Geen Messiaans gelijk in politiek Kerk Samenleving Remonstranten: voorzichtig 'ja' tegen gezamenlijk vrijzinnig blad DINSDAG 7 JUN11994 BUITENLAND KORT Mormonen De 86-jarige Howard Hunter is gisteren in Salt Lake City gekozen tot voorzitter van de 'Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen', zoals de kerk der mor monen officeel heet. Hij volgt Ezra Taft Benson op. die eind mei op 94-jarige leeftijd overleed. Hunter wordt de veertiende voorzitter van het 9 miljoen leden tellende kerkgenootschap. Hij werd in de"Salt Lake Tempel gekozen door de 'raad van van twaalf apostelen', waarvan hij sinds 1959 deel uitmaakt Hij is af komstig uit Boise in de staat Idaho. Hunter heeft als advo caat in Califomië gewerkt. Het kerkgenootschap werd in 1830 in de Amerikaanse stad Lafayette gesticht door Jo seph Smith. In 1847 vestigde de kerk zich in Salt Lake City, dat nog steeds het mormo- nencentrum is. Vandaaruit hebben zendelingen zich over de hele wereld ver spreid. kerkbelasting De twee grote Duitse kerken zijn tegen het besluit van de FDP-partijdag de kerkbelas ting af te schaffen. De libera le regeringspartij besloot dit weekeinde in haar verkie zingsprogramma op te ne men dat deze Kirchensteuer. die door de belastingdienst wordt geïnd, moet worden vervangen door een systeem waarbij de kerken zelf de bij dragen van hun leden bin nenhalen. De Evangelische Kerk in Duitsland wijst het FDP-plan af, zei een woord voerder in Hannover. Het huidige systeem heeft de ker ken onafhankelijk van de staat gemaakt. Juist de Kir chensteuer garandeert de grondwettelijke scheiding tussen kerk en staat. Wie de kerkbelasting aanpakt, valt de kerk aan, zei de lutherse bisschop van Lübeck, Karl Ludwig Ko hl wage. Hij wees erop dat de belasting vrijwil lig is. Wie niet wil betalen, kan uit de kerk treden. Indonesië (1) Meer dan tweehonderd pre dikanten hebben gisteren in het Indonesische parlement geprotesteerd tegen het vol gens hen harde regeringsop treden tegen dissidente le den van de grootste protes tantse kerk van Indonesië, de Toba-Batak-Kerk. ..Dit is voor het eerst dat in Indone sië een kerk wordt vervolgd. Dat doet me verdriet. Ik ben hier omdat we niet veilig zijn", zei ds. Nelson Siregar. Hij is naar zijn zeggen her stellende van klappen die hem zijn toegebracht op het politiebureau. Sinds ander half jaar zouden militairen, politie en ambtenaren de dissidenten hardhandig aan pakken om hen te bewegen de oppositie tegen een door de regering benoemde bis schop op te geven. Indonesië (2) Volgens aanhangers van de vorig jaar afgezette bisschop Soritua Nababan zijn in die periode tien mensen om het leven gekomen. Drieduizend mensen raakten gewond en meer dein 200 mensen zijn gearresteerd. Dat gebeurde vooral op Sumatra, waar de 2,5 miljoen leden tellende kerk haar thuisbasis heeft. Nababan is volgens de dissi denten afgezet omdat de combinatie van protestantis me en sociale actie die hij voorstaat, ertoe heeft geleid dat mensen aan de basis voor hun rechten opkomen. De regering beschuldigt de kerk er nu van politieke acti viteiten te ondernemen. Dat is in strijd met de wet. REDACTIE DICK V. Markens gekozen tot nieuwe voorzitter Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap AMSTERDAM ANP Dr. H. Markens (48) is gekozen tot voorzitter van het Neder lands-Israëlietisch Kerkgenoot schap. dat ruim 6000 orthodoxe joden omvat. Hij was reeds vice-voorzitter. Dit heeft het NIK gisteren bekendgemaakt. Markens volgt dr.ir. E. Wikler op, die tien jaar deze functie heeft vervuld. In het dagelijks