Grote steden willen 'projectminister' Vreselijk zonder je poes te moeten onderduiken' Randstad Eindelijk begin Gouden-Kalfzaak Project voor Antilliaanse jongeren Dierenbescherming dreigt Nutricia met ultimatum Kalm en koel Geslaagd! SanhMkerij/JeawiH «iniclam DINSDAG 7 JUNI 1994 Verdenking van witwassen druggelden De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een derde wrakingsverzoek in de zogenoemde Gou den-Kalfzaak doorstaan. Hierna kon eindelijk worden begonnen aan de inhoudelijke behande ling van de strafzaak tegen zes Israëlische ver dachten. deels familie van elkaar, die onder meer worden beschuldigd van het op grote schaal wit wassen van drugsgelden via vijf Amsterdamse geld wisselkanto re n Volgens de advocaten mr. H. Loonstein en mr. A. Moszkowicz heeft de rechtbank, onder leiding van mevrouw mr. R. van Os-Lang, tijdens de be handeling tot dusverre tegenstrijdige uitspraken gedaan. Hierdoor zou bij de verdachten de indruk van partijdigheid kunnen ontstaan. De speciale kamer van de rechtbank wees de bezwaren echter van de hand. Daarna begon het horen van twee verdachten. Een van de hoofdverdachten zou in Luxemburg 26 miljoen gulden op een bankrekening hebben staan, zei nergens van af te weten. Hij verklaarde zijn zoons met anderhalf miljoen gulden finan cieel te hebben gesteund bij het opzetten van vijf wisselkantoren en een pizzeria. Met de dagelijkse gang van zaken hield hij zich naar eigen zeggen niet bezig. De man hield vol dat hij analfabeet is en niet kan tellen. Zijn kapitaal zou hij hebben vergaard via een vrachtwagenbedrijf in Israël, een erfenis en de verkoop van diamanten. Een bedrijfsleider van een van de wisselkanto ren, toonde zich eerder tegenover de politie spraakzamer. De man, die illegaal in Nederland verbleef, verklaarde dat bij de kantoren slechts Is raëliërs werkten. Zij verdienden 2000 gulden per maand en maakten werkweken van zeven dagen in diensten van 12 uur. Via allerlei trucs, onder meer werden stuivers opgepoetst om die als munten van vijf gulden uit te geven, zouden toe risten zijn opgelicht. Ook toonden de wisselkantoren zich bereid tot het wisselen van grote bedragen. Bij de aanbie ders werd niet naar de herkomst of om legitimatie gevraagd. Wel werden hogere commissies bere kend. Volgens een in Italië vastzittende Neder landse spijtoptante maakten Colombiaanse drugsbaronnen gebruik van de wisselkantoren voor het witwassen van geld. De zaak wordt van daag voortgezet. Toenemende verloedering baart zorgen De grote gemeenten in Nederland vinden het hoog tijd dat de minister van binnenlandse zaken zich gaat bezig houden met het toenemende verval in de steden. In een brandbrief aan de informateurs dringen zij erop aan dat de bewindspersoon als 'projectminister' extra aandacht schenkt aan de randstedelijke verloedering. hem was dat nodig om te voor komen dat stedelingen en ge bruikers van de stad in opstand komen. De steden stellen onder meer voor dat Rijk en gemeenten ge zamenlijk en gelijktijdig geld steken in werkgelegenheid. In jecties van Economische Zaken moeten verschuiven van de zwakke, dunbevolkte regio's naar de steden. Dat zelfde geldt voor Europese structuurfond sen. De gemeenten dringen er op aan grote steden te ontzien bij bezuinigingsronden van de rijksoverheid. Verder willen ze uitbreiding van het politieapparaat en nieu- samenwerking Het gaat om de gemeenten Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Ze stellen voor zwart op wit te zetten dat zowel de minister als de steden hun best zullen doen bestuurlijke, economische en sociale proble men aan te pakken. Een en an der staat uitgebreid verwoord in het 'Deltaplan voor de grote ste den', dat de vier vandaag in Den Haag aanboden. Gangmaker achter dit plan is