grof gesneden soepgroente onder voortdurend omschep pen enkele minuten mee. Doe de gare ma caroni in een voorverwarmde schotel, schep het groente-vleesmengsel er op en strooi er 50 gram geraspte (Parmazaanse) kaas over. Per persoon: 2100 kilojoules, 500 kilocalo rieën, 37 g eiwit, 15 g vet 57 g koolhydra ten. TOMAAT GEVULD MET KOMKOMMERSALADE TUINBONEN MET BONEKRUID EN ROOMSAUS KRIELAARDAPPELEN YOGURT-KERSENDRANK (zie onderstaand recept) Maak 150 gram gewassen en ontpitte ker sen fijn in een keukenmachine of roerzeef. Meng de kersen in de keukenmachine of mixer met 2 dl magere yoghurt, 2 eetlepels melk, 17. eetlepel kersenlimonadesiroop en enkele druppels citroensap. Laat de yo- ghurtdrank in de koelkast koud worden. Serveer de drank in hoge glazen. Voeg eventueel wat koolzuurhoudend bronwater Per persoon: 330 kilojoules, 80 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 16 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor tiuee perso- LIEVELINGSRECEPT „Altijd weer heb ik succes met deze verruk kelijke visschotel", schrijft MEVROUW R. SEIJSENER UIT HILLEGOM. KABEU AUW MET TOMATEN/KERRYSAUS Nodig:400 gram Suri- Bouillon met lau- naamse rijst; 6 tot 7 rierblaadje en ge- dl bouillon; 600 g ka- wassen rijst aan de beljauw; citroen; dil- kook brengen en 20 Ie; tijm;; peper; zout; minuten op laag 1 eetl. olie; 1 ui; 50 g pitje laten gaar wor- rozijnen; potje gevul- den. Kabeljauw in de olijven; 4 ontvelde blokken snijden, be- tomaten in plakken; sprenkelen met ci- 50 g geraspte kaas; troensap. Olie in 25 g paneermeel. ovenschotel doen, TOMATENSAUS: 20 dan gesnipperde ui, g boter; 20 g bloem; rijst, olijven, rozij- 2 eetl. tomatenpuree; nen, kabeljauw- 2 dl bouillon; 2 teen- blokken door elkaar tjes knoflook; peper mengen. Plakken en zout. KERRYSAUS: tomaat erop leggen. V/i dl mayonaise; 1 Gebonden saus ma- dl melk; V* eetl. kerry. ken met boter, bloem enz. die over de tomaten uitstrijken. Daaroverheen de kerrysaus, opgeklopt van mayonaise, melk en kerry. Geheel bestrooien met kaas- pa- neermeelmengsel. In 20 - 30 minuten gaar laten worden in een voorverwarmde oven op 200 graden celsius. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f 25,-. Rectificatie In de kop en tekst van van de ru briek UIT VERRE KEUKENS staat een fout. Het woord API moet Söpi zijn (soep). Dat weet Martha de Ja ger natuurlijk. De fout is er bij het overzetten van de computertekst ingekomen. ALEXANDER HAJE 'T 5CH0NT EEN HUISMIDDELTJE TEGEN JET-LAG TE ZON." De Amerikaan Ehret is chronobioloog en er stellig van overtuigd dat een eiwitrijke maaltijd de vervelende gevolgen van jet-lag beperkt. Hij voorziet de medewer kers van het Witte Huis al jaren van voedingsadviezen tijdens hun internationale reizen. Of je nu oost- of westwaarts vliegt, naar het Verre Oosten of Amerika, de factor tijd kan een ontwrichten de rol spelen in het biologische ritme van het lichaam. De chronobioloog Ehret weet er alles van. Hij bestu deert als bioloog de biologische ritmes in het menselijk lichaam en constateert dat jet-lags voor veel overlast kunnen zorgen. Verstoringen Niet alleen de slaapperiode wordt er door verlegd, een jet-lag is van invloed op tal van lichaamsfuncties. Cel deling, hartslag, bloeddruk en hormoonhuishouding hebben er onder te lijden. Al deze verstoringen in het biologische ritme kunnen zorgen voor veel ongemak. Een jet-lag kan (afhankelijk van de persoon) maar liefst negen dagen duren. Bij reizen westwaarts past het li chaam zich iets sneller aan. Toch is, als u straks naar