leven is Mar kens rector van de Joodse Scho lengemeenschap Maimonides in Amsterdam. Voordat hij in 1986 deze functie aanvaardde, werkte de gepromoveerde scheikundige in een onder- zoeksfunctie bij TNO. Hof stelt bisschop Ter Schure in het gelijk Bisschop Ter Schure van Den Bosch hoeft Tiny van Lieshout van Asseldonk niet toe te laten tot de diakenopleiding van zijn bisdom. Het gerechtshof in Den Bosch heeft het hoger be roep afgewezen dat zij en de stichting Vrouwmens hadden ingediend tegen het afwijzend vonnis van de rechtbank. Van Lieshout en Vrouwmens begonnen in 1990 een proce dure tegen de bisschop met als eis dat zij tot de diakenoplei ding zou worden toegelaten. De bisschop weigerde dit om dat zij een vrouw is. Vrouwen kunnen in de Rooms-Katholie- ke Kerk niet de diakenwijding ontvangen. Het hof sluit zich aan bij de opvatting van de bisschop dat volgens het kerkelijk recht (Co dex) de opleiding slechts be doeld is voor degenen van wie verwacht mag worden dat zij daadwerkelijk diaken zullen worden. Grote belangstelling voor openbare bespreking van De Kruijf s 'Waakzaam en Nuchter' Prachtig om mee te ma ken, vond prof. dr. G.G. de Kruijf het. En buitenge woon boeiend wat er alle maal op hem af kwam. Een aantal jaren lang was hij bij het schrijven van zijn boek 'Waakzaam en nucfjter over christelijke ethiek in een democratie' in de stilte van zijn werkkamer vooral op zichzelf gericht geweest. Maar in het Groot Audito rium van- het Academiege bouw van de Leidse Uni versiteit werd zijn werk gis termiddag tijdens een openbare bespreking door vier critici onder vuur ge nomen. Vele tientallen theologen, 'gewone' domi nees en vertegenwoordi gers van politiek en be drijfsleven luisterden mee. LEIDEN DICK VAN DER PLAS Voor de faculteit was het de eer ste keer dat een boek van de hand van een Leidse hoogleraar in de Godgeleerdheid zo uitge breid voor het voetlicht werd gebracht. De belangstelling voor het wetenschappelijk dispuut omschreef discussieleider prof. dr. A. van de Beek als 'een zeld zaamheid'. De invloed van de kerk in de samenleving - en daarmee ook op het landsbe stuur - mag dan drastisch afge nomen zijn, de relatie tussen geloof en politiek blijft wel de gelijk actueel. Veel kerken hebben de han den vol aan het betekenis geven van het geloof voor het per soonlijk leven. Maar met ruime re verbanden weet men vaak niet goed raad. Nu beaamt De Kruijf dat in geloofszaken 'het persoonlijke' voörop dient te gaan. Maar hij wil er wel voor waken dat de pendel helemaal naar de andere kant doorslaat en de 'spiritualiteit' allesover heersend wordt. „Recht doen aan de politieke dimensie, daar zit mijn hartstocht", verklaarde de hoogleraar gistermiddag. Kerken dienen zich in De Kruijf s visie in het politieke spel bescheiden op te stellen, maar van die opstelling moet wel de gelijk veel werk worden ge maakt. De relativering van de politiek vanuit het geloof is pri ma, maar mag er nooit toe lei den dat de kerken de zaak op hun beloop laten. In zijn boek (uitgegeven door Ten Have in Baam) zegt De Kruijff het zo: „In het christelijk en kerkelijk leven komt het aan op een ge loof, dat in continue waakzaam heid de nuchterheid bewaart om, als het moment aanbreekt waarop volgens de gemeente de nuchterheid in de staat volstrekt zoek is, een getuigenis te kun nen geven dat hopelijk de be tovering doorbreekt. Theologische ethiek in een democratie moet zich volgens hem vooral kenmerken door een 'dubbel denken'. Zij dient zich te richten op de klassieke leer van de heiliging ('het chris telijk