'Boogie-woogie op een plat vlak' Stripdagen scoren records Vier acteurs op nominatie Theo d'Or en Louis d'Or Meer bioscoopbezoek Bijna twee ton voor 'Kuifje' Cultuur Kunst 11 'Ml 1 V ■V j'-'J Ir. U i J|""* r Leids Droomfestival op vaderdag Kunstenfestival Brussel 'geslaagde onderneming' DINSDAG 7 JUNI1994 Europese steun voor restauratie brussel* Voor de restauratie van concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen, Felix Mentis en de stadsschouwburg in Amster dam krijgt Nederland Europese steun. De commissie voor cultu rele aangelegenheden van de Europese Unie koos het drietal met vijftig andere projecten in andere lidstaten uit een totaal van 522 aanvragen. Voor het herstel van dit Europees cultureel erfgoed is ruim acht miljoen gulden beschikbaar. Wandelen in Den Haag leiden K&O houdt op dinsdag 28 juni een stadswandeling door Den Haag. Met als gids drs. H. Rijken voert de tocht langs de ge bouwen die de geschiedenis van de hofstad als bestuurscentrum benadrukken. Zo komen het Binnenhof aan bod en de huizen van de adel en rijke patriciërs rond de Lange Voorhout en de Vij verberg. De wandeling begint om 14.00 uur. Voor kaartverkoop en informatie: K&O, Oude Vest 45, telefoon 141141. Concerten De Burgh, Wilde en Roxette Rotterdam Chris de Burgh komt voor een eenmalig naar Nederland. Hij treedt wij dag 2 december op in Rotterdam Ahoy'. Kim Wilde staat op woensdag 29 juni in het Noorderligt in Tilburg. Ook zij geeft een eenmalig optreden. De kaartver koop van beide concerten is inmiddels begonnen op de bekende adressen. Op 21 september geeft de populaire Zweedse groep Roxette een extra concert. De kaartverkoop voor dit concert be gint aanstaande zaterdag. Voor het concert op 20 september zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Nieuwe cursusfolder Poplobby leiden De derde editie van de Poplobby cursusfolder voor de Leidse regio is uit. Wat er komend jaar aan lessen zijn op het ge bied aan popmuziek en geluidstechniek is terug te vinden in de ze brochure. De uitgave is een initiatief van het LVC, de afdeling lichte muziek van de streekmuziekschool Leiden en de Leidse Vereniging van Popmuzikanten. De cursusfolder is gratis te ver krijgen bij de drie genoemde instanties. Kim Wilde geeft eenmalig optreden in Nederland, Gebrek aan talent: geen Deense Cats kopenhagen gpd Het leek bijna rond, maar voor lopig krijgen de Denen geen 'ei gen' versie van de wereldwijd populaire musical Cats te zien. Meer dan 350 acteurs/dansers deden auditie voor deze pro- duktie, die in september in pre mière zou gaan. Slechts twaalf van hen voldeden aan de stren ge eisen van het produktieteam. Dat is nog niet eens de helft van het aantal benodigde spelers. Cats zou de openingsvoorstel ling moeten worden van het ge heel gerenoveerde Det Ny The ater, dat een lange musical- en operette-traditie kent. Het Det Ny Theater wordt nu heropend met Die Fledermaus van Jo- hann Strauss. amsterdam anp Het bioscoopbezoek is de eerste drie maanden van dit jaar met circa 10 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Grootste kassucces sen van 1994 zijn tot op heden Schindler's List, Aladdin en Mrs. Doubtfire, zo meldt de Neder landse Federatie voor de Cine matografie (NFC). Vorig jaar steeg het aantal be zoekers ten opzichte van het jaar daarvoor met 16 procent. Bijna 16 miljoen mensen gingen in 1993 naar de cinema. De stijging is volgens de NFC mede te danken aan de investe ringen van de bioscoopexploi tanten. Doordat de theaters zijn gemoderniseerd, de stoelen lek kerder