Transparante gevel voor centraal station Den Haag Het 'jetset-gevoel' van Schiphol Randstad Tweede gebedsruimte luchthaven Schiphol Permanente bewaking voor IRT-officier Geen gehoor protest tegen racecircuit CHTERGROND Haagse regio rijp voor stadsprovincie WOENSDAG 8 JUN11994 975 Op de luchthaven Schiphol wordt een tweede gebedsruimte ingericht. Dat is noodzakelijk, omdat de bestaande gebeds ruimte zich bevindt in het ge deelte van de luchthaven dat ten gevolge van het Verdrag van Schengen straks alleen nog be reikbaar is voor reizigers binnen de EG. Voor passagiers van bui ten de EG, voor wie de pas poortcontrole blijft bestaan, heeft de luchthaven nu een ei gen gebedsruimte beschikbaar gesteld. In de gebedsruimte kunnen passagiers van alle godsdiensten zich terugtrekken voor meditatie of gebed. Ook is het mogelijk een persoonlijk ge sprek te voeren met een domi nee of een katholieke priester. Voor islamieten, hindoes en jo den zijn geestelijken op afroep beschikbaar. Ongeveer 20.000 reizigers maken jaarlijks gebruik van de huidige gebedsruimte. De nieu we gebedsruimte, die bijna 100 vierkante meter oppervlakte heeft, gaat per 1 augustus open. De inrichting zal sober zijn, zonder afbeeldingen. Wel wordt volgens pater Wim van Broek hoven overwogen om het glas in de vensters door een kunste naar te laten verfraaien. Russische 'diepvriesmatroos' wordt diplomatiek probleem landse Gemeenten. Hendriks is de VNG-specialist voor de Wet op de Lijkbezorging en wordt regelmatig door (kust)gemeen- ten geraadpleegd over aange spoelde drenkelingen. „Wat dacht u dat gebeurt op cruise schepen, waar doorgaans oude ren hun vakantie op doorbren gen? Ook daar overlijdt wel eens een passagier, terwijl het schip midden op de Atlantische Oce aan vaart. Je kunt zo'n stoffelijk overschot slecht op een dekstoel aan boord laten zitten. Dat is niet alleen geen gezicht, maar is natuurlijk evenmin be vorderlijk voor de gezondheid van de overige opvarenden. Dat gaat dus keurig in het daarvoor ingerichte mortuarium ..Trouwens, in vroeger dagen hielden ze belangrijke opvaren den wel goed door ze in een vat met runt of whisky te bewaren. Of het verkeerde vat wel eens is aangeslagen voor een borrel? Daar moet ik even niet aan den ken". Het goeie ouwe zeemans graf, ook wel bekend als het 'een-tvvee-drie-in-Godsnaam', is niet langer in trek tegenwoor dig. Maar als de overledene in zijn laatste wil een zeemansgraf heeft verkozen, dan biedt de Wet op de Lijkbezorging die mogelijkheid wel degelijk. Mits deugdelijk verpakt en ver zwaard. zodat het lichaam niet alleen zinkt, maar ook onder water blijft. De Nederlandse autoriteiten zitten sinds begin deze week le lijk in hun maag met de 'diep vriesmatroos' die bij toeval werd ontdekt aan boord van het Russische wachtschip Labra dor. Justitie in Haarlem wil sec tie verrichten op het stoffelijk overschot van de 54-jarige Rus om vast te stellen of de man zoals de kapitein verklaart om het leven is gekomen door zelfdoding. De Russen echter willen het lichaam ongeschon den naar hun vaderland terug brengen, zo blijkt uit diploma tiek overleg tussen de betrokken ministeries van beide landen. De diepgevroren matroos kwam tevoorschijn tijdens een routinecontrole door de douane afgelopen maandag in IJmui- den. Even schrikken voor de douaneman in kwestie, omdat de kapitein was vergeten het overlijden en de navolgende op slag te melden. De matroos zou zich al op 27 april, midden op zee, van het leven hebben be roofd. Besloten werd de man geen zeemansgraf te geven, maar hem tot de begrafenis in Rusland goed te houden. Dit kon het beste door het stoffelijk overschot in een koelcel te leg- Op zich is dat geen ongebrui kelijke methode, zegt G. Hen driks van de Vereniging Neder- Meteoriet is waarschijnlijk in Noordzee terecht gekomen De heldere vuurbol die