Leiden ACTS: geen schadeclaim Protest autoluwe binnenstad verstomt 'Mensen weer massaal de auto in Walenkamp komt met de lease-fiets Minerva moet het rustiger aan doen Touwtrekken om resten van Onze Lieve Vrouwenkerk WOENSDAG 8 JUN11994 13 Feest A Pi Manege Moedig I J Voorwaarts, on langs getroffen door een inbraak, kan toch feestvie ren. Gulle gevers zorgden voor zadels en schonken geld. Probleemwijk y< De Hillegomse wijk I O Bakkum is door ver paupering dé probleem wijk van de Bollenstreek geworden. Ontslagen Bij het Zwammer- I damse bedrijf Van den Berg verdwijnen bin nenkort tien tot twintig ar beidsplaatsen. leiden erna straatsma Zorgvuldig vermeden gemeen- le-ambtenaren gisteravond in Fancras-West op weerzin stui tende begrippen als 'autoluw' en 'autovrij'. Tijdens een over- :leg-avond maakten ze bewo ners en omwonenden van de Oude Rijn wijs dat de geplande herinrichting van de binnenstad hun 'beleving van de stedelijke ruimte' sterk zal verbeteren. „De vele obstakels die er nu zijn I staan een positieve waardering van het gebied in de weg", al dus planoloog D. Halfwerk. Buurtbewoners hoorden de presentatie van de plannen rus tig aan, ondanks eerdere felle protesten uit de buurt tegen een autoluw centrum. Alleen voor zitter van de buurtvereniging, J. van Meijgaarden, maakte van de gelegenheid gebruik zijn be zwaren kenbaar te maken. Hij raadde de gemeente aan alter natieve herinrichtingsplannen bij de hand te houden, die wel voorzien in parkeerplaatsten op de Oude Rijn: „Wij schatten in dat we redelijk succesvol zullen Rijontzegging voor beschonken fietser leiden Een 35-jarige fietser uit Oegstgeest moest gisteravond met de bus naar huis nadat hij op de Molenwerf in Leiden een ongeluk veroorzaakte. De man gaf geen voorrang aan een 19-ja- rige Leidse automobilist. De verwondingen van de Oegstgeeste- naar bleken mee te vallen - hij kon ter plekke worden behandeld - maar de politie besloot de man een blaastest te laten uitvoe ren. Hij bleek te veel te hebben gedronken en kreeg daarom een rijontzegging. Vandaag kan de man zijn fiets weer ophalen. Zeven mannen aangehouden leiden De politie heeft vannacht zeven mannen ingesloten, die zich niet konden legitimeren. Het vermoeden bestaat dat de ar restanten illegaal in het land verblijven. Ze werden aangehou den nadat het busje, waarin ze zich vanuit Den Haag naar IJmuiden lieten vervoeren, op de kruising van N44 en de A44 een rood licht negeerde. Slechts drie van de inzittenden hadden een legitimatie bij zich, de overige zeven konden of wilden geen paspoort laten zien. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelin genpolitie. De arrestanten waren op weg naar een visverwer- kend bedrijf in IJmuiden waar ze haring zouden gaan kaken. Snorfietser gewond door vallende kast leiden Een 75-jarige Leidse snorfietser is gistermiddag met een hersenschudding en een gebroken hand opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis nadat hij op de Nieuwe Beestenmarkt ruw in botsing kwam met een kast. De kast, door een handelaar in tweedehands spullen op de stoep gezet, viel door een windvlag om en kwam boven op de snorfietser terecht. Een 17-jarige bromfietser Noordwijkerhout moest gisteren met een schouder fractuur naar het ziekenhuis nadat hij op de kruising Hoge- woerd/Rijnstraat tegen een auto opbotste. De31-jarige eigenaar van deze wagen, een man uit Zeist, had verzuimd voorrang te verlenen. Man steelt geldzak leiden Bij een warenhuis aan de Aalmarkt is gistermorgen een geldzak gestolen met daarin een bedrag van 426 gulden. De geldzak zou juist door een cassière in de geldlade worden ge stopt, toen een man een greep achter de kassa