'Het is met groot plezier falen' Veel cabaret in Muzenhof Europa gestrekt op de rug van de stier Cultuur&Kunst Dichters hebben maar even het hoogste woord Moordlustig verbond met de duivel MAANDAG 6 JUNI 1994 chef annemiek ruycrok, 071 -356472. plv -chef jan rijsdam,071 -356472 Keramiek in bibliotheek Sassenheim sassenheim Werk van Cock Vreeburg is de hele maand juni te zien in de bibliotheek in Sassenheim. De Voorhoutense maakt haar keramiek deels op de draaischijf en deels boetseert ze het. Naast schalen, vazen, fantasiedames en beesten zijn ook grote tuinobjecten te zien. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Uriah Heep bij Deep Purple den bosch Uriah Heep treedt als speciale gast op tijdens het concert van Deep Purple op 24 juni in de Brabanthallen in Den Bosch. Bad Company, die eerst deze rol zou vervullen, heeft al zijn Europese optredens afgezegd. Jeugdmuziek Concours Leiden leiden Het Jeugdmuziek Concours in Leiden zoekt muzikale scholieren voor de wedstrijd die medio november wordt gehou den. Het concours is een voortzetting van de schoolmuziekwed- strijd. Leerlingen van basisscholen en het middelbaar onderwijs uit de hele regio kunnen zich opgeven bij het Jeugdmuziek Con cours Leiden, postbus 11011,2301 EA Leiden. Voor telefonische inlichtingen: 174969,216729 of 223493. Lezing in de Lakenhal leiden Jan Kleingeld geeft op zondag 12 juni een lezing in stede lijk museum de Laken over zijn werk. Zijn 'A place for every thing' maakt deel uit van de tentoonstelling 'Beelden uit de ver zameling Leiden'. Kleingeld maakt letter voor letter teksten op een muur. Met zijn project is hij nu bijna over de helft. Klein- gelds lezing begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk met een geldig toegangsbewijs. Voorrondes Nederlandse Kampioenschappen theatersport in de Leidse X: Wie denkt dat beoefenaars van theatersport toneelstukjes aan rekstokken opvoeren, heeft het helemaal mis. In the atersport improviseren verschillende teams op onder werpen die het publiek opgeeft. Het toneel als strijdperk is hier nog niet zo bekend maar trekt in het Angelsaksi sche taalgebied al jaren bomvolle zalen. Om theatersport onder de aandacht van een groter publiek te brengen zijn de Nederlandse kampioenschappen ingesteld. Op zon dag 19 juni strijdens vier teams uit Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Leiden om een finaleplaats in theater de X aan de Haarlemmerstraat. Bovendien doet een clubje van vier Amsterdammers in juli mee aan de wereldkam pioenschappen theatersport in Los Angeles. rotterdam anp Slechts even hadden de dichters het helemaal alleen voor het zeggen. De twaalf podia in Het Park bij de Euromast waren gis teren goeddeels bezet door dan sers, theatermakers en muzi kanten. Halverwege het open luchtfestival Poetry Park zwegen zij voor het woord van de dich ters, dat net niet werd verstikt door de walm van de eettentjes die het aantal podia ruim schoots overtroffen Poetry Park werd voor de ze ventiende keer in Rotterdam gehouden. Het evenement is voortgekomen uit Poetry Inter national, dat dit jaar voor de 25ste keer plaatsvindt. Ooit be stond het eendaagse festival uit de voordracht van gedichten bij het beeld van de achttiende eeuwse dichter Hendrik Tollens. Zondag was het park te klein voor de tienduizenden nieuws gierigen. Die kwamen af op dichters van buiten Nederland die hier nog niet hebben gepu bliceerd, op dichters die in ei gen land maar ook internatio naal bekendheid genieten, be ginnende migrantendichters uit Nederland en bekende en min der bekende Nederlandse dich ters. En natuurlijk op de talloze gelegenheden om te eten en drinken. Gülseli Inal uit Turijke, Ah med Lemsiyeh uit Marokko en de Nederlander Rudi Bedacht zijn slechts enkele namen