Leiden Walenkamp staat er nu alleen voor 'Ik ga echt niet met gif strooien Eerste gesprek 'wijze mannen' met universiteitsraad Rastavlechten maken en koffie branden in Jeugdlab Het is geen D-Day, maar T-Day De Vreeze directeur van Open Monumenten 10 DINSDAG 7 JUN11994 leiden «ruud sep De bewoners van de Corelli straat moeten de moordenaar van hun katten in een andere hoek zoeken. De duivenmelker, Idie door de buurt wordt aange- j wezen als degene die vorige I week twee katten vergiftigde 'met kippevlees en rattengif, ontkent elke betrokkenheid. Hij heeft inmiddels bij de wijkagent zijn beklag gedaan over de ver- dachtmakingen. ,,lk ga echt niet met gif strooien. Ik heb ook nog eens vijf kinderen en als die in I de bosjes lopen en dat gif 'opeten, dan is het wel mooi te laat." Duivenmelker ontkent betrokkenheid bij moord op katten Corellistraat De duiven van de verdachte Leidenaar zijn de afgelopen ja ren regelmatig het slachtoffer geworden van katten. In een boze bui liet hij zich een paar maanden geleden ontvallen dat hij de kat van een bewoonster van de Corellistraat zou vergifti gen als het dier nog één keer in de buurt van zijn vogels zou ko men. Korte tijd later werd de kat daadwerkelijk vergiftigd. De verdenking viel direct op de duivenmelker. Nadat vorige week nog eens twee katten op dezelfde manier de dood von den, bereikten de verdachtma kingen aan diens adres een hoogtepunt. De man schat dat de katten uit de buurt sinds 1991 onge veer tweehonderd van zijn dui ven hebben verscheurd. „Ik weet het niét precies, maar het zijn er echt heel veel. Steeds vond je weer dode duiven. Met de koppen er af gebeten en zo. Ik heb drie keer een nieuw dui venhok moeten bouwen. Nu heb ik eindelijk een dicht hok gebouwd. Sinds drie weken zijn er geen duiven meer door de katten gepakt." Toch blijft de buurt vergeven van de katten. „Als je 's avonds kijkt, zie je er zo een stuk of tien. Ze gaan de tuinen van de mensen in die net nieuwe plan ten hebben gepoot. Het gaat niet alleen om de duiven, maar ook om de tuinen." De snorrende viervoeter is duidelijk niet het lievelingsdier CDA tegen autovrije Beestenmarkt De CDA-fractie in Leiden neemt stelling tegen de plan nen voor een autovrije Beestenmarkt. Vooral het afslui ten van de Beestenmarkt en de Steenstraat voor alle au toverkeer achten de Leidse christendemocraten 'een eco nomische aderlating' voor de binnenstad. De fractie pleit daarom voor het handhaven van een doorgaande route voor gemotoriseerd verkeer over het plein. leiden hans koenekoop Het CDA kiest zelf voor het iets je verleggen van de huidige be- voorradingsweg, die loopt tus sen Nieuwe Beestenmarkt en j Steenstraat. Auto's kunnen dan vanaf de Nieuwe Beestenmarkt via het plein, de Steenstraat en i de Blauwpoortsbrug de Prinses- sekade bereiken. Verkeer de an dere kant op kan gewoon de Turfmarkt blijven volgen. Op ideze wijze blijft een verbinding in stand die het CDA de 'noord zuid-route' noemt. CDA-verkeersspecialist A. van Bochove legt uit: „Het gaat ons vooral om een goede bereik baarheid van de autoluwe bin- jnenstad. In de plannen voor de 1 autovrije Beestenmarkt zou het centrum erg moeizaam te be reiken zijn vanuit de noord westhoek van Leiden, met na me de Merenwijk. Voor dat ver keer heeft het college een om leiding via het Stationsplein, Morssingel en Noordeinde in gedachten. Daarmee vraag je om het kweken van een sluip route door de Oude Morsch en dat moeten we voorkomen. Bo vendien wordt in onze ogen door de afsluiting van de Bees tenmarkt een belangrijk deel van het winkelgebied onbereik baar." Afwijkend Het standpunt van de CDA- fractie druist op dit onderdeel in tegen het voornemen van het college van B en W, waarin CDA-wethouder J. Walenkamp verantwoordelijk is voor de autoluwe binnenstad. Het colle ge houdt vast aan zowel het op heffen van