Frankrijk werd door Fransen zelf bevrijd Weer bedreigde succes Overlord 'Fantastisch, wat kunnen de Engelsen dit toch goed' Feiten &Meningen Van D-Day naar collectieve machteloosheid MAANDAG 6 JUN11994 Hoe was zoiets in vredesnaam mogelijk? Dat zullen de verzamelde westerse leiders op de stranden van Normandië en tiental len miljoenen TV-kijkers zich vandaag af vragen als een van de grootste militaire operaties aller tijden wordt herdacht. Pre cies een halve eeuw geleden keek opperbe velhebber Dwight D. Eisenhower na ont vangst van het zoveelste weerbericht zijn commandanten diep in de ogen en zei: „Heren, verder uitstel is onmogelijk. D-Day is 6 juni". Zo bepaalde één man in naam van de de mocratische mensheid het beslissende keerpunt in een wereldoorlog, die uiteinde lijk tientallen miljoenen levens zou kosten. Eisenhower beschikte over een strijdmacht van drie miljoen man, maar rekende op verliezen van zo n veertig procent onder de voorhoede van 150.000 geallieerde solda ten. die zich onder het Duitse spervuur moesten ontschepen. Zij gingen, zonder morren of protest. Zij belandden in een hel waaruit geen terug weg mogelijk was. Op Omaha Beach kwa men honderden niet eens levend de bran ding uit. Voor ettelijke tienduizenden was de 'Langste Dag' tevens de laatste. Maar het moest, het gebeurde en het lukte. D-Day is daarom meer dan een histori sche mijlpaal. D-Day was een weergaloze manifestatie van gebundelde wilskracht en vastberadenheid. Een lichtend symbool van recht boven onrecht. Men sprak van de ge allieerden. Eisenhower verkoos de term 'Verenigde Naties' voor het gemotiveerde collectief van onder anderen Amerikanen, Britten, Canadezen, Fransen, Polen, Neder landers, Noren, Belgen, Australiërs, en Nieuwzeelanders en aan een ander front, Russen dat Europa bevrijdde van Hitiers tyrannic. Vergeleken daarbij verbleken de huidige Verenigde Naties tot een pover surrogaat, want politieke wil en leiderschap zijn tegen woordig ver te zoeken. Het is even onvoor stelbaar als onaanvaardbaar dat de huidige internationale gemeenschap zich laat tarten door een bende politieke criminelen in oor den als Bosnië, Somalië en Rwanda. Het belaste wereldgeweten uit zich in miljardenhulp voor de slachtoffers. Geluk kig. Maar dit lijden en deze offers zouden onnodig zijn als meer aandacht werd be steed aan de oorzaken en niet de gevolgen van onze collectieve machteloosheid. Een democratische wereld die een gigant als Hitier trotseerde, durft geen korte metten te maken met een handvol mini-dictators in wat regionale uithoeken. Is er echt een we reldoorlog nodig voor leiders als Roosevelt, Truman, Churchill en De'GauIle? De les van 6 juni is dat een doelbewuste, democratische bundeling van krachten tot pertinente resultaten leidt. Veel hebben we daarbij aan de Amerikanen te danken. Zon der de op D-Day glorende overwinning en het latere Marshall Plan zou de Europese Unie niet tot stand zijn gekomen, en daar mee ook niet de welvaart die we nu voor kennisgeving aannemen. De rest is een ver- van-ons-bed show op de TV. Laten we daarom de ware actievoerders van toenfc de vergrijsde veteranen van een halve eeuw geleden, met ontzag en dank baarheid eren. Iedere stad en ieder dorp zou een 6-juni plein of straat moeten heb ben. Want D-Day is en blijft een lichtend baken uit het verleden op onze moeizame weg naar de toekomst. Prins Bemhard in een onderonsje met presi dent Clinton aan boord van Britannia, foto reuter jonathan bainbridge Het collectieve geheugenverlies van een 'grande nation Het is vandaag een bijzonder drukke dag voor de Franse president Mitterrand. Hij moet in korte tijd het Normandische kustgebied doorkruisen