Scherpe kritiek op college Oegstgeest Appartementen in bedrijfspand Leiderdorp Huisvesting alleenstaanden loopt spaak in Leiderdorp Adviescentrum wil Duinrell- graaf van dwaling afbrengen Leiden Regio Zeilende vrachtschepen ten strijde in Warmond Bankieren in barakken DINSDAG 7 JUN11994 CHEF* HENNYVAN 071-356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 LEIDERDORP»JUDY NIHOF „We moeten zuinig zijn op onze bedrijvenlocaties. Er liggen rap porten van de Kamer van Koop handel en de Leiderdorpse On dernemers Vereniging over de grote behoefte aan dergelijke terreinen in Leiderdorp. Dan is het te simpel om te zeggen: maak van dit bedrijf maar een woonpand." Het Leiderdorpse burgerlid G. Hogervorst (CDA) had gister avond tijdens een vergadering van de commissie voor ruimte lijke ordening grote twijfels bij het voornemen van B en W om Negen woningen in onderkomen verhuisfmna Verkroost aan Achthovenerweg mee te werken aan het ombou wen van hel pand van de ver- huisfirma Verkroost aan de Achthovenerweg tot een appar tementencomplex. Hij vroeg zich af of er geen onderzoek kan komen naar mogelijk gebruik van het gebouw als bedrijfsver- zamelpand. Toch gingen Ho gervorst en de andere leden van de commissie uiteindelijk schoorvoetend en met de nodi ge slagen om de arm akkoord met het plan. Zo drongen ze aan op het vinden van compen satie voor het verlies van het be drijfsterrein aan de Achthove nerweg! De wethouder zei het met Hogervorst eens te zijn dat Lei derdorp zuinig moet omsprin gen met bedrijfslocaties. Hij be kijkt of er - en dat is ook het be leid van het college - vervan gende ruimte elders in het dorp is. „We hopen bijvoorbeeld op het terrein van Verto nieuwe bedrijven te kunnen huisves ten", aldus Van Dijk. De wet houder benadrukte dat het pand van Verkroost niet ge schikt is om er een bedrijf in te vestigen. Het ligt tussen wonin gen in, en met het oog op de steeds strengere milieu-eisen zou het uiterst moeilijk zijn om het pand aan een bedrijf te slij ten. Harry Meijer, de architect die de appartementen ont werpt, vulde hem aan. „Het pand kan alleen als opslagruim te worden gebruikt, maar ook daar is het niet geschikt voor met al die verschillende verdie pingen. Bedrijven die opslag ruimte zoeken, willen alleen be gane grond." De huidige eigenaar, verhuis bedrijf Verkroost, kan het ge bouw verkopen aan een pro jectontwikkelaar die er negen woningen in wil maken. Dat vinden B en W best, op voor waarde dat de nieuwe eigenaar zelf voor de kosten (tussen de 35.000 en de 50.000 gulden) op draait, die het herzien van de bestemming kost. Die is daartoe bereid. Het is de eerste keer dat de gemeente Leiderdorp een particulier zelf een herzienings plan laat betalen. Burgerlid T. van" Geest (Groen Links) had kritiek op deze gang van zaken, omdat een project als dit dan alleen is weggelegd voor de mensen met geld. „Wie dit niet kan betalen, komt in de verdrukking." Volgens wethouder A. van Dijk (Burger- Belangen) 'is dat nu eenmaal Woningcorporatie Buitenkist: gebrek aan bestuurlijke daadkracht De relatie tussen woningbouwvereniging Buitenlust en het Oegstgeester college van B en W dreigt ernstig ver stoord te raken, zo vreest Buitenlust-directeur P. Olivier. Olivier stoort zich aan het gebrek aan 'bestuurlijke daad kracht' van het nieuwe gemeentebestuur: ,,Waar uitein delijk de honderden woningzoekenden, Nederlanders en medelanders, de dupe van worden", aldus de directeur. oegstgeest loman leefmans Het bestuur van Buitenlust uit zijn bezorgdheid in een brief aan B en W van Oegstgeest. Zo is er nog geen