KNVB bederft bekerfeest FC Lisse Noordwijkse Golfclub rekent af met verleden Sport Vrouwen Lisse toch bij Grasshoppers ingedeeld Dufaux verlengt abonnement op Dauphiné Jeroen Piket verspeelt eerste halfje Eelman wegens drukte weg bij Haarlem O - DINSDAG 7 JUNI 1994 21 Duikers helpen SJC uit de brand noordwukDe helikoptervlucht van pupil Jan Aandewiel van SJC is anders tot stand gekomen dan gisteren op de voorpagina van deze krant stond vermeld. Doortastend optreden van Dirk van Kampen van het Centrum Duikopleiding Bollenstreek en Reddingwezen, die op het laatste ogenblik een vervangende he likopter regelde toen de bestelde machine defect bleek, maakte de vlucht en landing van Aandewiel op het SJC-terrein afgelopen zaterdag mogelijk. Vermin niet naar ADO Den Haag voorburg Robert Vermin gaat definitief niet naar ADO Den Haag. De linkerspits van FC Lisse, die inmiddels overschrijving heeft aangevraagd naar Noordwijk, heeft dat aan het bestuur van de Zuiderparkclub laten weten. Hoewel het aangeboden contract volgens Vermin 'aantrekkelijk' oogde, besloot de spits daar niet op in te gaan, omdat voetballen in Den Haag niet te combineren viel met zijn werkzaamheden op een drukkerij. „Toen dat duidelijk werd, heb ik besloten voor mijn werk te kie- Herstel Ron de Roode kwestie van tijd leiden De knieblessure van Ron de Roode, opgelopen in het na- competitieduel tegen ADO Den Haag, kan met rust genezen. Een scan-onderzoek heeft dat gisteren uitgewezen. „De knie is gekneusd en een kruisband is ingescheurd, maar ik hoef niet ge opereerd te worden", aldus de duidelijk opgeluchte De Roode, die als alles normaal verloopt topfit aan de eerste training (op 11 juli) kan deelnemen. De Roode: „En dan moeten we het afgelo pen seizoen maar heel snel vergeten." Grieken op twee plaatsen bestolen new york De Griekse voetballers hebben in dubbel opzicht ken nis gemaakt met een staaltje Amerikaanse criminaliteit. Na af loop van de oefenwedstrijd tegen Colombia, die met 2-0 verlo ren ging, bleek dat dieven de Ideedkamer' van de Grieken in het Giants Stadium grondig hadden doorzocht. Bijna alle spelers misten geld en sieraden. Eenmaal terug in het Garden Cityhotel op Long Island werd geconstateerd dat drie kamers van de Grie ken eveneens bezoek hadden gehad van indringers. „De dieven namen alles mee. Geld, juwelen, horloges. Dit is een hele slechte zaak, die het organisatiecomité moet worden aangerekend", klaagde coach Alkis Panagoulias. Michael Laudrup stapt over naar Real madrid Michael Laudrup heeft met Real Madrid i ming bereikt over een tweejarig contract. De Deense middenvel der voorziet in juli de verbintenis van zijn handtekening. Dat heeft Real-voorzitter Mendoza gisteren in Madrid meegedeeld. Laudrup (30) speelde de laatste vijf seizoenen voor Barcelona. Hij verlaat de Spaanse kampioen na een meningsverschil met Johan Cruijff. De coach liet Laudrup in Europese bekerwedstrij den op de bank en gaf de voorkeur aan Romario, Stoitsjkov en Koeman. Met de transfer is het bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. De Deen gaat 125 miljoen peseta's (2 miljoen gulden) per seizoen verdienen bij Real. PSV wacht op Braziliaan Vampete eindhoven PSV heeft gisteren een vporlopige overeenkomst voor drie jaar afgesloten met de Braziliaan Marcos André Batista Santos. De 20-jarige verdediger, kortweg genoemd Vampeta, is lid van Esporte Clube Vitoria, die als tweede is geëindigd in de Braziliaanse competitie. De komst van Vampeta is afhankelijk van de toestemming van de Stichting Arbeidszaken. Cricketer Lara vestigt wereldrecord londen