deed. Hij wist te ontkomen. Tennisbanen doelwit vandalen leiden Het vernielen van de coniferen bij de tennisbanen aan de Smaragdlaan in de nacht van maandag op dinsdag was de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen. Nadat eerder deze week de banen al eens onder water waren gezet en de netten vernield, besloot de gemeente Leiden, eigenaar van het park, gisteren aangifte te doen. De politie is nog niet op het spoor van de nachtelijke vandalen, die het tennispark regelmatig zouden bezoeken. Overvalalarm zorgt voor commotie Het bleek uiteindelijk loos alarm, maar een overvalmel- ding vanuit de Hema aan de Haarlemmerstraat in Leiden zorgde gisteravond voor de no dige commotie. Een stuk of tien agenten omsingelden het ge bouw en verzochten voorbij gangers een andere route te kie zen. Na een half uur spieden gingen vijf politiemensen en twee medewerkers van het wa renhuis de zaak binnen. Zij trof fen geen overvaller aan. De politie heeft het vermoeden dat een van de schoonmakers per ongeluk een overvalknop heeft ingedrukt. Het toege stroomde publiek vermaakte zich kostelijk. „Als jullie maar wel van de moorkoppen afblij ven", schreeuwde een omstan der de agenten toe, toen die het warenhuis betraden. den haag/leiden ruud sep Jarenlang zaten ze 'verborgen tussen de muren die de poffer tjeszaak aan de Haarlemmer straat 72 scheidde wn de groentewinkel op nummer 74. De monumentale muurrestert van de Onze Lieve Vrouwenkerk zijn nog maar net ontdekt, of ze vormen al de inzet van een juri dische strijd tussen de Leide- naar J. Kloeg en de gemeente Leiden. De muurresten kwamen tevoorschijn bij de grootscheep se verbouwing van de winkel panden en staan de verbou wingsplannen nu min of meer in de weg. Projectontwikkelaar A. Breure wil op de begane grond een aantal boogvormige doorgan gen maken in de muur van vijf tiende eeuwse kloostermoppen. Alleen op die manier kunnen de winkels op nummer 72 en 74 worden samengevoegd. Op de bovenverdieping moet boven dien een stuk muur volledig worden gesloopt omdat hij an ders midden in een geplande slaapkamer komt te staan. D^ gemeente is blij dat de muur- resten zo goed en zo kwaad als het gaat worden ingepast in het bouwplan en gaat akkoord met de ingrepen. Een bewoner van het Vrou- zijn met ons beroep tegen een autovrije binnenstad." De bij eenkomst in de raadzaal werd bezocht door ongeveer twintig buurtbewoners. De werkzaamheden beginnen na de zomervakentie en moeten maart volgend jaar klaar zijn. Bezwaarschriften kunnen de plannen echter danig vertragen, zo waarschuwde projectleider J. Vellekoop. De butirtbewoners moeten dan rekening houden met ernstige ongemakken. Vel lekoop: „Ik sluit niet uit dat we dan gedwongen worden de her inrichting halverwege uit te stel len. Dan moet de straat tijdelijk provisorisch gedicht worden. Walmuur De Oude Rijn is het eerste stuk je binnenstad dat 'autoluw' wordt. Voor de gemeente is dat een reden de straat opnieuw aan te kleden. De zuidzijde van de Oude Rijn, tussen de Hoog straat en de Hooglandse Kerk- gracht, krijgt bovendien een nieuwe riolering en een nieuwe walmuur. Die werkzaamheden vormen onderdeel van de her inrichtingsplannen. Als gevolg van het 'zeer auto luw' maken van de Oude Rijn verdwijnen 24 parkeerplaatsen voor vergunninghouders, die gecompenseerd worden op de Kaasmarkt. Daar komen mini maal 17 nieuwe plaatsen voor bewoners die een parkeerver- gunning hebben. Zeker is dat de huidige bo men moeten verdwijnen, van wege werkzaamheden aan de walkant en de aanleg van riole ring. Volgende week worden twaalf lindes gekapt. Na de werkzaamheden langs het water komt dezelfde hoeveelheid bo men terug. Omdat het