Amerika vliegt om de ver richtingen van het Nederlands elftal te volgen, een jet lag het laatste dat u kunt gebruiken. Symptomen als hoofdpijn, slapeloosheid, maag/darmstoornissen en sufheid komen niet van pas als u in Washington de wedstrijd tegen Saudi-Arabië bijwoont. Maar er is hoop. Chronobioloog Ehret beweert het 'medicijn' te gen jet-lags gevonden te hebben. En het kost niets ex tra. Vlees Alles draait bij Ehrets adviezen om voeding. Al is zijn theorie niet wetenschappelijk bewezen, veel Amerika nen schijnen er baat bij te hebben. Houdt u zich aan zijn voedingsadvies, dan bent u na één dag verlost van alle ongemakken. Hoe? Kies voor eiwitrijke maaltijden. Dierlijke voe dingsmiddelen, zoals vlees hebben de voorkeur. Deze bevatten eiwitten die goed door het lichaam worden opgenomen en het adrenalinesysteem stimuleren, waardoor sufheid verdwijnt en uw alertheid toeneemt. Koolhydraatrijke maaltijden zijn volgens Ehret niet aan te bevelen. Ze hebben een averechts effect en ma ken juist slaperig. Een tweede advies is: gebruik enkele dagen na aan komst géén koffie, thee of cacaoprodukten. Deze heb ben een negatief effect op het minimaliseren van een jet-lag. Het aantal E-middelen dat aan bewerkte voedingsmiddelen wordt toegevoegd om hun kleur, smaak of geur te versterken, de houdbaarheid te vergroten of eigenschap pen als vloeibaarheid of stevigheid te be vorderen groeit in razend tempo. In Ne derland is de hoeveelheid toegestane ad ditieven van 1993 bijna verdubbeld tot bij na 400. Van dat aantal zijn er maar 164 op grond van wetenschappelijke gegevens veilig te noemen; 120 kunnen mogelijk voedselovergevoeligheid veroorzaken, 54 zijn er waarschijnlijk giftig voor bepaalde mensen en 23 voor iedereen. Afgegelopen weekeinde verscheen een boekje waarin alle Europese" E-nummers worden vermeld en besproken op her komst, veiligheid en beperkingen. Aange geven wordt hoe hun toelating in z'n werk is gegaan, wat er wel en niet wettelijk is geregeld en op ze op natuurlijke of kunst matige wijze zijn geproduceerd. Aparte aandacht is er voor de rol die ze spelen in babyvoeding en als 'biologisch' aangepre zen produkten. Het boekje is een uitgave van de Alter natieve Konsumenten Bond. De AKB heeft voor de samenstelling van dit boekje in sa menwerking met een Engelse organisatie uitgebreid literatuur-onderzoek verricht. Daarbij bleek dat een deel van de infor matie. waarop stoffen zijn toegelaten, is verouderd en dat een deel geheim is, om dat fabrikanten gegevens niet willen prijs geven. De uitgave kost 15,50 en gaat verge zeld van een praktische, bij het winkelen bruikbare consumentenwijzer van 3,20. Ze zijn samen of afzonderlijk te bestellen door overmaking van genoemde bedragen op giro 763228 van de AKB onder vermel dingvan 'alle Europese E-i Goede Nederlandse naam een probleem Wat je ver haalt is kennelijk niet meer zo lekker als een aantal ja ren geleden. Wrongen koks zich toen in allerlei bochten om toch maar vooral exotische gerech ten op tafel te brengen; nu zijn het vooral de primeurs en spe cialiteiten van dichtbij huis koks hun gerechten „Respect voor produk ten van eigen bodem," noemde Cas Spijkers, voorzitter van de Nederlandse afdeling van Euro- Toques, het tijdens de eerste Nationale primeur lunch 'Van Eigen bodem' in hotel-restau rant De Nederlanden in Vree land. Chef-kok Alwin van Burken van De Nederlanden deelde voor deze gelegenheid zijn open keu ken met André van Doom (De Hoefslag); Paul Fagel (Het Arse naal); Constant Fonk (De Oude Rosmolen); Ad