'Graslanden nauwelijks beschermd' Rijn Veenstreek GÉ Informatie over de flitstrein 'Opschieten met opknapbeurt Meerkreuk' Buit terecht, overvallers niet Ontslagen bij Van den Berg Te zwaar beladen vrachtwagen kantelt Groen Links: verbod op helikoptervluchten Alkemade koopt geen Bulderbos Voorlichting over monorail WOENSDAG 8 JUNI 1994 Kritiek Zuidhollands Landschap De veenweidegebieden in het oosten van Zuid-Holland worden onvoldoende beschermd. Er is slechts aandacht voor een klein deel van de waardevolle graslanden. De provincie wijst allerlei bouwlocaties aan en heeft te wei- j nig plannen voor de compensatie van de verloren gegane flora en fauna. Dat is de reactie van de stichting Zuidhol lands Landschap op het ontwerpstreekplan Zuid-Hol land. den haag monica wesseling Het streekplan leidt volgens de stichting tot een onaanvaarbare aantasting van het Groene Hart. Vooral de geplande nieuwe boomkwekerijgebieden in Rijn- woude en Waddinxveen en de dreigende bebouwing in de Gnephoek ten westen van Al- j phen zijn tegen de zin van het Zuidhollands Landschap. I Vorig jaar is door het provin ciaal bestuur de regel ingesteld dat diegenen die huizen bou wen of wegen aanleggen, ergens anders nieuwe natuur moeten aanleggen. Zuidhollands Land schap constateert tot zijn verba zing dat de provincie die regel niet voor zichzelf hanteert. De stichting stelt voor dat de pro vincie bij elk bouwproject een bepaalde percentage op de be groting reserveert voor de aan leg van nieuwe natuur. Het Bentwoud, het ruim 2000 hectare grote bos in het oosten van de provincie, moet er vol gens het Landschap komen, zij het voorlopig pas de helft. De flitstrein moet over het bestaan de spoor lopen. roelofarendsveenVanaf vandaag kan ieder een zich in het gemeentehuis van Roelo- farendsveen nog eens goed laten informeren over de HSL. Medewerkers van het ministerie van verkeer en waterstaat hebben gistermid dag een info-stand ingericht. Daarin informa tiepanelen, waarop allerlei kaarten en andere informatie te zien is. Met behulp van een te levisietoestel kunnen de belangstellenden bo vendien die informatie oproepen, die ze wil len hebben. Zo zijn er beelden van Rijpwete- ring met de flitstrein er al dwars doorheen. De info-stand is te zien tijdens de openingsuren van het gemeentehuis en blijft er tot en met volgende week dinsdag. Overigens is de commissie ruimtelijke or dening gisteravond akkoord gegaan met de deelname aan een onderzoek, dat de haal baarheid van de flitstrein over de bestaande lijn nog eens moet aantonen. Het onderzoek wordt in opdracht van zes gemeenten in de regio uitgevoerd door bureau Zandvoort. De kosten bedragen per gemeente 29.000 gul den. FOTO BEN DE BRUYN Diefstallen uit huizen roelofarendsveen Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag op vier plaatsen in Roelofarendsveen hun slag gesla gen. Uit een woning aan de Fresiastraat werd een koffiezetappa raat gestolen. De buit in de Lijsterhof was groter. Hier werden een zakcomputer, horloge, draadloze telefoon en betaalkaarten gestolen. Een betaalkaart en 150 gulden bedroeg de buit in een huis aan de Sotaweg. Bij een inbraak in een woning aan de Be goniastraat werden een cd-speler, rijbewijs, kentekenbewijs en verzekeringspapieren meegenomen. Hoefsmid krijgt trap van paard alphen aan den run» Een 36-jarige hoefsmid uit Zwammerdam kreeg gistermiddag een dermate flinke trap van een paard, dat de man een been brak. Hij was bezig met het bijvlakken van een hoef op een boerderij aan de Woubrugseweg in Alphen. Kenne lijk was het dier daar niet van gediend. Brand in kelderbox alphen aan denrijn Onbekenden.hebben gisteravond brand ge sticht in een kelderbox aan de Preludeweg in Alphen. De brand weer heeft het vuur geblust. Na onderzoek bleek de deur van de kelderbox te zijn opengebroken. Er is behoorlijk vele schade aangericht, ook in de overige boxen in het flatgebouw. Leerlingen voeren eigen musical op alphen aan den rijn Leerlingen van het Christelijk Lyceum uit Al phen aan den Rijn voeren vanavond, morgenavond en vrijdag avond de door henzelf geschreven musical 'Lust naar macht' op. Het gaat hier om een allegorie van het aardse leven. „Mensen die er iets in willen denken, kunnen er iets in denken", zegt Car men van der Ploeg, die samen met