Zomeravondfeest in de tuin Leven en wonen Groen plekje snijbiet Sierlijk Total design in de badkamer nibud V akantieuitgaven DINSDAG 7 JUNI 1994 Zomaar ineens heb je een lege plek in de border. De violen zijn uigebloeid net als de vergeet-mij-nietjes en het andere voorjaars spul. Wat nu? Ga eens naar de zaadhandel en koop een pakje snijbietzaad, liefst de Ge wone Groene, die blijft lekker laag en geeft een rijke oogst aan blad. Voor één vierkante meter snijbiet heb je ongeveer 60 zaadjes nodig oftewel één gram. Aan een pak zaad heb je dus snel te veel. Geen nood, snijbiet zaad blijft zes jaar kiemkrachtig. Dus kun je er een hele tijd mee toe. Maak eerst de grond goed los. maak dan geultjes op onderlinge afstand van ongeveer 20 centimeter. Daarin gaan de zaadjes op onderlinge afstand van vier centimeter. Elk zogenaamd zaadje is namelijk een kluwen van zaadjes. Er komen dus meer planten uit een enkele kluwen. Na het zaaien de grond dichtmaken, even aandrukken, eventueel licht broezen en dan maar wachten. Vaak al na een week zie je de planten opkomen. Nu is het wachten geblazen tot de blaadjes groot genoeg zijn om te oogsten. Snijdt het jonge blad tot onderaan af en ge bruiken het rauw of gekookt als spinazie. Heel jong snijbietblad, fijngesneden, is ook lekker in de sla. Je kunt tot in oktober oog sten. Dan wordt het tijd om de planten goed aan te aarden met eigen compost. Zo komen ze goed de winter door en stellen je in de gelegenheid om volgend voorjaar al weer snel wat groen uit eigen tuin op tafel te brengen, je kunt blijven oogsten totdat dé plant bloeistengels gaat vormen. Dan kun je beter alles opruimen en naar de compost brengen. Tot zover het snijbietverhaal waar velen plezier van zullen hebben. Er moet evenwel nog iets gezegd over bijmesten. Als je veel en vaak oogst, zul je ook veel en vaak bij moeten mesten. De verleiding is dan groot om stikstofrijke mest te gebruiken zoals bij voorbeeld grasviano, wat extra bloedmeel of kippenmest. Niet doen. Iedereen kent het verhaal dat je midwinter liefst weinig of geen kassla moet eten in verband met 'nitriet'. Dat verhaal geldt niet alleen voor kassla, het geldt voor alle blad groenten, vooral in tijden met weinig zon licht. Geef je teveel stikstof, die in de vorm van nitraat door de plant opgenomen wordt, dan kan de plant bij te weinig licht niet alle nitraat omzetten in eiwitten. Wat overblijft aan nitraat wordt opgeslagen in het blad. Feitelijk is nitraat onschadelijk, maar er is een kans dat deze stof in het li chaam omgezet wordt in nitriet of nitrosa- minen. Allemaal moeilijke namen voor stof fen die ervan verdacht worden ziekten te kunnen veroorzaken. Het zou toch te gek zijn, als je je eigen groenten zo zouden be mesten, dat de kans op de vorming van der gelijke stoffen vergroot. Dus geregeld bij mesten met stikstofarme mest, luidt het ad vies. En genieten van de zelfgeteelde snij biet. LEZERSVRAAG De bergenia van MEVROUW VAN DER LEIJ UIT AERDENHOUT lijdt aan dezelfde kwaal als de mijne. Ze maakt weliswaar bloem knoppen. maar als puntje bij paaltje komt, laat ze het er bij zitten. Maar mevrouw Van der Leij boft. Ze heeft één exemplaar dat de moeite neemt om wèl mooie rose bloemen te vormen. Dus is er een oplossing mogelijk. Bergenias maken gemakkelijk mooie uitlo pers. Als nu alle uitlopers afgestoken wor den en op de plaats van een bloemen-wei- geraar worden gezet, zal binnenkort veel bloem zijn tussen de planten. Overigens wil ik nog opmerken dat het blad, dat soms mooi donkerrood verkleurt, een van de gro te schoonheden van de bergenia is. Daarom heb ik mij