De Westindische cricketer Brian Lara heeft het wereld record batten verbeterd. Hij bleef gisteren in de wedstrijd van zijn county Warwickshire tegen Durham met 501 runs not out. Het oude record stond op naam van de Pakistaan Hanif Mo hammed die in het seizoen 1958-59 in Bahwalpur voor Karachi 499 runs vergaarde. Extra duel om Amstel Cup overschaduwt zege op DCV leiden gerrit-jan v De basketbaleredivisie voor vrouwen ziet er volgend jaar ge heel anders uit. In tegenstelling tot dit jaar, toen tien teams om de landstitel streden, doen nu achttien teams aan de nationale titelstrijd mee. Een en ander is het gevolg van een gebrek aan belangstelling voor basketbal op het hoogste niveau. Drie teams - Lisse, MSV en BCA '60 - trokken zichterug wegens gebrek aan voldoende spelersmateriaal of financiële middelen. BCA was overigens regulier gedegradeerd. In de promotiedivisie maakte geen enkele ploeg gebruik van het recht om te promoveren. Een trend die ook bij de mannen zichtbaar is. Voorburg promo veert als kampioen niet naar de eredivisie. Zwijndrecht degra deerde wel, zodat bij de man nen negen teams overblijven. Omdat er bij de vrouwen slechts zeven teams overbleven, besloot de NBB gisteren de ere divisie en promotiedivisie sa men te voegen tot een topdivi- sie. Een en ander betekent dat Grasshoppers en Lisse dit jaar opnieuw tegenover elkaar ko men te staan. De achttien teams worden Het bekerfeest werd gister avond nauwelijks gevierd. Voor de vorm deed FC Lis se na de 1-0 overwinning die in de bekerfinale van het district West 2 op DCV werd geboekt nog wel even vrolijk, maar daar bleef het ook bij. Het onderwerp van gesprek was gisteravond op het terrein van Wilhel mus in Voorburg niet die voor de tweede maal op rij veroverde Cup, maar de lo ting voor de tussenronde van de betaalde bekerstrijd (Amstel Cup) van het sei zoen 1994-1995. voorburg gert-jan onvlee Want daar was immers uitgere kend de naam van FC Lisse uit gerold. Veertien van de negen tien andere winnaars van de eerste ronde van Amstel Cup, waaronder Quick Boys. bleven in de beker. Zij weten zich zeker van de tweede ronde die pas voor volgend seizoen (in een aantrekkelijke poulevorm) op het programma staat en mogen op vakantie. FC Lisse niet. Dat speelt donderdag in Harderwijk (aanvang 19.30 uur) tegen WOG. Pas als dat duel wordt gewonnen, is die plek in de tweede ronde zeker. Alles wat FC Lisse was, liep gisteravond dan ook balend rond op het fraaie complex van Wilhelmus. Bij de beschouwin gen op de loting van die tussen ronde viel het woord 'onrecht' met grote regelmaat. Daar valt wat voor te zeggen. Zelf twee jaar op rij de districtsbeker pak ken (een unieke prestatie) en dan niet direct geplaatst wor den voor het grote bekerwerk. Kloppen doet het natuurlijk niet. Vond ook Ruud Bröring. De trainer die volgend seizoen bij Noordwijk aan de slag gaat, verwoordde de Lissese gevoe- Bert van Duyvenbode kon zich gisteravond n licht geblesseerde Lisse-spits. r25 minuten uitleven ii lens op zijn geheel eigen wijze. Duidelijk dus. Bröring: „Schan dalig. Anders kan ik het niet zien. Je pakt een periode in de sterkste eerste klasse, je wordt daarin ook nog eens tweede, je wint de beker van het district en als beloning word je niet alleen niet direct geplaatst, maar mag je ook nog eens een tussenron de spelen. Dat klopt van geen kant." Ook Bröring beseft echter dat 'Zeist' in dit soort zaken nog al tijd de dienst uitmaakt. En dat die wedstrijd tegen WOG dus gewoon moet worden gespeeld en moet worden gewonnen: „Want anders zit je na zo'n goed seizoen toch nog met