burgemeester Peper van Rotter dam. In februari pleitte hij voor een onorthodoxe aanpak van werkloosheid, veiligheid en be stuurlijke organisatie. Volgens tussen politie, justitie, bestuur en burger. De vier steden belo ven zich tot het uiterste in te spannen om werkgelegenheids programma's te koppelen aan activiteiten om de wijken leef baarder te maken. Ook beplei ten ze meer sociale woning bouw. Kosten voor opvang en integratie van verblijfsgerech tigden moeten volgens hen vol ledig door het Rijk worden be taald. De vier vinden dat de stads provincies er deze kabinetspe riode moeten komen. „Vier jaar lang vergaderen over bestuurlij ke structuren overstijgt de span kracht van de grote steden", al dus de gemeenten. De stads provincies bieden mogelijkhe den tot vérgaande decentralisa tie van taken van het Rijk. De steden willen nog dit jaar uitge werkte voorstellen voor regel- vrije zones voor zorg, welzijn en sociale zaken. Een ambtelijke werkgroep in Amsterdam heeft een project ontwikkeld om Antilliaanse jonge ren die in aanraking zijn gekomen met de poli tie, weer op het goede spoor te brengen. Het college van B en W neemt binnenkort een be sluit over het plan. Voor het project in Amster dam Zuidoost is één miljoen gulden in de be groting opgenomen. Het doel is dat de jongeren werk krijgen of weer naar school gaan en dat htm relaties met maatschappelijk instanties weer op de rails ko men te staan. Het streven is minimaal 60 jon geren per jaar te helpen. De projectgroep be veelt aan een systeem van alternatieve sancties te hanteren. In plaats van celstraf, kunnen de Antillianen het project volgen. Ze zijn dan ver plicht een opleiding te volgen gericht op werk. Behalve dit initiatief, komt er ook een pre ventieproject dat gericht zal zijn op jongeren die nog niet bij justitie zijn terechtgekomen, maar die wel met problemen kampen, zoals spijbelaars. Dit preventieproject is mogelijk door subdisidie van het ministerie van sociale zaken. Aanleiding om zich te buigen over de proble men van Antilliaanse jongeren waren geluiden dat de criminaliteit onder Antilliaanse jongeren in het stadsdeel Zuidoost buitensporig hoog zou zijn. Uit een onderzoek dat eind vorig jaar in opdracht van de stuurgroep werd verricht, bleek dat het aandeel van Antillianen in de Am sterdamse criminaliteit lager was dan werd aangenomen. Bij 3,3 procent van de aanhou dingen in de stad gaat het om Antillianen. Zij maken 1.4 procent van de Amsterdamse bevol king uit. „Maar de problemen vallen niet mee. verhoudingsgewijs komen veel Antillianen in aanraking met de politie. Onder de mannen is voldoende ellendealdus J. Ruijgers van de projectgroep. ïn de leeftijd onder de achttien bleken minder, daarboven meer Antillianen in aanraking met politie te komen dan werd ge dacht. Van de aangehouden Antillianen viel 87,5 procent in de leeftijd tussen 18 en 40 jaar. De Dierenbescherming, Natuur en Milieu en de Alternatieve Konsumentenbond hebben Nutricia gisteren een ultimatum gesteld. Het Zoetermeerse voe dingsmiddelenconcern moet vóór vrijdag aangeven de sa menwerking met het Leidse Ge ne Pharming te zullen stoppen. Nutricia maakte afgelopen vrijdag bekend jarenlang stille tjes te hebben meebetaald aan de genetische experimenten met de stier Herman. Nutricia hoopt het ontstekingsremmen- de lactoferrine te kunnen win nen uit koemelk ten behoeve van babyvoeding. Nutricia en Gene Pharming richten daartoe binnenkort een joint venture op. Als Nutrucia de king niet opzegt, dreigen de or ganisaties „alle hun ten dienste staande middelen in te zetten om Nutricia te stuiten in de ver vaardiging van genetisch gema nipuleerde babyvoeding". „Schade aan imago en com merciële belangen van Nutricia zijn daarbij niet uit te sluiten." Een woordvoerder