geschikt in het feit dat mijn ber genias niet of heel weinig bloeien. Het zijn fraaie grondbedekkers. E. VAN TEYLINGEN UIT BOSKOOP heeft de zaden van een passievrucht, die tijdens een diner werd aangeboden, laten kiemen. Nu komen er plantjes uit die een heel ander blad dan die van de 'gewone' passievrucht, de passiflora caerulea. Dat is heel goed mo gelijk. Er zijn veel soorten passiebloemen. Ze hebben allemaal eetbare vruchten, maar de vrucht van de ene soort is lekkerder dan die van de andere. Bekend is de passiflora edulis, die vooral om de vruchten wordt ge kweekt. Nu is het mogelijk dat de eerste blaadjes nog niet ingesneden zijn en de vol gende wel. Mochten de bladeren niet-ge- lobt blijven, dan gaat het om de passiflora quadrangularis die wit tot violette bloemen maakt en mooie gele vruchtjes voortbrengt. Mocht het deze plant zijn, dan is warmte geboden. De quadrangularis is de warme kasplant, ook de edulis kan 's winters niet buiten blijven, alleen de meer bekendere caerulea kan, op een zuidkant, enigszins bedekt vele winters overleven. Afwachten maar wat voor soort passiflora het wordt, en veiligheidshalve 's winters binnenhouden. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Examenfuif of verjaardagsfeest Een warme, lange zomeravond en er valt iets te vieren. Voor wie een tuin heeft waar het geschatte aantal gas ten een plekje kan vinden, is een bui- ten-zomeravondfeest natuurlijk ide aal. Met eenvoudige middelen kan de tuin omgetoverd worden tot een \Tolijke partyruimte. THEAWAMEUNK Maar ja, van het weer ben je natuurlijk nooit helemaal zeker. Houd daar dus reke ning mee. Een zonnescherm, hoe royaal ook, is in dit geval niet voldoende. Een maxi-afdak is wel te improviseren. Je kunt een groot dekzeil spannen, of een forse tent opzetten. Tenten zijn in allerlei formaten te huur; de adressen zijn te vinden in de Gou den Gids. Een eigen tent is uiteraard ideaal. Bijvoorbeeld de Foldikap die van 180 tot 210 cm hoog kan worden ingesteld en die 3 x 3 of 3 x 6 met;er groot is. Hij blijft overeind op staanders langs de buitenkant, dus zon der hinderlijke middenpaal. Buiten gebruik zit hij keurig opgeborgen in een tas en het opzetten is in een paar minuten bekeken. Terrashaard of barbecue Bij een tuinfeest horen behalve drankjes ook de hapjes. Dat is met een barbecue geen probleem. Een tuinhaard of barbecue met schoorsteenkanaal moet vrij in de bui tenlucht worden geplaatst. Zelf ga je het liefst met de rug naar de wind zitten, maar een tuinhaard heeft graag de wind van vo ren. Zet hem dus met de opening naar het zuidwesten, de meest voorkomende wind richting in de zomer. De voorkeur verdient een plaats waar de wind vrij spel heeft. Wil je een vuurtje alleen maar voor het grilleren van allerlei eetbaars, dan is een simpele barbecue, opgebouwd van twee rij en stenen met daarop een rooster uit de keukenoven al voldoende. Dikwijls wordt ook gekozen voor een metalen barbecue, die bovendien vaak verrijdbaar is en die na gebruik kan worden opgeborgen om hem tegen roest te beschermen. Vooral de gas- barbecue maakt de laatste jaren furore. Daarmee heb je houtskool veilig en snel op temperatuur en als dat begint te doven is de gloed ook weer gauw opgepept. Andere mogelijkheden bieden de kleine tafelgrill, de hibachi houtskool-uitvoering of een elektrisch grilleerapparaat. Het is prak tisch om daarvan twee of drie exemplaren te hebben want dan kun je de grill'stations' enigszins spreiden, zodat het wat minder dringen wordt bij het afhalen van de hapjes. Om een elektrische grill/barbecue aan te sluiten op het lichtnet heb