systeem van wo ningtoewijzing voor de 166 nieuwe, sociale woningen in de wijk Morsebel en dat kan finan ciële consequenties hebben, volgens Olivier. Verder is er nog geen nieuws over de opwaarde ring van de woningen aan de Narcissenlaan, Gerberalaan en omgeving. Ook over de komst van wisselwoningen is nog nau welijks iets bekend. Allemaal beslissingen die volgens Olivier al hadden moeten worden ge nomen. De directeur lichtte gister avond in een commissieverga- Voorschoten pakt riool Voorstraat aan voorschoten Een deel van de riolering in de Voorstraat in Voorschoten moet binnenkort worden vervangen. Vooral de binnenzijde van de rioolpijp is er slecht aan toe. Omdat de bui tenkant nog in redelijke staat verkeert en algehele vervanging kostbaar is, wil het college van burgemeester en wethouders de rioolbuizen voorlopig alleen inwendig van nieuwe bekleding voorzien. Slechts enkele bedrijven kunnen dat. Circa 200 meter rioolbuis moet worden vervangen. De totale kosten komen uit op 270.000 gulden. Stationslaantje wordt 'oud' voorschoten Enkele straten en wegen rond het verbouwde "Vöbfschotense Station krijgen binnenkort een nieuwe naam. Het stukje fietspad naar het station dat aansluit op het Geestwoning- pad wordt waarschijnlijk eveneens Geestwoningpad gedoopt. Burgemeester en wethouders willen het plein voor het nieuwe stationsgebouw het Stationsplein noemen. De doodlopende weg met parkeerplaatsen naar het inmiddels verwijderde oude sta tionsgebouw wordt straks wellicht het Oude Stationslaantje ge noemd. Tot nu toe heette deze weg het Stationslaantje, maar sinds het verdwijnen van het oude stationsgebouw is de relatie met het station verdwenen. De openbare weg in het verlengde van de Rouboslaan gaat waarschijnlijk eveneens Rouboslaan he- Circa 20 authentieke zeilende vrachtschepen zijn het komen de weekeinde in Warmond te bezichtigen, tijdens de Westlan der Zeildagen. De traditionele vaartuigen binden met elkaar de strijd aan op de wateren rondom Warmond. Het is de tiende keer dat de Westlander Zeildagen worden gehouden. Een verschil met voorgaande jaren is dat de onderlinge wed strijd op vrijdag vervalt. Daar voor in de plaats is het pro gramma op zondag met één wedstrijd uitgebreid. Deze wij ziging is doorgevoerd op ver zoek van de schippers. Om het evenement toeganke lijker te maken voor het publiek is het organisatiepunt verplaatst naar park Groot Leerust. Daar is het hele weekeinde een tent met café-terras. De vrachtsche pen beginnen hun wedstrijd ter hoogte van het park. De wedstrijden beginnen za terdag- en zondagochtend om 10.00 uur. De prsijuitreiking is zondagmiddag om 16.00 uur. Aan de zeildagen doen de vol gende schepen mee: Westlan ders, Kagenaars, Tjalken, Zand- aken en Drielingen. Veel' van deze scheepstypen werden oor spronkelijk als vrachtschip inge zet op de Zuidhollandse wate- dering in het raadhuis zijn brief toe. „Ik begrijp dat een nieuw college moet inwerken. Maar de 'snuffelfase' duurt wel erg lang en als het zo doorgaat komt er tussen ons nooit een 'knuffelfa se'. Er komen nu mensen bij ons langs die hard op zoek zijn naar een woning. Die moet ik het bos in sturen en dat is erger lijk", zei Olivier. Wethouder A. Ollongren (Leefbaar Oegstgeest) zegde toe dat de aangeroerde zaken zo snel mogelijk door het college van B en W besproken worden. Een huisvestingsverordening staat morgen al op het pro gramma om te worden behan deld. Rambo in Poelmeer De politie van Oegstgeest is op zoek naar een 'Rambo-figuur'. Een man, slechts gekleed in een onderbroek, klom gisteravond in jachthaven