alle parkeerplaatsen op de Beestenmarkt als het af sluiten van het plein voor door gaand verkeer. Insluiper brandweerkazerne gepakt leiden Personeel van de brandweerkazerne aan de Gooimeer laan in Leiden heeft gistermiddag een 22-jarige Leidenaar in de kraag gegrepen die de kazerne was binnengeslopen. Hij is over gedragen aan de politie. De man had eerder op de dag een fiets gestolen aan de Edelkarper. Ruit van café ingegooid leiden Bij een café aan de Wolsteeg in Leiden is gistermiddag rond twee uur een ruit ingegooid. Twee mannen kwamen het café binnen, waarvan een naar het toilet ging en de ander met een bijl de ruit insloeg. Maar het CDA heeft nog een andere reden om een standpunt in te nemen dat afwijkt van dat van zijn eigen wethouder. Het is de fractie na de verschillende inspraakrondes duidelijk ge worden dat middenstanders en bewoners van de Oude Morsch helemaal niets moeten hebben van een autovrije Beestenmarkt. Hun afkeuring sloeg onlangs om in woede toen het college te kennen gaf niets te doen met de aanbevelingen van het onder zoeksbureau BRO. Dat advi seerde eveneens handhaven van parkeerplaasten op het plein en een route voor door gaand verkeer. „Het is jammer dat het colle ge dat nieuwe onderzoek terzij de heeft gelegd zonder gerede aandacht", vindt ook Van Bochove. Vandaar dat de fractie nu als eerste van de vier coali tiepartijen een verzoek doet richting college om de plannen voor de autovrije Beestenmarkt aan te passen 'zodat de rust on der de middenstand van het kern winkelgebied en de bewo ners en ondernemers van de Oude Morsch terug kan keren'. Wethouder Walenkamp was vanochtend niet bereikbaar voor een reactie. Auto's gestolen Vanaf het parkeerterrein aan de Darwinweg - achter het AZL - zijn gisteren op klaarlichte dag drie auto's gestolen. Een Fiat, met daarin 12.000 gulden aan goederen, van een 43-jarige vrouw uit Egmond aan de Hoef, een Lancia van een 41-jarige vrouw uit Leiden en een Mazda van een 57-jarige Voorburgse. leiden annet van aarsen Natuurkundige proefjes kunnen er straks worden uitgevoerd, maar kinderen mogen er onder andere ook koffiebonen bran den, huizen bouwen met mini- baksteentjes, chips bakken, computernetwerken maken, hun eigen fiets repareren of zich uitleven in de kapsalon. Het Jeugdlab, dat 25 juni in het LDM-gebouw aan de Middel stegracht zijn deuren opent, moet een paradijs worden voor jonge onderzoekertjes uit heel Leiden. Het idee is overgenomen van Rotterdam, waar sinds een aan tal jaar de 'Ontdekhoek' vele kinderen bezighoudt tijdens de vakanties. „Wij wilden na een bezoek aan Rotterdam ook iets dergelijks opzetten", zegt Ingrid van Buuren van het LDM-pro- ject, waaronder het Jeugdlab valt. „Het werd allemaal moge lijk omdat we de originaliteits- prijs kregen bij de prijsvraag so ciale vernieuwingvan de ge meente." Sommige onderdelen van het Jeugdlab zien er op het oog, zo geeft ze toe, gevaarlijk uit. „Maar de kinderen krijgen als ze binnenkomen te horen dat ze voorzichtig moeten zijn. En daar houden ze zich aan, heb ben we in Rotterdam gezien. Als daar bij de Ontdekhoek de ver banddoos uit de kast moet wor den gehaald, is het altijd omdat volwassenen zich hebben be zeerd." Veel natuurkundige proefjes haalde Van Buuren uit 'Het gro te experimenteerboek voor jong en oud', een boek dat ze zelf in haar jeugd cadeau kreeg. „Luchtige experimenten", zegt Van Buuren. „Maar leerzaam. We hebben ons wel eens afge vraagd of die kinderen zich daar drie uur mee bezig kunnen houden zonder dat ze zich gaan vervelen. Dat blijkt dus inder daad te kunnen." caroline v „Het was een informatief ge sprek. maar het ging niet over mogelijke oplossingen voor het conflict. Van bemiddeling tus sen ons en het college van be stuur was geen sprake. Wat dat betreft zit er geen enkel schot in 'de zaak", aldus fractievoorzitter