van Nutricia zei gisteren nog niet te willen reageren op het dreigement van de drie organisaties. Inmiddels heeft de Socialisti sche Partij Kamervragen gesteld over de affaire. De SP vermoedt dat landbouwminister Bukman vanaf het begin op de hoogte is geweest van de samenwerking tussen Nutricia en Gene Phar ming. De bewindsman zou de Tweede Kamer niet volledig hebben ingelicht, meent de SP katwuk Het was op het Katwijkse strand gisteren beduidend rustiger dan op Omaha Beach in Normandië. Dat had anders kunnen zijn als de geallieerden destijds de Lage Landen hadden uitgekozen voor D-Day, maar dat plan dat overigens wel is overwogen werd door de legertop destijds na ampel beraad verworpen. Een kalm en koel dagje derhalve aan de Noordzee waar twee toeristen tussen de spaarzame zonnestralen door hun gedachten de vrije loop lieten gaan. foto dickhooewoninc Kennis identificatieplicht neemt toe den haag De bekendheid met de identificatieplicht is de afgelo pen maanden toegenomen. Eind vorig jaar wist 54 procent van de bevolking dat de Wet op de identificatieplicht op 1 juni in werking zou treden. Uit een mssentijdse meting van bureau Veldkamp blijkt dat thans 86 procent daarvan op de hoogte is. Dat heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. Van de on dervraagden zei 85 procent via de media van de plicht te hebben gehoord. Bijna 100 procent (98) gaf aan in het bezit te zijn van een identiteitsbewijs. Diepgevroren lijk in Russisch schip umuiden De douane heeft gisteren bij een routinecontrole aan boord van het Russische schip Labrador het diepgevroren stoffe lijk overschot van een 54-jarige opvarende gevonden. De water- politie in de IJmond hoorde van de kapitein dat zijn matroos op 27 april aan boord zelfmoord had gepleegd. De gezagvoerder besloot toen de man in de diepvries te zetten om hem naar Rus land terug te brengen. Bij binnenkomst in Nederland had hij vergeten dat te vertellen. Het lijk is in beslag genomen door de officier van justitie om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Opvarenden van het schip zullen worden gehoord. Mocht de man inderdaad niet door een misdrijf om het leven gekomen zijn, dan gaat de diepvriesmatroos alsnog naar Rusland. Bouwvakkers vinden twee granaten den haag Bouwvakkers hebben gisteren in een bouwput in de Haagse Waldorpstraat twee granaten gevonden. Het eerst aan getroffen projectiel is in de loop van de dag tot ontploffing ge bracht. Kon nadat dat gebeurde, kwam de tweede granaat voor de dag. Ook daar is de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) op af gestuurd. De omgeving werd niet afgezet, omdat de put diep is. Bovendien staan er grote hekken rond het bouwterrein. Asbest op Haagse kinderspeelplaats den haag Op een kinderspeelplaats aan de Wijhestraat in Den Haag is gisteren een aantal kapotgeslagen platen van de asbest houdende stof etemiet gevonden. Het materiaal is direct opge ruimd. Volgens de politie in Den Haag heeft het materiaal het afgelopen weekeinde open en bloot rond de speelplaats gelegen. Het zou door kinderen uit een container met bouwafval zijn ge haald. In de omgeving van de Wijhestraat worden momenteel woningen gerenoveerd. Chipshol Forward boekt winst Chipshol Forward, de maat schappij die het gebied rond de luchthaven Schiphol tot ontwik keling beoogt te brengen, heeft vorig jaar een nettowinst ge boekt van ƒ2,4 miljoen. Dat blijkt uit pas verschenen jaar verslag. Over 1992 leed het be drijf een verlies van ƒ2,5 mil joen. Het bedrijfsresultaat sloeg om van een verlies van een klei ne 3 miljoen in een winst van 3 miljoen. Voor 1994 wordt een positief resultaat verwacht. Aandeelhouders wordt voor gesteld aan de 'overige reserves' 2,3 miljoen te onttrekken en aan de „herwaarderingsreserve