van de 28 schrijvers die in totaal 120 gedichten ten gehore brachten. Adriaan^Morriën en Anne Veg- ter waren de bekende Neder landse dichters. Poetry Park is met ingang van dit jaar verbon den met een andere Rotterdam se culturele activiteit, het Festi val aan de Maas dat komende week wordt gehouden. Dat fes tival is geheel gewijd aan Antilli aanse en Arubaanse cultuur. amsterdam franqoise ledeboer De wedstrijd is onderdeel van het culturele programma rond de wereldkampioenschappen voetbal. De Theatersport Ver eniging Amsterdam (TVA) zoals ze zichzelf noemen, strijdt als enige Nederlandse deelnemer in Amerika. „In ons land vech ten we helaas nog om erken ning", verzucht TVA-lid Bert Apeldoorn. „We hopen natuur lijk dat het wereldkampioen schap daar verandering in brengt." Naast Apeldoorn wer ken ook André Besseling, Elle- mijn Veldhuijzen van Zanten en Carolien Jilesen als acteur of do cent. Dramadocent en regisseur Bart van Heel coacht ze. Reser vespeler Martin de Ruiter ver dient eveneens zijn brood met theater en de begeleidende pia nist Ton Herman Melis heeft een conservatorium-diploma op zak. Bij een voorstelling treden twee teams van vier acteurs te gen elkaar in het strijdperk. De spelers weten tevoren niet wat ze gaan doen omdat ze pas van het publiek de suggesties voor een onderwerp krijgen. De scè nes duren een paar seconden tot tien minuten en kunnen zich ontwikkelen in een stijl die uiteenloopt van cabaret tot seri eus drama. Een deskundige jury geeft cijfers van 0 tot 5, maar ook de bezoekers spelen een es sentiële rol bij de vaststelling van de winnaar. Als ze het niet eens zijn met de beoordeling kan de jury een natte spons ver wachten; het favoriete team krijgt rode rozen toegeworpen. wassenaar Niet minder dan 120 jazzmuzikanten maakten zaterdagmiddag het hart van Wassenaar 'on veilig' ter afsluiting van het Wassenaarse Jazzseizoen. Lopend, rijdend en op diverse podia lokten 12 or kesten de Wassenaarders uit hun huizen. Zaterdagavond werd het slotspektakel van de Wassenaarse Jazz club afgesloten met een optreden van Circus Square Jazzband in de Schaapskooi in Duinrell. foto hielco kuipers theater recensie max smith Voorstelling: Gilles en de Nacht van Hugo Claus. Regie: Aram Adriaanse. Toneel beeld: Tom Schenk. Licht Henry van Niel. Muziek Lodewijk de Boer Produktie. De Paardenkathedraal Utrecht. Gezierr 3/6, De Manege, Utrecht (première). Aldaar nog te zien. t/m 11/6; Frascati, Amster dam, 30/8 t/m 3/9 en in het Appelthea ter, Den Haag (7/9 t/m 17/9. Zandhopen liggen op de speel- vloer van de Paardenkathedraal in Utrecht. In het midden staat een rechthoekige verhoging dat de vorm heeft van een offer blok, maar dat tevens als tafel kan fungeren. In het zand zijn her en der stoelen neergesme ten. Waxinelichtjes en een pot met vuur verhogen de sfeer van dood en vernietiging. Eric Schneider, militant ge kleed in een leren broek en een zware jas, transformeert zich hier tot de even briljante als sa tanische Gilles de Rais. Hij stamt uit een rijk en oud adellijk geslacht. In het leger is hij al heel jong eveneens een machtig man. Als maarschalk heeft hij met Jeanne d'Arc gevochten te gen de Engelse overheersing. Maar nu staat hij voor het ker kelijk gerecht op beschuldiging dat hij 140 lustmoorden met kinderen heeft begaan en dat hij een pact met de duivel heeft gesloten. Op hautaine wijze weer spreekt hij aanvankelijk alle aantijgingen. Hij toont geen greintje berouw. Het kan ook haast niet anders: hij is door zijn grootvader opgevoed met minachting voor het gewone volk en in de oorlogen die hij geleid heeft is een dode meer of minder van geen belang. Maar wanneer hij beseft dat de duivel Barron hem in de steek laat en dat zijn smeekbe des om steun van de op de brandstapel