van de buiten-universitaire le den van de Leidse universiteits raad, dr. P. Mostert. De fractie voorzitters van die raad hadden gistermiddag een eerste gesprek met de commissie van 'wijze mannen'. Deze commissie advi seert staatssecretaris Cohen over de bestuurscrisis op de Leidse universiteit. Op 15 juni moet er op het mi nisterie van onderwijs een rap port liggen over een oplossing van het conflict tussen de uni versiteitsraad en het college van bestuur. De universiteitsraad heeft collegevoorzitter mr. C. Oomen vorige week voorgedra gen voor ontslag. De raad ver wijt Oomen onzorgvuldig optre den in de Annex-bouwaffaire. De collegevoorzitter zou zich te lang afzijdig hebben gehouden bij de uitbreiding van het Sylvi- uslaboratorium. Hierbij ver dween door fraude ongeveer vijf miljoen gulden. Volgens raadslid Mostert ver liep het twee uur durende ge sprek met de commissieleden, T. Quené en M. van Wolveren, gisteren in een goede sfeer, maar „stevig onderhandelen is anders". „Dat onderhandelen en bemiddelen staat ook niet in de taakstelling van de commis sie, dus wat dat betreft voldoet ze aan de verwachtingen. Maar dergelijke gesprekken kosten een hoop tijd. Als het aan mijn fractie had gelegen, was er wèl stevig onderhandeld mogelijke oplossing. Er ligt nu eenmaal een uitspraak van de raad en die is duidelijk genoeg." „De strategie van de commis sie om de problemen te inven tariseren en zich hierover te la ten informeren is een keus van de staatssecretaris. Maar het gaat wel traag en die traagheid brengt mensen niet gauw in be weging. Wat dat betreft is het een herhaling van zetten. Als er na 15 juni nog een echte be middelingspoging moet worden ondernomen, moeten we flink opschieten. Op 4 juli moet de raad immers het besluit be krachtigen om Oomen voor ontslag voor te dragen." De commissie praat deze week met de leden van het col lege van bestuur: mr. C. Oom en, J. Waldus en prof. dr. L. Leertouwer. Met de universi teitsraad heeft de commissie geen nieuwe afspraak gemaakt. Kritiek Woningbouwvere- I J niging Buitenlust uit ernstige kritiek op het col lege van Oegstgeest. 'Ge brek aan bestuurlijke daadkracht', is het verwijt. Douceurtje >i r De gemeente Al- I phen biedt haar in woners met een mini- mum-inkomen een extraa tje: ze mogen gratis naar een film of concert. van de duivenhouder. Maar ze vergiftigen? Zijn echtgenote legt uit waarom ze daar nooit aan zouden beginnen. „Dat ratten gif kun je niet zomaar strooien. Er lopen kinderen en andere dieren, zoals honden, rond en er zitten hier zelfs egels. Die mensen die dat gif hebben ge strooid zouden eerst eens na moeten denken. Ik vind het heel treurig. Ik ga geen dieren vergif tigen. Ik hou helemaal niet van gif. Ik ben milieuvriendelijk be zig met afval scheiden en zo. En die katten? Die krijgen thuis ge woon geen vreten. Anders ko men ze hier toch geen duif ha len?" Ingrid van Buuren temidden van vrijwilligers in het Jeugdlab. „We hebben zelfs wat computers op de kop kunnen tikken waarmee de oudere kinderen computernetwerken kunnen maken." foto hielco kuipers „Het leuke van het Jeugdlab is bovendien dat de kinderen in principe geen begeleiding nodig hebben. Bij iedere proefopstel ling, bij ieder onderdeel hangen kaarten met aanwijzingen. Ze kunnen het allemaal zelf doen, ouders hoeven er ook niet bij te blijven. En bang hoeven ze trouwens ook niet te zijn, dat hun dochter of zoon 'verknipt' thuiskomt na een bezoekje aan de kapsalon van het Jeugdlab. Er komt geen schaar aan te pas, het gaat om rastavlechten ma ken en krullen zetten." Het Jeugdlab wordt 25 juni geopend door wethouder Hans de Goede. Tot en met 1 sep tember kunnen kinderen in de leeftijd van zes tot zestien jaar er van maandag tot en met vrijdag van tien uur 's och tends tot vijf uur 's middags te recht. Toegangskaarten kosten vijf gulden. Het