gebouwen in exploitatie" ƒ4,7 miljoen toe te voegen. Chipshol Forward is in allerlei juridische verwikkelingen te recht gekomen met het gevolg, dat het aantrekken van kapitaal in de verdrukking is geraakt. Een aantal aandeelhouders is het niet eens met de structuur van de vennootschap noch met het optreden van de directie. Naar hun mening dient de macht van oprichter en direc tievoorzitter drs. J. Poot dras tisch aan banden te worden ge legd. Voormalig Ogem-bestuur- der K. Fibbe tracht te bemidde len. Voor bebouwing van het pro ject Chipshol-SADC van 40 hec tare in Badhoevedorp-Zuid is nog geen toestemming ver leend. Half februari heeft Inter continental Hotels een over eenkomst ondertekend voor de bouw van een viersterrenhotel met 320 kamers in Chipshol Park. Anne Frank inspireert Duitse schoolkinderen amsterdam gpd „Wij beschouwen Duitsland niet als een ontwikkelingsland." Betweterigheid is wel het laatste waarmee L. van Dijk van de An ne Frank Stichting zijn Duitse gasten tegemoet wil treden. Zo'n dertig pedagogen uit Duitsland zijn dezer dagen in Amsterdam om te bespreken wat scholen kunnen doen tegen vreemdelingenhaat. Volgens Van Dijk zijn de oos terburen eraan gewend dat zij zich moeten verdedigen: „Heb ben jullie nog steeds niks ge leerd van de nazi-tijd?" De me dewerker van de Anne Frank Stichting heeft gemerkt dat de gezichten opklaren als zulke vragen uitblijven. „Ze zijn blij als wij ook eens over onze eigen problemen met racisme pra- B. Laudenbach van het na scholingsinstituut voor leraren in Bremen bevestigt de vijan digheid die Duitsers buiten hun landsgrenzen tegenkomen. Zo vertelde een Nederlandse me dewerker van zijn instituut eens hoe zijn auto met Duits num merbord hier was bekogeld met stenen. Pas toen duidelijk werd dat hij Nederlander was, hield dat op. Zusteruitgave Elk jaar bezoeken zo'n honderd groepen scholieren uit ons buurland het achterhuis in Am sterdam. Hun leraren lieten de Anne Frank Stichting steeds va ker weten dat zij méér wilden. Van Dijk is toen aangesteld om te gaan werken aan materiaal voor Duitse scholen. Inmiddels heeft de Anne Frank Krant, die in meer dan de helft van de Ne derlandse klassen belandt, een Duitse zusteruitgave. De krant is samen met een videofilm, fo toboek en docentenhandleiding al op meer dan twaalfhonderd scholen in Duitsland terechtge komen. In Bremen heeft Laudenbach zich daar sterk voor gemaakt. Volgens hem bestaat in Duits land de neiging heel afstandelijk met het verleden om te gaan. Maar scholieren kunnen zich niets voorstellen bij cijfers en wetenschappelijke analyses. Anne Frank heeft al die miljoe nen doden een gezicht gegeven. Laudenbach herinnert zich hoe hij zelf als klein jongetje haar dagboek las. „Het meest benauwende vond ik dat zij nooit alleen kon zijn. Zelf had ik iA i B. Laudenbach van het nascholingsinstituut voor leraren in Bremen in het Anne-Frankhuis in Amsterdam. foto gpd Van Dijk denkt ook dat de om je poes achter te moeten la- kracht van Anne Franks verhaal ten als je onderduikt. Ik moet er is dat kinderen er zich in kun- niet aan denken om mijn hond- nen verplaatsen. „Wat vreselijk je kwijt te raken', zeggen ze. An- ook een kleine kamer. Ik kon me niet voorstellen dat je met zoveel mensen in zo'n ruimte leven." LEIDERDORP Aan het Holt- lant College Afdeling Handel in Leiderdorp slaagden de volgen de kandidaten: MMO-C Edwin Akerboom, Marco van den Akker, Arjan Baars, Patricia Balke, Cindy Beijersbergen, Melanie Bekker, Erik van den Berg, Debby Berkhout, Ludo de Boer, Karin van Bohemen, Cor- né van der Burg, Sander Cappel, Eddy van den Eykel, John van der Haven, Mariëlle Heemskerk, Joyce Hoogenboom, Jules Hooijer, Tim van der Horst, Sa bine van Houten, Jeroen Iem- hoff, Eddy Immerzeel, Remy