Eigen plek voor lastige jongeren Commissie aarzelend akkoord met sauna Minima Alphen gratis naar film of concert Opgewonden standje moet zes weken cel in Rijn Veenstreek Referendum als de helft min één het wil Busverbinding naar Stompwijk opgeheven Wal isoleert woonwagens Sluipverkeer wordt aangepakt Rijnsaterwoude haalt drempels weg voor bussen Belasting Rijnwoude omhoog door korting gemeentefonds 4 - DINSDAG 7 JUNI 1994 15 Exploitant betaalt 180.000 gulden voor oude bad in Tweesprong alkemade «joost panhuysen De commissie welzijn van de gemeente Alkemade is gisteren aarzelend akkoord gegaan om het oude zwembad in sport complex De Tweesprong te ver bouwen tot sauna. De 180.000 gulden, die sauna-exploitant W. van der Poel voor het binnen bad aan de gemeente moet be talen, vond menig fractielid een wel erg vriendelijke prijs. ,,De sauna heeft een meerwaarde voor het hele sportcomplex. Dat weegt voor burgemeester en wethouders zwaarder dan een mogelijke hogere opbrengst", benadrukte WD-wethouder L. Beelen. De sauna wordt overigens niet verbonden met het zwem bad in de Tweesprong. En op kosten van Van der Poel krijgt De Tweesprong enkele extra parkeerplaatsen. Clubhuis Tafeltennisvereniging De Tref fers had van het zwembad graag een nieuw clubhuis willen ma ken. Burgerlid A. Bannenberg drong er bij de wethouder op aan, de Treffers nu niet in de kou te laten staan. Beelen be loofde dat Alkemade de vereni ging ook in de toekomst finan cieel zal blijven steunen. Dat de Treffers het oude bin nenbad niet kon kopen kwam omdat, de Treffers een eigen kantine wilde beheren. De ge meente had hiertegen onover- komenlijke bezwaren, omdat dat een concurrent zou zijn voor de kantine die er al is. Van der Poel mag wel een ei gen bar bij de sauna bouwen. Beelen: "De horeca bij de sauna zal geen bedreiging zijn voor de al aanwezige horeca in De Tweesprong. Sauna's zijn geen gelegenheden waarbij groepen sporters elke week een biertje gaan drinken." D66-wethouder F. Dales zit koud twee maanden op het pluche, of hij heeft één van zijn belangrijkste programmapun ten al zo goed als verwezenlijkt. Alphen gaat de mogelijkheid tot het houden van een referen dum vasüeggen in een verorde ning die als het moment daar is zo uit de kast kan worden ge trokken. Voor de referendum- -plannen kon Dales op zijn beurt een twee jaar oud D66-voorstel tevoorschijn ha len. Burgemeester en wethou ders gingen gisteren akkoord met de uitgangspunten voor een referendum in Alphen. Als het plan dat er nu ligt wordt overgenomen door de ge meenteraad, is er straks geen meerderheid nodig om te be sluiten tot het houden van een referendum. Een minderheid van de helft min één zou vol staan. De uitslag van een refe rendum zal dan ook niet nood zakelijk doorslaggevend zijn: de raad houdt altijd het laatste woord. Het is de_ bedoeling dat de gemeenteraad de verorde ning na de zomer vaststelt. Er zijn op dit moment in Al phen overigens geen concrete plannen voor een referendum. Het gerucht als zou de verorde ning speciaal zijn toegesneden op een referendum over het al dan niet aanleggen van een mo norail naar Archeon werden door de wethouder nadrukkelijk tegengesproken. Diefstal uit auto's die aan de Nic. Beetsstraat in Hazerswoude-Rijndijk was geparkeerd, is gisternacht de radio cassetterecorder gestolen. Een van de portieren van de auto werd opengebroken. Ook sloeg een autokraker toe in de Bilder- dijkstraat. Hier werden in dezelfde nacht de autopapieren gesto len. Bouwmachines vernield zoeterwoude-e Aan de Ommedijkseweg in Zoeterwoude- Rijndijk zijn dit weekeinde bouwmachines beschadigd. Van een graafmachine en een bulldozer werden de ruiten en spiegels stukgeslagen en van een tankaanhangwagen de vulslang door gesneden en de banden lek