Eén miljard extra nodig voor politie Onze Top 5 van deze week. Kristalaanbiedingen. Binnenland AH dreigt verkoop Ömo Power te staken Houd De Groenen in het Europees Parlement! lijat 'Gijsen stapte op wegens misstanden op Rolduc' Baby-bruinvis neemt het vliegtuig Bolkestein: Kok premier van paarse coalitie Verantwoordelijkheid voor uitkering bij één organisatie Kankerbestrijding wil regels voor zonnebanken Kleur belangrijker dan kwaliteit bij schoolkeuze O 0 0 O 0 CMi DINSDAG 7 JUN11994 Jaarlijks 100.000 mesjes in groenbak Na het aardappel schillen vergeten veel i mesje. Ze vouwen de krant met schillen en mesje dicht en depo neren de inhoud in de groenbak. De Vuil Afvoer Maatschappij (VAM), die het groente-, fruit- en tuinafval inzamelt om tot com post te verwerken, haalt daar atlijd zoveel mogelijk het niet te verteren materiaal uit. Jaarlijks verzamelt de VAM zo 100.000 aardappelschilmesjes. Verbijstering over kritiek Vaticaan Hilversum Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) is verbijs terd over de kritiek van het Vaticaan op het Nederlandse eutha nasiebeleid. In een artikel in de OsservatoreRomano stelt het Va ticaan het euthanasiebeleid op één lijn met de gaskamers van nazi-Duitsland. ,,Het is een ongenuanceerde manier van bena deren van deze moeilijke problematiek", aldus Kooijmans. CD-raadslid vast wegens drughandel arnhem» Het Arnhemse CD-raadslid Selhorst is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning aangehouden op verdenking van handel in heroïne. Naar Selhorst liep al enkele maanden een onderzoek wegens mogelijke betrokkenheid bij de levendige handel in verdovende middelen in Arnhem. De man is in hech tenis genomen. Herdenking Market Garden van start De herdenking van de Operatie Market Garden is gis termiddag officieel van start gegaan in het Nijmeegse gemeente huis. Voormalig staatssecretaris drs. G. Peijnenburg kreeg bij die gelegenheid een speciaal blok herdenkingszegels overhandigd. 'De slag om Arnhem werd op 17 september 1944 ingezet. De voortvarende opmars stokte echter al snel. Nijmegen werd be vrijd, maar Arnhem moest de hongerwinter nog meemaken. Loopvogels ten onrechte afgemaakt v,lumen De 200 emoes en casuarissen die in april in Noord-Bra bant zijn afgemaakt, zijn mogelijk ten onrechte gedood. De eige naar van de dieren overweegt een schadeclaim in te dienen bij het ministerie van landbouw. De loopvogels werden afgemaakt wegens mogelijke besmetting met het vogelpestvirus. Inmiddels is gebleken dat het een onschuldig virus betrof. gpd Omo Power, de wasmiddelen- v trots van de Brits-Nederlandse fabrikant Lever (onderdeel van - Unilever), staat zwaar onder druk. Albert Heijn eist een kei- ?s- harde garantie dat Omo Power de het wasgoed niet extra bescha- sr- digt. „Anders nemen we het - produkt uit de schappen", aldus een woordvoerster. De Consu mentenbond raadt consumen ten aan voorlopig terughou- sn dend te zijn in de aanschaf van 'ix Omo Power. De recente test van TNO naar - slijtage aan het wasgoed, ver- 1- oorzaakt door Omo Power, is ingeslagen als een bom. Andere det&illïsten willen nog niet zo De Groenen in Europa willen: milieuvriendelijk werk voor iedereen een vierdaagse werkweek autoluwe binnensteden duurzame landbouw schone bedrijven schone energie (geen kernenergie) harde aanpak criminaliteit goedkoper en beter openbaar vervoer geen gësmijt met subsidies halvering salaris Europarlementariërs DE GROENEN TEL 0 3 8~~217806 WD-leider Bolkestein vindt het voor de hand liggen dat zijn PvdA-collega Kok premier van een paars kabinet wordt In de ze coalitie zullen de PvdA en de VVD ieder vijf en D66 vier mi nistersposten krijgen. Bolke stein zei dit gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Hoofddorp. Met zijn opmerkingen loopt d$ WD-leider een beetje 'voor de, muziek uit', maar zijn opti- rpjsme werd niettemin door Kok gedeeld. Die liet weten er van uit te gaan dat er over 'pak weg twee weken' een concept- 'Jakkeraars' met auto van de zaak zijn grootste vervuilers Qé snelle rijders met een auto van de zaak veroorzaken veel meer luchtverontreiniging dan mensen die hun wagen alleen voor privé-doeleinden gebrui ken. Dat komt niet alleen door dat een zakelijke rijder meer ki lometers aflegt, maar vooral doordat hij een zwaarder én sneller type auto heeft en agres siever rijdt. