Verbijstering over advies asielzoekers Kerk Samenleving Problemen met dak St. Jan WOENSDAG 8 JUN11994 14 REDACTIE* DICK V BUITENLAND KORT Abortus De 'Yooms-katholieke bis schoppen in de Verenigde Staten hebben president Clinton verzocht zijn hou ding ten aanzien van abortus te veranderen. Dat schrijven zij naar aanleiding van de aanstaande VN-wereldbevol- kingsconferentie in Cairo. In het voorbereidingsdocument voor deze conferentie, dat de steun heeft van de Ameri kaanse regering, wordt het recht op abortus erkend. De Amerikaanse samenleving en de andere landen in deze we reld mogen niet door 'abor tus, anticonceptie en sterili satie vernietigd' worden, al dus een brief van de bis schoppen, die gisteren in het Vaticaan openbaar werd ge maakt. Bisschop Haas Het Vaticaan heeft de om streden bisschop Wolfgang Haas van Chur (Zwitserland) tegen hardnekkige geruchten in bescherming genomen. Beweerd wordt dat paus Jo hannes Paulus II Haas zou hebben gevraagd af te tre den. Het hoofd van de Vati caanse congregatie voor de bisschoppen, kardinaal Ber- nardin Gantin, heeft tegen over de pauselijke nuntius in Zwitserland, aartsbisschop Karl-Joseph Rauber, ten stel ligste ontkend dat de paus dit verzoek heeft gedaan. De psycholoog Jörg Grond en de theologen Karl Schlemmer en Joseph Pfammatter had den de afgelopen tijd gezegd uit zeer betrouwbare bron van het verzoek van de paus te hebben gehoord. Zij wil den hun bron niet bekend maken. Bijbels Duitsers kopen steeds min der bijbels. Vooral in het voormalige Oost-Duitsland is de vraag sterk afgenomen. Vorig jaar werden in heel Duitsland 482.000 volledige bijbels verkocht en 57.000 exemplaren van het Nieuwe Testament. In 1991 waren dat er nog respectievelijk 593.000 en 173.000, zo maak te het Duitse bijbelgenoot schap gisteren in Stuttgart bekend. De hogere verkoop cijfers in 1992 werden niet in de vergelijking betrokken omdat toen in het kader van het Jaar van de Bijbel meer heilige boeken werden ver spreid. In het oosten, waar voor de val van de muur ge meenten en bijbelgenoot schappen jaarlijks circa 80.000 bijbels verspreidden, daalde de afzet naar 30.000 exemplaren in 1993. Als oor zaak voor de dalende belang stelling noemde het bijbelge nootschap een veranderd consumptiegedrag en het af nemen van de algemene in teresse voor de kerk na de Duitse hereniging. Met name in Oost-Duitsland wil het ge nootschap de bijbel meer onder de aandacht brengen, aldus de secretaris van het genootschap, ds. Siegfried Meurer. Mexicaanse kardinaal De Mexicaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat een man is gearresteerd die verdacht wordt van de moord vorig jaar op kardi naal Juan Posadas Ocampo. de aartsbisschop van Guade- lajara. Hij is onlangs door de politie in Californië opgepakt en uitgeleverd aan de Mexi caanse autoriteiten. Hij zou één van de mannen zijn ge weest die in 1993 op de luchthaven van Guadelajara op de auto schoot waarin de kardinaal zat. Later bleek dat niet de kardinaal maar een leider van een concurrerende drugsbende het doelwit was van de schutters, die zich hadden vergist in de auto. Raad van Kerken pleit voor richtlijn Europa tegen racisme amersfoort anp De Raad van Kerken heeft bij premier Lubbers gepleit voor de invoering van een Europese richtlijn tegen discriminatie en racisme. Op de bijeenkomst op Corfu komt er van Duitse en Franse zijde een voorstel de na tionale wetgevingen op dit punt op elkaar af te stemmen. De Raad wijst in een brief aan premier Lubbers op een voor stel voor een dergelijke richtlijn dat is opgesteld door het Lande lijk Bureau Racismebestrijding en de Kerkelijke voor migranten in Europa. Vol gens deze organisaties is extra juridische bescherming nood zakelijk om in heel Europa etni sche minderheden voor discri- s behoeden. De Raad vraagt Lubbers op Corfu aan te dringen op aan vaarding van dit voorstel. Dis criminatie moet op alle fronten worden