leven') en van daar uit op deelname aan het algemeen ethische debat in de samenle ving. De Kruijf wil dat de kerk een nieuwe houding aanneemt en onderscheid maakt tussen 'ere dienstvaardigheid' en 'politieke -vaardigheid', zo vatte prof. dr. M. den Duik - 'kerkelijk hoogle raar praktische theologie - gis termiddag samen. „De Kruijf begrijpt dat de tijden veranderd zijn. Het is voor de kerken niet langer het Messiaanse gelijk bo ven alle gelijken in de politiek. Het is tijd voor een andere hou ding: communicatie is genoe gen nemen met een bescheiden plaats en langs de weg van de redelijke argumentatie meewer ken aan afspraken over ethisch Dat aanslaan van een andere toon moet geleerd worden. Den Duik: „De Kruijf ziet dit deelne men aan en opgaan in het maatschappelijk gesprek als het optreden van Jozef aan het hof van de koning van Egypte. Die luistert scherp naar wat de poli ticus droomt. En stelt al zijn wijsheid in dienst om te reage ren op de ander. Hij vertaalt zijn dromen in haalbare politiek en is ook nog bereid om mee te werken aan de uitvoering." In die visie worden volgens Den Duik kerkelijke profeten 'binnenkerkelijke mannetjes', die op straat hun mond moeten houden. In een democratie hebben ze niks te zoeken. En juist op dat punt hoopt hij De Kruijf verkeerd begrepen te hebben. „De dwarse geest moet niet als een demon worden uit gedreven. De communicatie is pas geslaagd als ook de stem van het protest gehoord wordt." Jozef hield volgens Den Duik ook aan het hof van Egypte niet op profeet te zijn. „Hij verloor wel zijn streken, maar niet zijn profetische dromen." En dit was maar één van de pijlen die gistermiddag op een 'geharnaste' De Kruijf werden afgevuurd door Den Duik, dr. E.P. Meijering (lector patristiek), dr. H.M. Vos (kerkelijk hoogle raar praktische theologie) en dominee A. van Houwelingen. De kritiek spitste zich behalve op het omgaan met de profetie, ook toe op 'dubbeldenken' ('gaan kerk en wereld hier niet te ver uit elkaar?') en De Kruijf s loyaliteit jegens de democratie ('is hij niet heimelijk een theo craat gebleven?'). De drie uur die voor het debat waren uitgetrokken, boden de hoogleraar onvoldoende moge lijkheden om uitgebreid op élle punten in te gaan. Maar in de kritiek voelde hij zich in elk ge val wel 'zeer begrepen'. „Ik ga dan ook niet alles klip en klaar weerspreken. De dingen waar ik zelf nog niet uit ben, moeten de kans krijgen om zich te ontwik kelen. Ik zal veel 'meenemen' en daar ben ik de critici dank baarvoor." Het waren overigens niet al leen de door de faculteit uitge nodigde sprekers die De Kruijf konden ondervragen. Ook de zaal kreeg na de pauze een kans. En die werd onder meer gegrepen door de prominente CDA'er W. Aantjes, die zich in het gezelschap van voorname lijk Godgeleerden 'geen bijwo- ner of inwoner voelde, maar een asielzoeker'. „Zolang deze discussie blijft steken in de kring van mensen uit het vak, brengt ze ons niet verder. Het betoog van De Kruijf moet ge toetst worden aan de praktijk van de politiek." En dat gaat voor Aantjes verder dan het toetsen van de christelijke ethiek aan een voor de hand lig gend onderwerp als abortus, zoals in 'Waakzaam en nuchter' wordt gedaan. „Nee, dat moet ook gebeuren als het gaat om de sociale zekerheid, asielzoe kers, criminaliteit, defensie en noem maar op." En dat 'levende contact met de politieke werkelijkheid' wil De Kruijf inderdaad nastreven, zo stelde hij Aantjes gerust. BEROEPINGSWERK DEN HAAG ANP De Remonstrantse Broeder schap heeft besloten de onder handelingen voort te zetten