De 'Gideonsbende' van Radio Veronica 'De aandacht,niet het geld is belangrijk' nr Rtv show 'Nederland 3 zal niet als 'n corset werken' WOENSDAG 8 JUN11994 10 Expositie Nederlands talige Zeezenders in Omroepmuseum Het Veronicaschip 'Norderney' dat in april 1973 in Scheveningen op het strand liep. foto cpd ,,Het leek zo makkelijk: we kopen een scheepie, we zet ten er een zender op en het geld stroomt vanzelf bin nen." Buil Verwey. oprichter van Radio Veronica, dat van 1960 tot 1974 uitzendingen verzorgde vanaf een schip in de Noordzee, moet achteraf hard lachen om zijn lumi neuze, 'maar krankzinnige idee'. VPRO's Roelof Kiers: Roefolf Kiers hooppvol over samenwerking met NOS en VARA: „Onze omroep zal zich blijven onderscheiden." foto cpd AMSTERDAM CPD MONIQUE BRANDT Een idee dat hem 'veel lol' en miljoenen guldens opleverde maar ook een jaar gevangenis straf vanwege zijn betrokken heid bij de bomaanslag op de Mebo II, het zendschip van concurrent Radio Noordzee In ternationaal in mei 1971. Alhoe wel het naar eigen zeggen niet zijn initiatief was, „was ik als di recteur wel verantwoordelijk, 't Was een stommiteit. Er hadden wel doden bij kunnen vallen." Deze en andere herinnerin gen zijn te beluisteren op de CD 'Het grote Buil Verwey-inter- view', die is uitgebracht in het kader van de expositie 'Neder landstalige Zeezenders' in het Omroepmuseum in Hilversum. De tentoonstelling herdenkt - aan de hand van beeld en ge luid. foto's, objecten en aller hande scheepsvoorwerpen - dat op 31 augustus 1974 de Neder landstalige zeezenders Veroni ca, Noordzee en Atlantis uit de lucht moesten. Op de CD vertelt Verwey over de roemruchte geschiedenis van Radio Veronica. Het hele verhaal is opgenomen tijdens twee gesprekken die intervie wers Hans Knot en Jelle Boon stra voerden in Verwe.y's houten huisje op het terrein van zijn zoon in Breukelerveen. Daar woont de nu 84-jarige Verwey sinds hij in 1983 zijn met Vero nica verdiende kapitaal ver speelde toen hij werd opgelicht bij de aankoop van marmermij- nen in Portugal. Zijn dagen brengt hij nu door met trim men, het zagen van kachelhout en met het drijven van 'wat handel' via zijn eenmansfirma Worldwide Trade Holland. Koffiejuffrouw Het idee voor de Vereniging Ra dio Omroep Nederland (VRON), later omgedoopt tot Veronica, ontstond in 1959 na een wilde vergadering van een aantal ra diohandelaren die zich zorgen maakten om de monopolieposi tie van grote producenten als Philips. De handelaren impor teerden liever de goedkopere radio's uit het buitenland. Via een commercieel radiostation in de internationale wateren hoopten ze hun zaken te pro moten en de waag naar radio toestellen te vergroten. Ze do neerden 100.000 gulden voor de aankoop van een schip en de inrichtingervan. Ook moest er geld op tafel ko men voor een vlag waaronder het schip kon varen. Aanvanke lijk werd dat een Panamese vlag, verkregen door omkoping van de Panamese consul in Londen voor 60.000 gulden in contanten. Na een maand trok de consul die vlag weer in. Voor een leuke som kon Veronica on der de Guatemalteekse vlag ver der. Het startkapitaal was door al deze beslommeringen snel op, er moesten nieuwe geldschie ters komen, twintig mensen die elk 5000 gulden in het zend schip uilden steken. „Een gek conglomeraat van mensen", herinnert Verwey zich. Onder meer een verkoper van kousen, een koffiejuffrouw en een por tier staken hun spaargeld in Ve ronica, en verdienden dat later dubbel en dwars terug. Want na aanvankelijke verliezen in de aanloopperiode bedroeg de omzet in 1962 dank zij dj's als Joost de Draaier (Willem van Kooten). Rob Out, Lex Harding en zelfs Harmen Siezen zo'n 12 miljoen gulden. Gideonsbende De gouden tijden van Radio Ve ronica waren aangebroken. 