gebied autoluw wordt verdwijnen ook Middels aanplakbiljetten werden reizigers op de hoogte gebracht van de wilde staking van het rijdend NS-personeel. FOTO HIELCO KUIPERS Loketpersoneel NS oneens met acties leiden. ceesv vervolg voorpagina Het loketpersoneel op het Leid se station is verbolgen over de acties van conducteurs en ma chinisten vanochtend, maar houdt het hoofd koel. „Ik vind dit echt een hele slechte zaak", zegt A. de Vries, chef van het plaatskaartenbureau. Zijn per soneel sta'at-op dit moment on der hoge druk. De Vries: „Zeker nu we onszelf als NS moeten bewijzen, komt dit zeer slecht uit. Het komt de klant zeker niet ten goede." „Hier gaat dan alles wel weer om negen uur rijden maar de actie duurt nu ineens tot 12.00 uur en daar ondervinden we toch de narigheid van. Het nare is dat we van tevoren niet op de hoogte zijn gebracht van het feit dat de actie langer ging duren. Het enige devies is: op de om- roepberichten wachten. En dan kunnen mensen misschien inci denteel met de trein mee." „Kijk, de vakbonden zijn het erover eens dat ze destijds een rekenfout hebben gemaakt. Ze hebben hogere aantallen perso neel opgegeven dan strikt nood zakelijk was. Ze zijn nu dan ook met de raad van bestuur in overleg en het resultaat daarvan hadden de conducteurs en ma chinisten moeten afwachten. Ik snap best dat er problemen zijn bij mijn collega's. Maar we moeten dit niet zo naar de klan ten toe brengen. Nee, ik zou zelf niet genegen zijn het werk neer te leggen. De lokettisten doen niet mee. De klant wordt gedu peerd op een manier die niet acceptabel is. We bereiken hier mee het tegendeel van wat we willen. Je ziet nu weer mensen massaal de auto ingaan." Een jongeman die naar Breda moet is in alle staten. Als het aan hem ligt, kruipt hij zelf in de neus van de trein. ..Ik vind dit waanzin", zo foetert hij. „De Nederlandse Spoorwegen zijn geprivatiseerd en dan kun je 3 leve wenkerkplein gaat echter wat moeilijker door de bocht. Kloeg zou het liefst zien dat de resten van de in 1406 gebouwde en in de eerste helft van de negen tiende eeuw gesloopte kerk vol ledig behouden blijven. Dat er dan straks iemand een woning krijgt waarin een zestig centi meter hoog muurtje door de slaapkamer loopt, is volgens hem geen probleem. „Dat levert een heel bijzondere woning op", vindt Kloeg. Met de door braken op de begane grond kan hij nog wel leven, al moeten ze volgens hem wel een heel stuk smaller. „We moeten zo veel mogelijk van het oorspronkelij ke materiaal redden." Aan de plannen voor de op knapbeurt van het Vrouwen kerkplein wordt al acht jaar ge werkt. Dit voorjaar kon uitein delijk met de werkzaamheden worden begonnen. Projectont wikkelaar Breure moet er niet aan denken dat het werk nu moet worden stilgelegd omdat één omwonende bezwaar maakt. „Door een bouwstop loop ik een enorme schade op. En door de lange voorbereiding is het project er al niet goedko per op geworden", aldus Breu re. De president van de Haagse rechtbank doet morgen uit spraak. leiden/zoeterwoude De lease-auto is er al jaren, de lease-fiets is nieuw. De Leidse rijwielhandel Walenkamp intro duceerde het verschijnsel giste ren in de lunch-pauze aan per soneel van het Zoeterwoudse bedrijf 3M. En hij heeft ook al geprobeerd het personeel van de Leidse belastingdienst voor een gehuurd karretje te interes seren. „Het middel bij uitstek om korte afstanden te over bruggen. Goedkoop in onder houd, goed voor de conditie." Met de 3M-marathon voor de boeg vond Walenkamp het een goed moment om zijn lease- fiets bij het bedrijf in de Grote Polder te gaan 'verkopen'. „De sfeer is er nu naar." En hij kreeg weinig rust achter zijn kraam