overleden Jeanne D'Arc geen gehoor vinden, komt hij tot een volledige be kentenis. Op 36-jarige leeftijd wordt hij in 1440 tot én de strop én de brandstapel veroordeeld. Op basis van de processtuk ken schreef Hugo Claus een lange monoloog over deze his torische Figuur die zich bande loos heeft overgeleverd aan het demonische dat in ieder mens schuil gaat. In het kader van 'Een demonisch drieluik' is het solostuk 'Gilles en de nacht' de eerste van in totaal drie voor stellingen die de Utrechtse the atervoorziening De Paardenka thedraal deze maand uitbrengt. Hugo Claus geeft heel beel dend verslag van deze rechts zaak, waarbij hij tevens Gilles de Rais karakteriseert en diens gruweldaden huiveringwekkend beschrijft. Maar Claus laat ook uitkomen dat de rechters onder het mom van het geloof even eens misdaden begaan. Gilles de Rais komt later tot het in zicht dat er helemaal geen he mels hiernamaals is en daarom de dood vrijelijker tegemoet durft te treden. Eric Schneider vertolkt met gloed de verschillende emoties die Gilles de Rais beroeren en Aram Adriaanse die de regie voert heeft voor een niet al te statische mise-en-scène ge zorgd. Het spel wordt af en toe ondersteund door symbolische handelingen, zoals het in zeven voud neerzetten van stoelen bij en waxinelichtjes op het offer blok. De op band opgenomen muziek van Lodewijk de Boer verhoogt de lugubere sfeer. Dat alles tezamen maakt van Gilles en de Nacht een beklemmende voorstelling die tevens aan spoort om eens goed na te den ken over de betekenis van goed en kwaad. „Het fascinerende van deze theatervorm is juist dat je niet weet wat je gaat doen. Dat is echt waanzinnig spannend en brengt het avontuur terug op het toneel", verzekert Apel doorn. Volgens Besseling voert theatersport de acteurs terug naar de bron van het schep pingsproces: „Ik kan nooit op mijn routine draaien want dat merk je meteen. Deze manier van theater melken katalyseert enorm veel energie en creativi teit en na afloop voel ik me heerlijk." Kijken Ondanks training en ervaring gaat er zelfs bij professionele acteurs wel eens een scène de mist in. „Dat is helemaal niet erg want theatersport is- ook de kunst van het met groot plezier falen", zegt Besseling. Om dat te voorkomen moeten spelers goed naar elkaar kijken en el kaar volledig vertrouwen. Dat zijn basisregels van improvisa tietheater dat in de jaren zestig en zeventig een .geiteharen wollensokken- imago kreeg. De twee TVA-ac- teurs verzekeren echter in koor dat niemand daar nu meer bang voor hoeft te zijn. De voorrondes in de X zijn op zondag 19 juni van 13.00 uur tot 18.00 uur aan de Haar lemmerstraat 52. De Neder landse kampioenschappen worden op 24 en 25 september gespeeld in het Bibliotheekthe ater in Rotterdam. Voor meer informatie: Theatersportvere niging Moeders Mooiste, tele foon 071-132832. Het team dat Nederland vertegenwoordigt tijdens de wereldkampioenschappen theatersport in de Verenigde Staten met Bert Apeldoorn (links), André Besseling, Ellemijn Veldhuijzen van Zanten en Carolien Jilesen (rechts). foto cpd beeldende kunst recensie roos van put Expositie, beelden van Aart Schonk, schil derijen van Jan Jurriaan Schonk. Te zien: t/m 19/6, di t/m vr 10 00-16.00 uur, za en zo 13.00-16 00 uur Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22, Wassenaar. Aart Schonk laat in zijn beelden zien dat hij het vak beeldhou wen zowel in techniek als in vormbehandeling volledig be heerst. Schonk is een echte hak ker. Zijn beelden zijn meestal niet het resultaat van een model in klei of was, dat in een later stadium in brons wordt gego ten, maar uit een stuk steen (marmer) waarvan hij de over bodige delen weg hakt totdat een figuratief werk ontstaat. Wat direct opvalt aan zijn werk is de compactheid