zitten en het geluid beter is, pikken meer mensen een filmpje. Nog meer bezoekers hoopt de NFC te trekken door de service te verbeteren. Met ingang van maandag is een 06-lijn openge steld waarop informatie kan worden verkregen over films in het hele land. Het nurïimer van deze BelBios is 06-9363. Vanaf maandag kunnen ook kaarten worden besteld voor de Nationale Bioscoopdag, die donderdag wordt gehouden. Op die dag kost een bioscoopkaart je twee gulden vijftig. De originele tekening in Oostindische inkt voor het voorblad van het Kuifje-album 'Het Zwarte Eiland' uit 1938 heeft op een veiling van werken van Hergé in Parijs in het weekeinde bijna twee ton op gebracht. Volgens het veilinghuis Drouot betaalde de koper omgerekend ruim 96.000 dollar, inclusief kosten, voor het stuk. Hendrik Baartman voltooit laatste meesterwerk Mondriaan Toen Mondriaan in 1940 naar New York verhuisde, ver nieuwde de kunstenaar zich nog één keer. Maar het werk dat die vernieuwing groots zou onderstrepen heeft hij niet kunnen voltooien. Mondriaan stierf in 1944. Zijn schilderij 'Victorie Boogie-Woogie' bleef onafgemaakt achter. Het werk is in bezit van een Amerikaanse particu lier, die het voor de buitenwereld verborgen houdt. Het wordt niet uitgeleend voor exposities, mag niet gefoto grafeerd worden, zelfs correspondentie over dit werk wordt afgewezen. Het heeft beeldend kunstenaar Hen drik Baartman er niet van weerhouden juist met Victorie Boogie-Woogie aan de slag te gaan. Hij heeft het ruitvor mige schilderij, opgebouwd uit een onnoemelijke hoe veelheid vakjes, opnieuw opgezet en maakt het af! I jp LJM Ljj C3 zwolle dick laning Zijn hele kunstenaarsleven lang heeft Mondriaan gehoopt op een overwinning over tirannie, over machtsmisbruik, barbaris me. Het heeft er alle schijn van dat 'Victory Boogie-Woogie' een triomfkreet was, ingegeven door de hoop op die overwinning, mogelijk gevoed door de lan ding van de geallieerden op Normandië, waarmee het einde van de Tweede Wereldoorlog werd ingeluid. De echte overwinning, zoals Mondriaan die in zijn hoofd had, is nooit gekomen. Zo be zien kan-het als een symbool worden beschouwd dat zijn laatste werk eveneens onvol tooid is gebleven. Desondanks heeft Hendrik Baartman het in zijn hoofd gehaald het werk af te maken. „Natuurlijk heb ik ook wel dat gevoel van heiligschennis ge kend," zegt de kunstenaar. „Er zullen straks waarschijnlijk twee kampen ontstaan. Aan de ene kant de mensen die het prachtig vinden dat ik het heb afge maakt, aan de andere kant mensen die me zullen vervloe ken, die vinden dat ik de mythe doorbroken heb. Maar ik doe dit met respect, als een hom mage aan Mondriaan." Knettergek Al pakweg 25 jaar bezield van mathematische kunst en opti sche illusie, weet Baartman wat precisie en geduld is. Toch noemt de momenteel in Zwolle wonende kunstenaar het opzet ten van Mondriaans afgebroken zwanezang een slopend karwei. „Op grond van zijn eerdere werk had ik een zekere logica in de opzet van het schilderij ver wacht, maar dat zit er nauwe lijks in. Aanvankelijk ben ik uit gegaan van een sterk verkleinde afbeelding. Pas toen ik dat ging uitvergroten, bleek dat Mondri aan nog zeker dertig procent niet had ingevuld." Alleen de maten van de twee diagonalen zijn bekend. Vanuit dat gegeven heeft de graficus wiskundige formules gebruikt om het rasterwerk van talloze kleurige vakjes in kaart te kun nen brengen. Hoewel dit laatste werk vele malen complexer is dan de eerdere werken, ontdek te Baartman er zeven horizon tale hoofdbanen in. Van daaruit