Janssen (Het Kasteel van Rhoon); Robert Kra nenborg (Amstel Hotel) en Henk Savelberg. En dat 'van eigen bodem' had de Stichting PR Land- en Tuin bouw, die deze lunch organi seerde, heel letterlijk genomen want ook de witte wijnen waren een Nederlandse produkt, ge maakt door Hugo Hulst van de Limburgse Apostelhoeve. Zelfs de rode Bordeaux had een Ne derlandse tintje: die was ge maakt door een Nederlander Anthony Kroner. Het Zweedse mineraalwater was echt een Paul Fagel kijkt kritisch toe als zijn terrine v de bordjes wordt gedeponeerd. vreemde eend in de bijt. Trots moeten we zijn op sma kelijke Nederlandse produkten als IJsselmeerpaling, lamsvlees, vroege aardappels, lente-uitjes en tros-tomaten. Maar als het op namen aankomt moeten we weer op de internationale toer. Een primeur als krul-ijsbergsla verschijnt onder de naam Frilli- ce op de markt (ook de Neder landse) en de nieuwe t rassen moeten als Bon Appetit en Gourmet door het leven. Ze smaken toch niet beter met zo'n buitenlandse naam? Nu doet iedereen zoveel moeite mooie Nederlandse produkten te brengen, kunnen we het bui tenland dan ook niet leren Ne derlandse namen te acepteren? Bij een naam als Frillice denk ik toch aan Italië, niet land. Maar gelukkig is e ker Maarten de Jong dam, die drie ontwikkelde ei oer-Hollandse i Neder- nog bak- it Rotter- broodjes voorzag van ten: Boertje (op basis van gekneuse tarwe); Bootmansbruintje (tarwebrood met noten) en Sterke Mannen- broodje (met gember en rozijn). MARTIN VAN HUUSTEE De kaas met het mooiste verhaal is Roque fort, de schapekaas uit Frankrijk. Kaas met een blauwe schimmel. Vele eeuwen gele den was er een eenvoudige jonge schaap herder, die zijn kudde hoedde op de hel lingen van de berg Cambalou, bij het stad je Roquefort-sur-Soulzon. Die berg, tussen Millau en St. Affrique in het departement Aveyron, staat bij de bevolking bekend als een 'ademende' berg. Hij zit vol met sple ten en grotten en daar trekt altijd een koele wind doorheen. De jongeman gebruikte zijn middagbrood, belegd met verse scha pekaas. in zo'n koele rotsspleet. Hij zag een mooi meisje voorbijkomen, vergat zijn maaltijd en ging haar achterna. Een paar maanden later was hij met zijn kudde opnieuw op deze plek. Weer had hij honger. Hij vond zijn brood met kaas te rug, bedekt met blauwgroene schimmel. Zijn honger was groot en hij proefde ervan. De kaas smaakte heerlijk, heel krachtig en pikant. Zo werd de Roquefort geboren. Schinnrielkweek Sindsdien rijpt alle schapekaas uit deze omgeving in de natuurlijke kelders van de Cambalou. De vochtige lucht circuleert hier voortdurend door de rotsspleten ofwel 'fleurines', en heeft een constante tempe ratuur van 7 graden C. De schimmel, die we nu 'Penicillium ro- queforti' noemen, wordt speciaal in labo ratoria gekweekt en door de kaaswrongel gemengd. Elke jonge schapekaas wordt met de hand gezouten en na een dag of wat zorgvuldig 'gepikeerd': met een spe ciale machine worden er dertig gaatjes doorheen geprikt. In deze luchtkanaaltjes kan de schimmel goed tot ontwikkeling komen. De kazen liggen drie tot vier we ken luchtig op stellingen gestapeld, totdat de eerste groene plekken op de buitenkant verschijnen. Dan worden ze luchtdicht verpakt en rijpen ze nog drie maanden tot de kazen prachtig met de blauwschimmel dooraderd zijn. Rauwe schapemelk Roquefort wordt altijd van rauwe schape melk gemaakt. Niet alleen van de schape melk op de hoogvlakten van het Centraal Massief, de Causses, maar ook elders in het land. De jonge kazen gaan op transport