pje. Anderhalf uur lang werd hij ondervraagd door nieuwsgieri ge medewerkers. De huurfiets is voorlopig nog iets voor particulieren. Contrac ten met bedrijven heeft Walen kamp nog niet gesloten. Maar daar wordt wel aan gewerkt. Mits er bij een bedrijf voldoen de belangstelling bestaat kost het huren van een fiets zo'n 35 gulden per maand. Over gebro ken spaken hoeft de huurder zich dan geen zorgen te maken en over diefstal ook niet. Verze kering en onderhoud zijn bij de prijs inbegrepen. „En als men sen het willen, leveren we er zelfs een regenpak bij", zegt Willem Walenkamp. alle 'Leidenaartjes': de bekende bruine paaltjes, die ongewenst parkeren voorkomen. De ge meente hoopt dat automobilis ten, voor wie het gebied wel toegankelijk blijft, zich zullen houden aan de regels. Velle koop: „Alle paaltjes gaan weg, zolang we dat kunnen volhou den in samenwerking met de dienst parkeerbeheer. Hoe de Oude Rijn er verder zonder auto's uit gaat zien is nog niet precies bekend. Amb tenaren overlegden gisteravond met buurtbewoners over de mogelijkheden die er zijn op het gebied van bestrating, beplan tingen verlichting. Toekomst juristen Rechtenstudenten kunnen zich op hun toekomst oriënteren tij dens de landelijke Jurist Werkdagen, morgen en vrijdag in de Leidse Stadsgehoorzaal. Bekende juristen als mr. M. Moskowicz, en mr. J. Leijten, advocaat-generaal van de Hoge Raad, spreken over hun werk. Daarnaast besteden vertegen woordigers van overheid en be drijfsleven aandacht aan de po sitie van de jurist en de selectie criteria bij een vacature. Meer informatie: tel. 071-277773. verwachten datje dit soort din gen krijgt. Dan De sluiting van de vuiloverslag bij de Haagvveg, per 1 juli, leidt niet tot een schadeclaim van het containerbedrijf ACTS. Het bedrijf ziet hiervan af na het bereiken van een overeenkomst met het Provinciaal Afvalverwijderingsbe- drijf Zuid-Holland (PROAV) en de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) over continuering van het afval transport. De kosten van het transport worden daardoor aanzienlijk lager. Onduidelijk is of dat een ta riefsverlaging voor de burgers betekent. De Gevulei moet daarover nog besluiten. gens voort te zetten is de conti nuïteit gegarandeerd. Het afval wordt in containers per vracht wagens vervoerd. Directeur van ACTS, A. Hoekwater is tevreden met de gevonden oplossing: „Nu we het eens zijn geworden over het transport per weg, ver valt onze schadeclaim. Wij kun nen onze containers nu op een andere manier geberuiken. Ze worden per vrachtwagen ver voerd." Volgens de PROAV is het precieze voordeel voor de Gevulei nog onbekend. Een woordvoerder: „Het gaat dan om een aantal ton. Maar elke ton die per trein wordt ver voerd, kost gemiddeld 26 gul den, terwijl dezelfde hoeveel heid per vrachtwagen vervoeren ruim 17 gulden kost. Het is aan het Gevulei-bestuur te beslissen wat ze doen met het voordeel." leiden erna straatsma ACTS, PROAV en de Gevulei zijn overeen gekomen dat ACTS het afvaltransport mag voort zetten van het terrein van de oude vuilverbranding. De con tainers worden daar vanaf 1 juli per vrachtwagen afgevoerd naar vuilverwerkingsinstallaties el ders in Nederland. Eerder dreigde ACTS met het indienen van een schadeclaim omdat de PROAV contractbreuk pleegde door de vuiloverslag voortijdig te sluiten. Dit gebeurt op verzoek van de gemeente Leiden, die stelt dat afvalvervoer per trein onmogelijk wordt van wege werkzaamheden op en rondom het station. Nu ACTS wordt ingeschakeld om het transport per vrachtwa- En dit gedonder. Ik rr mijn werk zijn. Het kost me ver domme een hele dag geld. Ik werk als free lancer, ik heb ge woon geen inkomen vandaag." Onder