'Ome Bull' was meer dan zijn broers Dirk en Jaap een vaderfi guur geworden voor zijn 'Gi deonsbende', zoals hij de dj's betitelde. „Buil was Sinterklaas. Jaap de 'in-between' en Dirk riep 'Nee wat kost het' zei Van Kooten achteraf. Verwey genoot van de chaos op het schip. Rob Out die rennend van de ene studio naar de andere twee pro gramma's tegelijk opnam, de wekelijkse ruzies tussen de dj's over de samenstelling van de hitparade, de baby van Tineke die altijd meekwam naar de stu dio. Er waren plannen om Zuid- Frankrijk vanuit Marokko met een krachtige zender en perso neel van Radio Luxemburg te gaan bestoken en bij Engeland zou een tweede schip worden verankerd dat als CNBC En gelstalige programma's zou gaan uitzenden. Het einde van de gouden tij den werd ingeluid met de komst van Radio Noordzee Na tionaal in 1970. Verwey ver strekte het station een renteloze lening van een miljoen gulden met als voorwaarde dat het sta tion niet met Nederlandstalige .uitzendingen zou beginnen. Dat gebeurde toch, waarop een drietal potige Scheveningers werd ingehuurd om het schip de haven binnen te slepen. De maatregelen pakten wat rigo- reuzer uit: het gehele achter schip van de Mebo II werd met springlading opgeblazen. Het kostte Verwey een jaar cel. Bovendien maakte het parle ment nu echt haast om de zen der uit de ether te krijgen. Een demonstratie van 150.000 men sen in Den Haag en de bewogen oproepen aan het volk - 'Veronica blijft als u dat wil' - mochten niet meer baten: Vero nica moest in 1974 stoppen met de uitzendingen. De dj's hingen verslagen over de reling. Wél verheugd was PTT-op- sporingsambtenaar Neute boom, die zijn leven in dienst had gesteld van de bestrijding van piratenzender Veronica, en daarvoor zelfs zijn pensioen had uitgesteld. Toen het schip een jaar later de haven van IJmui- den binnenvoer stond Neute boom dan ook vooraan op de kade. Nederlandstalige zeezenders, Om roepmuseum, Melkpad 34 in Hilver sum. De expositie loopt tot en met 4 september. HILVERSUM CPD JAN VAN STIPRIAAN LUÏSCIUS Hoe gaat het nou met de VPRO? TV-directeur Roelof Kiers houdt lachend zijn duim omhoog. „Heel goed". Hoe goed? „'t Gaat goed". Zelfs als het over zijn ei gen VPRO-winkeltje gaat. hult de tv-directeur zich veelvuldig in stilzwijgen. Dan maar even 'prikkelende' namen als Ischa Meijer en Adri- aan van Dis - de twee kanonnen die de VPRO zijn ontvallen - aansnijden. „Ach spijtig. Zo gaan die dingen", zegt Kiers, „wij konden Meijer geen vijf avonden bieden, zoals bij RTL 5". Roelof Kiers raakt enige mi nuten later geïrriteerd als de naam Adriaan van Dis ter tafel komt. „We zouden het hebben over de VPRO en Nederland 3. Ik heb geen enkele zin om over mensen te praten. Als je door gaat met dit soort vragen, stop ik onmiddellijk het interview". Over op Nederland 3 dus, het kwaliteitsnet dat wordt be speeld door NOS (straks NPS), VARA, VPRO en RVU. Minister d'Ancona (wvc) eist dat op-de drie publieke netten (zo intensief mogelijk) wordt sa mengewerkt. Op Nederland 1 zijn ze daar al aardig mee ge vorderd, ook Nederland 