wm* Bosnië vraagt een 'flexibel' bestand Buitenland 'Tibetaan is een tweede-rangsburger in eigen land' Noord-Jemen: Zuiden zet bombardementen voort Clinton: Spijt van gebrek oorlogservaring Belgen 'krassen' nuchter Weer zware gevechten in Kigali en raken niet verslaafd Vijf eeuwen geleden verdeelden Spanje en Portugal de wereld Amerikaanse meisjes vrijen tegen hun zin DINSDAG 7 JUN11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Ass se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Inter Press Service RTR Reuter UPI United Pi Doden door aardbeving in Colombia Dalai Lama over behandeling landgenoten door China: bogota Twee mensen zijn gisteravond om het leven gekomen door een aardbeving in Colombia. Honderden mensen raakten dakloos en een belangrijke verbindingsweg tussen de departe menten Cauca en Huila is afgesneden. De hevigste beving had een kracht van 6 op de schaal van Richter. In de hoofdstad Bogota zaten 35.000 mensen zonder stroom als gevolg van de aardschokken. Hoogleraren tegen eredoctoraat Clinton londen» Een aantal Britse hoogleraren en twee overlevenden van de holocaust hebben er gisteren bij de Universiteit van Ox ford op aangedrongen geen eredoctoraat te geven aan de Ameri kaanse president Clinton. Ze protesteren zo tegen Clintons ont moeting met leden van de Italiaanse regering die lid zijn van de Nationale Alliantie en afkomstig uit de neofascistische MSI. Italië gaat niet in op kritiek Israël rome De Italiaanse regering wil niet ingaan op de kritiek die is geuit door zowel leden van het Israëlische kabinet als de voorzit ter van de Europese Commissie, Delors, naar aanleiding van uit latingen van de 'post-fascist' Fini en het feit dat leden van diens partij Nationale Alliantie zitting hebben in het kabinet-Berlusco- Celstraf voor moord op Marsinah jakarta In Indonesië zijn gisteren opnieuw twee beklaagden voor de moord op vakbondsactivist Marsinah in mei 1993 tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Twee bewakers van de fabriek waar het slachtoffer werkte, kregen elk twaalf jaar cel, dezelfde straf die drie personeelsleden van de fabriek vorige maand kre gen. Beiden zeiden na de uitspraak van de rechter in Surabaja onschuldig te zijn en in beroep te zullen gaan. Griekenland tegen hulp aan Albanië Luxemburg Griekenland heeft gisteren opnieuw zijn veto uitge sproken over een hulppakket van de Europese Unie voor Alba nië. Volgens de Grieken worden de mensenrechten van de Griekse minderheid in Albanië geschonden. De andere EU-lan- den willen 35 miljoen Ecu (ongeveer 75 miljoen gulden) uittrek ken voor hulp aan Albanië, in het bijzonder voor de economi sche hervormingen daar en om de politieke stabiliteit te verbete ren. den haag jan peter versteege vervolg voorpagina In 1949 vluchtte de toen 14-jarige Dalai Lama naar In dia. Twee jaar later kwam hij terug. Na nog eens acht jaar ging de Tibetaanse leider definitief in ballingschap. Sindsdien woont hij in Dharmsala in het noorden van India. Met hem vluchtten tienduizend monniken en in middels hebben zo'n 110.000 landgenoten zich bij hem gevoegd. Vanuit Dharmsala reist Tenzin Gyatso, de naam waarmee hij zijn boeken ondertekent, de wereld rond om diplomatieke steun te verwerven. In 1989 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede. De Chinezen is de Tibetaanse cultuur een doom in het oog. Het land hoog in het Himalayagebergte moest dan ook Chinees worden. Hele volksstammen werden vanuit China richting Tibet getransporteerd. Op dit moment wonen in Tibet dan ook een kleine acht mil joen Chinezen tegen zes miljoen Tibetanen. Veel tem pels zijn vernield en de oorspronkelijke Tibetaanse bouwstijl verdwijnt door het uit de grond stampen van Chinese huizen. De Dalai Lama beschouwt de handelwijze van China in Tibet als een "culturele volkerenmoord'. Volgens hem wordt zijn volk fatsoenlijk onderwijs onthouden, wor den Tibetanen in eigen land als tweede-rangsburgers beschouwd en leven ze veelal in kommervolle omstan digheden. Duizenden Tibetanen sturen hun kinderen de laatste jaren naar Dharmsala