Droomterras stap dichterbij Vestiging Gamma is na vijf jaar al weer te klein één bordje Drie nationaliteiten op 'Textiel is geen afval' Kamervragen over Herman Inbreker ingerekend na klopjacht V&D wacht rustig af Zeventig jaar getrouwd Zieken /i /"v De Vereniging van I U Geestelijk Verzor gers in Zorginstellingen wil meer aandacht voor men sen die ongeneeslijk ziek zijn. Monorail /i /i De kans dat er een I I monorail komt tus sen het Alphense NS-sta- tion en het archeologische themapark Archeon is toe genomen. MAANDAG 6 JUN11994 chef hennyvan ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Dagje varen voor gehandicapten valt in het water De jaarlijkse kano-, zeil-, en roeidag voor jeugdige, verstan delijk en lichamelijk gehandi capten is afgelopen zaterdag letterlijk en figuurlijk in het wa ter gevallen. Wind en regen zorgden dat alleen in de och tenduren enkele groepjes kon den roeien en kanoën. Het hele middagprogramma en alle zeil- activiteiten moesten door het slechte weer worden afgelast. Jaarlijks houden de verenigin gen Levitas, Asopos en de Blau we Schuit een waterdag voor jonge gehandicapten. Op het water van de Zijl nabij het ge bouw van de LOI wordt dan ge roeid en gekanood, terwijl ver derop op de Kagerplassen wordt gezeild. Meer dan tien edities lang ging dat goed, tot afgelo pen zaterdag. ,,In plaats daar van hebben we nog een rond vaart kunnen maken. Voor vol gend jaar moeten we maar ho pen op beter weer", aldus Nico Arkenbosch van de organisatie. Het SP-kamerlid R. Poppe heeft landbouwminister Bukman om opheldering gevraagd over bij dragen van Nutricia aan het ex periment met de genetisch ge manipuleerde stier Herman. Als het zuivelconcern exclusieve rechten op Herman heeft gekre gen, moet Nutricia de subsidie die het Rijk voor het experiment beschikbaar stelde, terugbeta len vindt Poppe. Hij verdenkt Bukman ervan dat hij informa tie over deze zaak heeft achter gehouden. De stier Herman is een experiment van het Leidse bedrijf Gene Pharming. leiden 'Textiel is geen afval'. Dat is het mot to van een voor Leiden nieuwe milieu-actie die afgelopen zaterdagmiddag officieel in gang werd gezet door de wethouders J. Lau rier (GroenLinks/afvalverwerking) en H. de Goede (D66/milieu). Zij 'openden' op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare een textielbak door een grote lap van de container af te scheuren. Nog geen minuut daarna, meldde zich de eerste 'klant'. Een vrouw die het officiële ritu eel rustig had afgewacht, stapte naar voren en deponeerde de eerste twee plastic zakken met kleding. Een hoopvol teken, volgens Laurier (rechts op de foto), dat de actie een succes wordt. De glas- en de papierbak zijn al niet meer weg te denken uit het straatbeeld. Maar huishoudelijk afval kan nog meer worden ge scheiden teneinde recycling en dus het milieu te verbeteren. „We hebben nog even ge wacht met deze actie omdat we een keuze moesten maken uit de diverse instanties die kleding inzamelen. Maar de KICI is voor ons de beste gebleken", aldus Laurier. Deze Kle ding Inzameling Charitatieve Instellingen leegt de 35 containers die door de hele stad komen te staan. Bruikbare kleding vindt haar weg richting Derde Wereld, de rest van het textiel kan op verschillende manieren als grondstof dienen. Een voorlichtingscampagne van de ge meente die binnenkort in alle wijken begint, moet duidelijk maken wat wel, en vooral wat niet in de bakken kan. Zo moet bijvoorbeeld de kleding in gesloten zakken worden aange boden. „En het is uitdrukkelijk niet de bedoe ling dat mensen hun vaste vloerbedekking in de container gooien", aldus de wethouder. FOTO HIELCO KUIPERS Snelkraak in kledingwinkel leiden» Door de glazen voorpui in te slaan, wisten onbekende daders vanmorgen enkele leren jacks en andere kleding te stelen uit een winkel aan de Oude Rijn in Leiden. Dat gebeurde om streeks 4.00 uur. Ook in januari was de winkel doelwit van een soortgelijke actie. Ook toen werden de ruiten ingeslagen maar werd niets ontvreemd. Het schadebedrag is nog niet precies vastgesteld. Fiets en tas postbode weg leiden De fiets en de tas met daarin de post voor een aantal stegen nabij de Haarlemmerstraat in Leiden, is afgelopen zater dagmorgen gestolen op de Hooglandse Kerkgracht. De postbe- steller deed een kleii\e ronde en bij terugkomst was zijn vervoer middel verdwenen. De fiets noch de post is teruggevonden. 