EVP op verlies bij Euroverkiezingen Europese Verkiezingen Extreem-rechts verliest in Europarlement aan invloed m Mogelijk gedragscode voor lobbyisten Europarlement Eenderde van parlementsbegroting gaat op aan vertaalwerk Europarlementariërs d66 lonken naar links-liberalen DINSDAG 7 JUN11994 De inwoners van Groot- Brittannië, Ierland, De nemarken en Nederland gaan donderdag als eer sten naar de stembus om een nieuw Europees Parlement te kiezen. In dë overige Europese lid staten worden aan staande zondag verkie zingen gehouden. De uitslag van de stembusgang van don derdag wordt echter tot volgende week maan dag geheim gehouden om de verkiezingen van zondag niet te beïnvloe den. In Nederland doen to taal elf partijen mee: PvdA, CDA, WD, D66, Groen Links, SGP/GPV/RPF, De Groenen, Een Betere Toekomst (van de Britse Hagenaar Nigel Franks), Socialistische Partij, Centrumdemocraten en Lijst 9 (van oud- Grolsch-directeur De Groen). Op drie pagi na's blikt deze krant vooruit naar deze ver kiezingen. Vandaag de tweede reeks voorbe schouwingen. Sociaal-democraten blijven vermoedelijk grootste fractie De twee grote politieke stromingen in Europa, die van sociaal-democraten en van christen-democraten, staan er niet best voor aan de vooravond van de Europese ver kiezingen. Maar net als bij de Nederlandse parlements verkiezingen zullen de sociaal-democraten hoogstwaar schijnlijk als grootste fractie uit de bus komen. den haag leo maatMaar de positie van de PES anp en meer nog die van de EVP is aan erosie onderhevig. De Eu ropese Volks Partij zal het moei lijk krijgen. In de kleine lidsta ten, zoals Nederland, België en Griekenland, bieden opiniepei lingen of recente verldezingen weinig hoop op versterking van de fractie. Maar wat belangrijker is: in de vijf grote lidstaten is alleen de christen-democratie in Spanje (Partido Popular) aan de winnende hand. In Italië is de christen-democratie geminima liseerd, in Frankrijk nooit echt sterk geweest en in Groot-Brit- tannië op de rand van instorten. In Duitsland, straks de grootste leverancier van Europese parle mentariërs (99 zetels te verde in het huidige Europees Parle ment wordt de dienst uitge maakt door de PES (de socialis tische fractie, die 198 leden telt) en de EVP (de christen-demo cratische fractie van 162 parle mentariërs). Samen hebben de ze stromingen 360 van de 518 zetels in het parlement. In de praktijk betekent het dat als PES en EVP het onderling eens zijn, de overige partijen er niet meer toe doen. Liberalen (44 zetels), Groenen (28), Natio nalisten (20), Regionalisten (16), Communisten (13), Extreem rechts (13) en zo'n 25 individue le parlementariërs halen het in omvang niet bij de Grote Twee. len), kan alleen een snelle eco nomische opleving de partij van bondskanselier Kohl nog op de eerste plaats houden. CDA-lijsttrekker Maij-Weggen zei onlangs Forza Italia van de Italiaanse premier Berlusconi niet als een christen-democrati sche partij te beschouwen. Deze partij gaat het volgens opinie peilingen in Italië bij de Europe se verkiezingen nog beter doen dan bij de nationale parle mentsverkiezingen. De 27 Italiaanse christen-de mocraten in het Europarlement zullen het onderspit delven. Al zou elke Nederlander op het CDA stemmen, dan zou dit ver lies daarmee niet zijn te com penseren. De Britse Conservatieven zijn een verhaal apart. De 33 parle mentariërs maken nu deel uit van de EVP-fractie, zonder van de partijstructuur deel uit te maken. Het is een lidmaatschap op proef en die proef is niet erg geslaagd. De partij is