om op plaatsen als Utah Beach, in Bayeux, Omaha Beach, Ouistreham en Bény-Reviers met steeds wisselende gasten de geallieerde invasie van 1944 te herdenken. Alleen spreken de Fransen niet van invasie, maar van ontscheping. De prominente plaats van de Fransen in het feestgedruis verhult het feit dat Frankrijk tijdens de Tweede Wereld oorlog helemaal niet zo'n fraaie rol heeft gespeeld. De invasie of ontscheping, zoals de Fransen zeggen werd het afgelopen weekeinde op verschillende plaatsen, zoals hier op Omaha Beach nog een keer 'over" gedaan. foto lukefrazza Sommige vragen kun je, zelfs vijftig jaar na de oor log, in Frankrijk maar beter heel zorgvuldig formu leren. Zoals de vraag hoe Charles de Gaulle er in hemelsnaam in slaagde om zijn in juni 1940 roem loos verslagen en bezette land amper vier jaar later in het kamp van de geallieerde overwinnaars en de na-oorlogse grootmachten terug te brengen. On danks een relatief bescheiden rol op de slagvelden mocht Frankrijk immers in 1945 een deel van het verslagen Duitsland, inclusief een deel van Berlijn, bezetten. „Oh, la, Ui, dat is een pikante vraag. Een heel inte ressante en pikante vraag" zo zegt een om advies gevraagde historicus. „Ik kan u niet helpen. En ik vrees dat het niet mee zal vallen om een echt kriti sche deskundige te vinden. De Gaulle, de held uit de Tweede Wereldoorlog, is in Frankrijk nog altijd heilig en boven alle kritiek verheven". Het ldopt dat de vraagstelling niet echt genuan ceerd is en geen recht doet aan de vele duizenden Franse verzetsstrijders, burgers en soldaten die het leven lieten in de strijd tegen nazi-Duitsland. Maar in verhouding tot de enorme menselijke en mate riële verliezen die de andere geallieerde grootmach ten tijdens de Tweede Wereldoorlog leden, betaalde Frankrijk veruit de minst zware prijs voor haar aan deel in de uiteindelijke overwinning. BETERE TIJDEN Dat Frankrijk met goed fatsoen in 1945 weer een vooraanstaande rol op het wereldtoneel op kon ei sen, dankt het vooral aan een man die in die juni dagen van 1940 besloot het trieste lot van zijn land een andere wending te geven. Aan de in 1940 rela tief onbekende 49-jarige generaal Charles de Gaul le, die in tegenstelling tot vrijwel de voltallige leger top bleef geloven in betere tijden. En die als een van de weinigen naar Londen uit week om van daar uit de strijd voort te zetten. Hij werd het gezicht en het symbool van het strijdende Frankrijk, van een land dat zich ondanks de neder laag en de bezetting bleef verzetten. Dankzij de ruimhartige steun van Winston Churchill met wie hij overigens al snel een haat-liefde verhouding kreeg. Churchill stak zijn waardering voor de Franse gene raal niet onder stoelen of banken, maar heeft hem ook heel wat keren hardop en hartgrondig ver vloekt. De Gaulle wenste zich namelijk, ondanks het feit dat hij aanvankelijk nauwelijks over geld, manschappen of legitimiteit beschikte, niet als Churchill's ondergeschikte te beschouwen maar eerder als zijn gelijke. De Gaulle's niet geringe pretenties, bluf en onbuig zaamheid leverden hem veel vijanden op. Hij heeft zich later, in zijn Mémoires de Guerre, min of meer voor die starheid en arrogantie verontschuldigd. Volgens De Gaulle moest hij juist zo hoog van de toren blazen omdat hij er volstrekt alleen.voor stond. LEGENDE Dankzij de hem door Churchill ter beschikking ge stelde zendtijd op de BBC-radio groeide de eenza me generaal al snel uit tot een levende legende in bezet Frankrijk. Via Radio Londen stak hij zijn ge desillusioneerde landgenoten een hart onder de riem. Dat Churchill af en toe grote problemen met de ei gengereide Franse generaal had, is zwak uitgedrukt. Die