Laatste Poolse natuur voorlopig veilig gesteld m Natuur Milieu Lama's ideale schapenhoeders Doodknuppelen baby vosjes niet in scène gezet Herbebossing en watertekort DINSDAG 7 JUNI 1994 Wereldnatuurfonds trekt fel ten strijdde tegen autoriteiten Uitgestrekte moeraslanden, ongeschonden bergstreken en immense wouden dreigen in Oost-Europa té worden geofferd op het altaar van de economische groei. De maffia plundert de bossen, diverse proefboringen vernielen de toen dra's, grote dammen verstoren de wetlands en moderne landbouw vergiftigt het water en de grond. Het Wereldnatuurfonds (WNF), de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund (WWF), heeft de tegenaanval echter ingezet en boekte een groot succes. De opening van het Nationale Park Biebrza in Noordoost-Polen. Eén lama kan 2100 schapen hoeden. FOTO GPL LONDEN THE INDEPENDENT Elk jaar sterven in Nederland schapen en lammeren door loslopende honden die hun jachtinstinct op deze weerloze dieren bot vieren. Iowa State University heeft een rap port uitgebracht waarin een oplossing wordt geboden voor dit probleem: lama's. Deze dieren blijken zich van nature op te I werpen als beschermers van hun wollige te genvoeters. Omdat er in Amerika behalve honden ook nog wilde roofdieren rondlopen, is de schade daar nog groter dan in Nederland. In de Verenigde Staten valt jaarlijks vijf pro cent van de schapen en negen procent van de lammeren ten prooi aan coyotes, beren en poema's. De boeren stellen zich tegen dit steeds terugkerende miljoenenverlies te weer door vallen te plaatsen en gif te strooi en, maar deze methoden hebben verstrek kende gevolgen voor het natuurlijke even wicht. Steeds meer boeren nemen dan ook het advies van de universiteit van Iowa ter harte en gaan over tot de aanschaf van een lama. Eén lama kan 2.100 schapen hoeden en de sterfte door roofdieren met gemiddeld twintig procent terugdringen. Lama's wor den gemiddeld twaalf jaar oud de oudst bekende lama is achttien geworden. De die ren eten gras, maïs en hooi en zijn per kilo lichaamsgewicht goedkoper in onderhoud dan een ooi. Hun wol is bijzonder fijn en leent zich uitstekend voor designer brei werk. De dieren hoeven niet voor hun herders- rol te worden getraind, maar nemen deze functie automatisch op zich. Het grootste probleem is dat de lama's soms wat al te beschermend worden en de boeren niet meer bij hun schapen laten. De staatsuniversiteit van Iowa onder- zoekt momenteel of ander veë dezelfde rol 'zou kunnen vervullen als lama's. Veelbelo vende kandidaten zijn ezels, kangoeroes en struisvogels. MAASTRICHT Jager P.Geurts van Wildbeheer Eenheid Swentibold is vorige week door de recht bank te Maastricht veroordeeld wegens smaad. Hij had nooit mogen beweren dat H. Pluijmaker van de Stichting Kritisch Fau nabeheer Limburg de vondst van drie dode babyvosjes in scène had gezet. Pluijmaker vond de dode vosjes in april in het natuurgebied Het Hout bij Susteren. Hij schreef het doodslaan toe aanjagers. De fo to is door Dierenbescherming gebruikt voor de recente campagne tegen jagers, die overal in Nederland babyvosjes bij hun burcht doodknuppelen. Geurts riep daarop dat Pluijmaker de zaak wel in scène zou hebben gezet om jagers in diskrediet te brengen. Pluijmaker spande een kort geding aan om Geurts tot rectificatie in het dagblad De Limburger te dwingen. De Koninklijke Ja gersvereniging publiceert zelf elk jaar de aantallen wild die zijn geschoten. Vorig jaar waren daar 9000 vossen bij, waarvan 3000 jonkies. Gebruikelijk is dat deze niet wor den geschoten, maar doodgeknuppeld. GRONINGEN KEES WIESE Het planten van bomen om verloren ge gaan tropisch regenwoud te herwinnen, geeft soms ongedachte problemen. Op het eiland Viti Levu in de Fiji-eilandengroep blijkt herbebossing te leiden tot watertekor ten. Dat stelt drs. M.J. Waterloo in het proefschrift, waarop hij op 27 juni aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveert in de 'aardwetenschappen. Het tropisch bos op de westelijke helft van het eiland is in de vorige eeuw door bran den en zwerflandbouw verloren gegaan. Over bleven kale graslanden. Om de lokale economie te stimuleren en om te voldoen .aan de groeiende behoefte aan hout zijn omstreeks de jaren zestig dennebosplanta- ges aangelegd. Uit het onderzoek van Waterloo blijkt nu dat dit ernstige gevolgen heeft voor de wa tervoorziening. Het waterverbruik van den- nebossen in het droge seizoen is drie tot viermaal hoger dan het waterverbruik van (dan dood) gras. En dat veroorzaakt perio dieke tekorten voor de stedelijke .watervoor ziening. Duurzame houtproduktie blijkt overigens mogelijk mits de verstoring van de bodem tijdens het kappen tot een mini mum wordt beperkt en alleen de stammen worden geoogst. OSOWIEC KARIN SWIERS Op ruim drie uur rijden van Warschau begint een andere wereld. Weg zijn de stinkende af tandse fabrieken, de troosteloze woonkazernes en de armetierige restjes groen. In het Natio nale Park Biebrza (spreek uit bi-eb-cha) han gen nog dode kraaien aan de deuren van de huizen, waarmee boze geesten de stuipen op het lijf worden gejaagd. Grote boerenpaarden trekken de ploeg en koeien staan verveeld in een weiland aan de ketting. Na een lobby van twintig jaar is het grootste en laatste nog ongerepte moerasgebied van Europa uitgeroepen tot beschermd gebied. Bij na 60.000 hectare is gered van de Oosteurope- se zucht naar de consumptiemaatschappij. Ruim 80.000 hectare bufferzone rondom het park moet voorkomen dat er nog iets doorsij pelt van de verworvenheden van het Westen. Het park ligt in de 'groene longen'-regio van Polen. Een gebied dat groter is dan Nederland, vijf provincies hebben zich daarvoor aaneen gesloten. Vijf jaar geleden tekenden de be stuurders van deze regio een overeenkomst om te voorkomen dat het allerlaatste Poolse natuurschoon zou worden aangetast. De Polen beschouwen het gebied als dé ge netische bank van Europa en het grootste zoetwaterreservoir van Oost-Europa. Natuur vriendelijke toeristen en liefhebbers van kuur- en ontspanningsoorden moeten de benodigde valuta opleveren om natuurbescherming voor de bewoners van het gebied aantrekkelijk te maken. De markt voor ecologische produkten en uitzondeflijke houtsoorten wordt in dat ka der ook alvast verkend. Verder biedt het We reldnatuurfonds steun in de vorm van harde guldens, beheers- en ontwikkelingsplannen. De naamgever van het nieuwe park, de Bie brza, is een traag stromende rivier die onge stoord door het gebied meandert. Aan de oe vers wuift het riet, nestelen bevers, zoeken ooi evaars naar voedsel en staart een enkele visser naar zijn dobber. Aan de rivier grenzen moe- NATUURLIJK Veldmuizen, vossen, vissen en nog veel meer dieren zijn 'vogelvrij', dus buiten bescherming van de wet gesteld. Het betekent kennelijk, dat het de mens is toegestaan naar willekeur met die 'vogelvrijen' te handelen. Nog steeds wor den dieren gemarteld en zinloos gedood. Maar heeft de mens wel het recht regels en wetten te stellen inzake de omgang met dieren, met planten, met heel de natuur? Is het niet een aanmatigende houding, temeer daar de mens zonder plant en dier niet leven kan? Ik heb inmiddels al vaak over dit onderwerp gesproken en geschreven. En ik ben nog niet uitgepraat. Telkens ben ik, vaak op vreemde manier, genoodzaakt op te komen voor de 'Rechten van plant en dier'. Deze keer is het de pagina-grote levensbeschrijving van Midas Dekkers, een epistel door hem zelf geschreven in deze krant. rassen, rietvelden, vochtige graslanden en ver spreide bossen. Elanden, wilde paarden, wol ven, otters, maar vooral veel zeldzame vogels, zoals de kraanvogel, de kwartelkoning en de poelsnip, bevolken het groen. Af en toe steken ooievaars hun kop uit de ronde nesten op de daken en elektriciteitspalen. Russische maftïa De tijd heeft honderd jaar stilgestaan in de