een enorme kater." Een prettige bij komstigheid is wel dat de ont moeting al voor donderdag avond op het programma is ge zet. De wedstrijd stond officieel voor zaterdag op de rol en op die dag had FC Lisse het in elk geval zonder doelman Paul Veenboer en verdediger Emiel Wajer moeten stellen. Donder dag ligt dat anders. Dan kan FC Lisse zich op volle sterkte mel den op het fraaie sportpark van WOG. Bröring heeft dan ook de be schikking over Arnold Vermeu len en René Ras, twee belangrij ke pionnen die gisteravond nog geschorst aan de kant verble ven. John Vermeulen en Barry Opdam hadden hun posities overgenomen in de ploeg die in Voorburg ook snel Bert van Duyvenbode nog kwijtraakte. De met een spierblessure tob bende spits moest het na 25 mi nuten voor gezien houden en maakte plaats voor Jeroen Smakman. Hoewel het drietal volwaardig meedraaide in de bekerfinale, bereikte FC Lisse tegen de zondageersteklasser uit Krimpen aan den IJssel geen opzienbarend niveau. Had FC Lisse er de donderdag ervoor in de eerste ronde van de Amstel Cup tegen Zwart Wit '28 nog wel volledig gestaan, gister avond was duidelijk te merken dat er (met dank aan de KNVB) aanzienlijk minder op het spel stond. Dat kon vorig seizoen in de eindstrijd van de beker tegen Dordrecht 2 thuis in Lisse nog aardig worden verbloemd - het imponerende FC Lisse veegde de Dordtenaren toen in een sfeervolle ambiance volledig van de mat - maar nu bij Wil helmus voor amper 250 toe schouwers wel goed zichtbaar werd. De FC had het vooral in de eerste helft lastig met de leuk tikkende tegenstander, al had scheidsrechter Douwe de Haan FC Lisse best een strafschop kunnen toekennen na een over treding van Hans Stout op Van Duyvenbode. Nu de Rijnsburger die elf-metertrap niet toekende, deed Jelle Visser de beker in Lis se belanden. Op aangeven van John Vermeulen kopte Visser al snel in de tweede helft even fraai als secuur raak. Overigens wel een doelpunt met een staartje. Als bekerhou der van District West 2 wordt nu van FC Lisse verwacht dat het over een weekje of twee met de vijf andere bekerwinnaars van Nederland in de slag gaat om weer een andere, iets grote re beker. Het mag geen verba zing wekken dat de kans groot is dat Lisse die beker, op welke manier dan ook, aan zich voor bij zal laten gaan. onderverdeeld in twee poules, die na een hele competitie een 'final four' spelen. Wat de win naar van die 'final four' nu pre cies wint, weet de NBB nog niet. Gedacht wordt aan een beker, net zoals die bij de mannen. Het zal echter niet de nationale beker zijn, die recht geeft op deelname aan de Europa Cup. Na de topdivisie, die in janua ri ongeveer afgelopen is, begint de strijd om de landstitel. Op nieuw wordt een eredivisie ge vormd van acht teams. De bo venste drie van elke poule zijn zeker van deelname. De num mers vier en vijf spelen kruis- wedstrijden om de twee overige plaatsen. Aan het eind van die competitie volgen geen play offs. Daarvoor is komend sei zoen geen tijd. Het nationaal vrouwenteam eist namelijk ten minste zes weken voorbereiding op het plaatsingstoernooi voor het C-WK. De overige tien teams, onder verdeeld in twee poules van vijf, de promotiedivisie. Eerste landstitel in 79-jarige geschiedenis Maximilian Sciandri (links) perst alles uit zijn lichaam c zen in de zestiende etappe van de Giro. i Fabiano Fontanelli r chambery/stradella Indeling topdivisie, poule A: Tonego, Groningen, Orca's, BCA '60, lolly Jum pers, Second Dribble, Blue Stars, Cana dians, Prisma College. Poule B: Grasshoppers, Lisse, Den Helder, Landslake Lions, Rotterdam Zuid, Rot