konden de vele verticale lijntjes getrokken worden, die een veel grilliger verloop hebben dan hij vermoedde. „Het heeft me verbaasd dat een man op zijn zeventigste nog het meest complexe werk van zijn leven opzet", zegt Baart man. „Vooral fysiek is het na melijk slopend. Ie hebt op een gegeven moment helemaal geen oriëntatie meer, je wordt knettergek." ■ff 7| f im. Pb" I I li ét US'Si Hendrik Baartman voltooide 'Victory Vastgelopen Niet alleen verwijst de titel van het werk naar muziek, ook het schilderij zelf is één en al ritme. In de opeenvolging van kleine vakjes, afgewisseld met enkele grotere vlakken is het staccato van de boogie-woogie te her kennen. Dat wordt nog versterkt door de voor Mondriaan nogal onstuimige kleurschakeringen. Boogie Woogie' van Mondriaan. „Natuurlijk heb ik ook dat gevoel van heiligschennis gekend." foto GPD man heeft er elf geteld. De ab stracte pionier van weleer bracht in zijn laatste meester werken ongekende tintelingen aan in de voor hem zo kenmer kende wetmatigheid. „Hij heeft de chaos in zijn werk toegelaten", meent Hen drik Baartman. „En dat zou op merkelijk zijn voor een schilder die in zijn theorieën immer de harmonie predikte en uitslui tend wilde uitgaan van rechtlij nigheid. Nu ik met dit werk be zig ben, heb ik het gevoel dat Mondriaan een aantal dingen niet meer in de hand heeft ge had. Hij is in dit schilderij vast gelopen. Ik maak zelf ook al een jaar of dertig heel ingewikkelde tekeningen. Dan kun je wel eens het spoor bijster raken." Desondanks weet hij vrij ze ker dat het werk voor zeker ne gentig procent wordt afgemaakt zoals de schepper zelf het ge daan zou hebben. „De opzet staat voor een heel belangrijk deel vast. Er is heel weinig ruimte voor grote veranderin gen. Uiteindelijk blijft er mis schien tien procent over waarbij ik een beetje moet gokken." Het werk wordt de hele maand juni geëxposeerd in ga lerie Arti Shock in Zwolle. In ok tober verhuist de expositie naar Amsterdam. Beach Rock in Scheveningen: INXS, Costello en Iggy Pop Wat Herman Schueremans met z'n paradepaardje Torhout- /Werchter nooit lukte hebben de organisatoren van het Belga Beach Festival wel voor elkaar gekregen: uitbreiding van hun mega-evenement naar Neder land. Op zaterdag 23 juli vindt op het Noorderhavenstrand in Scheveningen Beach Rock '94 plaats. Als hoofdacts zijn aange trokken INXS, Elvis Costello The Attractions en Iggy Pop. Het affiche wordt verder gevuld door Killing Joke, Crash Test Dummies, East 17 plus een pro minente Nederlandse (ope- nings-)act die nog moet worden aangewezen. Organisatiebureau Variety in Grimbergen zegt na rijp beraad noordwaarts te zijn getrokken om tegemoet te komen aan de vraag van Nederlandse popfans die de afgelopen jaren in toene mende mate de weg naar het Belga Beach Festival (eerst Oos tende, sinds 1993 Zeebrugge) hebben gevonden. Vorig jaar was er al sprake van uitbreiding richting de Hollandse kust, maar toen lukte het Variety niet om alles op tijd rond te krijgen. Scheveningen is uitverkoren vanwege haar centrale ligging, haar faam als comfortabele badplaats én omdat de ge meente Den Haag met het Nor- haarlem gpd De Stripdagen Haarlem zijn een ongekend succes geworden. Zowel wat omzet, bezoekersaantallen, artistieke inhoud en activiteiten betreft, spreekt de organiserende Stichting Beeldverhaal Neder land van een gelukkige tweede editie. Er kwamen zo'n 25.000 a 30.000 mensen op het driedaagse Joost Pollmann, coördinator van het evene ment, krijgt uit de eerste reacties van de betrok kenen te horen