bestreden. Dit is een zaak van de gezamenlijke lid staten van de Europese Unie. aldus de Raad. Vaticaan voor sterke aanwezigheid kerk op universiteit vaticaanstad Het Vaticaan vindt het nood zakelijk dat de Kerk sterker aanwezig is op universiteiten en dat het christelijk geloof sterker geworteld raakt in de universitaire cultuur. Voor rooms-katholieke intellectue len zou het een prioriteit moe ten zijn 'een vernieuwde en le vendige synthese tussen geloof en cultuur te bespoedigen'. Dat staat in een gisteren ge publiceerd document van de Congregatie voor de Semina- riën en de Opleidingsinstitu ten, de Vaticaanse Lekenraad en de Raad voor de Cultuur. Voor de 'nieuwe pastorale uit daging' vinden zij een inten sievere samenwerking van priesters en leken, docenten en studenten noodzakelijk. Mo menteel is de christelijke aan wezigheid beperkt tot 'geïso leerde groepen, sporadische initiatieven, incidentele getui genissen van bekende perso nen en de activiteiten van deze of gene beweging'. die een grote invloed hebben op het sociale en culturele leven van de natie, hangt volgens het do cument 'in grote mate' de toe komst van de Kerk en de sa menleving af. In veel landen is de aanwezigheid van rooms- katholieken op de universitei ten getalsmatig indrukwek kend, maar niet zo effectief, 'omdat veel hoogleraren en studenten hun geloof als een strikte privézaak zien'. Ande ren propageren opvattingen 'die in tegenspraak zijn met de leer van de kerk'. Justitia et Pax richt zich tot Tweede Kamer Justitia et Pax, de bisschoppelijke commissie voor men senrechten, is 'verbijsterd' over het advies van de ambte lijke werkgroep-Geelhoed over het asielzoekersbeleid. De zorg van de werkgroep, die een puur financiële invals hoek koos. gaat niet verder dan het verhinderen dat asielzoekers hier komen, schrijft Justitia et Pax aan de Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA, WD, D66 en GroenLinks. oegstgeest anpbaar' dat ruim veertig jaar rechtspraktijk zonder pardon opzij wordt gezet. Jacht op ille galen waartoe de voorstellen van de werkgroep leiden, is vol gens de bisschoppelijke com missie moreel niet aanvaard baar. Het effect ervan zal bo vendien slechts zeer beperkt zijn. Het pragmatisme van de werkgroep spot met de humani taire traditie in Nederland. De voorstellen mogen op geen en kele wizje een rol spelen bij het opstellen van een regeerak koord, schrijft voorzitter dr. H. van Munster. De werkgroep, die kortgeleden het rapport aan het kabinet en de informateurs presenteerde, beschouwt de internationale verdragen kennelijk als een blok aan het been. Zo stelt de werk groep voor het recht van indivi duen om asiel aan te vragen, tij delijk overboord te zetten door de Vreemdelingenwet niet van toepassing te verklaren voor hen die via de binnengrenzen ons land binnenkwamen. Ook veel andere voorstellen beperken de rechtspositie van asielzoekers in Nederland. Voor Justitia et Pax is het 'ontoelaat- jjt -A-'ï zoeterwoudeDat er iets mis was met het dak van de rooms-katholieke St. Jan in Zoeterwoude-Dorp, was de meeste parochianen wel duidelijk. Met een groot aantal emmers moest onlangs tijdens een Hoogmis op zondagmorgen het regenwater in de kerk worden opgevangen. Maar inspectie van de technische commissie van de parochie heeft nu uit gewezen dat er meer aan de hand is dan een sim pele lekkage. De dakbedekking van het gebouw verkeert in slechte staat, waardoor op een aantal plaatsen ook de constructie is aangetast. Een gron dige renovatie van het dak is noodzakelijk. Het pa rochiebestuur heeft inmiddels een onafhankelijk adviesbureau in de arm genomen om alle proble men in kaart te brengen. Tegelijkertijd wordt ook onderzoek verricht naar de klimaatbeheersing in het kerkgebouw, de sacristie en de koorzolder. Over de kosten is nog niets bekend. Wonen in Uw huis Het 'pelgrimslied' Psalm 84 staat cen traal in 'Wonen in Uw huis' van de emeritus-predikant J.H. Velema van de Christelijke Gereformeerde Kerk. Hij is vooral bekend door het EO-programma 'Vragen naar de Weg'. Dit boek ont stond naar aanleiding van een preek over dit lied en bestaat uit tweeëntwin tig meditaties. 