gestoken. In een bouwkeet werden twee waterspanningmeters vernield. De schade bedraagt 5000 gulden. Aanhangwagen gestolen alphen aan den rijn Van een parkeerplaats aan de Eikenhorst in Alphen is dit weekeinde een aanhangwagen gestolen. Het v gentje was met een slot aan een putdeksel vastgelegd. Inbraken in Nieuwkoop nieuwkoop» In De Hoek in Nieuwkoop is vannacht in twee hui zen ingebroken. In beide gevallen werd een klapraam van het huis opengebroken. Bij de laatste inbraak werden de daders rond kwart voor zeven gestoord door de bewoners die beneden geluiden hoorden. De daders wisten te ontkomen. Het is nog niet bekend wat er uit de woningen is gestolen. Fietsers botsen alphen aan den run» Bij een ongeluk op het Dijkslootpad in Al phen is gisteren een 13-jarige Alphense jongen gewond geraakt. Het slachtoffer is met buikklachten in het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp opgenomen. De jongen reed met zijn fiets over het pad en kwam ter hoogte van winkelcentrum 1 lerenhof in bot sing met een eveneens 13-jarige fietsende plaatsgenoot. De oor zaak van de botsing is niet bekend. m den run «ruud sep Een optreden van Herman Brood in Het Kasteel of de nieuwste van Steven Spielberg bij Eurocinema? Een bezoek aan Archeon of een lidmaat schap van de speeltuinvereni ging? Alphenaren met een mini mum inkomen kunnen het dit jaar een keer gratis doen. Ten minste, wanneer zij niet al eer der dit jaar hadden besloten om een zwemabonnement te ne men met de speciale mini ma-korting. De gemeente Al phen heeft een hele lijst opge steld van zaken waaraan zij het voor hen gereserveerde bedrag mogen uitgeven. Alphense minima krijgen al langer korting op een zwem badabonnement. Volwassenen betalen 35 gulden minder dan normaal, de eerste twee kinde ren 25 gulden en de overige kin deren een tientje. Minder regel matige zwemmers konden ook korting krijgen op tienbaden- kaarten. Tot ongenoegen van de cliëntenraad van de sociale dienst bleef de korting echter beperkt tot het zwemmen. Alp henaren die niet van zwemmen hielden liepen daardoor het douceurtje van gemiddeld ze ventig gulden per huishouden mis en dat was niet eerlijk. Bur gemeester en wethouders trok ken zich de kritiek aan: de lijst werd uitgebreid. Naast allerlei culturele en sportieve zaken kan het extraa tje worden besteed aan onder wijs (schoolreisjes, cursussen), lidmaatschap van een EHBO- of kruisvereniging, een politieke partij of de consumentenbond. De gemeentelijke bijdrage kan worden opgevraagd door de re keningen van deze zaken bij de sociale dienst in te leveren. In Alphen moeten naar schat ting 1400 huishoudens rond ko men van een minimum inko men. Voor het extraatje heeft de gemeente 100.000 gulden uitge trokken. Of de regeling volgend jaar op dezelfde manier wordt voortgezet is afhankelijk van de belangstelling. zwammerdam Het sluipverkeer op de Kortsteeksterweg en de Lindenhovestraat in Zwammerdam wordt nog dit jaar aangepakt. B en W willen zes ton uittrekken voor verkeersremmende maatregelen. Ze moeten er voor zorgen dat het doorgaande verkeer aan de andere kant van de Oude Rijn (Steekterweg) blijft. De verkeersremmende maatregelen worden aangelegd over de hele lengte van de weg. De Korsteekterweg wordt tot voorbij de Treinweg be bouwde kom. Het verkeer wordt gedwongen om af te remmen. Hetzelfde gebeurt bij de bocht in de Korsteekterweg. Bij de bosjes van Van Zwieten en in de Lindenhovestraat wordt een dertig-kilo meterzone ingesteld. De bebouwde kom van Zwammerdam wordt uitgebreid tot aan de ijs baan. Burgemeester en wethouders hopen al voor de bouwvakvakantie te kunnen beginnen met de eerste maatregelen. Overigens zal het nog tot vol gend jaar duren voordat het hele project is vol tooid. De gemeente Leidschendam heft