is ook mogelijk het Jeugdlab voor groepen te STRAFEXPEDITIE Iedereen was al lang weer gaan slapen. Het was voorbij, in cident gesloten, dossier dichtgeslagen. Tenminste, dat dacht ik. Tot ik afgelopen vrijdag een ingezonden brief in deze krant las van professor GA Irwin van de vakgroep politico logie van onze eigen Leidse universiteit. Waar heb ik het over? Een paar maanden geleden stapte een Leidse student naar de krant omdat hij een scriptie had geschreven over het voorlaatste college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Daar zaten, zo vat ik de con clusies maar even rechthoekig samen, een paar egotrippen de, arrogante baasjes in, slechte bestuurders dus. Dat von den B en W niet leuk en zij poogden dan ook de scriptie uit de krant te houden. Op de student werd zoveel druk uitgeoefend, dat hij uit eindelijk zijn werkstuk introk in de hoop dat de krant niet zou publiceren. Mis, de krant schreef er toch over, vooral omdat de inhoud van de scriptie niet primair ter dicussie stond, maar het 'ethisch gedrag' van de student. Die was eerst naar de krant gestapt alvorens het werkstuk bij zijn studiebegeleider in te leveren. Dat is 'not done' in intellectu ele kringen. Nou was, zoals gezegd, die kwestie al lang uit de wereld, althans bijna iedereen die er een mening over kon hebben, had er iets over gezegd. Twee maanden na dato blijkt ook de geachte professor Irwin - als voorzitter van de examencom missie - nog een weinig verheffende visie te hebben op de kwestie. Een standpunt dat overigens weinig nieuws toe voegt, integendeel. Uit de ingezonden brief van Irwin blijkt dat de betreffende derdejaars student een nieuw werkstuk heeft ingeleverd. Maar daar heeft hij een onvoldoende voor gekregen. De prof: „Wegens de kwaliteit van het werkstuk, en vooral we gens het niet voldoen aan de ethische normen die voor we tenschappelijk onderzoek gelden En volgens die nor men stap je niet eerst naar de krant met een scriptie. Voor een jeugdig misstapje nagelt mijnheer Irwin een stu dent welhaast aan het kruis. Een student nota bene. die twee maanden geleden al een paar dagen flink in de piepzak heeft gezeten vanwege de sores die hij op zijn hals haalde. Het is voor zover ik weet voor het eerst dat in een dagblad door een hoogleraar publiekelijk mededelingen worden ge daan over de resultaten van een student. En die daaraan een verklaring toevoegt die in het licht der feitelijke gebeurtenis sen zelfs een beetje du bieus is. Over ethiek gesproken. Volgens welke ethische normen heeft de heer Ir win gemeend dat hij zich deze daad kon permitte ren? Op basis van welke wetenschappelijk spelre gels mag hij deze open bare strafexpeditie uit voeren? Als ik de betref fende student was klom ik in de hoogste boom henk van der post om excuses te eisen. adjunct-hoofdredacteur komen staan na een jarenlange status als een armlastige artikel 12-gemeente. Vanaf 1984 zat De Vreeze in de gemeenteraad van Leiden. Hij werkte eerder voor de rijksplanologische dienst van het ministerie van VROM en de provincie Zuid-Holland. De Vereniging Open Monu menten is een landelijke vereni ging die gaat proberen de zorg voor monumenten - zowel landschappen, gebouwen als archeologische vondsten - on der de aandacht te brengen van een breed publiek. Tijdens de open monumentendag op za terdag 10 september zal de nieuwe vereniging een grote le denwerfcampagne starten. Oud-wethouder Steven de Vree ze heeft een nieuwe baan. De PvdA'er wordt de directeur van de nieuwe Vereniging Open Monumenten, die kantoor houdt in Amsterdam. Hoewel De Vreeze feitelijk pas na de zo mer in dienst treedt, is hij nu al begonnen. Hij houdt zich bezig met de voorbereidingen voor de oprichting van de vereniging, die in de tweede helft van au gustus zal plaatsvinden. De Vreeze was de afgelopen drie jaar wethouder van financi