'Wonen in Uw huis' is speciaal voor de oudere lezersgroep in een grotere letter gezet. Ook is de prijs zo laag mogelijk gehouden. In Psalm 84 gaat het de 'geïnspireer de, gelovige dichter die intens beleeft wat hij zingt, om de gemeenschap met God', schrijft Velema in één van zijn meditaties. „Voor de dichter van dit lied is God geen grote onbekende, geen af wezige God, Die Zich zou laten verdui steren; maar God is voor hem werkelijk heid." Dat maakt dat de psalm haaks staat op het 'le vensgevoel van de moderne mens' voor wie God geen rol meer speelt. Maar anderzijds is de psalm ook weer uiterst actueel, meent Velema. „De roep om ervaring klinkt steeds luider. Hier is Godservaring aan de orde in diep geestelijke zin, om jaloers op te worden. In deze psaim wordt het leven van een gelovige getekend die op weg is naar God. telkens weer, het hele leven door en daarvan zingt op ontroerende wijze. Zingend op weg naar God." Wonen in Uw huis psalm 84, een pelgrimslied ds. J.H. Velema. - Leiden J.J. Groen en Zoon, 1994. - 116 p. ISBN 90-5030-415-x. Prijs14,95 gulden. Tot belijden geroepen Dominee C. Harinck van de Gereformeerde Gemeente van Houten schreef dit boek vooral voor de groep jon geren die belijdenis heeft afgelegd of dit nog moet doen. Hij ging hiervoor op zoek naar de 'wortels van het belijdenis doen', om vanuit de vroegere bijbelse en historische traditie lijnen naar de christelijke kerk van nu te trekken. „De zielevragen van hen die belijdenis doen, heb ik getracht te beantwoorden, alhoewel de BOEKBESPREKING echte oplossing al leen bij de Heere te vinden is", schrijft Harinck nederig. De predikant trekt in 'Tot belijden geroe pen' ook parallellen tussen belijdenis doen en de sacra menten doop en y avondmaal. Ook al- mr-w* lerlei vragen met be trekking tot de leer, het geloof, de ge- - meente en de kerk worden uitvoerig be sproken. Harinck gaat tenslotte in op de praktische uitwer- *V vi king van de afgelegde belijdenis in het da gelijks leven. „Er rust na onze belijdenis een heilige roeping op je. De roeping is; 'Alleenlijk, wandelt waardiglijk het Evangelie van Christus'. Adeldom verplicht!" Tot belijden geroepen ds. C. Harinck. - Leiden J.J. Groen en Zoon, 1994. - 155 p. ISBN 90-5030-380-3. Prijs29,95 gulden. Naar een nieuwe bijbelvertaling? Een groep van deskundigen geeft in deze uitgave ant woorden op vragen rond de noodzaak van en de eisen aan een nieuwe bijbelvertaling. De directe aanleiding hiervoor is de beslissing van zowel het Nederlands Bij bel Genootschap (NBG) als de Katholieke Bijbelstich ting (KBS) om rond het jaar 2002 met een gezamenlijke, oecumenische vertaling van het 'boek der boeken' te komen. Een groot deel van dit boek is gewijd aan de totstand koming van deze nieuwe bijbelvertaling, die de huidige NBG-bijbel uit 1951 moet vervangen. Er worden voor beelden gegeven van het omzetten van de oude teksten naar modern schrift, en de problemen die daarbij ko men kijken. Maar ook een hoofdstuk waarin wordt aan gegeven welke kerk of groep welke vertaling gebruikt en ontbreekt niet, een historisch overzicht van de Ne derlandse bijbelvertalingen tot nu toe. De eindredactie voot dit boek was in handen van drs. G.W. Lorein, docent exegese Oude Testament aan het 'In ternational Theological Institute'. De bijdragen van de verschillende au- saw» teurs kwamen tot stand als lezingen op studiedagen van het Evangelisch Beraad 2002. Het doel van deze werk groep is het evangelisch standpunt onder de aandacht van het Neder lands Bijbel Genootschap te brengen. Naar een nieuwe bijbelvertaling? G.W. Lo rein (red.). - Leiden J.J. Groen en Zoon, 1994. 