Biebrza-vallei, voornamelijk omdat het voor de opening van het IJzeren Gordijn een gebied was waar niemand wilde wonen. Het was een in Poolse ogen achtergebleven, achterlijke en armoedige streek, die min of meer werd ge bruikt als verbanningsoord. Eigenlijk is het puur toeval dat de natuurlijke rijkdom be waard is gebleven en nu kan worden uitgebuit. Zo zijn er meer gebieden in Oost-Europa die nog volstrekt onbedorven zijn. Ze waren in ge bruik als militair terrein, niemandsland of als exclusief jachtgebied voor de communistische elite. Natuurbeschermers beschouwen het als een uitdaging deze rijkdom uit de handen te hou den van toeristische organisaties, projectont wikkelaars, multinationals en andere handige jongens. Het WWF International werkt koorts achtig aan projecten in de Baltische Staten, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Bulgarije, Roe menië, Georgië en Rusland. Het laatstgenoem de land staat hoog op de prioriteitenlijst. Bin nenkort wordt eei) ambitieus natuurbescher mingsplan gelanceerd dat zeventien miljoen dollar moet kosten. Daarbij hoort een kantoor in Moskou dat in juli wordt geopend, vertelt Oost-Europa deskundige Jan Habrovsky. Het WWF wil bijvoorbeeld paal en perk stel len aan het hoge tempo waarin de Russische maffia de nu nog immense bossen aan het plunderen is. Uitgezocht wordt welke bedrij ven in Duitsland en Scandinavië dit illegaal verkregen hout afnemen, zodat de komende maanden internationale druk op de boosdoe ners kan worden uitgeoefend. Zo u wel bekend is, heeft Midas vooral be kendheid doorzijn werkbij radio en t.v.. Hij zegt er zelf van: "Mijn carrière wordt voorna melijk bepaald door de grenzeloze luiheid van radio en t.v.-mensen. Blijkbaar hebben ze maar een paar laatjes. En als ze een bioloog nodig hebben, trekken ze het desbetreffende laatje open. Vroeger lag de helaas overleden Dick Hillenius boven, na zijn dood kwam ik boven te liggen. Het laatste boek dat ik heb ge schreven heet Lief Dier, gaat over neuken met beesten. Ben ik heel trots op. Een heel enkele keer heb je zo'n onderwerp waarvan je denkt: Whamm. Liefde bedrijven met dieren geoor loofd? Als het dier het lekker vindt en de mens ook....". Ik stop met citeren over dat onderwerp, zo is 't genoeg. Midas gaat door met te vertellen dat het onzin is de natuur mooi te vinden. Hij Het Siberische schiereiland Taimyr moet zo snel mogelijk worden uitgeroepen tot groot Arctisch reservaat, vindt het WWF. Want Tai myr is het grootste toendragebied op het con tinent en een van de belangrijkste broedgebie den voor kustvogels. De toeristenindustrie ziet echter wel brood in het voor grof geld laten ja gen op ijsberen en ganzen. Oliemaatschappij en staan in de rij voor proefboringen naar gas en olie. Eerdere proefboringen in Siberië heb ben al enorme stukken rendierweide vernield. Bandensporen staan voor tientallen jaren in de bodem gedrukt. En de eerste zwarte vlekken van olie die uit de pijpleidingen is gelekt, drij ven al voor de kdst. De roofvogels in Slowakije zijn ook niet zo gelukkig met het openstellen van de voormali ge militaire zones in het westen van dat land. De nier»vste nationale sport onder de driftig rondreizende Slowaken is het leegroven van de nesten. Niet alleen de eieren, ook de jonge vo gels worden meegenomen. Het WWF sloeg alarm toen duidelijk werd dat de zeldzame sa- ker valk dreigde te worden uitgeroeid en voert een uitgebreide mediacampagne tegen de diefstallen. Ook zijn er al honderden vrijwilli gers gevonden die de nesten bewaken. Het Kaukasus-gebergte in Georgië wordt be dreigd door de aanleg van wegen, hotels, skilif ten en andere faciliteiten om het de verwachte drommen wintersporters naar de zin te ma ken. Het WWF bewerkt de regering en wil ze ven nieuwe nationale parken laten aanwijzen. Eén nationaal park is al toegezegd, maar het is moeilijk de rest erdoor te krijgen. De bouwers zegt: "Maar als je de natuur