over een gezamenlijk vrijzinnig protestants blad. In 'Zicht', een uitgave van Kok, zouden behal ve 'adRem' ook 'Kerk en We reld' (Vereniging van Vrijzinnig Hervormden), 'Ruimte' (Neder landse Protestantenbond) en 'Levensteken' (Interreligio) op gaan. De algemene vergadering van bestuur, die in Den Haag bij eenkwam, nam het besluit niet van ganser harte, aldus M. Bos- man-Huizinga, secretaris van de Remonstrantse Broeder schap. Het eigen blad adRem draait redelijk goed. Van de uit gever van het nieuwe blad wordt echter professionaliteit en een betere verspreiding ver wacht. Wellicht kan met Zicht, dat tienmaal per jaar zou moe ten verschijnen, een breder pu bliek worden bereikt. Ook be sloot de algemene vergadering op andere terreinen met de an dere vrijzinnige kerkgenoot schappen samen te werken. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Langezwaagen Lippenhuizen-Hemrik: mw. S.A.F. Graafland, kandidaat te Gouda; naar Delft: C. Blenk te Amsterdam. Bedankt: voor IJsselstein (U): F. Hoek te Goedereede; voor Nijkerker- veen: J. Veldhuijzen te Putten; voor Otterlo: H.J. Stoutjesdijkte Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leek: R. Kloosterziel te Schoonoord. Beroepbaar: Ds. J .J .van der Wilden, De Strekel 6. 7908 PD Hoogeveen. M.i.v. 30 juni: De Hylkemaheerd 22, 2736 JB Groningen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Meerkerk: E. Hakvoort, kandidaat te Zwartsluis en J. Veenendaal te KATWIJK AAN ZEE; te Putten: M.J. Kater, kandidaat te Nijkerk en H.K. Sok, kandidaat te Barneveld; te Rotterdam-Kralingen en te Werkendam: K. Visser, kandi daat te Genemuiden; te Bunschoten: A. van de Weerd te Dordrecht-Cen- Bedankt: voor Damwoude: L.W. van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN. Beroepbaarstelling: E. Hakvoort. Mastenmakersstraat 15,8064 DX Zwartsluis; M.J. Kater. Nieuwstraat 18, 3861 AJ Nijkerk; H. Polmder, Vicarieweg 12,8071 SL Nunspeet. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Vroomshoop: J. Schol- tenste Muntendam. HET WEER Temperatuur onder de maat Eén van de belangrijkste groothe den die ons weer bepalen is het Azorenhogedrukgebied. Dat dankt zijn naam aan de min of meer sta tionaire positie, die het druksys- teem bij deze eilandengroep ten westen van Portugal inneemt. Het hoog vormt onderdeel van de we reldomspannende gordel van sub tropische hogedrukgebieden, die meestal te vinden is tussen de 30e en 40e breedtegraad. Het lucht drukmaximum fungeert het hele jaar door als 'sturend' systeem voor Atlantische depressies, die van de Amerikaanse oostkust naar Europa worden gevoerd. Tegenhanger van het Azorenhoog is de bekende IJslanddepressie. Liggen beide systemen op de posi ties waaraan hun naam wordt ont leend, dan is er sprake van de ge middelde drukverdeling. Inde maanden april en mei was de luchtdruk hoog in het noorden en laag boven het zuidelijke deel van de oceaan, de omgekeerde situatie dus. We hadden te maken met ty pische voorjaarsblokkades, waarbij de oceaanstoringen geruime tijd werden tegengehouden of een af wijkende koers gingen volgen. Begin deze maand nam het Azo renhoog zijn normale positie weer in, soms met een uitloper over de meer zuidelijke delen van Europa. Depressies werden aan de noord- kant naar de Noordzee gestuurd. Deze luchtdrukverdeling geeft tro pische temperaturen boven Zuid- Europa en een koel en nat regime I in onze omgeving. Het patroon is j zeer herkehbaar en wordt in deze tijd van het jaar wel 'Azorenzomer' genoemd. Ruimte voor warme da gen is er nauwelijks, tenzij er voor langere