vallen echter in het niet bij de problemen die De Gaulle later met de Amerikanen zou krijgen. Met name president Roosevelt wilde jarenlang niets van De Gaulle weten. En de Amerikanen hadden aanvankelijk heel andere plannen met Frankrijk. Ze wilden Frankrijk, net zoals Italië en Duitsland, onder geallieerd militair bestuur stellen. Maar tegen het eind van de oorlog beschikte de dwarse gene raal over zoveel krediet in Frankrijk en in de inmid dels bevrijde koloniën dat zelfs Roosevelt niet meer om hem heen kon. Dankzij de inspanningen van de legendarische ver zetsheld Jean Moulin, een naaste medewerker van De Gaulle, had het aanvankelijk versplinterde Fran se verzet de krachten gebundeld en wist het de Duitse bezetter via sabotage-acties veel overlast te bezorgen. En hoewel de communisten binnen het verzet het sterkst vertegenwoordigd waren, stond het verzet vrijwel als één man achter De Gaulle. Hoe populair De Gaulle inmiddels geworden was in Frankrijk, bleek op 14 juni 1944, acht dagen na het begin van dé geallieerde landingen in Normandië. Toen de generaal na vier jaar voor het eerst weer voet op Franse bodem zette, werd hij in het zojuist bevrijde Bayeux door een uitzinnige menigte ont haald. De sluwe De Gaulle maakte meteen handig van de gelegenheid gebruik om het bestuur van de al be vrijde zones in handen te nemen. Nog voordat de Amerikanen de kans hadden gehad om, zoals voor zien, de bevrijde delen van Normandië onder mili tair bestuur te plaatsen en nieuw geld in te voeren. De geallieerden Montgomery en Eisenhower wa ren woedend lieten het maar zo. Veldmaarschalk Montgomery verwelkomt generaal De Gaulle op 14 ju ni 1944 in Bayeux. fOto afp imperial war museum] De Gaulle zou zijn Britse en Amerikaanse bondge noten nog vaker op slinkse wijze zijn wil opleggen. In de tweede helft van augustus was de slag om Normandië gestreden. De geallieerden wilden ver volgens zo snel mogelijk richting Duitsland opruk ken om de zich in paniek terugtrekkende Duitse troepen geen kans te geven zich opnieuw te organi seren. Maar De Gaulle vond dat de bevrijding van Parijs vanwege de symbolische waarde de absolute prioriteit moest krijgen. Het verzet in de Franse hoofdstad had, zonder de komst van geallieerden af te wachten, alvast een opstand ontketend tegen het Duitse garnizoen in de stad. Zonder bijstand van buiten dreigde die op stand op een bloedbad uit te lopen. En op de ver nietiging van een deel van de stad. Onder druk van die omstandigheden kreeg De Gaulle zijn zin. De Tweede Franse pantserbrigade onder leiding van generaal Leclerc, onderdeel van het Amerikaanse Zevende Leger, kreeg toestemming om de omweg naar Parijs te maken. Op 25 augustus werd Parijs bevrijd. Nieuws dat wereldwijd een enorme emotie los maakte. Dé daaropvolgende dag maakte De Gaulle, beju beld door miljoenen Parijzenaars, een triomftocht over de Champs-Elysées. De eigengereide generaal beleefde de mooiste uren van zijn leven. De schan de van de nederlaag van 1940 was definitief uitge wist en de mythe De Gaulle geboren. De meeste Fransen wilden vervolgens niets liever dan de zwarte bladzijde uit de Franse geschiedenis, die het regime van Vichy met zijn grootschalige col laboratie vormde, zo snel mogeljk omslaan. Dankzij De Gaulle beschikten ze over een nieuw, aange naam zelfbeeld. Dat van een grande nation die zichzelf wist te bevrijden van de nazi-tyrannie. Dat is, anno 1994, nog steeds het beeld dat de meeste Fransen van de Tweede Wereldoorlog hebben. Volgens een onlangs gepubliceerd opinie-onder zoek van een Frans weekblad gelooft bijna negentig procent van de Fransen dat Frankrijk zichzelf in 1944 heeft bevrijd met 'enige