de busverbinding tussen Leidschendam en Stompwijk op. Het waren vooral ouderen, die van het bus gebruik maak ten. Zij kunnen ook een beroep doen op de vervoersdienst van de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam, vertelde wet houder Span gisteren. Het busje dat was een alter natief voor lijn 134. Deze bus verbinding werd begin dit jaar opgeheven, omdat de bus dage lijks nog geen 60 mensen ver voerde. Leidschendam wil een struc turele oplossing i voerprobleem. Met de v maatschappijen en andere ge meenten wil Leidschendam een discussie over het opheffen van onrendabele lijnen. „Anders is elke gemeente bezig het wiel uit te vinden, terwijl dit probleem niet bij ónze gemeentegrens ophoudt." De aanleg van 'busvriendelijke' drempels was een tegemoetko ming aan de NZH om lijn 197 door Rijnsaterwoude te laten rijden. De leden van de raads commissie openbare werken vroegen zich gisteravond echter af of die tegemoetkoming niet al te gul was. „Behalve perso nenauto's rijden ook bussen heel hard door dit dorp. Met busvriendelijke drempels wor den de bussen ontzien en ook gewone auto's remmen minder af voor deze drempels", vreesde D66'er P. van Hoesel. In overleg met de NZH is Ja- cobswoude tot een voorstel ge komen om een aantal drempels in Rijnsaterwoude en Leimui- leimuiden yvonne v den aan te passen. De drempel bij het voormalige Nutsgebouw en de drempel aan de Meerkant moeten vervangen worden door druppelvormige drempels. De drempels op de Sonneveldlaan zouden zelfs helemaal moeten verdwijnen. Door deze maatre gelen zouden de buschauffeurs die op lijn 197 rijden minder last van hun rug krijgen. Wethouder L. Bruins (openbare werken) benadrukte dat de NZH het plan al had om Rijnsaterwoude alleen nog maar via de provinciale weg aan te doen. „Dankzij inspanning van de gemeente en enkele buschauf feurs hebben we kunnen voor komen dat bus 197 het dorp over zou slaan." Een vier meter hoge aarden wal met groenbeplanting moet bin nenkort het woonwagenkamp in Leimuiden aan het zicht ont trekken. De gemeente Ja- cobswoude moet daarvoor wel een bedrag van 60.000 gulden op tafel leggen. Wethouder L. Bruins (openbare werken) er kende gisteravond tijdens de commissievergadering dat hij 'geschrokken was van de hoogte van dit bedrag. „Maar we heb ben toegezegd om het kamp vanuit de Raadhuislaan on zichtbaar te maken en die be lofte moet .ingelost worden." D66'er E. Henrotte was geen -voorstander van een aarden wal. „Het kamp ligt nu al geïso leerd. Een vier meter hoge wal ontneemt veel uitzicht voor de kampbewoners." K. de Lange (Gemeentebe lang) wees de wethouder op re gelingen omtrent nieuwe woon wagenkampen. Deze zijn er op gericht de integratie van woon wagenkampen juist zoveel mo gelijk te bevorderen. Zij vond het vreemd dat gemeente Ja- cobswoude daarentegen haar best deed om dit kamp van het dorp te isoleren. Bruins herin nerde haar aan de toezegging die de gemeente al had gedaan. Over de hoogte en de aard van de begroeiing van de wal was volgens hem nog discussie mo- gelijk. Leimuiden klaagt over overlast Ze verzamelen zich bij gemeenschapscentrum Het Spant, basisschool De Kleine Wereld en soms in een parkje. Buurtbewoners klagen over overlast van de jonge ren in Leimuiden met hun gierende autobanden, harde muziek en geschreeuw. De politie houdt de groep nauw lettend in de gaten en zoekt samen met de gemeente naar een plaats waar de jongeren kunnen rondhangen zonder iemand te storen. I leimuiden liesbeth buitink I „Ze verstoren de openbare orde en geven overlast", aldus F. I Vink, contactmedewerker voor Jacobswoude van de politie. „Ze I praten tot laat in de nacht met de autoradio's hard aan, rijden I op hun bromfietsen heen en weer of met hun auto's kriskras over de parkeerplaats. Ze