met andere ogen bekijkt, zie je dat het één grote moord- en slachtpartij is. List, bedrog, roddel en achter klap". In dat gezichtsveld komt hij tot zijn be kentenis: "Ik houd me mijn hele leven bezig met de waag waarom we nou eigenlijk dieren moeten beschermen". Kennelijk heeft Midas nog steeds geen antwoord op die vraag en meent hij de mensen van Wereldnatuurfonds, Greenpeace, Vogelbescherming en nog een aantal andere instanties er van te moeten betichten dat zij liegen en met voorbedachte rade het Nederlandse volk bedriegen, omdat ze op deze wijze meer geld bij de mensen uit de zakken kunnen kloppen. Het is triest dat Midas Dekkers nog niet, hij is 48 jaar oud, het antoord heeft gevonden op de vraag waarom dieren beschermd moeten wor den. Ik wees dat hij het antwoord niet zal vin van waterkrachtcentrales, stuwdammen, de bos- en de wegenbouwers voeren een krachti ge lobby. Het WWF wil niet dat de Kaukasus hetzelfde lot ondergaat als de inmiddels kale Alpen en probeert nu met verschillende cam pagnes de plaatselijke bevolking op de barrica des te krijgen. Onder druk Het WWF blijft zo lang het gevaar nog niet ge weken is regeringen en bestuurders onder in ternationale druk zetten, maar maakt de plaat selijke bevolking ook warm voor natuurbe houd. De mensen die in het gebied wonen, zijn meestal wel geïnteresseerd in kleinschalig toerisme, in ecologisch boeren, het bewaren en tonen van hun tradities en het verkopen van ambachtelijke produkten. Alleen is het voor de autoriteiten in het post-communisti- sche tijdperk nog even wennen aan mondige burgers waarmee rekening moet worden ge houden. Dat bleek bijvoorbeeld tijdens de opening van het Biebrza-park in Polen. Bewoners van het stadje Goniadzu demonstreerden met spandoeken tegen het vestigen'van het bezoe kerscentrum in het gehuchtje Osowiec. De be woners van het dorp hadden daarentegen een spandoek gemaakt met de tekst dat ze wel blij waren met het park, maar ze eisten voortaan wel inspraak. En gratis toegang tot het park. Een legertje politie-agenten had na een tijdje genoeg van de brutaliteit en ruimde de de monstratie geruisloos op. P. van Zalinge den, zolang hij de natuur fascistisch noemt! Zelf zegt hij: "Het mooie van ouder worden is dat je je aan de ene kant ergert aan het feit dat de wereld verandert op een manier die je niet zint, aan de andere kant begint het graf steeds sterker te lokken naarmate de wereld je steeds minder trekt. Na mijn dood mogen ze mij in de vuilnisbak gooien. En als ze dat niet doen, dan wil ik opgegeten worden door de worm pjes. En op de wormpjes mogen dan bloem pjes groeien". Triest, in-triest! Als je het soms in de mensen wereld niet bespeurt, in de dieren- en planten wereld heerst wèl zin en orde. Ik vertel u de volgende keer daar over aan de hand van het interessante leven van... de veldmuis. Schotse Hooglanders houden Vlieland kort Ook Vlieland heeft zijn Schotse Hoog landers. Hier een koe met het eerste kalf dat geboren is in een groep van ze- n dieren die de duinen begrazen om vergrassing tegen te gaan. Na verloop ri tijd zal door het kort houden van het gras de gevarieerde duinflora te rugkeren. De afgelopen najaar uitge zette koeien hebben assistentie van 14 Soayschapen. Het begrazingsproject wordt intensief gevolgd door deskun digen van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek. De dieren zijn winterhard en kunnen volledig voor zichzelf zorgen. Er is dis cussie in het land ontstaan of de dieren toch geen bijvoeding moeten hebben. Ook maken sommige wandelaars be zwaar tegen het loslopen van de die ren. Hier en daar zouden koeien men sen te lijf zijn gegaan. Beheerders zeg gen dat de dieren nooit kwaad in de zin hebben. Wel ontraden ze wandelaars contact met de koeien te zoeken, zeker 19 BOEKEN Monica Wesseling Wat is de naam? Wie overkomt het niet? Je loopt in een bos of door een wei en ziet een mooi geel bloemetje. Ergens in je