124 p. ISBN 90-5030-387-0. Prijs 19,95 gulden. Ook verschenen bij Groen en Zoon: 'Kiezen voor christelijke politiek' van Paul R. Meinders (eindred.). Dit boek wil overeenkomsten en verschillen tussen de christelijke partijen 'duidelijk en eerlijk' in beeld bren gen. 115 p. ISBN 90-5030-428-1. Prijs19,95 gulden. 'De profeten over Israël' van Huub Verweij. Door middel van rubricering worden in deze uitgave de oud testamentische profetiën gerangschikt. Voor wie zich wil verdiepen in de bijbelse achtergronden van Israël is dit boek 'een onmisbare hulp'. 106 p. ISBN 90-5030- 414-1. Prijs19,95 gulden. 'Straatkinderen' van Eric Leijenaar. Het hoofd van de mensenrechtenorganisatie Dorkas Hulp vertelt levens verhalen van straatkinderen en geeft veel feitenmateri aal over de tussen de 100 en 140 miljoen kinderen die hun leven op straat slijten. 159 p. ISBN 90-5030-420-6. Prijs22,50 gulden. 'In broederlijke liefde' van drs. N.C. van Velzen. De auteur verzamelde teksten, gebeden en gedichten die betrekking hebben op het Heilig Avondmaal. Het gaat hier om het derde deel in de serie 'Avondmaal vieren met de Kerk der eeuwen'. 68 p. ISBN 90-5030-381-1. Prijs12,50 gulden. dick van der plas DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON V/CRDACH-tt:, "|K \1GR.OORDEEL i TOT EG SI VJBSK j SeVA/V6E-Mi55TRAF... OMDAT u «sePROBeeRP HEBT GGSi OOP6 DAM£ TE &ERoven au'ajstfms Tvs/EE" JAAR. MOET Di£ D£LJ(&Ni6T WACHT MAAR itC J£" BUiTEN TE 6EN KOM (adj), J. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate DIRECTIE B M. Essenberg, G P. HOOFDREDACTIE Jan-Geert A OMBUC^SMAfL^IL Paauwjel dag. 9 30- 11 30 uur071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc giro autom bet per maand ƒ29,30 per kwartaal 85,55 84,55 periaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING zat 10.00-12 00 uur Tel 071 -143241 HEINZ PB BAL METEZ PAT 0Ê6//VT&ZOP 7f WAS JV£TM£T 72£. or rev ACfsrJE HET WEER Temperatuur blijft te laag In een periode waarin de regenme ters vrijwel dagelijks geleegd moe ten worden, krijg je als weerman in toenemende mate vragen op je af gevuurd waaruit het brandend ver langen naar 'betere tijden' onmis kenbaar af te leiden valt. Voor veel mensen die nog met vakantie gaan en twijfelen of dit nog wel kan in dit barre landje, is de vraag 'Komt er nog een beetje zomer?' natuur lijk meer dan gerechtvaardigd. Als ik dan - alweer(l) - negatief moet antwoorden met: 'voorlopig niet' of 'misschien volgende week denk ik aan de toch vele bruikbare da gen die ook in koele zomers voorko men; droge, misschien wat winde rige en frisse dagen - zoals afgelo pen zondag - lenen zich uitstekend voor activiteiten, waarover je tij dens een moordend warme dag niet zou piekeren, zoals een lange duinwandeling of een vermoeiende klus m je achtertuin. Watersporters zijn juist erg gesteld op die typisch Hollandse dagen met een frisse wind. En is het dan eindelijk zo ver dat zon en warmte zich in volle glorie aankondigen, dan weet je als Nederlander het hemelse geschenk als geen ander te waarderen; strand en terras lo pen in een mum van tijd vol, de laatste vrije dagen worden opgeno men, barbecues worden uit de schuur gehaald. Juist na zo'n lan ge, veel te koele, natte periode is het zomergevoel met meer te stui- 1 ten. Maar het moet natuurlijk met te heet worden en zeker niet te lang duren. Tijdens de ongekende hitte-' golf van juni/juli 1976, toen half Nederland met tropenroosters te maken kreeg, stak na enkele we- j ken een onbegrijpelijk fenomeen de kop op: sommige landgenoten kregen last van 'strandvermoeid- heid'. Na de 16e juli, toen er ver frissende buien gingen vallen, werd door menigeen een zucht van ver- lichting geslaakt. De koele zomer van 1994 wordt - althans voorlopig - voortgezet. Een koufront blijft vandaag enige tijd slepen boven ons land. Het regen- gebied dat aan koelere lucht uit de IJsland-regio voorafgaat, kan nog geruime tijd in de buurt blijven. Pas later in de avond of vannacht trekt het front definitief weg en dan breken een paar frisse dagen aan, waarin regelmatig met buien moet worden afgerekend. De tem peratuur blijft met circa 15 graden vier graden te laag voor begin juni. Vrijdag is het wellicht een wat be tere dag onder een beschermende rug van hogedruk; opklaringen voe ren dan de boventoon. Het hoge- drukcentrum ten zuidwesten van Ierland blijft een paar dagen op z'n plaats. Die positie is met erg gun stig en geeft bij ons steeds een fris-! r van de Noordzee. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland. Schotland, Wales en Ie Vrij wissel plaatselijk gen met n< den. Middagtemperaturen ongeveer 15 graden, in Engeland vandaag iets ho ger Belgie en Luxemburg: Flin daag enige tijd reger de oostelijke helft schijnlijk ook or Morgen afnemende slagkansen. Maxime 16 graden, vandaai Luxemburg enkele gi Mid Noord rijk: Veel wolkenvelden, ir westen pok nu en dan Vandaag ten oosten grote kans op onweer; morgen op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 15 graden langs het Kanaal tot rond 20 elders; vandaag kan het rond Annecy nog 25 graden wor- Portugal: Zonnig en warm. Maximumtemperatuur aan de kusten ongeveer 30 graden, in het binnenland nog warmer. Afwisselend zon en wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Maxima ongeveer 24 Spanje: Vrij zonnig, langs de Golf van Biskaye kans op wolkenvelden en mogelijk wat kans op een lokale onweersbui. Middag- temperaturen aan de Costa's meest tus sen 25 en 30 graden, vooral in Andalu- siê beduidend hoger; langs de Golf van Biscaje maxima rond 20 graden. vrij zonnig en droog, in het noorden ge regeld wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Plaatselijk flink wat wind. Middagtemperatuur circa 30 graden. Marokko: Westkust: Vrij' zonnig, van tijd tot tijd ook wat wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur vlak aan zee rond 30 gra veel hoger. 253enn 30 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst veel bewolking en in de loop van vandaag enkele stevige regen- of on weersbuien. Morgen vanuit het westen opklaringen en een aanwakkerende Mistral Maxima vandaag van 20 graden langs de westkust tot bijna 30 ten zui den van Lyon. Morgen m de oostelijke departementen koeler. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 graden. Overwegend zonnig. Droog. In het noor- enkele bui. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen rond 28 graden, mor gen in het noorden iets koeler. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Mor gen langs de westkusten kans op flink wat wind. Middagtemperatuur eerst rond 28 graden, morgen op de meeste plaatsen iets lager. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en vooral landinwaarts kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur op veel plaatsen tussen de 24 en 28 graden. Turkije en Cyprus: In het noordwesten van Turkije eerst nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Verder perioden met zon. Middagtemperatuur rond 25 graden. Duitsland: Meest bewolkt en van het noordwesten uit flinke buien, soms ook onweer. Mor gen geleidelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Vandaag in het zuiden en oosten nog warm. boven 25 graden, maar morgen overal temperatu ren rond 18 graden. Zwitserland: Vandaag toenemende bewolking en later in het westen en noorden enkele regen- of onweersbuien. Morgen eerst nog een bui maar later opklaringen. Vandaag nog maxima rond 26 graden, morgen onge veer 20 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 9 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder 21.51 Maan op 05.31 Maan onder21.57 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.11 16.32 Laagwater00.ll 12.21 Weerrapporten 07 juni 20 ui 25 17 0.0 19 14 0.9 21 10 0.0 28 16 0 0 Klagenfurt licht be Kopenhagen licht be 25 14 0.0 12 0.0 16 10 1 36 28 0.0 12 1 0.0 23 19 0.0 23 18 .0.2 23 13 0.0 26 17 0 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14