hulp' van de geallieer den. Een opvatting die, voorzichtig gezegd, geen recht doet aan de historische werkelijkheid en aan de enorme inspanningen van de geallieerden. Ach ter de mythe gaat een werkelijkheid schuil waarop men niet bepaald trots kan zijn. Die van het schaamteloos collaborerende Vichy-regime van maarschalk Pétain. PARUS. HANS GERTSEN CORRESPONDENT In potentie was het weer de gevaarlijkste vijand van de geallieerden. De natuurlijke elementen hadden de inva siemacht veel effectiever kun nen vernietigen dan de Duit se verdedigers. Een van de belangrijkste mannen in het geallieerde hoofdkwartier was dan ook de Schotse kapitein Jim Stagg, chef-meteoroloog van de geallieerde opperbe velhebber Eisenhower. Zijn weersvoorspelli ngen werden met ingehouden adem afge wacht. De geallieerden hadden begin juni gekozen voor de uitvoe ring van Operatie Overlord omdat uit de statistieken bleek dat dan de meeste kans was op goed weer in het Ka naal. Maar 1944 trok zich van de statistieken niets aan en een rits depressies met een winters karakter beheerste de noordelijke Atlantische Oce aan. De ideale omstandigheden voor een succesvolle invasie waren enkele dagen redelijk weer, zwakke wind, kalme zee, wolkenvelden niet lager dan driehonderd meter en goed zicht over ten minste vijf tot acht kilometer. Dat zou de enorme vloot in staat stellen probleemloos over te steken en veilig met nauwe steun vanuit de lucht op de stranden van Normandië te landen. Het was niet gemakkelijk voor Stagg de juiste voorspellingen te doen. De weersvoorspel ling was destijds nog geen hoogontwikkelde wetenschap en tijdens de cruciale dagen begin juni was de ontvangen informatie onvolledig. De Duitsers waren echter slech ter af. Zij konden niet veel meer doen dan uit het raam kijken. De vijandige weersta tions in IJsland, Groenland en Spitsbergen (toebehorend aan het bezette Denemarken en Noorwegen) waren ver overd en de geallieerden be schikten over een veel groter gebied om voorspellingen uit op te maken. D-Day was oorspronkelijk ge pland voor 5 juni, maar twee dagen~'daarvoor liet Stagg we ten dat een gebied van hoge luchtdruk naar het zuiden trok, waardoor het Kanaal kwetsbaarder werd voor de pressies boven de Atlantische Oceaan. Zijn volgende briefing was zelfs nog pessi mistischer en overtuigde Ei senhower ervan het oordeel van Montgomery terzijde te schuiven en Overlord 24 uur uit te stellen. Oorlogsschepen werden teruggeroepen en troepen op overvolle lan dingsvaartuigen moesten nog langer in de ellende blijven zitten. Maar tijdens de volgende ontmoeting tussen de weer mannen en de commandan ten, zei Stagg dat er een over gangsdag zou zitten tussen de depressies. De tijd was pijn lijk krap bemeten. Eisenhow er wist dat als hij Overlord uitstelde, de omstandigheden niet meer voor 19 juni gunstig zouden zijn. Het was maar goed dat Ei senhower koos voor 6 juni. Op 19 juni begon de langste zomerstorm in het Kanaal sinds tientallen jaren. In drie dagen tijd veroorzaakte die vijf maal zoveel schade aan de geallieerde schepen en de provisorische havens ('muiberries') als de Duitsers bij de invasie hadden gedaan. Zou D-Day opnieuw zijn uit gesteld dan had het een re gelrechte ramp kunnen wor den. LONDEN WILL BENNET VERTALING: L. NIEMANTSVERDRIET „Waar zijn onze veteranen?vraagt Bem hard aan zijn gevolg, terwijl hij zijn ogen laat glijden over de zee van met medailles behangen bejaarden. Op de vijfde rij gaan vier handen omhoog. „O, hallo mannen, leuk jullie weer te zien", klinkt het in het bekende Duitse accent. „Maar waar zijn de anderen?" In Portsmouth werd Nederland vertegen woordigd door vier voormalige militairen en een