je meestal een verlengsnoer nodig: Gebruik hiervoor een kabelhaspel met geaarde stekkers en stop contacten. Leg de kabel buiten 'de loop'. Een mooi aangeklede tafel maakt het extra feestelijk. Een grote plank of een uit het ko zijn verwijderde deur op schragen vormt een stevige basis. Er gaat een groot bedde- laken overheen, dat eventueel met stoffen verf van een leuk kleurtje kan worden voor zien. Stof verven kan in de wasmachine. Je Heb je veel gasten zet dan op diverse plaatsen iedereen aan zijn trek. Courgettewaaiers Snijd de uiteinden van enkele courgettes en halveer ze in de lengte. Pel en halveer even veel grote uien. Blancheer de courgettes en uien 30 seconden in kokend water. Laat ze goed uitlekken op keukenpapier. Leg de courgettehelften met de platte kant naar onde ren op een snijplank en maak er in de lengte een aantal insnijdingen in, maar laat de re pen aan een uiteinde aan elkaar zitten. Bestrijk stukken aluminiumfolie met wat olie en leg er de ingesneden courgettehelften op. Snijd de geblancheerde uihelften, enkele to maten en een stuk jonge kaas in plakken. Leg steeds een plak ui, een plak tomaat en een plak kaas tussen de repen courgette. Bestrooi het geheel met wat gedroogde Proven- Waalse kruiden en zout en peper. Leg hier en daar een klontje boter op de courgette waaiers en vouw er de folie goed omheen. Leg de pakketjes 10-15 min. op de hete bar becue of onder de grill; open ze pas vlak voor het eten. kunt ook kiezen voor een afdekking van soepel plastic met een leuk dessin. Ter ver- Siering kun je bloemen of sierlijke pluimen neerzetten, maar heel aantrekkelijk als de coratie zijn ook schalen op een voet, met vruchten en exotisch fruit, zoals ananas. Wil je kostbaar servies- en glaswerk sparen; uit doorzichtige plastic glazen is het prima drinken. Wegwerpborden zijn wat dit be treft ook heel praktisch. Maar een warme hap is op sommige soorten dunne kunststof niet zo aantrekkelijk. Ze houden hun model niet en het is moeilijk om er zonder al te veel geklieder van te eten. Sommige borden van geplastificeerd karton zijn veel steviger. Een kwestie van rondneuzen in het waren huis of bij de papierhandel. Misschien is het feest een reden om eens over na te denken over het aanschaffen van wat (extra) cam pingbestek van metaal. Saucijsjes Leg een aantal saucijsjes enke le minuten in bijna kokend water. Haal ze uit de pan en dep ze droog. Besmeer ze met hot ketchup en wikkel ze in een plakje ontbijtspek. Bind dat met een draadje vast. Rooster de zeer pittige saucijs jes, regelmatig kerend, onge veer 15 minuten op de hete barbecue of onder de grill. Knip er de draadjes af en vouw een servetje om de onderste helft. Hapje Hawai Bestrooi dikke plakken ge kookte ham met wat kokos. Leg op de helft van elke plak ham een halve schijf goed uit gelekte ananas uit blik. Klap de plakken ham dubbel en steek ze vast met een cocktailprik kertje. Bestrijk de plakken met wat olie en rooster ze 5 minu ten per kant op de hete barbe cue of onder de grill. Wie de tuin heeft voorzien van een aantal buitenlampen hoeft verder niet zoveel meer te regelen. Om het goedkoop te houden kun je de kerstboomverlichting te voorschijn halen. Als die te weinig produceert, leen er dan van buren of vrienden een set bij. Tuin- fakkels die je in de grond kunt steken vor men een andere mogelijkheid. Heel roman tisch zijn een heleboel theelichtjes op een rijtje. Met een paar dozen van die dingen, in metalen houdertjes, kun je langs de randen van borders en de vijver, op tafeltjes, raam kozijnen, lage muurtjes enz. feestelijke vlammetjes