of naar een van de an dere Tibetaanse nederzettingen in India om onderwe zen te worden in de eigen cultuur. De Dalai Lama wordt het niet moe om in woord en ge schrift te blijven hameren op de noodzaak van geweld loze strijd. Ofschoon in Tibet zelf vele landgenoten de wapens hebben opgenomen, wijst hij dit categorisch af. Net als bij de vermaarde Mahatma (wat betekent: groot van ziel) Ghandi is ook voor de Dalai Lama de ahimsa richtsnoer voor alle handelen. Ahimsa is een oud In diaas beginsel, dat staat voor vasthouden aan de uni versele liefde voor en steun aan alles wat leeft. Daarin past geen geweld. Daarnaast en ook weer net als zijn spirituele evenknie Gandhi hecht de Dalai Lama wel degelijk aan sathya- graha. Dat betekent zoveel als vasthouden aan de waarheid. Gandhi kreeg door middel van zijn conse quent volgehouden geweldloze vasthoudendheid de Britse regering op de knieën. India en Pakistan werden vervolgens onafhankelijk. De Dalai Lama hoopt op der gelijke wijze op zijn minst beperkt zelfbestuur in de wacht te slepen. Als zijn huidige diplomatieke missie mislukt, dan staat Gyatso en zijn volk geen andere weg open dan de vre desmars, zo zei hij zondagavond al in KRO's Brand punt. Geweld blijft hij afwijzen. „Wanneer mijn volk ge weld wil gebruiken, trek ik mij terug", zei hij gisteren nog eens. De Tibetaanse leider ziet evenwel lichtpuntjes. Gisteren speculeerde hij nog op de dood van de Chinese leider Deng Xiaoping (89) en op de veranderingen, die een en ander zou kunnen betekenen voor de vrijheid van me ningsuiting in dit land. Op een dag breekt ook voor het Tibetaanse volk de zon door, weet hij zeker. Tekenend is zijn uitspraak onlangs in de SiiddeutscheZeitung. Als China eenmaal democratisch wordt, zul je eens 'Luchtverkeer met Haïti verbieden' belem De Verenigde Staten zijn bereid het embargo tegen de militaire dictatuur in Haïti verder uit te breiden. Washington wil alle lijndiensten en het overige commerciële vliegverkeer van en naar dit land in het Caribisch gebied verbieden. Dit echter alleen als ook andere leden van de OAS, de Organisatie van Ameri kaanse Staten, hieraan meewerken. Vermeende ETA-leden gearresteerd san sebastian De Spaanse politie heeft zondag en gisteren in de Baskische regio Guipuzcoa 13 personen gearresteerd die ervan verdacht worden lid te zijn van de afscheidingsbeweging ETA. Ook zijn grote hoeveelheden wapens en explosieven in beslag genomen. De afgelopen anderhalve week zijn in Spanje diverse vermoedelijk ETA-aanslagen gepleegd. Daarbij werden twee ho ge legerfunctionarissen gedood en raakten drif voorbijgangers zwaar gewond. Noord-Jemen heeft vandaag bombardementen van Zuid-Je- men op noordelijke strijdkrach ten gemeld. Het zuiden lijkt zich daarmee niets aan te trek ken van het eenzijdige bestand dat het noorden gisteren afkon digde. Om middernacht had Noord-Jemen het staakt-het- vuren laten ingaan, in overeen stemming met een resolutie die de VN-Veiligheidsraad vorige week aannam. Zuidelijke leiders hadden het bestand gisteravond nog toege juicht. „We hopen dat deze be slissing niet zal worden ge- schonden", had de zuidelijke minister van buitenlandse za ken Abdallah al-Anaj tegen het Arabisch-talige televisiestation MBC gezegd. De minister van planning van Jemen, Abdul Karim el-Eryani, meldde vanmorgen echter dat zuidelijke vliegtuigen vanaf zes uur in de morgen bombarde- mentsvluchten uitvoerden. Ery- ani zei niet of de noordelijke re gering het eenzijdige bestand nu nietig zal verklaren. De noordelijke minister van bui tenlandse zaken Mohammed Salem Bassandwah heeft ge zegd dat het noorden de strijd in ieder geval zal hervatten als de Arabische burenlanden het afgescheiden zuiden hardnek kig blijven steunen. De VN-resolutie werd aan vaard op aandringen van Saudi- Arabië en andere Golfstaten, die een duidelijke voorkeur voor de zuidelijke Jemenitische leider Ali Salem al-Beidh hebben. Verlengen als Serviërs afspraken volgen De Bosnische federatie van moslims en Kroaten heeft het voorstel van de Verenigde Naties om een onmiddellijke wapenstilstand van vier maanden in te voeren, verwor pen. Vice-president Ejub Ganic diende gisteren een te genvoorstel in voor een 'flexibel' bestand van vier weken. De VN-vredesmacht Unprofor moet dat bestand waar borgen. Als Serviërs zich aan de afspraken houden, kan het steeds met een maand worden verlengd. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Verder wil Ganic een harde toe zegging, dat een bestand op de huidige militaire posities niets zegt over de toekomstige grens tussen de federatie en het Bosnisch-Servische gebieds deel. Een eerdere eis van presi dent Alija Izetbegovic om alle zware wapens in een straal van tientallen kilometers rondom Sarajevo weg te halen, werd op het laatste moment ingetrok ken. De Bosnisch-Servische leider Karadzic verklaarde zich giste ren voorstander van een be stand voor vier maanden, hoe wel hij naar eigen zeggen 'liever zes maanden of een permanen te wapenstilstand had gewild'. De Serviërs beheersen nu zo'n 70 procent van Bosnië en Her- cegovina. „Ik heb een deel van de in drukwekkende TV- reportages over D-Day gevolgd", zei Ganic. „Het verband van de geallieerde strijd tegen de nazi's en strijd tegen het fascisme in ons land is duidelijk." Ganic wilde daar mee zeggen dat de Bosnische regeringsfederatie zijn huid duur zal verkopen en niet zal capituleren voor een agressor 'die 60.000 vrouwen heeft ver kracht'. Inmiddels zijn VN-secretaris- generaal Boutros Ghali en zijn speciale gezant voor ex-Joego- slavië Yasushi Akashi in Genève gearriveerd. Zij hebben de taak de nu tot twee gereduceerde strijdende partijen in het gareel van de VN te krijgen. Nu de Kroaten en de moslims een ver bond hebben gesloten, voelen Izetbegovic en de zijnen zich aanmerkelijk sterker dan bij de laatste confrontatie met de Bosnische Serviërs van vier maanden geleden. Niet alleen aan de Geneefse conferentieta fel, maar ook te velde, gezien de recente regeringsoffensieven in centraal-Bosnië. OMAHA BEACH AP De Amerikaanse president Bill Clinton heeft er geen spijt van dat hij als jongeman tegen de oorlog in Vietnam heeft gepro testeerd, maar heeft wel vaak last van zijn gemis aan militaire ervaring. Clinton, die in Nor- mandië de herdenking van D- Day bijwoonde, is door verslag gevers doorgezaagd over de kri tiek die veel veteranen hebben op zijn anti-Vietnamverleden en zijn geslaagde poging om de dienstplicht te ontduiken. „Ik heb geen spijt van het feit dat ik oppositie heb gevoerd te gen het conflict en ons beleid daar", zei Clinton tegen de Amerikaanse omroep NBC. „Ik deed wat ik kon om dat tot een eervol einde te brengen. Ik denk nog steeds dat ik daar gelijk in had. Maar er zijn wel vaak mo menten dat ik de ervaring mis, omdat ik tenslotte een kind van de Tweede Wereldoorlog ben. Ik ben opgegroeid met de oorlogs films met John Wayne en John Hodiak en Robert Mit- chum en al die andere filmhel den. Ik ben opgegroeid met de herinnering aan een vader die ik nooit gekend heb, met een foto van hem in het uniform van de Tweede Wereldoorlog". Clintons vader, William Jeffer son Blythe II, deed dienst in Ita lië en kwam twee maanden voor de geboorte van de toe komstige president, in 1946, om bij een auto-ongeluk. Clinton nam later de naam aan van zijn stiefvader. Gevraagd of het ontduiken van de dienstplicht in Vietnam hem geen parten speelt in zijn rol van opperbevelhebber van de strijdkrachten antwoordde Clin ton: „We kunnen de geschiede nis niet herschrijven. Je kunt al leen leven in de tijd en op de plaats waar je bent en ik doe mijn best mijn werk goed te doen en mijn taak als opperbe velhebber naar behoren te ver vullen. Ik kan me niet laten af leiden door wat andere mensen daarover denken Een Rwandese peuter schreeuwt zijn verdriet uit, zittend tussen het vuil in het vluchtelingenkamp Ruhango, 50 kilometer buiten de hoofdstad Kigali. Daar gaan intussen de gevechten tussen Hutu's en Tutsi's door. FOTO EP A ABDELHAK SENNA BRUSSEL-DEN HAAG ANP-GPD De gekte rond de krasloten die momenteel in Nederland heerst, hebben de Belgen nooit gekend. In België bestaan 'in