terdam. PSC/ Almonte, Hoofddorp, De Zwitser Laurent Dufaux heeft de 46ste Daup hiné Libéré op zijn naam gebracht. Zijn lei derstrui kwam gisteren in de zevende en laatste etappe niet in gevaar. De rit met start en finish in Chambéry werd ge wonnen door de Brit Chris Boardman. De Frans man Pensee, lid van de ploeg van Peter Post, werd tweede en Dufaux derde. In het eindklassement werd Pensee tweede en de Litouwer Kaspoetis derde. Voor Dufaux (25) betekende de eindzege zijn tweede opeenvolgende overwinning van de Dauphiné Libéré. Giro De gevestigde orde kneep zich nog eens stevig in de armen. Droomde ze, of was het toch werkelijk heid? Het was de realiteit, moesten zij, Indurain, Bugno en Chiappucci, gisteren nuchter constate ren. De jonge hindes domineren de 77ste Giro d'Italia. De 'Bambies' voeren het commando. On- def aanvoering van Evgeny Berzin, 24 jaar sinds vorige week vrijdag en gevolgd door zijn leeftijds genoot Marco Pantani, de verrassing van de Ron de van Italië. Zes dagen voor het einde van de tocht door Ita lië, Slovenië en Oostenrijk lijkt het erop dat de ge renommeerde namen genoegen moeten nemen met een ereplaats. De strijd om de roze trui gaat tussen de twee jonkies. Gisteren in de rit van Son- drio naar Stradella over 220 kilometer bleven ze stevig op hun jonge pootjes staan. De ongevaarlij ke Max Sciandri werd de dagprijs gegund, ten koste van Fabiano Fontanelli. Berzin en Pantani finishten in de groep van 44 op één seconde. Hoe veel mensen de zege van Sciandri hebben gevolgd op de televisie is nog niet bekend. De tri omftochten van Pantani werden zaterdag en zon dag bekeken door bijna zes miljoen kijkers. Mor gen zal de kijkdichtheid vrijwel zeker nog hoger zijn. Dan staat een bergtijdrit op het programma. Pantani is een klimmer pur sang, Berzin heeft zich in de Giro gepresenteerd als een expert op de races tegen het uurwerk. „Maar", zegt Davide Boifava, de ploegleider van Pantani. „er wachten ook nog twee bergritten aan het einde. En die zijn op het lijf van Pantani geschreven." janet van puk In 1990, 1991 en 1992 verliep het heel anders. Ook toen stond het mannenteam van Golfclub Noordwijk in de finale. Maar steeds werd op de laatste speel dag de landstitel verspeeld. Drie keer werd verloren, met het kleinst mogelijke verschil nog wel: 10-8. Ze moeten er wel haast een trauma van hebben opgelopen, daar in Noordwijk. Vandaar misschien ook dat vo rig jaar de halve finale niet eens werd gehaald. Maar met een paar slagen werd dit jaar afgerekend met het ver leden en alle frustraties. Zondag wonnen de Noordwijkers de fi nale met ruime cijfers van Spaarnwoude: 14-4. Voor het eerst in de 79-jarige geschiede nis van de club kon de enorme kampioensbeker mee naar Noordwijk. Het verschil met andere jaren is dat er deze keer veel is ge daan aan teambuilding zegt Daan Slooter, de enige van de zes spelers die alle finales mee maakte. Het heeft zijn vruchten afgeworpen. Slooter meent dat mede dankzij de goede sfeer in het team de titel in Noordwijk, terecht kwam. Want het is niet zo dat de Noordwijkse Golfclub uitkwam met een ploeg van zes ijzersterke individuele spelers. Er zitten een paar sterren bij - eerste speler Michael Vogel is volgens Slooter de beste ama teurgolfer van Nederland - maar ook een paar subtoppers, die overigens wel in het bezit zijn van de 'echte teamspirit'. Dan gebeurt wat zo belangrijk blijkt te zijn, dat niemand met de nek wordt aangekeken als hij slecht speelt, dat er wordt geap- plaudiseerd als iemand het wél goed doet. Het kweken van dat 'teamge- voel' is al begonnen voor