te kapita listisch en vooral te anti-Euro- ZETELVERDELING I ITK-uitslag '94 vertaald pTjj Euroverkiezingen '84 NEDERLANDS DEEL in Eurozetels EUROPEES PARLEMENT [33 Euroverkiezingen '89 Ml Euroverkiezingen '79 N.B.: zeteltotaal Nederland van '79 tot en met '89: 25. Bij komende verkiezingen Nederland 31 zetels toebedeeld. GroenLinks kwam voorheen onder andere uit onder de naam Regenboog. Het protestants verbond bestaat uit: SGP, GPV en RPF. 1 1 1 |0 i ;0 0 0 0 0 Protestants Verbond pees v r de christen-democra- Op de komende EVP-topcon ferentie (22 juni) zal de partij zich over de positie van de Brit se Conservatieven moeten bera den. Waarschijnlijk zal het er dan niet meer zo toe doen. De partij van premier Major is zo aangeslagen, dat mede door toedoen van het districtenstel sel maar een handjevol Con servatieven naar Straatsburg zal worden afgevaardigd. Het Franse politieke land schap raakt steeds meer ver splinterd. One-zssue-partij en voor een radicale Bosnië-poli- tiek of voor een vrije jacht, en extreem-rechts maken de grote partijen het leven zuur. Giscard d'Estaing en elf partijgenoten vertegenwoordigen de Franse christen-democratie. Veel meer zit er niet in. De partij van bondskanselier Kohl levert 25 Europarlementa riërs, de Beierse zusterpartij CSU zeven. Door de uitbreiding van het totale aantal Duitse ze tels van 81 tot 99 zal de CDU/CSU in absolute getallen nog wel iets kunnen winnen. De socialisten zien hun aantal in Italië en Spanje drastisch slinken, maar dat wordt in de andere landen, vooral Groot- Brittannië, gecompenseerd. „Het parlement wordt straks ge domineerd door Labour", zei laatst een Nederlandse diplo maat. Hij vergat de Duitse SPD. Samen kunnen deze partijen wel zo'n honderd zetels halen. Daarmee vergeleken is een ze teltje meer of minder voor de PvdA (nu acht) te verwaarlozen. De socialistische fractie zal de komende vijf jaar vermoedelijk veruit de grootste blijven in het Europees Parlement, op veel ruimere afstand gevolgd door de christen-democratie. De winst lijkt echter te gaan naar nationalisten, neo-fascisten en diverse splinterpartijtjes, terwijl ook de liberalen een graantje kunnen meepikken. Wellicht heeft 'paars' ook in Europa toe komst. Hoeveel het er precies zijn weet niemand, maar de groeiende macht van Europa heeft naar schatting al meer dan driedui zend professionele lobbyisten naar Brussel gelokt. De meesten houden zich netjes bezig met het verstrekken en verzamelen van informatie. Toch klinkt de roep om registratie en een ge dragscode steeds luider. Niet al- leen vanwege de onvermijdelij ke bijverschijnselen als lunches - en geschenken, maar ook om dat Europarlementariërs zich zelf als lobbyist gaan gedragen. En dat duidt op belangenver strengeling. Het bedrijfsleven heeft de weg naar Brussel al lang gevon den, maar ook uit andere uit hoeken van de wereld komen ze tegenwoordig: provincie- en ge meentebesturen, vakbonden, werkgevers, milieugroepen, Derde-Wereldbewegingen en non-profit-organisaües. Alleen al georganiseerd Nederland is met zo'n tweehonderd mensen present. De doorsnee lobbyist houdt in de gaten wat Europa uit spookt en probeert waar nodig ambtenaren en parlement tijdig te informeren over de prakti sche schade die plannen kun nen aanrichten. De meeste lob byisten hanteren een eigen ethische beroepscode waarin openheid en eerlijke informatie een voorname plaats innemen. Anderen pakken de zaken agressief aan. Ze verschaffen zich op een joumalistenpasje toegang tot gebouwen en druk ken stuldcen achterover. Vooral