Poelmeer aan de Haarlemmertrekvaart op een boot en richtte daar met een ijzeren staaf vernielingen aan. Hij sprong daarna in het water, zwom naar de overkant en ren de weg. leiderdorp» De Rabobank aan de Leiderdorpse Van Diepeningenlaan zit midden in een grote renovatie en uitbreiding. De uitbreiding heeft en kele jaren op zich laten wachten omdat de bouwplannen moesten voldoen aan strenge eisen om het uiterlijkvan park de Houtkamp niet aan te tasten. Het kantoor wordt anders ingedeeld, en krijgt er bovendien ongeveer 350 vierkante meter bij. Ook komen er extra parkeerplaatsen. Tijdens de verbouwing kan het kantoor niet worden gebruikt. „Er worden muren weggehaald en gaten geboord. Dan krijg je zoveel stof en herrie, datje niet meer kunt bankieren. Bovendien is het niet veilig", aldus directeur P. van Overloop. Dus verhuist al het personeel eind volgende week naar de barakken, naast het kantoor. Daar kunnen klanten vanaf maandag 13 juni tot het eind van het jaar terecht. 'Flappen tappen' bij de geldauto maat kan wel gewoon op het kantoor. foto loek zyuderduin Woningbouwvereniging luidt noodklok leiderdorp judy nihof Het huisvesten van asielzoekers begint een steeds groter pro bleem te worden voor de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). Dat komt vooral doordat de meeste asiel zoekers alleenstaand zijn en er amper kleine huizen vrijkomen. De AWL wil dat de gemeente serieus bekijkt of leegstaande gebouwen, zoals scholen, be- drijfruimten en kantoren ver bouwd kunnen worden tot wo ningen voor alleenstaanden. In een brandbrief aan de ge meente wijst voorzitter Benne- broek van het bestuur van de AWL op de problemeatiek rond met name de alleenstaande asielzoeker. „Het woningbe stand van de AWL is niet ge schikt om meerdere alleen staanden in een woning te huis vesten en bovendien komen woningen voor alleenstaanden nauwelijks vrij." Behalve het huisvesten in leegstaande ge bouwen, vindt de AWL dat de gemeente ook het neerzetten van wisselwoningen moet bekij ken. Overigens heeft de AWL vorig jaar kunnen voldoen aan alles wat met de gemeente over het huisvesten van asielzoekers was afgesproken. In totaal werden 33 asielzoekers met een perma nente verblijfsvergunning ge huisvest, in twaalf woningen. Onder hen waren vier alleen staanden. De taak voor 1994 is echter een stuk zwaarder. Dit jaar moet Leiderdorp nog min stens 53 personen aan onder dak helpen. De AWL vreest hier aan niet te kunnen voldoen, met name omdat het zou gaan om meer dan 26 alleenstaan den. Verder vreest de AWL over 1993 alsnog een 'inhaalslag' te moeten leveren in het huisves ten van asielzoekers. Onlangs bleek namelijk dat het ministe rie de afspraken tussen AWL en gemeente als niet-gemaakt be schouwd. Volgens de AWL dreigen 'ge wone' woningzoekenden, bij voorbeeld de starters, straks in het geheel niet meer aan bod te komen. „Jaarlijks worden er nog slechts enkele woningen in de sociale huursector gebouwd, terwijl de AWL een wachtlijst kent van, inmiddels, 1200 wo ningzoekenden!", schrijft Ben- nebroek. Ook wijst hij erop dat de druk op de Leiderdorpse wo ningmarkt wellicht nog groter wordt. Vanaf 1 juli mogen im mers ook woningzoekenden uit de Leidse regio een beroep doen op huizen in Leiderdorp. Met het oog op alle proble men pleit de AWL bij de ge meente voor het instellen van een werkgroep van belangheb benden, waaronder de AWL, onder verantwoordelijkheid van een lid van het college. Deze werkgroep zou volgens voorzit ter Bennebroek moeten regelen dat het deel van de taak die de AWL niet kan uitvoeren, op an dere manieren