stantloterijen' al sinds juni 1987. Ze zijn daar dol op krass- sen, maar het heeft niet geleid tot maatschappelijke en politie ke debatten over mogelijke ver slaving en identificatieplicht. Het heeft, ondanks het feit dat er elke twee maanden 12 mil joen loten over de toonbank gaan, trouwens ook nauwelijks tot verslaving geleid. Volgens een woordvoerster van de Na tionale Loterij in Brussel kom't dat door de typische Belgische nuchterheid. „In Nederland wordt bij ieder probleempje een praat- of werkgroep opgericht." De Belgische Nationale Lote rij, voortgekomen uit de Kolo niale Loterij, begon zeven jaar geleden met de krasloten onder de naam Subito. De grote char me was dat je subiet, onmiddel lijk, kon zien of het prijs was. Een lot kost 50 frank, ongeveer net zo duur als de Nederlandse versie (een knaak). Om het nog spannender te maken zijn in middels ook dë spelen Baraka (1990), Domino (1992), 21 (1993) en - vorige week - Te- lekwinto geïntroduceerd. Bij de ze nieuwste vinding, voor 100 frank (5,50 gulden) per lot, is het krassen gecombineerd met een televisieprogramma. Intussen wordt door de Ne derlandse automatenhandel ge werkt aan een 'Kras-automaat', als tegenhanger van de Kraslo terij. De automatenhandelaren doen dit onder het motto 'gelij ke monniken, gelijke kappen'. Zij zijn kwaad over het 'zwalkende' gokbeleid van de overheid, die de Krasloterij te soepel behandelt. De handela ren zijn volgens een woordvoer der goed voorbereid op mogelij ke verslaving bij hun klanten. Zo hebben zij een cursus door lopen bij de in verslavingszorg gespecialiseerde Jellinek-kli- Zware gevechten tussen het Rwandees Patriottisch Front (RPF) en eenheden van het re geringsleger woedden vanmor gen in de Rwandese hoofdstad Kigali en bij de stad Gitarama. De Verenigde Naties stuurden desondanks vrachtwagens uit Kigali naar de Ugandese grens om er hulpgoederen op te ha len. -De bevoorrading via de lucht werd stilgelegd na be schietingen van de luchthaven op zondag. Het RPF bestookt onophoudelijk diverse wijken in Kigali, met name het centrum, en verweert zich bij Gitarama tegen een uitval van regerings troepen. De VN betitelden de aanvallen bij Gitarama als een 'groot tegenoffensief van het door de Hutu-meerderheid ge domineerde regeringsleger. De opmars van de rebellen, die be horen tot de Tutsi-minderheid en de steun hebben van Ugan da, stuit op verzet van versprei de militairen van het nationale leger. Miljoenen mensen vluch ten steeds verder naar de zuid westelijke hoek van Rwanda voor de vanuit het westen en noorden oprukkende rebellen. Het zijn meest leden van de Hutu-meerderheid, die vergel ding vrezen voor de massale slachtpartijen onder Tutsi's. In Rome kwamen gisternacht on geveer honderd zwaargewonde Ruandese kinderen aan. Som migen zijn nog geen jaar en werden gevonden op de stoffe lijke resten van hun moeders. Het Italiaanse Rode Kruis had hun vertrek geregeld. DEN HAAG TJABEL DALING De inwoners van het Spaanse plaatsje Tordesillas, dichtbij de Portugese grens, varen er wel bij. Tot aan het einde van het jaar vieren ze feest. De aanleiding is dan ook een bij zondere: 500 jaar geleden, op 7 juni 1494. vaardigde paus Alexander VI Borgia een bul uit, waardoor de wereld bui ten Europa verdeeld werd tus sen Spanje en Portugal. Onder pauselijke goedkeuring trokken onderhandelaars van Portugal en Castilië een lijn over de wereldbol, van noord pool tot zuidpool, op 370 mijl (ongeveer 620 kilometer) ten westen van de Azoren. Alle lan den ten oosten van de lijn, van Brazilië tot Indië, kwamen in het bezit \Jan Portugal. De Por tugezen verkregen exclusieve rechten in Afrika en Azië. Casti lië kreeg de westelijke helft van de bol, waardoor bijna geheel Amerika in handen kwam van de Castilianen.Cultureel gezien is het verdrag van Tordesillas van enorme betekenis geweest. Brazilië spreekt daardoor Por tugees en nagenoeg alle overi ge Latijnsamerikanen Spaans. De Spaanse taal is momenteel na het Engels (het Chinees daargelaten) de tweede ter we reld, nog voor het Frans. Zo'n 300 miljoen mensen in tiental