een aanplakbiljet waarop de staking met dreigen de hanepoten is aangekondigd, zit een man mismoedig naast zijn twee grote weekendtassen. Hij moet naar Vlissingen. Naar zijn schip. En dat schip wacht niet. „Als er over een uur nog niets is gebeurd, neem ik een taxi. Ik begin net voor de eerste dag bij die baas. Dit maakt een mooie indruk." Informatie arbeidsvoorwaarden branches vaak niet op de hoog te van rechten die in de VAD staan. Medewerkers van de rechtswinkel zullen de informa tiefolders op 14 juni in de Haar lemmerstraat in Leiden uitrei ken aan werknemers van win kels, waarvoor de VAD geldt. De folder is ook verkrijgbaar bij de Leidse rechtswinkel. Ketelboe- tersteeg 10 in Leiden. De Leidse rechtswinkel gaat een informatiefolder uitbrengen over de Verordening Arbeids voorwaarden Detailhandel (VAD). De verordening geldt voor een aantal sectoren in de detailhandel die niet onder een CAO vallen. Volgens de rechts winkel zijn werknemers in deze Stuntend vliegtuig baart opzien Een reclame-vliegtuigje, dat aan het stunten was boven de Doezastraat in Leiden, be zorgde verscheidene Leide- naars gisteravond schrik. Bij de politie kwamen diverse meldingen binnen over het vliegtuig dat op geringe hoog te zijn rondjes cirkelde. Som mige mensen waren bang dat het in moeilijkheden verkeer de, anderen hadden last van het lawaai van de steeds op trekkende motoren. De politie kon met behulp van een ver rekijker het registratienum mer van het vliegtuig, dat een sleep droeg met de tekst 'Midget Gorby, 30 jaar en al grijs', achterhalen. De lande lijke dienst luchtvaart van de politie is nu op zoek naar de stuntende piloot. De geluidsnormen in de hinder wetvergunning van Minerva moeten aangescherpt worden. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft dit beslist na bezwaren van een omwonende in de Breestraat. De door de gemeente in de hind erwe tvergu nn ing vastgeleg- de geluidslimieten moeten om laag. Overdag mag het geluids niveau niet meer dan 50 decibel bedragen, s'avonds niet meer dan 45 dB en 's nachts niet meer dan 40 dB. Nu liggen deze grenzen 5 decibel hoger. Milieu-ambtenaar G. in 't Veld zegt dat Minerva zich al houdt aan deze scherpere nor men. „In de praktijk zal er dus niets veranderen." Het gebouw van de studentenvereniging is enkele jaren geleden 'zwaar geï soleerd' om geluidsoverlast voor omwonenden te voorkomen. Na deze aanpassingen heeft de gemeente een hinderwetver gunning afgegeven. De bewoonster van de Bree straat, U. Dierks, die de hinder wetvergunning aanvocht, zegt al jaren last te hebben van Mi nerva. Ze stoort zich met name aan harde muziek en het mid dernachtelijke gaan en komen van studenten: Minerva hoeft zich niet te houden aan slui tingstijden. De afdeling rechtspraak vindt het niet noodzakelijk om Mi nerva aan sluitingstijden te bin den, teneinde de geluidsoverlast voor omwonenden te beperken. Ze acht het argument van de gemeente, om dit niet te doen, 'aanvaardbaar'. De gemeente denkt dat geluidsoverlast min der zal zijn wanneer bezoekers van Minerva het pand 'gespreid verlaten'. In 't Veld geeft toe dat dit be- leid 'niet consequent' is, want de Leidse horeca is wél gebon den aan sluitingstijden om ge luidsoverlast te beperken. Dat studentenverenigingen niet aan sluitingstijden vastzitten, is ech ter historisch gegeroeid. „En we willen die traditie niet meteen in één keer om zeep helpen." Een onafhankelijk adviseur van de Raad van State pleitte tijdens de behandeling van het be zwaarschrift wèl voor het instel len van sluitingstijden. Wim Walenkamp presenteert zijn huurfietsen aan het personeel van 3M. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13