aanbrengen. Praktische tip: steek de lichtjes binnenshuis aan en breng ze op een dienblad naar buiten. Dat be spaart de ergernis van handenvol uitwaai ende lucifers. Buren Pas wel op dat de buren geen overlast heb ben van barbecueluchtjes, muziek of luid gelach en gepraat. Stop tijdig een briefje in hun bus waarin je bij voorbaat excuses aan biedt voor mogelijke overlast, of nodig ze uit. Na tien, elf uur zet je in elk geval de mu ziek wat zachter... de gasten gaan dan van zelf ook wat minder luid c THEA WAMEUNK Strakke lijnen zon der krullen en tiere lantijnen en voor verschillende com ponenten van de in richting een eenheid in stijl en kleuren: total design, ook in de badkamer. De Nederlandse fabrikant Sphinx brengt een nieuwe Tara, krane sanitairserie: Lotus. Met onder meer een wastafel op zuil, die met behulp van een plintachtig element kan worden verhoogd. In dezelfde stijl en kleuren zijn er drie meubelprogramma's. Opvallend zijn hierbij de afdek- bladen van keramisch materiaal en de in stijl gehouden licht- De ontwerper van dit sierlijke badpak 59)heeft heel goed gekeken bij zijn collega's die onder mode-ontwerpen. Of misschien tekent hij wel onder- en badmode, want veel firma's die onder mode maken hebben er een badlijn bij. Het elastische kant langs de rand, de geraffineerde cupvormen en de schouderbanden, ze komen rechtstreeks uit de lingerie. En, zo hopen de badpakfabrikanten, de vrouw koopt niet meer een type badpak maar heeft iets functioneels om in te zwemmen, iets pikant om in te zonnen en iets dat ze met een pareo, short of rok kan combineren voor de boulevard. foto hunkemöller r past perfect bij 2 Onyx, die er in drie uitvoeringen is. Door middel van bouwstangen en koppelstukjes kunnen diverse accessoires worden gekoppeld. Tezamen met de op de series afgestemde wand- en vloerte gels kom je tot een zeer smaak vol geheel. Vloer- en wandtegels zijn er in diverse formaten, van 15 x 15 tot 50 x 50 cm. Nog fraaier wordt dit geheel als de voegkleur wordt afgestemd op de tint van de tegels. Bij wand- tegels bij voorkeur lichtgetint of wit, bij vloertegels liever donker, bijvoorbeeld grijs. OP de wan den kunnen met behulp van de cortegels en tegelstrippen mooie accenten worden gelegd. Een Duitse kranenfabrikant ontwikkelde een nieuwe serie kranen plus accessoires voor de gehele badkamer, van bad- mengkraan en handdouche tot badgreep en handdoekenhou der. Dit alles kreeg de naam Ta- hierop afgestemde s GELDZAKEN Voor veel r het nog maar een kwestie van enkele weken en ze reizen weer af naar hun vakantiebestem ming in binnen- of buitenland. Vakan tie en eindeloos ge reken, dubben of iets wel of niet kan, angstvallig de fi- bewaken: dat past absoluut niet bij elkaar. Toch zou ik niet graag adviseren om iedere gedach te aan geld maar even compleet over boord te zetten als het om vakantie gaat. Want dat kan je misschien een onbekom merd verblijf opleveren, maar ook heel tobberige weken of zelfs maanden na thuiskomst. Neem Ellen en Bert. Bert riep altijd: ,,Op je vakantie moetje niet bezuinigen. Die paar weken moeten we het er goed van nemen. We werken er tenslotte het hele jaar hard Ellen vond óók dat hun gezin paar onbezorgde weken verdiende. Toch probeerde ze er ongemerkt altijd wel voor te zorgen dat de uitgaven in de vakantie een beetje binnen de perken bleven. Alleen af gelopen zomer, toen ze voor het eerst met z'n allen in Italië waren, is haar dat niet ge lukt. Door de drukte van de voorbereidin gen was ze er niet aan toe gekomen om zich eens goed te verdiepen in de waarde van de lire. Ze had globaal uitgerekend dat 