de winter, toen het team werd sa mengesteld. Omdat zich jaar lijks steeds betere spelers bij de Golfclub Noordwijk aanmeld den, wisselde de samenstelling nogal eens. Soms vond een spe ler het zelf niet eens terecht dat hij in het team speelde. Deze keer zijn er kwalificatie wedstrijden gespeeld. Op grond van de resultaten werd het vol gende team samengesteld: Mi- chaël Vogel (28, Sassenheim), Jan Teekens (23, Rotterdam), Michiel Peetoom (31, Amster dam), Hannes Bernoski (18, Den Haag), Daan Slooter (26, Noordwijk). Maar er is meer gedaan om een hecht team op de course te krijgen. De spelers oefenden ge regeld samen en trainden in de winter in elk geval elke donder dagavond onder leiding van Tom O'Mahoney van de Noord wijkse club. Bovendien werd er gezamenlijk gereisd naar de wedstrijden, die altijd op neu traal terrein worden gespeeld. De top van Nederland speelt in de hoofdklasse, die weer in drie klassen is verdeeld. De tien teams uit de eerste hoofdklasse spelen in twee poules. De twee beste uit elke poule spelen te gen elkaar in de kruisfinales. Noordwijk eindigde weliswaar gelijk met de andere teams, maar kon vanwege het hogere aantal partijpunten door naar de halve finale. Toen kwamen de Noordwij kers tegenover de leden van de Koninklijke Haagsche Golfclub te staan. Die waren op grond van hun sterke poulewedstrij den torenhoog favoriet. Boven dien is de Haagse club van oudsher de aartsrivaal van de Noordwijkse. „Het is een beetje Ajax-Feyenoord. De clubs liggen dicht bij elkaar, qua banen be horen ze tot de betere van het land en de historie speelt ook mee", verklaart Slooter. Het was dus een beladen wedstrijd, maar tot verrassing van velen wonnen de Noordwijkers die vrij gemakkelijk met 14-4. „We zaten in de underdogpositie en dat maakt het toch gemakkelij ker. Bovendien heeft ook toen de teamgeest een grote rol ge speeld, denk ik. We begonnen goed: 's ochtends wonnen we de drie foursomes, de dubbels." De finale zondag was op De Purmer, bij Purmerend, vlakbij het thuishonk van de tegen stander Broekpolder. Die had dus behoorlijk wat meer sup porters dan de dertig trouwe aanhangers die met het Noord wijkse team waren meegeko men. Maar de Noordwijkers hadden er geen last van: ook zondag wonnen ze de drie dub bels en toen vervolgens de eer ste twee singles ook winnend werden afgesloten kon er niets meer mis gaan. amsterdam anp Roberto Cifuentes heeft in de derde ronde van het NK scha ken alleen de leiding genomen. De Chileen met Nederlands paspoort behield gisteren in Amsterdam zijn 100-procent- score door de zege op Hoek- sema.,,Het was een zwaar ge vecht", zei Cifuentes. „Ik heb me goed op dit toernooi voor bereid en voel me in vorm." De Groninger Hoeksema had geen antwoord op zijn gedegen stijl. Net zoals titelverdediger Van der Sterren en debutant Van Gisbergen in de^eerste en tweede ronde het antwoord schuldig bleven. Jeroen Piket le verde zijn eerste halve punt in. Hij remiseerde met Ivan Soko- lov, een Joegoslaaf met Neder lands paspoort. Piket had tegen zijn vriend geen kwaadaardige plannen. De voorafgaande da gen had hij nog troostende werkzaamheden verricht na de twee nederlagen van groot meester Sokolov in de ope ningsronden. Tegen Piket stelde Sokolov zich met zwart solide op met het Damegambiet. Piket deed nauwelijks serieuze pogin gen de zwarte stelling te slopen. Na 22 zetten besloten beide spelers tot remise. Loek van Wely herstelde zich van zijn pijnlijke nederlaag in de tweede ronde tegen Hoek sema. Met wit nam hij zijn oude leermeester Genna Sosonko te grazen. Van Wely kwam met voordeel