'Nieuwe buren' blijken dieven leiden Een moeder en zoon die zich voordeden als de 'nieuwe buren' hebben een ouder echtpaar dat aan de Van Beinumstraat in Leiden woont voor ongeveer 9000 gulden bestolen. Het duo wilde zogenaamd het huis van de buren zien en stapte afgelo pen vrijdagmiddag bij de ouderen naar binnen. Dé 75-jarige man liet de 'buurvrouw' nog het uitzicht zien vanaf het balkon. Op dat moment sloeg de zoon zijn slag. Hij haalde een gouden horloge en andere sieraden weg. Daarna verdween het tweetal. Weer inbraak in huis Wasstraat leiden Een woning aan de Wasstraat in Leiden was voor de tweede maal binnen enkele maanden doelwit van inbrekers. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd wederom het keuken raam ontzet waarna de daders een bedrag van duizend gulden, een computer en wat sieraden konden meenemen. Jongen komt niet ver in pa's auto leiden Een 14-jarige jongen uit de Leidse Merenwijk heeft za terdagmiddag met de auto van zijn ouders een behoorlijke scha de aangericht. Zijn vader en moeder waren niet thuis en dus vat te de jongen, die vorig jaar al eens op de brommer werd aange houden, het plan op om te gaan autorijden. Ver kwam hij niet. Op het Ericaduin kwam hij tegen een andere wagen tot stilstand. Beide auto's liepen schade op. De ouders hebben toegezegd de schade te zullen vergoeden. Bouwmarkt gaat verhuizen De vestiging van Gamma bouwmarkt aan de Hallenweg in Leiden gaat verhuizen. Gam ma hoopt in het voorjaar van '95 een nieuw pand in gebruik te nemen aan de Flevoweg op hetzelfde industrieterrein waar het bedrijf nu is gevestigd. De nieuwe vestiging wordt zeker anderhalf maal zo groot als de huidige. Gamma verhuisde vijf jaar ge leden van de Oude Singel naar het industrieterrein in de Me renwijk. Dat pand is echter al weer te klein. Gamma had bij de gemeente een verzoek inge diend om bij het huidige pand te mogen uitbreiden maar dat kon niet doorgaan omdat de nabij gelegen molen 'de wind uit de zeilen' zou worden geno men. Het plan waar de gemeen te wel mee instemde, vond Gamma uiteindelijk toch te be perkt. Gamma hoopt dit najaar met de nieuwbouw te beginnen. Het nieuwe pand krijgt een vloerop pervlakte van 3700 vierkante meter, ruim 1500 vierkante me ter meer dan in de huidige ves tiging. „De economische reces sie is goed voor ons. Als mensen minder hebben te besteden gaan ze sneller naar een bouw markt". zegt Gamma-woord voerder M. van Bruggen. Gamma rekent op een hogere omzet in de nieuwe vestiging en Van Bruggen sluit niet uit dat dat ook meer arbeidsplaatsen oplevert. Momenteel werken er veertig mensen bij de bouw markt. Van Bruggen noemt als een van de voordelen van de nieuwe locatie dat er aanmerke lijk meer parkeerruimte is dan bij het huidige pand. „Met na me als er in de Groenoordhal activiteiten zijn, komen we nu nog wel eens in de problemen", aldus Van Bruggen. Het huidige pand van Gam ma aan de Hallenweg staat voor bijna 2,5 miljoen gulden te koop. Volgens een woordvoer der van bedrijfsmakelaar Nie- boer Gemako/Menno Smitsloo hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld. Een 30-jarige inbreker is gisteravond na een klop jacht van twee studenten en enkele buurtbewo ners door de politie opgepakt bij de Boisotkade. De dader bedreigde tijdens de achtervolging ook een van de studenten met een mes. De man zit nog vast. Twee studenten hoorden gisteravond om streeks 19.30 uur bij thuiskomst in hun huis aan het Rapenburg de achterdeur klapperen. Ze ont dekten een man die per fiets probeerde weg te komen via de Vliet. Het duo zette de achtervol ging in en gooide op de Kaiserstraat de 30-jarige op de grond. Daarop trok de inbreker een mes, stapte op zijn fiets en reed weer verder. De andere student zag de man de doodlopende weg bij de Sterrewacht inrijden en wachtte hem vervolgens op, gewapend met een stuk hout. Daar schrok de dief zo van dat hij met zijn fiets tegen een auto reed. Wederom wist hij te ontkomen maar nu zaten behalve de twee studenten ook de automobilist en enkele buurtbewoners hem op de hielen. Na enkele minuten werd hij getraceerd in de bosjes bij de Boisotkade. Met getrokken pistool haalden twee inmiddels