en, automatisering en welzijns zorg. Onder zijn bewind is Lei den financieel op eigen benen Feestje op stadhuis voor langgehuwden leiden «roelfreinders Het geheim van een goed hu welijk? Een kwestie van geven en nemen. Lang hoefden ze over het antwoord niet over na te denken. En ze kunnen het weten, het ene 65-jarige bruids paar en de zeventien 60-jarige bruidsparen, die gisteren op het stadhuis in Leiden bijeen kwa men. Ze werden op een feeste lijke middag getrakteerd. Op kosten van de gemeente. De gemeente zette taxi's in om de echtparen en hun bege leiders naar het stadhuis te ver voeren. Een joviale burgemees ter Goekoop begroet hen. Hij heeft veel respect voor de bruidsparen: „Het valt niet mee om zestig jaar of langer met el kaar door te brengen. Ik ben zelf zo'n dertig jaar getrouwd, nog niet eens op de helft, en zelfs dat valt niet altijd .mee", beken de hij. Hilariteit in de zaal. Meneer Le Pair (86) en me vrouw Wijnnobel (87) zijn in 1934 getrouwd. Le Pair was toen technicus bij het Kamerling On nes Laboratorium. „De crisis begon net een beetje af te lo pen. En toen begon de oorlog. Dat was 'schrapen'. Je moest er op uit, als je tenminste wilde eten." Hij lacht als hij over de 'Stijfselbaan' vertelt, zoals de Breestraat toen ook wel werd genoemd. „Daar ging ik 's avonds lopen met vrienden op zoek naar een vriendinnetje. Heen en weer over de Stijfsel baan. Tegenwoordig gaan ze naar de disco. Maar dat was toen nog niet zo," vertelt Le Pair. Zijn vrouw werd uiteinde lijk de zus van een kameraad, met wie hij de avondschool deed. De bruidsparenmiddag in Leiden is volgens ambtenaar Hein van Woerden waarschijn lijk uniek in Nederland. Toch verbaast het hem dat er nu zo veel pers op af is gekomen. Van Woerden: „Landelijke kranten, NOS-radio, ieder medium is hier opeens aanwezig. En dat terwijl dit toch al weer de der tiende keer is dat we een bruidsparenmiddag organise ren." Volgens hem is de helft van de uitgenodigde echtparen gekomen: „Vroeger bezocht de burgemeester 60- en 65-jarige bruidsparen persoonlijk. Maar door de vele bruidsparen werd dat steeds moeilijker." Echtpa ren die zeventig jaar zijn ge trouwd, krijgen de burgemees ter nog wel over de vloer. Iedereen moet op de foto. Achttien bruidsparen en de bur gemeester. „Het nieuwe paarse kabinet", grapt Goekoop als ie dereen uiteindelijk op of voor de trap in de hal is geposteerd. „Het is hier geen D-Day maar T-Day", zegt een familielid van een van de echtparen. Trouw dag. In de raadszaal kijken de bruidsparen naar de oudste film in Leiden over de brand van het stadhuis in 1929. De brand was de trouwerij van het echtpaar Bodrij-Ouwerkerk voor. Zij trouwden op 16 oktober. Het stadhuis ging acht maanden eerder in vlammen op. Terug in de burgerzaal steekt Bodrij (88) zijn duim op. Hij vindt het een fantastische middag. Twee bor relglaasjes staan al weer leeg op tafel. Hoe het komt dat hij en zijn vrouw de 65 huwelijksjaren hebben gehaald? „Door elkaar ook in slechte tijden goed te steunen", zegt hij: We zijn bij elkaar gebleven, ondanks de ve le ziekten die we hebben ge had." Bodrij hekelt de instelling van veel pasgetrouwde echtparen: „Het is hopeloos. Mensen gaan samenwonen, verwekken kin deren en gaan uit elkaar. Vroe ger was een huwelijk een ver bintenis voor het leven. Trou wen is nu vaak niet meer dan een 'hoerenboekje' op het ge meentehuis halen", vindt Bodrij. De bruidsparen genieten van de oude cabaretliedjes, die een trio ten gehore brengt. 'Daar bij die molen' en 'Twee ogen zo blauw' zijn nog prima meezingers. Iereen neuriet mee op een liedje ter gelegenheid van D-Day. De echtparen mo gen weer naar huis. Maar niet vóór nog een helder borreltje, vindt Goekoop: Als je niet vol doende borrels drinkt, vier je nooit je 60-jarig huwelijk."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11