2 kent al een aantal gezamenlijke pro jecten. Op Nederland 3 is het - afgezien van programmatisch gezien nogal risicoloze muziek programma's als Pinkpop, Nor th Sea Jazz en Matinee - nog ta melijk magertjes gesteld. De VPRO is over het alge meen de laatste, die zich om deze zaken druk maakt. Druk maaktè. Want de tijden zijn ver anderd en ook de doorgaans nogal eigenzinnige VPRO dient nu naar de pijpen van wvc te dansen. Kiers drukt zich nogal voorzichtig uit. „Er wordt op bestuurlijk en directieniveau zorgvuldig - met begrip voor ie ders problemen - over gespro ken. De gesprekken zijn con structief en positief'. En een noodzaak. „Schaalvergroting is nodig, om straks nog wat in de melk te brokkelen te hebben". Voorwaarde De VPRO en de VARA hadden wel als voorwaarde voor samen werking gesteld, dat de NOS zich zou splitsen. Beide omroe pen willen namelijk niet de gro te NOS als onderhandelings partner. „We zijn nu met de col lega-omroepen bezig de grote kaders vast te stellen. Daarna gaan we onderzoeken in hoe verre samenwerking praktisch mogelijk is". Kiers gelooft abso luut niet in de theorie, dat de VPRO onder het VARA/NOS-juk ondergesneeuwd raakt. „Je moet het zo zien: een sterk ge profileerde VPRO is net zo be langrijk voor het derde net als een sterk geprofileerd net dat is voor de VPRO". Elke omroep zal zijn „eigen herkenbare signa tuur houden". De TV-directeur wijst er in dit verband op, dat de achterban van de VPRO daarbij een niet-onbelangrijke rol speelt. „We zullen ons moeten blijven onderscheiden van de andere omroepen". i Kiers meentdat -de 'aanwezigheid' van de VPRO op Nederland 3 dit net juist aan trekkelijk maakt. „Wij vullen el kaar aan. Een net met alleen VARA of alleen VPRO zou niet interessant zijn". Kiers meent daarom dat „de vooruitzichten voor Nederland 3 heel best zijn". Kiers: „Ik ben er van over tuigd dat Nederland 3 niet als I een corset zal werken. De sa- menwerking moet vooral enige meerwaarde geven; creatieve impulsen zullen juist eerder ontstaan". Voorziet hij geen problemen, omdat VPRO-pro- gramma's afwijken van VARA- /NOS-programma's? „Dat lijkt me logisch. Maar het scherpt ie- dereen van Nederland 3 op het punt van essentiële uitgangs- j punten. Een gezond proces dus". „Je hoort wel eens zeggen dat iemand z'n greep probeert te krijgen op een bepaald net. Een net is niet gediend met de do minantie van wie dan ook". Hij is niet bang voor een man als VARA-voorzitter Marcel van Dam, die de naam heeft zich nogal dominant op te stellen? „Hij is niet de enige die over goeie ideeën beschikt. Het kan helemaal geen kwaad als ie mand die ideeën heeft, deze ook gewoon spuit. Misschien doet hij zo, door het gebrek aan ideeën bij anderen". Vormgeving Kiers en zijn collega's van NOS, VARA en RVU komen elke veer tien dagen bij elkaar. Ofschoon deze gesprekken - die op dit moment nog voornamelijk over de vormgeving en regie gaan - zich nog maar in een pril stadi um bevinden, hebben de Ne derland 3-bespelers al het plan opgevat gezamenlijk een jeugd serie te maken. „Bovendien wil len we een aantal grotere themaprogramma's op het in formatief gebied maken. Het is dus allemaal in beweging". Er zijn veel veranderingen op komst met ingang van 1 januari volgend jaar, als de NPS op Ne derland 3 gaat draaien. Als het aan Roelof Kiers ligt, blijft de zondagavond echter een echte VPRO-avond. „Het lijkt me van belang om die