van de steen en de rust die zijn beelden uitstralen. Zijn inspiratie vindt Aart Schonk veelal in de oud heid. Het verhaal van Europa en de stier beeldt hij bijvoorbeeld diverse keren uit. In de mytho logie was Europa de dochter van de koning van Tyrus. Jupi ter wordt verliefd op haar en hij vermomd zich als een witte stier. Terwijl Europa aan zee speelt, ziet zij de stier. Onder de indruk van het beest met zijn mooie verschijning en goede karakter, versiert zij zijn horens met bloemen en zij klimt op zijn rug. De stier grijpt zijn kans en ontvoert haar naar zee, rich ting Kreta, waar hij weer zijn normale gedaante aanneemt. Aart Schonk beeldt dit verhaal verschillende malen uit. Het materiaal van Europa is bij drie beelden van marmer en bij twee andere van terracotta. Alhoewel het onderwerp hetzelfde is, is de uitvoering iedere keer weer an ders: Europa ligt op de rug van de stier met haar hoofd naar het lichaam van het beest gewend, of Europa staat nog naast de stier. Opvallend aan de marmeren beelden is dat Schonk het mar mer onaangetast laat, de ruwe steen is nog duidelijk zichtbaar. De compacte opbouw van de compositie is het sterkst in het beeld waarbij Europa gestrekt ligt, op de rugvin de stier. Hier bij blijft het marmer duidelijk een steensoort door de wijze waarop de beeldhouwer het heeft gehakt. Hij heeft net ge noeg weggehaald om de voor stelling uit de steen te laten ver rijzen en het beeld precies ge noeg bewerkt en gepolijst totdat een glad natuurlijk ogend op pervlak ontstaat waarbij het unieke karakter van marmer krachtig naar voren komt. De vormen zijn zuiver en het geheel straalt een absolute rust uit, zowel door de houdingen van Europa en de stier als door het materiaal marmer. Het ge heel heeft eigenlijk niets ge- kunstselds, het is harmonieus, terwijl toch uit een stuk ruwe steen een voorstelling wordt ge hakt, wat op zich een onnatuur lijk gegeven is. De schilderijen van Jan Jurri aan Schonk stralen evenzo rust uit. Maar op een geheel andere wijze. Hij schildert voornamelijk Hollandse polder- en boom landschappen. Dat landschap is de Eempolder. Land en lucht zijn nadrukkelijk aanwezig. De luchten zijn echte Hollandse luchten, geen strak blauwe he mel, maar een wolkenlucht te gen een blauwe achtergrond. Het land is groen, plat en weids. Opvallend is dat het gedeelte land in de werken zeer mini maal wordt weergegeven in het gehele oppervlak van' het schil derij en dat de luchten meer dan nadrukkelijk aanwezig zijn. leiderdorp letty stam Cabaretiers hebben de macht gegrepen in Muzenhof in Lei derdorp. Uit het nieuwe pro gramma-overzicht blijkt dat twaalf van de in totaal twintig voorstellingen zijn gereserveerd voor artiesten in dit genre. Zo wel de grote namen als aanstor mend talent zijn komend sei zoen te gast in het cultureel centrum. Na zijn toneelstuk 'De vrouw van de zanger', dat hij schreef voor Brigitte Kaandorp en Inge borg Elzevier, staat Paul Hae- nen zelf weer op het podium met de try out 'Smakelijke voortzetting'. Als disgenoten heeft hij uiteraard dominee Gremdaat en Margreet Dolman meegenomen. Collega's Hester Macrander, Lebbis en Jansen, Victor Bijlo en de mannen van Purper komen ook naar Muzen hof. 