vele mensen in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland zondagmorgen 29 mei omstreeks half twaalf hebben ge zien, was een meteoriet afkomstig uit de asteroïdengordel tussen de planeten Mars en Jupiter. Gezien het traject kan het hemelli chaam niet ergens in Noord-Holland zijn ingeslagen. Mogelijk is de meteoriet in de Noordzee terecht gekomen. De Dutch Meteor Society in Leiden heeft dit op grond van metin gen op de dag van de val en de afgelopen week bij waarnemers ter plekke vastgesteld. Het hele traject dat de vuurbol aflegde, is vol gens de onderzoekgroep veel langer dan de mensen hebben kun nen waarnemen. Het object had vanaf het moment dat het opgemerkt werd nog maar een hoogte van ongeveer 30 kilometer. Op 15 kilometer hoogte, ongeveer 125 kilometer uit de kust ten westen van Eg- mond, kwam een einde aan het vurige traject in de dampkring. De eindsnelheid van de vuurbol bedroeg toen nog maar zo'n 10 kilo meter per seconde. Deze berekening is karakteristiek voor een meteorietval. De cij fers komen overeen met die van het neerkomen in 1990 van de me teoriet van Glanerbrug, die door het dak van een huis sloeg, en van Mbale in 1992 in Oeganda, waar bijna 150 kilo brokstukken werden verzameld. De Leidse instelling berekende destijds ook de trajecten van deze meteorieten. werkers van de CID in Haarlem voor het gerechtshof in Den Haag waar ze moesten getuigen in een grote cocaine-zaak. Na dat het hof bepaalde dat ze in j het openbaar moesten worden gehoord, verschenen de politie- functionarissen met een pruik op het hoofd. Hun gezichten waren geschminkt. Voor en na de zitting werden ze vergezeld door agenten in burger. De officier mr. Heutink be vestigt dat haar collega Van der Veen en de twee CID-mensen constant worden bewaakt: „Dat heeft te maken met alle publik- laties over de IRT-affaire. Die mensen zijn zoveel in het nieuws geweest. Bovendien is er bij de politie informatie binnen gekomen die deze maatregel rechtvaardigt". Zij wil niet zeg gen of die informatie te maken heeft met de IRT-affaire of met de zaak Jaap van der Heiden, de Allcmaarse drugshandelaar die een jaar geleden voor zijn wo ning werd geliquideerd. De CID Haarlem zou voor die liquidatie zijn getipt maar met daarmee tip niets hebben gedaan. On derzoek van de rijksrecherche wees uit dat de CID niet nalatig had gehandeld. Een artistieke impressie van de n e hoofdingang van het Centraal Station in Den Haag die aan de westzijde van het station wordt gerealiseerd. In Den Haag is gisteren begonnen met een ingrijpende verbouwing van het centraal station. Het station wordt verlegd naar de westzijde, recht tegenover het nieuwe ministerie van VROM. De huidige voorkant van CS wordt daarmee de zijkant. De nieuwe ingang van het station wordt voorzien van een 100 meter lange en 15 meter ho ge transparante gevel. OEN HAAG MONICA WESSELING sagiers kunnen op hun beurt zien wat er in Den Haag ge- Vanaf de straat zijn de passa- beun. De tramperrons worden giers te zien die op de roltrap- ook direct vanaf de straat be- pen naar boven gaan en de pas- reikbaar. Op de begane grond komen nieuwe winkels. De ver nieuwing van het station is vol gens de NS nodig om de groei ende stroom treinpassagiers te kunnen 'verwerken'. Dagelijks maken 85.000 mensen gebruikt van het Haagse hoofdstation. De NS verwachten dat dit getal nog verder groeit. De nieuwe hoofdingang sluit aan op de Turfmarktroute. Via de onderdoorgang onder het ministerie van vrom komen voetgangers op het pad dat het Haagse station met de binnen stad verbindt. In dit tussenge bied, het zogeheten Nieuwe Centrum, wordt flink gebouwd. Onlangs is er de nieuwbouw van de Tweede Kamer gereed gekomen, het nieuwe stadhuis wordt over enkele maanden ge opend en aan de uitbreiding van het Paleis van Justitie wordt hard gewerkt. hoofdingang kost