Suzanne Snabel het stuk heeft geschreven en geregisseerd. De aanvang is elke avond half acht in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Tolstraat. Swetterhage viert zomer lang feest zoeterwoude» De Zoeterwoudse woon- en leefgemeenschap Swetterhage viert van 2 tot en met 29 juli het jaarlijkse zomer feest. De activiteiten zijn niet alleen toegankelijk voor bewoners van Swetterhage, maar ook voor Zoeterwoudenaren. Het feest begint op 2 juli met voorstellingen van circus Bongo en de Wa terschapsronde van Zoeterwoude. De rest van de maand is er onder meer een instuif met de Walt Disney-film 'Junglebook', een koffieconcert, een zomerfeest met disco, een zeskanip, een poppentheater en straattekenen. Tijdens de slotdag op 29 juli staat Swetterhage vol met kermisattracties. oude wetering Met de herinrichting van de Meerkreuk in Oude Wetering moet niet worden gewacht tot de gemeente weer woningen mag bou- wen. Want dan kan het nog wel 10 tot 15 jaar duren. Dat betoogde CDA-raadslid N. Bakker gisteravond tijdens de commissie vergadering ruimtelijke ordening. Volgens Bakker wordt er al jaren over het opknap pen van dit gebied rondom de marktplaats gepraat. B en W willen echter wachten met de herinrichting totdat ze weer woningen mogen bouwen, want dan kan het gebied in één keer onder handen worden genomen. Volgens wethouder L. Beelen duurt het geen tien jaar. „Ik verwacht wel dat we eer der woningen mogen bouwen", zei hij opti- alphen aan den run marieta kroft De volledige buit bij een overval op een geldloper van een Ter Aarse doe-het-zelf-zaak is terecht, evenals de twee bij de overval gebruikte vuurwa pens. Nog dezelfde avond - afgelopen vrijdag - vond de politie de vijf geldcassettes en de vuur wapens op een afgelegen terrein in de industrie wijk. In de onmiddellijke omgeving stond een ge stolen auto, die mogelijk bij de overval is betrok ken. Dat heeft de politie gisteren bekend ge maakt. De twee overvallers is ze nog niet op het Uit het onderzoek is tevens gebleken dat de twee mannen na hun overval in de ING-bank aan de Alphense Castellumstraat, wegrenden in de richting van het Raoul Wallenbergplein. Daar zijn ze in een auto gestapt en weggereden in de rich ting van het industrieterrein in de wijk Kerk en Zanen. De politie vraagt eventuele getuigen, die de mannen vrijdagavond tussen 21.45 en 23.00 heb ben gesignaleerd of 'iets verdachts' hebben ge zien in de buurt van de Laan van Continenten en in de wijk Kerk en Zanen, zich te melden. Een van de mannen is ongeveer 1.85 meter lang en droeg een halfdonkere jas. De tweede overvaller is mo gelijk kleiner. Ook hij droeg een halflange, donke re jas. De leeftijd van beiden ligt tussen de 25 en 30 jaar. zwammerdam hans koenekoop Bij het Zwammerdamse bedrijf Van den Berg verdwijnen bin nenkort tien tot twintig arbeids plaatsen. Het bedrijf dat onder meer glasvezelkabels voor de telecommunicatie aanlegt, heeft te maken met een daling van de omzet. De afgelopen vier jaar liep deze terug met ongeveer een kwart tot 75 miljoen gulden. Teruglopende orders en een veranderende markt zijn vol gens directeur J. Vermeulen de oorzaak van het omzetverlies. Een van de grootste opdracht gevers, de PTT, is vanwege de privatisering momenteel erg te rughoudend op de markt. Vermeulen venvacht overigens niet dat de omzetdaling een structurele is. „Dit is een tijde lijke dip, gevolg van de econo mische recessie. Het kan onmo gelijk een blijvende zijn, want op het gebied van telecommu nicatie gebeurt van alles. Daar blijft voldoende werk in." Niet temin moet Van den Berg nu even de tering naar de nering zetten. Er zullen enkele ge dwongen ontslagen vallen in zowel de buitendienst als op kantoor. Vermeulen spreekt be richten tegen dat er meer dan honderd werknemers verdwij nen. „Die getallen zijn uit de lucht gegrepen." Bij Van den Berg werken zo'n vijfhonderd mensen. Het bedrijf heeft de glasvezelnetten aangelegd in Al phen en Leiden. Via deze glas vezels worden de televisiekana len de huiskamers ingeseind. alphen aan den rijn Waarschijnlijk doordat de wagen te zwaar was beladen, kantelde een Belgische vrachtauto gistermiddag in een scherpe bocht op de rijksweg 11 in Alphen ter hoogte van Archeon. De uit Brussel afkomstige auto zat vol gereedschap. De 21-jarige bestuurder