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO. Zij berekenden dat de wagen van de zaak bijna vijf keer meer kooldioxyde en vier maal meer stikstofoxyde achter zich laat dan de privé-auto. den haag gpd Oud-bisschop Gijsen van Roer mond is vorig jaar afgetreden omdat rapporten over de mis standen op het groot-seminarie Rolduc hem boven het hoofd groeiden. De bisschop was op de hoogte van de homoseksuele relatie die de vice-rector van Rolduc er met de priester-stu dent Van Opstal op nahield. Hij schoof het verzoek van Van Op stal om uit het priesterambt te worden ontheven, op de lange baan. Dat zegt Van Opstal'zelf, in middels ex-priester. Hij zegt schriftelijke stukken te bezitten, waaruit de werkelijke reden van het plotselinge vertrek van Gij sen blijkt. De officiële opgave was dat hij te ziek was om het bisschopsambt verder uit te oe fenen. Van Opstal beweert echter dat het eindrapport over zijn ont slag-aanvraag als priester muni tie genoeg bevatte om Gijsens aftreden in te leiden. De reden van zijn opstappen was angst, aldus de inmiddels getrouwde Van Opstal, die nu werkzaam is in het bedrijfsleven. „Angst van de bisschop dat hij dingen had gedaan die niet strookten met zijn imago. Angst dat zijn achterban en het Vati caan te weten zouden komen dat hij ten opzichte van mij niet had gehandeld zoals een bis schop zou moeten. Gijsen heeft gedurende een aantal jaren zijn verantwoordelijkheid niet geno men om iets te doen aan mijn situatie op het seminarie. Nadat ik daar was opgestapt, heeft hij geprobeerd de zaak in de doof pot te stoppen." Het eindrapport bevat vol gens Van Opstal voldoende schriftelijke bewijzen dat het geen op Rolduc is gebeurd, waar is. „Ik heb brieven waaruit blijkt dat ik de bisschop onder druk heb gezet om de vice-rec- tor te ontslaan. Maar de bis schop wilde daar niet aan. Toerf is door mij gezegd: dat gaat wel gebeuren en als bewijs wil ik daar een ontslagbrief van. Die brief heb ik uiteindelijk gekre gen. Daaruit blijkt volgens mij dat de Gijsen de vice-rector heeft ontslagen, gewoon omdat het moest." ver gaan als Albert Heijn. Schui- tema, onder meer eigenaar van C-1000 en Spar, heeft Lever ge vraagd of de kwaliteitsgarantie van het wasmiddel gehand haafd blijft. „Die garantie is her bevestigd, zodat we het produkt voorlopig gewoon blijven verko pen", aldus Schuitema. De^Vendex Food Group, met onder meer de Edah-winkels, heeft een duidelijker mening. „Op basis van het onderzoek hebben wij besloten gewoon door te gaan met de verkoop van Omo Power. Het onderzoek geeft volgens ons geen aanlei ding de consument te waar schuwen voor extra slijtage", meldt een woordvoerder. harderwijk» Het Zeezoogdierenpark in Harderwijk heeft gisteren een baby-bruinvis opgevangen, die was gestrand op het Duitse waddeneiland Sylt. Waarschijnlijk is het zeezoogdier direct na de geboorte zijn moeder kwijt geraakt. Volgens bioloog R. Kastelein (op de foto) is de bruinvis hooguit enkele dagen oud. Met een vliegtuig kwam hij gisteren in Lelystad aan. foto a, Op termijn 120.000 laagbetaalde banen den haag anpregeerakkoord kan worden WRR: Alleen dan is accentverschuiving mogelijk drijfstak moeten bedrijven stimuleren meer hun best te doen om te voorkomen dat mensen een beroep op een uitkering doen en dat mensen met een uitkering sneller terugkeren in het arbeids proces. Datzelfde zal het effect zijn als bedrijfsver enigingen moeten concurreren met andere verze keraars. In de tweede variant heeft de overheid de volle dige verantwoordelijkheid en staan de sociale partners grotendeels buiten spel. In dat geval ko men zowel de Regionale Besturen voor de Ar