10 lire ongeveer 1 cent moest zijn. Maar daarmee rekende ze wel erg naar zichzelf toe, want dat was in werkelijkheid 1,3 cent. Het verschil lijkt maar klein, maar het ge volg was wel dat ze per week zo'n tweehon derd gulden meer contant uitgaven dan El len had gedacht. Daar kwam nog bij dat Bert met het oog op de vakantie voor het eerst een creditcard had genomen, omdat dat hem zo makkelijk leek. En dat was het ook! Eigenlijk iets te maJdcelijk, want toen een paar weken later thuis de afschrijvingen binnenkwamen, bleek dat ze veel meer aan etentjes en ter rasjes hadden uitgegeven dan andere jaren. Al met al zaten ze tot half december met de naweeën van hun iets te kostbare vakantie. Pas toen was de roodstand die ze hadden opgelopen helemaal weggewerkt. Inmiddels waren Ellen en Bert- het er wel over eens dat ze het voortaan anders zouden aanpak ken. Dat kan heel goed, ook zonder dat je iedere vakantiedag zit te plussen en minnen. Ge woon door geruime tijd voor het vertrek, op een rustig moment, even stil te staan bij de vakantiebegroting: een overzicht van wat je voor de vakantie te besteden hebt, en wat de plannen je zullen gaan kosten. ff) Het beschikbare budget bestaat voor de meeste mensen uit het vakantiegeld (als dat tenminste niet voor andere zaken nodig was), het huishoudgeld voor de vakantiewe ken en eventueel een extra spaarpotje dat voor dit doel is aangelegd. De uitgaven zijn te verdelen in kosten voor reis- en verblijf. Deze zullen zo kort voor het vertrek doorgaans wel vaststaan én de be dragen die op het vakantieadres wordt uit gegeven. Juist die maken de vakantie vaak onverwacht duur. Daarom kan het heel handig zijn om van het totale vakantiebud get de reis en verblijfkosten af te trekken, en het bedrag dat overblijft te verdelen in gelij ke porties voor iedere dag. Dat maakt het een stuk eenvoudiger om in het oog te hou den of je niet méér uitgeeft dan je van te vo ren had gepland. Natuurlijk is er nog niets aan de hand als je het vastgestelde dagbedrag een keertje overschrijdt. Dat is alleen een signaal dat je het ook eens een dagje kalmer aan moet - doen. Als je naaf het buitenland gaat, zou je die dagbedragen eigenlijk moeten uitrekenen in de munteenheid van het land waar je naar toe gaat. Op die manier kun je nog sneller overzien of de vakantie niet al te kostbaar dreigt te worden. Nog een tip voor wie de vakantiebestedin gen een beetje in de hand wil houden: geef de kinderen een vast zakgeldbedrag per dag. Zij kunnen dan zelf uitmaken wat ze daarvoor kopen, en hoeven u niet steeds om geld te komen vragen als ze zin hebben in een ijsje, of als ze een leuk souveniertje tegenkomen. Zo weet je van te voren pre cies wat je voor extraatjes voor de kinderen moet uittrekken. Je ziet, zonder al te veel hoofdbrekens kun je van te voren de mar ges van het vakantiebudget duidelijk vast stellen. Eenmaal op reis, hoefje alleen die maar in de gaten te houden. Voor de rest kun je volop genieten, zonder dreiging van een financiële kater achteraf. Het Nibud geeft informatie over het rege len van geldzaken in het algemeen, maar ook over onderdelen van het huishoud budget. Zo heeft het Nibud voor degenen die de vakantie financieel goed willen voorbereiden de brochure 'Kosten van Va kantie', met informatie over het maken van een vakantiebegroting en het prijsni veau van 16 vakantielanden in Europa. De brochure kan besteld worden door over making van 6, op Postbankrekening 368700, t.n.v. het Nibud, Den Haag, o.v.v. Kosten van Vakantie'. CHRISTINE GROENEWEGEN Nibud

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8