avond te hou den. Dat zullen we in elk geval proberen". De programmering zal niet wezenlijk afwijken van de huidi ge, meent Kiers. De samenwer king op Nederland 3 zal moge lijk personele consequenties hebben, hoewel zich daar zeer voorzichtig over uitlaat. „Je zou kunnen verwachten, dat be paalde onderdelen worden sa mengevoegd. Of dat leidt tot overbodigheid van personeel, is de vraag. Dat kun je niet zo maarzeggen". Kandidaten Miss-Moeder verkiezing: ijdens een lange tro pische nacht in Rot- M terdam waande 'Het Wereldje' zich ondanks de ge staag neerdenderende juni-re- gen even in een exotisch para dijs. Iets a la de reclame voor een zekere met kokosprut ge vulde chocoladereep. Wat was er aan de hand in de havenstad? Is de boel daar nog niet afdoende opgezoomerd? Jawel. Maar men was iets verge ten. De moeders; Die behoefden ouk een beetje opzoom- ering. Zodoende werd in discotheek Colors' de Miss Moeder-verkiezing gehouden. Drieëndertig kandi dates wierpen zich in de strijd, de over grote meerderheid van exotische af komst. Het spette rende moederfraais dat zich op de 'cat walk' heupwiegend en knipogend aan enthousiast joelend en fluitend Rotter dam presenteerde, deed vele mannen harten heel wat sla gen overslaan. Hier en daar moest acuut naar de valium wor den gegrepen. Het moge duide lijk zijn: de dagen dat moeders vormeloze types in gebloemde schorten waren, permanent aan het piepers jassen en sokken stoppen, liggen voorgoed achter ons. Hard werken We arriveren in 'Colors' als de Miss Moeder-kandidaten aan het repeteren zijn voor hun po diumpresentatie. Onder leiding van Wilma Oliviera van model lenbureau 'Fame Models' leren ze hoe ze op hun moedermooist over de catwalk moeten parade ren. Ze oefenen fanatiek hoe ze zo charmant mogelijk moeten draaien bij het tonen van hun vóór- en achterzijde, hoe ze moeten glimlachen naar de jury en hoe ze toch maar liever niet van het afstapje moeten storten. En denk erom. aldus Wilma, het gaat er niet om wie van de da mes nog het strakst in haar moedervel zit. Het gaat om de Het Wereldje PANDA DE L'ISLE leukste, spontaanste moeder. Daarom wordt er uitsluitend ge showd in vrijetijds- en avond kleding en niet in badpak. Miss Moeder worden is hard werken geblazen. Sommige deelneemsters hebben ooit een manneqïïïmcursus gevolgd en zwieren en draaien professio neel in het rond. De meerder heid betreedt echter voor het eerst in het prille moederleven een podium en krukt aldus hou terig rond op de glimmende naald hakken. De krul spelden wiebelen vrolijk mee. Fotograaf Frank, geheel in de ban van al dat moeder- schoons, laat en thousiast zijn ca mera knippen. Oeps, foutje. Orga nisator Ben Oli viera, de mannelij ke helft van de di rectie van 'Fame Models', heeft dat liever niet. Want stel dat Frank een plaatje schiet van een 'spastische meid' en dat u, le zer, dan misschien denkt dat deze tot het bestand van 'Fame Models' be hoort. Nu is er volgens mij in velden of wegen geen 'spasti sche meid' te bekennen, maar voor de goede orde. mocht u er onverhoeds eentje op de foto ontdekken: deze behoort NJET tot 'Fame Models'. Zo. Ook weer opgelost. Iets anders Waarom zijn de moeders van heinde en verre naar Rotterdam getogen om aan de miss-verkie- zing mee te doen? Willen ze het huishoudgeld eens fijn spekken met de eerste prijs van 750 gul den? Zijn ze begerig naar de te winnen gouden 'M' voor om de fraaie