'Staan en gaan', waarin aan komend cabarettalent zich pre senteert, is van twee avonden uitgebreid naar vier. Onder meer Hans Teeuwen, G. van de Kroon, Kommil Foo en Els Aust- mann zijn te zien. De actrices- cabaretières Erna Sassen en Wivineke van Groningen staan vermeld met 'Heerlijk dat Bertje d'r niet is'. In het programma streven de twee naar onafhan- Overtuigende diepgang Leiderdorps Kamerkoor muziek recensie udy van der spek Concert Motetten van de familie Bach, door het Leiderdorps Kamer koor o.l.v. Wim van Meeuwen. Gehoord: 5/6, Lokhorstkerk, Lei- Hoewel Wilhelm Friede- mann, J.S. Bach's oudste zoon, in het begin van de negentiende eeuw de 'Meister im Helldunkel' werd genoemd, zou deze uitspraak ook op zijn veel jongere broer Johann Christoph Friedrich (1732-1795) van toepas sing kunnen zijn, als je luistert naar de bekende woorden, die vader Bach al in een van zijn cantates op dezelfde hoofdmelodie verwerkte, 'Wachet auf, ruft uns die Stimme'. De ze Johann, ook wel de Bückeburger Bach ge noemd, heeft vele invloe den ondergaan, maar de ze steeds op zeer persoon lijke wijze verwerkt. Hij liet zich beinvloeden door zijn broer Carl Phi- lipp Emanuel (1714-1788) en zelfs door Haydn en Mozart. Dat is dan ook de reden dat dit 'Wachet auF er zo uitsprong gistermid dag in de Lokhorstkerk tij dens het concert van het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van hun ja rige dirigent Wim van Meeuwen. Alle andere Bach-familieleden, ooms en neven, vertegenwoor digden nog zo honderd procent de Barok met als twee dragende zuilen aan begin en eind van het pro gramma de grote Johann Sebastiaan. Wat opviel in dit con cert was de persoonlijk getinte, zeer sterke op bouw van de maat. Tem po en maat vertoonden wel een continu terugke rende cadans, maar bin nen de perken van die ca dans maakte Van Meeu wen gebruik van subtiele schakeringen in het bewe gingsverloop, die de muzi kale gang verlevendigen en eleganter maken, of om Carl Philipp Emanuel te citeren: „Uit de ziel moet men spelen en niet als een afgerichte vogel." Alle muzikale middelen die voorhanden zijn zoals ritmen, harmonische en melodische intervallen, tempi, klankkleur, speci fieke toonsoorten en mu zikale vormen werden door het koor optimaal benut en voorzien van een indrukwekkend overtui gende diepgang. En misschien wel dank zij deze pure Barok was er die ene bijzondere licht flits uit de periode van de Empfindsamkeit naar de Klassieken. 'Ihr Licht wird hell, ihr Stem geht auf of dat eerste imposante 'Wa chet auf, ruft uns die Stimme' overmeesterde de intieme ruimte van de Lokhorstkerk als een con trastrijk, onverwacht kleu renspel. Ja, ook deze zoon was althans in dit concert 'der Meister im Helldun kel. Margreet Dolman, komend seizoen van de partij in Muzenhof. kelijkheid maar dat brengt een met gouden tanden. De Engelse hoop misverstanden teweeg. folk-rockgroep Magna Carta Van theater Toverlei is 'De brengt het concert 'State of the twee weezen' te zien over een Art'. Pantomimespeler Hakim kermisattractie en een draak speelt en zingt in de kinder foto kippa voorstelling 'Ali Baba en een stuk of elf rovers' alle rollen zelf. Theater Gnaffel brengt op hu moristische wijze 'Durven in het donker' over het voetlicht. Van Lanschotprijs voor beeldhouwer Carel Visser den bosch anp Carel Visser krijgt de J.C. van Lanschotprijs voor de beeld houwkunst 1994. Hij ontvangt de tweejaarlijkse onderschei ding, die bestaat uit een bedrag van 50.000 gulden, voor zijn oeuvre op het gebied van de au tonome beeldhouwkunst. De uitreiking is eind dit jaar in het Museum Kröller-Müller. Het werk van Visser (66) heeft internationale allure. Hij heeft een groot areaal van uitdruk kingsmogelijkheden gebruikt: van het constructivisme in de jaren vijftig tot beweeglijke sculpturen in latere perioden. Daarbij hanteert hij niet alleen klassieke materialen als steen ^en ijzer. Ook wol, jute, zand en blik gebruikt hij om reliëf te ge ven aan zijn sculpturele werk. Visser ontving al diverse prij zen, onder meer de Staatsprijs voor Beeldende Kunsten en Ar chitectuur (1971) en de Amster damse prijs voor de Kunst (1992). Het is de tweede keer dan de J.C. van Lanschotprijs wordt toegekend. De eerste keer ging de prijs naar Peter Struyc- ken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21