wordt geregeld. Doe-het-zelver laat ravage achter in huis Voorschoten voorschoten judy nihof De 'verbouwing' van een huurwoning aan de Tolstraat jaagt de gemeente Voorschoten op kosten. De inmiddels overleden be woner heeft zodanig huisgehouden in de woning, dat de ge meente het pand voor bijna 19.000 gulden moet herstellen. Het budget voor jaarlijks onderhoud aan het complex van 25 wonin gen. waartoe het bewuste huis aan de Tolstraat behoort, be draagt 11.000 gulden en is dus bij lange na niet toereikend. De doe-het-zelver sloopte eigenhandig wanden, plafonds en kozijnen. Ook herstelde hij op een knullige manier het stuc- en metselwerk. „Het moet een ravage in de woning zijn geweest, als je de verslagen leest. Voor zover ik weet. hebben we zoiets niet eerder meegemaakt", aldus ambtenaar Karstens. Hij verwacht dat de herstelwerkzaamheden ongeveer een maand in beslag nemen. De kosten komen geheel voor rekening van de gemeen te, omdat de nabestaanden van de voormalige bewoner de erfe nis niet hebben aanvaard. De ravage kwam pas onlangs aan het licht toen de inwonende zoon van de in januari overleden man het huis verliet. De zoon mocht er in zijn eentje niet blijven wonen. „Aan de buitenkant was niets te zien, anders hadden we wel eerder ingegrepen", al dus Karstens. Oegstgeest krijgt hulp-raadsleden Alle in de gemeenteraad van Oegstgeest vertegenwoordigde partijen mogen een zogenaamd hulp-raadslid benoemen. Deze invaller wordt officieel beëdigd en mag zijn fractie in commis sievergaderingen vertegenwoor digen, echter niet in de ge meenteraad zelf. Van het plan om twee invalkrachten per par tij aan te stellen, is afgezien. Het idee om fractie-assisten ten een officiële status te geven, leeft in meer gemeenten en is in een aantal ook al ingevoerd. Hier profiteren vooral de kleine fracties van. De leden van de kleinere partijen moeten anders alle vergaderingen aflopen waar een grotere partij diverse men sen voor heeft. Morgen wordt ook in Oegstgeest officieel be krachtigd dat hulp-raadsleden een stem hebben en hun zegje mogen doen in commissiever- Vluchtelingen in wisselwoningen bij studentenbarakken OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De gemeente Oegstgeest over weegt wisselwoningen voor 60 vluchtelingen te bouwen nabij de studentenbarakken aan de Oude Rijnsburgerweg. In dit complex van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), op de grens van Leiden en Oegst geest, arriveren volgende week de eerste vluchtelingen. In de twintig wisselwoningen die Oegstgeest wil bouwen, worden dit jaar zo'n zestig vluchtelingen gehuisvest. Naast de Oude Rijnsburgerweg staat ook het terrein van psychia trisch ziekenhuis Endegeest op de nominatie als bouwlocatie voor wisselwoningen. Een woordvoerster van de ge meente Oegstgeest wil geen toelichting geven op de keuze voor een bouwlocatie aan Oude Rijnsburgerweg. „We zijn nog bezig met een ambtelijk onder zoek. Er is niets besloten en geen voorkeur voor een loca tie." In de studentenbarakken van de SLS komt maximaal één vluchteling per paviljoen. Dat heeft de directie van de SLS be sloten na overleg met de stu denten. In het complex aan de Oude Rijnsburgerweg staan in totaal twintig paviljoens die elk door zo'n tien studenten vvor- den bewoond. Directeur van de SLS, A. Hübben: „Wij zijn niet voor het huisvesten van grote concentraties vluchtelingen op één plek." De SLS is dit jaar bereid een deel van de door het Rijk aan Leiden toegewezen vluchtelin gen te huisvesten. De stichting wil in totaal ongeveer 140 al leenstaanden onderdak bieden. De