de NS en de gemeente 7,4 mil joen gulden. Begin 1995 moet ingang gereed zijn. De Haarlemse IRT-officier mr. O. van der Veen en twee leden van de Criminele Inlichtingen dienst (CID) Haarlem worden momenteel permanent begeleid door agenten in burger. Dit heeft waarnemend officier mr. M. Heutink uit Haarlem beves tigd. De maatregel is genomen op grond van bij de politie bin nengekomen informatie. Gisteren moest mr. O. van der Veen voor de Utrechtse recht bank getuigen in de zaak tegen een van hasjhandel verdachte Utrechter. Van der Veen was van 1 december 1992 tot 1 juli 1993 verantwoordelijk voor de controle op het inmiddels opge heven Interregionaal Recher cheteam Noord-Hollan d/Utrecht. Dit team rolde on dermeer de organisatie van de Utrechter op. De Haarlemse officier werd gisteren begeleid door twee agenten in burger. Direct na zijn getuigenis verliet hij de in gezelschap van de twee agenten de rechtbank via een achter deur. Vorige week dinsdag en don derdag verschenen twee mede- Pitbull-terrier verminkt man ROTTERDAM Een 36-jarige man uit Gouda is vermoedelijk voor zijn le ven lang verminkt geraakt omdat hij een opmerking maakte over de lange lijn waar een pitbull-terriër aan zat. Het slachtoffer liep op een fietspad in Rotterdam toen de eigenaar met hond hem tegemoet kwam. Toen de Gouwenaar een opmer king maakte over de lengte van de ketting, kreeg hij eerst een klap en werd vervolgens aangevallen door de hond. De man moest in een zieken huis een spoedoperatie on dergaan. Zijn hele onderlip en een deel van zijn neus bleken afgebeten te zijn. De eigenaar is na het voorval razendsnel met zijn hond ge vlucht. Getuigen probeerden hem te achtervolgen, maar raakten het spoor bijster. DEN HAAG Er komen voorlopig geen be perkingen voor het circuit van Zandvoort. De Stichting Geluid hinder Zandvoort eiste vorige week in een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag dat het circuit gesloten zou worden of dat het aantal races met de helft zou worden ver minderd. Deze week werd be kend dat de Stichting de rechts zaak tegen het circuit verloren heeft. De Stichting vocht bij de Raad van State de tijdelijke ver gunning aan die de provincie Noord-Holland aan ECP, de ex ploitant van het circuit, gaf. De Stichting vreest dat, nu er weer een tijdelijke vergunning is ver leend, de races nog jaren op de oude lokatie gehouden worden. Met alle lawaai-overlast van dien. De rechter heeft op dit mo ment nog maar een voorlopig oordeel gegeven. De zaak zal door de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State nog verder worden onderzocht. Een definitief oordeel over de tijdelijke vergunning zal waar schijnlijk nog minstens een jaar op zich laten wachten. Veel keus op Schiphol, maar is het er ook echt goedkoop? Tax-free kopen in dé etalage van Nederland SCHIPHOL LOUIS BURGERS/GPD Duizenden vakantiegangers zullen de ko mende maanden weer verlekkerd staren naar alle mooie en luxe apparaten, horloges en sieraden in dé etalage van Nederland, oftewel de belastingvrije winkels van Schip hol. De nationale luchthaven rekent erop dat ook dit jaar weer meer Nederlanders meer boodschappen zullen doen voordat vertrokken wordt naar bestemmingen in Spanje, Griekenland of het verre buiten land. „Ons winkelcentrum maakt de luchtha ven interessanter", verklaart Johan van Streun, hoofd van de afdeling concessies en reclameverhuur van Schiphol. De 31-jarige manager is er van het nieuwe slag. Zij moe ten ervoor zorgen dat de vooraanstaande positie van Schiphol behouden blijft. „De passagier heeft tijd over, kan rondlopen en kijken wat hij nodig heeft. Wij bieden hem produkten aan tegen een lagere prijs dan normaal", aldus Van Streun. Zeker nu alle Nederlanders ook alles tax free mogen kopen (sinds 1 januari 1993) waarmee Amsterdam Airport Shopping Centre met enige