schij nen de buurtbewoners zo gek te maken, dat een man een keer I man een fles spiritus en lucifers naar buiten is gekomen en heeft I gedreigd dat over ze heen te gooien." De jongeren hebben zich op- gesplitst in twee groepen. De gematigde jongeren houden I zich vooral op bij De Kleine We- i reld, de ouderen staan bij Het Spant. „Daar is een sportkanti- ne waar ze wat te eten en te j drinken kunnen halen", weet Vink. Tussen de groepen onder ling bestaat ook spanning. „Ze maken racistische opmerkin gen", vertelt een van de gema tigde jongeren, die anoniem wil blijven, over de groep bij Het Spant. „Toen zijn wij een heel stuk verderop gaan staan bij De Kleine Wereld, maar ze komen steeds achter ons aan. Maar van jongens die zo racistisch zijn moet ik niets hebben: daar wor den wij ook op aangekeken." Hangplek Vink, de gemeente en de jonge ren denken nu na over een zo genoemde hangplek, waar de jongeren kunnen staan zonder omwonenden te storen. „Een jaar of tien geleden hebben we iets dergelijks ook gedaan met de 'outsidersgroep'. Die kreeg een eigen onderkomen, maar daar hoeven de jongeren nu niet op te reken", zegt Vink. „We denken nu aan een hang plek. Het mag niet middenin het dorp zijn, maar het moet ook geen verstopplek worden." De jongeren die bij De Kleine Wereld staan weten wel waar ze heen willen. „Het liefst staan we achter de voetbalvelden aan de Beukenlaan", zegt hun anonie me woordvoerder. „Daar staan we helemaal afgezonderd en zijn we niemand tot last." Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude wil echter nog geen toezeggingen doen over een hangplek bij de voetbalvel den. „Mijn eerste reactie op dat terrein is dat de sociale controle daar wel erg ver te zoeken is. En het moet niet een plaats zijn waar dingen kunnen gebeuren die het daglicht niet kunnen Hij benadrukt dat de gesprek ken over een hangplek nog in een onderzoeksstadium zijn. „Voorlopig hebben we ver scherpt politietoezicht op die jongeren, omdat de mensen in de directe omgeving zich niet helemaal happy voelen. Ze heb ben een intimidatie-uitstraling. Maar we moeten wel op zoek naar een structurele oplossing. Er is natuurlijk al het gebouw van de 'outsiders', maar ik ge loof dat aansluiting tussen de groepen niet zonder meer kan." Hij wil in omliggende ge meenten kijken hoe zo'n hang plek nu eigenlijk werkt. „Als wij ze niet zo'n plaats bieden, dan nemen ze er zelf wel één", ver wacht Van Beek. „Maar de vraag is wel of we met één hangplek een groot bereik heb ben. Het is niet één groep, dus we zijn er dan misschien nog niet uit." Bij basisschool De Kleine Wereld slijt de gematigde groep jongeren de avonden. Rijnwoude moet in de komende jaren de on roerende zaakbelasting (OZB) verhogen om de lagere uitkering uit het gemeentefonds op te vangen. Dat stellen burgemeester en wethou ders in een tussenrapportage over de ge- meentefinanciën. In de voorstellen van de raad voor de gemeentefïnanciën krijgt Rijnwoude op termijn jaarlijks 1,4 miljoen gulden minder uit het gemeentefonds. Volgens B en W kan dat bedrag niet uitsluitend worden opgevangen door bezuinigingen. Bijna de hele korting die de raad voor de ge meentefïnanciën aan Rijnwoude tvil opleggen, is een gevolg van de lage OZB die de gemeente berekent. Rijnwoude zit ver onder het door de raad vastgestelde normbedrag. Van de 1,4 mil joen korting is maar liefst 1,35 miljoen terug te voeren op de OZB. De rest van de korting wordt veroorzaakt doordat Rijnwoude meer uitgeeft dan de raad noodzakelijk vindt. B en W zijn vooralsnog niet van plan om de OZB helemaal op te trekken tot het niveau dat de raad voor de gemeentefïnanciën hanteert. Om een indicatie te geven: dat zou de inwoners van Rijnwoude jaarlijks gemiddeld zeventig gulden per persoon kosten. Maar