dat de omzetten in Haarlem die van de stripdriedaagse in Breda overtreffen. Joost Swarte, bestuurslid en initiatiefnemer van De Stripdagen, trekt de vergelijking met Hamburg. „Daar sponsort de stad een soortgelijk evene ment met drie miljoen D Mark, hier krijgen we 12,5 mille, maar daarnaast is er van gemeentewe ge alle support". Swarte was ook gastheer voor zijn vriend, de Amerikaanse tekenaar Art Spiegelman, die hoofd gast was voor het enige zich buiten Haarlem af spelende onderdeel, een 'aangeklede' lezing in De Kleine Komedie in Amsterdam. Swarte: „Tijdens de pauze was Spiegelman bereid gevonden voor zijn talloze fans te signeren. Zijn strip Maus over de Holocaust heeft indruk gemaakt op vele geneiaties. Hij is een soort deel van je familie geworden, omdat hij zo openhartig is over het verleden van zijn eigen familie. De lei ding van De Kleine Komedie plaatste hem achter een tafeltje in de kleine foyer. De druk op dat ta feltje was zo groot, dat Spiegelman langzaam met tafeltje en al achteruit werd geschoven. Hij was bang dat hij dwars door het raam de stoep op zou gaan. Toen hij afscheid nam om met de taxi naar Schiphol te gaan, was het alsof je met een held op stap was". INXS, treedt op 23 juli op tijdens Beach Rock '94 in Scheveningen. th Sea Festival en Parkpop kan bogen op veel ervaring met grootschalige muziekevene- Het programma in Scheve ningen is identiek aan de tiende editie van het Belga Beach Fes tival die in Zeebrugge al op donderdag 21 juli plaatsvindt. Bij de samenstelling ervan is Variety zoals gebruikelijk meer uitgegaan van algemene naamsbekendheid dan van het verrassingselement. De Vlaamse editie van 1993 (met onder an deren Van Morrison, Björn Again, Vaya Con Dios en De- peche Mode) trok ruim 35.000 bezoekers. Een dergelijke op komst moet volgens Variety straks ook in Scheveningen haalbaar zijn. Kaarten kosten in de voorverkoop 60 gulden en zijn vanaf heden bij de ver trouwde adressen verkrijgbaar. Op de festivaldag zijn ze, indien nog voorradig, vijf gulden duur der. leiden Suggestie voor een vaderdagca deau: neem pa zondag 19 juni mee naar het Droomfestival in Leiden. Vuurspuwers, een clown, muziek, theater en gri meren zijn maar een paar van de programma-onderdelen. Het jaarlijkse festival van de Droom- fabriek vindt zowel in als buiten het artistiek centrum aan de Oude Singel plaats. De huiskun stenaars houden exposities in de ateliers. In de Spiegelzaal is er buikdansen. De toneelzaal biedt theater. Buiten treden on der meer Freaks Hairy's, de Barbarian Bluesband en Behind the Sofa op. De grimeurs, snel tekenaars en Jeroen de clown zijn zowel binnen als buiten ac tief. Programma: 12.00-13.00 uur Jeroen de Clown, 13.00- 13.45 uur Wolthuis, 14.00 uur grime/schilderen/sneltekenen, 14.00-14.45 uur trommelen, 14.30-16.00 uur theaterwerk plaats, 15.00-15.30 uur zang, 15.30-16.15 uur Freaks Hairy's, 16.15-17.00 uur Bitters weet, 17.00-18.00 Nooit meer aan land, 17.15-18.00 uur At Night, 18.00-18.45 uur Barbari an Bluesband, 19.00-19.45 uur Geniet Ervan, 20.00-20.45 uur: leeparty, 21.00-22.00 uur Be hind the Sofa, 22.00-1.00 uur swingavond. brussel anp Het eerste internationale kunstenfestival dat afgelopen maand in Brussel werd ge houden, is een succes geworden. Ad junct-directeur Guido Minne spreekt van een geslaagde onderneming, die wat hem betreft niet eenmalig zal zijn. „Er waren een heleboel voorstellingen die voor nogal wat discussie hebben ge zorgd. En dat wilden we, want het was niet de bedoeling dat we een consensus- festival zouden