de Jong, Yvonne de Jong, Thierry Karreman, Anne-Marie Keizer, Beverly Kriek, Martin van Leeu wen, Maurice de Lijster, Corine de Mooy, Remco Noordermeer, Kimball Ober, Robert van Rijk, Monique van Rijn, Martijn Scherpenzeel, Sonja van Schie, Erwin Schoonderwoerd, Daniël- le Schoonenberg, Sander Sch reuder, Jeroen Segaar, Stefan Slegtenhorst, Henk van der Slot, Jeroen Sommeling, Mi- chael Steenbergen, Debby Su- vaal, Mare Veele, José van der Veer, Walter Verhoef, Mickel Verkerk, Arko Vervark, Dorus Vogelezang, Frank van der Voort, Joost de Vries, Esther van de Weerthof, Natasja Wijling, Edwin van Witmarschen, Gre- gor van der Zwart. MMO-BD Jaqueline Baars, Shaidy Breidel, Remco Broman, Mohamed Said Chatbi, Barbara Cocx, Arjen Dekker, Marcel Didden, René Dijs, Judith Duivenvoorden, Ron van der Eijkel, Aline van Es, Renate van der Geer, Astrid Glasbeek, Francis Gorter, Marti- ne Groenendijk, Sandra Groot- hausen, Jacqueline Harsta, Charlotte Heemskerk, Jan-Jaap van Heiningen, Gerard van der Hoeven, Peter van der Hoeven, Sander Hogenboom, Robbert Hogervorst, Brigitte van Kranen, Henry Kurpershoek, Kirsten Lensvelt, Bart van Lierop, Coby Mens, Frans van der Mey, San dra Olyerhoek, Irene van Om men, Ramon Philippo, Joyce Pouw, Anouschka Ram, Aer- nout van der Schaaf, Sonja Schoo, Joost Segeren, Eric Sna- terse, Ron Star, Peter Stigter, Marcel Twilt, Petra van Vliet, Petra Voordouw, Renzo Waas dorp, Brigitte Weiman, Carine Westdijk, Marcel Westhoek, Rob Witteman, Erwin Zwartjes. Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343 Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van ge slaagden. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten geheel willekeurig een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Ma- nuela Groeneweg (071 - 356401/356402). Zij nemen het adres op en versturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden opgehaald. vandaag is: Francis Gorter. ne Frank was een heel gewoon meisje. Er waren ook jongeren in het verzet. Maar voor de meeste kinderen is het moeilijk zich daar iets bij voor te stel len." Volgens Laudenbach ontstaat in Duitsland nu een gevoeliger atmosfeer rondom de eigen ge schiedenis. Zo heeft een meisje op eigen houtje de geschiedenis van een joods kerkhof uitge zocht. Zij zag haar onderzoek bekroond met een prijs en een studiebeurs. Laudenbach ge looft heel sterk in een persoon lijke aanpak. Van Dijk is het daarmee eens. Ook het nieuwste materiaal, 'Das sind wir', van de Anne Frank Stichting is op deze over tuiging gebaseerd. Het komt in de herfst op de Duitse markt. „Dank zij 'Das sind wir' wordt duidelijk dat elk kind uit de klas belangrijk is. De kinderen krij gen oog voor onderlinge ver schillen. Daarbij gaat het er niet alleen om of zij een Duitse of buitenlandse achtergrond heb ben. In. iedere klas zitten ook kinderen die niet van die mooie kleren dragen en altijd te laat komen. Meisjes die steeds te horen krijgen dat ze te dik zijn. Weer anderen hebben thuis problemen". Haagse politie beticht van mishandeling den haag anp De Groen Links-fractie in Den Haag wil onderzoek naar het gedrag van de Haagse politie ten opzichte van jonge Marok kanen in de oude wijken. Uit gesprekken met deze groepen is volgens Groen Links gebleken dat samenscholende Marok kaanse jongeren herhaaldelijk worden opgepakt zonder dat ze iets hebben misdaan. In een brief aan de gemeente raad schrijft de partij serieuze signalen te hebben ontvangen uit Spoorwijk, de Schilderswijk en Den Haag Zuid-West. Zo kla gen jonge Marokkanen dat ze keer op keer ten onrechte zijn aangehouden voor een misdrijf puur omdat de politie hun ken de. Vervolgens kwamen ze op vrije voeten wegens gebrek aan bewijs.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16