aan de ande re kant is het gemeentebestuur van mening dat het onmogelijk is de belasting helemaal niet te verhogen. In dat geval zou zo veel bezuinigd moeten worden dat er van de gemeentelijke voorzieningen nog maar weinig over zou blij ven. En dat is niet de bedoeling. „Ons uitgangs punt hierbij zal zijn, dat sprake moet blijven van een redelijk voorzieningenniveau in onze gemeente", aldus B en W. den haag/alphen valerie leenheer De officier van justitie noemde hem een 'opgewonden standje'. Maar dat bleek later wat te zwak uitgedrukt. Zelfs tijdens de zitting van de Haagse rechtbank kon de man, een 33-jarige Alphenaar, zijn agressie moeilijk onderdrukten. Hij stond terecht voor twee feiten. Mishandeling van een plaatsgeenoot, sa men met een vriend, in juli 1992 bij het Alphense café Markx. En mishandeling van een fietser vlakbij hetzelfde café, vo rig jaar oktober. Het eerste slachtoffer had een gebroken jukbeen; de fietser een gescheurde neusvleugel en bovenlip en een gebroken tand. De eerste vechtpartij ontstond aan de bar. Volgens het slachtoffer werd hij de hele avond al gejend door de Alphenaar en zijn vriend, die gisteren ook terecht stond wegens mishandeling. Toen het slachtoffer het gepest spuugzat was be sloot hij met zijn vriendin naar buiten te gaan. Daar ontstond een vechtpartij. Toen het slachtoffer op de grond viel werd hij door het tweetal tegen het hoofd geschopt. De Alphenaar en zijn vriend hadden een heel ander verhaal. „Ik zat gewoon rustig in dat café toen ik ineens keihard op mijn hoofd geslagen werd. Zomaar ineens", vertelt de Alphenaar met felle stem. „Ik heb niks terug gedaan, maar toen ik na sluitingstijd buiten kwam stond die kerel nog op het parkeerter rein. Hij kwam op me af en begon te slaan. Zo is het gegaan en niet anders." De medeverdachte bevestigt zijn ver haal. „Het was een kleine-vechtpartij en ik heb ze alleen maar uit elkaar gehaald. Ik heb niemand geschopt of geslagen", zo zegt hij. Bij mishandeling van de fietser was de Alphenaar alleen. Volgens getuigen had hij de jongen tegen de grond geslagen nadat deze een klap op zijn auto had ge geven, alleen maar om hem te waar schuwen dat hij aan de verkeerde kant van de weg reed. Ook dat verhaal was volgens de Alphenaar gelogen. „Wat moet ik dan doen, mezelf ingraven of zo? schreeuwt hij politierechter De J.ong- Overtoom toe. „U zou het toch ook niet pikken als ze een klap op uw auto gaven. Ik wordt hier niet goed van." De officier van justitie gelooft de ver halen van de Alphenaar niet. „De verkla ringen van de slachtoffers en de getuigen komen overeen en ik geloof niet dat zij liegen", zegt ze. „Ik denk eerder dat u de boel verdraait. U kunt uw agressie moei lijk beheersen dat is ook te merken aan uw gedrag vandaag." De officier eist dan ook een gevange nisstraf van zes weken waarvan drie we ken voorwaardelijk. Voor de medever dachte eist zij een geldboete van 1000 gulden en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Dan slaat de Alphenaar helemaal door. „Wat moet ik dan doen? Ik moet mezelf toch verdedigen?" Hij slaat eert paar keer hard met zijn vuist in de palm van zijn hand. „Maar ik weet al wat ik de volgen de keer doe", schreeuwt hij. „De volgen de keer sla ik hem dood. Dan weet ik tenminste waarvoor ik moet zitten." Na deze uitbarsting vindt de politie rechter de eis van de officier eigenlijk nog te mild. Toch veroordeelt ze de man tot een gevangenisstraf van zes weken waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook de me deverdachte wordt conform de eis ver oordeeld. De Alphenaar verlaat woedend de rechtzaal. „Dit neem ik niet. Ik ga in hoger beroep. Jullie werken het in de hand. Jullie maken ons alleen maar er ger."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15