huisvesting van vluchte lingen geschiedt 'mondjes maat', zegt Hübben. „Niet in elk paviljoen aan de Oude Rijns burgerweg komt een vluchte ling, want daar hebben we nog geen ruimte voor. Het wachten is op kamers die leeg komen." Een deel van de vluchtelingen die de SLS opvangt komt eind van dit jaar terecht in nieuw bouw aan de Klikspaanweg. De overige Leidse woning bouwverenigingen zijn bereid gevluchte gezinnen op te van gen: dat gaat in totaal om zo'n 60 vluchtelingen. Hulp voor bedreigde stacaravan-eigenaren Knap 2| Politierechter De Jong-Over- °l toom vond het bijzonder knap 4 van de 35-jarige Katwijker. „On- ff danks dat u geen rijbewijs heeft 9 en geen auto bezit, lees ik in uw '0 strafblad dat u de afgelopen ja ren al vijf keer aangehouden ff bent wegens het rijden onder jj invloed", sprak ze de man 0 streng toe. „En nu weer. U blijft 0 aan de gang." a De Katwijker kon zich de laatste - keer nog wel herinneren eri 1 daar moest hij gisteren bij de Haagse rechtbank ook voor te rechtstaan. Maar die keren daarvoor waren hem helemaal !pntschoten. „Ik kan me dat he- Jemaal niet herinneren. Was het /.misschien rijden onder invloed "XQP de fiets of zo?" ;-;lylaar daar ging het nu niet om. ;-:De Katwijker was vorig jaar au- ;gustus met negen pullen bier achter de kiezen in de auto van een kennnis gestapt om te tank en en wat dierenvoer te halen, li Een beetje vreemd, aangezien Thet ongeveer half drie 's nachts was. Daar kwam ook nog eens 3 bij dat de Katwijker zonder lich NAGERECHT ten reed omdat hij niet wist hoe hij die aan moest doen. Al met al had officier van justitie Renckens dus genoeg reden om een pittige straf te vragen. Zij eiste een boete van 1500 gulden en zes maanden onvoorwaarde lijke rijontzegging. De Katwijker vond die straf wel wat zwaar. „Ik weet niet waar ik die boete van moet betalen", zei hij. „Ik heb alleen maar een uitkering." Dat vond de politierechter geen goed excuus. „Tja, dat heb je er van als je zulk soort dingen uit haalt", sprak ze hem verma nend toe. Toch wilde ze de Kat wijker wel een beetje tegemoet komen. „Omdat uw financiële situatie niet zo best is, mag u de boete in termijnen betalen." Toch vroeg de man zich nog een ding af. „Geldt die rijont zegging ook voor de fiets?" Lelijke vent „Het is gewoon een simpel ge val van jaloezie van een oude eenzame vrouw. Omdat ik sa menwoon met een jongere vrouw is zij jaloers, scheldt ze me uit voor 'oude viezerik' en probeert ze me op deze manier te pakken te nemen." Voor de 77-jarige Leidenaar is het alle maal heel duidelijk. Zijn buur vrouw heeft bij de politie aan gifte gedaan van een bedreiging die nooit heeft plaatsgevonden. Toch moest hij gisteren voorko men wegens bedreiging met een hamer. 'Ik sla je hersens in' zou hij haar toegeroepen heb ben. Volgens de man is het hele verhaal verzonnen. Hij is de enige die het ware verhaal kan vertellen, zo zegt hij. „Het is een complete leugen", vertelde hij driftig. „Ik was die dag een afdakje aan het timme ren voor de brommer van mijn vriendin en daar had mijn buurman toestemming voor ge geven. Alleen die andere buur man ging ineens moeilijk doen. We maakten een beetje ruzie. Ik had een hamer in mijn hand, dat klopt. Maar dat is toch lo gisch als je aan het timmeren bent. Die buurvrouw heb ik echt nooit bedreigd. Zij stond niet eens bij mij in de buurt." De Leidenaar maakt zich er vooral boos over dat iedereen zijn buurvrouw zomaar gelooft. „Ómdat ik een lelijke oude vent ben en zij een vrouw, gelooft ie dereen haar verhaal en niet het mijne. Maar je denkt toch zeker niet dat ik een