rond het mogelijke Europese verbod op tabaksreclame is een harde strijd geleverd. Zo lobbie- de een ambtenaar van de Eu ropese Commissie tijdens zijn onbetaalde verlof voor een siga- rettenfabriek. In werktijd was de man belast met de harmonisa tie van de tabaksaccijns. Ook Europarlementariërs zelf trekken, betaald of onbetaald, regelmatig de kar van een be langengroep, tot ergernis van de eerlijke lobbyist. In Brussel gaan hardnekkige verhalen over par lementariërs en ambtenaren die openbare documenten verko pen, een eigen consultancy-bu reau runnen of commerciële nevenfuncties hebben. Omdat het Europarlement nauwelijks een register van bijbanen bij houdt, is onduidelijk wat fictie is en wat waarheid. straatsburg aly knol correspondent Het heet een verrijking van Europa te^ijn, de gro te verscheidenheid aan talen, maar voorlopig wordt iedereen er alleen maar armer van. Niet minder dan eenderde van de begroting van het Europees Parlement wordt jaarlijks opgeslokt door mondeling en schriftelijk vertaalwerk. Dat bedrag zal de komende tijd alleen maar stijgen. Momenteel kent de Europese Unie negen offi ciële, gelijkwaardige talen: Deens, Duits, Engels, Frans, Grieks, Italiaans, Nederlands, Portugees en Spaans. Voor elke zitting van het Europarlement worden zo'n vierhonderd tolken opgetrommeld. Per vertaalcabine lossen drie tolken elkaar om het kwartier af. Als de EU op 1 januari 1995 wordt uitgebreid met Finland, Noorwegen, Zweden en Oostenrijk komen er nog eens drie talen bij. Als tegen het einde van deze eeuw ook de eerste groep Mid den- en Oosteuropese landen toetreedt, waar door het aantal talen wellicht tot twintig wordt vergroot, zullen negen op de tien Euro-ambtena ren nog uitsluitend met vertaalwerk bezig zijn. Het is de prijs van de democratie. Niemand mag worden benadeeld als hij zich kandidaat wil stellen voor het Europarlement, dus ook niet de gene die alleen zijn moerstaal spreekt. En ook ie dere Euroburger moet in staat zijn in de eigen taal met het parlement te communiceren. Af en toe wordt ook al wat bezuinigd, onder meer door het inzetten van zogeheten pivots, spilvertalers. Eén pivot vertaalt bijvoorbeeld een Portugese toespraak naar het Engels, waarna de overige tolken dat Engels doorvertalen naar de andere talen. Dat daarbij geregeld wat verloren gaat een grapje, een spitsvondigheid, een woordspeling spreekt voor zich, maar moeten de Europarlementariërs voor lief nemen. De Europese Unie kent momenteel nog steeds maar twee werktalen, waarin de voorbereidende stukken worden opgesteld, het Frans en het En gels. Dat ergert de Duitsers in toenemende mate. Niet alleen neemt binnen Europa de handel met Duitsland de eerste plaats in, sinds de Duitse her eniging beslaat het Duits ook nog eens de groot ste groep inwoners van de EU. Met de aansluiting van Oostenrijk wordt die positie alleen nog maar sterker. Het Duits als derde werktaal lijkt dan ook nog slechts een kwestie van tijd te zijn. D66, dat ook bij de Europese verkiezingen rekent op een flin ke vyinst, kijkt uit naar andere partners in het Europees Parle ment. De enige D66'er in Straatsburg, Jan-Willem Ber- tens, werkte tot nu toe met de WD samen in één fractie. De partij, die hoopt op zes van de 31 Nederlandse zetels in het Eu roparlement, lonkt nu vooral naar de Britse liberalen van Paddy Ashdown. „We zullen eerst samenwer king zoeken met verwante links-liberale groeperingen", al dus Doeke Eisma, de derde man op de lijst. D66 wil zo het eigen karakter meer benadrukken. Eisma sluit echter niet uit