beidsvoorziening (RBA's) als de Gemeentelijke Sociale Diensten (GSD's) als uitvoeringsorgaan in aanmerking. In beide gevallen krijgen zij voor ar beidsbemiddeling en het verstrekken van uitke ringen een afgesproken bedrag. De derde optie van de WRR is die van een mi nistelsel met de mogelijkheid voor werknemers zich particulier bij te verzekeren. De nadruk ligt op de eigen verantwoordelijkheid van de werkne mer. Lage uitkeringen zullen een maximale prik kel vormen werk te aanvaarden. Wie het risico van een te grote achteruitgang in inkomen wil vermijden, kan zich aanvullend verzekeren. Het rapport geeft aan hoe het principe van on gedeelde verantwoordelijkheid voor uitkeringen en deelname aan het arbeidsproces kan worden uitgewerkt. Een concept ervan was vorige week al beschikbaar voor de informateurs. De fractielei ders Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) zijn het overigens in grote lijnen al eens over een opzet waarbij bedrijfsverenigingen, GSD's en RBA's op regionaal niveau samenwer ken. Het verstrekken van uitkeringen moet worden overgedragen aan afzonderlijke administratiekan toren. Verder moet er een onafhankelijke, lande lijke keuringsinstantie komen. Dit model bor duurt voort op afspraken die de Tweede Kamer begin dit jaar heeft gemaakt. De verantwoordelijkheid voor het verstrekken van uitkeringen en het aan de slag helpen van uitke ringsgerechtigden moet onder één organisatie vallen. Die kan dan beter op haar prestaties wor- den.beoordeeld. Dat schrijft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in zijn vandaag ver schenen rapport 'Belang en beleid; naar een ver antwoorde uitvoering van de werknemersverze keringen'. De WRR is een onafhankelijk adviesor gaan van de regering. Het rapport is toegezonden aan de kabinetsinformateurs. De WRR vindt dat het accent bij de sociale ze kerheid moet verschuiven van het verstrekken van uitkeringen naar het bevorderen van deelna me aan het arbeidsproces. Dat lukt volgens de raad alleen als aan de versnippering van verant woordelijkheden over de verschillende uitvoe ringsorganisaties een eind wordt gemaakt. Daar toe moet de uitvoeringsstructuur van de werkne mersverzekeringen drastisch worden gewijzigd. De raad vindt het van minder belang wélke or ganisatie met de uitvoering wordt belast. Waar het om gaat, is het stelsel van sociale zekerheid zodanig vorm te geven dat afwenteling van de uit keringslasten wordt tegengegaan en dat alle be trokkenen (uitvoeringsinstantie, verzekeraars, keuringsartsen, bedrijven, werknemers) een echt belang hebben om hun verantwoordelijkheid se in het rapport spreekt de WRR dan ook geen voorkeur uit voor een organisatie, maar schetst hoe het principe van de ongedeelde verantwoor delijkheid zou werken als die wordt gelegd bij overheid, bedrijfsleven of individu. In de eerste optie krijgen de sociale partners (werkgevers en werknemers) het volledige risico voor de werknemersverzekeringen (uitgezonderd de WW). Verschillende premies per bedrijf of be- PvdA, WD en D66 zijn het gisteren eens geworden over een plan om via verlaging van de werkgeverslasten meer laag betaalde banen te scheppen. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) kunnen daardoor al snel 25.000 mensen aan de slag. Op langere termijn gaat het om 120.000 ba- Ook bij de bespreking van de mogelijkheden voor bezuinigin gen op de rijksbegroting zijn gisteren 'grote vorderingen' ge maakt, zo zei een woordvoer der. Zeker één dode na kantelen baggerschip baltrum gpd Meer dan tien boten en een marinehelikopter zijn op zoek naar opvarenden van een ver moedelijk uit Friesland afkom stig baggerschip dat vanmorgen vroeg bij het Duitse waddenei land Baltrum is vergaan. Van de vijf opvarenden is er één leven loos uit het water gehaald. Twee bemanningsleden, onder wie de kapitein, zijn gered. De andere twee worden nog vermist. Het schip kapseisde vanmor gen' door nog onbekende oor- Zaak. Hoewel het drama zich in amper dertig seconden afspeel de, waren enkele beman ningsleden nog in staat vuurpij len af te schieten en in een red dingsvlot te klimmen. De eerste reddingsboten waren twintig minuten later ter plaatse. 