gealarmeerde agenten hem daaruit. De man zal bedreiging met een wa pen ten laste worden gelegd. den, de zogeheten Souk of Marokkaanse markt die op 18 september haar tweede editie krijgt en de internationale vrouwen dag waar de laatste keer tegen de vijfhon derd vrouwen op afkwamen. Volgens Arnol- di en mede-organisator Iris de Ruiter heb ben deze festiviteiten een weliswaar on meetbaar, maar toch duidelijk resultaat als het gaat om het kweken van meer begrip voor eikaars gewoonten. Voor jonge tieners lijkt dit nog het minst nodig. Die klitten gis termiddag' ongeacht nationaliteit in een aparte disco-ruimte samen om top-40 nummers te 'beleven'. „Maar als ze ouder worden, gaat het dan nog zo goed samen? Dat is de vraag", aldus De Ruiter. In de gro te zaal waar de volwassenen zaten, was het inderdaad soms een afgrijselijk contrast om Corrie Konings uit de geluidsinstallatie te horen komen, afgewisseld met Algerijnse Rai-muziek. Maar als de organisatie in sym boliek gelooft, is er hoop. Het bezongen on derwerp was hetzelfde: de liefde. Engelengeduld café-eigenaar beloond Verstopt achter de marktkramen en voor een deel in de schaduw van de goederenbus van de stoffenkraam. Obers worden voor marktkooplui aangezien en anders om. Toch is horeca-ondernemer H. van Engelen van het gelijknamige café aan de Nieuwe Rijn 'niet geheel onte vreden' met de ruimte die hij op marktdagen toebedeeld heeft gekregen voor zijn terras op de Visbrug. „Dit is een proefopstelling voor dit seizoen. Het is de enige manier om dit jaar alle partijen tevreden te stellen. Volgend jaar is de Visbrug ook op marktdagen kraamvrij en kan ik alle dagen vap de week een aantrekkelijk terras op het mid delpunt van Leiden aanbieden." Al een paar jaar geleden is in de gemeenteraad het besluit geval len dat de Visbrug ook op marktdagen vrij komt voor het terras van Van Engelen. Dat be sluit past in het gemeentelijk beleid om terrasvorming op de marktenroute mogelijk te ma ken. Van uitvoering van het besluit is tot op de dag van vandaag weinig terechtgekomen. Vol gens verantwoordelijk wethou der J. Walenkamp is de oorzaak van de vertraging de tijdverslin dende procedure die het herin richtingsplan voor de markten route met zich meebrengt. Het gemeentebestuur wil de mark tenroute ter hoogte van V&D verder de Aalmarkt op 'trekken' zodat er ruimte voor terrassen ontstaat maar de marktkooplui zijn bang dat een verhuizing ten koste van hun omzet gaat. Walenkamp verwacht na de besluitvorming over het herin richtingsplan een storm van protesten maar hij is van plan voet bij stuk te houden - en wordt daarin gesteund door de gemeenteraad. Hij kan de pro cedure niet eerder dan in 1995 afronden. Van Engelen heeft een andere lezing van de zaak. Hij vindt dat de wethouder tot dusverre wei nig slagvaardig heeft geope reerd. „Pas sinds een uitsteken de ambtelijke projectleider bin nenstad zich ermee is gaan be moeien, is de zaak in beweging gekomen. Die man kreeg de af gelopen weken veel meer voor elkaar dan in alle voorgaande jaren voor mogelijk werd ge houden. Ik begrijp het pro bleem wel. De markt, zeker de Leidse, is een stugge, conserva tieve organisatie, die allergisch is voor veranderingen. In dit soort kwesties kun je nu een maal niet iedereen te vriend houden en moet je knopen doorhakken. Aanvankelijk wilde ik juridische stappen nemen om de gemeente te dwingen een zelfgenomen besluit uit te voeren maar nu we dan toch eindelijk de goede kant opgaan, lijkt het me beter alles niet nog ingewikkelder te maken. M'n geduld wordt beloond." Van Engelen heeft grote plan nen met de Visbrug zodra die kraamvrij is. „Nu is het nog maar een 'oliebollen-kermis- terras' dat ik noodgedwongen twee keer per week - op markt dagen - moet verwijderen en opslaan. Als ik zeven dagen per week over de Visbrug kan be schikken, kan ik het er aantrek kelijk maken met parasols en windschermen." Van Engelen noemt zijn 'droomterras', waar hij nu al twintig jaar achteraan zit, 'bitte re noodzaak' voor zijn bedrijf. „Vooral de zaterdag is natuurlijk erg belangrijk. Ik heb op die topdag relatief weinig vierkante meters op een van de duurste plekken van de stad. De laatste jaren hebben terrasbezoekers er steeds meer alternatieven bij gekregen, zoals het terras van Scarlatti