zijn." Ongeveer- dertig duizend bezoekers bezochten het festi val. Het KunstenFESTIVALdesAils, zoals het evenement officieel heet, werd op 30 april in Brussel geopend. Tot en met 5 juni bood het 34 produkties, ofwel 130 theater-, muziek- en dansvoorstellingen. Het was voor het eerst dat zowel de Vlaamse als de Waalse Gemeenschap en het Gewest Brussel op cultureel gebied samenwerkten door ruim de helft van het budget van bijna zeven miljoen gul den te financieren. De rest werd onder meer betaald uit de kaartverkoop en sponsoring. Of het festival een vervolg krijgt zal voor het einde van deze maand bekend zijn. De politiek moet het evenement eerst evalueren, verduidelijkt Minne. Hij verwacht dat er een positief besluit komt. Een volgende editie zal wat hem betreft minder produkties bieden. Het aanbod was nu misschien wat teveel en de voorstellingen stonden waarschijnlijk te kort, stelt hij. De voorstellingen van de Nederlandse gezelschappen De Trust en Hollandia hebben volgens Minne voor vuurwerk gezorgd. Ook de wereldpremière van Ocean, het project van de choreograaf Merce Cunningham en componist John Cage, was volgens Minne een daverend succes. „De stad stond er echt een beetje van op z'n kop." Ocean is deze maand te zien tijdens het Holland Festival in Am sterdam. amsterdam gpd De toneeljury van de Vereniging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecties (VSCD) heeft Karin Tanghe en Anneke Blok genomineerd voor de Theo d'Or. Warre Borgmans en Pierre Bokma zijn genomineerd voor de Louis d'Or. De Theo d'Or en Louis d'Or zijn de belangrijkste toneelonderscheidingen die ons land kent. Tanghe heeft een nominatie gekregen voor haar vertolking van Nora Helmer in Nora van Henrik Ibsen door Theater Mal- pertuis, geregisseerd door Dirk Tanghe. Blok maakt kans op de Theo d'Or voor haar rol van Mariedl in De Presidentes van Werner Schwab bij De Trust in de regie van Theu Boermans. Borgmans is uitgekozen voor de rol van Thomas in De Fan tasten van Robert Musil bij De Tijd (regie Lucas Vandervost), Bokma voor zijn vertolking van Richard III in het gelijknamige stuk van Shakespeare. Voor de Colofnbina zijn geno mineerd: Alice Reys (Addie en Klaasje in Kleine Zielen door Het Nationale Toneel), Gert Portael (Kristine Linde in Nora), Marisa van Eyle (Frau Wurm in Volksvernietiging of mijn lever is zinloos door De Trust). Voor een Arlecchino komen in aanmerking: Jan Steen (Dok ter Rank in Nora), Peter Blok (Edgar in Koning Lear bij Het Nationale Toneel), Khaldoun el Mecky (Hermann in Volksver nietiging) en Bert André (Ernst in Kleine zielen). Tenslotte zijn twee regisseurs, een vertaler en een produktie genomineerd voor de Prosceni um-prijs: Dirk Tanghe (regie Nora), Ger Thijs (regie/bewer- Pierre Bokma, genomineerd voor de Louis d'Or voor zijn vertolking v Richard III in het gelijknamige stuk van Shakespeare. foto k king Kleine zielen), Tom Kleijn (vertalingen van de Faecaliën- drama's van Schwab bij De Trust), en Rolbrug (produktie van De Harmonie Leeuwarden en de Stasdsschouwburg Gro ningen in samenwerking met Hans Lansink Theaterbureau). De jury die verantwoordelijk de de toneelprijzen-1993/'94 bestaat uit Hans van den Bergh, Heika Breebaart-Miskotte, Menso Carpentier Alting, Frans Roth, Loes van Toorn, Gislebert Thie- rens, F.ric van der Velden, Clau dia de Weerd en Oscar Wibaut. De prijzen worden "maandag 5 september tijdens het Theater festival in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag uitge reikt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17