'Publiek onvoldoende geïnformeerd' BILTHOVEN ANP Een verplichte opleiding voor exploitanten en verkopers van zonnebanken en afspraken om misleidende reclame voor bruiningsapparatuur tegen te gaan. Dat bepleitte M. Heshu- sius, directeur voorlichting van de Nederlandse Kanker bestrijding (KWF), gisteren in Bilthoven bij de start van de KWF-campagne 'Kijk uit voor je huid'. De KWF constateert dat het publiek vaak onvoldoende is geïnformeerd over de risico's van ultra-violette straling. Uit onderzoek blijkt dat ruim een derde van de bevolking denkt dat straling van bruiningsap- paraten veiliger is dan straling van de zon. Maar jarenlang intensief gebruik van deze ap- paratutir draagt net zo goed bij aan het risico op hüidkan- ker. De KWF-campagne duurt het hele zomerseizoen. Fol ders, posters en STER-spots moeten het publiek attent maken op de gevaren van overmatig zonnen, waarvoor ook de Gezondheidsraad vori ge week in een rapport heeft gewaarschuwd. De Raad stelt dat zonnen tussen elf en drie uur onverstandig is. Jaarlijks worden in Neder land ongeveer 20.000 gevallen van huidkanker geregistreerd. Er is sprake van een duidelij ke stijging, volgens Heshusius doordat mensen meer in de zon komen dan vroeger en meer gebruik maken van zon nebanken. D'Ancona tegen hardere aanpak handel in XTC Scherpere vervolging van de handel in XTC-pillen leidt tot kwaliteitsverlaging. Dat denkt demissionair minister D'Anco na (WVC). De PvdA-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen voelt meer voor betere voorlich ting. D'Ancona meldt in een noti tie aan de Tweede Kamer dat dit jaar op houseparty's drie do den zijn gevallen na XTC-ge- bruik. Volgens haar is niet aan getoond dat de slachtoffers lou ter door het gebruik van XTC zijn gestorven, want tot op he den zijn de schadelijke bijwer kingen niet precies bekend. D'Ancona wil nader onderzoek naar de medische werking van de drug. De bewindsvrouwe pleit in de notitie niet voor legalisering van XTC. Dat doet zij wel als lijst trekker bij de Europese verkie zingen. Zij wil dat XTC in Ne derland onder bepaalde voor waarden legaal moét worden verkocht. De opstelling van D'Ancona heeft Maij-Weggen, CDA-lijst- trekker bij de Europese verkie zingen, verontrust. De demis sionaire minister van verkeer en waterstaat vreest een stroom van drugverslaafden en -hande laren. 'Toerismebalans nog nooit zo negatief geweest' den haag anp-gpd De toerismebalans voor Neder land lijkt dit jaar negatiever te worden dan ooit. Het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht dat de Neder landers 17 miljard gulden in het buitenland besteden, terwijl de buitenlandse toeristen in ons land slechts 9 miljard in het laatje brengen. Dat is een ver schil van 8 miljard. Vorig jaar bedroeg het tekort 7,9 miljard en in 1992 7,6 miljard. Volgens NBT-woordvoerder Buitelaar komt dat doordat Ne derlanders een reislustig volk zijn en geld hebben om met va kantie te gaan. „Driekwart van de Nederlanders gaat één of meerdere keren per jaar met va kantie. De toerismebalans is dan ook structureel negatief', aldus Buitelaar. Zo'n 400.000 Nederlanders trokken vorig jaar richting de Verenigde Staten en Carïada voor vakantie en zaken. Dat is ruim tien procent meer dan het jaar daarvoor. Daarmee is de toeristenstroom vanuit ons land naar Noord-Amerika de snelst Europa. Justitie en politie in brief aan kabinet: Om meer agenten op straat te krijgen en de veiligheid te verbeteren is één miljard gulden extra nodig. Daarmee kunnen tienduizend fulltime politiemensen worden aan getrokken. Daarnaast is een uitbreiding van het justitie apparaat nodig om de grotere stroom gearresteerde of beboete personen op te vangen. numegen gpd Deze wensen hebben de geza menlijke korpsbeheerders (bur gemeesters), hoofdofficieren van justitie en hoofdcommissa