kreeg een proces-verbaal en een schikking van 3000 gulden voor het wegslepen van de auto. De weg was anderhalf uur afgesloten voor het verkeer. FOTO BEN DE BRUYN hazerswoude-rundijk/breda Oud-raadslid Jaap Fransen is gisteren door burgemeester M. Boelen van Rijnwoude be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem in Breda opge speld ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur van dran kenhandel De Nederlandse Centrale Kelders. De 64-jarige Fransen maakt gebruik van de vut-regeling. Jaap Fransen was vijftien jaar Speurtocht naar vleermuizen alkemade marieta kroft Leden van de Zoogdierenwerk groep Zuid-Holland gaan het komend weekeinde op zoek naar kolonies vleermuizen in Roelofarendsveen en omgeving. Ze maken hierbij gebruik van een ultrasone geluidsdetector waarmee ze de geluiden van de dieren hopen op te vangen. De werkgroep struint 's nachts bos jes en watertjes af om de vleer muizen op te sporen. Zaterdag middag beklimmen ze enkele kerkzolders om na te gaan of de dieren zich ook in deze omge ving ophouden. De werkgroep hoopt de kraamkolonies van de vleermui zen te kunnen achterhalen. „We gaan elke plek af in de provincie om de vindplaatsen van gesig naleerde vleermuizen op te spo ren", zegt Jan Wondergem van de werkgroep. „Zo hebben we vorig jaar het gebied rond de Nieuwkoopse Plassen afge zocht. Daar hebben we 20 kolo nies gevonden en daarmee erg chef henny van eomond, 071-356414. plv.-chef hans ALKEiyiADE MARIETA KROFT Groen Links in Alkemade wil dat helikoptervluchten tijdens kermissen in Alkemade worden verboden. „Laatst werden die vluchten in Woubrugge gehou den. Ik was al blij dat ze niet in onze gemeente waren", legde F. Koek gisteravond tijdens de commissievergadering ruimte lijke ordening uit. „Tot mijn schrik hoorde ik dat die heli kopters zaterdag boven Rijpwe- tering gaan vliegen. We moeten dat tegenhouden. We hebben zo'n vier keer kermis in het jaar. Als we er geen stokje voor ste ken, hebben we straks ook vier keer in het jaar overbodige heli kopters die boven de gemeente cirkelen." Hij pleitte ervoor dat de voor het komend weekeinde geplande vluchten tijdens de festiviteiten in Rijp wetering, al worden verboden. Wethouder L. Beelen vond dat maar onzin, zo liet hij door schemeren. „We hebben er al een vergunning voor verleend. Ach, het is een modeverschijn sel, net als elastiek-springen. Het waait wel weer over." Vol gens Koek is het verschil wel dat elastiek springen geen gat in de ozon veroorzaakt. Beelen beloofde de zaak te bekijken maar zei er nadrukke lijk bij dat hij niet belooft om de vluchten te verbieden. Voor een structureel verbod verwees hij Koek naar de commissie be stuurszaken, waar dergelijke be palingen aan de orde kunnen worden gesteld. Ook de CDA'ers N. Bakker en J. Uit den Boog aard toonden zich fel tegen het voorstel van Koek. „Als we die toer opgaan, kunnen we nogal wat schrappen in ons sociale le ven", bromde Uit den Boog aard. mistisch. Niettemin beloofde hij aandacht aan het betoog van Bakker te schenken. Het plan houdt in het kort in dat de markt die altijd op vrijdag wordt gehouden, voor een deel wordt verplaatst naar een aangrenzend stuk. Verder zijn er enkele paden, groen stroken en huizen gepland. Voor dit plan heeft de gemeente aJ een half miljoen gul den beschikbaar. De gemeente Alkemade moet geen stuk 'Bulderbos' aankopen bij Schiphol. Een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening toonde zich gister avond tegen het voornemen van B en W om 100 gulden uit te trekken voor een klein stukje grond dat is gelegen op de ge plande vijfde baan, parallel aan de Zwanenburgbaan. Op Groen Links na, vonden de commis sieleden het geen taak van de gemeente om hiervoor geld uit te trekken. Groen Links-raadslid F. Koek stelde voor om een oproep in de gemeente-advertentie te plaat sen voor burgers om een stukje grond aan te kopen. Wethouder L. Beelen beloofde dat binnen het college ter sprake te bren gen. De aankoop van een stuk grond is een initiatief van de Vereniging Milieudefensie. Hiermee wil de vereniging voor komen dat Schiphol op die plek een nieuwe baan aanlegt. Rijpwetering bol van festiviteiten rupwetering Rijpwetering staat deze week bol van de activiteiten. Van middag is de kermis begon nen bij het