tijd een filiaal van hoge- druk boven Europa wordt geves tigd. Vandaag zien we zo'n uitloper bo ven het westen van Europa, maar deze is maar zwak en verdwijnt snel van de weerkaart. Na de pas sage van een warmtefront, dat gis- teren druilerig weer gaf, is een par- tij warme en zeer vochtige oceaan- lucht binnengedrongen. Bij opkla ringen loopt het kwik vandaag in het zuiden van het land tot boven 20 graden op. Het broeierige warmte-golfje wordt komende nacht al weer afgesloten met een paar buien. Vanaf morgen overheerst opnieuw een koele stroming, meest uit rich tingen tussen westen noord, waar in enkele buienlijnen meetrekken. Tussen deze storingen kan het soms flink opklaren. De zomer laat zich voorlopig niet zien; de tempe ratuur -14 tot 16 graden - blijft flink onder de maat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en af en toe regen of een bui. In Engeland, en later ook in Wales, geregeld zon en vrijwel droog. Middagtem- peraturen ongeveer 15 graden, in Engeland en Wales rond 18 graden. België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen minder Maxin op v s op i plaatsen enkele wolkenvelden, naar het zuiden toe geregeld zon. Droog. Morgen overal tamelijk bewolkt en enkele regen-, of onweersbuien. Middagtemperatuur op ve rond 25 graden, langs het I 19. Morgen van het westen uit afkoe ling, maar in het oosten nog warm. Portugal: Zonnig en warm. Maximumtemperatuur aan de kusten ongeveer 30 graden, in het binnenland nog warmer. perio Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Vrij zonnig. Droog. In het binnenland Middagtemperaturen aan de Costa's tussen 25 en 30 graden, in het binnen land op veel plaatsen tussen de 35 en 40; langs de Golf van Biscaje is het veel koeler. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidzijde van de eilanden vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: Zonnig, in het noorden ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden, landinwaarts veel hoger. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur op de stranden bij wind van zee tussen 25 en 30 graden, morgen nog iets warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnig en droog. Morgen meer bewolking en een enkele regen- of on weersbui Warm met maxima van 25 graden rond Biarritz tot 30 in de Proven ce en Languedoc. Morgen in de westelij ke helft afkoeling. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Morgen ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Italië: Overwegend zonnig. Droog. Morgen in het noorden wolkenvelden en later klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, op Sicilië oplopend tot boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, morgen enkele wolkenvelden. Droog. Warmer met middagtemperatu ren van ongeveer 30 graden, aan zee iets koeler. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en vooral vandaag enkele regen- of onweersbuien. Aan de kusten ook af en toe zon. In de loop van morgen klaart het op. Middagtemperatuur onge veer 22 graden, morgen iets warmer. Turkije en Cyprus: Toenemende bewolking gevolgd door enkele regen- -of onweersbuien. Op Cy prus iets lagere neerslagkansen. Mid dagtemperatuur van 24 graden r WEERRAPPORTEN WOENSDAG 8 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zonop 05.19 Zononder 21.54 Maan op 04.47 Maan onder21.06 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.38 15.58 Laag water 23.47 11.56 Weerrapporten 06 juni 20 uur: Barcelona onbew Bordeaux Brussel Cyprus zw6 18 9 0 1 nnw7 18 5 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12