dat zijn partij zich uiteindelijk toch weer zal aansluiten bij het libe rale front. Vechtend tegen het slechte imago van het Europees Parle ment, dat bij veel kiezers onbe kend en dus onbemind is, wil- FOTO DIJKSTRA BV len de D66-Euro's zich laten zien in de Tweede Kamer. Ze wensen spreekrecht in het Ne derlandse parlement en wijzen op de slechte controlemogelijk heden van de nationale volks vertegenwoordigingen op de in breng van ministers in Brussel. Behalve op versterking van de macht van het Europese Parle ment zal D66 zich in Europa concentreren op de bestrijding van werkloosheid en criminali teit. Ook een meer marktgerich te, milieuvriendelijke landbouw, beheersing van de migratie en een effectief gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbe leid zijn prioriteiten in het ver kiezingsprogramma. D66-leider Hans van Mierlo waarschuwde echter dat Europa niet als een te mooi ideaal moet worden voorgesteld. „Het is ei genlijk een groot slagveld, waar we moeten knokken om onze belangen veilig te stellen." Maar Nederland kan niet zonder Eu ropa, zelfs een paars kabinet niet, aldus Van Mierlo. Terwijl extreem-rechts in een aantal lidstaten van de Eu ropese Unie (EU) een perma nente plaats in het eigen parle ment lijkt te hebben veroverd, valt het in Europa nog wel mee. Alle peilingen wijzen erop dat de fascisten, racisten en neo-nazi's aan invloed zullen verliezen. Onze corresponden ten in diverse Europese hoofd steden maken enkele dagen voor de verkiezingen de balans op. België In België worden de Euroverkie zingen 'het eerste grote exa men' voor het extreemrechtse Vlaams Blok genoemd. Het Blok zelf voorspelt voor 12 juni een 'nieuwe zwarte zondag', ofwel een herhaling van 24 november 1991, toen de rechts-extremis- tën in Vlaanderen bij de Belgi sche parlementsverkiezingen hun grote doorbraak beleefden en zo'n tien procent van de stemmen binnenhaalden. Het Vlaams Blok is de Eurover kiezingen ingegaan met de slo gan 'Grote Kuis', een term die herinnert aan de vooroorlogse Belgische fascisten van de Rex- partij. In Europa moet volgens het Blok voorrang worden gege ven aan de 'culturele eigenheid' van de volkeren. Niet alleen op Belgisch, maar op Europees ni veau moeten 'de niet-Europese gastarbeiders worden terugge stuurd'. Het Blok klaagt openlijk dat kinderen worden 'meege sleurd' naar tentoonstellingen over Anne Frank of de film Schindler's List. De lijst van hét Vlaams Blok wordt aangevoerd door de al wat bejaard ogende Karei Dil len. Nummer twee staat de de magogisch goed onderlegde be- gin-dertiger Frank Verhecke. Betrouwbare prognoses ontbre ken. Enkele maanden geleden meende het Blok nog het aantal Eurozetels van één naar vier te kunnen verhogen. Inmiddels lijkt het Blok zelf al met een ver dubbeling tevreden te zijn. In Franstalig België treden twee rechtse partijen aan, het Front National en AGIR, die beide een 'Wallonië voor de Walen' voor- Italië De Nationale Alliantie (NA), de Italiaanse 'post-fascistische' partij van Gianfranco Fini, zal vrijwel zeker het bij de laatste verkiezingen geboekte succes overtreffen. Volgens de peilin gen zal de partij één tot twee procent groeien en uitkomen op zo'n vijftien procent van de stemmen. Ze is daarmee, na Berlusconi's Forza Italia (25 procent) en de ex-communisti sche PDS (22), de derde partij Extreemrechtse jongeren in het voormalige Oostduitse Frankfurt/Oder. van het land. De federalistische Lega Nord, die zichzelf niet als rechts wil omschrijven, maar wel regeringspartner is van NA en Forza Italia, zakt