aan de Stille Mare. Ik zeg niet dat het verzadigings punt nadert maar wel dat de concurrentie stevig is gegroeid terwijl ik vleugellam was." leiden wim koevoet Ook V&D heeft belangstelling voor de Visbrug. Het succesvolle V&D-restaurant op de begane grond, La Place, zal met een ter ras voor de deur nog beter draaien. De Leidse vestigingsleider J. van den Berg blijft in deze discussie echter liever op de ach tergrond, Dit in tegenstelling tot zijn overbuurman Van Enge len. „Ik wil niet in de clinch raken met de ambulante handel", verklaart Van den Berg zijn bescheiden opstelling. „Vergeet ook niet dat ik verschillende petten op heb. Ik zit ook bij de Samenwerkende Ondernemers Leiden (SOL) waarin we nauw samenwerken met de markt. De markt is voor ons belangrijk vanwege de regionale aantrekkingskracht. Ik sta dan ook niet te dringen om de marktkooplieden van de Visbrug af te sturen zodat V&D er een terras kan beginnen." Van den Berg is niet zelf oner de Visbrug begonnen. Het is CDA-wethouder J. Walenkamp geweest die hem de mogelijk heden heeft voorgehouden. „Het idee is om net als in Utrecht de brug als terras te gebruiken. De ene helft is voor V&D, de andere voor een kroeg. Maar ik wacht gewoon af. Eerst moet er een bevredigende oplossing komen voor de marktkooplieden." Van Engelen is op de hoogte van de gesprekken tussen Walenkamp en Van den Berg. „Ik geloof niet dat Van den Berg zich op de vlakte houdt vanwege de jongens van de markt. Dat lijkt me onzin. Hij houdt zich er vooral buiten omdat ik een keiharde vergunning heb voor die brug en hij niet." 'Cultureel happen' op manifestatie in buurthuis 't Spoortje Het gerecht bestond uit Marokkaanse saté, een Turks kaasbroodje met een suikerzoet deeghapje en een Nederlandse krentenbol, samen geserveerd op één plastic camping bordje. De combinatie vormde geen culi nair hoogstandje maar de bedoeling was gistermiddag overduidelijk in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden. Daar was een multi-culturele manifestatie waarop kinderactiviteiten en lekker eten de hoofdmoot vormden. Het buurthuis zat bomvol maar volgens organisator R. Amoldi had het nog drukker gekund. „Gezien de weersvoorspelling hebben we alles binnen gehouden. Dat scheelt, omdat er nu geen mensen bijkomen die toevalig passeren of op het geluid afkomen. Toch zijn we zeer tevreden", aldus Amoldi die het aantal be zoekers schatte op ongeveer 250. Waren de hapjes uit de verschillende lan den gevarieerd, in de optredens was hele maal geen rode draad te herkennen. Een duo dat rustige folknummers speelde, een club Leidenaars die aan Amerikaans line- dancing deed, inclusief cowboyhoed en twee vuurvretende mannen die in glim mende leggings hun brandende kunstjes vertoonden. Maar het hoogtepunt was het optreden van de 7-jarige Aylin Ünsal die een aantal Turkse dansen uitvoerde. Alleen toen was het even rustig bij de eetstalletjes. Een wijk waar diverse nationaliteiten, maar vooral de Nederlandse, Turkse en Marokkaanse naast elkaar leven, kan een kweekvijver zijn voor onbegrip, vooroorde len en zelfs racisme. Om dat in Leiden Noord te voorkomen en te verminderen, bundelden diverse instanties zich in de werkgroep Kleurrijk Leiden Noord. Drie verschillende manifestaties zijn nu door de ze werkgroep georganiseerd en het is de be doeling dat ze een jaarlijks karakter krijgen. Het gaat om het multi-culturele feest dat gisteren voor de tweede maal werd gehou- leiden Hij is 92, zij is 90 en het afgelopen week einde waren ze zeventig jaar met elkaar getrouwd. Groot feest dus op het adres Sumatrastraat 16 waar het echtpaar Holverda-Mulder dit heuglijke feit vierde. Naar verluidt vormen ze het enige plati na bruidspaar van Leiden. Daarom kwam ifaast de grote familie ook burgemeester Goekoop op be zoek die zorgde voor taart en een ruikertje. Hij werd met applaus onthaald en bezongen alsof hij het feestvarken zelf was. Het echtpaar Holverda- Mulder, dat redelijk gezond is, heeft drie kinderen (wat op de foto aan de burgemeester duidelijk wordt gemaakt) die in België wonen. FOTO HIELCO KUIPERS Het hoogtepunt van de multi-culturele feest in Leiden Noord was het optreden van de 7-jarige Aylin Üsal. Zij kreeg als enige de zaal stil. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9