Hertogspark. Deze draait iedere middag en avond tot en met zondag. Ie dere avond is het feest in de tent die op het parkeerterrein staat opgesteld. Vanavond is er een discoshow en morgen avond een Hollandse Hits avond met medewerking van Rob Zorm. Tevens verzorgt de band Four to Soul morgen avond een try-out. Vrijdagavond bezoekt Jen Rog de feesttent en een dag later speelt de coverband Un cle Charlie nummers uit de jaren 70, 80 en 90. Elke avond is de tent om half negen open. Zondagavond kunnen de bezoekers om half acht al in de tent terecht. Dan speelt de coverband Midnight Temptation. Verder is er op zaterdag- en zondagmiddag van twee tot zes een disco show. Hoogtepunten van de feestweek zijn de helikopter vluchten die zaterdag boven de streek kunnen worden ge maakt. Degenen die mee wil len, moeten zich zaterdag voor 13.00 uur melden bij de wagen van Thib-organisatie, tegenover het Hertogspark. Een vlucht kost 35 gulden. Zaterdag en zondag wordt er vanaf tien uur een braderie gehouden. Circa 70 kraam pjes staan op het fietspad langs de Oud Adeselaan. De jubilerende volleybalvereni ging Salvo houdt zondag een volleybaltoernooi. Twintig teams strijden op het weiland tegenover het Hertogspark om de wisselbeker. De feest week is een initiatief van Wil van der Star van het dorps huis in Rijpwetering en van Alex van der Meer van de Meerhoeve en Saint Tropez. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan de oude ren van Rijpwetering. alphen aan den run Komt-ie er wel of komt-ie er niet? Het is een vraag die veel Alphenaren bezighoudt. De aannemer die de monorail wil gaan bouwen en de directie van Archeon zijn optimistisch, maar het gemeentebestuur kan nog geen ja of nee zeggen. Dat zal in elk geval nog tot na de zomer duren. Maar over twee weken kan wel duidelijk worden waar om de politiek twijfelt en waar tussen straks moet worden ge kozen. Op dinsdag 21 juni is er een openbare informatie-avond over de monorail, of om precies te zijn: over de vele mogelijkhe den voor een openbaar-ver- voersverbinding tussen het sta tion en Archeon. De bijeen komst wordt gehouden in de raadzaal van het stadskantoor en begint om half acht. De in formatie-avond is in eerste plaats bedoeld voor de leden van de gemeenteraad. Alleen zij mogen deze avond vragen stel len. Later in de week volgt er nog een avond waar iedereen zijn mond open mag doen. Onderscheiding voor Jaap Fransen lid van de gemeenteraad in ach terenvolgens Hazerswoude, Rij- neveld en Rijnwoude. Tussen 1982 en 1984 was hij bovendien twee jaar lang wethouder van welzijn, sociale zaken, onder wijs en werkgelegenheid. Hij begon zijn politieke loopbaan bij de WD en richtte daarna zijn eigen 'Gemeentebelangen' op. Sinds de herindeling in 1991 zat hij voor D66 in de raad. Vo rig jaar nam hij afscheid van de raad omdat hij met zijn bedrijf naar Breda verhuisde. goed gescoord. We troffen hier zelfs de grootste kolonie (400 meervleermuizen) van Zuid- Holland aan." Uit eerdere, minder intensie ve bezoeken aan het gebied rondom de Kagerplassen en het Braassemermeer, weet hij dat de groep het komend weekein de de wat kleine zenuwachtig vliegende dwergvleermuis en de ruige dwergvleermuis aantreft. Ook is hij ervan overtuigd dat ze de met 30 centimeter vleugel spanwijdte 'wat statig vliegende laatvlieger' en 'de vlak boven vaarten ruim 40 kilometer hard vliegende meervleermuis' zul len zien. Volgens Wondergem kan het exact tellen van de dieren het beste plaatshebben bij het uit- 'vliegen van vleermuizen, dat vooral in de nacht gebeurt. Hij roept iedereen op om eventueel bekende vleermuisverblijven door te geven aan Jan Wonder gem, tel: 010-4852612 of Kees Mostert, tel: 015-145073. WORDT UW TV NIET EEN TIKKIE TE GRIJS VOOR AL DAT ORANJE? Zal je altijd zien: is het Nederlands elftal net aan z'n beste WK-wedstrijd bezig, houdt uw oude televisie er plotseling mee op. Voorgoed. Dat nooit natuurlijk. Ga daarom voordat het oranje voetbalfeest straks in Amerika losbarst nog snel even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet voor een nieuwe TV of videorecorder vlot en vriendelijk voor u in orde. Tegen een rente die tot de laagste van Nederland behoort. Zo scoort u bij de GKB altijd beter. Veel kijkplezier. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17