overdrijving adverteert, lijkt het voor de gemiddelde vakantieganger aantrekkelijk ook even te proeven van het jetset-gevoel. Een Rolex kunnen kopen is i toch iets anders dan een slof siga retten of een fles sterke drank. Schiphol heeft het vorig jaar gemerkt. De winkels maakten een totale omzet van 465 miljoen gulden, waarvan maar liefst een kwart (117 miljoen) toevloeide naar de luchthaven. De meeste Europese concur renten hadden juist te maken met een da lende omzet als gevolg Toch kan zeker niet elke Nederlander al les belastingvrij kopen. Dat geldt alleen voor reizigers naar niet-EU-landen. De richtlijnen van de Europese Unie bepalen dat reizigers die binnen de unie blijven (en dat geldt voor de meeste vakantiebestem mingen) voor hooguit 90 ecu (zo'n 200 gul den) gebruiksartikelen zonder btw mogen aanschaffen. Daarnaast geldt een aparte re- igeling voor drank, parfums, cosmetica en sigaretten. Elke Nederlander die binnen de EU blijft moet eigenlijk worden afgeraden op Schip hol dure apparatuur aan te schaffen. Bij een uitgave boven de 90 ecu komt er immers de normale 17,5 procent btw bij en daarmee verdwijnt het voordeel als sneeuw voor de zon. Dat laat verder onverlet dat de reiziger in het land van aankomst ook nog gevraagd kan worden invoerrechten te betalen. De hoogste omzetten worden echter nog steeds behaald bij de drank, de sigaretten en de parfums. „Als we naar de omzet kij ken zouden we het shopping centre moeten ombouwen tot een groot drank-, sigaretten- parfum- en cosmetica-paradijs. Dat doen we echter niet. Wij willen een groot, inter nationaal publiek bereiken, en dat wil een veel grotere keus. Onze kracht is onze keur aan artikelen". Toch heeft Schiphol wel degelijk gemerkt dat Nederlanders nu alles mogen kopen. Bij de juwelierszaak staan aankopen door Ne derlanders nu duidelijk op een eerste plaats. Dat geldt ook bij de audio en video. Deze verschuiving compenseerde voor het grootste deel de verminderde omzet bij transitopassagiers. „Zo wilden Italiaanse zakenlieden op doorreis van Rio de Janeiro naar Milaan of Rome hier nog wel eens gro te hoeveelheden sieraden kopen. Die omzet is weggevallen nu ook voor hen de 90 ecu- Tnmiddels wordt gewerkt aan een uitbrei ding van het winkelaanbod. Nadat eerder dit jaar de belastingvrije winkels ih nieuwe West Terminal geopend werden, hoopt de luchthaven binnen het jaar Schiphol Flaza te openen. Deze nieuwe hal, waarvan het NS-station integraal deel uitmaakt, zal aan nog eens 32 horeca-ondernemingen en winkels onderdak bieden. door: Jan Kuys Milieubeweging en Schipholplanners houden niet van elkaar En de bedoelingen waren zo goed. Schiphol had een speciaal bureau ingehuurd voor de orga nisatie. Het bureau trok een rechter, mr. Slagter. en een pro fessor, dr. Rörsch, aan als scherpzinnige ondervragers. Voorts was een panel deskundi gen aanwezig om opheldering te kunnen geven over de moei lijker onderdelen van het ge sprek, dat ging over de milieu gevolgen van de uitbreiding van Schiphol. Dit alles moest leiden tot een goede dialoog, waardoor bij beide partijen wellicht be grip kon groeien voor eikaars standpunt. Begrip! Vergeet het maar. In een reactie op een aan de bijeen komst ten grondslag liggend discussiestuk had de milieube weging de toon al gezet. Daarin noemt zij de Integrale Milieu Effect Rapportage (IMER) van een belabberde kwaliteit. Het rapport kenschetst zij als een 'gatenkaas', waarin de milieuge volgen van de uitbreiding van Schiphol onjuist en onvolledig zijn weergegeven. Op zich is daar uitstekend over te discussiëren, mits de ge sprekspartners met harde feiten komen en de ondervragers spits zoeken naar de achterliggende motieven van deze opvattingen. Helaas bleek de rechter niet walcker genoeg om de zuiver heid van de argumenten te kun nen toetsen. Bovendien gingen Het komt nooit