vrouw zou slaan." Nu is de Leidenaar 'gelukkig' weg uit zijn oude buurt. „Ik woon nu aan de andere kant van Leiden. Daar is het lekker rustig. Ik heb een voortuin én een achtertuin en hele leuke aardige buren. Ze hebben me zelfs geholpen met verhuizen." Ondanks het feit dat nu alles weer goed gaat vond de officier dat de man zich ernstig misdra gen heeft en dat hij daarvoor gestraft moet worden. De offi cier eiste dan ook een boete van driehonderd gulden. De politie rechter was het daarmee eens. Zij veroordeelde de Leidenaar tot een boete van driehonderd gulden of zes dagen hechtenis. „Dan ga ik zitten", zei de Leide naar resoluut. „Ik ga geen drie honderd gulden betalen voor dat mens d'r onzin, zelfs geen driehonderd centen. Dan ga ik nog liever het gevang in." Mompelend verliet hij de rechtszaal. „Dat ik dat allemaal nog mee moet maken op mijn leeftijd." Valerie Leenheer wassenaar judy nihof Het Nederlands Adviescentrum Kampeerders (NACK) gaat het opnemen voor de eigenaren van de ongeveer honderd staca ravans op Duinrell in Wasse naar. De caravans moeten plaatsmaken voor vakantiehuis jes. Juridisch medewerker Schip per van het NACK wil vooral de belangen behartigen van de mensen die kort geleden een tweedehands caravan hebben gekocht. De caravans zijn vaak zo oud, dat Duinrell ze ook geen ander plekje in het park wil ge ven. De eigenaren moeten de caravan op eigen kosten laten weghalen. „Vooral die mensen lijden schade", aldus Schipper. Hij wil uitzoeken of er bij graaf Van Zuylen, de directeur van Duinrell, wellicht sprake was van een 'dwaling'. „De graaf moet al langer hebben rondge lopen met de plannen voor de vakantiehuisjes. Je kunt je af vragen of hij de mensen die op het punt stonden een caravan te kopen, niet had behoren in te lichten." Schipper is van plan om op korte termijn te praten met de directeur van het attractiepark. In eerste instantie wil de organi satie zich inzetten voor behoud van alle bedreigde standplaat sen. „De mensen willen niet van hun plek op Duinrell af, ze hebben het naar hun zin. Dan is dat ons uitgangspunt", aldus Schipper. Als de graaf zijn plan nen toch doorzet, dan wil de NACK proberen of het mogelijk is om de stacaravans een ander plekje op Duinrell te geven. Lukt ook dat niet, dan wil Schipper proberen om een schadevergoeding van Duinrell los te krijgen. „Daar hebben de recreanten die geen ander plek je kunnen krijgen recht op. Dat staat expliciet vermeld in de voorwaarden van de Recron, waarbij Duinrell is aangeslo ten." De NACK heeft vrij veel erva ring met stacaravans die van hun plek afmoeten. „De meeste problemen van mensen die bij ons aankloppen, houden ver band met campings die her structureren. Dat is de laatste tijd schering en inslag." Volgens Schipper boekt de organisatie vaak succes op het gebied van schadevergoedingen. „Vorig jaar moesten er op een camping in Gelderland 360 mensen weg. Uiteindelijk konden ze een ton aan schadevergoeding onder el kaar verdelen." Fietser rijdt door na aanrijding met bromfiets oegstgeest rond kwart over twaalf op de Rijnzichtweg in Oegstgeest te- Een onbekend gebleven fietser gen elkaar gebotst. De fietser van ongeveer 17 a 18 jaar oud week plotseling uit naar links, en een 17-jarige bromfietsster waardoor de achteropkomende uit Noordwijk zijn gistermiddag bromfietsster hem niet meer kon ontwijken. Bij het remmen klapte ze op haar stuur en liepf enkele schaafwonden op. Ze kreeg de volle laag van de fietser die er vervolgens vandoor ging. De politie is naar hem op zoek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13