naar de kalksteengrotten van Roquefort- sur-Soulzon en rijpen daar tot een boter zachte, zuiver witte consistentie die slechts onderbroken wordt door de vele blauwe aders. Alle andere blauwschimmelkazen moeten volgens Franse wetgeving als 'bleu' worden aangeduid. Die zijn dan ook niet van rauwe schapemelk gemaakt, rij pen niet in de beroemde grotten en hun schimmel is vaak ook een tikje anders. Roquefort heeft een wat hoger gehalte aan droge stof dan onze Nederlandse kaas van koemelk. Het eiwitgehalte is daarente gen lager (ongeveer 19%; Goudse kaas 27% maar Roquefort is vetter dan onze vol vette. Roquefort is een cilindervormige kaas met een dikte van ongeveer 9 cm, een doorsnede van 20 cm en een gewicht van ongeveer 21/2 kg. Beschermd Echte Franse Roquefort heeft tegenwoor dig een beschermde herkomstbenaming. Officiële erkenning heeft Roquefort echter al eeuwen. Al op 30 april 1411 legde Karei de Zesde vast dat alleen de inwoners van het stadje Roquefort hun gelijknamige kaas in de grotten mochten laten rijpen, maar Karei de Grote proefde in 778 Roque fort en wenste na die tijd geen andere kaas meer te eten. In Frankrijk zijn ook nu nog vele artsen die Roquefort voorschrijven aan verkouden patiënten en aan mensen met maag- of ingewandsstoornissen. Geen wonder, want de schimmel 'Penicillium roqueforti' is nauw verwant aan de ge neesmiddelen die we tegenwoordig anti biotica In tropische landen is de mango na de ba naan de meest gegeten vrucht. De mango wordt het hele jaar door uit diverse subtro pische en tropische landen geïmporteerd. De kleur van de schil varieert van groen geel tot oranje-geel en oranje-rood. Een mango is rijp wanneer de vrucht bij lichte vingerdruk meegeeft en lekker ruikt. Op een koele plaats kun je de vruchten ongeveer een week bewaren. Mango's die nog niet helemaal rijp zijn kun je op de fruitschaal laten narijpen. Voor gebruik moet je de mango schillen. Het vruchtvlees zit stevig aan de grote, plat te pit vast. zje kunt het vruchtvlees daarom het beste rond de pit wegsnijden en in blok jes verdelen. Pas op met morsen. MangQsap geeft moeilijk te verwijderen vlekken. Mango heeft sappig en zoet vruchtvlees met een heerlijk aroma. De smaak lijkt een klein beetje op die van perzik en abrikoos. Licht gekoeld komt de smaak het best tot zijn recht. Je kunt mango puur als tafelfruit of als tussendoortje eten. De vrucht wordt echter meestal verwerkt in bijvoorbeeld fruitsala des, cocktails, nagerechten en gebak. Rijp mangovruchtvlees is gemakkelijk te pure ren. Mangomoes is lekker in yoghurt, vla of pudding. Plakjes mango vormen met ham of zalm een heerlijk voorgerecht. Mang ochutney, bekend uit de Indiase keuken, wordt als bijgerecht geserveerd bij allerlei vlees-, vis- en kipgerechten. Ham, een traditioneel, landelijk gerecht. Je denkt aan rul bruin brood en malse boter. Je ziet de hammen in je verbeelding hangen in de zwart berookte schoorsteen van oude boerderijen. Maar het is ook een delicatesse die niet misstaat op de beste tafels. Een oud gerecht. Als in het najaar voedsel voor de varkens schaars werd, verdwenen ze in de pekelkuip en het beste deel, de hammen, werden gezouten, gedroogd en vaak gerookt. Oeroude methoden om vlees te Conserveren, al toegepast in het stenen tijdperk. Nog altijd wordt ham op die oude manier bereid, zij het vaak industrieel. Het is niet meer strikt nodig, we hebben wel an dere manieren om te conserveren. Maar we vinden het lekker. De mens is conservatief als het op smaak aankomt. De naam ham is van oud-Germaanse