rissen geuit in een brief aan het demissionaire kabinet en de ka- binets-informateurs. De Nij meegse burgemeester D'Hondt, voorzitter van het Korpsbeheer dersberaad, heeft de brief van morgen overhandigd aan mi nister De Graaff-Nauta (binnen landse zaken). „Door een gezamenlijke in spanning en een gerichte inzet van mensen en middelen moet worden gewerkt aan een sa menleving waarin iedereen zich veilig en onbedreigd kan voe len", aldus de brief. Uitbreiding van toezicht op straat door meer politiemensen is daartoe een voorwaarde, vinden de schrijvers. Begin dit jaar ontstond er eni ge commotie naar aanleiding van een rapport van de Algeme ne Rekenkamer waaruit bleek dat de politie het miljard extra dat zij sinds 1986 had gekregen, niet aan personeel, maar vooral aan materieel had uitgegeven. Het aantal agenten dat twee jaar geleden op straat liep, was zelfs kleiner dan in 1986. Op een totaal van 40.000 politie mensen kwamen er de afgelo pen acht jaar slechts achthon derd bij. Ex-minister Van Thijn zei bij die gelegenheid dat de politiekorpsen de komende ja ren zullen worden beoordeeld op het aantal mensen dat zij op straat weten te brengen. De korpsbeheerders, hoofdof ficieren en hoofdcommissaris sen vinden ook dat er verster king van Justitie nodig is. Zij willen uitbreiding van het aan tal rechters en officieren van justitie en de bouw van extra cellen. Bijzondere aandacht, zo wordt in de brief bepleit, vereist de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit. Daarnaast zal meer moeten worden geïn vesteerd in automatisering bij de politie. middelburg» gpd Ouders gaan bij het kiezen van een school voor hun kinderen eerder uit van de 'kleur' dan van de kwaliteit van de onderwijsin stelling. Gevolg is dat Nederlan ders hun kinderen veelal naar zogenaamde witte scholen stu ren en allochtonen voor zwarte scholen kiezen. Dat schrijft de Middelburgse onderzoeker Van der Wouw in het proefschrift 'Schoolkeuze tussen wensen en realiseringen', waarop hij don derdag aan de Universiteit van Amsterdam promoveert. Tot dusver werd gedacht dat de keuze voor een school tot stand kwam op basis van drie motieven: kwaliteit, richting en afstand. De richting van de school zou daarbij doorslagge vend zijn. Op basis van een onderzoek in vijf woonwijken in Middel burg, Vlissingen en Terneuzen, waarbij in totaal duizend ou ders werden ondervraagd, heeft Van der Wouw vastgesteld dat deze motieven niet bepalend zijn voor de keuze van een school. Ouders kijken naar de scholen in hun buurt en kiezen daaruit de beste. Het blijkt dat alleen voor zeer religieuze be volkingsgroepen de richting van de school nog steeds doorslag gevend is. De onderzoeker keek vervol gens op basis van welke over wegingen ouders een bepaalde school in hun wijk kiezen. Er bleek een verband te bestaan tussen de 'kleur' van de scholen en het uiteenlopende keuzepa troon van allochtone en au tochtone ouders. „Ouders blij ken heel goed te weten hoeveel buitenlanders er op een school zitten", licht Van der Wouw toe. „Veel beter bijvoorbeeld dan hoeveel arbeiderskinderen erop zitten of wat het totale aantal leerlingen van de school is. Van de kwaliteit van de school we ten ze bijna niks. Wel zegt meer dan vijftig procent van de on dervraagde ouders het eens te zijn met de stelling dat de kwa liteit van een school achteruit gaat naarmate er meer buiten landers op zitten." Onze CU Snacksalades (bakje 250 gram) 1 gulden goedkoper. Dole ananasstukjes, blik 227 gram ,-95" Cd Chips, naturel of paprika, zak 200 gram Hamburgers, 8 stuks, ca. 800 gram c Cd Brouwers bier, krat 24 flessen a 0.3 liter 59 99 790 1549 9.99 -L5T 13r5Ü Extra kristalzegel j^ij: Merci chocolade, melk, puur of assorti, doos 250 gram m® Kernhem kaa^60+, vers van 't mes, 250 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 Juni a.s.. 's Landsgrootste kruidenier blijft op dekleintjes letten. -54T 4.99 5.98 WÊmÊÊÊmÊÊÊÊtÊÊÊÊÊmÊm

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3