van 8,5 naar 7,4 procent. In Italië wordt heel weinig aan dacht besteed aan de Europese verkiezingen, maar ze zijn een belangrijke test, vooral voor de interne verhoudingen binnen de rechtse regering van Berlus coni. Volgens marktonderzoe ker Renato Mannheiiner vecht Lega Nord voor overleving. „Ondernemers, winkeliers en de middenklassen in het alge meen lopèn massaal over naar Forza Italia en NA. De partij van Fini heeft bovendien een enor me aantrekkingskracht op de jeugd." Het grote probleem is echter de identiteit van de Nationale Alli antie. Fini blijft volhouden dat alle banden met het (neo)fascis- tische verleden zijn doorgesne den, maar hij veroorzaakt keer op keer commotie met zijn po sitieve 'historische oordelen' over Mussolini-en het fascisme. Groot-Brittannië In Groot-Brittannië, waar de British National Party (BNP) een kwijnend bestaan lijdt, doet extreem-rechts niet mee aan de verkiezingen. De BNP zou geen enkele kans hebben een zetel te veroveren in het Europees Par lement. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van vorige maand had de partij dertig kandidaten gesteld: geen van hen werd echter geko zen. Het enige raadslid dat de BNP had, Derek Beackon in Oost-Londen, werd niet herfco- Duitsland 'Ja tegen Duitsland, nee tegen Europa'. Dat is de kreet waar mee de Republikanerde Eu ropese verkiezingen ingaat. Veel kans om de kiesdrempel van vijf procent te halen, heeft de partij van de oud-SS'er Franz Schon- hüber dit keer niet. Vijfjaar geleden zag het er alle maal heel anders uit. De bejaar de demagoog uit Beieren pre senteerde zich als de nieuwe rechtsradicale kracht. Keurig in het pak, verbaal steeds slagvaar dig, wist hij ultra-rechtse, natio nalistische ideeën zo te verko pen dat ze niet meer obscuur leken. Honderdduizenden, die het niet in hun hoofd zouden halen op extremistische partijen ais de DVU of de NPD te stemmen, zagen in Schonhübers Republi- kanereen nog net democrati sche partij, die voor hun belan gen op kwam. De partij kwam dan ook op meer dan zeven procent en Schonhüber voor spelde dat zijn partij achter de SPD en de CPU/CSU de derde politiek macht in Duitsland zou worden. Even leek het erop, maar sinds begin dit jaar gaat het snel bergafwaarts. Frankrijk Het neo-fascistische Franse Front National (FN) van Jean- Marie Le Pen gaat volgens de laatste opiniepeilingen op een score van tien procent af. In 1989 was het FN nog goed voor bijna twaalf procent van de stemmen, maar de partij heeft de wind al enkele jaren niet meer in de zeilen. Dat heeft voor een deel te ma ken met het feit dat er binnen de partij een hevige strijd om de macht gaande is. Bruno Myrel en Bruno Gollnisch, twee van Le Pens kroonprinsen, vechten om de opvolging van de inmiddels 66-jarige Le Pen. Wie het ook wint, het staat al bij voorbaat vast dat geen van beiden het charisma van Le Pen heeft. Daarnaast verliest het Front Na tional aan aantrekkingskracht omdat een deel van het gedach- tengoed van de partij inmiddels door anderen is overgenomen. Minister Pasqua (binnenlandse zaken) maait Le Pen en de zij nen met zijn harde beleid tegen immigratie het nodige gras voor de voeten weg. Tijdens de campagne voor de Europese verkiezingen onder vindt de partij van Le Pen bo vendien veel concurrentie van Philippe de Villiers. Het gaullis tische parlementslid voert met zijn lijst 'Voor een ander Euro pa' een sterk nationalistische campagne die in menig opzicht weinig verschilt van die van het Front National

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7