herkomst en betekent achterschenkel. Ham moet dus van de ach terbout komen, schouderham is met zich zelf in tegenspraak. Vijgen De Romeinen waren grote ham-liefhebbers en ze haalden hun ham voornamelijk uit Etrurië, de streken van Midden-Italië. De bouten werden ingewreven met zout, ze ventien dagen in de winterse lucht ge droogd, met olijfolie bestreken en dan nog twee dagen gerookt en ten slotte met olie en wat azijn ingewreven in de koele provi siekamer gehangen. De hammen werden daarna vaak gekookt met gedroogde vijgen en laurier en gegeten als voorgerecht of als 'amuusje', met gekruide wijn. Of in blokjes gesneden, met honing ingewreven en in een deeglapje gewikkeld in de oven gebak ken. De combinatie van ham met iets zoets vin den wij nog altijd lekker: ham met meloen of, het allerbeste, ham met verse vijgen. En ook de honing is niet vergeten; in de VS is ham, bestreken met honing, of ook wel met ahorn-siroop een traditioneel feestgerecht. Een bijzondere lekkernij in het oude Rome waren de hammen die vooral uit het noor den van het Rijk, het toenmalige Gallië, werden gehaald, maar ook de Ardenner- hammen, toen en nog altijd gerookt boven de geurige rook van juniperus, jeneverbes- sehout. Jamón serrano Ook Spaanse ham was geliefd en terecht. Bij ons is die niet zo bekend en geliefd als Parma-ham en de gerookte Ardenner-ham, maar het zijn kostelijke hammen, ook naar zeer oude tradities bereid. Het meest ziet men de jamón serrano (ham uit de bergen), vaak afkomstig uit de streek van Granada. Ze hangen aan het plafond in tapa-bai's, markthallen en delicatessenwinkels en ze vormen een heerlijk hartig hapje bij het glas sherry aan het eind van de dag, om de lange avond mee te beginnen. De varkens voor de serrano leven nog altijd min of meer in vrij heid op afgesloten terreinen en de ham wordt op de traditionele manier gemaakt, gezouten en gedroogd, zij het wel in fabrie ken. De smaak is zilt en pittig, en in plakjes of blokjes gebakken past hij bij ei en soep, bij aardappel en pasta, en het been, als laatste, geeft een verrukkelijke volle smaak aan elk stevig bonengerecht. Eikels Maar de grote aristocraat onder de Spaanse hammen is de Ibérico. afkomstig uit het zuidwesten, Extramadura en de streek rond Huelva. De oorsprong hiervan is de cerdo ibérico, een bijna elegant zwartbruin var ken, hoog op de poten, regelrechte afstam meling van het wilde zwijn. Deze varkens leven in heerlijke vrijheid in kurkeikbossen en doen zich te goed aan wat ze maar op scharrelen, vooral eikels. En die zorgen dat het vet zich niet in één dikke laag afzet maar in dunne adertjes door het vlees heen. De hammen worden met grof zeezout inge wreven en anderhalf jaar te drogen gehan gen in de buitenlucht. In droge winterkou en in de hete zomer, waarin het vet door het vlees heen smelt. En in vochtige tijden groeit er een gogde schimmel op die ook weer smaak en aroma geeft. En zo rijpen ze tot de nobele ham, die men geniet, in satijndunne plakjes afgesneden, onmiddellijk vóór het gebruik, mals en zilt, met alle smaak die het varken, het eikebos en het zout der zee maar kunnen geven. Het bot blijft erin, met de hoefjes er nog De stewardess keek ietwat onthutst, toen ik met de ham in bruin papier met uitsteken de hoefjes het vliegtuig binnenstapte in Je rez de la Frontera, maar ze legde hem toch liefdevol in de pantry. Het waren mooie hoefjes, ruw en afgesleten, ten bewijs dat het varken in alle ruigte had kunnen schar relen. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22