meer goed tussen de milieubeweging en de ministeriële plannenmakers over Schiphol. Een poging van de nationale luchthaven om beide partijen via een indringend, wetenschappelijk opgezet debat nader tot elkaar te brengen, is gisteren mislukt. In de Amsterdamse Beurs van Berlage werden de tegenstellingen voor een select gehoor nog eens fijntjes aangescherpt. grote delen van het gesprekson derwerp de professor boven zijn pet. Omdat de milieubeweging kwistig strooide met ter plekke nauwelijks te controleren bewe ringen en omdat de deskundi gen van het Schiphol-project te beleefd waren om voortdurend tegenspraak te geven, verzand de het beloftevolle debat in een saaie positiebepaling. Samengevat ging het gesprek over de milieujas van Schiphol. Die mag volgens de rapporteurs niet te krap zitten („wij moeten ons houden aan de opdracht van de politiek: én economische groei én een beter milieu"), ter wijl de milieubeweging de luchthaven strak wil insnoeren („als de groei van de luchtvaart doorgaat vallen er straks grote gaten in de ozonlaag"). De IMER is volgens de milieubewe ging 'professionele luchtfietse rij', omdat met het milieu niet echt rekening is gehouden. Op hun beurt verwijten de Schip- holrapporteurs de milieubewe ging geen oog te hebben voor economische belangen en voor de haalbaarheid van sommige milieumaatregelen. En zo ging het gekissebis nog een tijdje door. Zijn de onder zoeken naar geluidhinder wel góed uitgevoerd? Heeft de milieubeweging wel rekening gehouden met de autonome groei van de luchtvaart? Zijn de vo'orgestelde maatregelen om geluidsoverlast tegen te gaan te controleren? Hoeveel mag een ietsje beter luchtvaartmilieu kosten? Aldus sprak de ene partij, de milieubeweging, voortdurend over het veranderen van de we reld en de andere partij over het veranderen van Schiphol. Die kloof bleek gisteren onover brugbaar. Toen de milieubewe ging vervolgens suggereerde dat de Schiphol-rapporteurs hun IMER-rapport hadden geschre ven met de vooropgezette be doeling groei van Schiphol mo gelijk te maken, waren de rapen helemaal gaar en dreigde een heuse confrontatie. Over een 'goede dialoog' werd toen maar helemaal niet meer gesproken. Delftse wethouder wil verdeling lusten en lasten Het gaat er serieus naar uitzien dat ook de Haagse regio afstevent op de vorming van een zelfstandi ge stadsprovincie. Als het rijk de plannen goed keurt, dan gebeurt dat zelfs nog op hetzelfde mo ment (1 januari 1998) als in Rotterdam, waar ze al eersten op het idee kwamen zich van Zuid-Hol land af te zonderen. Boudewijn Boelens, WD-wethouder in Delft en tevens lid van het dagelijks bestuur van het stads gewest Haaglanden: „De negen gemeenten die nu deel uitmaken van het stadsgewest Haaglanden, zijn ervan overtuigd dat je een aantal belangrijke regionale zaken alleen nog kunt oplossen door sa men te werken. Bijvoorbeeld de totstandkoming van grote bouwlocaties, die we voor de komende jaren op stapel hebben staan". Een tweede reden voor een eigen stadsprovin cie is, aldus Boelens, „dat we met z'n allen iets; moeten doen aan de problemen van de centrum gemeente Den Haag. Die stad heeft z'n culturele en economische waarde en aantrekkingskracht, maar tegelijk concentreren zich juist daar werk loosheid, drugs en dergelijke maatschappelijke verschijnselen. Het is voor de regio niet goed alsi de centrumgemeente zo in de problemen komt. We moeten daar een eerlijke verdeling van lusten en lasten voor vinden. En ten derde willen met een eigen provincie een sterkere economische kracht vormen. Binnen Europees verband wordt dat steeds belangrijker". Boelens wil zo snel mogelijk ook de zeven Westland-gemeenten erbij betrekken, zodat een zelfstandige provincie 'Haaglanden' een stevig draagvlak van zo'n 850.000 inwoners krijgt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18