len landen bedienen zich er van. Het bilaterale verdrag tussen beide mogendheden was min of meer noodzaak. Castilië en Portugal veroverden de wereld zeeën en ontwikkelden zich tot belangrijke koloniale groot machten. Historici zeggen nu dat als het verdrag van Tor desillas achterwege was geble ven een gewelddadige confron tatie tussen beide landen on vermijdelijk was geweest. Andere Europese landen waren echter niet blij met de pauselij ke interventie. De Franse vorst Frans I, de Nederlanders en de Engelsen protesteerdeh heftig. .Aangezien de zee van ieder een is, is ze van mij", zei de En gelse vorstin Elizabeth I. Maar de tijd van de Engelsen en de Nederlanders moest nog komen. Aan het begin van de vijftiende eeuw deelden de Spanjaarden en Portugezen de lakens uit in de wereld. Om streeks 1550 beheerste Portugal de wereldhandel en (samen met de Nederlanders) de sla venhandel. De Portugezen, die vanwege de specerijen aanvan kelijk een grotere interesse hadden in Indië dan in Brazilië, hadden onder meer strategi sche posities ingenomen in Goa, Malakka, Hormuz en Ma- De betrekkingen tussen Spanje en Portugal werden door de eeuwen heen gekenmerkt door wederzijdse rivaliteit, maar het verdrag van Tordesillas werkte redelijk goed. Beide staten hiel den zich eraan, omdat zij el- Jjcaar in de wijde wereldruimte nauwelijks tegenkwamen, schrijft de Nederlandse histori cus J.G. Kikkert. Eigenlijk waren er maar twee regio's die conflicten oplever den: Brazilië en veel later, het uiterste zuiden van Zuid-Ame- rika, het gebied in de Rio de la Plata. Het eerste land kwam in 1580 bijna automatisch in bezit van Spanje, omdat dat land toen aanspraak maakte op de Portugese troon. De Spaanse overheersing van Portugal (1580-1640) had tot gevolg dat Lissabon de buitenlandse poli tiek van Filips II diende uit te voeren. De Portugezen kregen als ma cabere beloning de vijanden van Spanje erbij: Engelsen en Hollanders. Hollanders en Zeeuwen vestigden zich voort aan in Brazilië. De Westindi- sche Compagnie verwierf in het begin van de 17de eeuw in Brazilië een gebied twee keer zo groot als het huidige Neder land. Een grensconflict tussen Span je en Portugal in het uiterste zuiden van Zuid-Amerika leid de in 1828 tot de stichting van de onafhankelijke republiek Uruguay, die een soort buffer vormde tussen Argentinië en Brazilië. Beide Zuidamerikaan- se landen hadden zich kort daarvoor afgescheiden van hun moederlanden. Spanje was toen in feite al geen wereldmacht meer. De politie ke en economische neergang van het keizerrijk was volgens de Mexicaanse schrijver Carlos Fuentes in 1586 al begonnen met de ondergang van de 'on overwinnelijke Armada' tegen Engeland. Maar op cultureel gebied zou het keizerrijk nog een bloeitijd beleven: de zeven tiende eeuw el siglo del oro of de Gouden Eeuw) met schil ders als El Greco en Velazguez, de toneelschrijvers Lope de Ve ga en Calderón de La Barca, de romanschrijvers Cervantes en de dichters Quevedo en Góngora. Na een langdurig politiek isole ment sloten beide landen zich in de jaren zeventig van deze eeuw aan bij de Europese Ge meenschap. Zowel Spanje als Portugal behoren echter nu nog steeds tot de armere EU- landen. Op politiek en econo misch terrein is de voorheen belangrijke rol van de beide Iberische landen'dan ook uit gespeeld. WASHINGTON Rtr Zestig procent van de meisjes in de Verenigde Staten die voor hun 15de seksuele gemeen schap hebben gehad, werden daartoe gedwongen. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerd rapport van het Alan Guttma- cher Instituut, dat gespeciali seerd is in gezondheidszorg op het gebied van seksualiteit. De uitkomsten van het onder zoek heeft een felle reactie ver oorzaakt bij de Amerikaanse minister Donna Shalala (ge zondheidszorg). De minister toonde zich vooral verontwaar digd over het feit dat het me rendeel van de seksuele part ners van de kinderen een stuk ouder zijn. Van de vaders van baby's die 15-jarigen ter wereld brengen is bijna eenderde 21 jaar of ouder.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5