achterhoofd begin nen namen rond te tollen. Hoefblad, boterbloem, ranonkel en teunisbloem. Wat is het nu ook alweer? Of een vogeltje kruist je pad, je herkent het, maar toch ook weer niet echt. Om een antwoord te krijgen op deze prangende vragen zijn er twee mogelijkheden. Óf je neemt een echte kenner mee op je wandelingen, óf het boekje 'De nieuwe dieren- en planten- gids voor onderweg' (of alletwee als de kenner toch niet zo'n kenner blijkt te zijn). Zelfs een rasechte leek op na tuurgebied kan met de nieuwe dieren- en plantengids (een ver nieuwde uitgave uit de reeds bekende familie-natuurgids) uit de voeten. De planten en dieren staan per landschapstype ('bos', 'open veld', 'waterrijkgebied', en 'langs de kust') gerangschikt. Dat bespaart al een hoop zoek werk. Verder is het zoeken ook eenvoudig. De bloemen staan op kleur en vorm gerangschikt. Een kwestie van plaatjes zoeken dus. De dieren zijn opgedeeld in insekten, zoogdieren, weekdie ren, reptielen en amfibiëen. Ook daarbij is herkenning een fluitje van een cent. De gids heeft één belangrijk na deel: de plaatjes die erin staan zijn allemaal 'hoogzomers'. Hoe een eik van een beuk te onder scheiden als ze het blad verlo ren hebben, wordt niet duide lijk. Evenmin zijn afbeeldingen opgenomen van vogels in win- terkleed. De beschrijvingen zijn summier, maar afdoende. Het laatste hoofdstuk, 'bijzon der onderdelen' brengt lieflijke zaken (de nesten van vogels vol eieren), maar ook 'viezigheid' (de uitwerpselen van de steen marter, vos en ree. Voor de ge middelde wandelaar, die al zo lang zijn soortenkennis van flo ra en fauna wil oppeppen, is de gids een goede metgezel. Familienatuurgids. De nieuwe dieren- en planten gids voor onderweg, uitgeverij Baarn. ƒ29.50 Begrijpelijke taal 'Vogels van Europa' is de titel van de onlangs bij Thieme Baarn verschenen vogelgids. Al le broed- en trekvogels en de bijzondere gasten uit Europa, Noord-Afrika en het Midden- Oosten worden in het werk van Lars Jonsson beschreven. In de gids, een hulpmiddel bij het determineren van vogels, staan 2600 afbeeldingen. Van elke vogel worden de meest op vallende kenmerken beschre ven, maar ook de manier waar op de vogel van andere sterk ge lijkende vogels kan worden on derscheiden. Van een groot aantal soorten is op landkaarten de broedgebieden, trekroutes, winterkwartieren en versprei ding aangegeven. Voorafgaand aan deze beschrij vingen komt de (leek-)vogelaar in aanraking met de wereld van koppatronen, vleugelstanden, levensfases, vogeltrek en vooral de manier van herkennen. Op vallend is de begrijpelijke taal waarin deze toch ingewikkelde materie wordt uitgelegd. 'Vogels van Europa' is voor een breed publiek aantrekkelijk. Voor de beginnend vogelaar is de gids iets te uitgebreid; de veelheid aan soorten schrikt hem of haar wellicht af in de poging meer vogels te leren kennen. Maar voor de leek is bladeren en snuffelen in dit boekwerk een genoegen. Seri euze vogelliefhebbers en zelfs biologen kunnen de gids ge bruiken als informatiebron. Dit van origine Zweedse naslagwerk is vertaald door G. Meester en A. van den Berg. Beiden hebben hun sporen verdiend in vogel- land. Vogels van Europa Buidelrat aan pil BRISBANE AP Wetenschappers werken aan een anti-conceptiepil voor bui delratten in Nieuw-Zeeland die tot een enorme plaag zijn uitge groeid. De buidelratten werden in 1937 geïntroduceerd vanuit het na burige Australië door Britse ko lonisten die ze fokten voor hun bont. In de jaren tachtig stortte de bontindustrie helemaal in. Sindsdien is de populatie bui delratten enorm gegroeid. Er zijn nu 20 keer meer ratten dan mensen in Nieuw-Zeeland. De beesten roven fruit uit boom gaarden en eten andere land bouwgewassen op. Ook het be stand aan reptielen en zeldza me vogels, waaronder de Kiwi vogel, het nationale symbool, wordt door de buidelratten te ruggedrongen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19