hals of de professionele, niet spastische foto-sessie? „Nee hoor." zegt kandidate Lidia. „Ik doe mee omdat ik het leuk vind om eindelijk eens een dag voor mezelf te hebben. Sinds ik een dochtertje heb gaat alle aandacht naar haar. Nu sta ik zelf eens in de spotlights, daar gaat het eigenlijk om." r rechts: Miss Elegant; de Mooiste Moeder van Nederland en Miss Fotogeniek. Ook de Portugese Paula Henri- ques is niet uit op financieel ge win of een carrière als model. „Dit is lekker eens iets heel an ders dan strijken en afwassen. En ik wil laten zien dat er ge woon heel mooie moeders be staan." Paula heeft een fan meegeno men, haar dertienjarige dochter Lygia. Deze priemt kordaat een vinger in moeders middenrif. „Mijn moeder heeft nog een he le goeie buik. Je kunt beslist niet zien dat ze al vier kinderen heeft. Schrijf dat maar op." Eddie Murphy Na de repetitie worden de moe ders in de kleedkamer tot mis sen getransformeerd. Er wordt getoupeerd, gestift, gekrultangd en gesprayed dat het een lust is. Als tenslotte de leggings en de trainingspakken uitgaan en de zwierige avondjaponnen wor den aangetrokken, staren de kandidaten gelukzalig in de spiegel. Kleren maken de moe der, dat is duidelijk. Want als de spots boven het podium aan gaan en de moedermissen het strijdperk betreden, is er van de onwennige stunteligheid van 's middags niets meer te bespeu ren. Stralend paraderen ze langs de jurytafel. Ze werpen ondeu gende kushandjes naar het pu bliek en de heupen zwiepen op z'n minst een graad of 50 uit. Presentator Hans, de broer van Sugarlee Hooper, is in zijn ele ment. „Lieve schat, laat je maar eens van alle kanten zien. Lieve schat, laatje bekijken." Natuurlijk wordt, zoals dat hoort bij missen, ook van de moeders enige intelligentie ver wacht. Dus stelt Hans ze alle maal een vraag: „Lieve schat, wie is je favoriete man?" Op een enkele miss na die op Eric Glap- ton valt en twee uitschietertjes naar Jean-Claude van Damme, kiest iedereen likkebaardend voor Eddie Murphy. Dus heren die een moeder-miss willen be hagen: elke dag naar de sport school en héél erg lang in de zon liggen. Gelukt Het is voor de jury moeilijk kie zen uit al die spetterende moe ders, maar na de nodige glazen champagne zijn ze tot een oor deel gekomen. Ben Oliviera rijkt de prijzen uil. Asha Sobnath is gekozen tot 'Miss Sympathiek' en wint een uitgebreide fotoses sie met haar kind. Lilian Hand burg, moeder van zes kinderen, is 'Miss Fotogeniek' en gaat met ingang van september mode shows lopen voor 'Fame Mo dels'. Evenals 'Miss Elegant', Sa- maya Fernandez, die als extraa tje gratis mag winkelen in de foto: frank fahrner tropische winkel. 'Miss Sexy' is geworden Haidy Lia-a-Kwie. Een fotosessie en twee zilveren ringen voor Haidy. En dan... Tromgeroffel. Ver snelde hartslagen. 'Fame Mo dels' presenteert: de mooiste moeder van Nederland! And the winner is... Marijke Zwakke. Marijke deed mee omdat ze als moeder ook wel eens in de be langstelling wilde staan. Prima gelukt dus. Ben Oliviera: „Applaus voor al die spetters. Voor al die lekkere wijven van vanavond." En dan barst de band 'Trafassi' oorver dovend los met de kraker 'Witte wasjes, bonte wasjes' en swin gen de moeders tot het och tendgloren op de dansvloer. De bijbehorende vaders kijken wat pijnlijk. Over een paar uur moe ten de kinderen naar school. En

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10