prins van Duitse afkomst. De Britse organisatoren hadden twaalf plaatsen gere serveerd voor Nederlandse Normandië-ve- teranen, maar die werden bezet door hun Deense wapenbroeders van destijds. De religieuze plechtigheid in de havenstad werd gadegeslagen door 80.000 veteranen en belangstellenden, van wie velen waren gekomen voor een glimp van de VIP's: de presidenten Clinton, Kovacs, Walesa en Ha- vel, de premiers van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, de groothertog van Luxem burg, de koningen van Noorwegen en Bel gië en uiteraard de Britse vorstin met een groot deel van haar familie. „TVIaar wij heb ben in de persoon van prins Bemhard een uitstekende ambassadeur zegt kolonel b.d. Anton Herbrink verdedigend. „Hij was hier ook tijdens de oorlog, toen hij com mandant was van de Binnenlandse Strijd krachten". Herbrink was een van de vier Nederlandse veteranen in Portsmouth, voor wie de her denking een soort Blitzkrieg was. Op zater dag waren de Nederlanders in een lucht macht-Fokker met de prins zelf aan de knuppel naar Zuid-Engeland gevlogen, om een dag later weer terug te keren naar de Lage Landen. „Niemand heeft ons uitgenodigd voor de reis naar Normandië", zegt Winterswijk, een andere veteraan, enigszins beteuterd tegen Bemhard. De prins kijkt verrast, maar zegt dan: „Nou ja, Normandië is ook niet al les. De koningin moet vanavond terug naar Parijs, er was in Normandië geen bed meer te krijgen". Het startschot voor 'het langste weekeinde' werd zaterdag gelost in het gehucht Southwick met een Garden Party voor alle groten der Aarde. Zoals storm en regen vijf tig jaar geleden generaal Eisenhower noop ten D-Day 24 uur uit te stellen, zagen de ge nodigden zich zaterdag door dezelfde weer goden gedwongen hun tuinfeest binnen te vieren in het toenmalige hoofdkwartier van Eisenhower. Het diner werd 's avonds gebruikt in de his torische Guild Hall te Portsmouth, dat bij meer prozaïsche gelegenheden wordt ge bruikt voor optredens van de Chippendales. Deze keer stonden de Chippendales buiten, in de personen van president Clintons breedgeschouderdelijfwachten. De 'Drumhead Service', een oude militaire traditie in Groot-Brittannië werd bijge woond door 80.000 mensen. Hoewel zo'n zevenduizend D-Day-veteranen de plech tigheid gadesloegen, was dat minder dan verwacht. De Amerikanen hadden meren deels de voorkeur gegeven aan de bootreis naar Normandië, waar de herdenkingen vandaag verder gaan, sommige anderen waren gestrand in de verkeerschaos. Kort na het middaguur begon een vloot van tweeduizend schepen op te stomen, gade geslagen door een menigte die zich op som mige plekken vijftig rijen dik op de kilome terslange boulevard van Portsmouth had opgesteld. De vloot werd voorafgegaan door het koninklijke jacht Britannia. President Clinton stapte later over op het vliegdek- schip George Washington. Precies volgens plan vlogen om 12.41 uur twee Swordfïsh-bommenwerpers over het koninklijk jacht, vliegtuigen die een vitale rol hadden gespeeld bij het tot zinken brerl- gen van de Italiaanse vloot bij Taranto. De oude bommenwerpers werden gevolgd door een Lancaster, twee Hurricanes en een drietal Spitfires, alvorens vliegtuigen van re center datum een aanval deden op de trommelvliezen. Prins Bernhard had eerder de woorden ge sproken die zoveel aanwezigen door het hoofd moeten hebben gespeeld: „Fantas tisch, wat kunnen de Engelsen dit toch goed". LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Veertien vlaggen van veertien geallieerde landen, waaronder Nederland, bedekken de drums tij dens de Drumhead-dienst in Portmouth. foto gill allen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2