uit de opening, won in het eindspel een pion en wik kelde de technische fase onbe rispelijk af naar winst. Het was de tweede nederlaag van Soson ko tegen een 'youngster'. Eerder verloor hij van Piket. Spannend was het duel tussen Van der Wiel en Van der Sterren. Van der Wiel pakte de zaken ener giek aan tegen de met zijn vorm sukkelende titelverdediger. Op de 27ste zet leidde een stukoffer van Van der Wiel tot een boei ende stelling waarin Van der Sterren met toren, twee paar den en pion tegen dame en drie pionnen voor remise moest vechten. Dat deed hij bekwaam. Na 44 zetten werd het punt ge deeld. Van de promovendi ma ken Jeroen Bosch en Mark van der Werf de beste indruk. Van der Werf had een valse start maar is inmiddels opgerukt naar de middenmoot. Bosch maakte na zes uur schaken re mise tegen Nijboer en behoort eveneens tot de middenmoot. haarlem martin hoekstra ARCHIEFFOTO Haarlem heeft er weer een nieuw gezicht bij. Het vijfde al. Na de voetballers Dries Boussatta, Dennis van de Poll, Hans van der Haar en Rene' Petiet kwam de club gisteren tot een akkoord met Henny Lee. Geen voet baller, hoewel hij dat met zijn 32 jaar best zou kunnen zijn, maar de opvolger van John Eelman als assistent van Hans van Doorneveld. Want Eelman is er komend Dat was een verrassing, aangezien nie- mand rekening had gehouden met het ver trek van de 'verloren zoon' - na 17 jaar keerde Eelman afgelopen seizoen terug bij Haarlem. In februari waren de club en de assistent-trainer overeengekomen in elk ge val nog een jaar met elkaar door te gaan. De verwachting van Eelman, dat hij met minder lesuren genoegen moest nemen, kwam echter niet uit. Komend seizoen maakt hij als gymnastiekleraar een volledi ge werkweek. „Dat hield in dat ik niet meer zo veel tijd in Haarlem kon steken", legt Eelman uit. „Met Hans (van Doorneveld) had ik besproken dat hij dan wat taken van mij zou overnemen. Maar naarmate ik daar langer over nadacht, begon ik dat steeds vreemder te vinden. Bij een betaald voet bal-organisatie (BVO) moet je toch zeker twee man in full-time dienst hebben en niet anderhalf." Eelman stelde het bestuur van Haarlem vervolgens voor een keuze. Of ze zouden al les bij het oude laten, of Eelman aan de be geleiding van het eerste toevoegen en een ander het tweede laten doen of volledig met een andere trainer aan de slag gaan. Die laatste optie genoot de voorkeur, mede uit financieel oogpunt. „De club kruipt juist uit een Financieel dal. Dan kan ik wel begrijpen dat ze mij niet willen houden louter voor het eerste team. Ik vind het jammer darhet zo is gelopen, maar ik heb zelf het initiatief genomen. Emotioneel zit ik er mee in mijn maag, rationeel is het de beste beslissing voor alle partijen", aldus Eelman, die als trainer wel verder gaat met zondag tweede klasser Hilversum. „Dat is prima te combi neren." Dus moesten Haarlem en Van Doorne veld op zoek naar een tweede man: Enter Henny Lee Amsterdammer en sinds een paar maanden zonder club. In januari be sloot het bestuur van Spakenburg hem op noii-actief te stellen. „Het bestuur wilde een derde jaar met rnij door, maar ik wilde verjongen. Er zat een hele goede jeugd ach ter het eerste team, dat overigens al enige jaren uit dezelfde spelers bestond. Maar ja, Spakenburg telde zeker vijf spelers die zoon van een bestuurslid of een sponsor waren. Dus werd ik aan de kant gezet." Na het ont slag van Lee daalde Spakenburg flink op de ranglijst om uiteindelijk via promotie-de gradatieduels een afdaling naar de zaterdag tweede klasse te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21